dodaj do schowka 0 szybki kontakt

Korea Północna – jedno z najbardziej odizolowanych i tajemniczych państw świata. Korea Południowa – nowoczesny azjatycki tygrys ale równocześnie państwo pełne bogatych tradycji. Nowoczesny Seul i Góry Diamentowe. Na koniec subtropikalna wysepka Jeju, okrzyknięta jednym z Nowych Cudów Świata i błogi wypoczynek na pięknych plażach.

CIEKAWOSTKI O KOREI PÓŁNOCNEJ
Nazywana “osią zła”, „czarną gwiazdą Azji”, Korea Północna jest chyba najbardziej zagadkowym i niedostępnym krajem naszej planety. Nikt nie potrafi powiedzieć co dzieje się w jej granicach, jak żyją jej obywatele, w jaki sposób funkcjonuje gospodarka. Wszelkie statystyki odnosząc się do tego kraju podają jednakową informację: „brak danych”. Nawet najwięksi eksperci tematu opierają swoje opinie jedynie na pogłoskach, czy nielicznych, często sprzecznych relacjach osób, którym udało się przedostać do tego odizolowanego państwa. Zapraszamy Państwa w wyjątkową podróż do tego zamkniętego „królestwa” i odkrycia jego pilnie strzeżonych tajemnic.

W kraju idei dżucze
Rządzona przez pierwszą na świecie komunistyczną dynastię Kimów Korea Północna co raz wywołuje emocje związane z rozwojem programu atomowego. W kraju przetrwał archaiczny ustrój społeczno-gospodarczy. Sformułowana przez założyciela Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej “idea dżucze”, oparta na postulacie samowystarczalności Korei, do dziś uważana jest za obowiązującą, sam zaś Kim Ir Sen, mimo iż zmarł w 1994 roku, wciąż uznawany jest za oficjalnie urzędującego „wiecznego prezydenta”, choć już za życia jego pozycja bliższa była raczej cesarzowi. Po śmierci Kim Ir Sena w 1994 roku, rolę „przywódcy narodu” zgrabnie przejął jego syn Kim Dzong Il, a obecnie do władzy doszedł już przedstawiciel trzeciego pokolenia, Kim Dzong Un.

Przyroda Korei
Jakkolwiek Korea Północna znana jest przede wszystkim ze swojej „dziedzicznej dyktatury” i zamkniętych granic, myli się ten, kto myśli, że nie ma na jej terenie nic innego godnego uwagi. Jej wielkim a może i największym atutem jest nieskażona, dziewicza przyroda. Od zachodniej strony granicę Korei wyznacza Morze Żółte od wschodu – Morze Wschodniokoreańskie. Ponad 80% jej terenu stanowią malownicze góry i wyżyny, przedzielone głębokimi, wąskimi dolinami. W południowo-wschodniej części kraju rozciąga się niezwykle malownicze pasmo Gór Diamentowych, słynące z niezliczonych wąwozów oraz malowniczych wodospadów. Dziedzictwo przyrodnicze Korei chronione jest w granicach licznych parków narodowych i rezerwatów przyrody, z których niektóre zostały wpisane na Listę UNESCO.

Tajemnicze dzieje „Stolicy wierzb”
Na długo zanim w latach pięćdziesiątych XX wieku Korea Północna narodziła się jako niezależne państwo, stanowiła niezwykle ważny ośrodek cywilizacyjny i centrum koreańskiej państwowości. Jej stolica – miasto Pjongjang (znane również w pisowni Fenian,  Phenian lub Pyongyang) jest jednym z najstarszych osiedli na Półwyspie Koreańskim. Archeologowie doszukują się jego początków ponad 1000 lat przed naszą erą a północni Koreańczycy identyfikują miasto z Asadal – legendarną stolicą pierwszego koreańskiego państwa Gojoseon. Miasto zwane przez wzgląd na porastające je drzewa „Stolicą wierzb” w latach 427–668 było stolicą królestwa Goguryeo, a później centrum politycznego i kulturalnego życia Półwyspu Koreańskiego. Podczas kilku tysięcy lat Pyongyang przeżywał lata świetności i doświadczał klęsk, zawsze powstając z popiołów jak mityczny Fenix. Największe zmiany urbanistyczne nastąpiły w drugiej połowie XX wieku, kiedy wcielono w życie wizje Kim Ir Sena o budowie – jak chciała propaganda – “idealnej stolicy idealnego państwa”.

CIEKAWOSTKI O KOREI POŁUDNIOWEJ
Koreańczycy mówią o swojej ojczyźnie „kraj porannej ciszy”. W Korei niemal wszędzie doświadczyć można niezwykłego spokoju na łonie dzikiej przyrody. W samotnych klasztorach Gór Diamentowych, na wyspie Jeju, w tradycyjnych, wielowiekowych wioskach. Korea to nieodkryty jeszcze przez turystów, swoisty klucz do poznania kultury Azji, miejsce gdzie w harmonii, tak jak w umieszczonych na fladze Korei znakach ying i yang, egzotyczna kultura współgra ze współczesnością.

Dyskretny urok koreańskiej przyrody
Korea to kraj o bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu. Otoczona z trzech stron morzem, poprzecinana jest kilkoma potężnymi pasmami górskimi. We wschodniej części kraju, wzdłuż wybrzeża Morza Wschodniego, ciągną się wysokie góry podzielone przez płynące dolinami rzeki na kilka mniejszych pasm, w tym słynące z urody Góry Diamentowe. Na ich terenie znajduje się Park Narodowy Seoraksan, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Aż 66% powierzchni Korei zajmują dziewicze lasy, pośród gór spotkać możemy rzadko odwiedzane, zawieszone na skałach kilkusetletnie buddyjskie świątynie oraz miejsca szamańskiego kultu. Półwysep Koreański otacza ponad 4 tysiące wysp, nie dziwi więc, iż Koreańczycy otaczającemu ich ojczyznę morzu nadali nazwę Dadohae – „Morze z Wieloma Wyspami”. Wyspy te rzadko są zamieszkane. Ich skaliste wybrzeża stanowią ostoję dzikiego ptactwa, a głębiny skrywają niezwykłe bogactwo rafy koralowej.

Od paleolitu do azjatyckiego tygrysa
Korea ma długą i bogatą historię. Według badań archeologicznych na terenie Półwyspu ludzie zamieszkiwali już w erze paleolitu. Z dawnych legend koreańskich można wnioskować, że pierwsze państwo, Gojoseon, narodziło się już ponad 4 tysiące lat temu. Po jego podziale na kilka mniejszych państewek, w 918 roku powstało potężne królestwo Goryeo, którego nazwa stała się źródłosłowem nazwy Korea. Na początku XX wieku, po upadku ostatniej koreańskiej dynastii – Joseon, kraj znalazł się pod kontrolą Japonii. Korea odzyskała niezależność dopiero w 1945 roku wkroczeniem na terytorium kraju oddziałów Armii Czerwonej i wojsk amerykańskich. Po kilku latach walk powstała, biegnąca wzdłuż 38 równoleżnika, linia demarkacyjna, dzieląca półwysep na dwa zwaśnione państwa – Republikę Korei (Korea Południowa) i Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna), między którymi na początku lat pięćdziesiątych wybuchł zażarty konflikt. Po długim okresie działań wojennych Korea popadła w okres zapaści gospodarczej. Jeszcze w latach siedemdziesiątych znajdowała się na poziomie rozwoju zbliżonym do najbiedniejszych państw Afryki, jednak początek lat osiemdziesiątych przyniósł ogromne zmiany polityczne i gospodarcze, dzięki którym wkroczyła na drogę szybkiego rozwoju, stając się jednym z azjatyckich tygrysów i miejscem imponującego sukcesu gospodarczego, który bynajmniej nie zagroził unikalnemu środowisku przyrodniczemu Półwyspu.

W kręgu tradycji
Korea to miejsce przenikania się kilku religii. Pierwotną religią mieszkańców półwyspu był cieszący się również dziś dużą popularnością, szamanizm, w którym główną rolę odgrywają szamanki mudang, łączące się w ekstatycznym transie ze światem bogów oraz duchami przodków. We współczesnej Korei spotykamy także licznych wyznawców buddyzmu mahajanistycznego, którego klasztory rozrzucone są po całym kraju. Słyną one nie tylko z pięknej architektury, lecz również z wyjątkowej lokalizacji, gdyż Koreańczycy szczególnie upodobali sobie lokowanie świątyń w wysokich górach wierząc, że to właśnie one są siedzibą bóstw. Dzięki wrodzonemu umiłowaniu piękna i geograficznej izolacji półwyspu, Koreańczycy wykształcili niezwykle oryginalną tradycję i sztukę, której przejawy spotkać można właściwe w każdej dziedzinie życia. Jednym z wciąż żywych elementów tradycji jest hanbok – koreański strój narodowy, noszony ponoć już od ponad dwóch tysięcy lat. Innym przejawem koreańskiej oryginalności jest hangeul – pismo, stworzone w XV wieku na polecenie króla Sejonga, celem zastąpienia, niesprawdzającego się w warunkach koreańskich, pisma chińskiego. Należy ono do bardzo małej grupy alfabetów wymyślonych specjalnie na potrzeby konkretnego języka, a nie powstałych poprzez ewolucję z hieroglifów. Warto wspomnieć również o Taekwondo – rdzennej sztuce walki będącej koreańskim sportem narodowym. Taekwondo cechuje witalność i miękkość ruchów, a jego podstawową zasadą jest zdrowa rywalizacja mająca prowadzić do fizycznego oraz umysłowego rozwoju.

Kimchi i bibimbab
Koreańska kuchnia ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Chociaż, podobnie jak większość azjatyckich kultur, bazuje na ryżu, posiada specyficzny smak i aromat, który zawdzięcza owcom morza, przyprawom takim jak sos sojowy, olej sezamowy i ostra czerwona papryka oraz, a może przede wszystkim, gimchi – tradycyjnej przystawce, zrobionej ze sfermentowanych lub kiszonych warzyw. Historia gimchi sięga prawie 3 tysięcy lat wstecz. Jej najpopularniejszym składnikiem jest kapusta pekińska doprawiona mieszaniną przypraw m.in. ostrej czerwonej papryki, czosnku, imbiru, cebuli oraz owoców morza. Wyróżniamy liczne odmiany tego dania, często regionalne lub sezonowe, bazujące również na przykład na rzodkwi lub ogórkach. Mówi się, iż istnieje 187 wersji tej potrawy, uznawanej za jedno najbogatszych w wartości odżywcze i najzdrowszych dań świata. Gimchi doczekało się w Korei własnego muzeum i powoli zaczyna zdobywać sobie popularność również w Europie. Innym ze sztandarowych dań koreańskiej kuchni jest bibimbap. Jedna z jego wersji tzw. dolsot bibimbap, znalazła się nawet w rankingu najsmaczniejszych dań świata opracowanym przez amerykańską telewizję CNN. Bibimbap to podawany w czarce lub gorącej kamiennej misie, ryż zmieszany z warzywami, wołowiną (lub owocami morza) i surowym jajkiem, przyprawiony olejem sezamowym i ostrą pastą chili. Potrawa ma wiele różnych wariacji, a zestaw warzyw zmienia się wraz z porami roku.

Od Gór Diamentowych po wyspę Jeju
Naszą podróż przez Koreę Południową rozpoczniemy w Seulu, gdzie odwiedzimy wielowiekowe pałace królewskie oraz szamańskie miejsce kultu. Z Seulu wyruszymy do Parku Narodowego Seoraksan w paśmie Gór Diamentowych.  W Busanie zatrzymamy się na chwilę w klasztorze Beomeosa, gdzie odetniemy się od współczesnego świata i zagłębimy się w codzienność żyjącej tam wspólnoty mnichów. Ostatnim elementem naszej podróży będzie egzotyczna wyspa Jeju, znajdująca się zarówno na Liście Przyrodniczego Dziedzictwa UNESCO, jak i wśród 7 Nowych Cudów Natury. Jest to miejsce tajemnicze, cieszące się oryginalną tradycją i dialektem, znacznie różniącymi się od spotykanych na Półwyspie. Jeju słynie z tropikalnej przyrody i prastarych kamiennych figur, wyrzeźbionych w zastygłej lawie. Miejscowa kuchnia znana jest ze znakomicie przyrządzanych owoców morza oraz mięsa żyjących na wyspie czarnych świń. Są tu liczne wodospady o krystalicznie czystej wodzie, wspaniałe plaże oraz podwodny świat wspaniałej rafy koralowej, który oglądać można z okien łodzi podwodnej. Na wyspie znajduje się najwyższy szczyt kraju, mierzący 1950 metrów wulkan Halla.

Wybierz termin

5300 PLN + 2790 EUR

5300 PLN + 3090 EUR

5300 PLN + 2790 EUR

5300 PLN + 2790 EUR

5300 PLN + 2790 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

POBIERZ PROGRAM W PDF

1 dzień: Warszawa – Pekin
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Wylot z Warszawy do Pekinu.

2 dzień: Pekin – Pjongjang
Przylot do Pekinu, spotkanie z pilotem. Przelot do Pjongjangu – stolicy Korei Północnej. Przejazd autokarem przez centrum miasta. Tego dnia zobaczymy słynny Łuk Triumfalny (największy na świecie). Kolacja powitalna, nocleg w Pjongjangu.

3 dzień: Pjongjang – Nampo
Śniadanie w hotelu. Całodniowe zwiedzanie stolicy Korei Północnej: zobaczymy park fontann i pomnik Mansudae, Dom Studiów, księgarnię, Bramę Taedong, Pawilon Ryongwang oraz Brązowy Dzwon Pjongjang. Odwiedzimy Plac Kim Ir Sena. Rejs statkiem po rzece Taedong. Obiad w trakcie rejsu. Przejazd pod Wieżę Idei Dżucze oraz Pomnik Fundacji Partii. Odwiedziny na jednej ze stacji metra a następnie w domu rodzinnym Kim Ir Sena. Przejazd do Nampo. Kolacja, nocleg w Nampo.

4 dzień: Nampo – Pjongjang – Ryongak – Pjongjang
Śniadanie w hotelu. Przejazd do Zapory Zachodniego Morza a następnie na farmę Chongsan-ri. Powrót do Pjongjangu a następnie piknik (obiad w stylu BBQ) w rejonie góry Ryongak. Zwiedzanie Muzeum i Pomnika Wojny Koreańskiej oraz amerykańskiego statku szpiegowskiego „Pueblo”, przejętego przez wojska północnokoreańskie. Odwiedziny w północnokoreańskiej szkole średniej. Kolacja, nocleg w Pjongjangu.

czytaj więcej

5 dzień: Pjongjang – Kaesong – Panmunjom (strefa zdemilitaryzowana)
Śniadanie w hotelu. Przejazd do Kaesongu, wizyta w strefie zdemilitaryzowanej w Panmunjom, która oddziela dwa zwaśnione państwa koreańskie. Zwiedzanie Muzeum Historii Koryo, obiad. Przejazd do zabytkowego grobowca koreańskiego króla Kongmina. Powrót do Pjongjangu, opcjonalnie (około 30 EUR) pokaz cyrkowo-folklorystyczny. Kolacja, nocleg w Pjongjangu.

6 dzień: Pjongjang – Pekin – Seul
Śniadanie w hotelu. Przejazd na lotnisko, wylot samolotem do Pekinu. Przesiadka na rejs do Seulu. Przejazd do hotelu, kolacja, nocleg w Seulu.

7 dzień: Seul
Śniadanie w hotelu. Całodniowe zwiedzanie Seulu transportem publicznym: pałace królewskie Changdeokgung i Gyeongbokgung, łączące piękno azjatyckiej architektury ze sztuką planowania ogrodów. Udział w ceremonii zmiany warty pałacowej oraz spacer po pasażu z wyrobami tradycyjnego rękodzieła, możliwość zakupów. Następnie wizyta na górze Ingwansan, na której mieści się świątynny kompleks Ingwansa – jedno z najważniejszych centrów szamanistycznych w kraju. Wieczorem spacer po nowoczesnym centrum Seulu. Kolacja, nocleg w Seulu.

8 dzień: Seul – Park Narodowy Seoraksan
Śniadanie w hotelu. Przejazd do Parku Narodowego Seoraksan położonego w Górach Diamentowych. Jest to jeden z najpiękniejszych parków Korei, wpisany na Listę Przyrodniczego Dziedzictwa UNESCO, ostoja szamanów i pustelników. Po południu wędrówka po terenie parku słynącego z unikalnych górskich krajobrazów oraz licznych, ukrytych w lesie wodospadów. Spacer Doliną Tysiąca Buddów, wizyta w kameralnej, ufundowanej w VII wieku świątyni Sinheung – najstarszym miejscu kultu Seon (Zen) na terenie kraju. Kolacja, nocleg na terenie parku narodowego.

9 dzień: Park Narodowy Seoraksan – Busan
Śniadanie w hotelu. Kontynuacja pobytu w Parku Narodowym Seoraksan, wjazd kolejką górską do ruin XIII – wiecznej fortecy Gwongeunseong i wyprawa na szczyt skały Ulsan Bawi, skąd podziwiać można rozległą panoramę parku. Przejazd do Busanu, kolacja, nocleg w Busanie.

10 dzień: Busan – Jeju
Śniadanie w hotelu. Przejazd do Beomeosa – jednej z największych i najstarszych świątyń buddyzmu Zen w Korei. Zapoznanie z tajnikami Chamseon – tradycyjnej medytacji Zen. Czas wolny na spacery po malowniczym nadbrzeżu Morza Wschodniokoreańskiego w centrum Busanu. Transfer na lotnisko a następnie przelot na wyspę Jeju. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Kolacja, nocleg na Jeju.

11 dzień: Jeju
Śniadanie w hotelu. Pobyt na wyspie Jeju. Chociaż ta wulkaniczna wyspa terytorialnie leży w granicach Korei Południowej, dzięki oddaleniu od lądu i zawirowaniom historycznym cieszy się statusem autonomii, niezwykle oryginalną tradycją i własnym dialektem. Przeplatają się w nich pierwotne lokalne elementy i wpływy kontynentalne, pobrzmiewają echa mongolskich i japońskich najazdów. Jeju słynie ze spektakularnych wulkanów oraz, odmiennego niż reszta Korei, subtropikalnego, monsunowego klimatu. Rosną tu palmy i cytrusy, występuje dżungla i bajeczna rafa koralowa. Całodniowa wycieczka po wyspie, podczas której odwiedzimy wioskę Seogwipo, gdzie zobaczymy wodospad Cheonjiyeon oraz lokalny targ z działem ryb i owoców morza, około południa udamy się do wioski Seongeup, w której zwiedzimy stare domostwa wykonane z kamieni powstałych z wulkanicznej lawy, obejrzymy skały Seopjikoji na wschodnim wybrzeżu wyspy oraz  wulkany Sangumburi i Seongsan Ilchulbong. Zwiedzimy również długą na 13,4 km jaskinię Manjanggul (jest to najdłuższa znana jaskinia w lawie). Kolacja, nocleg na Jeju.

12-13 dzień: Jeju – Seul
Dwudniowy wypoczynek na Jeju. Miłośnikom aktywnego wypoczynku polecamy zdobycie wysokiego na 1950 m.n.p.m. wygasłego wulkanu Halla. Jest to najwyższy szczyt na terenie Republiki Korei. Na stokach wulkanu rośnie wiele endemicznych roślin. Zimą wierzchołek Halla pokryty jest śnieżną czapą, która wiosną topnieje i zamienia się w wysokogórskie jezioro. Dla chętnych atrakcje fakultatywne: rejs łodzią podwodną, łódką i jachtem, lot balonem, spotkanie z haenyo – kobietami-nurkami, które bez masek tlenowych wyławiają z morza perły, wizyta w wiosce mongolskiej, warsztaty ceramiki i garncarstwa, wycieczka na plantację mandarynek, jazda na koniach, lot paralotnią, obserwacja dzikich ptaków, wycieczki rowerowe i górskie. Śniadania w hotelu, kolacje w lokalnych restauracjach. Wieczorem drugiego dnia przelot do Seulu, przejazd do hotelu, nocleg.

14 dzień: Seul – Warszawa
Śniadanie w hotelu. Przejazd na lotnisko, przelot do Warszawy.

Minimalna liczba uczestników to 8 osób.

CENA OBEJMUJE:

  • Przeloty na trasie Pekin – Pjongjang – Pekin, Pekin – Seul, Busan – Jeju – Seul
  • Transport naziemny i wodny na całej trasie zgodnie z programem
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika od lądowania w Pekinie do wylotu z Seulu
  • Zakwaterowanie w hotelach 3, 4 i 5 * w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • Śniadania, obiady i kolacje zgodnie z programem (w Korei Północnej: 3 posiłki dziennie, w Korei Południowej: 2 posiłki dziennie)

 

CENA NIE OBEJMUJE:

  • Wizy do Korei Północnej (w Ambasadzie KRLD w Warszawie koszt to ok. 50 EUR)
  • Biletu lotniczego Warszawa – Pekin, Seul – Warszawa
  • Obowiązkowej części pakietu na bilety wstępu i napiwki (350 EUR) – płatne pilotowi po przylocie do Pekinu
  • Do Korei Południowej oraz Chin przy krótkim pobycie tranzytem wiza nie jest potrzebna. Dopłata do pokoju 1 osobowego: 700 EUR. Brak możliwości realizacji w sezonie tajfunów: 15 lipca – 31 sierpnia. Terminy obejmujące dni 25 grudnia, 1 stycznia oraz 1 maja: objęte są dopłatą do wysokiego sezonu w wysokości 300 EUR. Najlepszy okres na realizację biorąc pod uwagę pogodę to kwiecień – czerwiec lub wrzesień – październik.