dodaj do schowka 0 szybki kontakt

Wybierz termin

2650 PLN + 960 EUR (termin potwierdzony)

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. dzień: Warszawa – Ułan Bator

Wylot z Warszawy do Ułan Bator.

2. dzień: Ułan Bator

Przylot do Ułan Bator – stolicy Mongolii. Spacer po mieście: Aleja Pokoju (główna promenada miasta), zwiedzanie Placu Czyngis-chana, najważniejszego punktu miasta.  Odkrywając Ułan Bator jako miasto kontrastów: przeszłości i nowoczesności, gdzie obok tradycyjnych mongolskich jurt stoją nowoczesne wieżowce dotrzemy do pałacu będącego zimową rezydencją Bogd-chana, ostatniego mongolskiego monarchy i przywódcy religijnego zmarłego w 1924 roku. Nocleg w Ułan Bator.

3. dzień: Ułan Bator – Baga Gadzryn Czuluu

Poranne modlitwy w klasztorze Gandan (jedyny klasztor, który funkcjonował w czasie komunizmu), wizyta w świątyni z wysokim na 26 metrów posągiem Buddy, klasztorze Gesera i świątyni Bakula-rinpoczego. Wyjazd mongolskimi bezdrożami w stronę pustyni Gobi. Przejazd przez zielone stepy do rezerwatu przyrody Baga Gadzryn Czuluu, który znajduje się u wrót półpustyni. Nocleg w tradycyjnej mongolskiej jurcie.

4. dzień: Pustynia Gobi – Bajandzag – oaza drzewek saksaułowych

Przejazd przez obszary półpustynne w kierunku pustyni Gobi. Po drodze spotykać będziemy jurty mongolskich koczowników oraz niesamowite, rozległe przestrzenie. Przejazd do Bajandzag – „płonących klifów”, przy których przed niemal stu laty paleontolodzy odkryli ogromne cmentarzysko dinozaurów. Spacer po klifach, poszukiwanie jaj i szkieletów dinozaurów. Spacer po oazie drzewek saksaułowych. Nocleg w tradycyjnej mongolskiej jurcie.

czytaj więcej

5. dzień: Pustynia Gobi – Gurwan Sajchan – Chongoryn Els

Przejazd przez wąwóz gór Gurwan Sajchan (łańcuch Ałtaju Gobijskiego). Żyją tu m. in. największe dzikie owce świata (zwane argali) oraz sępy. Przejazd na drugą stronę Gurwan Sajchan do najdłuższej, liczącej ponad 100 km długości i około 18 km szerokości wędrującej wydmy Mongolii zwanej Chongoryn Els. Czas wolny pod wydmami, dla chętnych spacery, przejażdżki na wielbłądach i wizyty w jurtach koczujących na tym obszarze nomadów. Nocleg w jurcie.

6. dzień: Pustynia Gobi – Ongijn Chijd

Rano czas wolny na spacery pod wydmami, następnie przejazd do oazy przy klasztorze Ongijn Chijd (niegdyś był to jeden z największych ośrodków buddyzmu na terenie pustyni Gobi). Zwiedzanie ruin zniszczonego przez komunistów klasztoru, czynnej świątyni, cudownego źródełka oraz niewielkiego muzeum klasztornego. Nocleg w jurcie.

7. dzień: Pastwiska Changaju – rzeka i wodospad okresowy Orchon

Przejazd w rejon zielonych pastwisk gór Changaj. Nocleg nad rzeką Orchon w okolicy wodospadu okresowego (teren przyrodniczego i kulturowego rezerwatu UNESCO). Nocleg w jurcie.

8. dzień: Charchorin (Karakorum) – klasztor Erdene Dzuu – kamienny żółw – ciepłe źródła (mongolskie „spa”)

Przejazd do Charchorin (dawnego Karakorum) – stolicy średniowiecznego imperium mongolskiego, które było największym pod względem powierzchni państwem w dziejach świata. Na gruzach Karakorum stoi dziś dumnie kamienny żółw, który niegdyś strzegł bram do pałacu wielkich chanów. Ruiny pochodzące ze stolicy w końcu XVI wieku posłużyły do budowy klasztoru Erdene Dzuu – zwiedzimy tu liczne świątynie z powstałym kilkaset lat temu niezwykle cennym wyposażeniem. Klasztor otoczony jest murem ze 108 stup, którego długość wynosi około kilometra. Wieczorem przejazd do cudownie położonej miejscowości uzdrowiskowej, która słynie z gorących źródeł. Nocleg w jurcie.

9. dzień: Ciepłe źródła (mongolskie „spa”) – atrakcje fakultatywne

Pobyt w mongolskim ‚spa’. Ciepłe źródła znane były wśród mieszkańców Mongolii już w dawnych wiekach, upowszechniono je na szeroką skalę na przełomie XVI i XVII wieku. Kąpiel w ciepłych źródłach (basen, balie), fakultatywnie: tradycyjny mongolski masaż i przejażdżka konna, czas wolny na spacery po urokliwej górskiej okolicy. Nocleg w jurcie.

10. dzień: Gorące źródła – przełom rzeki Czuluut – Park Narodowy Terchijn Cagaan Nuur – wulkan Chorgo – Jaskinia Jednego Człowieka

Przejazd w góry Changaj do Parku Narodowego Terchijn Cagaan Nuur. Zatrzymamy się przy malowniczym przełomie rzeki Czuluut. Przejedziemy następnie do miejscowości Tariat, skąd udamy się na obszar parku narodowego, gdzie obejrzymy krater wygasłego wulkanu Chorgo oraz Jaskinię Jednego Człowieka. Czas wolny na wycieczki piesze lub konne po okolicy. Nocleg w jurcie na wysokości około 2100 m n.p.m.

11. dzień: Terchijn Cagaan Nuur – „Trasa Fotografów” – Dżargalant

Czas wolny na wycieczki piesze lub konne. Przejazd północnym wybrzeżem jeziora Terchijn Cagaan Nuur i dalsza podróż niezwykle malowniczą ‚Trasą Fotografów’ do miejscowości Dżargalant, w której znajdują się ciepłe źródła. Nocleg w jurcie.

12. dzień: Dżargalant – Jezioro Chubsuguł

Przejazd na północ nad Jezioro Chubsuguł. Nocleg w jurcie.

13. dzień: Jezioro Chubsuguł

Pobyt nad jeziorem Chubsuguł z programem poznawczym i wypoczynkowym. Jezioro zwane ‚Małym Bajkałem’ należy do najpiękniejszych zakątków Mongolii. Dla chętnych możliwość uczestnictwa w autentycznym seansie szamańskim. Nocleg w jurcie w miejscowości Mörön.

14. dzień: Dolina Selengi

Przejazd do doliny Selengi – największej rzeki Mongolii. Nocleg w jurcie nad Selengą.

15. dzień: Powrót do Ułan Bator

Powrót do Ułan Bator. Wieczorem czas wolny na zakup odzieży z produkowanego w Mongolii kaszmiru. Nocleg w Ułan Bator.

16. dzień: Powrót do Polski

Przylot do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

  • transport: wynajętymi UAZ-ami oraz komunikacją lokalną w Ułan Bator
  • zakwaterowanie: w Ułan Bator wynajęte pokoje, w interiorze tradycyjne mongolskie jurty
  • opiekę przewodnika
  • ubezpieczenie: KL, NNW, bagaż

 

CENA NIE OBEJMUJE:

  • przelotów na trasie Warszawa – Ułan Bator – Warszawa (z przesiadką) – koszt ok. 4500-5500 PLN
  • wizy mongolskiej (ok. 260 PLN)
  • biletów wstępu i atrakcji fakultatywnych – 270 EUR
  • wyżywienia
  • zwyczajowych napiwków – ok. 50 EUR