dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • całodniowe SAFARI w Mole – największym Parku Narodowym Ghany
 • jedyne na świecie, fantastyczne kształty trumien Teschi
 • baobaby, sawanna, tropikalne lasy
 • wodospady Kitampo i przeprawa przez wiszący most
 • plantacje kawy i kakao
 • wycieczka stateczkiem po wodach rzeki Volta
 • malowane domy i rękodzieła kobiet Sirugu-Swopa i KROKODYLE które można GŁASKAĆ w graniczącym z Burkina Faso miasteczku Paga
 • święte małpy Boabeng Fiema
 • Park Narodowy Kakum i wilgotna dżungla
 • Accra – duński pałac z 1664 roku w nowoczesnej afrykańskiej stolicy
 • pałac królewski i spektakularny taniec Ashanti w Kumasi
 • Cape Coast i historia Złotego Wybrzeża
 • portugalski zamek Elmina z 1482 roku „sercem” handlu niewolnikami

Wybierz termin

1900 PLN + 1400 €

1900 PLN + 1400 €

1900 PLN + 1400 €

1900 PLN + 1400 €

1900 PLN + 1400 €

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – odlot do Accra (przez Adis Ababa lub Stambuł ewentualnie Lizbonę lub inne lotnisko europejskie)
Popołudniowy odlot z lotniska F. Chopina z międzylądowaniem na jednym z lotnisk europejskich do Adis Ababa (można zacząć wyprawę z Wiednia czy Sztokholmu lub innych lotnisk obsługiwanych przez Ethopian Airlines – dla osób nie mieszkających w Warszawie, może to być korzystniejsze logistycznie jak i cenowo) lub Stambułu. Postój tranzytowy na lotnisku. Ewentualnie poranny lot przez Lizbonę lub inne lotnisko w Europie (w takim przypadku lądowanie w Acra tego samego dnia w godzinach późno wieczornych) wyżywienie: na pokładach samolotów

2. DZIEŃ: lotnisko tranzytowe – ACCRA
Rano dalsza podróż. Lot do Ghany. Około południa lądowanie w Akrze, największego ośrodka miejskiego i zarazem stolicy Ghany. Po odprawie celno-paszportowej i okazaniu międzynarodowej książeczki szczepień, powitanie przez przedstawiciela naszego lokalnego partnera i transfer minibusem do hotelu, po drodze pierwsze pierwsze wrażenia . Objazd Akry . Następnie zakwaterowanie, odpoczynek. Kolacja w hotelu lub na mieście w asyście Operatora. Nocleg nad brzegiem oceanu. hotel Afia Beach 3* (wyżywienie: na pokładzie samolotu/D-Accra)

3. DZIEŃ: Accra – AKOSOMBO (100 km)
Rano po śniadaniu, na dobry początek pobytu w Afryce, wyjazd z Akry i przejazd do ogrodu botanicznego Aburi obejmującym powierzchnię blisko 65 hektarów . Założony pod koniec XIX wieku, posiada wiele endemicznych dla tego rejonu gatunków roślin, jak i innych pochodzących z całego świata – właściwych dla tej strefy klimatycznej. Następnie wizyta i ewentualne zakupu na targu rękodzieł. Po drodze przerwa na obiad. Panoramiczne zdjęcia mostu Adomi na rzece Volta , następnie przejażdżka po wodach tej sławnej rzeki. Pod wieczór zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja. hotel Adi Lake 2* (wyżywienie: B/D)

4. DZIEŃ: Akosombo – KUMASI (250 km)
Po śniadaniu, wyprawa na zaporę Akosombo zbudowaną w 1965 roku na rzece Volta. Dzięki wytwarzanej tu energii elektrycznej, elektrownia zaopatruje w prąd Ghanę, Togo, Burkinę Faso i Benin. Następnie kierunek Kumasi. Po drodze liczne przystanki w przydrożnych wioskach. Krajobraz dość malowniczy i zalesiony. Plantacje kakao, bananów itd. Przerwa na obiad. Po południu dotarcie do Kumasi. Jeżeli czas pozwoli odwiedziny centrum rękodzieł. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja. Nocleg. Hotel de Texas 2* (wyżywienie: B/D)

5. DZIEŃ: KUMASI
Po śniadaniu, zwiedzanie miasta Kumasi. Wizyta w Pałacu Królewskim Manhya Palace, w którym można będzie się zapoznać się z całą historią i kulturą ludu Ashanti. W muzeum zgromadzono liczną, często zrobioną ze złota królewską biżuterię. Królestwo Ashanti, znane jest jako „Królestwo Złota”. Po przerwie obiadowej odwiedziny centrum rzemiosła oraz centralnego rynku Kumasi, jednego z największych w tej części Afryki, z ponad dziesięcioma tysiącami sprzedawców. Pod wieczór, impreza etniczno-artystyczna, tańce i śpiewy zespołu ludu Ashanti . Po spektaklu powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja. Hotel de Texas 2* (wyżywienie: B/D)

6. DZIEŃ: Kumasi – TAMALE (450 km)
Po śniadaniu wyjazd do Tamale . W ciągu dnia postój na obiad, oraz postój przy wodospadzie Kintampo . Dla odważnych przejście przez most, z panoramicznym widokiem na wodospady Pod wieczór dojazd do Tamale, jeżeli czas pozwoli odwiedziny centralnego targu z rękodziełem, słynnym w szczególności w Ghanie za wyroby ze skóry. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja. Hotel Mum 2* basen (wyżywienie: B/D)

7. DZIEŃ: Tamale – BOLGATANGA (170 km)
Po śniadaniu, jeżeli poprzedniego dnia nie starczyło czasu odwiedziny centralnego targu ze skórzanymi wyrobami, następnie dalsza droga na północ. Tego dnia dotarcie do Bolgatanga, miasta położonego w odległości 20 kilometrów od granic Burkiny Faso. W ciągu dnia wizyta w wiosce Tongo zamieszkałej przez animistów. Zdjęcia „pałacu” tradycyjnego wodza, wizyta w grocie, w której mieściła się pierwsza szkoła, zwiedzanie Groty Hien itd., odwiedziny lokalnego targu w tym targu rękodzieła, w ciągu dnia przerwa na obiad. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja. Hotel ExTee Crystal 2* (wyżywienie: B/D)

8. DZIEŃ: BOLGATANGA
Po śniadaniu, wyjazd w kierunku granicy z Burkina Faso. Odwiedziny w wioskach ludów Gurunsi i Kassina z charakterystycznymi, różnokolorowymi, malowanymi przez kobiety domkami z gliny. Odwiedziny w „spółdzielni” Swopa – której członkiniami są tylko kobiety zajmujące się malarstwem, garncarstwem, sztuką/rzemiosłem uwieczniające sztukę i kulturę ludu Gurundis. Dalsza droga i wizyta w graniczącej z Burkina Faso miejscowości Paga w celu odwiedzin świętych” krokodyli współegzystującymi z ludźmi, które można pogłaskać lub złapać za ogon . W ciągu dnia obiad. Wieczorem powrót do Boltanga, kolacja, czas wolny. Nocleg. hotel Extee Crystal 2* (wyżywienie: B/D)

9. DZIEŃ: Bolgatanga – P.N. MOLE (350 km)
Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Mole. Po drodze przejazd przez liczne wioski. Postoje na sesje zdjęciowe. Mijane okolice zrobią się coraz bardziej zielone, powoli znikać będą baobaby a powracać roślinność bardziej tropikalna. Przyjazd do Parku Narodowego Mole. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Czas wolny. Hotel Mole Motel 2* basen (wyżywienie: B/D)

10. DZIEŃ: P.N. MOLE
Poranne safari. Powrót do hotelu. Odpoczynek i przerwa obiadowa. Pod wieczór kolejne safari. .Przejazd w parku organizowany jest samochodami 4×4 – odkrytymi – z maksymalnym obłożeniem 7 osób + kierowca. Często się zdarza, że, przybywający do rezerwatu turyści są łączeni w grupy, żeby spełnić ten « warunek » siedem osób/samochód. Z dużym prawdopodobieństwem zobaczymy słonie (które często pojawiają się w pobliżu miejsca noclegu), krokodyle, guźce, różne rodzaje antylop, małpy itp. Wieczorem kolacja, czas wolny, nocleg. Hotel Mol Motel 2* basen (wyżywienie: B/D)

11. DZIEŃ: P.N. Mole – TECHIMAN (350 KM)
Poranne safari, powrót do hotelu na śniadanie, następnie wyjazd do Techiman. Po drodze postój w sanktuarium małp Boabeng-Fiema , sławnymi w Ghanie z obecności biało-czarnych małp Colobus i mona. Mieszkańcy okolicznych wiosek, to animiści, według których małpy reprezentują ich mitycznych, dawno zmarłych przodków. W ciągu dnia postój na obiad. Pod wieczór dojazd do Techiman. Odwiedziny na lokalnym targowisku. Zakwaterowanie, kolacja, czas wolny. Hotel Encom 2* (wyżywienie: B/D)

12. DZIEŃ: Techiman – CAPE COAST (350 km)
Po śniadaniu, dalszy przejazd na południe Ghany – do Cape Coast na wybrzeżu Atlantyku. Wybrzeże Ghany, wcześniej znane jako Gold Coast, było centrum handlu złotem oraz niewolnikami, wysyłanych do Ameryki Południowej i Północnej. Droga prowadzić będzie przez malownicze wioski położone wśród tropikalnych lasów i plantacji kakao, palmy olejowej itp. Po przybyciu na Cape Coast, odwiedziny zamku Cape Coast zbudowanego przez Anglików, będącego „centralą” handlu niewolnikami od XVI do XIX wieku. Pod wieczór zakwaterowanie w hotelu, kolacja, czas wolny Hotel Coconut Grove 4* basen (wyżywienie: B/D)

13. DZIEŃ: CAPE COAST
Po śniadaniu wyjazd do odległego o około 20 kilometrów w głąb lądu, Narodowego Parku Kakum. Park Narodowy Kakum to rezerwat tropikalnych lasów deszczowych. W parku żyje wiele gatunków zwierząt, takich jak słonie leśne, antylopy, małpy, węże itp., ale spotkanie ich, ze względu na liczną obecność ludzi oraz wszędzie obecny las, jest mało prawdopodobne. Zwierzęta pozostają w częściach rezerwatu z dala od odwiedzających i kryją się w gąszczu zieleni. Park Kakum, to głównie las, tropikalny, z potężnymi drzewami, można go nazwać pierwotnym. Główną atrakcją jest przejście ponad 350 metrowego mostu, a właściwie „kładek mostowych” – których poszczególne odcinki rozwieszone są pomiędzy drzewami na wysokości od 14 do około 40 metrów ponad poziomem „gruntu” . Następnie, po przerwie obiadowej przejazd do zamku Elmina. Ten portugalski zamek, najstarsza europejska konstrukcja w Afryce na południe od Sahary, zbudowany w 1482 roku, był miejscem handlu złotem i niewolnikami. Liczne zdjęcia i jeżeli czas pozwoli chwila odpoczynku na plaży i ewentualna kąpiel. Pod wieczór powrót do hotelu. Kolacja. Czas wolny. Hotel Coconut Grove 4* basen/plaża (wyżywienie: B/D)

14. DZIEŃ: CAPE COAST
Po śniadaniu zwiedzanie Cape Coast Castle. Wybrzeże Ghany, nazywane kiedyś „Złotym Wybrzeżem”, słynęło z handlu niewolnikami i z handlu złotem. Większość niewolników trafiało do Ameryki Północnej. Cape Coast Castle zbudowany został przez Anglików i stanowił „serce” handlu w tym rejonie Afryki pomiędzy XVI a XIX wiekiem. W ciągu dnia obiad. Następnie wypoczynek w hotelu, wieczorem kolacja. Czas wolny, nocleg. hotel Coconut 4* basen/plaża (wyżywienie: B/D)

15. DZIEŃ: Cape Coast – ACCRA (150 km)
Po śniadaniu przejazd do Akry, stolicy Republiki Ghany, metropolii liczącej 2,5 miliona ludzi. Zwiedzanie miasta, wizyta w centrum rzemieślniczym, Placu Niepodległości, zamku Christianborg Osu zbudowanym przez Duńczyków w 1664 r. a dawnym pałacu prezydenckim. Po obiedzie odwiedziny w wytwórni fantastycznych trumien Teschi. Zmarli chowani są w trumnach o różnych kształtach, najczęściej w zależności od tego co robili za życia – rybacy zamawiają sobie trumny-ryby albo kutry, podróżujący – samoloty, samochody itd. . Pod wieczór zakwaterowanie w hotelu. Kolacja, czas wolny. Hotel Afia Beach 3* plaża. (wyżywienie: B/D)

16. DZIEŃ: Accra – odlot do Europy przez Adid Ababa lub inne lotnisko tranzytowe (w zależności od wybranej opcji międzynarodowego połączenia)
Po śniadaniu transfer na lotnisko, ewentualnie ostatnie zakupy. Pożegnanie się z lokalnym Operatorem, odprawa paszportowo-celna. Odlot do Europy z międzylądowaniem w Adis Ababie (w opcji połączenia przez Adis Ababa) i kilkugodzinnym postojem tranzytowym na tym lotnisku. (wyżywienie: B/pozostałe posiłki na pokładzie samolotu)

17. DZIEŃ: WARSZAWA/POLSKA
Po kolejnym lądowaniu tranzytowym w jednym ze stolic europejskich, przesiadka na samolot do Polski. Przylot do Warszawy/ Polski w godzinach południowych. (wyżywienie na pokładzie samolotu)

CENA OBEJMUJE:

 • transfer z lotniska w Accra do hotelu w dniu przylotu i transfer z hotelu na lotnisko w dniu odlotu
 • śniadania w dniach: 3-16 razem 14 śniadań
 • safari w P.N. Mole
 • bilety wstępu do parków narodowych wraz z wymaganymi przewodnikami i innych miejsc wymagających odpłatności wg programu
 • noclegi w hotelach w Accra: dz.2 i 15 oraz w Cape Coast dz. 12-14 wyprawy, razem 5 noclegów
 • obecność polskiego pilota
 • ubezpieczenie AXA/UNIQUA (KL, NNW, bagaż)
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

 

CENA NIE OBEJMUJE:

 • kosztu biletu lotniczego na trasie Warszawa – Accra – Warszawa (średnio 2600-3500 pln) – płatne agentowi lotniczemu
 • usług zapewnionych przez Tour-Operatora w Ghanie (1100€)UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBĄ i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiscie po przyjeździe do Accry – PAKIET 1100€ za:zakwaterowanie w hotelach zgodnie z programem lub odpowiednikach w dniach: dz. 3-11, razem 9 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o hotelach na stronach TripAdvisor)

  przejazd samochodem minibusem Toyota Hiace lub odpowiednikiem, przy większej grupie większym busem zapewniającym odpowiedni komfort Podróżującym na całej trasie: Accra-Akosombo-Kumasi-Bolgatanga-P.N.Mole-Techiman-Cape Coast-Accra

  obiadokolacje w dniach: 2-15 razem 14 obiadokolacji

  kierowców/przewodników anglojęzycznych

  nadzór logistyczny nad wyprawą
  inne wymienione w programie

   

  PONADTO do ceny wyprawy należy doliczyć:

  cenę wizy do Ghany + koszt pośrednictwa wizowego. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne.

  zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 5€/dziennie/os.– razem 70€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci)

  zwyczajowego napiwku dla ekip/kierowcy busa ok. 100-150€ od busa – w zależności od poziomu satysfakcji

  ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 750€ (płatne do 40 dni przed wyjazdem). Dopłata do jedynki dla mężczyzn obowiązkowa 450€ – hotele, które nie dysponują pokojami typu TWIN, Panie wg. uznania mogą dzielić pokój typu DBL

  opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć)

  posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podróz

  wydatków własnych

   

OBOWIĄZUJE SZCZEPIENIE PRZECIWKO ŻÓŁTEJ FEBRZE

UWAGI

Ponieważ w Ghanie, duża część hoteli nie posiada pokoi typu TWIN, w przypadku mężczyzn podróżujących samotnie, w hotelach gdzie pokoje są typu DBL, ze względów obyczajowych wymagana jest obowiązkowa dopłata do jedynki. Kobiety, traktowane są bardziej «ulgowo » i jeżeli chcą mogą spędzać noce w tym samym łóżku, tym samym unikając dopłaty do jedynki.

Ze względu, na porę deszczową, wyjazdy organizowane są tylko w okresie pory suchej tj. od końca września do końca maja (już wtedy mogą się pojawiać pierwsze deszcze). Należy jednak uwzględnić anomalie klimatyczne i tak jak u nas zimy przestały być zimne, a przynajmniej śnieżne, tak w Ghanie w okresie suchym możemy, rzadko, ale, natrafić na tropikalne burze.

W Parku Narodowym Mole w okresie od grudnia do marca występują słonie, natomiast zawsze przez cały rok spotyka się tam liczne gatunki antylop, małpy, krokodyle, guźdźce itd. Należy pamiętać, że na koniec pory deszczowej wrzesień/październik gleba jest jeszcze wilgotna i trawy wysokie, co znacznie ogranicza zasięg naszego wzroku i utrudnia oglądanie zwierząt.

Standaryzacja hoteli zgodnie z ocenami booking.com, tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeń własnych Operatora.

W niektórych obiektach może zdarzyć się, że natraficie na cieknący kran, głośną wentylację czy inną niedogodność.

Wszelkie ewentualne zmiany w programie dnia, nie wpłyną na program wycieczki jako całości. Pewne zdarzenia jak gwałtowny deszcz, ewentualna awaria samochodu, czy inne zdarzenie losowe, jak awaria prądu, czy agregatu prądotwórczego, pęknięcie opony etc., które mogą spowodować pewne zakłócenie w planie dnia należy uwzględnić i traktować jako nieodłączną część przygody

Wynajęty transport samochód minibus Toyota Hiace lub duży bus Coaster – w zależności od wielkości grupy. Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 10-15 lat. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest rozwinięta, choć ustępuje w tym państwom Afryki Wschodniej czy Madagaskaru. Ludzie są przyjaźni a kuchnia przyzwoita, szczególnie nad oceanem wyśmienite są owoce morza. Organizator sugeruje, poza wyjątkami wskazanymi w planie wyprawy korzystanie z restauracji hotelowych wieczorem a w ciągu dnia, w przypadku obiadów zaufać przewodnikowi/kierowcy.

CENY w Ghanie

obiad – 3-6€/os.(na trasie przejazdu, w restauracjach w standardzie hotelowym 8-12€)

coca-cola w restauracji od 0,5 – 1€

piwo od 1-2,5€

 

GRUPA: 6 -15 osób + Pilot