Cena na osobę w USD:
Od 8-9 osób 2,795 USD
Od 10-11 osób 2,640 USD
Od 12-13 osób 2,560 USD
Od 14-15 osób 2,485 USD
Od 16-17 osób 2.395 USD
Wybierz termin
* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.
Kiedy najlepiej wyjechać:
Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
DZIEŃ 1. Lima
Lima – stolica i największe miasto Peru, położone nad Oceanem Spokojnym, 12 km na wschód od portu Callao. Miasto leży nad rzeką Rímac, położone na równinie nadbrzeżnej u podnóża Kordyliery Nadbrzeżnej (Andy). Obecnie miasto jest głównym ośrodkiem przemysłowym, handlowym, finansowym, kulturalnym i naukowym kraju. Lima pomimo wielokrotnych zniszczeń posiada szereg zabytków, m.in. katedrę z XVI wieku, zespół pałacu prezydenckiego oraz kościół i klasztor św. Franciszka. Zespół urbanistyczny starego miasta został w roku 1988 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W stolicy Peru jest uniwersytet (zał. w 1551 r., najstarszy na kontynencie), Biblioteka Narodowa, muzea.
Przylot do Callao wieczorem, powitanie na lotnisku, transfer do hotelu w dzielnicy Miraflores. Nocleg.
DZIEŃ 2. Lima
Śniadanie. Lima – pierwotnie Ciudad de los Reyes, czyli „Miasto Królów” zostało założone w 1535 przez Francisco Pizarro, ponieważ do dalszego podboju Inków potrzebował solidniejszego zaplecza niż obozowisko. Od 1535 stolica wicekrólestwa Peru, a od 1821 republiki Peru. Miasto wielokrotnie niszczone przez trzęsienia ziemi.
Zwiedzamy centrum miasta: Plaza de Armas, gdzie znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Katedra, Pałac Arcybiskupi, które zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego. Dworzec Kolei Transandyjskiej współ projektu inż. Ernesta Malinowskiego; Kościół i Klasztor Franciszkanów, w którym poza licznymi relikwiami i malowidłami znajduje się pierwszy limeński cmentarz, zwiedzanie katakumb. Obiad.
Wycieczka do Muzeum Larco Herrera , którego budynek pochodzi z czasów kolonialnych i jest otoczony pięknymi ogrodami (zwycięzca konkursu na najpiękniejszy ogród w Peru w 2009). W Muzeum znajdziemy bogata kolekcje wyrobów ze złota, ceramikę oraz przepiękne materiały z czasów pre inkaskich.
Największy zbiór stanowią wyroby garncarskie (ok. 35,000 sztuk). Wyroby ceramiczne są bardzo bogatym źródłem informacji o różnych aspektach dawnych kultur. W przypadku kultur andyjskich jest to bardziej kluczowe z powodu zniszczenia kipus i tendencyjności kronikarzy hiszpańskich. Nocleg.
DZIEŃ 3. Lima-Arequipa
Śniadanie, przejazd na lotnisko i przelot do miasta Arequipa która leży na wysokości 2,378 m n.p.m w otoczeniu gór Cordillera Volcanica, spośród których wyróżnia się idealny stożek wulkanu Misti (5.835 m n.p.m.) oraz potężny masyw wulkanu o pięciu kraterach, Chanchani (6.075m.n.p.m.). Mieszkańcy Arequipy nazywają ją „Białym Miastem”, gdyż została wybudowana z białego tufitu wulkanicznego pochodzącego z wybuchu wulkanu Chachani. Założenie Arequipy datuje się na XVI w. i do dnia dzisiejszego, miasto zachowało klasyczną formę z czasów kolonii hiszpańskiej. Obecnie jest drugim co do wielkości miastem Peru.
Po południu city tour: zwiedzanie centrum miasta oraz założonego w 1570 roku klasztoru Świętej Katarzyny (Santa Catalina), najważniejszego i największego pomnika religijnego Peru, który do dzisiaj zachował charakterystyczny styl dla XVI i XVII w. Obiad. Nocleg.
DZIEŃ 4. Arequipa-Chivay
Śniadanie. Wycieczka do Kanionu Colca znajdującego się w odległości 165 km na północny-zachód od Arequipy. Droga prowadzi przez tereny Rezerwatu Narodowego Salinas i Aguada Blanca, który został założony w celu ochrony dziko żyjących vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Zobaczymy również hodowlę drugiego co do ważności handlowej gatunku tych zwierząt – alpakę i wiele gatunków ptactwa. Przejedziemy przez krater wygasłego wulkanu Chucura. Najwyższy punkt na tej trasie znajduje się na wysokości 4910 m npm. Rozrzedzone powietrze i chłód może dawać się we znaki, lecz warto się chwile zatrzymać, gdyż roztaczają się stamtąd wspaniałe widoki na okolice i otaczające wulkany.
Dojeżdżamy do kanionu Colca w okolicy miejscowości Chivay. Po drugiej stronie góruje wulkan Mismi, z którego lodospadów rodzi się potężna rzeka Amazonka. Obiad. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość kąpieli w gorących źródłach. Nocleg.
DZIEŃ 5. Chivay – Krzyż Kondora-Puno
Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, którego nagrodą może być zobaczenie kondora – królewskiego ptaka Andów, w porannym locie przed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. W tym celu, po śniadaniu wyjeżdżamy do punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowe piękno najgłębszego kanionu na świecie po raz pierwszy zdobytego przez polska ekipę kajakarzy w 1981roku.
Przejazd do Puno, miasta położonego nad najwyżej leżącym jeziorem żeglownym na świecie Titicaca (3,850 m npm). Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
DZIEŃ 6. Puno-Jezioro Titicaca /Uros-Copacabana
Śniadanie. Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros, który podtrzymuje tradycje dawnego zaginionego plemienia, które przed wiekami uciekło na jezioro by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion. Wyspy zbudowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Z tej trzciny mieszkańcy wysp, budują m.in. łodzie zwane balsas. Trzcina totora, stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia.
Przekroczenie granicy peruwiańsko – boliwijskiej w Kasani, zmiana czasu na boliwijski (jedna godzina do przodu). Dojazd do Copacabana i wizyta w Kościele Maryjnym – miejscu kultu Matki Boskiej Gromnicznej (Candelaria) i pielgrzymek z tym związanych. Obiad, wolne popołudnie, nocleg.
DZIEŃ 7. Copacabana-jezioro Titicaca/wyspa Słońca-La Paz
Rejs na południową część Wyspy Słońca. Zgodnie z legendą Inków tutaj narodził się biały Bóg Viracocha, pierwsi Inkowie Manco Capac oraz jego siostra Mama Ocllo oa także samo Słońce (INTI). Na wyspie zwiedzamy pozostałości Świątyni Słońca oraz źródła Wiecznej Młodości oraz mądrości. Obiad. Powrót do Copacabana i przejazd do La Paz. Nocleg.
DZIEŃ 8. La Paz-Tiwanaku-Puno
Śniadanie. La Paz, stolica administracyjna Boliwii jest najwyżej położoną stolica na świecie (3,600 m n.p.m.). Została założona w 1548 roku przez Alonso de Mendoza na miejscu osady Indian Chuquiago. Wycieczka do leżącej na obrzeżach miasta Doliny Księżycowej nazwanej tak ze względu na fantastyczne formy erozyjne tworzące krajobraz nie z tej ziemi. Powrót do centrum miasta: Plaza Murillo, gdzie znajduje się Pałac Prezydencki, Parlament i Katedra; punkt widokowy skąd rozpościera się panorama na całe miasto; intrygujący targ czarownic pełen amuletów, dziwnych mikstur i ziół. Spacer po targowych uliczkach z ludowym rękodziełem.Wycieczka do ruin siedziby jednej z najstarszych kultur amerykańskich – Tiahuanaco. Znajdują się tam trzy świątynie oraz słynna monolityczna Brama Słońca z podobizną legendarnej postaci antropomorficznej Viracochy. Obiad. Powrót do Puno przez granice w Desaguadero, nocleg.
DZIEŃ 9. Puno- Pucara-Raqchi-Andahuaylillas-Cusco
Po śniadaniu przejazd do Cusco. W drodze zwiedzanie ważnych miejsc historycznych takich jak Pucara i Raqchi (kompleks archeologiczny ze Świątynią Wiracocha). Zatrzymamy się także na przełęczy La Raya, znajdującej się na wysokości 4.350 m n.p.m., gdzie łączą się Kordyliera Wschodnia i Zachodnia, tworząc tzw. węzeł Vilcanota. Zaczyna tam swój bieg rzeka Urubamba, na tym odcinku zwana Vilcanota. Typowy obiad – bufet w miejscowości Sicuani. Postój w miasteczku Andahuaylillas, gdzie znajduje się piękny kościółek z XVI wieku.
Dojazd do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyu – Cusco (w języku keczua Qosqo oznacza pępek świata). Nocleg.
DZIEŃ 10. Święta Dolina Inków-Aguas Calientes
Po śniadaniu wycieczka do Świętej Doliny Inków – niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów doliny, leżącej nad rzeką Willkamaju (Święta Rzeka) obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się z wizytą do ruin obiektu archeologicznego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Na południowo-wschodnim zboczu góry znajdują się uprawne tarasy, nad którymi wiją się trudne do przebycia ścieżki, tunele wyryte w skale, mury i place. Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Obiad. Kontynuujemy przejazd świętą doliną, aż do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Nad miasteczkiem znajdują się imponujące ruiny o tej samej nazwie. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczych i konstrukcyjnych do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń. Jest trudno uwierzyć, że radzili sobie z ręczną obróbką wielkich monolitów, gdzie każdy z nich jest dziełem sztuki. Wartość zaginionej technologii niewątpliwie niezmiernie przewyższa wartością wywiedzionego złota do Hiszpanii. W czasach Inków było to ważne miejsce pod względem strategicznym, administracyjnym, a przede wszystkim rolniczym jak o tym oświadczą tarasy doświadczalne, spichlerze i przedstawienia postaci Kapłana Andyjskiego na stoku wzgórza Pinkuylluna. Wiąże się z Ollantaytambo niejedna nierozwiązana tajemnica. Po południu przejazd pociągiem do Aguas Calientes, nocleg.
DZIEŃ 11. Aguas Calientes-Machu Picchu-Cusco
Wczesna pobudka. Po śniadaniu przejazd małym autobusem krętą drogą wśród bujnej tropikalnej roślinności dotrzeć do ruin tzw. „Zaginionego Miasta Inków”. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra, zostało „odkryte” światu w 1911 roku przez amerykańskiego historyka poszukiwacza przygód Hirama Binghama dzięki publikacji w prestiżowym National Geografic. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach. Prawdopodobnie miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów i dzięki temu uchowało się przed ich niszczycielska siłą. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz kalendarza słonecznego trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ich okazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400-metrowym kanionie. Obiad w Aguas Calientes.Powrót pociągiem do Cusco, nocleg.
DZIEŃ 12. Cusco
Śniadanie. City tour, naszą wędrówkę po Cusco rozpoczynamy od zwiedzania centrum miasta: Plaza de Armas, Katedry, Coricancha (Świątyni Słońca). Zgodnie z charakterystyką kultur andyjskich, Inkowie stworzyli plan miasta Cusco w kształcie pumy, którego głową jest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Miejsce to, zgodnie z charakterystyką ważnych budowli Inków było wielofunkcyjne, miało więc charakter religijny i administracyjny; jego majestatyczne rozwiązanie architektoniczne zostało wykorzystane w celach militarnych w okresie upadku państwa Inków. Na terenach Sacsayhuaman, odbywa się coroczne święto zwane Inti Raymi, które jest jedną z wielu manifestacji wynikającej z procesu synkretyzmu kultury hiszpańskiej i inkaskiej. Inti Raymi odbywa się w dniu 24 czerwca (dzień katolickiego świętego Jana), z udziałem aktorów i setek statystów ubranych w stroje stylizowane na te z czasów świetności Państwa Inków. Zwiedzimy również labirynt i miejsce kultu Qenqo, obiekt militarny i kontroli migracyjnej Puca – Pucara oraz świątynię poświęconą kultowi wody, Tambo Machay, zwaną niesłusznie „Łaźnią Inki” gdyż obrzędy związane z kultem wody nie wiąże się z kąpielą. Woda tryska z nieskazitelnie czystego źródła do dziś nie zlokalizowanego.
Powrót do miasta Cusco. Czas wolny na samodzielny spacer po centrum miasta oraz do pobliskiej dzielnicy San Blas, spacer po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu rzekomego szóstego Inki – Inka Roca znajduje się słynny dwunastokątny kamień. Kolacja z folklorem. Nocleg.
DZIEŃ 13. Cusco-góry tęczowe-Cusco
Śniadanie. Wycieczka do góry Siedmiu Kolorów lub – jak kto woli – Góry Tęczowej (La Montaña Arco Iris) która jest jednym z najpiękniejszych zakątków Peru. Miejsce jest aktywne na mapie turystycznej stosunkowo od niedawna. Góra tęczowa wygląda jakby olbrzymia paleta farb malarskich rozlała się swobodnie po jej powierzchni bez udziału pędzla malarza. Widok zapierający dech w piersiach! Wspaniała gama odcieni, która tworzy materialną, fizyczną namacalną wersję tęczy .Obiad. powrót do Cusco na nocleg.
DZIEŃ 14. Cusco-Lima
Śniadanie, około południa przelot do Limy, obiad w restauracji na lotnisku, wylot z Peru.
CENA ZAWIERA:
-Noclegi w hotelach 4*/3* bazie pokojów dwuosobowych. Pokoje typu standard. Dopłata do SGL 415 USD (program klasyczny), w dżungli 100 USD (3 dni), 130 USD (4 dni)
-Śniadania, obiady lub kolacje zgodnie z programem (poza dniem 1,16, 17), w dżungli w dn. 14/15 pełne wyżywienie (3 dni) i dn. 14/15/16 (4 dni)
-Przejazdy transportem lądowym prywatnym dla grupy,
-Transfery z i na lotniska oraz do/na dworzec autobusowy
-Pociąg klasy turystycznej Ollantaytambo/ Machu Picchu Pueblo / Ollantaytambo
-Opłaty wstępów i zwiedzanie obiektów zgodnie z programem
-Obsługa lokalnego wyspecjalizowanego przewodnika z językiem angielskim przy odwiedzanych obiektach
-Wycieczki w wersji prywatnej tylko dla grupy, w dżungli wycieczki grupowe
-Opieka pilota-przewodnika w j. polskim z biura MK (do potwierdzenia po ustaleniu terminu)
CENA NIE ZAWIERA:
-Wyżywienia oprócz ww.
-Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, alkohole, rozmowy telefoniczne, itp.
-Ubezpieczenia
-Zwyczajowych napiwków
-Odszkodowania w przypadku zagubienia czy zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
-Przelotów: Lima-Arequipa, Cuzco-Lima ok. 120-150 USD za lot, w opcji z dżunglą Cuzco-Puerto Maldonado-Lima (ok. 250-300 USD)