dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Wyprawa realizowana od 2 osób, cena na zapytanie.

 • Magiczna Swanetia: najpiękniejszy i najbardziej dziewiczy zakątek Gruzji
 • Relaks w nadmorskim Batumi
 • Bez ukrytych kosztów: bilety, wizy i wyżywienie w cenie!

Wybierz termin

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: WARSZAWA – EREWAŃ
Spotkanie grupy na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie przy stanowisku Opal Travel. Przelot do Erewania.

2. DZIEŃ: EREWAŃ – ECZMIADZYN – EREWAŃ
Przylot do Erewania. Transfer do hotelu i krótki odpoczynek. Po śniadaniu czas wyruszyć w podróż w głąb regionu Armawir: zwiedzimy miasto Eczmiadzyn z jego potężną, dominującą nad miejskim krajobrazem Katedrą. Jej mury otaczają najstarszą chrześcijańską świątynię w Armenii. Dalsze zwiedzanie zaprowadzi nas m.in. do kościoła św. Hrispima oraz pod magiczne ruiny Świątyni Zwartnoc. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

3. DZIEŃ: EREWAŃ – KHOR VIRAP (CHORWIRAP) – NORAVANK – EREWAŃ
Śniadanie. Wyjazd do romantycznie położonego klasztoru Khor Virat, z którego podziwiać będziemy rozległą równinę, na końcu której majaczy turecka granica. Nad nami górują budzące respekt bliźniacze szczyty gór Ararat. Przy odrobinie wyobraźni, w śniegach Araratu dostrzeżemy być może…Arkę Noego. Przejazd do zespołu klasztornego Norawank dawnego centrum religijno-kulturalnego, położonego w głębokim kanionie, którego strome ściany chroniły klasztor przed wrogami przez niemal tysiąc lat. Powrót do Erewania. Kolacja z tradycyjnymi daniami i muzyką ormiańską. Nocleg.

4. DZIEŃ: EREWAŃ – GARNI – GEGHARD – SEWAN
Po śniadaniu przejedziemy przez malowniczy kanion Awan do małego Garni – miasteczka otoczonego idealną ciszą i spokojem. Położenie Garni to czysta harmonia – zabytkowe budowle dwóch kultur: hellenistycznej i ormiańskiej, idealnie wtapiają się w górski krajobraz. Odwiedzimy wyjątkowy klasztor Geghard, częściowo wykuty w litej skale, którego mury skrywały podobno jedną z najświętszych relikwii chrześcijaństwa – Włócznię Przeznaczenia. Przejazd nad Sewan – największe jezioro Armenii, położone na wysokości 2000 m. n.p.m. gdzie można wdychać pełną piersią krystalicznie czyste, górskie powietrze! Dalszy przejazd do miejscowości Sewan, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

5. DZIEŃ: HAGPAT – SANAHIN – ODZUN – TIBILISI
Śniadanie. Przejazd do regionu Lori, gdzie oczarują nas położone wśród górskiej scenerii klasztory Hagpat i Sanahinjedne z najwspanialszych przykładów ormiańskiej sakralnej architektury. Odwiedzimy też bazylikę w Odzun – jedną z najpiękniejszych na całym Kaukazie, pod której murami podobno św. Tomasz Apostoł ukrył szaty Jezusa. Przejazd do Tibilisi w Gruzji. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg.

6. DZIEŃ: TBILISI – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – KUTAISI
Śniadanie. Przejazd do Mcchety – jednego z najstarszych miast Gruzji i starożytnej stolicy królestwa. Zobaczymy katedrę Sweti Cchoweli – jedną z ikon gruzińskiego krajobrazu oraz znajdujący się na górze ponad miastem niewielki monastyr Dżwari. Przejazd do Gori, rodzinnego miasta Józefa Stalina, a następnie do fascynującego starożytnego miasta Uplisciche, wykutego w litej skale. Po powrocie do Gori czas na odpoczynek. Wyjazd w dalszą drogę do Kutaisi – jednego z najstarszych miast świata. Dawne Kutaisi leżało na terenie bajecznie bogatej krainy Kolchidy – i to może właśnie tutaj, zgodnie z mitologią, udawał się Jazgon i jego Argonauci w poszukiwaniu słynnego Złotego Runa. Niedaleko miasta znajdują się dwa wspaniałe zabytki architektury gruzińskiej: wspaniała katedra Bagrati z X w. i monastyr Gelati (lista UNESCO), który skupiał w swoich murach największych gruzińskich naukowców, teologów i filozofów i  był ośrodkiem wiedzy, promieniującym na cały region. Do dziś freski i manuskrypty, które przetrwały od XII wieku, ukazują bogactwo życia duchowego i kulturalnego tego miejsca. Powrót do hotelu w Kutaisi, kolacja i nocleg.

7. DZIEŃ: KUTAISI – MESTIA
Śniadanie. Przejazd przez potężny Kaukaz do Mestii – stolicy Swanetii (lista UNESCO), jednego z najmniej dostępnych, najbardziej dziewiczych i zaskakujących swoim dzikim pięknem regionów Gruzji. W drodze mijamy charakterystyczne dla tego regionu średniowieczne baszty rodowe, które swoimi masywnymi sylwetkami odcinają się wyraźnie na tle kaukaskiego krajobrazu. Kolacja i nocleg w Mestii.

8. DZIEŃ: MESTIA – USZGULI – MESTIA
Śniadanie. Dzień rozpoczyna się romantycznym spacerem po Mestii – małej miejscowości pełnej starych, kamiennych domów oraz wież obronnych. Przejazd do Uszguli, najwyżej w Europie położonej osady (jesteśmy na wysokości 2200 m n.p.m). Uszguli wydaje się żywcem przeniesiona z planu filmowego o rycerzach, krwawych wendettach i wielkich bitwach. Liczne wieże obronne, których smukłe sylwetki wybijają się w niebo, odcinają się od masywu Szchary – najwyższego szczytu Gruzji, który znajduje się tuż przed naszymi oczami. W Uszguli odwiedzimy cerkiew Lamaria, zdobioną przepięknymi freskami. Powrót do Mestii. Kolacja i nocleg w hotelu.

9. DZIEŃ: MESTIA – ZUGDIDI – BATUMI
Po śniadaniu jedziemy do Zugdidi, które znajduje się zaledwie 30 km od Morza Czarnego. Miasto o łagodnym, morskim klimacie szczyci się m.in. pięknym pałacem Dadianich z otaczającymi go ogrodami. Po krótkim odpoczynku przejazd do słynnego Batumi, rozciągającego nad brzegami M. Czarnego – stolicy Autonomicznej Republiki Adżarii. Batumi to od dziesięcioleci popularny i tętniący życiem kurort, który jest prawdziwą perełką Gruzji. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Po zmroku warto skorzystać z bogatej oferty życia nocnego. Kolacja, nocleg w hotelu.

10. DZIEŃ: BATUMI – BAKURIANI
Śniadanie. Zwiedzanie słynnego, malowniczo położonego ogrodu botanicznego w Batumi, z którego tarasów rozciąga się wspaniały widok na turkusowe wody morza i urzekające pola Batumi. Przejazd do narciarskiego kurortu Bakuriani, kolacja i nocleg.

11. DZIEŃ: BAKURIANI – WARDZIA – TBILISI
Śniadanie. Wracamy do Tibilisi, zwiedzając po drodze fortecę Khervisi oraz niesamowite, wykute w skale miasto Wardzia. Ten wykuty w skale fenomenalny zespół jaskiń mieszkalnych i klasztorów od stuleci rozbudzał wyobraźnię. Sam klasztor wykuty na skale ma aż 6 tys. apartamentów! Ponadto znajdują się tu m.in. kościół i Sala Tronowa. Po powrocie do Tibilisi kolacja i nocleg.

12. DZIEŃ: TBILISI – DAWID GEREDŻA – SIGNAGI – BODBE
Śniadanie. Przejazd do kompleksu klasztornego Dawid Garedża, unikalnego ze względu na dziką przyrodę, malowidła ścienne i wykute w skałach klasztory. Podobno, jeśli trzykrotnie odwiedzimy klasztor, będzie to równoznaczne z pielgrzymką do Jerozolimy. Odwiedziny w zespole klasztornym Udabno – tu czeka nas 1,5-2 godzinna wycieczka piesza, wysiłek nagrodzony wspaniałymi widokami. Po południu wizyta w Signagi, mieście słynącym z produkowanego tu wina, a następnie zwiedzanie kompleksu klasztornego Bodbe. Nocleg w Signagi.

13. DZIEŃ: SIGNAGI – TELAVI – SIGNAGI
Po śniadaniu zwiedzamy malowniczą i najbardziej urodzajną części Gruzji – Kachetii, która graniczy z Kaukazem. To kolebka uprawy winorośli i produkcji wina, którego powstaje tu około 500 gatunków. W winie zawarta jest historia, kultura i styl życia Gruzinów. To symbol gruzińskiej gościnności, przyjaźni, tolerancji oraz tajemnica długowieczności mieszkańców. Jedziemy do Telavi, by spokojnie pospacerować  uroczymi wąskimi uliczkami miasta w cieniu bogato zdobionych drewnianych balkonów. Zwiedzanie katedry Alawerdi (XI w.), posiadłości rodziny Tsinandaly i Kompleksu w Gremi – XI-wiecznego kulturalnego i edukacyjnego centrum wschodniej Gruzji. Po południu uczta smaków – degustacja wina w  winnicy. Powrót do Signagi. Kolacja, nocleg.

14. DZIEŃ: SIGNAGI – SHEKI
Po śniadaniu przejazd na wschód w kierunku granicy z Azerbejdżanem. Przekroczenie granicy. Zmiana przewodnika i transportu. Przejazd do Sheki. Zwiedzanie miasta; fortecy, pałacu Chana oraz meczetu Juma. Transfer do hotelu, kolacja i nocleg.

15. DZIEŃ: SHEKI – SHEMAKHA – BAKU
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie – Mauzoleum Yeddy Gumbeza i Diri Baba oraz kościoła albańskiego w Kishu. Przejazd do Baku – miejsca, gdzie skrajność goni skrajność, a absurdy zdają się być na porządku dziennym. Chaotyczna, gorąca, pachnąca naftą, hałaśliwa, ale urzekająca stolica Azerbejdżanu kusi nas swoją odmiennością i egzotyką. Kolacja i nocleg w hotelu.

16. DZIEŃ: BAKU
Śniadanie. Przejazd do Gabustan, gdzie zobaczymy wpisane na listę UNESCO jaskinie i skały, na powierzchni których można zobaczyć blisko 4 tys. rysunków z epoki kamienia. Powrót do Baku. Godzinny rejs statkiem. Zwiedzanie Muzeum Dywanów. Kolacja. Nocleg.

17. DZIEŃ: BAKU
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie miasta: Pałac Szachów Szyrywanu, wieża Maiden, Świątynia Ateshgah i „płonąca góra” w Yanardag. Przejazd na dworzec kolejowy. Nocny przejazd pociągiem do Tbilisi.

18. DZIEŃ: TBILISI
Przyjazd do Tiblilisi w godzinach rannych. Śniadanie. Zwiedzanie Tibilisi, jednego z najstarszych miast na świecie, stolicy Gruzji, od V w.n.e. Spacer po Starym Mieście, nazywanym Kala, które znajduje się w obrębie murów twierdzy i sięga aż do brzegu rzeki Mtkvari, obejrzenie kościoła Metechi – świątyni Matki Bożej Metechskiej z XIII w. będącej jednym z najbardziej znaczących zabytków miasta, dzielnicy łaźni siarkowych „carskie banie”, twierdzy Narikała (IV w.), Bazyliki Anczischatyjskiej, Katedry Świętej Trójcy oraz Muzeum Narodowego. Obiad. Nocleg w Tbilisi.

19. DZIEŃ: TBILISI
Transfer na lotnisko, odlot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

 • przelot na trasie Warszawa – Erewań, Tibilisi – Warszawa
 • zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych z łazienkami
 • śniadania, obiady lub kolacje według programu
 • przejazdy klimatyzowanym autokarem lub mikrobusem zgodnie z programem
 • opiekę pilota oraz lokalnych przewodników
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)
 • wizę do Azerbejdżanu

 

CENA NIE OBEJMUJE: