dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Wybierz termin

7500 PLN + 2550 USD

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ (22.09.19): Warszawa Chengdu
Spotkanie grupy na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie o godz. 14.00, przelot do Chengdu z przesiadką w Amsterdamie.

2. DZIEŃ (23.09.19): Chengdu
Przylot do Chengdu o godz. 12.50. Transfer do hotelu, dla osób chętnych fakultatywnie wyprawa z pilotem szlakiem kuchni syczuańskiej. Syczuan słynie też z czegoś innego niż tylko Pandy. Dla smakoszy kuchni azjatyckiej w wielu miejscach można zjeść hot-pot’a, czyli garnek z wrzącymi wywarami: pikantnym oraz nieco delikatniejszym, a potem zanurzymy w nich patyczki, na które wcześniej nadziane zostaną różne przysmaki: mięso, warzywa, tofu i inne, mniej zidentyfikowane smakołyki.

3. DZIEŃ (24.09.19): Chengdu – Leshan Chengdu
Śniadanie, a następnie przejazd do Leshan Giant Buddha gigantyczny Budda został wyrzeźbiony z górskiej skały, z głową sięgającą wierzchołka góry i stopami stojącymi rzeki. Posąg Buddy zaskakuje i zachwyca swoimi rozmiarami: 71 m wysokości, rozpiętość ramion 28 m, długość uszu 7 m, a duże palce u stóp mają 8,5 metra długości. Od 1996 roku Budda z Leshan wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowa posągu została rozpoczęta w 713 roku z inicjatywy buddyjskiego mnicha Haitonga. Wykuty w skale Budda miał uspokoić niebezpieczne wody u zbiegu rzek Mini Dadu. Budowa trwała 90 lat, więc mnich nie mógł już zobaczyć swojego dzieła. Najważniejsze, że plan się powiódł. Jedni twierdzą, że to Budda uspokoił wzburzone wody i w ten sposób chroni rybaków przed niebezpiecznymi prądami. Niedowiarkowie twierdzą natomiast, że to gigantyczne odłamki skalne, wrzucane do rzeki przy okazji budowy posągu, uregulowały nurt rzeki. Najważniejsze, że od tego czasu rybacy nie muszą obawiać się o swoje bezpieczeństwo.

Zwiedzanie rozpoczyna się od szczytu klifu. W pierwszej kolejności można z góry obejrzeć gigantyczny posąg, przyjrzeć się wszystkim detalom, łącznie z kręconymi loczkami na głowie Buddy. Następnie można zejść do jego podnóża. W trakcie schodzenia po stromych schodach zmienia się perspektywa. Na samym dole można poczuć się jak liliput. Dookoła posągu Buddy znajduje się bardzo przyjemny park, w którym w otoczeniu licznych grot i świątyń można odpocząć po wspinaczce.

4. DZIEŃ (25.09.19): Przelot do Zhangjiajie
Śniadanie, transfer na lotnisko przelot do Zhangjiajie, dla chętnych spacer z przewodnikiem.

5. DZIEŃ (26.09.19): Zhangjiajie Góra Tianmen
Śniadanie, Zwiedzanie krainy Avatar i Szklanego mostu: Góra Tianmen (1518,6 m n.p.m.) jest uważana za “duszę” Zhangjiajie. Widoki jak zobaczymy to pełne wdzięku stare drzewa, krasowe pagórki i długie drogi, wyryte z boków urwiska. Kolejka linowa, która przewozi turystów wjeżdża 30 minut z centrum miasta na szczyt góry i jest najdłuższą kolejką linową na świecie. Jaskinia Tianmen (dosłownie “Heaven’s Gate Hole”) to 30-metrowa dziura uformowana naturalnie w górach niczym brama. Aby tam dotrzeć musimy wspinać się przez około pół godziny po “Stair way to Heaven” (opcja dla chętnych).

6. DZIEŃ (27.09.19): Zhangjiajie
Śniadanie, dalsze zwiedzanie krainy Avatar. Wjazd kolejkę linową na górę Tianzi (1292 m n.p.m.), gdzie zobaczymy nieprzemierzone obszary groteskowych szczytów. Spacerując po parku będziemy mieli okazję na podziwianie spektakularnych konstrukcji stworzonych przez naturę. Po południu przejazd publicznym busem do Yuanjiajie Scenic Area, którego góry są uważane za inspirację dla Góry Hallelujah Avatara. Ten obszar jest najczęściej odwiedzanym obszarem ze względu na swoją sławę. Spacer szlakami turystycznymi, bądź inna możliwość zjazd z góry szklaną, zbudowaną na zboczu windą Bailong (zjazd zajmuje tylko 2 minuty). Avatar Hallelujah Mountain to góra położona w Parku Narodowym Leśnego Zhangjiajie, na wysokości 1080 m n.p.m. w rejonie Wulingyuan, w północno-zachodniej prowincji Hunan w Chinach.

7. DZIEŃ (28.09.19): Zhangjiajie Luoyang
Śniadanie, po śniadaniu przejazd do Changsha, a następnie szybkim pociągiem do Luoyang.

8. DZIEŃ (29.09.19): Luoyang
Śniadanie, poranna wizyta w Grotach Longmen, które położone są ok. 12 km od Luoyang. W roku 2000 na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano chińskie Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów i Jaskinie Smoczych Wrót, czasem też groty Longmen lub groty w Longmen. Nazwa mówiąca o dziesięciu tysiącach jest oczywiście myląca, bo Buddów jest znacznie więcej – wynika to z mnóstwa małych i dużych wyrzeźbionych w skale posągów. Wydawało się, że trudno je zliczyć, początkowo uznano, że 10 tysięcy to dobry szacunek. Weryfikacji udało się dokonać po raz pierwszy w latach 1915-1916, wówczas naliczono przeszło 97 tysięcy figur Buddy. Jak się okazało popełniono błędy. Późniejsze ponowne, ale też dokładniejsze liczenie wykazało, że jest ich 142 289. To dość imponująca liczba. Posągi mają różną wielkość. Kilka jest potężnych, mierzą nawet do 17 m wysokości, ale wiele z nich jest naprawdę bardzo małych, wielkości paznokcia (jakieś 2,5 cm). Wykuto je w 2345 jaskiniach, większość z nich to płaskorzeźby. Dodatkowo w okolicy znajduje się przeszło 2,5 tysiąca stel i inskrypcji. Kiedyś istniało tu także wiele pagód. Wapienne skały i jaskinie, w których wykuto rzeźby ciągną się wzdłuż rzeki Yi He, sprawiając, że okolica wygląda bardzo interesująco. Po południu przejazd szybkim pociągiem do Lanzhou.

9. DZIEŃ (30.09.19): Zhangye
Przejazd do Zhangye. (1400-1600 m n.p.m.). Zhangye Danxia Landform Geological Park to park geologiczny, w którego skład wchodzą niezwykłe tęczowe formacje skalne, których widok przyprawia o zachwyt, a gdy oglądamy je jedynie na fotografiach, rodzi się podejrzenie o ingerencję grafika w piękne dzieło natury.

10. DZIEŃ (1.10.19): Lanzhou
Śniadanie dziś odwiedzimy świątynie Zhangye w odległości 65 km od znajduje się wykuta w skale Świątynia Mati Si. Mieści się tam aż kilkaset grot, których zwiedzanie z pewnością dostarczy niesamowitych wrażeń. Mati Si dosłownie oznacza świątynię Końskiego Kopyta (Horse’s Hoof Temple). Została tak nazwana ze względu na ślad pozostawiony przez kopyto chińskiego Pegaza, który można zobaczyć jeszcze dziś. Mati Si jest starożytnym buddyjskim kompleksem świątyń, który powstał około 1500 lat temu. Groty ze świątyniami są rozłożone na długim falistym piaskowym klifie, na przeciwko którego rozciągają się ośnieżone szczyty gór Qilian. Labirynt kilkuset świątyni w kształcie jaskiń i pieczar został stworzony poprzez wydrążenie serii pionowych, poziomych i ukośnych tuneli oraz schodów wykutych bezpośrednio w skale, co czyni to miejsce wyjątkowym. Brak tutaj tłumów zwiedzających, przewodników oraz handlarzy pamiątkami, co jest doskonałą okazją by pobyć sam na sam z własnymi myślami oraz umożliwia spokojne kontemplowanie wszechogarniającego piękna natury. Kompleks można podzielić na północną i południową świątynię, jaskinie Thousand Buddha, świątynię ze Złotą Pagodą, wyższą, środkową i niższą jaskinię Avalokitesvara i kilka innych. Każda część oddalona jest od poprzedniej o około 10 km. Jako że skalna góra została uformowana z czerwonego szorstkiego piaskowca, który nie nadawał się do rzeźbienia, w większości grot znajdują się gliniane figurki i posągi. Najlepiej zachowaną częścią jest Świątynia Złotej Pagody. Jaskinie zostały wydrążone nad 60-metrową przepaścią. Groty Thousand Buddha są wbudowane w skalne ściany piaskowca poprzetykanego dziurami. Najwyższa świątynia wymaga dość pionowej wspinaczki po „czymś” w kształcie rury z łańcuchami i klamrami, które ułatwiają wejście. Wysokość to tylko 10 metrów, ale z pewnością może się zakręcić w głowie. Północne Groty zostały wbudowane w klif, który zasłania jaskinie Thousand Buddha. U podstawy klifu znajduje się Mati Hall, gdzie znajdziemy legendarny ślad końskiego kopyta. Zobaczymy także kapliczki i odpryskujące freski oraz rzeźby wykute w ścianach, a na wszystkich widać już porządnie upływ czasu.
Kolejny kompleks jaskiń to groty Thirty Three Skied, które są podobno najbardziej imponujące, składają się z 21 jaskiń, z ponad 7 pięter w 100 metrowym klifie. Labirynt tuneli oraz schodów wykuty w kamieniu ciągnie się raz w środku skały, raz nad urwiskiem, prowadząc do kapliczek i świątyń. Jaskrawo pomalowane drewniane fronty dekorują krawędź klifu na kształt okien, którymi można wyglądać z tego skalistego labiryntu.
Przejazd do Lanzhou. Przelot do Chengdu.

11. DZIEŃ (2.10.19): Chengdu
Śniadanie. Przejazd do Centrum Chengdu Panda – ośrodka znajdującego się na północy miasta położonego wśród bambusowych gajów. To jedyne na świecie miejsce, gdzie pandy rozmnażają się regularnie. Podczas zwiedzania poznamy szczegółowo te charakterystyczne, dla tej część Chin, zwierzęta. Wielkie biało-czarne misie to jeden z głównych powodów, dla których turyści przyjeżdżają do Chengdu. Przejazd na Jinli Pedestrian street jeden z najbardziej znanych deptaków turystycznych w Chengdu, Jinli to “pradawny” deptak, na którym znajdują się dziesiątki kramów, sprzedawców żywności i lokalnych wyrobów. W trakcie spaceru poznamy smaki tej części Chin oraz będziemy mogli zobaczyć jak wygląda codzienne życie osób zajmujących się handlem. Deptak usytuowany jest tuż obok Świątyni Wuhou i Dzielnicy Tybetańskiej w Chengdu. Jest to niesamowicie piękne miejsce do odwiedzenia zwłaszcza po zmierzchu, ze względu na romantyczną atmosferę, jaką stwarzają oświetlone tradycyjnymi chińskimi lampionami, drewniane charakterystyczne dla Jinli budowle.
Kolejna atrakcja na dzisiejszy dzień to duży buddyjski klasztor Wen Shu, zbudowany podczas panowania dynastii Sui, a zniszczony w płomieniach podczas wojny w trakcie panowania dynastii Ming. Obecne tereny świątynne zostały zbudowane pod nadzorem mistrza Zen CiDu HaiYue w 1697 r., podczas panowania dynastii Qing. Wenshu jest chińskim określeniem przyszłego Buddy Maitrei, którego obecność była odczuwalna podczas budowy oryginalnej świątyni, w postaci uporczywego blasku. Tutaj zregenerujemy siły doskonałą filiżankę zielonej herbaty i (opcja) poczujemy smaki najlepszego wegetariańskiego jedzenia w mieście.

12. DZIEŃ (3.10.19): Przelot do Tybetu
Śniadanie. Transfer na lotnisko. Przelot do Lhasa, wylot 8.35 przylot 10.55, transfer do hotelu. Dzień przeznaczony na aklimatyzację, dla chętnych spacer z przewodnikiem.

13. DZIEŃ (4.10.19): Lhasa
Śniadanie, zwiedzanie klasztoru Drepung w zachodniej części miasta. Zbudowany w 1416 roku, był to największy klasztor buddyjski w Tybecie z siedmioma wspaniałymi pałacami i ponad 10.000 mnichów. Po południu pójdziemy do klasztoru Sera, kolejnego największego klasztoru w Gelugpa w Tybecie. Tutaj będzie można spędzić spokojne chwile w uroczym Parku Norbulingka. Pierwotnie jeden z centrów politycznych Tybetu, jest obecnie największym i najpiękniejszym stworzonym przez człowieka parkiem otwartym dla zwiedzających.

14. DZIEŃ (5.10.19): Lhasa
Śniadanie. Po śniadaniu, przejedziemy pod Pałac Potala będąca wizytówką miasta, zasługuje on na szczególną uwagę. Wyglądając jak czerwony i biały zamek na górze, Pałac Potala odegrał ważną rolę w polityce i religii tego Tybetu w ciągu 1300 lat, od czasu zbudowania. Po obiedzie zwiedzanie świątyni Jokhang, galerię sztuki Guangang Thangka i ulicy Barkhor wokół świątyni. Świątynia Jokhang, ciesząc się tą samą sławą z Potalą, jest duchowym centrum Tybetu, przyciągając wielu wiernych każdego dnia. Związana ze świątynią, ulica Barkhor, która zachowała swój dawny wygląd, była kiedyś dobrze prosperującą dzielnicą handlową zarówno dla mieszkańców, jak i podróżników. Ostatnim celem dzisiejszego dnia jest tybetański szpital medycyny tradycyjnej, w którym poznamy historię, leczenie i wyposażenie lekarzy medycyny tybetańskiej.

15. DZIEŃ (6.10.19): Lhasa Gyangtse (230 km)
Po śniadaniu pojedziemy na południe do Gyantse, które znajduje się około 230 kilometrów od Lhasy. Po drodze dotrzemy do jeziora Yumdso Yumtso, które jest jednym z trzech świętych jezior w Tybecie i znajduje się na wysokości 4 441 metrów nad poziomem morza. Kryształowe i przejrzyste jezioro robi niesamowite wrażenie na tle wspaniałych Himalajów. Po dotarciu do Gyangtse zameldujemy się w hotelu, następnie przejedziemy do klasztoru Palkhor i zwiedzimy popylarną Yangtse Old Street. Nocleg w Shigatse.

16. DZIEŃ (7.10.19): Shigatse – Lhasa (400 km)
Dzisiaj udamy się do wielkiego klasztoru Tashilhunpo na górze. Dzięki czerwonej ścianie i złotym dachem, ten luksusowy klasztor stał się centrum politycznym w dawnym Tybecie. Na południe od klasztoru znajduje się Nowy Pałac w Panchen, który został zbudowany w 1954 roku jako letnia rezydencja. Łącząc tradycyjny i nowoczesny styl architektoniczny, pałac prezentuje wiele historycznych reliktów, dzieł sztuki i malowideł ściennych. Podczas powrotu do Lhasy będziemy mogli podziwiać spektakularne górskie widoki wśród który co jakiś czas znajdują się lokalna wioska.

17. DZIEŃ (8.10.19): Lhasa – Pekin
Jeśli pozwoli na to czas, odwiedzimy lokalną rodzinę, aby doświadczyć codziennego życia Tybetańczyków. Transport na lotnisko i przelot do Europy. Wylot 9.30 przelot do Chengdu. O godzinie 14.35 przelot do Europy.

18. DZIEŃ (9.10.19): Warszawa
Przylot do Amsterdamu 19.05. Przelot do Warszawy 20.20. Przylot do Warszawy 22.10, zakończenie wyprawy.

CENA OBEJMUJE:

  • Przeloty międzynarodowe oraz wewnętrzne
  • Przejazdy w Chinach i Tybecie
  • Noclegi w hotelach o standardzie 3*
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika Opal Travel
  • Przejazd szklaną windą, kolejką i przejście szklanego mostu: Góra Tianmen w dniach 26 i 27.09.2019
  • Bilety wstępu do obiektów uwzględnionych w programie
  • Posiłki zgodnie z programem Chiny: 9x śniadanie, 10x kolacja; Tybet: 5x śniadanie, 4x kolacja

CENA NIE OBEJMUJE: