dodaj do schowka 0 szybki kontakt
 • Ułan Bator – pełna kontrastów stolica, gdzie jurty sąsiadują z drapaczami chmur i starymi buddyjskimi klasztorami
 • Pustynia Gobi oraz rejon środkowej Mongolii z Karakorum, dawną stolicą imperium Czyngis-chana
 • nocleg w wojłokowych jurtach, podróż na wielbłądach i koniach
 • kumys i inne, ciekawe egzotyczne dania lokalnej kuchni
 • rozległe stepy, niezmierzone pustynie, dziewicze lasy i pokryte śniegiem wysokie łańcuchy górskie
 • przejazd Koleją Transsyberyjską z Mongolii do Pekinu
 • Wielki Mur Chiński i najważniejsze zabytki Pekinu

Wybierz termin

3990 USD termin potwierdzony

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

Dzień 1/2:  

Spotkanie na lotnisku im F. Chopina w Warszawie, przelot do Ułan Bator przez jeden z europejskich portów lotniczych.

Przelot: Warszawa – Ułan Bator

Dzień 3: Ułan Bator

Po przylocie do Ułan Bator o 12:40, spotkanie z lokalnym przewodnikiem, przejazd klimatyzowanym autobusem do hotelu w centrum miasta. Zakwaterowanie w hotelu, welcome drink i nocleg. Po późnym śniadaniu spacer po Ułan Bator. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od najważniejszego w całym kraju klasztoru buddyjskiego Gandan. Zwiedzanie zabytkowych świątyń, w których znajdują się niezwykle cenne eksponaty sztuki religijnej, między innymi 26-metrowy posąg Buddy. Wizyta w Pałacu Zimowym Bogd-chana, zmarłego w 1924 roku ostatniego chana Mongolii. Zwiedzanie Muzeum Czojdżin-lamy, które znajduje się w starym buddyjskim klasztorze wyroczni państwowej. Wjedziemy na najwyższe piętro wieżowca Blue Sky – najwyższego budynku w Mongolii, skąd rozpościera się widok na miasto i otaczające je góry. Spacer po Ench Tajwany gudamdż – głównej alei miasta i po Placu Czyngis-chana, na którym zobaczymy budynek Parlamentu, giełdy, Narodowego Teatru Opery i Baletu, pomniki Suche Batora i mongolskich chanów: Czyngisa, Ugedeja i Kubiłaja. Czas wolny z możliwością zakupów w sklepach z produktami wykonanymi z mongolskiego kaszmiru lub wybrania się na publiczną potańcówkę. Kolacja powitalna, nocleg w Ułan Bator.

Dzień 4: Ułan Bator – Baga Gadzryn Czuluu

Po śniadaniu wsiadamy do UAZ-ów, które z racji prostej konstrukcji i łatwości w naprawie najlepiej nadają się do podróży po mongolskiej prowincji. Za rogatkami miasta zaczyna się prawdziwa Mongolia – kraj dziewiczej przyrody, gościnnych mieszkańców jurt oraz ogromnych przestrzeni. Krajobraz ze stepowego będzie się zmieniać w półpustynny. Po południu dojedziemy do rezerwatu przyrody Baga Gadzryn Czuluu. Według legendy sam Czyngis-chan wypasał tu swoje konie. Żyje tu wiele ciekawych gatunków zwierząt, między innymi argali – największa dzika owca świata. Przespacerujemy się wśród malowniczych formacji skalnych, odwiedzimy ruiny świątyni związanej z Dandzanem Rawdżą, nazywanym „Szalonym Świętym” – XIX wiecznym przywódcą religijnym, który uważany jest za prekursora teatru w Mongolii. Zatrzymamy się też przy cudownym źródełku koczowników. Nocleg w hotelu w Mandalgowi.

czytaj więcej

Dzień 5: Baga Gadzryn Czuluu – Dzuut Dżas – Płonące Klify – Bajandzag

Po śniadaniu opuszczamy rejon Baga Gadzryn Czuluu i udajemy się do niewielkiej świątyni buddyjskiej Dzuut Dżas. Jedziemy dalej na południe. Krajobraz będzie się zmieniać i przekształcać w pustynię (żwirową, kamienistą i piaszczystą). Wieczorem dojedziemy do Płonących Klifów – miejsca słynnych odkryć skamieniałych jaj i szkieletów dinozaurów dokonanych w latach dwudziestych XX wieku przez ekspedycję Roya Chapmana Andrewsa. Spacer po klifach. Przejazd do Bajandzag – oazy drzew saksaułowych. Spacer po oazie. Nocleg w jurcie.

Dzień 6: Bajandzag – Gurwan Sajchan – Chongoryn Els

Po śniadaniu udajemy się na południe w rejon pasma górskiego Gurwan Sajchan. Krótka wycieczka piesza w jednym z wąwozów, przejazd do Chongoryn Els – największej ruchomej wydmy Mongolii. To urokliwe miejsce nazywane jest również Śpiewającymi Piaskami – przy silnym wietrze przesypujący się piasek wywołuje przypominający śpiew odgłos. Przejażdżka na wielbłądach. Wieczorem możliwość spacerów po okolicy. Nocleg w jurcie.

Dzień 7: Chongoryn Els – oaza Ongi – Ongijn Chijd

Po śniadaniu przejazd na północny zachód do oazy nad rzeką Ongi. Wizyta w klasztorze Ongijn Chijd – niegdyś jednym z największych na Gobi – w miejscu tym zatrzymywali się buddyjscy pielgrzymi udający się z Mongolii do Tybetu. Klasztor został zniszczony przez komunistów w latach trzydziestych XX wieku, ale jego potężne ruiny dają wyobrażenie o dawnej świetności. Zwiedzimy tu niewielkie muzeum poświęcone historii klasztoru oraz czynną świątynię. Nocleg w jurcie.

Dzień 8: Ongijn Chijd – dolina Orchonu

Po śniadaniu opuszczamy oazę i przemieszczamy się do środkowej Mongolii. Zobaczymy jak pustynny krajobraz przekształca się w półpustynię a następnie w step. Celem naszej podróży będzie dolina rzeki Orchon z wodospadem okresowym Ulaan Cutgalan. Miejsce to, wpisane na listę UNESCO znajduje się w całości pod zarządem nomadów (nie istnieją tutaj komercyjne jurty, jedynie kameralne bazy przy rodzinach koczowników). Tej nocy będziemy spać przy rodzinie nomadów (brak możliwości skorzystania z prysznica). Kolacja będzie przygotowana przez gospodarzy.

Dzień 9: Dolina Orchonu – wodospad Ulaan Cutgalan – klasztor Töwchön – Charchorin / Karakorum – Cencher

Po śniadaniu wybierzemy się na przejażdżkę konną, aby zobaczyć okresowy wodospad (występuje on po opadach deszczu, po suszy – zanika). Następnie pojedziemy do klasztoru Töwchön, jednego z najcenniejszych i najpiękniej położonych w całej Mongolii (wpisany na listę UNESCO). Klasztor został założony w 1648 roku przez 14-letniego artystę i przywódcę buddyzmu w Mongolii – Dzanabadzara, który stworzył tutaj swoje unikalne rzeźby religijne oraz święty alfabet sojombo. Klasztor położony jest na wysokości 2600 m n.p.m., by do niego się przedostać trzeba wyruszyć w około godzinny trekking. Zwiedzimy tu świątynie i święte jaskinie. Krótki przejazd do niewielkiego miasteczka Charchorin, które skrywa ruiny słynnego Karakorum (na liście UNESCO) – stolicy Imperium Mongolskiego, jednego z największych państw w dziejach świata. Zwiedzanie Karakorum rozpoczniemy od zobaczenia kamiennego żółwia, który strzegł bram pałacu chanów. W pobliżu ruin Karakorum znajduje się również Erdene Dzuu (na liście UNESCO) – najstarszy klasztor buddyjski w Mongolii, ufundowany w 1585 roku. Przejazd na zachód do pięknie położonej miejscowości uzdrowiskowej Cencher, w której spędzimy dwa dni odpoczywając po trudach podróży po Mongolii. Cencher słynie z gorących źródeł, które wykorzystywane są w celach leczniczych. Przejażdżka konna, wieczorem kąpiele termalne w gorących źródłach. Nocleg w jurcie.

Dzień 10: Cencher

Odpoczynek w gorących źródłach w Cencher, dla chętnych wycieczki piesze po okolicy, sesje fotograficzne ze stadami jaków i wizyty w jurtach nomadów, fakultatywnie możliwość tradycyjnego mongolskiego masażu (1h – $50) lub dodatkowych przejażdżek konnych (1h – $25). Nocleg w jurcie.

Dzień 11: Cencher – Char Balgas – Biczigt Chad – Ułan Bator

Po śniadaniu przejazd do Char Balgas – pochodzących z połowy VIII wieku ruin stolicy państwa Ujgurów, które istniało na obszarze dzisiejszej Mongolii między 744 a 840 rokiem. Zobaczymy tu ruiny pałacu władcy Ujgurów i wałów obronnych (na liście UNESCO). Opcjonalny, godzinny koncert tradycyjnej mongolskiej muzyki z pokazem śpiewu gardłowego, pieśni długich i instrumentu zwanego morin chuur ($25). Przejazd przez szerokie stepy do malowniczych formacji skalnych Biczigt Chad – krótki spacer po okolicy a następnie przejazd do Ułan Bator. Kolacja i nocleg w naszym hotelu w Ułan Bator.

Dzień 12: Ułan Bator – przejazd Koleją Transsyberyjską

Po wczesnym śniadaniu udamy się na dworzec kolejowy, gdzie wsiądziemy w pociąg trans mongolskiego odcinka Kolei Transsyberyjskiej do Pekinu. Ta najdłuższa na świecie kolej posiada wiele odcinków i odnóg, odcinek trans mongolski uważany jest za jeden z najatrakcyjniejszych widokowo. Przejazd przez tereny pustyni Gobi. W nocy przekroczenie granicy mongolsko – chińskiej. Nocleg w pociągu (miejsca sypialne).

Dzień 13: Przejazd Koleją Transsyberyjską – Pekin

Przyjazd przez północne Chiny do Pekinu. W południe transfer do hotelu, zakwaterowanie i czas wolny na odświeżenie się. Wyjazd do dzielnicy hutongów – tradycyjnych dzielnic chińskich zabudowań. Wizyta w świątyni Yonhegong, nazywanej Świątynią Lamy – najważniejszego klasztoru lamaistycznego w stolicy Chin. Kolacja i nocleg.

Dzień 14: Pekin – Wielki Mur Chiński

Po śniadaniu przejazd autokarem w kierunku północnym do jednego z najbardziej imponujących odcinków Wielkiego Muru Chińskiego. Zespół fortyfikacji tworzący Wielki Mur wznoszono przez ponad 2500 lat, łączna długość wszystkich odcinków wynosi ponad 8000 kilometrów. Wjazd kolejką linową na Mur. Wizyta w centrum hodowli pereł. Przejazd do Grobowców Mingów – kompleksu, w którym pochowani są cesarze z dynastii Ming. Spacer Aleją Duchów – szlakiem, którym przechodziły kondukty żałobne, odprowadzające zmarłych cesarzy do grobowców. Przejazd przez dzielnicę obiektów olimpijskich. Wieczorem opcjonalny ($50) występ opery chińskiej (kolorowe stroje i dekoracje). Kolacja i nocleg.

Dzień 15: Pekin

Po śniadaniu zwiedzanie Pekinu. Przejazd na Tienanmen – najsłynniejszy plac Chin oraz wizyta w Zakazanym Mieście – przez stulecia niedostępnej dla zwykłych śmiertelników rezydencji chińskich cesarzy. Zakazane Miasto to równocześnie największy kompleks pałacowy świata. Zwiedzanie Świątyni Nieba, w której Cesarze Chin, uważani za Synów Niebios każdego roku składali ofiary za dobre plony. Wyjazd na obrzeża Pekinu do Letniego Pałacu Cesarskiego, w którym piękno tradycyjnej chińskiej architektury splata się z wyrafinowaną sztuką planowania ogrodów. Rejs łódką po jeziorze. Powrót do miasta na nocleg.

Dzień 16: Pekin – Warszawa

Po śniadaniu w hotelu transfer na lotnisko. Wylot z Pekinu do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

 • przeloty międzynarodowe Warszawa – Pekin – Ułan Bator / Pekin  – Warszawa (z przesiadką w  jednym europejskich portów lotniczych)
 • noclegi w hotelach 3* w Ułan Bator i w Pekinie, w pokojach 2-osobowych z łazienką, w trakcie objazdu po Mongolii noclegi w ger – campach (ośrodkach jurt) w jurtach dwuosobowych (toalety i prysznice wspólne, w oddzielnych budynkach), jeden nocleg w jurtach przy rodzinie koczowników (brak pryszniców)
 • wyżywienie: śniadania i kolacje każdego dnia, napoje do posiłków (do wyboru: kawa, herbata, soki owocowe, woda)
 • opiekę przewodnika na całości trasy (od lądowania w Ułan Bator do wylotu z Pekinu): przewodnik z językiem polskim, angielskim i językami lokalnymi (mongolski, chiński)
 • transport na całości trasy: w Ułan Bator i w Pekinie przejazdy klimatyzowanym autobusem, w Mongolii przejazdy vanami marki UAZ, przejazd koleją z Ułan Bator do Pekinu: miejsca sypialne
 • przejażdżkę na wielbłądach (1 godzina), przejażdżkę konna (1 godzina)
 • wstępy na atrakcje wymienione w programie

CENA NIE OBEJMUJE:

 • usług niewymienionych w programie
 • kosztów wycieczek opcjonalnych
 • napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców
 • ubezpieczenia, które jest na ten wyjazd obowiązkowe
 • wiz turystycznych: do Chin (ok. 270 PLN) oraz do Mongolii (ok. 260 PLN)
 • ew. dopłaty do pokoju 1-osobowego: 790 USD