dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

*CENA ZA OSOBĘ (PRZY UDZIALE MINIMUM 10 OSÓB)

Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze oraz posiadanie przy sobie tzw. żółtej książeczki poświadczającej odbyte szczepienie. Zaleca się stosowanie profilaktyki antymalarycznej. Należy zabrać repelenty oraz moskitierę (moskitierę nad łóżko można zakupić w Decathlon, Castorama bądź zamówić on-line)

Wybierz termin

6180 PLN + 2990 EUR*

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: WARSZAWA – ABIDŻAN
4:40 zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i wylot do Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej) z przesiadką w Brukseli. Po przybyciu do Abidżanu, odprawa paszportowo-celna na lotnisku. Następnie transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Kolacja w lokalnej restauracji zwanej „Maqui” – lokalna, mała restauracja na świeżym powietrzu. Hotel PALM CLUB 3* Premium / basen. (bądź podobny).

2. DZIEŃ: ABIDŻAN – JAMUSUKRO (ok. 240 km)
Po śniadaniu i wymeldowaniu z hotelu udamy się na City Tour po Abidżanie. Największe miasto kraju, główny ośrodek gospodarczy, naukowo – kulturalny, do 1983 roku stolica Wybrzeża Kości Słoniowej. Abidżan położony jest nad laguną Ebrie, która jest połączona z oceanem kanałem Vridi. Zwiedzimy dzielnice miasta m.in. Plateau, Adjame oraz Abobo, futurystyczną katedrę Św. Pawła, symbol Abidżanu, konsekrowaną przez Jana Pawła II w 1985 roku, w czasie jego pielgrzymki do tego Państwa. Następnie ruszymy do miasta Jamusukro, stolicy konstytucyjnej kraju. Miasto założone w 1909 roku słynie z (wzorowanej na bazylice Św. Piotra w Rzymie) Bazyliki Matki Boskiej Królowej Pokoju, będącej największym kościołem na świecie i najwyższą świątynią w Afryce. Konsekrowana przez Jana Pawła II 10 września 1990 roku. Świątynia mierzy
158 m wysokości, a jej powierzchnia przekracza 30 tys. m2. Kościół może pomieścić do 10 tysięcy osób. Tego dnia, poza zwiedzeniem bazyliki zobaczymy Wielki Meczet i jeżeli czas pozwoli odwiedzimy jezioro prezydenckie, w którym żyją kajmany i krokodyle, które każdego dnia karmione są żywymi kurami, fragmentami krów czy kaczkami, ku uciesze zgromadzonych turystów. Następnie zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Kolacja w hotelu lub w jednej z lokalnych knajpek przy afrykańskiej muzyce. Hotel KLAIHOUA 3*(bądź podobny).

3. DZIEŃ: JAMUSUKRO – BOUAKE (ok. 150 km)
Po śniadaniu i wymeldowaniu z hotelu wyruszymy do Bouake. Na przedmieściach Bouake odwiedzimy miasteczko Katiola- słynącym z robionych tam garnków, wazonów, mis i wielu innych wyrabianych z gliny przedmiotów przez kobiety ludu Mangoro, co jest niezwykle rzadkie dla kultur afrykańskich, bo rzemiosłem i sztuką zwykli zajmować się mężczyźni. Następnie odwiedzimy wioskę Tano – Sakassou, w której wyrabia się w sposób tradycyjny – wzornictwo zachowane od wieków, niezwykle piękne ze względu na formę, często przez swój prymitywizm i prostotę – dzbany, dzbanki, wazy i wiele wyrobów użytkowych, w tym rzeźb niektóre przypominają kunsztem mistrzów czasów neolitu i znaną choćby z wykopalisk zachodniego Adriatyku tzw. ceramikę cardium czy impresso, polegającą na odciskaniu motywu zdobniczego upiększającego wyrób, najpierw muszlą Cardium Adule, następnie innymi rzeczami, które tworzyły powtarzający się wzór dekoracyjny. Prześledzimy cały proces produkcji, od oczyszczania gliny, mieszania z wodą, przechowywanie surowca w specjalnych warunkach, wysuszania na słońcu wstępnie gotowych wyrobów, aż po ich wypalanie. Wioska pracuje na zasadach spółdzielni. Wyroby sztuki w większości sprzedawane są do Włoch i USA. Po południu udamy się na przedstawienie – taniec Dwóch Masek NGOLI TAMA (zaliczany do dziedzictwa kulturowego Wybrzeża Kości Słoniowej). Ngoli Tama jest świętą maską, taniec wykonywany jest przez plemię Wan należące do grupy etnicznej Gouro. Wanowie byli pierwszymi mieszkańcami Bouake – drugiego dzisiaj co do wielkości miasta Wybrzeża Kości Słoniowej. To oni stworzyli taniec NGOLI TAMA, który jest jednym z najstarszych tańców WKS-u, nazywany jest również przez Wanów Tańcem Smoka. Po spektaklu powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja. Nocleg. Hotel MON AFRIK 3* (KLIMATYCZNY / BUNGALOWY), basen (bądź podobny).

4. DZIEŃ: BOUAKE – ABENGOUROU (ok. 320 km)
Rano po śniadaniu, wyjazd do Abengourou. Po drodze przystanek w miasteczku na trasie przejazdu. Droga wiedzie pośród tropikalnej roślinności i licznych małych miejscowości. Abengourou, zwane miastem królewskim położone jest na wschodzie kraju w sąsiedztwie granicy z Ghaną. Tego dnia przewidziane są: wizyta w Pałacu Królewskim, zwiedzenie miasta, ewentualne zakupy pamiątek oraz uczestnictwo w pokazie tańca ludu Komian, spektakl – tańce i śpiew mają na celu przegonić zły los. Po pokazie powrót do hotelu. Kolacja w poleconej przez przewodnika restauracji. Hotel Le Royaumme d Abengourou 3*/basen (bądź podobny).

5. DZIEŃ: ABENGOUROU – KUMASI (Ghana) (ok. 280 km)
Po śniadaniu wyjazd w stronę granicy z Ghaną. Przekroczenie granicy. Formalności wizowo-paszportowe. Następnie udamy się do Kumasi, stolicy królestwa Aszanti – historyczne państwo w Afryce Zachodniej na terenie obecnej Ghany, w średniowieczu tworzyli potężne imperium. W XIX wieku władcy Aszanti walczyli z Brytyjczykami o kontrolę nad handlem w Zachodniej Afryce. We współczesnej Ghanie, Aszanti to dominująca grupa etniczna. Mieszkańcy okolicznych wiosek, to animiści, według których małpy reprezentują ich mitycznych, dawno zmarłych przodków. Przyjazd do Kumasi, drugiego co do wielkości miasta Ghany. Popołudniowe zwiedzanie miasta: wizyta w Pałacu Królewskim Manhya Palace, w którym można zapoznać się z całą historią i kulturą ludu Ashanti. Odwiedzimy centrum rzemiosła oraz centralny rynek Kumasi, jeden z największych w tej części Afryki, z ponad dziesięcioma tysiącami sprzedawców. Powrót do hotelu, kolacja, czas wolny. Hotel de Texas 2* (bądź podobny).

6. DZIEŃ: KUMASI – PARK NARODOWY MOLE (ok. 460 km)
Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Mole, największego Parku Narodowego w Ghanie. Po drodze odwiedzimy sanktuarium małp Boabeng – Fiema, sławne w Ghanie z obecności biało-czarnych małp colobus i mona. Mieszkańcy okolicznych wiosek, to animiści, według których małpy reprezentują ich mitycznych, dawno zmarłych przodków. Postój przy wodospadzie Kintampo a dla odważnych przejście przez most, z panoramicznym widokiem na wodospady. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Czas wolny. Hotel Mole 2*/ basen (bądź podobny).

7. DZIEŃ: PARK NARODOWY MOLE
Śniadanie w hotelu. Poranne i popołudniowe safari. Przejazd w parku organizowany jest samochodami 4×4 – odkrytymi – z maksymalnym obłożeniem 7 osób + kierowca. Często się zdarza, że przybywający do rezerwatu turyści są łączeni w grupy, żeby spełnić ten « warunek » siedem osób/samochód. Z dużym prawdopodobieństwem zobaczymy słonie (które często pojawiają się w pobliżu miejsca noclegu), krokodyle, guźce, różne rodzaje antylop, małpy. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

8. DZIEŃ: PARK NARODOWY MOLE – TAMALE (ok. 185 km)
Po śniadaniu wyjazd do Tamale – miasto i stolica Regionu Północnego w Ghanie. Zamieszkuje je ponad pół miliona mieszkańców. Trzecie pod względem wielkości miasto kraju, położone na szlaku dawnych, najważniejszych dróg handlowych. Obecny główny rynek miasta jest kontynuacją wielowiekowych tradycji. Po drodze przejazd przez rzekę White Volta w Yapei. Po południu wizyta na centralnym rynku w mieście Tamale i ewentualne zakupy suwenirów. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, kolacja, czas wolny. Hotel Mum 2* basen (bądź podobny).

9. DZIEŃ: TAMALE – KARA (Togo) (ok. 260 km)
Po śniadaniu wyjazd na granicę z Togo. Po drodze odwiedziny stolicy Yendi, potężnego, wyznającego Islam, królestwa Dagomba z północnej Ghany. Przejazd przez malownicze wioski z okrągłymi chatami i dachami ze słomy, zwane Dagomba, zbudowane często w szeregu i tworzące tzw. Dagomba Lines. Przejazd przez rzekę Oti. Postój, odwiedziny wioski rybackiej, obserwacja kramików i handlujących suszonymi rybami miejscowych. Następnie formalności graniczne i opuszczamy Ghanę. Przejazd do Kara, drugiego co do wielkości miasta w Togo. Postój nad rzeką Kara z ciekawym widokowym tarasem. Po dotarciu do miasta Kara wizyta na rynku, centralnym punktem handlowym miasta. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Kolacja. Hotel Kara 2/3* basen (bądź podobny).

10. DZIEŃ: KARA – NATITINGOU (Benin) (ok. 130 km)
Po śniadaniu wyjazd do regionu zamków Tamberma, które zostały niedawno zaliczone do Światowego Dziedzictwa UNESCO . Odwiedziny w jednym z « zamków » Tata Tamberma z fetyszami, jego parterem i tarasem pierwszego piętra. Podróż przez kraj Kabye. Kabye są drugą co do liczebności grupą etniczną w Togo i są rolnikami pracującymi w ciężkich warunkach ze względu na górskie otoczenie i skaliste podłoże. Po formalnościach granicznych na granicy Boukoumbe przejazd do Natitingou, małego miasto na północy Beninu. Jest to typowe miasto jednej ulicy. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja. Hotel Tata Somba 2/3* basen (bądź podobny).

11. DZIEŃ: NATITINGOU
Po śniadaniu, dzień na zwiedzanie miasta. Odwiedziny Muzeum Regionalnego w Natitingou z jego różnorodnymi wystawami poświęconymi kulturze i siedliskom ludności Somba. Odwiedziny wioski Koussoukoingou i sesje fotograficzne tradycyjnych zamków Tata Somba. Przejazd do wodospadów Kota. Kolacja i nocleg w hotelu. Hotel Tata Somba 2/3* basen (bądź podobny).

12. DZIEŃ: NATITINGOU – ABOMEY (ok. 430 km)
Po śniadaniu wyjazd w stronę Abomey, starożytnej stolicy potężnego królestwa Danhomej.
Odwiedziny malowniczej wioski ludu Taneka Koko « wiszącej » na zboczu góry i zdjęcia strażnika fetyszy ubranego tylko w przepaskę ze skóry pawiana palącego długą fajkę. Odwiedziny unikalnego świętego grobowca, w którym pochowani są wszyscy strażnicy fetyszy. Przejazd przez miejscowość Djougou. Zdjęcia pól bawełny i ignamu, postój przy plantacji drzew nerkowca. Postój w miejscowości Dassie i odwiedziny jaskini maryjnej, miejsca pielgrzymek chrześcijan całego Beninu i pobliskiego Togo. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu Sun City 2/3* (bądź podobny).

13. DZIEŃ: ABOMEY – OUIDAH (ok. 200 km)
Po śniadaniu wizyta w Goho, miejscu pamięci poświęconym królowi Béhanzinowi, który bohatersko walczył z francuskim podbojem kolonialnym, odwiedziny Muzeum Historycznego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i w pałacach królów Guézo i Glèlè. Podziwianie imponującej kolekcji królewskich oraz świętych dla Benińczyków obiektów. Odwiedziny grobu 41 królowych potężnego Króla Glele, którzy wg. wierzeń dobrowolnie towarzyszą mu w zaświatach. Podziwianie tronu Króla Guézo umieszczonego na 4 czaszkach wrogich przywódców. Obejrzenie płaskorzeźb – prawdziwych ksiąg historii królestwa, opisujących (przedstawiających między innymi) historię Amazonek, budzących grozę wojowniczek. Płaskorzeźby wykonywali królewscy rzemieślnicy, zorganizowani ówcześnie w kastach, którzy pracowali tylko dla królów. Można tutaj będzie kupić niezapomniane pamiątki, takie jak słynne na całym świecie wieszaki Abomey i wiele innych. Przyjazd do Ganvié, znanej jako „Wenecja Afryki” z domami na palach, pływającym targiem, rue (ulicą) des Amoureux (zakochanych), sklepami rzemieślniczymi. Następnie przejazd do Ouidah, dawny port niewolników i światowa stolica kultu Voodoo. Zakwaterowanie w hotelu nad brzegiem oceanu. Wieczorem uczestnictwo w ceremonii tańca Egugun. Taniec Egugun jest najbardziej spaektakularnym tańcem etnicznym Beninu, zaliczanym do grupy tańców Voodoo. Kolacja i nocleg w hotelu Djègba 3*/basen (bądź podobny).

14. DZIEŃ: OUIDAH – GRAND POPO (ok. 50 km)
Po śniadaniu wizyta w Ouidah. To miasto-muzeum ze Świętym Lasem Króla Kpassè i Muzeum Historycznym, znajduje się na terenie byłego fortu portugalskiego, gdzie kiedyś kwitł handel niewolnikami. Ouidah jest także stolicą kultu voodoo. Znajduje się tu Świątynia Świętych Pytonów oraz tak zwany Szlak Niewolników z Miejscem Aukcyjnym (w tym miejscu odbywała się licytacja), Drzewo Zapomnienia, Więzienie Niewolników w Zomaï, Pomnik Zoungbodji oraz Drzwi Bez Powrotu. Następnie udamy się do Grand Popo nad Oceanem Atlantyckim (Zatoka Gwinejska) na krótki wypoczynek przed powrotem do Europy. Grand Popo to wspaniałe nadmorskie miasteczko, w którym można spędzić kilka spokojnych dni i zrelaksować się po intensywnej wyprawie. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny, kolacja, wypoczynek. Hotel Awale Plage 3* basen / plaża (bądź podobny).

15. DZIEŃ: GRAND POPO
Po śniadaniu, czas wolny , wypoczynek przy basenie lub na plaży . Wieczorem kolacja. Hotel Awale Plage 3*- basen / plaża (bądź podobny).

16. DZIEŃ: GRAND POPO – WARSZAWA
Po śniadaniu, czas wolny, wypoczynek przy basenie lub na plaży. Ok. 17.00-17:30 transfer na lotnisko (ok. 90 kilometrów). Pożegnanie się z lokalnym Operatorem, odprawa paszportowo-celna. 21: 40 wylot do Europy.

17. DZIEŃ: WARSZAWA
7:00 Przylot do Brukseli. 9:35 wylot do Polski. 11:30 Przylot do Warszawy. Zakończenie wyprawy.

CENA OBEJMUJE:

 

CENA NIE OBEJMUJE:

  • dodatkowych posiłków i drinków
  • kosztów wizy na Wybrzeże Kości Słoniowej, do Ghany, Togo i Benin (wszystkie wyrabiane przed wylotem)
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego
  • kosztów napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców, bagażowych, wody mineralnej podczas przejazdów, lokalnych podatków wymaganych na miejscu – 110 EUR (płatne pilotowi po rozpoczęciu wyprawy jako pakiet)