dodaj do schowka 0 szybki kontakt

Wyprawa dla wszystkich pragnących poznać prawdziwe oblicze Mongolii – poza utartym szlakiem

Wybierz termin

6750 PLN + 900 EUR termin potwierdzony

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. dzień: Warszawa – Ułan Bator
Wylot z Warszawy do Ułan Bator, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2. dzień: Ułan Bator
O świcie przylot na lotnisko Czyngis-chan w Ułan Bator. Stolica Mongolii położona jest w kotlinie między czterema świętymi górami. Transfer do hotelu klasy turystycznej, spacer po mieście, wymiana pieniędzy. Zwiedzanie Placu Suche Batora, z pomnikiem bohatera mongolskiej rewolucji i budynkiem parlamentu.

3. dzień: Ułan Bator
O godz. 8.00 wycieczka na wzgórze Dalchyn Dendż: wizyta w klasztorze Gandan, gdzie będziemy świadkami porannych modłów mnichów oraz zobaczymy złoty posąg Buddy o wysokości 26 m. Zwiedzanie pobliskich świątyń: Gesera i Bakuli Rinpoczego oraz Muzeum Sztuki im. Dzanabadzara. Po południu: zwiedzanie klasztoru Czojdżin-lamy, dawnej siedziby wyroczni, oraz pałacu zimowego ósmego dżepcundampy Bogd-gegeena, zmarłego w 1924 roku ostatniego chana Mongolii. Nocleg w hotelu klasy turystycznej w Ułan Bator.

4. dzień: Ułan Bator – Baga Gadzryn Czuluu
Wyjazd z Ułan Bator na południe, do Baga Gadzryn Czuluu, gdzie pośród formacji skalnych o niezwykłych kształtach rozbijemy biwak, inaugurujący nasz objazd Mongolii. Poświęcimy trochę czasu na wędrówkę po okolicy. Nocleg w tradycyjnych mongolskich jurtach.

czytaj więcej

5. dzień: Cagaan Suwraga
Dalszy przejazd na południe, przez półpustynne obszary w kierunku innych niezwykłych formacji skalnych, Cagaan Suwraga. Po drodze krótkie postoje w mijanych świątyniach buddyjskich oraz nielicznych małych miasteczkach. Nocleg w jurtach w okolicy Cagaan Suwraga.

6. dzień: Cagaan Suwraga – Pustynia Gobi – Dalandzadgadu
Przejazd z okolic Cagaan Suwraga na teren właściwej pustyni Gobi, do ajmaku południowogobijskiego. Wizyty w napotkanych na trasie jurtach mongolskich nomadów. Wieczorem przyjazd do Dalandzadgadu, nocleg w lokalnym hoteliku lub pokojach gościnnych.

7. dzień: Park Narodowy Trzech Piękności Gobi – wydmy Chongoryn Els
Przejazd w kierunku wąwozu Jolyn Am, położonego na terenie Parku Narodowego Trzech Piękności Gobi, w którym, dzięki niezwykłemu mikroklimatowi, nawet w środku lata utrzymuje się gruba warstwa lodu. Wąwóz zamieszkują stada argali ałtajskich, dzikich owiec, wędrujących z łatwością po stromych skałach; występują tu wspaniałe orły i sępy. Możliwość wędrówki po wąwozie (około 2,5 godziny). Nocleg w jurtach w okolicy Jolyn Am. Przejazd na drugą stronę pasma Trzech Piękności Gobi. Na obszarze ajmaku południowogobijskiego (165 tysięcy kilometrów kwadratowych, co stanowi ponad połowę powierzchni Polski!), mieszka zaledwie 46 000 osób, z czego 40% w Dalandzadgadzie, stolicy ajmaku; jest to jeden z najsłabiej zaludnionych obszarów świata. Przejedziemy w okolice wydm Chongoryn Els. Nocleg w jurtach.

8. dzień: Bajan Dzag – Płonące Klify – Ongijn Chijd
Dzień rozpoczniemy od wypędzenia z nomadami bydła na pastwisko i nauki parzenia süütej caj, mongolskiej zielonej herbaty, przyrządzanej z dodatkiem mleka i szczyptą soli. Wybierzemy się także na krótką przejażdżkę na wielbłądach (fakultatywnie), oraz na spacer po wydmach. Przed południem wyjazd na północ, do Bajan Dzag, gdzie podziwiać można wspaniałe „płonące” klify oraz niewielkie skupiska drzewek saksaułowych. Właśnie tutaj, przed niemal 100 laty, odkryto wiele szkieletów i jaj dinozaurów (stanowią one 1 wszystkich eksponatów na świecie!). Czas wolny na spacer po klifach, a następnie przejazd w okolice Ongijn Chijd. Nocleg w jurtach.

9. dzień: Ongijn Chijd – Dolina rzeki Orchon
Rano zwiedzanie ruin ufundowanego w 1660 roku klasztoru Ongijn Chijd, jednego z największych niegdyś ośrodków buddyzmu na terenie Gobi. Wędrowały tędy karawany z Mongolii do Tybetu, a w 1905 roku zatrzymał się tu XIII Dalajlama, poprzednik obecnego. Przejazd z rejonu Gobi na północny zachód, do Środkowej Mongolii. Przejazd do położonej malowniczo pośród lesistych gór Changaj doliny rzeki Orchon (obszar chroniony). Nocleg w jurtach w okolicy rzeki Orchon.

10. dzień: Dolina rzeki Orchon – Karakorum
Zwiedzanie okolicy: celem wyprawy będzie malowniczy, XVII-wieczny klasztor Töwchön (Lista UNESCO), zbudowany na skalnym szczycie wysokiej góry w paśmie Changaju. Ostatni, trzykilometrowy odcinek trasy pokonamy pieszo. Z klasztoru rozciąga się bajeczny widok na całą okolicę. Jest to praktycznie nietknięte stopą człowieka królestwo dzikiej przyrody. Zwiedzimy świątynie, którymi opiekuje się jeden mnich. Przejazd do Charchorin, dawnego Karakorum (Lista UNESCO). Staniemy na miejscu dawnej stolicy mongolskiego imperium, po której pozostały tylko kamienne żółwie, strzegące niegdyś bram miasta. Zwiedzimy klasztor Erdene Dzuu, zbudowany nieopodal ruin Karakorum, najstarszy i jeden z najpiękniejszych klasztorów w Mongolii. Nocleg w jurtach w Karakorum. Fakultatywnie: wieczorny koncert tradycyjnej muzyki mongolskiej.

11. dzień: gorące źródła obok Cecerleg
Przejazd do lokalnego SPA: gorących źródeł, znajdujących się obok Cecerleg. Zakwaterowanie w luksusowym ośrodku wypoczynkowym (oczywiście, w jurtach). Fakultatywnie: jazda konna, kąpiele termalne (nie zapomnijmy o stroju kąpielowym!).

12. dzień: Cecerleg – Terchijn Cagaan Nuur – wulkan Chorgo – Jaskinia Jednego Człowieka
Rano wyjazd do Cecerleg, gdzie zwiedzimy urokliwe muzeum etnograficzne, mieszczące się w zabytkowym klasztorze. Przejazd na zachód, nad malowniczy przełom rzeki Czuluut, a potem nad wysokogórskie jezioro Terchijn Cagaan Nuur (tafla wody znajduje się na wysokości 2060 m n.p.m.). Piesza wycieczka przez pole zastygłej lawy do krateru wygasłego wulkanu Chorgo, z którego roztacza się wspaniały widok na całą okolicę, oraz do Jaskini Jednego Człowieka. Fakultatywnie: możliwość zorganizowania wycieczek konnych po okolicy. Nocleg w tradycyjnych mongolskich jurtach nad brzegiem jeziora.

13. dzień: Terchijn Cagaan Nuur – Dżargalant – Mörön
Przejazd wzdłuż północnego brzegu Terchijn Cagaan Nuur, a potem odbicie od trasy w kierunku Jeziora Chubsuguł. Przez niezwykle malownicze tereny górskie przejedziemy do miejscowości Dżargalant, a następnie do Mörön, stolicy ajmaku chubsugulskiego.

14.-15.-16. dzień: Jezioro Chubsuguł
Przejazd do Parku Narodowego Jeziora Chubsuguł, gdzie spędzimy trzy dni, odbywając kilka wycieczek po tajdze. W zależności od warunków pogodowych, spróbujemy dotrzeć do wioski ludu Caatanów, kultywujących dawne tradycje szamanistyczne i zajmujących się hodowlą reniferów. Dziś żyje zaledwie około 200 przedstawicieli tej egzotycznej społeczności, która nie mieszka w jurtach, ale przypominających indiańskie tipi namiotach. Fakultatywnie: wycieczki konne w okolicy jeziora, możliwość zorganizowania rejsu po jeziorze Chubsuguł, degustacja ryb, spotkania z miejscowymi koczownikami oraz autentycznymi szamanami. Trzy noclegi w jurcie.

17. dzień: Selenga
Przejazd na zachód, przez bezkresne mongolskie stepy, nad brzegi Selengi, jednej z ważnych rzek Mongolii. Nocleg w jurtach nad Selengą.

18. dzień: Bulgan – Erdenet
Przejazd przez miejscowość Bulgan do zbudowanego w latach 70. XX wieku Erdenet; krótki spacer po mieście. Wieczorem przejazd do ufundowanego 300 lat temu klasztoru Amarbajasgalant i zwiedzanie świątyń, należących do pereł azjatyckiej architektury. Nocleg w mongolskich jurtach w okolicy klasztoru.

19. dzień: Ułan Bator
Powrót do Ułan Bator. Wieczorem czas wolny na zakupy pamiątek, np. wyrobów z mongolskiego kaszmiru. Nocleg w hotelu klasy turystycznej.

20. – 21. dzień: Ułan Bator 

Dni do wykorzystania na trasie do zagospodarowania przez pilota

22. dzień: Ułan Bator – Warszawa
Przejazd na lotnisko Czyngis-chan w Ułan Bator i wylot do Warszawy z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

CENA OBEJMUJE:

  • opiekę polskiego pilota
  • ubezpieczenie NNW i KL 30 000 Euro
  • transport: samoloty, pociągi, autobusy, taksówki, wynajęcie terenowych samochodów typu UAZ
  • noclegi: w Ułan Bator: hotel klasy turystycznej (pokoje dwuosobowe), poza miastem: jurty na kempingach oraz jurty udostępniane przez nomadów (na ogół jurty 3/5- osobowe), lokalne hoteliki. Standardy: możliwość skorzystania z lokalnych kabin prysznicowych co około 2-3 dni

CENA NIE OBEJMUJE:

  • wyżywienia: około 10 EURO dziennie, istnieje możliwość wykupienia pakietu wyżywienia (obiadokolacje i śniadania), część posiłków (głównie obiady) w lokalnych restauracyjkach – tzw. guandzach. Na wyżywienie warto przeznaczyć łącznie ok. 180 EUR
  • wizy mongolskiej (ok. 260 PLN)
  • atrakcji i biletów wstępu do parków narodowych i obiektów objętych programem, permitu na niektóre obszary Mongolii (np. na obszar zamieszkały przez Caatanów), łącznie ok. 50 EUR