dodaj do schowka 0 szybki kontakt
 • Lokalne tradycje i zwyczaje
 • Unikalne rytuały pogrzebowe mieszkańców Tana Toraja
 • Festiwal Pasola na Sumbie
 • Balijskie świątynie i tarasy ryżowe TegalalangTIS

Wybierz termin

4750 PLN + 2430 USD

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

POBIERZ PROGRAM W PDF

1 dzień: Warszawa – Denpasar
Spotkanie grupy na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie im. F. Chopina w Warszawie – hala odlotów przy stanowisku Opal Travel. Przelot do Denpasar.

2 dzień: Denpasar  – MakassarTana TorajaRantepao
Witamy w Indonezji! Po wylądowaniu w Denpasar przesiadka na samolot do Makassar. Stamtąd rozpoczniemy podróż do regionu Tana Toraja. Po drodze będziemy mogli zaobserwować liczne wioski ludu Bugis, który zamieszkuje południe Sulawesi oraz górskie widoki regionu Toraja. Późnym wieczorem dotrzemy do miejscowości Rantepao. Zakwaterowanie. Reszta dnia to czas wolny na odpoczynek po długiej podróży.

3-4 dzień: rejon Toraja
Kolejne dwa dni spędzimy na eksploracji fascynującego, górskiego rejonu Toraja. Mieszkańcy regionu, mimo, że oficjalnie dawno już przyjęli chrześcijaństwo, do dziś praktykują jednak tradycyjną, animistyczną religię zwaną Aluk Todolo. Będziemy mieli okazję odwiedzić prastare, kamienne groby wykute w wapiennych klifach w Lemo i Londa, gdzie ciała do dziś składane są w jaskiniach i ulegają naturalnej mumifikacji. Grobów strzegą Tau-Tau – drewniane lub gliniane figurki zmarłych, obdarzone ponoć magiczną mocą. Niektóre z nich mają po kilkaset lat! Odwiedzimy też autentyczne wioski Torajów, gdzie obejrzymy oryginalne domy Torajów – Tongkonany, wybudowane z charakterystycznymi, wysokimi dachami przypominającymi łodzie. Jeżeli w trakcie naszej obecności w okolicy odbywać się będzie jakaś ceremonia lub tradycyjny pogrzeb (czego nie można zagwarantować) – możemy być pewni, że weźmiemy w nim udział. Z pewnością jednak będziemy mieli okazję zejść z utartych szlaków i doświadczyć autentycznej i tajemniczej kultury Torajów.

czytaj więcej

5 dzień: rejonu TorajaSengkang
Czas zostawić za sobą krainę Torajów i wyruszyć na wschód, do miejscowości Sengkang. Leży ona nad pięknym jeziorem Tempe, na którym znajduje się jedna z największych „pływających wiosek” w Azji Południowo – Wschodniej. Lokalni rybacy budują swoje domy na platformach lub tratwach z beczek i spędzają na wodzie większość swojego czasu. Pływając po jeziorze prywatną łodzią będziemy mieli świetną okazję, aby podpatrzeć ich codzienne życie. Wieczorem zjemy kolację i spędzimy noc w prostym hotelu.

6 dzień: SengkangPrzylądek Bira
Dziś wyruszymy dalej na południe, w kierunku Przylądka Bira. Trasa będzie wiodła przez tereny Bugis, pełne plantacji kakao, przypraw oraz pól ryżowych. Bira słynie natomiast z pięknych plaż, wspaniałej rafy koralowej i czystej wody. Zostaniemy zakwaterowani w domkach na plaży. Dalsza część dnia to błogi wypoczynek.

7 dzień: Przylądek Birawyspa LiukanKonjoPrzylądek Bira
Rano, rybacką łodzią udamy się na pobliską wyspę Liukan. Nurkując z maską i rurką można tam zobaczyć fantastyczne ogrody koralowe oraz tysiące ryb. Następnie odwiedzimy wioski Konjo – zamieszkałe przez społeczności rybaków, których kobiety słyną z wytwarzania wspaniałych ikatów. Przed powrotem do Biry będzie jeszcze czas na opalanie i lenistwo na plaży. Po południu udamy się do wioski Tana Beru, gdzie Bugis budują tradycyjne, drewniane statki zwane philnisi. Technika ich budowy nie zmieniła się od setek lat, a Bugi są świetnymi marynarzami, słynnymi i pływającymi na łodziach po całym archipelagu. Powrót do Bira i nocleg.

8 dzień: Przylądek BiraDenpasarUbud
Po śniadaniu transfer na lotnisko, skąd przelecimy do Denpasar. Tam, udamy się do hotelu w Ubud. Resztę dnia przeznaczymy na odpoczynek i samodzielną eksplorację okolicy.

9 dzień: Ubud Tirta EmpulGunung Kawi TegalalangUbud
Po śniadaniu udamy się na wyprawę, podczas której zobaczycie Tirta Empul – przepiękną świątynię wybudowaną w miejscu, skąd wybija święte źródło, z którego woda używana jest przez braminów na całej wyspie do odprawiania ceremonii. Balijczycy wierzą, że woda ma właściwości uzdrawiające i odmładzające, co sprawia, że z chęcią zażywają tu rytualnych kąpieli. Kolejnym punktem wyprawy jest Gunung Kawi – tysiącletnie grobowce królewskie oraz pozostałości jednego z pierwszych klasztorów buddyjskich na Bali. Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce położone w wąwozie otoczonym zielonymi polami ryżowymi – wręcz idealnie nadającym się na sesję fotograficzną. Następnie wizyta na plantacji kawy, owoców oraz przypraw, gdzie spróbować można m.in. najdroższej kawy świata: kopi luwak. Następnie przejedziemy do Tegalalang gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych tarasów ryżowych na Bali. Na lunch udamy się do zabytkowej restauracji w centrum Ubud, a następnie złożycie jeszcze wizytę w Małpim Gaju, – czyli świątyni Hanumanna, boga-małpy, otoczonej sanktuarium małp, w którym zobaczyć można tysiące makaków. Powrót do hotelu w godzinach popołudniowych.

10 dzień: UbudTambolaka TarungWai TabarUbud
Wcześnie rano transfer na lotnisko i przelotdo do miasta Tambolaka znajdującego się w zachodniej części wyspy Sumba. Na Sumbie czas dosłownie zatrzymał się w miejscu wieki temu, jej mieszkańcy w dalszym ciągu żyją zgodnie z prastarymi tradycjami. Po przylocie udamy się do hotelu, gdzie spędzimy kilka najbliższych nocy. Po zameldowaniu będzie czas na eksplorację tradycyjnego marketu zlokalizowanego w mieście. Po południu zobaczymy również pobliskie wioski Tarung oraz Wai Tabar, gdzie będziemy mogli zaobserwować tradycyjne życie ich mieszkańców.

11 dzień: UbudWanukakaUbud
Dzisiaj wstaniemy jeszcze przed wschodem słońca. Pierwszym etapem będzie przejazd do wioski Wanukaka, gdzie tłum będzie gęstniał w mającym jeszcze trochę potrwać oczekiwaniu. Nikt nie spał w nocy, ponieważ emocje wzięły górę nad za zwyczaj panującym tu spokojem – oto nadchodzi najważniejsze wydarzenie roku. Zanim jednak Pasola się rozpocznie, miejscowi kapłani Merapu ubrani w ceremonialne szaty muszą wpierw zbadać pobliskie wody w poszukiwaniu świętych robaków nyale. Od ich liczebności i obecności zależy przepowiednia dobrobytu tegorocznych zbiorów. Walka rozpoczyna się na plaży i przemieszcza w kierunku głębi wyspy. W zależności od przebiegu, przewodnik postara się zapewnić najlepsze i najbezpieczniejsze punkty obserwacyjne bitwy. Dzisiejszy dzień spędzimy gotowi na polowanie najlepszych fotograficznych ujęć. Po przerwach na posiłek, wrócimy wieczorem do hotelu na spokojny nocleg.

12 dzień: UbudKodiUbud
W zależności od planu i rozkładu festiwalu, który jak wszystko w Indonezji jest bardzo ruchomy i trudny do przewidzenia, dzisiejszy dzień będzie kontynuacją tradycyjnej bitwy. Jeśli jednak okaże się, że mieszkańcy będą mieli inne plany – zobaczymy odległe wioski znajdujące się w okręgu Kodi. Są one sławne ze względu na skalne grobowce oraz niezwykle wysokie (czasami nawet na 10m) dachy domów. Lunch będziecie mogli zjeść w otoczeniu pięknej i dziewiczej plaży Kodi oraz popływać trochę w oceanie. W późniejszych godzinach zobaczymy plantacje kawy i przypraw, po czym wrócimy do hotelu.

13 dzień: UbudDenpasar
Tuż po śniadaniu ruszymy w drogę na lotnisko. Przelecimy na Bali, po przyjeździe udamy się do hotelu, który położony jest bezpośrednio przy plaży. Resztę dnia możemy wykorzystać w dowolnie wybrany sposób, korzystając z hotelowej infrastruktury lub na własną rękę eksplorując okolicę.

14 dzień: Denpasar
Cały dzień beztroskiego relaksu.

15 dzień: Denpasar
W godzinach popołudniowych transfer na lotnisko. Wylot do Europy.

16 dzień: Denpasar – Warszawa
Przylot do Polski.

CENA OBEJMUJE:

 • przelot Warszawa – Dżakarta – Warszawa przez jedne z europejskich lub azjatyckich portów lotniczych
 • przeloty wewnętrzne zgodnie z programem
 • przejazdy mikrobusem zgodnie z programem
 • zakwaterowanie w hotelach 4*, hotel o standardzie 2* Sengkang oraz w lokalnych domach (Tana Toraja)
 • śniadania, obiady i/lub kolacje zgodnie z programem
 • bilety wstępów
 • opiekę polskojęzycznych lokalnych przewodników
 • wszystkie wycieczki i atrakcje wymienione w programie
 • bilety wstępów
 • ubezpieczenie KL i NNW

 

CENA NIE OBEJMUJE:

 • Opłat lotniskowych na terenie Indonezji – ok 50 – 60 USD na całej trasie
 • Zwyczajowych napiwków
 • Ewnetualnych dodatkowych atrakcji, np. nurkowania
 • Napoi do posiłów
 • Dopłata do pokoju jednoosobowego 570 USD