dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Gambia (9 dni)

Wybierz termin

5300 PLN

5300 PLN

5500 PLN

5300 PLN

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ:
Spotkanie na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie godz. 11.00 przelot do Gambi. Ok. 19.00 lądowanie w stolicy Gambii, Banjul. Przejazd do hotelu.
Dla chętnych nocny spacer po plaży nad oceanem.

2. DZIEŃ:
9.00 – śniadanie.
11.00- Spacer do Senegambia (najbardziej turystyczna dzielnica w rozległej aglomeracji stolicy, jak też w całej Gambii) oraz wizyta w Bijilo National Park (małpy, gady, ptaki i naturalny rezerwat przyrody). Zobaczymy obszar, który jest przykładem jak wyglądałaby przyroda Gambii bez ingerencji człowieka. Rezerwat licznie zamieszkują przyjazne dla człowieka małpy z gatunku koczkodana zielonego oraz płochliwa gereza ruda.
15.00 – obiad, 17.00 – odpoczynek nad oceanem, 20.00- kolacja. Nocleg.

3. DZIEŃ:
9.00 – śniadanie,10.00 – zwiedzanie centrum postkolonialnego Banjul. Sklep z materiałami, Muzeum Narodowe Gambii. Zwiedzanie Albert Market (prawdziwy, typowy afrykański targ, gdzie zaopatrują się mieszkańcy Banjul).
13.00- Kachikally Crocodile Pool (farma krokodyli i małe muzeum na terenie kompleksu). Możemy tu poklepać bez obaw żywe krokodyle i obejrzeć ekspozycję, opowiadającą przekrojowo o historii i kulturze Gambii.
14.30 – powrót do hotelu, 15.00- lunch w restauracji przy hotelu.
17.00 – wizyta i przyjęcie w prywatnym, gambijskim domu. Podejrzymy prawdziwą atmosferę afrykańskiej rodziny. Będziemy wspólnie gotować domowy posiłek i zasiądziemy razem z domownikami do kolacji.
19.00 – dom, w którym będziemy biesiadować odwiedzą najlepsi w Gambii, utytułowani artyści. Podczas wieczoru kulturowego wysłuchamy występu bębniarzy, obejrzymy z bliska tańce i egzotykę plemion Gambii. Tradycyjne obrzędy Mandinka i Wolof to Kankourang- rytuał inicjacji, przejścia chłopca w mężczyznę. Wedle tradycji, w tych stronach Afryki, młody mężczyzna spędzał samotnie w buszu kilka dni chroniony przed złymi mocami przez specjalne postacie lwa i jego żon. Ok. 22.00 powrót do hotelu. Nocleg.

4. DZIEŃ:
8.00- śniadanie
8.40- odjazd
9.00- Port Banjul, rejs promem do Barra na drugą stronę rzeki Gambia (rzeka ma w tym miejscu kilkanaście kilometrów szerokości)
11.00- Podróż lokalnym transportem do wioski Albreda, przystań dla statków wycieczkowych. Punkt wypadowy w głąb lądu do wioski Jufureh
12.30- Jufureh- wioska plemienia Mandinka. To tutaj rozgrywa się akcja w pierwszym rozdziale książki „Roots” -Alex Haley. Spotkanie z potomkami rodu Kunta Kinteh. Zwiedzanie muzeum niewolnictwa.
13.30- lunch
14.30- Rejs na James Island (na liście UNESCO). Położona samym środku rzeki (szerokość rzeki- ok. 7 km) mała wyspa jest miejscem, gdzie więziono niewolników (w tym legendarną postać -Kunta Kinteh) w oczekiwaniu na transport do Ameryki. Strategiczne fortyfikacje brytyjskie. Lochy.
16.30- podróż powrotna do Banjul
20.00- powrót do hotelu

5. DZIEŃ:
8.00- śniadanie
8.40-odjazd do Brufut
9.00- Brufut -dzień kulinarny z Yabouh Home Cooking. Gambijka zaprezentuje cały proces przygotowania najbardziej tradycyjnych potraw Gambii. Początkiem kulinarnego dnia będzie wspólna wizyta na targu, zakupy warzyw i potrzebnych produktów. Po powrocie do domu, Pani Ida Cham Njai zorganizuje kulinarny pokaz. Zaprezentuje techniki gotowania oraz sposoby na przyrządzanie afrykańskich napojów. Wspólny obiad.
17.00- powrót do hotelu i czas wolny nad hotelowym basenem lub na plaży nad oceanem.
20.00 -kolacja.

6. DZIEŃ:
9.00- śniadanie
10.00- odjazd w podróż do granicy z Senegalem.
11.30- Miejscowość Kartong. Zwiedzanie typowej prowincjonalnej gambijskiej wioski. Wizyta w szkole i na targowisku.
12.30- Wyprawa łodziami po rozlewiskach rzeki Gambia do farm mangrowcowych, gdzie zbierane są ostrygi. Podczas wyprawy obserwacja ptaków z przewodnikiem.
13.00- lunch na przystani.
14.00- Podróż powrotna do Tanji. Po drodze pola ryżowe i plantacje orzeszków ziemnych.
17.00- Wybrzeże w Tanji. Zjawiskowa plaża-targ, do której przed zachodem słońca przypływają setki łodzi rybackich po dniu połowu z Gambii i Senegalu. Rodziny odbierają połów od mężczyzn a na plaży rozpoczyna się targ świeżych ryb. Zwiedzanie typowych afrykańskich wędzarni ryb.
19.00- powrót do hotelu
20.00- kolacja

7. DZIEŃ:
9.00- śniadanie
10.00- Wyprawa do Makasutu Forest Park. Makasutu w języku Mandinka oznacza “święty, głęboki las”. To ogromny (1000 akrów) obszar ze zróżnicowanym ekosystemem: sawannami, lasami mangrowymi, afrykańskim buszem i łąkami. Podróż łodzią meandrami dorzecza rzeki Gambia. Obserwacja zamieszkujących ten teren małp z gatunku Pawianów. Podczas dnia w Makasutu lunch.
16.00- zwiedzanie i zakupy w Brikama Craft Market- urokliwy targ rękodzieła, gdzie nie tylko afrykańskie wyroby się sprzedaje ale także w większości wytwarza.|
20.00- kolacja

8. DZIEŃ:
9.00- śniadanie-odpoczynek nad oceanem, plażowanie, hotelowy basen, wolny czas na spacery, na zakupy pamiątek i relaks. Dla zainteresowanych możliwość przejazdu taksówką na targ afrykańskich wyrobów rękodzielniczych.
15.00- lunch w hotelu o godz. 17:00 odjazd na lotnisko- odlot do Warszawy

9. DZIEŃ:
Przylot do Warszawy ok godz. 7.00

CENA OBEJMUJE:

 • profesjonalną organizację wyprawy i opiekę nad grupą (autor przewodnika National Geographic o Gambii wraz z osobami towarzyszącymi)
 • koszty noclegów w komfortowym hotelu z basenem. W tej samej cenie pokoje jednoosobowe lub dwuosobowe na życzenie uczestników.
 • pełne wyżywienie na terytorium Gambii (hotelowe śniadanie, restauracyjny lunch i kolacja).
 • transport komfortowym busem i pojazdem typu Safari podczas trwania całej wyprawy.
 • rejsy promem i łodziami
 • transfer z lotniska i na lotnisko
 • bilety wstępu do wszystkich odwiedzanych miejsc
 • dla chętnych konsultacje i porady w dziedzinie fotografii podróżniczej
  CENA NIE OBEJMUJE:
 • biletu lotniczego Warszawa – Gambia – Warszawa koszt ok. 2390 PLN/osobę lot czarterowy