dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • Benin kraina Voodoo, uczestnictwo w tańcu Egugun
 • plantacje kawy i kakao
 • baobaby, sawanna, palmy i dżungla okolic Zatoki Gwinejskiej
 • fetysze, tradycje i kult Voodoo
 • tunele królewstwa Dahomey i Ganvie-afrykańska Wenecja na palach
 • baśniowe domki ludów Tamberma i Somba – przeniesione ze świata fantastyki Tolkiena
 • więzienie niewolników w Zomai
 • pałac królów ludów Guezo i Glele (UNESCO)
 • tradycje ludów Teneka i szef fetyszów w przepasce ze skóry pawiana
 • słonie, antylopy, małpy w czasie safari w największym Parku Narodowym Ghany
 • festiwal Akwaesidea króla Osei Tutu II w Kumasi
 • Cap Coast i historia Złotego Wybrzeża
 • portugalski zamek Elmina z 1482 roku „sercem” handlu niewolnikami
 • Accra – stolica Ghany
 • targ fetyszy w stolicy Togo – Lome
 • wypoczynek w kurorcie na plażach Grand Popo, benińskim raju obfitującym w specjały serwowanej kuchni

Wybierz termin

2400 PLN + 1050 €

2400 PLN + 1050 €

2400 PLN + 1050 €

2400 PLN + 1050 €

2400 PLN + 1050 €

2400 PLN + 1050 €

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – odlot do Cotonou (przez Adis Ababa lub Stambuł ewentualnie Paryż lub Brukselę)
Zbiórka na popołudniowy odlot z lotniska F. Chopina z międzylądowaniem na jednym z lotnisk europejskich do Adis Ababa lub Stambułu. Postój tranzytowy na lotnisku. (wyżywienie: na pokładach samolotów)

2. DZIEŃ: lotnisko tranzytowe – COTONOU (BENIN)
Rano dalsza podróż. Lot do Beninu. Około południa lądowanie w Cotonou , najwiekszego ośrodka miejskiego Beninu. Po odprawie celno-paszportowej i okazaniu międzynarodowej książeczki szczepień, powitanie przez przedstawiciela naszego lokalnego partnera i transfer minibusem do hotelu, po drodze pierwsze pierwsze wrażenia . Następnie zakwaterowanie, odpoczynek. Kolacja w hotelu lub na mieście w asyscie Operatora. Nocleg. Hotel Sossa 2/3* (wyżywienie: na pokładzie samolotu/D-Cotonou))

3. DZIEŃ: Cotonou – OUIDAH
Po śniadaniu wycieczka po mieście Kotonu, stolicy gospodarczej i głównym mieście Beninu, z wizytą w dzielnicy portowej, centrum handlowym Ganhi, dużym targu Dantokpa, który jest rajem zakupowym i miejscem, gdzie można zrobić niezapomniane pamiątkowe zdjęcia. Przejazd do Ouidah, wizyta w Ouidah , dawnym porcie niewolników i światowej stolicy kultu Voodoo. To miasto-muzeum ze Świętym Lasem Króla Kpassè i Muzeum Historycznym znajduje się na terenie byłego fortu portugalskiego, gdzie kiedyś kwitł handel niewolnikami. Ouidah jest także stolicą kultu voodoo; znajduje sie tu Świątynia Świętych Pytonów oraz tzw. Szlak Niewolników z Miejscem Aukcyjnym (w tym miejscu odbywała się licytacja), Drzewo Zapomnienia, Więzienie Niewolników w Zomaï, Pomnik Zoungbodji oraz Drzwi Bez Powrotu. . Wieczorem uczestnictwo w ceremonii tańca Egugun . Taniec Egugun jest najbardziej spaektakularnym tańcem etnicznym Beninu, zaliczanym do grupy tańców Voodoo. Zakwaterowanie w hotelu nad brzegiem oceanu. Kolacja i nocleg w hotelu Djègba 3*/basen (wyżywienie: B/D)

4. DZIEŃ: Ouidah – ABOMEY
Po śniadaniu wyjazd do Ganvié, znanej jako „Wenecja Afryki” z domami na palach, pływającym targiem, rue (ulicą) des Amoureux (zakochanych), sklepami rzemieślniczymi itp. Następnie droga do Abomey, starożytnej stolicy potężnego królestwa Danxomè. Wizyta w Goho, miescu pamięci poświęconym królowi Béhanzinowi, który bohatersko walczył z francuskim podbojem kolonialnym, odwiedziny Muzeum Historycznego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i w pałacach królów Guézo i Glèlè. Podziwianie imponującej kolekcji królewskich oraz świętych dla Benińczyków obiektów. Odwiedziny grobu 41 królowych potężnego Króla Glele, którzy wg. wierzeń dobrowolnie towarzyszą mu w zaświatach. Podziwianie tronu ​​Króla Guézo umieszczonego na 4 czaszkach wrogich przywódców. Obejrzenie płaskorzeźb – prawdziwych ksiąg historii królestwa, opisujących (przedstawiających między innymi) historię Amazonek, budzących grozę wojowniczek. Płaskorzeźby wykonywali królewscy rzemieślnicy, zorganizowani ówcześnie w kastach, którzy pracowali tylko dla królów. Można tutaj będzie kupić niezapomniane pamiątki, takie jak słynne na całym świecie wieszaki Abomey i wiele innych. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu Sun City 2/3* (wyżywienie: B/D)

5. DZIEŃ: Abomey – NATITINGOU
Po śniadaniu, wyjazd do Natitingou. Postój w miejscowości Dassie i odwiedziny jaskini maryjnej, miejsca pielgrzymek chrześcijan całego Beninu i pobliskiego Togo. Zdjęcia pól bawełny i ignamu, postój przy plantacji drzew nerkowca itp. Przejazd przez miejscowość Djougou. Odwiedziny malowniczej wioski ludu Taneka Koko « wiszącej » na zboczu góry i zdjęcia strażnika fetyszy ubranego tylko w przepaskę ze skóry pawiana palącego długą fajkę. Odwiedziny unikalnego świętego grobowca, w którym pochowani są wszyscy strażnicy fetyszy itp. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja. Hotel Tata Somba 2/3* basen (wyżywienie: B/D)

6. DZIEŃ: NATITINGOU
Po śniadaniu, dzień na zwiedzanie miasta. Odwiedziny Muzeum Regionalnego w Natitingou z jego różnorodnymi wystawami poświęconymi kulturze i siedliskom ludności Somba. Odwiedziny wioski Koussoukoingou i sesje fotograficzne tradycyjnych zamków Tata Somba . Przejazd do wodospadów Kota . Kolacja i nocleg w hotelu. Hotel Tata Somba 2/3* basen (wyżywienie: B/D)

7. DZIEŃ: Natitingou – KARA (TOGO)
Po śniadaniu, dalsza droga i poznawanie zamieszkałych tu ludów. Wyjazd do Kara, drugiego co do wielkości miasta w Togo. Po formalnościach na granicy Boukoumbé wjazd do regionu zamków Tamberma, które zostały niedawno zaliczone do Światowego Dziedzictwa UNESCO . Odwiedziny w jednym z « zamków » Tata Tamberma z fetyszami, jego parterem i tarasem pierwszego piętra itp . Dalsza Kontynuacja podróży do kraju Kara i Kabye. Kabye są drugą co do liczebności grupą etniczną w Togo i są rolnikami pracującymi w ciężkich warunkach ze względu na górskie otoczenie i skaliste podłoże. Postój nad rzeką Kara z ciekawym widokowym tarasem. Po dotarciu do miasta Kara wizyta na rynku, centralnym punktem handlowym miasta. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Hotel Kara 2/3* basen (wyżywienie: B/D)

8. DZIEŃ: Kara – TAMALE (GHANA)
Po śniadaniu przejazd go Ghany. Formalności graniczne. Następnie przejazd przez rzekę Oti. Postój, odwiedziny wioski rybackiej, obserwacja kramików i handlujących suszonymi rybami miejscowych. Po drodze odwiedziny stolicy Yendi, potężnego, wyznającego Islam, królestwa Dagomba z północnej Ghany. Postój w malowniczych wioskach, z okrągłymi chatami i dachami ze słomy , zwanych Dagomba, zbudowanych często w szeregu i tworzących tzw. Dagomba Lines. W ciągu dnia postój na obiad. Po południu postój, sesja zdjęciowa i ewentualne zakupy na centralnym rynku w mieście Tamale , przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, kolacja, czas wolny. Hotel Mum 2* basen (wyżywienie: B/D)

9. DZIEŃ: Tamale – PARK NARODOWY MOLE
Po śniadaniu, wyjazd – kierunek – Mole National Park, największego parku narodowego w Ghanie. Po drodze przejazd przez rzekę White Volta w Yapei. Przyjazd do Parku Narodowego Mole. Po południu pierwsze safari. .Przejazd w parku organizowany jest samochodami 4×4 – odktytymi – z maksymalnym obłożeniem 7 osób + kierowca. Często się zdarza, że, przybywający do rezerwatu turyści są łączoni w grupy, żeby spełnić ten « warunek » siedem osób/samochód. Z dużym prawdopodobieństwem zobaczymy słonie (które często pojawiają się w pobliżu miejsca noclegu), krokodyle, guźce, różne rodzaje antylop, małpy itp. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Czas wolny. Hotel Mole Motel 2* basen (wyżywienie: B/D)

10. DZIEŃ: P.N. Mole – KUMASI
Poranne safari. Po śniadaniu wyjazd do Kumasi, stolicy królestwa Aszanti. Postój przy wodospadzie Kintampo a dla odważnych przejście przez most, z panoramicznym widokiem na wodospady . Po drodze postój w sanktuarium małp Boabeng-Fiema , sławnymi w Ghanie z obecności biało-czarnych małp colobus i mona. Mieszkańcy okolicznych wiosek, to animiści, według których małpy reprezentują ich mitycznych, dawno zmarłych przodków. W ciągu dnia postój na obiad. Pod wieczór dojazd do Kumasi, drugiego co do wielkości miasta Ghany. Zakwaterowanie, kolacja, czas wolny. Hotel de Texas 2* (wyżywienie: B/D)

11. DZIEŃ: KUMASI
Po śniadaniu, zwiedzanie miasta Kumasi. Wizyta w Pałacu Królewskim Manhya Palace, w którym można będzie się zapoznać się z całą historią i kulturą ludu Ashanti. Podczas festiwalu Akwaesidae, który odbywa się każdego roku co 42 dni, zawsze w niedzielę i ze względu na który plan objazdu został, w ramach czasowych – ściśle określony , Uczestnicy zobaczą jego Królewską Mość – króla Osei Tutu II i wraz z towarzyszącym mu całym królewskim dworem, tradycyjnych wodzów, książąt i księżniczek, wszystkich bogato ubranych w tradycyjne stroje Ashanti. Po przerwie obiadowej odwiedziny centrum rzemiosła oraz centralnego rynku Kumasi, jednego z największych w tej części Afryki, z ponad dziesięcioma tysiącami sprzedawców. Powrót do hotelu. Kolacja. Czas wolny. Hotel de Texas 2* (wyżywienie: B/D)

12. DZIEŃ: Kumasi – CAPE COAST
Po śniadaniu, przejazd do Cape Coast na wybrzeżu Atlantyku. Wybrzeże Ghany, wcześniej znane jako Gold Coast, było centrum handlu złotem oraz niewolnikami, wysyłanych do Ameryki Południowej i Północnej. Droga prowadzić będzie przez malownicze wioski położone wśród tropikalnych lasów i plantacji kakao, palmy olejowej itp. Po przybyciu na Cape Coast, odwiedziny zamku Cape Coast zbudowanego przez Anglików, będącego „centralą” handlu niewolnikami od XVI do XIX wieku. Pod wieczór zakwaterowanie w hotelu, kolacja, czas wolny Hotel Hans Cottage Hotel 2* basen (położony nad jeziorkiem z krokodylami) (wyżywienie: B/D)

13. DZIEŃ: CAPE COAST
Po śniadaniu wyjazd do odległego o około 20 kilometrów w głąb lądu, Narodowego Parku Kakum. Park Narodowy Kakum to rezerwat tropikalnych lasów deszczowych. W parku żyje wiele gatunków zwierząt, takich jak słonie leśne, antylopy, małpy, węże itp., ale spotkanie ich, ze względu na liczną obecność ludzi oraz wszędzie obecny las, jest mało prawdopodobne. Zwierzęta pozostają w częściach rezerwatu z dala od odwiedzających i kryją się w gąszczu zieleni. Park Kakum, to głównie las, tropikalny, z potężnymi drzewami, można go nazwać pierwotnym. Główną atrakcją jest przejście ponad 350 metrowego mostu, a właściwie „kładek mostowych” – których poszczególne odcinki rozwieszone są pomiędzy drzewami na wysokości od 14 do około 40 metrów ponad poziomem „gruntu” . Następnie, po przerwie obiadowej przejazd do zamku Elmina. Ten portugalski zamek, najstarsza europejska konstrukcja w Afryce na południe od Sahary, zbudowany w 1482 roku, był miejscem handlu złotem i niewolnikami. Liczne zdjęcia i jeżeli czas pozwoli chwila odpoczynku na plaży i ewentualna kapiel. Pod wieczór powrót do hotelu. Kolacja. Czas wolny. Hotel Hans Cottage Hotel 2* basen (położony nad jeziorkiem z krokodylami) (wyżywienie: B/D)

14. DZIEŃ: Cap Coast – ACCRA
Po śniadaniu przejazd do Akry, stolicy Republiki Ghany, metropolii liczącej 2,5 miliona ludzi. Zwiedzanie miasta, wizyta w centrum rzemieślniczym, Placu Niepodległości, zamku Christianborg Osu zbudowanym przez Duńczyków w 1664 r. a dawnym pałacu prezydenckim. Po obiedzie odwiedziny w wytwórni fantastycznych trumien Teschi. Zmarli chowani są w trumnach o różnych kształtach, najczęściej w zależności od tego co robili za życia – rybacy zamawiają sobie trumny-ryby albo kutry, podróżujący – samoloty, samochody itd. . Pod wieczór zakwaterowanie w hotelu. Kolacja, czas wolny. Hotel Afia Beach 3* plaża (wyżywienie: B/D)

15. DZIEŃ: Accra – GRAND POPO
Po wczesnym śniadaniu, wyjazd do Lome, stolicy Togo. Przekroczenie granicy Ghana/Togo. Objazd Lome , wizyta na Targu Fetyszy Akodessewa , targu centralnym Assiganme, centrum rękodzieła, katedry skonstruowanej za czasów kolonialnych. Dalsza jazda do granicy z Beninem. Kolejne przekroczenie granicy w Hillacondji. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny, kolacja, wypoczynek. Hotel Awale Plage 3* basen/plaża (wyżywienie: B/D)

16. DZIEŃ: GRAND POPO
Po śniadaniu, czas wolny , wypoczynek przy basenie lub na plaży . Wieczorem kolacja. Hotel Awale Plage 3*- basen/plaża (wyżywienie: B/D)

17. DZIEŃ: GRAND POPO
Po śniadaniu, czas wolny, wypoczynek przy basenie lub na plaży, wieczorem kolacja. Hotel Awale Plage 3*- basen/plaża (wyżywienie: B/D)

18. DZIEŃ: Grand Popo – odlot do Europy przez Adid Ababa lub inne lotnisko tranzytowe (w zależności od wybranej opcji międzynarodowego połączenia)
Po śniadaniu transfer na lotnisko (ok. 90 kilometrów). Pożegnanie się z lokalnym Operatorem, odprawa paszportowo-celna. Odlot do Europy z międzylądowaniem w Adis Ababie (w opcji połączenia przez Adis Ababa) i kilkugodzinnym postojem tranzytowym na tym lotnisku. (wyżywienie: B/pozostałe posiłki na pokładzie samolotu))

19. DZIEŃ: WARSZAWA/POLSKA
Po kolejnym lądowaniu tranzytowym w jednym ze stolic europejskich, przesiadka na samolot do Polski. Przylot do Warszawy/ Polski w godzinach południowych. (wyżywienie: na pokładzie samolotu)

CENA OBEJMUJE:

 • transfer z lotniska w Cotonou do hotelu w dniu przylotu i transfer z hotelu na lotnisko w dniu odlotu
 • śniadania w dniach: 3-18 razem 16 śniadań
 • safari w P.N.Mole
 • bilety wstępu do P.N.Mole wraz z wymaganymi przewodnikami i innych miejsc wymagających odpłatności wg. programu
 • noclegi w hotelach w Cotonou: dz.2, Accra: dz.14 i Grand Popo: dz.15-17 wyprawy, razem 5 noclegów
 • obecność polskiego pilota
 • ubezpieczenie AXA/UNIQUA (KL, NNW, bagaż)
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

 

CENA NIE OBEJMUJE:

 • ceny biletu lotniczego na trasie Warszawa – Cotonou – Warszawa (średnio 2800-3200 pln) – płatne agentowi lotniczemu
 • usług zapewnionych przez Tour-Operatora afrykańskiego (1600€)UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBĄ i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiscie po przyjeździe do Beninu – PAKIET 1600€ za:zakwaterowanie w hotelach zgodnie z programem lub odpowiednikach w dniach: dz. 3-13, razem 11 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o hotelach na stronach TripAdvisor)przejazd busem na trasie Cotonou-Ouidah-Abomey-Natitigou-Kara-Tamale-P.N.Mole-Kumasi-Cape Coast-Accra-Lome-Grand Popo-Cotonou

  obiadokolacje w dniach: 2-17 razem 16 obiadokolacji

  uczestnictwo w Tańcu Egugun w Ouidah (Benin)

  prawo fotografowania i filmowania w miejscach odwiedzanych (zgodnie z programem)

  kierowców/przewodników anglojęzycznych oraz nadzór logistyczny nad wyprawą

  obiadokolacje w dniach: 2-17 razem 16 obiadokolacji

  uczestnictwo w Tańcu Egugun w Ouidah (Benin)

  prawo fotografowania i filmowania w miejscach odwiedzanych (zgodnie z programem) oraz inne wymienione w programie

   

  PONADTO do ceny wyprawy należy doliczyć:

  ceny wiz: do Beninu (e-wiza wielokrotna), Ghany (ambasada w Berlinie) i Togo (realizacja w Beninie). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne.

  zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 5€/dziennie/os. – razem 80€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci)

  zwyczajowego napiwku dla ekip/kierowcy busa ok. 100-150€ – w zależności od poziomu satysfakcji

  ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 550€ na całej trasie,
  (dopłata do jedynki dla mężczyzn obowiązkowa 390€ – hotele, które nie dysponują pokojami typu TWIN, Panie wg. uznania mogą dzielić pokój typu DBL) (płatne do 40 dni przed wyjazdem)

  opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć)

  posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podrózy
  wydatków własnych

OBOWIĄZUJE SZCZEPIENIE PRZECIWKO ŻÓŁTEJ FEBRZE

UWAGI

Ponieważ w państwach objętych wyprawą, duża część hoteli nie posiada pokoi typu TWIN, w przypadku mężczyzn podróżujących samotnie, w hotelach gdzie pokoje są typu DBL, ze względów obyczajowych wymagana jest obowiązkowa dopłata do jedynki. Kobiety, traktowane są bardziej «ulgowo » i jeżeli chcą mogą spędzać noce w tym samym łóżku, tym samym unikając dopłaty do jedynki.

Ze względu, na safari w P.N. Mole i obecność słoni tylko w okresie bardzo suchym wyjazdy odbywają się w okresie od końca listopada do pierwszej połowy kwietnia. Należy jednak uwzględnić anomalie klimatyczne i tak jak u nas zimy przestały być zimne, a przynajmniej śnieżne, tak w Beninie, Togo i Ghanie w okresie suchym możemy, rzadko, ale, natrafić na tropikalne burze (ale nie powinno to odstraszyć słoni). Terminy wyjazdów są ściśle określone ze względu na uczestnictwo w festiwalu AKWAESIDAE, odbywającego się zawsze w niedzielę, co 42 dni, które to dla proponowanych wyjazdów przypadają na dni: 29 listopad 2020 oraz 21 luty i 4 kwietnia 2021.

Standaryzacja hoteli zgodnie z ocenami booking.com, tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeń własnych Operatora.

W niektórych obiektach może zdarzyć się, że natraficie na cieknący kran, głośną wentylację czy inną niedogodność.

Wszelkie ewentualne zmiany w programie dnia, nie wpłyną na program wycieczki jako całości. Pewne zdarzenia jak gwałtowny deszcz, ewentualna awaria samochodu, czy inne zdarzenie losowe, jak awaria prądu, czy agregatu prądotwórczego, pęknięcie opony etc., które mogą spowodować pewne zakłócenie w planie dnia należy uwzględnić i traktować jako nieodłączną część przygody

Wynajęty transport samochód minibus Toyota Hiace do 6 osób + Pilot, od 7 osób + Pilot – bus osobowy. Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 10-15 lat. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest rozwinięta, choć ustępuje w tym państwom Afryki Wschodniej czy Madagaskaru. Ludzie są przyjaźni a kuchnia przyzwoita, szczególnie nad oceanem wyśmienite są owoce morza. Organizator sugeruje, poza wyjątkami wskazanymi w planie wyprawy korzystanie z restauracji hotelowych wieczorem a w ciągu dnia, w przypadku obiadów zaufać przewodnikowi/kierowcy.

CENY w Togo i Beninie i Ghanie

obiad – 3-6€/os.(na trasie przejazdu, w restauracjach w standardzie hotelowym 8-12€)

coca-cola w restauracji od 0,5 – 1€

piwo od 1-2,5€

 

GRUPA: 6 -15 osób + Pilot