dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • WYPRAWA „MARATON” — blisko 3500 kilometrów lądem i ponad 4000 kilometrów drogą powietrzną wewnętrznymi liniami lotniczymi „Air Algerie”
 • Bazylika Matki Boskiej Afrykańskiej i architektura kolonialna Algieru
 • Historyczna Kasbah w Algierze — dziedzictwo kulturowe UNESCO
 • Djemila — rzymskie miasto na płaskowyżu Atlasu zaliczane do dziedzictwa UNESCO
 • Konstantyna, jedno z najstarszych miast świata, stolica królestwa Numidii (założona w IV wieku p.n.e), sławna dzięki wiszącym mostom łączącym rozpadlinę powstałą dzięki tektonicznym uskokom (ponad 300 metrów głębokości)
 • Timgad — rzymska metropolia, zaliczana do dziedzictwa UNESCO
 • Kanion Guoufi w górach Aures — jeden z cudów świata, od czasów kolonialnych dziedzictwo narodowe Algierii
 • Meczet Sidi Okba — perła kultury Maghrebu, zbudowany w 686 roku
 • Ghardaia — królowa El Ksour i klejnot wśród oaz Sahary
 • Ahoggar, płaskowyże: Tadrart i Tassili n Ajjar (UNESCO) — wyprawa w głąb Sahary
 • Płaskowyż Assekrem i bazaltowe kopuły
 • Pustelnia Karola de Foucauld (2780 m.npm) i księżycowe widoki
 • Fantastyczne kształty szczytów górskich Ahhogar
 • Malowidła i ryty naskalne, datowane na górny paleolit i wczesny neolit
 • Djanet i czerwona pustynia Tadrartu
 • Malowidła In Ahahar (żyrafy, słonie) w scenerii powieści Tolkiena, fantastycznych łuków skalnych, iglic, wulkanicznych kominów, w krainie różnobarwnych diun i kanionów
 • Tipasa — kurort Fenicjan, Rzymian, francuskich Kolonów i Algierczyków, zaliczna do dziedzictwa kulturowego UNESCO
 • Cherchell i Tenes — starożytne porty i Meczet z 875 roku, w którym do dziś odprawiane są modły
 • Oran — założony przez Andaluzyjczyków w X wieku n.e. — perła architektury kolonialnej
 • Tlemcen skrzyżowanie kultur arabsko-andaluzyjskich, Wielki Meczet z XII wieku
 • Panoramiczne widoki pasm Wschodniego i Centralnego Atlasu
 • Algierska życzliwość i specjały lokalnej kuchni

Wybierz termin

2100 PLN + 1370€

2100 PLN + 1370€

2100 PLN + 1370€

2100 PLN + 1370€

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – ALGIER
Zbiórka — na dwie godziny przed odlotem na lotnisku F. Chopina w Warszawie. Lot z „przesiadką” przez jeden z portów europejskich. Przylot do Algieru. Odprawa paszportowo-covidowa ok.2-3 godzin. Tranzyt do hotelu. Kolacja w hotelu. Nocleg. Hotel (lokalne 3*) łazienka, ogrzewanie/klimatyzacja, TV (wyżywienie: posiłki na pokładach samolotów/ D-Algier)

2. DZIEŃ: Algier — Djemila — KONSTANTYNA (550 km)
Po śniadaniu wyjazd do Konstantyny (Constantine). Po drodze przystanek w mieście Setif , położonym w północno-wschodniej Algierii. Jest to jedno z najważniejszych miast Algierii; często uważane jest za handlową stolicę kraju. Odwiedzimy muzeum archeologiczne oraz muzeum El Moudhahida, , oraz słynną fontannę El Fouara itd. Po objeździe miasta przejazd i odwiedziny w Djemili, gdzie wśród „łysych” wzniesień płaskowyżu rozciągają się pozostałości po mieście założonym przez Rzymian. W czasach swojej świetności miasto liczyło ponad 20 tysięcy mieszkańców. Od 1982 Djemila wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO .Następnie dalsza droga do Konstantyny. Konstantyna, jest stolicą wilaji Konstantyna. Licząca ponad 450 tysięcy mieszkańców, jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Sławna jako: „miasto wiszących mostów”, jest jednym z najstarszych miast na świecie. Konstantynę zbudowano na terenie charakteryzującym się bardzo nierówną topografią, częściowo zbudowane na płaskowyżach częściowo na wszechobecnych wzgórzach, obejmuje liczne obniżenia jak i nagłych tektonicznych pęknięć zboczy, tworząc tym samym niejednorodne pod względem morfologicznym miejsce, dzięki czemu, przez niektórych zaliczane jest do jednych z najpiękniejszych miast świata. Pierwotnie znana pod nazwą Cyrta, od ok. 300 roku p.n.e była stolicą Królestwa Numidii, następnie przeszła pod rzymskie panowanie. Swoją dzisiejszą nazwę zawdzięcza Cesarzowi Konstantynowi I. Symbol kultury arabsko-andaluzyjskiej, Konstantyna jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym, architektonicznym, przemysłowym i naukowym z dwoma uniwersytetami, w tym z Uniwersytetem Nauk Islamskich . Po dotarciu do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, czas wolny. Hotel 4* /basen (wyżywienie: B/D)

3. DZIEŃ: Konstantyna — Timgad — BISKRA (300 km)
Po śniadaniu wczesno poranne zwiedzanie miasta w tym sławnych wiszących mostów: Sidi M’cid, Sidi Rached, Pałacu Deya, rzymskiego akweduktu, starej Medyny (Casbah) – jednej z najciekawszych w Afryce Północnej. Około południa przejazd malowniczą trasą w kierunku Biskry do starożytnego miasta Timgad. Po drodze krótka przerwa na obiad (jeżeli starczy czasu). Timgad jest jednym z najbardziej znanych na świecie stanowisk archeologicznych, jest to starożytne, bardzo dobrze zachowane miasto (rzymskie), zwane Pompejami Afryki Północnej i sklasyfikowane jako światowe dziedzictwo UNESCO . Następnie wjazd do Batny położonej w regionie gór Aurès, która jest administracyjną stolicą regionu. Krótki objazd malowniczej i bogatej w zabytki Batny następnie w drodze do Biskry. Po wyczerpującym dniu, wczesnym wieczorem przyjazd do Biskry do hotelu na zasłużony wypoczynek. Zameldowanie. Czas wolny, kolacja, nocleg. Hotel 3* basen (wyżywienie: B/D)

4. DZIEŃ: BISKRA i okolice (Balkony Ghoufi i inne) (180 km)
Po wczesnym śniadaniu, wizyta na lokalnym targowisku (Suk el Fellach). Dla chętnych zakup daktyli (Biskra jest stolicą daktyla w Algierii – ceny za kilogram od 50 do 500 dinarów (160 dinarów=1€). Na ten dzień przewidziane są odwiedziny w meczecie i mauzoleum Sidi Okba, które znajduje się niecałe 20 km na południowy wschód od Biskry. Zbudowany w 686 r., jest jednym z najstarszych meczetów w Maghrebie . W tej architektonicznej perełce znajduje się mauzoleum. gdzie pochowany jest Okba Ibn Nafaâ, stąd nazwa tego meczetu. Po przerwie obiadowej wybierzemy się nawycieczkę w góry Ores z wizyta w rozciągającym się na wielu hektarach gaju palmowym i w Mchounech (Tolga) . Później przejazd do kanionu zwanego również Balkonami Guoufi , spektakularne miejsce oddalone od Biskry o około 60 kilometrów . W 1928 roku, miejsce to zostało sklasyfikowane w Algierii, (jeszcze za czasów francuskiej kolonizacji) jako zabytek Narodowy. Pod koniec popołudnia powrót do hotelu na odpoczynek i kolację. Nocleg. Hotel 3* basen (wyżywienie: B/D)

5. DZIEŃ: Biskra — GHARDAIA (460 km)
Po śniadaniu wyjazd do Ghardai, po drodze kolejne oazy. Po drodze postoje w mijanych oazach, liczne sesje zdjęciowe. W ciągu dnia postój na obiad. Późnym popołudniem, dojazd do „królowej Oaz – Ghardaï, stolicy doliny M’zab. Ghardaia jest klejnotem Sahary, perłą kultury i cywilizacji Maghrebu i północnej Sahary, miejscem inspiracji dla wielu artystów i architektów, w tym sławnego Le Corbusier. Od 1982 roku na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Położona 600 km na południe od Algieru „czarodziejka” Ghardaïa składa się, a zarazem jest jedną z pięciu miast/Ksarów: Beni-Isguen, El Atteuf, Bounoura, Melika i Ghardaïa. Pełna palmowych gajów, meczetów, targów, domów w kolorze ochry. Być w Algierii i nie być w Ghardai , to jak być w Polsce i nie widzieć Krakowa. Po dotarciu do Ghardai „stolicy” doliny M’zab, wieczorne zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg. Hotel 3* malutki basen zewnętrzny (wyżywienie: B/D)

6. DZIEŃ: GHARDAIA
Po śniadaniu, czeka nas dzień wrażeń i zwiedzania. Meczety, targ aukcyjny Beni-Isguen, uliczki, różnokolorowy tłum handlarzy, sesje fotograficzne , odwiedziny lokalnego suku/targu, ewentualne zakupy pamiątek i dalsze zwiedzanie. W ciągu dnia, chwile wytchnienia przy obiedzie. Wyjazd do El Atteuf, najstarszego z Ksarów, założonego w 1012 roku (starych zamków). Poza El Atteuf i Ghardaią , pozostałe są zamknięte dla turystów. . Powrót do hotelu pod koniec dnia. Czas wolny, kolacja, nocleg. Hotel 3* / malutki basen zewnętrzny (wyżywienie: B/D)

7. DZIEŃ: Ghardaia — TAMANRASSET (przelot ok. 1,5h)
Po śniadaniu, czas wolny, ewentualne zakupy pamiątek. Transfer na lotnisko. Przelot do Tamanrasset. Po wylądowaniu transfer do hotelu. Zameldowanie. Objazd i zwiedzanie Tamanrasset. W ciągu dnia ewentualny obiad we własnym zakresie. Wieczorem kolacja. Nocleg. Hotel 2/3* (klimatyzowany/łazienka/TV) wyżywienie: B/D

8. DZIEŃ: Tamanrasset — ASSEKREM [Góry HOGGAR] (110 km)
Po śniadaniu, wizyta w lokalnym muzeum. Dzięki wizycie w muzeum będziemy mieli właściwy obraz miejsca do którego dotarliśmy. W muzeum obok licznych eksponatów będziemy mogli obejrzeć licznie zgromadzone tu mapy rejonu A Hoggar oraz „poglądowe” zdjęcia otaczającego Tamanrasset świata. Następnie „pożegnanie” cywilizacji i droga w asyście żandarmerii (wymóg bezpieczeństwa władz algierskich – rejon jest bezpieczny, więc jest to zabieg „czysto prewencyjny”) kierunek płaskowyż Assekrem – serce gór Hoggar. Widoki które ujrzymy będą „jedyne w swoim rodzaju”. Przejeżdżając płaskowyżem Akarakar (Atakor) zetkniemy się niemal z księżycowymi krajobrazami . Widoki zapierające „dech w piersiach”. Po horyzont usiane skalnymi głazami o pochodzeniu najczęściej wulkanicznym (ostańce, kominy wulkaniczne), czasem osadowym (zlepieńce, brekcje piroklastyczne), wśród form górskich i zmieniającym się kolorem wszechobecnej „absolutnej” pustyni – różnorodność, którą ciężko znaleźć gdzie indziej na naszej Ziemi. Po drodze zatrzymamy się przy wodnej guelcie Afilal (naturalne oczko wodne), schowanej pomiędzy skalnymi formacjami, otoczonej roślinnością. Miejsce to stanowiło przez wieki miejsce odpoczynku licznych karawan przemierzających szlaki pomiędzy północą a południem lub też południem a północą. Postój na obiad. Następnie dalsza droga w kierunku Assekrem. W ciągu dnia przejeżdżać będziemy kołó góry Iharen (Pic Laperrine), zobaczymy górę Adouda – w kształcie wulkanicznej kopuły. Postój przy malowidłach naskalnych. Dojeżdżając do Assekrem sesja fotograficzna w pobliżu Tizouyadj – dwóch prawie, że bliźniaczych kopuł bazaltowych. Płaskowyż Assekrem położony jest na wysokości ponad 2500 metrów, wśród szczytów górskich, ostańców w formie kopuł, igieł i często niewyobrażalnych ze względu na swój kształt form skalnych. Pod koniec popołudnia, podziwianie zachodu słońca nad całym pasmem górskim Hoggar. Są to niezapomniane widoki, które na pewno utrwalimy na licznie robionych zdjęciach. Nocleg w schronisku (ewentualnie namioty) w pobliżu pustelni założonej przez Ojca Charles de Foucauld (2780 m. npm.), którego zdaniem, miejsce to „było najpiękniejszym miejscem na Ziemi stworzonym przez Boga”. Wieczorem kolacja przy ognisku i podziwianie niebieskiego firmamentu – doskonałości, który świeci milionem gwiazd a otaczający nas świat rozjaśniony będzie światłem Drogi Mlecznej. Posiłki (B/L/D). Nocleg schronisko lub namioty. Z WIEDZY ENCYKLOPEDYCZNEJ: Ahaggar (Al-Hadżdżar, Dżibal al-Hukkar, Hoggar) – masyw górski w środkowej Saharze, stanowiący tarczę w północnej części platformy afrykańskiej. Zbudowany głównie z prekambryjskich łupków krystalicznych, zlepieńców i gnejsów kilkakrotnie fałdowanych i wypiętrzanych. Składa się z licznych grup górskich o wyrównanych wierzchowinach, ponad którymi wznoszą się stożki wygasłych wulkanów. Masyw pocięty jest gęstą siecią suchych dolin (wadi, fr.oued). Najwyższy szczyt — Tahat 2918 m n.p.m. Od 1987 roku część masywu objęta jest ochroną w ramach Parku Narodowego Ahaggaru (fr. Parc national de l’Ahaggar) o powierzchni ok. 450 tys. ha. Na terenie parku odkryto liczne prehistoryczne malowidła naskalne

9. DZIEŃ: Assekrem — TAMANRASSET (100 km)
Po śniadaniu, ewentualnie porannej sesji zdjęciowej powrót do Tamanrasset. Po drodze przerwa na obiad. Po południu odwiedziny targowiska, ewentualny zakup pamiątek. Kolejny objazd miasta. Wieczorem kolacja. Nocleg w hotelu. Hotel 2.3* (klimatyzacja/łazienki/TV) restauracja wyżywienie: B/L/D

10. DZIEŃ: Tamanrasset — Djanet (lot ok. 1h) — MAJAS (110 km)
Po śniadaniu czas wolny. W zależności od czasu połączenia lotniczego (harmonogram czasem się zmienia, ale zwykle lot jest około południa), ewentualny obiad (małe prawdopodobieństwo) w Tamanrasset. Transfer na lotnisko i przelot do Djanet. Różnicę pomiędzy krajobrazami i formami skalnymi gór Hoggar okolic Tamanrasset a okolicami Djanet (góry Hoggar/ płaskowyż Tassili N Ajjer i Tadrart) przedstawia z „lotu ptaka” zamieszczony obok film Lądowanie w Djanet we wczesnych godzinach (99%) popołudniowych. Przejazd z lotniska do Djanet w celu załatwienia formalności wyjazdowych na pustynię (zezwolenie władz). Samo Djanet jest oazą prawie, że graniczną, oddzieloną od Libii pasmem gór Tasili Wan Ahdżar albo Tasili n-Azdżar (fr. Tassili n’Ajjer), z najwyższym szczytem Adrar Afao 2158 m n.p.m. w linii prostej tzw. „lot ptaka”, odległość do granicy wynosi niecałe 50 kilometrów. Większość obszaru pasma górskiego, który będziemy w czasie najbliższych dni eksplorowali, od 1972 roku objęty jest ochroną w ramach Parku Narodowego Tasili Wan Ahdżar (fr. Parc National du Tassili n’Ajjer). Od 1982 roku park ten wpisany został na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO, a od 1986 roku również na listę rezerwatów biosfery UNESCO. W obszarze pasma odkryto prehistoryczne malowidła naskalne i inne stanowiska archeologiczne z okresu neolitu, kiedy panował tu jeszcze wilgotniejszy klimat i góry znajdowały się na terenie sawanny, a nie pustyni. Malowidła przedstawiają stada bydła, duże dzikie zwierzęta (m. in. krokodyle) i ludzi przy polowaniu i w tańcu. Kilka, tych najbardziej interesujących stanowisk z malowidłami naskalnymi osobiście odwiedzimy. Obiad (pół bagietki z kurczakiem i jarzynami ewentualnie inne) w lokalnej restauracyjce. Następnie droga na południe aż do Wad Majas. Rozłożenie namiotów. Kolacja przygotowana przez Tuaregów. Wieczór/ognisko ewentualne pieśni Tuareskie. Nocleg: namioty. Wyżywienie: B/D

11. DZIEŃ: Majas — TIN MERZOUGA (150 km)
Po śniadaniu wyjazd drogą w kierunku południowo-wschodnim. Tego dnia dojedziemy do płaskowyżu/pustyni Tadrart Rouge przejeżdżać będziemy przez kaniony i ouedy (suche doliny). W ciągu dnia postój na obiad (piknik). Dalsza droga wśród skał o niesamowitych kształtach, często ciemnych wylewnych skał pochodzenia wulkanicznego w otoczeniu wszechobecnego piasku i wydm. Interesująca jest skała o kształcie dzikiego prosiaka – nazywana przez Tuaregów „Erison” Pod wieczór dotrzemy do stanowiska Tin Merzouga, gdzie w otoczeniu pomarańczowo-czerwonych wydm rozbijemy obóz. Wieczorem kolacja przy ognisku. Nocleg w namiotach. Posiłki (B/L/D)

12. DZIEŃ: Tin Merzouga — IN DJAREN (150 km)
Po śniadaniu dalsza eksploracja Tadrartu. Przejeżdżać będziemy przez kolejne kaniony, oglądać niesawowite ze względów na kształty formacje skalne . Przed południem dotrzemy do kanionu potocznie zwanego :Circle”, następnie wad Bouhedienne i zadziwiająca swoim pięknem skalna formacja Wan Izawaten, zwana przez niektórych doliną drzew (skalnych). Dalej największy kompleks skalnych łuków w Tadrarcie – Tamerguida (tzw. Katedra). Po drodze niezwykle fotogeniczny łuk Inlagen. Około południa przerwa na piknik. Później „lekcja” historii przy stanowisku archeologicznym In Ahahar (żyrafy, słonie). Następnie wjedziemy w rejon olbrzymich wydm (diun) Wan Tabaraket. Otaczać nas będzie świat diun i wystających z pośród nich skał, wulkanicznych formacji, kominów powulkanicznych często o zadziwiających kształtach. Pod koniec dnia dojedziemy do Moul Naga, skalnej iglicy górującej nad otaczającymi ją wydmami, następnie przejazd przez Kanion Seketa.Obozowisko w In Djaren, rozłożymy swoje namioty na miękkim piaszczystym podłożu, zewsząd otoczeni skalnymi formacjami. Wieczorem kolacja przy ognisku. Często, jeżeli takie jest życzenie Uczestników towarzyszący nam Tuaregowie, przy ognisku śpiewają swoje pieśni, ma to swój urok, ale często przybyli tu goście wybierają ciszę, by móc w pełni oddać się refleksjom i czuć każdą swoją cząstką absolut miejsca w którym się znaleźli. Posiłki (B/L/D). Nocleg namioty.

13. DZIEŃ: In Djaren — DJANET (180 km)
Po śniadaniu przejazd majestatycznym kanionem In Djaren gdzie przystawać będziemy i co jakiś czas odkrywać ślady naszych przodków: malowideł i rytów skalnych sprzed kilkunastu tysięcy lat. Z geologicznego punktu widzenia dominującymi formacjami skalnymi są wapienie w których można czasem znaleźć amonity i trylobity datowane na okres kambru i ordowiku, poza wapieniami sporo jest piaskowców oraz wyróżniających się ciemnym kolorem skał pochodzenia wulkanicznego, za najbardziej fotogeniczne uważane są ślady zakrzepłych erupcji, które z biegiem milionów lat i niszczących procesów erozji dziś zadziwiają swoimi kształtami np. kominów czy innych niezwykle fantazyjnych. W trakcie dnia postój na obiad. Po drodze przejazd przez kanion El Berdj i górotwór Adilati. Po południu dojazd do Djanet do hotelu. Zakwaterowanie, prysznic po 3 nocach spędzonych na pustyni, odkryjemy powtórnie uroki klimatyzacji i wygodnego łóżka. Jeżeli zdążymy zwiedzanie Djanet i Wielkiego Targu. Kolacja w hotelu, albo w lokalnej restauracji. Hotel turystyczny (standard lokalny 2*), czysty, łazienka/klimatyzacja/TV wyżywienie: B/L/D

14. DZIEŃ: Djanet — ALGIER — przelot ok. 2h (w przypadku międzylądowanie w EL Oued ok. 3,5h)
Rano, po śniadaniu przejazd pod skałę Płaczących Krów – Tegharghart. Wg. przekazów, dzieło/ła powstały 13000-15000 lat temu w czasie strasznej suszy która nawiedziła tutejsze tereny (ze znanych już nam przekazów – skalnych malunków i rytów – wiemy, że zwiedzane przez nas przez ostatnie dni okolice w przeszłości były pełne życia, roślin i zwierząt – na wolności żyły słonie, żyrafy, nosorożce i wiele innych a ówcześni mieszkańcy poza polowaniami zajmowali się uprawą ziemi oraz hodowlą bydła – w tym krów). W czasie wspomnianej suszy zwierzęta masowo wymierały z braku wody i żywności. Tegharghart przedstawia kilka płaczących krów, wyrzeźbione (dzieło ma cechy płaskorzeźby utworzonej wprawną ręką ówczesnego artysty) głowy krów są bardzo wyraźne i doskonale widać intencje artysty – który chcąc przekazać smutek krów wyrzeźbił przy ich oczach łzy. Wzruszająca forma przekazu, powstała gdy na polskich ziemiach panowało ostatnie zlodowacenie północnopolskie, nie było jeszcze Morza Bałtyckiego a cywilizacja europejska miała dopiero się rozwinąć w nadchodzących tysiącleciach. Po sesji zdjęciowej ostatni lunch w cieniu skały Tegharghart z towarzyszącymi Tuaregami. Następnie transfer na lotnisko. Pożegnanie Tuaregów i odlot do Algieru (bezpośrednio lub z międzylądowaniem w El Ouedzie lub innej oazie). Przylot do Algieru. Transfer do hotelu. Kolacja w hotelu lub restauracji w towarzystwie algierskiego operatora. Czas wolny. Nocleg. Hotel (lokalnie 3*) łazienka/TV/ ogrzewanie/klimatyzacja wyżywienie: B/L/D

15. DZIEŃ: Algier — TIPASA (80 km)
Wczesnym porankiem zwiedzanie Algieru. Algier założony jeszcze w czasach rzymskich, w starożytności nosił nazwę Icosium. Jako Algier powstał, po zdobyciu go w VII wieku, przez Arabów. Na początku XVI w dostał się w ręce tureckich korsarzy i odtąd przez długi czas było głównym ośrodkiem korsarstwa i rabunku. W roku 1518 miasto stało się częścią Imperium osmańskiego. Później stał się „perłą” wśród stolic państw tworzących wielkie kolonialne Imperium Francji. Ten dzień będzie bardzo wyczerpujący. Zwiedzać będziemy historyczną część Algieru – Kasbah (na Zanzibarze zwaną Medyną). Wśród labiryntów uliczek, wiekowych zabudowań, zabytkowych meczetów, zgiełku handlarzy, kolorowego tłumu, algierska Kasbah z całym swoim architektonicznym dobytkiem i niezwykła historią została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Dzielnica nadal jest zamieszkiwana przez tysiące Algierczyków, którzy prowadzą tutaj swoje sklepiki czy pracownie rzemieślnicze. Często mieszkańcami są „szlachetnie” urodzeni, rody z wielowiekowymi korzeniami. Wąskie uliczki Kasby, specyficzna atmosfera, będą okazją do zrobienia niezwykłych zdjęć. Po południu objazd centrum miasta, styl francuski-kolonialny, małe i większe „perełki”. Wzdłuż ulic platany, no i ta atmosfera. W ciągu dnia obiad w lokalnej restauracyjce. Zobaczymy budynek Wielkiej Poczty, odwiedzimy Bazylikę Matki Boskiej Afrykańskiej , zobaczymy Pomnik Chwały i Męczeństwa – który został zrealizowany według projektu polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego. Następnie droga do Tipasa. Trasa zaledwie 80-90 kilometrów i będziemy na miejscu. Tipasa, nieduża miejscowość położona nad Morzem Śródziemnym, której malownicze położenie docenili już starożytni Rzymianie. Odwiedzimy Królewskie Mauzoleum Mauretanii, ruiny rzymskiego kurortu z bardzo dobrze zachowanym amfiteatrem oraz muzeum Tipasy. Oczywiście odwiedzimy lokalny port, a na koniec chwila wytchnienia na turystycznym „deptaku” w centrum miasteczka. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja, nocleg. hotel 3/4* (wyżywienie: B/D)

16. DZIEŃ: Tipasa — ORAN (450 km)
Rano, po wczesnym śniadaniu- drogą – może nie najlepszą, za to bardzo widokową, wyruszymy do Oranu. Przejeżdżać będziemy przez takie miejscowości jak Cherchell czy Tenes – portu założonego prawie 3000 lat temu przez Fenicjan. W Tenes zbudowany został w 885 roku, do dziś wciąż czynny meczet . Droga do Tenes wije się wśród wzniesień, często z widokiem na rozpościerające się w dole Morze Śródziemne, miejscami z bujną, charakterystyczną śródziemnomorską roślinnością, miejscami praktycznie jej pozbawioną. Po wizycie w Meczecie w Tenes opuścimy nadmorską drogę i zjedziemy na autostradę. Pod wieczór dojazd do Oranu . Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja w hotelu lub w restauracji na mieście. Nocleg. Hotel 4* (wyżywienie: B/D)

17. DZIEŃ: ORAN
Po wczesnym śniadaniu zwiedzania Oranu. Oran to milionowa aglomeracja położona w północno-zachodniej części Algierii, na skraju Zatoki Orańskiej. Pod względem wielkości drugie miasto Algierii po Algierze. Miasto, zostało założone w X wieku przez Andaluzyjczyków, doświadczyło następstwa dynastii arabsko-berberyjskich, następnie hiszpańskiej okupacji, francuskiej kolonizacji, by ostatecznie stać się miastem niepodległej Algierii. Oran to przede wszystkim uderzający kontrast: miejska i modna metropolia z imponującą listą zabytków, miejsc kultury i dziedzictwa, które będą bardzo przyjemne do kontemplacji. Tego dnia zwiedzimy: 1. Fort Santa-Cruz. Aïdour to wzgórze „górujące” nad zatoką, o wysokości 430 metrów z widokiem na miasto Oran. Na przestrzeni wieków nabrało ono wielkiego znaczenia strategicznego, dlatego właśnie na tym wzniesieniu zbudowano fort Santa Cruz. 2. Meczet Hassana Paszy Zbudowany pod koniec XVIII wieku przez Bey Mohamed El-Kébir – meczet jest klejnotem islamskiej architektury i można go zobaczyć z daleka dzięki minaretowi w kształcie stożka, pokrytego ceramiką typową dla sztuki Otomana. Położone na prawym brzegu Wadi Rhi, w dzielnicy Sidi El-Houari. Wizyty odbywają się tam rano, z wyjątkiem piątku, i pozwalają odkryć zadziwiający wewnętrzny dziedziniec w kształcie półksiężyca i zdobione orientalnymi wzorami geometrycznymi ściany. 3. Pałac Beya Oczywiście zwiedzimy centrum Oranu, w tym odbędziemy spacer po Place du 1er Novembre , prawdziwym sercu historycznego centrum miasta, z obeliskiem zbudowanym w hołdzie Emirowi Abdelkaderowi. Podziwiać będziemy budynki zbudowane w najczystszym stylu architektury kolonialnej. Ten dzień będzie poświęcony „integracji” z Oranem, poznania charakteru i atmosfery tego kosmopolitycznego miasta. W ciągu dnia obiad. Wieczorem kolacja. Hotel 4* wyżywienie B/D

18. DZIEŃ: Oran — Tlemcen — ALGIER (ok. 600 km)
Wcześnie rano śniadanie i odjazd. Czeka nas cały dzień podróży. Najpierw skierujemy się do Tlemcenu (ok.2 h jazdy), historycznej miejscowości położonej na południowy – zachód od Oranu – Tlemcen. Przewidziany czas przybycia ok. 10-10.30.00 .Tlemcen słynie z budowli mauretańskich, takich jak Wielki Meczet z XII wieku , z wysokim minaretem i wyszukanym mihrabem (niszą wskazującą kierunek Mekki). Znajduje się tu Mauzoleum Sidi Boumediene, sufickiego mistrza z XII wieku, które jest miejscem pielgrzymek . Sąsiadujący z mauzoleum meczet jest przykładem architektury Almoravid, z rzeźbionymi panelami sztukatorskimi . W centrum miasta znajduje się pałac El Mechouar z XII wieku El Mechouar , chroniony przez wysokie mury. Poza tym Tlemcen, jest uroczym miastem, przykładem architektury kojarzącą się z Andaluzją, architektoniczną „mieszanką” stylu arabskiego i andaluzyjskiego, miejscem, gdzie wyrabia się wspaniałe dywany i kwitnie rękodzieło. Przepiękne jest stare miasto i wąskie uliczki godne do upamiętnienia na niejednej fotografii . Po szybkim zwiedzaniu, najpóźniej ok. 14.00 (do tego czasu zjedzony „na szybko” lunch droga do Algieru. Część trasy przebiegać będzie przez rejon Atlasu Centralnego. Widoki czasem bardzo malownicze i zapewne niejednokrotnie zatrzymywać się będziemy na krótkie sesje fotograficzne. Późnym popołudniem zjazd na autostradę do Algieru. Dotarcie do hotelu i zakwaterowanie w znanym nam hotelu około godziny 20.00. Czas wolny, kolacja, odpoczynek. Nocleg. Hotel 3*(wyżywienie: B/D)

19. DZIEŃ: Algier — WARSZAWA
Po śniadaniu transfer na lotnisko. Pożegnanie lokalnego Operatora i lot do Warszawy przez Paryż. Lądowanie w Warszawie wieczorem. Pożegnanie się grupy. Powrót do domu. (wyżywienie: B + posiłki na pokładach samolotów)

CENA OBEJMUJE:

 • zakwaterowanie w hotelu w Algierze — 3 doby hotelowe (dz.1, dz.14, dz.18), 1 doba hotelowa w Konstantynie (dz.2), 2 doby hotelowe w Oranie (dz.16 i 17) wg. programu lub w odpowiednikach — razem 6 noclegów hotelowych
 • śniadania i kolacje w przypadku noclegu w hotelach: razem 6 śniadań i 6 kolacji
 • obecność przedstawiciela algierskiego biura podróży
 • transfer z i na lotniska (loty międzynarodowe -Polska) i loty lokalne. Razem 8 transferów na lotniska
 • objazd i zwiedzanie wybranych, zgodnie z programem miejsc w Algierze i Oranie
 • obecność polskiego pilota
 • ubezpieczenie UNIQUA (KL, NNW, bagaż)
 • obowiązkową składkę na TFG

CENA NIE OBEJMUJE:

 • kosztu biletu lotniczego na trasie Warszawa — Algier — Warszawa (średnio 1500–2000 PLN) — płatne kasjerowi lotniczemu Opal Travel
 • kosztu usług zapewnionych przez Tour Operatora w Algierii (1300 EUR ) + 70 EUR — napiwki dla kierowców i ekipy Tuaregów

 

UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBĄ i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiście po przyjeździe do Algierii – PAKIET  1300 EUR + 70 EUR napiwki dla kierowców i Tuaregów

 • zakwaterowanie w hotelach zgodnie z programem w dniach: hotele  w dz.3 i 4 (Biskra), dz. 5-6 (Ghardaia), dz. 7 i 9 (Tamanrasset), dz. 8 (obozowisko/namioty — pustelnia Karola de Foucauld), dz.10-12 namioty pustynia Tadrart, hotel dz. 13 Djanet, dz.15 (Tipasa) — razem 12 noclegów w tym 9 hotelowych i 3 na Saharze pod namiotami, część hoteli z basenami i klimatyzacją
 • przejazd autobusem, zapewniającym odpowiedni komfort Podróżującym na całej trasie, w części południowej (Ahhogar i Tadrart safari z Tuaregami, samochody 4×4 — 3 Uczestników + kierowca/samochód)
 • osiłki w trakcie wycieczki oraz w czasie wyprawy Tamanrasset/Djanet (lunch w formie pikniku, śniadania i kolacje w obozowisku)   dz.3 D: dz.4-7 B/D: dz.8-9 dz. B/L/D, dz. 10: B/D, dz. 11-13:B/L/D, dz. 14: B, dz. 15: D, dz.16:B
 • bilety lotnicze wewnatrz krajowe na odcinkach: Ghardaia-Tamanrasset, Tamanrasset-Djanet, Djanet-Algier

PONADTO
Do ceny wyprawy należy doliczyć:

 • cenę wizy do Algierii 350 PLN + koszty pośrednictwa. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać co najmniej 2 strony wolne. W paszporcie nie powinno być śladów pobytu w Izraelu.
  zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc. w wysokości — razem 75 EUR płatnych pilotowi na miejscu po przybyciu do Algieru
 • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 620 EUR (płatne do 40 dni przed wyjazdem)
 • opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć) oraz wydatków własnych
 • posiłków nie zawartych w programie i napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas
 • kosztów testu Covid PCR bezpośrednio w Polsce (36h) i testu antygenowego Covid na lotnisku w Algierze (10 EUR)

UWAGI

Algierię pod koniec XX wieku i na początku XXI rozdzierały wewnętrzne konflikty. W latach 1990-2013 na terytorium kraju panowała wojna domowa. Władzę chciały objąć grupy skrajnie prawicowych odłamów islamskich tzw. „Braci” muzułmańskich, którym ideowo blisko było do Talibów. W wyniku aktów terroryzmu i walk wewnętrznych zginęło blisko 250 tysięcy mieszkańców Algierii. Dziś Algieria jest państwem bezpiecznym, można uznać, że bezpieczniejszym niż niektóre państwa Europy Zachodniej (akty terroryzmu). Kraj zaliczany do autokratycznych, rządzony jest przez prezydenta (na wzór Francji). Siły porządku (policyjne), są widoczne na całym terytorium i kontrolują państwo. Od blisko 10 lat sytuacja polityczna się ustabilizowała i Algieria ponownie staje się celem turystów z całego świata. W latach 70 i 80 tych XX wieku, algierska turystyka kwitła. Wspomniany kryzys, skutecznie wyhamował ten sektor gospodarki. Dziś turyści wracają, ale nadal są nieliczni. Dzięki temu, Algieria nie jest jeszcze skomercjalizowana, mieszkańcy nie ukrywają swojej ciekawości w stosunku do „przyjezdnych”. „Bracia Muzułmańscy”, w dużej części, zostali fizycznie „wyeliminowani” przez siły porządkowe (armię i policję). Ci którzy przeżyli, wyemigrowali z kraju lub odsiadują długie wyroki w algierskich więzieniach. Dzisiaj Algieria, największe terytorialnie państwo Afryki (prawie 2, 4 mln km2), pokryta jest w około 90% pustynią. Algieria jest krajem pełnym kontrastów (od pejzaży śródziemnomorskich, przez góry Atlasu, krainę oaz, licznych śladów obecności starożytnych Rzymian, Casbh – docenianych przez UNESCO, aż po niesamowite formacje skalne płaskowyżu Tadrart i „księżycowe” góry Ahhogar południowej Sahary). Nie jest przesadą nazywać Algierię „perłą” Afryki Północnej. Trasa tej wyprawy obejmuje najpiękniejsze miejsca tego wielkiego państwa. Od Algieru, przez Djemilę, Konstantynę, Biskrę, Timgad i kanion Ghoufi i najsławniejszą z oaz Ghardaię, aż po dwie „perły” centralnej Sahary: okolicę miasta Tamanrasset z fantastyczną scenerią gór Ahhogar (Hoggar) oraz regionu położonej ok. 700 kilometrów na wschód od Tamanrasset – oazy Djanet która jest „bramą” do zwiedzenia i poznania wybranych i uważanych przez Tuaregów najciekawszych miejsc czerwonego płaskowyżu Tadrart i Tassili n Ajjar. Nieliczni znajacy Algierię mówią, że: Wybrać się na samo południe Algierii, do jądra Sahary i być tylko w Tamanrasset lub tylko w Djanet, zobaczyć „tylko” góry Ahoggar lub „tylko” płaskowyż Tadrart – to wielki „niedosyt”. To ZAZNAĆ ROZKOSZ DO POŁOWY – tak ci nieliczni uważają. Po powrocie z dalekiego południa kontynuacja przez „rzymską” Tipasę, docenioną przez UNESCO, następnie Cherchell, Tenes z wczesno-islamskim meczetem, Oran nazywanym Paryżem śródziemnomorskiej Afryki z przepiękną francuską, pamiętającą czasy kolonialne architekturą oraz Tlemcenem – przykładem arabsko -andaluzyjskich korzeni. Wreszcie na zakończenie: niesamowita panorama gór Wschodniego i Centralnego Atlasu. Ta wyprawa to „śmietanka śmietanki”. Męcząca, bo bardzo intensywna. Pomimo wybornej, arabskiej kuchni, gwarantująca większości Uczestnikom, pozostawienie w Algierii kilku „ze swoich” kilogramów. Ale warto, naprawdę warto. Ta wyprawa jest niesamowitym przeżyciem.

Ze względu na klimat, Organizator proponuje wyjazdy na tę wyprawę jesienią lub na wiosnę, gwarantując tym samym przyjazne ciepło na północy Algierii (wiosna i początek rozkwitu przyrody lub jesień „stonowaną” w temperaturach) i słoneczny – ale nie upalny pobyt na południu Sahary, starając się zapewnić Uczestnikom najkorzystniejsze warunki pogodowe i satysfakcję ze zwiedzania tego kraju. Cenowo Algieria jest państwem zbliżonym poziomem do Polski, oczywiście pewne artykuły są droższe niż w Polsce, ale wiele jest tańszych. Proponowane noclegi na tej wyprawie to hotele 3-4* w dużej części z basenami, z których Uczestnicy będą mogli korzystać, niezależnie od panującej pogody. Na Saharze, w czasie pobytu na dalekim południu, w okolicach Tamanrasset i Djanet (poza noclegami w hotelach zgodnie z programem), ze względu na oczywisty brak infrastruktury w samym sercu Sahary noce w namiotach – typu „iglo” (możliwe jedynki). Klasyfikacja hoteli wg. standaryzacji algierskiej, często pokrywa się z oceną obiektów na booking.com, Tripadvisora i oceną Organizatora. Może się zdarzyć, że klimatyzacja działa zbyt głośno, czy cieknie kran, ale tego rodzaju „niedoróbki” należy traktować jako urok i specyfikę kraju który dopiero otwiera się na turystykę. Relatywnie skomplikowane formalności załatwiania wizy tym bardziej powinny nas zachęci

do odwiedzenia tego wspaniałego kraju. Witamy w Algierii.

BEZPIECZEŃSTWO W ALGIERII

diplomatie.gouv.fr

INFORMACJE ORGANIZACYJNE WYJAZDU

Przy zgłaszaniu chęci uczestnictwa w imprezie należy uwzględnić, że czas potrzebny do uzyskania wizy algierskiej wynosi ok. 4 tygodni (uwzględnia niezbędny czas formalności w Algierii – uzyskania zaproszenia + czas na wyrobienie wizy w ambasadzie Algierii w Warszawie)

 

UWAGI DODATKOWE

Algierczycy jak i Tuaregowie są bardzo życzliwi, ale należy szanować lokalną tradycję. Jest bezpiecznie. W trakcie zakupów pamiątek obowiązkowo należy się targować, dzieciom dawać cukierki, a ewentualne grzeczności „płynące” z serca Algierczyków i Tuaregów uszanować ewentualną pamiątką – nigdy pieniędzmi.