dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

ALGIERIA – u wrót Afryki – lokalna historia – tajemnicze miasta – stanowiska archeologiczne – serce Sahary.

Wybierz termin

1980 PLN + 1990 EUR/osoba + 200 EUR/osoba przeloty wewnętrzne

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ / 11.11.2023 / WARSZAWA – ALGIER
00:15 przylot do Algieru. Transfer do hotelu. Odpoczynek.

2. DZIEŃ /12.11.2023 / ALGIER – GHARDAIA /śniadanie / kolacja
Śniadanie. Zwiedzanie miasta Algier (stolicy Algierii), które powstało na ruinach rzymskiego miasta zburzonego w VII wieku. Algier był w rękach arabów, tureckich korsarzy, od 1518 stał się częścią Imperium osmańskiego. W 1830, po zaciętych walkach dostał się w ręce Francji. Punktem programu jest historyczna część miasta, Medyna Kasbah, która z ciekawą architekturą i historią została wpisana na listę UNESCO. Po południu zwiedzanie centrum miasta. Wizyta w Bazylice Matki Boskiej Afrykańskiej. Pomnik Chwały i Męczeństwa – monument upamiętniający algierską wojnę o niepodległość z lat 1954–1962. Odsłonięty w 20 rocznicę uzyskania niepodległości przez Algierię, 5 lipca 1982. Został zrealizowany według projektu polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego. Najbardziej charakterystycznym budynkiem centrum miasta jest La Grand Post – Wielka Poczta. Wieczorem przelot do Ghardai w dolinie M’zab. Jedno z unikalnych miast saharyjskich pod względem kultury, cywilizacji oraz architektury. Uważane za miejsce turystyczne o dużym znaczeniu. W 1982 roku wpisane na listę UNESCO. Prowincja Ghardaïa jest skupiskiem 5 miast: Ghardaia, Melika, Beni Isguen, Bou Noura i El-Atteuf. Przyjazd do hotelu. Kolacja.

3. DZIEŃ /13.11.2023 / GHARDAIA /śniadanie / kolacja
Śniadanie. Następnie zwiedzanie atrakcji turystycznych (m.in. meczety, suki ruiny, targ aukcyjny) w Ghardai i El Atteuf, tylko one są dostępne dla turystów. Powrót do hotelu. Czas wolny. Kolacja.

4. DZIEŃ /14.11.2023 GHARDAIA – BISKRA /śniadanie / kolacja (ok 500 km)
Po śniadaniu wyjazd do stolicy prowincji Biskra. Biskra ze względu na swoje położenie geograficzne, klimat i bogactwa naturalne, zwłaszcza rolnictwo jest nazywana „Królową Zibans”, „Wrotami pustyni” lub „Saharyjską Niceą”. Była świadkiem kilku cywilizacji, od Rzymian i Arabów po Francuzów. Przyjazd do hotelu. Kolacja. Nocleg.
5. DZIEŃ /15.11.2023 / BISKRA /śniadanie / kolacja
Śniadanie. City Tour: lokalny Suk el Fellach – obserwacja lokalnego handlu i towarów. Meczet, Mauzoleum Sidi Okba – nazwane na cześć muzułmańskiego generała Uqba ibn Nafi, który zmarł tam w 683 n.e. Przejazd do oazy w Mchounech, następnie do wielkiego kanionu zwanego Balkonami Ghoufi. Kanion Ghoufi jest historyczną osadą. Ruiny balkonów obejmują domy i jaskinie, wykute w skałach. Były zamieszkiwane do lat 70 XX wieku. Ghoufi znajduje się na wstępnej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Powrót do hotelu. Czas wolny. Kolacja.

6. DZIEŃ / 16.11.2023 / BISKRA – TIMGAD / śniadanie / kolacja (ok 150 km)
Po śniadaniu wyjazd do Timgad. Wizyta w ruinach starożytnego rzymskiego miasta Timgad (jedno z najlepiej zachowanych miast antycznych na świecie). Stanowisko zostało w 1982 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przyjazd do hotelu. Kolacja. Nocleg
7. DZIEŃ / 17.11.2023 / TIMGAD – KONSTANTYNA / śniadanie / kolacja (ok 130 km) Śniadanie. Przejazd do Konstantyna – malowniczego miasta mostów. Miasto z 2500 letnią historią, założone przez Fenicjan jako Cirta (Skała). Było stolicą historycznego królestwa Berberów – Numidii. Przechodziło po kolei we władanie rzymskie, wandalskie, bizantyńskie, tureckie i francuskie. Konstantyna położona jest na wysokości 649 metrów nad poziomem morza, dzieli ją głęboki wąwóz, którym płynie rzeka Rhumel. Współczesna nazwa miasta pochodzi od cesarza rzymskiego Konstantyna. Przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie. Kolacja.

8. DZIEŃ /18.11.2023 / KONSTANTYNA – SETIF – ALGIER – DJANET/ śniadanie / kolacja (ok 400 km) / przelot do Djanet
Śniadanie. Wyjazd do miasta Algier przez przemysłowe miasta Setif. Wizyta w muzeum archeologicznym, El Moudhahida. Przerwa przy Fontannie Ain El Fouara, która jest słynnym zabytkiem miasta. Fontanna składa się z posągu wykonanego w 1898 r. przez francuskiego rzeźbiarza Francisa de Saint-Vidala. Po przyjeździe do miasta Algier, transfer na lotnisko. Przelot do Djanet. Transfer do hotelu. Kolacja.

9. DZIEŃ / 19.11.2023 DJANET – SAHARA ALGIERSKA / śniadanie / kolacja (ok.100 km)
Śniadanie. Proces uzyskania zezwolenia na wjazd na pustynię. Djanet położone jest w oazie na Saharze u podnóży pasma górskiego Tasili Wan Ahdżar, które stanowi jeden z najważniejszych zespołów sztuki naskalnej na świecie. W 1982 roku Park Tasili Wan Ahdżar został wpisany na listę światowego dziedzictwa, a w 1986 roku na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Natomiast w mieście znajduje się wiele starożytnych stanowisk archeologicznych oraz trzy starożytne dzielnice zbudowane z kamieni i granitu. Przejazd na pustynię, która niezmiennie czeka na odkrycie przez turystów. Rozłożenie namiotów. Kolacja. Nocleg.

10. DZIEŃ / 20.11.2023 / SAHARA ALGIERSKA (ok.150 km) / śniadanie / lunch/ kolacja
Śniadanie w obozie. Wyjazd do Tin Merzouga Tadrart przez kaniony, doliny, wydmy oraz pustynny krajobraz. Płonące czerwienią wydmy w Tin Merzouga są jednymi z najbardziej spektakularnych wydm w całej Saharze. W ciągu dnia przewodnik będzie zatrzymywał się przy różnych formacjach skalnych i łukach, które zostały wyrzeźbione przez wiatr i deszcz na przestrzeni wieków. Przerwa na lunch piknik. Późnym popołudniem przyjazd na miejsce rozbicia obozu. Kolacja. Nocleg w namiotach.

11. DZIEŃ / 21.11.2023/ SAHARA ALGIERSKA (ok.150 km) / śniadanie / lunch/ kolacja
Śniadanie w obozie. Następnie odkrywanie Tadrartum: kanion zwany Circle, wad Bouhedienne, skalna formacja Wan Izawaten – dolina skalnych drzew, kompleks skalnych łuków Tamerguida, łuk Inlagen. Erozja doprowadziła do powstania wielu naturalnych łuków. Obszar ten jest dobrze znany ze spektakularnych czerwono-pomarańczowych wydm kontrastujących z postrzępionymi ciemnoczerwonymi formacjami skalnymi. Tadrart ma również wspaniałą saharyjską sztukę naskalną obejmującą długi okres, od wczesnego neolitu do czasów współczesnych. Sztuka naskalna zmieniała się w czasie, od dzikiej fauny, takiej jak słonie, nosorożce, żyrafy, antylopy i dzikie krowy, po zwierzęta udomowione, takie jak krowy, kozy, konie i wielbłądy. Przerwa na lunch piknik. Wizyta przy stanowisku archeologicznym In Ahahar. Przejazd przez rejon wydm Wan Tabaraket i Kanion Seketa. Rozbicie obozowiska w kanonie D’In-Djarena. Kolacja. Nocleg w namiotach.
12. DZIEŃ /22.11.2023 SAHARA ALGIERSKA — DJANET (ok.180 km) /śniadanie / lunch/ kolacja
Śniadanie w obozie. Przejazd kanionem D’In-Djarena, gdzie zachowały się ryty i malowidła naskalne, przedstawiające dzikie zwierzęta i sceny polowań. Wspaniała lekcja historii i sztuki naskalnej z rycinami In Ahahar (żyrafy i słonie). Podziwianie niezwykłych krajobrazów. Przerwa na lunch w formie pikniku. Przyjazd do hotelu w Djanet. Powrót do cywilizacji po trzech nocach spędzonych na pustyni. Kolacja. Nocleg.
13. DZIEŃ /23.11.2023 DJANET — TAMANRASSET (przelot do Tamanrasset)/ śniadanie / kolacja
Śniadanie. Transfer na lotnisko zgodnie z planem przelotu. Wylot do Tamanrasset. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie, następnie City Tour po mieście. Najbardziej odosobnione miasto w Algierii, położone w sercu Sahary. Założone dla ochrony szlaków handlowych. Dziś wyjątkowy charakter miasta nadaje zamieszkująca go społeczność: berberyjskiego ludu Tuaregów. Ciekawa jest również architektura, specyficzna niska zabudowa z tufu wulkanicznego barwionego na czerwono wygląda wyjątkowo malowniczo w urwistym krajobrazie gór Hoggar. Nieliczne murowane budynki są głównie pamiątką po dominacji francuskiej. W Tamanrasset znajduje się także muzeum z bogatą ekspozycją dotyczącą życia i kultury Tuaregów. Z miasta można się wybrać na wycieczkę na płaskowyż Assekrem, by obejrzeć charakterystyczne szczyty będące trzonami wygasłych wulkanów, zwietrzałymi od słońca, wiatru i deszczu. Powrót do hotelu. Kolacja.
14. DZIEŃ / 24.11.2023 / TAMANRASSET — ALGIER —TIPASA – ALGIER (przelot do Algieru) / śniadanie / kolacja
Śniadanie. Transfer na lotnisko zgodnie z planem podróży. Przelot do miasta Algier Ciekawostka: od czerwca 1943 do sierpnia 1944) Algier stał się stolicą Wolnej Francji i siedzibą tymczasowego rządu Charles’a de Gaulle’a. W latach 1954-62 miasto było jednym z głównych ośrodków algierskiego ruchu wyzwoleńczego. Po uzyskaniu niepodległości przez Algierię w 1962, Algier został jej stolicą. Po przylocie wyjazd do Tipasa (Tibaza), niegdyś fenickie miasto, później rzymskie, położone nad Morzem Śródziemnym. Zwiedzanie: Królewskie Mauzoleum Mauretanii, Ruiny starożytnego miasta – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Muzeum Tipasa w którym można zapoznać się z eksponatami odnalezionymi w czasie prac wykopaliskowych, Port rybacki. Powrót do miasta. Zakwaterowanie. Kolacja.
15. DZIEŃ / 25.11.2023 / ALGIER— ORAN /śniadanie /kolacja (420 km)
Wyjazd do Oranu – dynamicznie rozwijające się miasto i drugie pod względem wielkości miasto Algierii, położone nad Morzem Śródziemnym. Ruchliwy port, ośrodek przemysłowy, usługowy i edukacyjny. Miasto o bogatej historii, miejsce narodzin Alberta Camusa. Liczne zabytki – między innymi twierdza Santa Cruz, skąd rozpościera się przepiękna panorama okolicy, Wielka Synagoga, katedra Sacre Coeur zamieniona na bibliotekę publiczną, albo cytadelę. Przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie. Kolacja. Nocleg.
16. DZIEŃ /26.11.2023 / ORAN — TLEMCEN /śniadanie /kolacja
Śniadanie. Wizyta w Tlemcen, to jedno z najbardziej historycznych miast w całej Algierii, lokalnie znane jako „miasto wiśni”. Obowiązkowy punkt dla miłośników historii. Miasto przez lata pozostawało pod wpływem kultury berberyjskiej, arabskiej, mauretańskiej, osmańskiej i zachodniej. Historia Tlemcen sięga aż II wieku n.e. Zabytki: Wielki Meczet z 1136 roku, ruiny Mansourah – niewiele pozostało po niegdyś ważnym mieście, ale imponujący 38 metrowy Minaret wciąż stoi wysoko. Znajduje się tu Mauzoleum Sidi Boumediene, sufickiego mistrza z XII wieku, które jest miejscem pielgrzymek. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja
17. DZIEŃ / 27.11.2023 / ORAN / śniadanie / kolacja
Śniadanie. Zwiedzanie Oranu, który zaistniał jako miasto rzymskie, następnie zamieszkiwane przez muzułmańskich władców Andaluzji, a w XVI w. podupadło stając się bazą piracką. W kolejnych wiekach przechodził naprzemiennie we władanie tureckie i hiszpańskie, od 1831 r. jako miasto francuskie, które pozostało do odzyskania niepodległości. Architektura Oranu przedstawia burzliwą historię miasta. Zabudowa dzieli się na dwie części: starą, gromadzącą obiekty berberyjskie, otomańskie, hiszpańskie i arabskie oraz nową, francuską. Katedra Św. Ludwika, Château Neuf – dawna rezydencja bejów, Wielki Meczet i cytadela Santa Cruz otoczona resztkami obwarowań hiszpańskich. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.
18. DZIEŃ / 28.11.2023 / ORAN — ALGIER (przejazd pociągiem) /śniadanie /kolacja
Śniadanie. Zgodnie z planem podróży przejazd na dworzec kolejowy. Wyjazd do miasta Algier. Czas na relaks w towarzystwie algierskich krajobrazów. Przyjazd do miasta. Ostatnie chwile w Algierii. Pożegnalna kolacja. Nocleg.
19. DZIEŃ /29.11.2023 / ALGIER — WARSZAWA /śniadanie
Śniadanie. Transfer na lotnisko zgodnie z planem podróży. Powrót do Warszawy. Zakończenie wyprawy.

Cena zawiera:
• zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w hotelach o standardzie 3*
• śniadania i kolacje, lunch w czasie pobytu na pustyni
• program wyprawy
• bilety wstępów
• przeloty lokalne
• przejazd pociągiem
• pozwolenia
• prywatne transfery lotnisko-hotel-lotnisko,
• przejazdy klimatyzowanym busem bądź autobusem
• kierowca / przewodnik angielskojęzyczny
• lokalnych przewodników
• opiekę Tour Lidera z Opal Travel podczas całej podróży
• opiekę lokalnego biura podróży na miejscu
• ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)
• obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:
• międzynarodowego biletu lotniczego na trasie Warszawa – Algier – Warszawa
• (koszt biletu z bagażem nadawanym – 1900 PLN / osoba na dzień 09.07.2023)
• kosztów napiwków dla lokalnych przewodników, bagażowych, kierowców, wody mineralnej podczas przejazdów, lokalnych podatków i opłat wymaganych na miejscu – 150 EUR ( płatne pilotowi po rozpoczęciu wyprawy jako pakiet)
• napoi do kolacji
• posiłków nie wymienionych w programie
• napiwków prywatnych
• wiza do Algierii 460 PLN / os