dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Wyprawa realizowana od 2 osób, cena na zapytanie.

  • udział w festiwalach, jakie odbywają się w podanych terminach w Bhutanie
  • dzongi – tradycyjne bhutańskie warownie
  • zapierające dech w piersi panoramy Himalajów
  • Bumthang „duchowym sercem” Bhutanu
  • wioski w Dolinie Tang
  • lekkie trekkingi
  • najpiękniejsze doliny: Phobjikha, Gangtey, Tang, Haa

Wybierz termin

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

OFERTA WYMAGA REKALKULACJI
dokonamy aktualizacji ceny po kontakcie - po wskazaniu dat

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: dzień: Warszawa – Delhi/Kalkuta
Wylot z Warszawy.

2. DZIEŃ: Delhi/Kalkuta
Przylot do Delhi lub Kalkuty, następnie dalszy przelot do Paro – stolicy Bhutanu, ostatniego nietkniętego cywilizacją XX w. królestwa Himalajów. Przejazd w kierunku Thimphu przez Dolinę Paro, między piętrzącymi się po obu stronach górskimi masywami. Podążając wzdłuż rzeki Pa Chu, mijamy po drodze dzongi – tradycyjne bhutańskie warownie: Ta Dzong i Paro Dzong. Zatrzymamy się też w świątyni Tachogang Lhakhang. Przejazd do hotelu. Kolacja i nocleg.

3. DZIEŃ: Thimphu
Śniadanie. Wycieczka po mieście i odwiedziny w Bibliotece Narodowej, przechowującej wiekowe zbiory buddyjskich manuskryptów. Odwiedziny w szkole malarstwa, gdzie wykłada się sztukę tworzenia tradycyjnych bhutańskich malowideł oraz w Muzeum Tekstyliów i Muzeum Folklorystycznym. Oglądanie Taschichhodzong – dawnej fortecy – najokazalszego budynku Bhutanu, dziś siedziby władz rządowych i religijnych. Przejazd do Memorial Czorten, gdzie zobaczymy czorten (stupę) wybudowany dla upamiętnienia trzeciego króla Bhutanu zmarłego  w 1972 roku. Na trzecim piętrze znajduje się zewnętrzny taras, który pozwoli nam obejść czorten dookoła oraz zobaczyć panoramę miasta. Stupy lub chorteny to tradycyjne buddyjskie budowle, gdzie umieszczano relikwie. Jest to też nieodłączny i stały element himalajskiego krajobrazu, rodzaj znaku „błogosławiącego” podróżnych. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

4. DZIEŃ: Thimphu – Punakha
Śniadanie. Przejazd do Punakha przez himalajską przełęcz Dochu-la (3088 m n.p.m.), skąd widoczne są najwyższe szczyty Bhutanu. Postój na herbatkę z widokami na Himalaje. Przyjazd do Punakha Dzong, który do 1955 r. był siedzibą władz Bhutanu i głównym centrum administracyjnym, dziś mieści m.in. szkołę buddyjską. Zniszczony kilkakrotnie przez ogień i trzęsienie ziemi, dziś odbudowany według oryginalnych planów, zachwyca swoim majestatem. Po południu krótki trekking wśród pól ryżowych do położonej na wzgórzu świątyni Chimi Lhakhang. Kolacja i nocleg.

5. DZIEŃ: Punakha – Trongsa
Śniadanie. Przejazd do Trongsa (około 4 godziny), z postojem na przełęczy Pele (3420 m n. p. m.). Postój przy stupie Chendebjee. Zwiedzanie malowniczo usytuowanego na kilku poziomach pochodzącego z XVII w. Dzongu Trongsa. Strategicznie położone Trongsa w XIX w. było uznawane za stolicę Bhutanu, stąd wywodzi się obecnie panująca dynastia Wangchuk, której poświęcone jest muzeum mieszczące się w strażnicy Ta Dzong. Przejazd do hotelu w Trongsa. Kolacja. Nocleg.

6. DZIEŃ: Trongsa – Bumthang
Śniadanie. Przejazd do Bumthang (około 3 godziny). Po drodze wizyta w Jakar Dzong, położonym na wzgórzu oraz postój na przełęczy Yotong (3400 m n. p. m.). Dalszy przejazd drogą prowadzącą przez jedne z najpiękniejszych terenów widokowych w Buthanie do Bumthang. Znajdują się tu cztery doliny: Chokhor, Tang, Ura oraz Chhume, które obfitują w ważne świątynie i klasztory, dlatego też Bumthang nazywany jest „duchowym sercem” Bhutanu. Zwiedzanie Kurjey Lhakang – najświętszego miejsca w Bhutanie, gdzie Padmasambhawa pozostawił odcisk ciała na skale. Kolejną świątynia jaką zobaczymy jest Jambay Lhakhang, jedna z najstarszych w kraju oraz jedna ze świątyń (budowanych także w Tybecie i w Himalajach) zbudowana przez króla Songcena Gampo. Ostatnią ze świątyń jaką zwiedzimy jest xv-wieczna Tamshing Lhakang. Kolacja i nocleg.

7. DZIEŃ: Bumthang
Po śniadaniu udamy się do pięknej, lecz odległej doliny Tang. Dzisiejszy dzień upłynie nam na  spotkaniach z lokalnymi mieszkańcami, znajdujących się tam wiosek. Odbędziemy spacer wśród pól (ok. 30 minut) do wioski górującej nad doliną – Ugyencholing (2850m). Droga prowadzi wzdłuż rzeki Chamkhar Chu. Odwiedzimy znajdujący się tam XVI-wieczny Pałac Tang Ugyencholing, należący do rodziny pisarki Kunzang Choden. W środku pałacu znajdują się bardzo bogate zbiory przedmiotów rodzinnych, pokazujące tradycje i kulturę kraju. Kunzang Choden, to autorka wielu książek  mówiących o tradycjach Bhutańczyków oraz odsłaniających  legendy tych ziem. Obiad będzie serwowany w wiejskim domu  Po obiedzie wracamy do Bumthang, po drodze odwiedzając Mebar Tsho, które uważane jest za jedno z najświętszych miejsc w regionie, ponieważ jest związane ze znanym skarbnikiem religijnym (Tertonem) Tertonem Pema Lingpą. Pema Lingpa jest uważany za inkarnowanego ucznia Padmasambhawy, który odkrył skarb w jeziorze pod koniec XV wieku.
Dziś to małe jeziorko ze słodką wodą jest świętym miejscem pielgrzymek dla Bhutanu z otaczającymi go wielobarwnymi flagami modlitewnymi i małym ołtarzem poświęconym Tertonowi Pema Lingpie.
Wieczorem spacer po mieście Bumthang i kolacja w lokalnej restauracji w mieście.

8. DZIEŃ: Bumthang – Gangtey
Po śniadaniu przejazd do Doliny Gangtey i doliny Phobjikha (około 6 godziny). Są to jedne z najpiękniejszych glacjalnych dolin Bhutanu. Podziwianie pięknych krajobrazów dolin otoczonej górami. Zwiedzanie jednego z najstarszych klasztorów – Gangtey (2900 m.n.p.m.), a następnie około 1,5 godzinny, przyjemny spacer po dolinie. Droga prowadzi przez osady z tradycyjną zabudową, zalesione wzgórza oraz łąki. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w Gangtey.

9. DZIEŃ: Gangtey – Paro
Po śniadaniu udajemy się w drogę powrotną do Paro (około 4,5 godziny). Po drodze postój i zwiedzanie Simtokha Dzong. To mały dzong położony około 5 kilometrów na południe od Thimphu. Dzong oficjalnie nazywa się Sangak Zabhon Phodrang, co tłumaczy się jako Pałac Głębokiego Znaczenia Tajemnych Mantr. Mówi się, że Simthoka Dzong jest pierwszą fortecą, którą zbudował legendarny Shabdrung Ngawang Namgyal w Bhutanie. Po obiedzie odwiedzimy położone za Paro bliźniacze świątynie Kjiczu Lhakhang. Pierwszą świątynię jak przekazuje bhutańska tradycja zbudował w VII wieku tybetański król Songtsen Gampo (budowniczy słynnej świątyni Jokhang w Lhasie). Następnie przejazd i zwiedzanie położonych za Paro bliźniaczych świątyń Kjiczu Lhakhang. Pierwszą świątynię jak przekazuje bhutańska tradycja zbudował w VII wieku tybetański król Songtsen Gampo (budowniczy słynnej świątyni Jokhang w Lhasie). Druga z bliźniaczych świątyń powstała w 1968 roku z inicjatywy Królowej Aszi Kezang. Przejazd do pobliskich ruin Drukgyel Dzong – „Fortu Zwycięstwa” zbudowanego w połowie XVII w. dla uczczenia zwycięstwa nad Tybetańczykami

Budowa dwóch buddyjskich świątyń na terenie Bhutanu uważana jest za początki państwowości. Natępnie przejazd do pobliskich ruin Drukgyel Dzong – „Fortu Zwycięstwa” zbudowanego w połowie XVII w. dla uczczenia zwycięstwa nad Tybetańczykami. Kolacja i nocleg w  Paro.

10. DZIEŃ: Paro – Haa
Po śniadaniu udamy się do Haa, najbardziej wysuniętej na zachód doliny w Bhutanie.
Trwająca około kilka godzin podróż odbywa się mało uczęszczanymi drogami, wśród pięknych krajobrazów. Droga prowadzi do Chuzom (ujścia rzeki), gdzie dostrzegamy trzy świątynie w stylu nepalskim, tybetańskim i bhutańskim, które zostały zbudowane, aby odpędzić złe duchy.  Następnie mijamy Dobje Dzong, dawne więzienie, które obecnie mieści klasztor. Dalsza część trasy prowadzi nas przez malownicze i urocze wioski znajdujące się na wzgórzach. Postoje w wioskach i spotkania z lokalnymi mieszkańcami. Nocleg w Haa.

11. DZIEŃ: Haa – Paro
Po śniadaniu udamy się na Przełęcz Chele La (3988 m), z której w pogodny dzień dostrzec można drugi najwyższy szczyt Bhutanu, Mt Jhomolhari (7314m). Opcjonalnie, drogę w dół, będzie można przejechać  rowerami.  Odbędziemy też dwugodzinną wędrówkę przez gęsty las rododendronów, wypatrując wypasających się jaków. Wędrówkę kończymy w Kila Goemba, klasztorze położonym w skalistym terenie na zboczu góry. To miejsce modlitwy i medytacji dla około 32 mniszek. Następnie przejedziemy do Dumtse lhakang, świątyni do odwiedzenia której wymagane jest specjalne zezwolenie. Świątynia jest bardzo wyjątkowa w swoim projekcie, zupełnie inna od występujących w Buthanie. Świątynia została zbudowana w 1443 r. Przez Thantong Gyalpo, znanego jako konstruktor żelaznych mostów w bhutańskiej legendzie. Dumatse Lhakhang zbudowana jest na 3 poziomach, które reprezentują 3 duchowe królestwa Ziemi, tj. Piekło, Ziemię i Niebo. Ściany świątyni Lhakhang ozdobione są pięknymi ręcznie malowanymi freskami przedstawiającymi te trzy królestwa ziemi. Zwiedzanie tego dnia zakończymy w Rimpung Dzhong. Jest to najprawdopodobniej najlepiej znany i najbardziej kultowym dzhong Bhutanu.Imponujący Dzhong jest prawdopodobnie najlepszym przykładem architektury Dzhong, istniejącej dziś w świecie. Nazwy Rinpung Dzhonga tłumaczy się na „Fortecę na stosie klejnotów”. Sceneria  zamku został wykorzystana przy kręceniu filmu „ Mały Budda”. Powrót do hotelu w Paro. Kolacja i nocleg.

12. DZIEŃ: Paro
Po śniadaniu wyprawa do jednego z najbardziej spektakularnie położonego klasztorów Azji – klasztoru Taktshang, zwanego „Tygrysim Gniazdem”. Klasztor wzniesiono na skalnym stoku, na wysokości ok. 275 m nad poziomem Doliny Paro. Jest to miejsce wyjątkowe – niedostępne, strzegące tajemnic samego Bhutanu od setek lat. By dostać się do klasztoru należy odbyć około 2,5 godzinny trekking. Klasztor jest jednym z najświętszych miejsc w Bhutanie, miejscem pielgrzymek Bhutańczyków jak też wyznawców buddyzmu z innych krajów, a równocześnie najbardziej rozpoznawalną budowlą Bhutanu. Wizyta w klasztorze oraz prowadząca do niego droga  pozostawia niesamowite i niezapomniane wrażenie. W drodze powrotnej do hotelu zatrzymamy się w Klichu Lakhang – jednej z najstarszych świątyń Bhutanu. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

13. DZIEŃ: Paro – Delhi/Kalkuta
Śniadanie. Transfer na lotnisko, przelot do Delhi lub Kalkuty. Transfer do hotelu lub transfer na lotnisko, w zależności od godziny wylotu.

14. DZIEŃ: Warszawa
Przylot do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

  • przejazdy klimatyzowanymi samochodami zgodnie z programem
  • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w hotelach 4*/3*
  • śniadania i obiady i kolacje
  • wizę do Bhutanu
  • opiekę anglojęzycznych przewodników lokalnych
  • opłacone bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
  • ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)

CENA NIE OBEJMUJE:

 

Zawsze staramy się dostosować program do Państwa życzeń i zorganizować wyjazd na wskazanej przez Państwa trasie w dowolnym terminie. Pobyt można przedłużyć o wypoczynek na Andamanach. Szczegóły w Biurze.