dodaj do schowka 0 szybki kontakt

Program podstawowy:

2 września – 15 września: Tybet

+ wersja rozszerzona:

2 września – 22 września: Tybet z korą wokół góry Kailash

(program ten sam do 10 dnia)

Wybierz termin

6750 PLN + 950 EUR termin potwierdzony

6750 PLN + 1650 EUR termin potwierdzony

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

Dzień 1: Warszawa – Lhasa

Wylot z Warszawy do Lhasy.

Dzień 2: Przylot do Lhasy – dzielnica tybetańska Barkhor i świątynia Dżokhang

Przylot do Lhasy, historycznej stolicy Tybetu. Przejazd do centrum miasta, odpoczynek po długiej podróży, wieczorna eskapada po Lhasie. Przejdziemy kameralnymi uliczkami starej tybetańskiej dzielnicy Barkhor. Zobaczymy tu setki pielgrzymów, przybywających z różnych części Tybetu. Wyruszymy wraz z nimi w korę, czyli rytualne okrążenie świątyń. Wizyta w Dżokhangu – najstarszej świątyni w Tybecie, pochodzącej z VII wieku. Z tarasu na dachu świątyni roztacza się wspaniały widok na Lhasę oraz królujący nad miastem pałac dalajlamów Potala. Nocleg w Lhasie.

Dzień 3: Zwiedzanie Lhasy: Potala, klasztory Neczung i Drepung, debata mnichów w Sera

Zwiedzanie Potali – historycznej siedziby dalajlamów. Ten najwyżej położony (3700 m n.p.m.) pałac świata to prawdziwy cud architektury, wzniesiony niemal 100 metrów ponad miastem na stromej skale Marpo Ri (dosłownie „Czerwona Skała”). Najstarsza część pałacu została wzniesiona przez Soncena Gampę, pierwszego historycznego króla Tybetu, który był inicjatorem przyjęcia buddyzmu, pomysłodawcą opracowania alfabetu na potrzeby języka tybetańskiego oraz twórcą podstaw politycznej potęgi Tybetu. Najważniejsza część Potali jest jednak znacznie późniejsza, pochodzi z końca XVI wieku, zawdzięczamy ją V Dalajlamie, jednemu z najważniejszych przywódców religijnych i politycznych Tybetu. Spacer po pałacu, wizyta w częściach mieszkalnych, świątynnych oraz przy grobowcach dalajlamów. Przejazd do Neczungu – siedziby najważniejszej w Tybecie wyroczni. Zwiedzanie klasztorów Drepung i Sera. Ufundowany w XV wieku Drepung to największy klasztor świata, w dawnych latach liczba mnichów z nim związanych przekraczała 10 tysięcy. Drepung to jeden z „trzech wielkich klasztorów Lhasy”, słynący z tradycji uniwersyteckich. Od wieków kształcą się tu adepci siedmiu wydziałów nauki buddyjskiej. Prócz Tybetańczyków oddzielny wydział prowadzą też przybysze z całego buddyjskiego świata, między innymi z odległej Mongolii. W godzinach popołudniowych udamy się do klasztoru Sera (kolejnego z „trzech wielkich klasztorów Lhasy”). Sera słynie z wyjątkowych debat mnichów. Przyjrzymy się tradycyjnej dyspucie, odbywającej się na dziedzińcu klasztoru. Nocleg w Lhasie.

czytaj więcej

Dzień 4 Odwiedziny w Ramocze, wycieczka do Gandenu

Rano odwiedzimy Ramocze – drugą co do ważności buddyjską świątynię Lhasy. Kilkugodzinna wycieczka na prowincję do trzeciego „wielkiego klasztoru Lhasy” – Gandenu. Został on ufundowany przez Congkapę – twórcę szkoły Gelugpa (najbardziej rozpowszechniona szkoła buddyzmu tybetańskiego, której przywódcami są dalajlamowie). Ganden słynie z niesamowitej lokacji: budynki klasztorne zostały wzniesione na wysokości 4500 m n.p.m. Sam klasztor poświęcony jest Buddzie Przyszłości. Zwiedzanie ważniejszych świątyń, dla chętnych około godzinna kora (obejście) wokół klasztoru. Powrót do Lhasy, wieczorem dalsze poznawanie tybetańskiej dzielnicy Barkhor. Odwiedzimy zamieszkiwaną przez muzułmanów część dzielnicy Barkhor. Czas wolny na zakupy w kameralnych warsztatach, gdzie sprzedawane są ciekawe dzieła sztuki tybetańskiej, ewentualnie koncert tradycyjnej muzyki tybetańskiej. Nocleg w Lhasie.

Dzień 5 Poznawanie okolic Nam Co i klasztoru Curpu

Wycieczka nad Nam Co – święte jezioro, położone na północny-zachód od Lhasy, na wysokości 4718 m n.p.m. Jezioro otaczają wysokie na ponad 7000 m n.p.m. szczyty a jego wody, w zależności od miejsca, oświetlenia i pory dnia, mienią się różnymi kolorami i odcieniami granatu, błękitu i turkusu. Kora półwyspu i zwiedzanie starych, ukrytych w grotach pustelni i kaplic. Możliwość obserwacji prostego życia zamieszkujących te tereny tybetańskich koczowników. Do dnia dzisiejszego znaczna część mieszkańców Tybetu kontynuuje nomadyczny tryb życia, a podstawowym ich zajęciem jest hodowla jaków. Odwiedziny w namiocie koczowników. W godzinach popołudniowych, podczas powrotu do Lhasy, zwiedzimy wciśnięty między wysokie góry klasztor Curpu. Klasztor ufundowano w 1159 roku, stanowił on historyczną siedzibę karmapów, jednych z najważniejszych przywódców religijnych Tybetu. Nocleg w Lhasie.

Dzień 6  Wizyta w dolinie Jarlungu: twierdza Jumbulhakhang, nocleg przy klasztorze Samje

Przejazd z Lhasy do doliny rzeki Jarlung, która uznawana jest za kolebkę cywilizacji Tybetu. Według miejscowych legend pierwsi królowie Tybetu zstępowali do doliny Jarlungu z nieba przy pomocy świetlanego sznura. Zwiedzimy tu wspaniałą fortecę Jumbulhakhang, która jest najlepszym przykładem architektury typu dzong (twierdza zbudowana na skale). Przejazd do klasztoru Samje, który jest najstarszym klasztorem na terenie Tybetu – został ufundowany w VIII wieku, a jego plan oparty jest na układzie mandali, odzwierciedlającym buddyjskie wyobrażenie o kształcie świata. Fundację Samje przypisuje się Padmasambhavie (znanemu częściej pod tybetańskim imieniem Guru Rinpocze), pochodzącemu z Indii joginowi, który był jednym z pierwszych misjonarzy buddyzmu w Tybecie. Nocleg przy klasztorze Samje.

Dzień 7 Poranne modlitwy w klasztorze Samje, przejazd do Gjance

Poranne modlitwy w klasztorze Samje, a następnie przejazd na zachód nad pięknie położone Jezioro Jamdrok i do miasteczka Gjance. Wieczorny spacer po uliczkach Gjance. Zwiedzanie kolejnego arcydzieła architektury tybetańskiej – klasztoru Gjance Kumbum („Klasztor Stu Tysięcy Wizerunków Buddy”) ze słynnym czortenem. Wizyta w miejscowym dzongu, czyli wzniesionej na szczycie góry fortecy, która w dawnych czasach była świadkiem wielu walk. Przejście wąskimi uliczkami dzongu do głównej części obronnej, skąd rozpościera się piękny widok na całe miasto. Spacer kameralnymi uliczkami starej dzielnicy tybetańskiej. Nocleg w Gjance.

Dzień 8 Przejazd do Tingri i w rejon Mt Everestu (klasztor Rongbuk)

Przejazd przez przełęcz Gjaco (5220 m n.p.m.) do miasteczka Tingri, a następnie w rejon Rongbuk – najwyżej położonego klasztoru Tybetu i świata (wysokość 4980 m n.p.m.). Z miejsca tego przy dobrej widoczności roztacza się imponujący widok na północną ścianę Mt Everestu. Nocleg przy klasztorze Rongbuk.

Dzień 9 Trekking do Mt Everest Base Camp – Rongbuk – przejazd do Sakja

Około 2 godzinny trekking do Północnej Bazy pod Mt Everestem (wysokość 5150 m n.p.m.). Jest to baza, którą wykorzystują wspinacze na najwyższy szczyt świata. Tereny te są zamieszkane przez tybetańskich nomadów. Postaramy się odwiedzić ich domostwo i dzięki obecności tłumacza języka tybetańskiego podpytać ich o życie codzienne. Przejazd w okolice klasztoru Sakja na nocleg.

Dzień 10  Zwiedzanie klasztoru Sakja – przejazd do Szigace, gdzie obejrzymy klasztor Taszilhunpo

Zwiedzanie ufundowanego w XI wieku klasztoru Sakja – ogromnych dziedzińców, świątyń oraz starej biblioteki. Kryje ona tysiące zabytkowych tekstów religijnych. Przejazd do Szigace, drugiego co do wielkości miasta Dachu Świata i historycznej siedziby panczenlamów – najważniejszych, obok dalajlamów przywódców religijnych i politycznych Tybetu. Wizyta w klasztorze Taszilhunpo – dawnej rezydencji panczenlamów. Spacer po mieście nad którym króluje malowniczy dzong. Nocleg w Szigace. Tego dnia rozpoczyna się 7-dniowe przedłużenie wyprawy o Zachodni Tybet (Jazioro Manasarowar, góra Kajlas i Królestwo Guge: patrz program poniżej).

Dzień 11 Przejazd do Lhasy – podróż Koleją Tybetańską

Przejazd na dworzec kolejowy w Lhasie, początek podróży najwyżej położoną koleją świata, tzw. Koleją Tybetańską do Pekinu. Przejazd na północ Płaskowyżu Tybetańskiego. Tego dnia późnym wieczorem przejedziemy przez Tanggula – najwyżej położoną stację na świecie (5068 m n.p.m.) i przełęcz Tanggula (odcinek ten osiąga wysokość 5072 m n.p.m., co jest światowym rekordem wysokości linii kolejowej). Nocleg w pociągu (miejsca sypialne).

Dzień 12 Podróż Koleją Tybetańską

Przejazd koleją przez okolice Kuku-nor, zwanego również Qinghai (3205 m n.p.m.), największego jeziora Chin. Na obszarze tym po raz ostatni na tej wyprawie zobaczymy ogromne tybetańskie przestrzenie i co jakiś czas samotne namioty tybetańskich nomadów. Stopniowy zjazd z Płaskowyżu Tybetańskiego. Nocleg w pociągu (miejsca sypialne).

Dzień 13 Podróż Koleją Tybetańską – fakultatywnie zwiedzanie Pekinu

Wcześnie rano przyjazd do Pekinu. W przypadku zainteresowania fakultatywnie zwiedzanie centrum miasta (Plac Tienanmen i Zakazane Miasto) oraz wyjazd na Wielki Mur Chiński. Nocleg w Pekinie.

Dzień 14 Powrót do Polski

Przejazd na lotnisko i przelot do Warszawy.

 

TYBET Z KORĄ WOKÓŁ GÓRY KAILASH – INNY PROGRAM OD DNIA 10

Dzień 10: Zwiedzanie klasztoru Sakja i przejazd do Saga

Zwiedzanie ufundowanego w XI wieku klasztoru Sakja – zwiedzanie świątyń oraz starej biblioteki. Kryje ona tysiące zabytkowych tekstów religijnych. Przejazd przez bezkresne i z rzadka tylko zamieszkane przez nomadów obszary do Tybetu Zachodniego. Postoje na fotografowanie tych rozległych plenerów. Wieczorem dojedziemy do miasta Saga. Nocleg w Saga.

Dzień 11: Przejazd z Saga do Darczen

Dalszy przejazd do Darczen – miejsca, gdzie zaczynają się pielgrzymki wokół świętej góry Kajlas. Kajlas otaczany jest czcią przez wyznawców 4 religii: buddystów, dżinistów, sziwaitów i pierwotną religię Tybetu bon. W okolicy góry wybijają źródła 4 wielkich azjatyckich rzek (Indus, Brahmaputra, Setledż i Karnali). Góra często utożsamiana jest z mityczną górą Meru, która stanowić miała centrum wszechświata. Następnego dnia rozpoczniemy trwającą 2 i pół dnia korę wokół góry Kajlas. Osoby, które nie będą się czuć na siłach rozpoczynać korę, będą mogły pozostać w Darczen.

Dzień 12-13: Kora wokół góry Kajlas

Kora wokół góry Kajlas. Kajlas (wysokość 6638 m n.p.m.) nigdy nie został zdobyty (przez szacunek alpinistów wobec świętej góry). Każdego roku tysiące pielgrzymów wyrusza w rytualne obejście szczytu – jest to dla nich tak istotne jak dla muzułmanów odwiedziny w Mekce. W trakcie trekkingu będziemy mieć okazję wspólnej wędrówki z licznymi tybetańskimi pielgrzymami. Podziwianie wspaniałych widoków zachodniego Tybetu oraz licznych miejsc kultu. W trakcie trekkingu noclegi na trasie: w Drira Phug i Dzutrul Phug.

Dzień 14: Zakończenie kory wokół góry Kajlas – przejazd do ruin stolicy królestwa Guge

Zakończenie kory wokół góry Kajlas i przejazd na południowy zachód do ruin stolicy tybetańskiego królestwa Guge. Guge powstało w IX wieku i przetrwało około 700 lat. Po upadku dynastii Jarlungu i prześladowaniach buddyzmu było to miejsce, gdzie bezpieczne schronienie znaleźli lamowie z całego Tybetu. Do dziś pozostały tu ruiny potężnych fortyfikacji, pałaców i stup. Zobaczymy oszałamiające swym rozmachem ruiny zamku i labirynty jaskiń i balkonów, położone na około 150 – metrowym klifie. Nocleg w miasteczku Caparang.

Dzień 15: Przejazd nad jezioro Manasarowar

Rano zwiedzanie Caparangu – odwiedzimy ufundowany w X wieku klasztor Tholing. Od tego momentu rozpoczynamy powrót do Lhasy. Tego dnia dojedziemy w okolice Jeziora Manasarowar (tybetańska nazwa to Mapam Jum Co) – jednego z najświętszych jezior Tybetu. Spacer nad brzegiem jeziora. Nocleg.

Dzień 16: Przejazd znad Jeziora Manasarowar do miasta Saga

Ostatni dzień podróży przez Tybet Zachodni. Krótkie postoje fotograficzne na trasie. Wieczorem dojedziemy do miasta Saga. Nocleg w Saga.

Dzień 17: Przejazd z Saga do Szigace

Przejazd z Saga do Szigace, drugiego co do wielkości miasta Tybetu i historycznej siedziby panczenlamów – najważniejszych, obok dalajlamów przywódców religijnych i politycznych Tybetu. Nocleg w Szigace.

Dzień 18: Zwiedzanie Szigace i przejazd do Lhasy, początek podróży Koleją Tybetańską

Wizyta w klasztorze Taszilhunpo – dawnej rezydencji panczenlamów. Przejazd na dworzec kolejowy w Lhasie, początek podróży najwyżej położoną koleją świata, tzw. Koleją Tybetańską do Pekinu. Przejazd na północ Płaskowyżu Tybetańskiego. Tego dnia późnym wieczorem przejedziemy przez Tanggula – najwyżej położoną stację na świecie (5068 m n.p.m.) i przełęcz Tanggula (odcinek ten osiąga wysokość 5072 m n.p.m., co jest światowym rekordem wysokości linii kolejowej). Nocleg w pociągu (miejsca sypialne).

Dzień 19: Podróż Koleją Tybetańską

Przejazd koleją przez okolice Kuku-nor, zwanego również Qinghai (3205 m n.p.m.), największego jeziora Chin. Na obszarze tym po raz ostatni na tej wyprawie zobaczymy ogromne tybetańskie przestrzenie i co jakiś czas samotne namioty tybetańskich nomadów. Stopniowy zjazd z Płaskowyżu Tybetańskiego. Nocleg w pociągu (miejsca sypialne).

Dzień 20: Podróż Koleją Tybetańską – fakultatywnie zwiedzanie Pekinu

Wcześnie rano przyjazd do Pekinu. W przypadku zainteresowania fakultatywnie zwiedzanie centrum miasta (Plac Tienanmen i Zakazane Miasto) oraz wyjazd na Wielki Mur Chiński. Nocleg w Pekinie.

Dzień 21: Powrót do Polski

Przejazd na lotnisko i przelot do Warszawy.

 

Cena obejmuje:

  • bilety lotnicze na trasie: Warszawa-Lhasa, Pekin-Warszawa
  • transport: pociągi Kolei Tybetańskiej na trasie Lhasa – Pekin (miejsca sypialne drugiej klasy)
  • zakwaterowanie: hostele i hotele klasy turystycznej
  • permit – pozwolenie na wjazd do Tybetu i poszczególnych jego części
  • opiekę przewodnika polskojęzycznego oraz przewodników lokalnych
  • ubezpieczenie KL, NNW, bagaż 

Cena nie obejmuje:

  • wizy chińskiej (ok. 260 PLN)
  • kosztów uczestnictwa w programie (biletów wstępu oraz transportu lokalnego): 650 EUR
  • wyżywienia: ok. 10-15 EUR dziennie
  • zwyczajowych napiwków: ok. 5 EUR dziennie