dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

EKSPEDYCJA NA PŁYNĄCE LODOWCE ZACHODNIEJ GRENLANDII

MAKSIMUM WYGODY W TOWARZYSTWIE FRANCUSKIEGO NAUKOWCA I POLSKIEGO PRZEWODNIKA

Ta wizyta zachodniego wybrzeża Grenlandii, jest idealna na pierwszą pierwszą podróż na ten ogromny sub-kontynent i odkrycia trudnych do wyobrażenia krajobrazów i cudów jakie tylko może stworzyć natura. Odkryjemy, znajdujący się u nasady fiordu Ilulissat słynny lodowiec Sermeq Kujalleq. Leżący około 250 kilometrów na północ za kołem podbiegunowym północnym, należy do najbardziej aktywnych na świecie. Przemieszcza się ze średnią prędkościa 19 metrów na dobę i jest jednym z niewielu na świecie, który uchodzi bezpośrednio do morza.
Lodowiec Sermeq Kujalleq spływa do fiordu, gdzie się cieli, tworząc góry lodowe. Od lodowca co roku odrywa się 35 km³ lodu, co stanowi ok. 10% wszystkich gór lodowych powstających rocznie na Grenlandii. Góry przemieszczają się przez wody fiordu z prędkością ok. 40 m na dzień i gromadzą się przy wylocie fiordu do morza. Następnie wpływają do zatoki Disko i unoszone są dalej na otwarty ocean. Niektóre z nich docierają nawet na Bermudy. W 2004 roku fiord Ilulissat wraz z lodowcem Sermeq Kujalleg został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie odkryjemy lodowiec Eqip Sermia, kolejny spektakularny lodowiec ze względu na imponującą pionową ścianę, która wpada bezpośrednio do morza. Kilkudniowe niemęczące wędrówki szlakami Grenlandii będą konieczne, aby między innymi odkryć wyspę Disko, ponieważ jej krajobrazy są bardzo zróżnicowane i różne od reszty Grenlandii. Na wyspie Disko docenimy bogactwo fauny: jej wysokie klify są siedliskiem dla wielu morskich ptaków, a wieloryby często płyną wzdłuż wyspy, prawdopodobnie zobaczymy orki, liczne foki i wiele innych. Będziemy mieli również mozliwość odkrycia Qeqertarsuaq i wczucia się w życie małego miasteczka rybackiego na Grenlandii. Krótki lot krajowy (wewnątrz grenlandzki) pozwoli odkryć region Kangerlussuaq, mekkę reniferów i wołów piżmowych. Tak jak pierwsi wielcy odkrywcy Arktyki robili to 200 lat temu, będziemy mieć wyjątkową okazję spacerów szlakami polarnej czapy lodowej. Przez większość naszej polarnej przygody towarzyszyć nam będzie francuski polarnik-glacjolog i geolog, prowadzący na co dzień badania naukowe w rejonie Ilulissat i Disko i mieszkający tam przez kilka miesięcy w roku. Jego obecność wzbogaci nasz pobyt o zdobyte tam na miejscu doświadczenie i wiedzę którą znaleźć moglibyśmy tylko w wyselekcjonowanych artykułach naukowych. Z polskiej strony wyprawa będzie prowadzona przez młodego entuzjastę i specjalistę z zakresu współczesnej glacjologii, biologii morskiej i geologii obszarów Grenlandii i Ameryki Północnej.

KORZYŚCI Z WYPRAWY
poznanie istoty Grenlandii przystępne, ale naukowe podejście do zagadnień
obecność francuskiego glacjologa merytorycznie wspomagającego swoja wiedza i doświadczeniem polskiego pilota
bogata flora i fauna Grenlandii (wieloryby, woły piżmowe, renifery)
Ilulissat Icefjord, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
proces cielenia się lodowców
marsz po pokrywie-czapie lodowej
objazd zmotoryzowanym pojazdem śnieżnym lodowej pustyni
rejs statkiem wśród lodowców i pływających gór lodowych
lodowiec Sermeq Kujalleq i lodowiec Eqip Sermia o pionowej ścianie wpadającej wprost w toń ciemnogranatowego, arktycznego morza
Wyspa Disko – faunę i krajobrazy
wszystkie noclegi na lądzie w 3* wygodnych hotelach ze śniadaniem
wypełnienie programowe i organizacja wyprawy nie pozwala na wycieczki fakultatywne

Wybierz termin

5650 EUR

5650 EUR

5650 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – KOPENHAGA

Popołudniowy wylot z Warszawy do Kopenhagi. Zakwaterowanie w hotelu przy lotnisku. Czas wolny, ewentualna wg indywidualnych chęci wizyta w centrum stolicy Danii, kolacja, nocleg.

Hotel Park Inn by RADISSON Copenhagen Airport 3*/basen

2. DZIEŃ: Kopenhaga – ILULISSAT

Rano, po śniadaniu transfer kolejką z hotelu na lotnisko i poranny odlot do Ilulissat, z międzylądowaniem w Kangerlussuaq. Przylot w godzinach południowych (różnica czasu – (GMT-3)). Ilullissat to miasto z kolorowymi domami które słynie z wyjątkowego położenia geograficznego. Powstałe nad fiordem u ujścia lodowca Ilulissat i Sermeq Kujalleq tętni arktycznym życiem. Na lotnisku oczekiwać na nas będzie francuski glacjolog i towarzysz większej części wyprawy. Zakwaterowanie w hotelu, obiad. Następnie wyruszymy na zwiedzanie miasteczka. Odkryjemy miasto kolorowych domków często wbudowanych w skałę lub do skał przyczepionych. Spotkamy liczne zaprzęgi psów, zobaczymy lokalne suszarnie ryb. Wizyta potrwa ok. 2 godzin. Następnie czas wolny, kolacja.

Hotel Hvide Falk 3* lub odpowiednik kategorii

3. DZIEŃ: Ilulissat – QEQERTARSUAQ (DISKO)

Po śniadaniu wyruszymy na wyspę Disko. Rejs statkiem polarnym trwać będzie około 5 godzin. Wyspa Disko zwana jest też, głównie przez miejscowych Qeqertarsuaq. Po kilku godzinnej przeprawie, której znaczna część przebiegać będzie wśród płynących gór lodowych, pojawią się przed nami się spektakularne klify Qeqertarsuaq, wznoszące się ponad 1000 metrów nad morze. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie i lunch. Po krótkim odpoczynku zwiedzimy wioskę Qeqertarsuaq, a następnie wybierzemy się do punktu obserwacyjnego znajdującego się w południowej części wyspy, aby obserwować zwierzęta morskie, a zwłaszcza wieloryby. Będziemy musieli być bardzo uważni i obserwować najmniejsze poruszenie się wody, ponieważ walenie nieustannie podchodzą do karmienia… Wycieczka zajmie nam około 2 godzin.
Pod wieczór powrót do naszego położonego na obrzeżu miasta wprost przy zatoce z którego będziemy mogli obserwować tu licznie podpływające humbaki, czas wolny, kolacja.

Hotel Diskobay 3*

4. DZIEŃ: QEQERTARSUAQ (DISKO)

Po śniadaniu ekspedycja w głąb wyspy Disko. Ta wyspa o powierzchni 8600 km² przyciąga wielu geologów, biologów, botaników… dzięki różnorodności krajobrazów i bogactwu fauny i flory. Centrum badawcze, Arctic Center, istnieje tam od 1906 roku. Podczas naszej wędrówki odkryjemy Blæsedalen „dolinę wiatrów” wspaniałą dolinę lodowcową w kształcie litery U i wiele wodospadów, a następnie miejsce zwane Kuannit, znane z licznych klifów wulkanicznych, będziemy obserwować kwitnącą o tej porze roku florę grenlandzką składającą się z wielu endemicznych dla Grenlandii gatunków. Będziemy wędrować po plażach, wśród wszechobecnych odłamków lodu i widokiem na otaczające morze po którym wolno przemieszczać się będą góry lodowe. Liczba godzin marszu: 4 do 5, różnica wysokości: +310m / -310m. W ciągu dnia postój na posiłek w formie pikniku. Wieczorem powrót do hotelu, czas wolny, kolacja.

Hotel Diskobay 3*

5. DZIEŃ: Qeqertarsuaq – ILULISSAT

Rano, po śniadaniu ostatni dzień trekkingu (2 do 3 godzin) po wyspie Qeqertarsuaq, potem zaokrętowanie i powrót statkiem wśród dryfujących w morzu gór lodowych. Niektóre są wielkie, wystają kilkadziesiąt metrów ponad powierzchnię morza i co jakiś czas rozpadają się z hukiem godnym alpejskiej lawiny, powodując wysokie fale. Część tych lodowych brył jest ozdobiona niesamowitymi ostrymi i strzelistymi wieżycami, niczym czubek Pałacu Kultury. Przyjazd na koniec dnia do Ilulissat i zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, odpoczynek, kolacja, noc w pokojach.

Hotel Hvide Falk 3* lub odpowiednik kategorii

6. DZIEŃ: ILULISSAT

Po śniadaniu początek wędrówki drogą ponad zamarzniętym fiordem, wpisanym na listę UNESCO. Wędrując po kwitnącej dolinie Sermermiut, odwiedzimy bardzo ważne stanowisko archeologiczne zajmujące się badaniami nad wędrówkami ludów Saqqaq, Dorset i Thule na Grenlandii. Dotrzemy do lodowca Ilulissat. Ten fiord, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest jedną z największych gór lodowych na półkuli północnej. Będziemy świadkami ekscytującego zjawiska gromadzenia się setek gór lodowych w zatoce, które później niesione prądem morskim i wiatrami dryfują do oceanu. Liczba godzin marszu: 4 do 5, różnica wysokości: +460m / -460m. Pod wieczór powrót do hotelu, czas wolny, kolacja.

Hotel Hvide Falk 3* lub odpowiednik kategorii

7. DZIEŃ: ILULISSAT

Po śniadaniu rejs w zatoce Disko Bay aż dotrzemy do lodowca Eqip Sermia.
Będziemy płynąć na północ wzdłuż wybrzeża omijając góry lodowe i obserwując liczną w tym rejonie faunę, zwłaszcza obecne tu są różne gatunki morskich ssaków m.in. wale grenlandzkie, narwale, białuchy, morsy i oraz kilka gatunków fok. Morze w zatoce czasem nawiedzane jest przez rekiny jak i orki. Po dotarciu do Eqip Sermia z bliska będziemy mogli podziwiać ten majestatyczny lodowiec z pionową ściana o wysokości ponad 60 metrów, która wpada bezpośrednio do fiordu. Badanie tego lodowca stanowiło powód wysłania kilku wypraw polarnych prowadzonych przez francuskiego glacjologa Paula Émile Victora. Po południu wrócimy do Ilulissat, skąd o zachodzie słońca będziemy mogli podziwiać rozpościerający się wyjątkowy widok na wyspę Disko na zachodzie i czapę polarną na wschodzie. Będzie to również świetna okazja, aby dodatkowo spróbować obserwować humbaki, które zamieszkują zatokę o tej porze roku. Tego dnia spędzimy na statku w zależności od pogody i przeszkód na naszej drodze gór lodowych od 7 do 10 godzin. Wieczorem odpoczynek i kolacja.

Hotel Hvide Falk 3* lub odpowiednik kategorii

8. DZIEŃ: Ilulissat – KANGERLUSSUAQ

Po śniadaniu pożegnamy się z naszym francuskim towarzyszem, a zarazem naukowym przewodnikiem. Poranny lot do Kangerlussuaq, miasta położonego dalej na południu Grenlandii. Na lotnisku czekać na nas będzie nasz lokalny przewodnik i opiekun lokalnego biura podróży. Zakwaterowanie w hotelu, obiad.
Dzień ten będzie inny od poprzednich. Poświęcony w całości chodzeniu i zwiedzaniu największej na półkuli północnej czapie lodowcowej. Wczesnym popołudniem pojazd terenowy przewiezie nas przez tundrę do morenowych przestrzeni przylegających do polarnej czapy lodowej. Będziemy chodzić po tym mineralnym chaosie w martwej części lodowca. Postaramy się zaobserwować renifery i woły piżmowe, kultowe grenlandzkie zwierzęta żyjące w dużej koncentracji na tym obszarze. Jeżeli dopisze nam szczęście spotkamy lisy polarne, być może też polarne wilki i zające polarne, gronostaje i inne. Niektórzy czasem maja okazję zobaczyć sowę śnieżną. 4 godziny transportu gąsienicowym, przystosowanym do poruszania się po czapie lodowcowej, pojazdem terenowym (może spotkamy niedźwiedzie polarne). 1 godzina marszu na czapie polarnej, różnica wysokości: +150 m / -150 m. Po południu powrót do hotelu, czas wolny, kolacja.

Hotel Kangerlerssuaq 3*

9. DZIEŃ: Kangerlerssuaq – KOPENHAGA

Po śniadaniu czas wolny. Okazja do zwiedzenia pieszo okolicy z licznymi w tym rejonie potokami i rzeczkami. W pobliskiej tundrze na pewno spotkamy woły piżmowe i renifery. Po obiedzie odprawa na lotnisku. Lot do Kopenhagi odbędzie się wczesnym popołudniem. Nocleg w Kopenhadze w znanym nam już hotelu, fakultatywne wyjście na miasto i powrót do cywilizacji lub kolacja i odpoczynek w hotelu (sauna, basen)

Hotel Park Inn by RADISSON Copenhagen Airport 3*/basen

Uwaga: lot powrotny do Danii można odbyć w nocy, w zależności od pogody. Program lub plan podróży mogą ulec zmianie w zależności od pogody, warunków lodowych.

10. DZIEŃ: Kopenhaga – WARSZAWA

Po śniadaniu transfer na lotnisko i lot do Warszawy. Po wylądowaniu pożegnanie się grupy.

UWAGI

Na miejscu uczestnikom w miarę potrzeby udostępnione zostaną raki do chodzenia po lodzie.
Paradoksalnie wbrew położeniu geograficznemu Grenlandii, problemem jest nadmierne ciepło… nawet zimą. Podczas wysiłku fizycznego nasz organizm wytwarza ciepło i wilgoć, a to jest najtrudniejsze do pokonania. Dlatego należy zabrać ze sobą odpowiednia odzież, najlepiej tzw. trójwarstwową. W przypadku odzieży metoda wielowarstwowa jest najlepsza. Jest to kwestia noszenia kilku warstw ubrań, które najbliżej ciała łatwo wypuszczają pot. Inne warstwy zatrzymują ciepło lub chronią ciało przed warunkami zewnętrznymi. Należy więc nosić taką bieliznę jak i wewnętrzną warstwę odzieży, która wchłonie tę wilgoć i zmienić ją pod koniec dnia, nawet jeśli ubrania wydawać się będą suche.

Warstwa bazowa (na skórze) musi umożliwiać krążenie potu na zewnątrz i pozostawać sucha; zazwyczaj jest to bielizna. Włókna syntetyczne zapewniają najlepsze wyniki.

Warstwa pośrednia – utrzymuje ciepło. Przez długi czas wełna była podstawową izolacją. Dziś włóknina (poliester z włókien syntetycznych) jest bardzo skuteczna. Woda prawie jej nie penetruje i szybko wysycha.

Warstwa zewnętrzna – jej zadaniem jest ochrona przed wodą, a zwłaszcza wiatrem. Jej konstrukcja musi być solidna. Powinna być duża i sięgać tak nisko, jak to możliwe (długość). Musi być zarówno oddychająca, jak i wiatroszczelna, z możliwymi opcjami otwarcia dla lepszej wentylacji.

Podstawowe zasady:

1. Luźne ubranie
Wybrać ubrania, w których czujemy się dobrze i nie nosić ubrań zbyt ciasnych.

2. Odzież izotermiczna lub wodoodporna
Wybrać odpowiednie materiały dla odpowiednich warstw.

3. Końce
Duża część ciepła jest tracona przez głowę, stopy i dłonie. Zasada trzech warstw również obowiązuje.

4. Ubierać się i rozbierać się
Musimy wiedzieć, jak zakładać i zdejmować różne warstwy odzieży w zależności od sytuacji.

5. Unikać wilgoci
Musimy nauczyć się „tworzyć” ciepło, czyli pozostawać w ruchu jednocześnie unikając pocenia się…

Lista niezbędnej odzieży:

Dla wędrówki:

Pierwsza warstwa:
2 cienkie T-shirty z polipropylenu, polaru lub wełny
1 długie slipy polipropylen, polar lub wełna (na noc)
1 do 2 koszul z długim rękawem z polipropylenu, polaru lub wełny (na zimne dni, transfery łódek)
2 pary cienkich skarpet polipropylen lub wełna
2 do 4 par grubych skarpet z polipropylenu lub wełny

Druga warstwa:
1 lekki polar
1 kurtka puchowa naturalny lub syntetyczny puch lub gruby polar lub polar wełna
1 spodnie turystyczne

Trzecia warstwa:
1 lekka kurtka przeciwwiatrowa typu Gore-Tex lub odpowiednik
1 overtrousers typ Goretex lub równoważny
1 czapka polar lub wełna
1 para polarowych rękawiczek z propylenu lub polaru
1 para butów górskich
1 para lekkich butów/tenisówek (do obozu, opcjonalnie)
1 para sandałów lub Crocs do hotelu
1 kapelusz lub czapka (z dużym daszkiem) i moskitierą
1 tkanina lub arkusz jedwabiu lub śpiwór zapewniający komfortową temperaturę 15°C
okulary przeciwsłoneczne indeks 4

 

Uwaga:
1.lot powrotny do Danii można odbyć w nocy, w zależności od pogody. Program lub plan podróży mogą ulec zmianie w zależności od pogody, warunków lodowych.

2. Ponieważ w ciągu dnia nie będzie możliwości zjedzenie obiadu w terenie w restauracji, tylko będzie istniała możliwość piknikowania, ze względu, że na Grenlandii wszystko jest sporo droższe niż w Europie a wybór zdecydowanie uboższy, doradza się wziąć prowiant suchy z Polski w ramach możliwości limitowanych ciężarem bagażu przez linie lotnicze (sery, wędliny, itp.)

CENA OBEJMUJE:

  • bilety lotnicze na trasie Warszawa Kopenhaga Grenlandia i z powrotem*
  • 9 nocy w hotelach 3* ze śniadaniem
  • transfery z i na lotnisko na Grenlandii
  • lot wewnętrzny grenlandzki, rejsy statkiem, pojazdem śniegowym
  • obecność francuskiego glacjologa jak i pomoc lokalnych przewodników
  • polski pilot wycieczki

CENA NIE OBEJMUJE:

**Podana cena oparta jest między innymi, na niektórych klasach rezerwacji w liniach lotniczych obsługujących Grenlandię. Wyznaczona klasa może nie być dostępna w momencie rezerwacji, w takim przypadku może zaistnieć potrzeba zmiany ceny wycieczki za dopłatą o różnice w bilecie lotniczym.