dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

MAGICZNE BORNEO 2023/2024
WYPRAWA OD 2 OSÓB
DOWOLNE TERMINY
1450 PLN + 3400 USD / osoba

  Wybierz termin

  * Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

  Zarezerwuj teraz

  Kiedy najlepiej wyjechać:

   

  Sty

   

  Lut

   

  Mar

   

  Kwi

   

  Maj

   

  Cze

   

  Lip

   

  Sie

   

  Wrz

   

  Paź

   

  Lis

   

  Gru

Dzień 1
Wylot do Kota Kinabalu.

Dzień 2 / Przylot do Kota Kinabalu / lunch / podwieczorek
Przylot do Kota Kinabalu, spotkanie z przewodnikiem. Następnie malownicze city tour po mieście Kota Kinabalu, znanym wcześniej jako „Singgahmata” lub „Miejsce, w którym utrzymuje się oko”. Zwiedzanie: Wisma Tun Mustapha (Budynek Fundacji Sabah), Uniwersytet Sabah, Meczet Stanowy i Miejski oraz Muzeum Sabah, aby zapoznać się z historycznymi i kulturowymi aspektami rdzennej ludności. Krótki postój na targu rękodzieła. Lunch w lokalnej restauracji. Transfer do hotelu. Ok.14:00 Spotkanie z przewodnikiem i wyjazd na wycieczkę kulturalną do wioski Mari Mari. Wieś położona jest około 25 minut drogi od miasta. Po przybyciu do wioski zwiedzanie różnych domów etnicznych Sabah. Wioska nie tylko przedstawia lokalną społeczność poprzez architektoniczny geniusz ich tradycyjnych domów, ale także poprzez styl życia mieszkańców wioski w przeszłości. Przemierzając wioskę wypatrzymy demonstracyjne chaty, które ożywają codziennymi rytuałami z dawnych czasów. Np. robienie dmuchawki, rozpalanie ogniska (z drzewa bambusowego – poznasz kroki rozpalania ognia bez pomocy zapalniczki), robienie tatuaży (i jego symboliki). Niezapomniane spotkanie z ojczyzną Sabahan.
Zakwaterowanie: Hotel Hyatt Centric Kota Kinabalu (4 *) – pokój standard z widokiem na wzgórze

Dzień 3 / Kota Kinabalu / Sandakan / Sepilok / śniadanie /lunch / kolacja
ETD11:40 – ETA12:25
Śniadanie. Transfer na lotnisko, przelot do Sandakan. Po przyjeździe transfer do My Nature Resort na lunch oraz zakwaterowanie. 16:00 przejazd do Rainforest Discovery Centre. Spacer do ogrodu orchidei i roślin oraz do Canopy Walkway (SKY WALKS). Wokół dzika przyroda, która uczyniła las deszczowy swoim domem. 17:30 powrót do ośrodka. 18:00 przejście na platformę „The Flying Squirrel”, aby zobaczyć niesamowite stworzenia w akcji. Po kolacji nocny spacer obok chronionego rezerwatu leśnego Sepilok. W MY Nature Resort — zbudowano konstrukcję o długości ok 500 m, wznoszącą się i opadającą, tak żeby można było zwiedzać Park przed zmrokiem. Możliwość kąpieli w specjalnie zaprojektowanym basenie z widokiem na las deszczowy.
Zakwaterowanie: My Nature Resort – Standard Chalet.

Dzień 4 / Sepilok / Sandakan / Abai Kinabatangan / śniadanie /lunch / kolacja
Śniadanie. Wymeldowanie. 09:00 przejazd do rezerwatu orangutanów Sepilok. W żłobku na świeżym powietrzu przebywają młode sieroty. Centrum Rehabilitacji Orangutanów Sepilok zostało założone w 1964 roku w celu rehabilitacji osieroconych orangutanów i następnie wypuszczania ich na wolność. Przejście na platformę do karmienia rezydentów orangutanów. Następnie wizyta w Borneo Sun Bear Conservation Center, gdzie znajdują się uratowane niedźwiedzie słoneczne na drodze do rehabilitacji, a także lokalną florę i faunę, taką jak orangutany, makaki, wiewiórki i różnorodne gatunki drzew tropikalnych. Centrum Ochrony jest obecnie domem dla 43 uratowanych niedźwiedzi i 1 urodzonego w niewoli, każdy z nich ma własną, niepowtarzalną osobowość. Niedźwiedzie słoneczne na wolności spotykają się z wieloma zagrożeniami. Przejazd do Sim Sim Jetty – podróż łodzią do rezerwatu rzeki Kinabatangan. Lunch w restauracji Abai Jungle. Zakwaterowanie w Lodge. Po południu kontynuacja rejsu po najlepszej części rzeki Kinabatangan w poszukiwaniu dzikich zwierząt i ptaków aż do zmroku. Nocny rejs w poszukiwaniu świetlików. Kolacja serwowana na molo z widokiem na rzekę Kinabatangan. Po kolacji nocny spacer z przewodnikiem po promenadzie (600m – 1000m).
Zakwaterowanie: Abai Jungle Lodge – Standard Chalet

Dzień 5 / Abai / Sukau/ śniadanie /lunch / kolacja
Poranna wycieczka nad jezioro Pitas Oxbow, aby obcować z dziką przyrodę. Śniadanie w dżungli na platformie Abai Jungle. Czas wolny. Lunch. Wykwaterowanie. 14:30 rejs w górę rzeki do wioski Sukau w poszukiwaniu naczelnych, zwłaszcza dzikich orangutanów, ptaków, słoni karłowatych i innych dzikich zwierząt. Zakwaterowanie w Kinabatangan Riverside Lodge w Sukau. O 16:30 kolejny rejs po rzece Menanggul, małym dopływie Kinabatangan. Powrót do Kinabatangan Riverside Lodge na kolację i nocleg.
Zakwaterowanie: Kinabatangan Riverside Lodge – Standard Chalet

Dzień 6 / Sukau / śniadanie /lunch / kolacja
06:30 wycieczka po rzece nad jezioro Ox-bow, aby obserwować dziką przyrodę i doświadczyć porannej atmosfery najdłuższej rzeki Sabah. Powrót do Lodge na śniadanie, czas wolny. Lunch. Po Lunchu czas wolny, spacery, relaks na tarasie słonecznym, podziwianie widoku na rzekę. 16:30 popołudniowy rejs po rzece w poszukiwaniu dzikiej przyrody. 19:30 kolacja serwowana w restauracji „Orang Utan Corner”. 20:30 prezentacja wideo.
Zakwaterowanie: Kinabatangan Riverside Lodge – Standard Chalet

Dzień 7 / Sukau / Lahad Datu / Dolina Danum / śniadanie /lunch / kolacja
Po śniadaniu przejazd do miasta Lahad Datu i udanie się do biura Borneo Nature Tours w celu rejestracji i odprawy. 09:00 Wyjazd drogą lądową szutrową do Danum Valley Borneo Rainforest Lodge (ok 2,5 godziny). Jest to największy chroniony obszar nizinnych lasów deszczowych dwuskrzydłych w Sabah, obejmujący 43800 hektarów. Przyjazd do Borneo Rainforest Lodge i powitanie egzotycznym „napojem”. Zakwaterowanie i lunch w lodge. 14:30 Prezentacja slajdów w sali konferencyjnej 15:00 wędrówka przez „ścieżki przyrodnicze” i „Canopy Walkway” (długość 300 m i 26 m wysokości w najwyższym punkcie). Kolacja w lodge. 20:30 Nocna przejażdżka otwartym pojazdem w poszukiwaniu zwierząt.
Zakwaterowanie: Borneo Rainforest Lodge – Standard Jungle Lodge

Dzień 8 / Dolina Danum / śniadanie /lunch / kolacja
Śniadanie. Poranny trekking do dżungli: do miejsca pochówku Kadazandusun – „Coffin Cliff”, następnie „Punkt widokowy”, z którego rozpościera się widok na okolicę. Lunch w Lodge. Popołudniowa wędrówka po dżungli lub relaksująca sesja „spływu rurami” w dół rzeki Danum (w zależności od warunków pogodowych i poziomu wody). Kolacja w Lodge. Nocny spacer w poszukiwaniu zwierząt.
Zakwaterowanie: Borneo Rainforest Lodge – Standard Jungle Lodge

Dzień 9/ Dolina Danum / Lahad Datu / Kota Kinabalu / śniadanie /lunch / kolacja
MH3019 ETD16:30h ETA17:25 LDU – BKI
Śniadanie w Lodge. Czas wolny. Lunch. 13:30 Wykwaterowanie i wyjazd na lotnisko Lahad Datu. Po przylocie na międzynarodowe lotnisko Kota Kinabalu, transfer do hotelu Hyatt Centric Kota Kinabalu.
Zakwaterowanie: Hotel Hyatt Centric Kota Kinabalu (4 *) – pokój standardowy z widokiem na wzgórze

Dzień 10 / Kota Kinabalu / Kuching / śniadanie /lunch / kolacja
MH6351 ETD08:50 ETA10:15 BKI – KCH
Śniadanie. Transfer na lotnisko i przelot do Kuching. Zwiedzanie miasta – historycznej stolicy Sarawaku: Chinatown w Kuching, pomnik kota (Kuching oznacza „Kota” w języku malajskim), kolorowa chińska świątynia Tua Pek Kong, Muzeum Historii Chin i Muzeum Sarawak – Muzeum Historii Naturalnej. Powrót przez Meczet Miejski ze złotą kopułą i przejazd przez Stare Kuching, pełne sprzedawców przypraw i sklepów z tekstyliami. Zabytkowe budynki z epoki Białego Radży, Pawilon, Wieża Kwadratowa, Gmach Sądu, Pomnik Charlesa Brooke’a i Urząd Pocztowy. Astana, dawna rezydencja Białych Radżów z drugiej strony rzeki na nabrzeżu Kuching. Wycieczka zakończy się w Muzeum Kultur Borneo. Muzeum Kultury Borneo to obowiązkowa atrakcja. Z całkowitą powierzchnią wystawienniczą Muzeum Kultur Borneo o powierzchni 6726 metrów kwadratowych jest drugim co do wielkości muzeum w Azji Południowo-Wschodniej. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. 18:30 transfer do lokalnej restauracji na kolację. Powrót do hotelu. Nocleg. Zakwaterowanie: Hotel Pulman (4 *) – Deluxe

Dzień 11 / 04.09.2023 (poniedziałek) – Park Narodowy Bako / śniadanie /lunch / kolacja
Śniadanie. Całodniowa wycieczka po Parku Narodowym Bako. Ten mały półwysep jest domem dla siedmiu odrębnych ekosystemów lasów deszczowych, co zapewnia niezwykłą różnorodność fauny i flory. Najbardziej znanymi mieszkańcami Bako są dziwaczne małpy proboscis, a także langury srebrzyste (małpy liściaste), makaki długoogoniaste, dziki, latające wiewiórki i jaszczurki, a także setki różnych gatunków ptaków. Fascynujące życie roślinne obejmuje namorzyny, duszące figi, mięsożerne dzbanki i symbiotyczne mrówki. Linia brzegowa charakteryzuje się wyjątkowymi cechami geologicznymi, a dobrze oznakowane szlaki prowadzą na porośnięte dżunglą wzgórza i odosobnione plaże. Po lunchu kolejna przejażdżka łodzią, aby zobaczyć formację skalną Sea Stack. Po południu powrót do Kuching. Kolacja w lokalnej restauracji z autentyczną kuchnią Sarawak.
Zakwaterowanie: Hotel Pulman (4 *) – Deluxe

Dzień 12 / Kuching / UKOM Longhouse / śniadanie /lunch / kolacja
Śniadanie. Wyjazd do Batang Ai przez malownicze krajobrazy składające się z uroczych małych miasteczek, wiosek, pól padi (połączenie sadzenia ryżu i hodowli ryb), plantacji pieprzu i palm olejowych. Krótki postój w mieście Serian. Lunch w Lachau. Przyjazd do Batang Ai Hydro Lake. Podróż przez jezioro do Ukom Longhouse (ok. 40 minut). Zakwaterowanie w Longhouse (długi dom, 37-drzwiowy) . Po kolacji poczęstunek przez mieszkańca długiego domu kieliszkiem lub dwoma winem ryżowym – tuak) oraz krótki występ kulturalny. Iban to lud kochający zabawę, a od gości oczekuje się przyłączenia do wszelkich zajęć odbywających się w Longhouse. Uwaga: Zakwaterowanie w longhouse jest bardzo proste. Noc spędzisz na materacu wyposażonym w moskitierę. Wskazane jest zabranie ze sobą własnych kosmetyków, środków odstraszających owady. Nie należy oczekiwać luksusowego i komfortowego noclegu. Zalecane wyposażenie osobiste – wygodne, lekkie ubranie i buty, kapelusz przeciwsłoneczny i płaszcz przeciwdeszczowy, butelka wody, poręczna latarka, własne przybory toaletowe i środek odstraszający owady.
Zakwaterowanie: UKOM Longhouse

Dzień 13 / UKOM Longhouse / Kuching / śniadanie/ lunch
Po śniadaniu pokaz dmuchawki. Następnie krótki spacer w okolice długiego domu i poznanie tradycji zastosowania roślin z lasów deszczowych w kulturze Iban. Powrót do Kuching. Lunch podczas przejazdu. Przyjazd do Kuching i transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Czas wolny.
Zakwaterowanie: Hotel Pulman (4 *) – Deluxe

Dzień 14 / Kuching / Lotnisko Kuching / Singapur / śniadanie
Śniadanie. Czas wolny bądź wycieczka fakultatywna do SEMENGGOH WILDLIFE REHABILITATION CENTER (płatność na miejscu ok 80 USD / osoba). Transfer na lotnisko zgodnie z planem podróży.

Dzień 15 / Warszawa
Przylot do Warszawy. Zakończenie wyprawy.

CENA OBEJMUJE:
• Zakwaterowanie hotelach, lodge, resortach, longhouse w pokoju 2-osobowym wg planu podróży
• wyżywienie wg planu podróży
• prywatne transfery lotniskowe
• program i realizacja wyprawy
• bilety wstępu
• przewodnika / kierowcę angielskojęzycznego
• opieka lokalnego biura podróży na miejscu
• ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)
KL 30.000 EUR
NNW 4.000 EUR
BP 400 EUR
OC 50.000 EUR
• obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

CENA NIE OBEJMUJE:
• biletów międzynarodowych na trasie Polska – Malezja – Polska
• napiwków dla przewodników i kierowcy
• napojów
• opłat za camera&video
• tourism tax (ok 3 USD za pokój/noc) płacone podczas check in/check out
• biletu lotniczego międzynarodowego
• biletów lotniczych wewnętrznych (od 300 USD / osoba)

• 27 AUG 2023
• AIR ASIA
• AK6496 ETD1140hrs ETA1225hrs BKI – SDK

• 03 SEP 2023
• MAS WING
• MH3019 ETD1630hrs ETA1725hrs LDU – BKI

• 04 SEP 2023
• AIR ASIA
• AK6351 ETD0850hrs ETA1015hrs BKI – KCH