dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Wybierz termin

1470 USD

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – Erewań
Przelot do Erewania.

2. DZIEŃ: Erewań – Eczmiadzyn – Erewań
Przylot do Erewania. Transfer do hotelu. Krótki odpoczynek i śniadanie. Wyruszmy na pierwsze spotkanie z Armenią – oglądamy panoramę Świętej góry Ararat – biblijnej góry, na której podobno zatrzymała się Arka Noego. Zwiedzamy magiczne uliczki Erewania, Plac Republiki, Parlament, Pałac Prezydenta oraz Operę. Jedziemy do miasta Eczmiadzyn, zwanego Watykanem Ormian, słynący z jego świątyń. Powrót do Erewania. Kolacja w typowej, ormiańskiej restauracji.
Po kolacji pokaz multimedialnych fontann na Placu Republiki. Nocleg.

3. DZIEŃ: Erewań – Garni – Gegard – Erewań
Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Matenadarana – Muzeum starożytnych rękopisów. Wizyta w Centrum Sztuki im. Cafesjiana. Zbiór ponad 5000 dzieł zawiera między innymi jedną z najobszerniejszych kolekcji szkła na świecie. Przejazd do Garni, gdzie zobaczymy pogańską świątynię (I w.), a następnie przejedziemy do częściowo wykutego w skale klasztoru Gegard (UNESCO), perły średniowiecznej architektury Ormian. Kolacja w jednym z domów w wiosce. Degustacja pysznych potraw domowej roboty – m. in. lawasz (pieczonego rytualnie tradycyjnego ormiańskiego chleba), lokalne owoce oraz miejscowa wódka. Powrót do Erewania. Nocleg.

4. DZIEŃ: Erewań – Chor Wirap – Norawank – Goris
Po śniadaniu przejazd do romantycznie położonego klasztoru Khor Wirap skąd roztacza się widok na równinę turecką i bliźniacze szczyty gór Ararat. Przejazd do XIII wiecznego zespołu klasztornego w Norawank. Obiad w jaskini. Zwiedzanie liczącego sobie 6 tysięcy lat obserwatorium astrologicznego Karahuń. W Karahuń usłyszeć można podobne dźwięki jak w Stonehenge, a jego nazwa oznacza „śpiewające” lub „dźwięczące kamienie”. Przejazd do Goris. Zameldowanie. Nocleg.

5. DZIEŃ: Goris – Chndzoresk Tatew Selim – Sewan
Przejazd do Chndzoresk, skalnej wioski gdzie można poczuć się tak, jakby czas się zatrzymał. Ludzie żyli tu pomiędzy skałami, w tradycyjny sposób w jaskiniach, aż to 1958 roku. Przejazd do monasteru Tatew, przejażdżka najdłuższą kolejką linową na świecie, zwiedzanie centrum ormiańskiego renesansu oraz ważnego ośrodka akademickiego w średniowieczu. W drodze nad jezioro Sewan postój na przełęczy Selim i zwiedzanie karawanseraju z XIV w. Kolacja i nocleg nad jeziorom Sewan.

6. DZIEŃ: Sewan – Sanahin – Hagpat – Bagratashen/ Sadakhlo – Tbilisi
Śniadanie. Zwiedzanie klasztoru Sewanawank położonego w otoczeniu górskich szczytów i odbijającego się w tafli jeziora Sewan. Wyspa była bezludna do końca VIII wieku, wtedy to mnisi zbudowali na niej kaplice i cele. Podróż do regionu Lori i zwiedzanie wpisanych na listę UNESCO klasztorów Hagpat i Sanahin, który słynął w całym regionie ze szkoły dla rzemieślników i kaligrafów. Obiad w Hagpat. Przyjazd do granicy. Zmiana przewodnika, transporta i kontynuowanie podróży do Tbilisi. Zameldowanie w hotelu w Tbilisi. Nocleg.

7. DZIEŃ: Tbilisi
Historię tego miasta najlepiej poznać poprzez jego architekturę – mieszankę różnych stylów odwiedzimy Stare Miasto i Abanotubani – starożytną dzielnicą Tbilisi, znaną z kąpieli siarkowych, Twierdzę Narikala (IV wiek); Ulicę Sharden, Katedrę Sioni (VII wiek), główną ulica w Tbilisi – Shota Rustaveli Avenue. Kolacja z tradycyjną kuchnią gruzińską. Nocleg.

8. DZIEŃ: Tbilisi – Gudauri – Kazbegi – Tbilisi
Po śniadaniu czeka nas wycieczka wzdłuż historycznej Gruzińskiej Drogi Wojennej, na trasie której podziwiamy piękne widoki, wspaniałe zabytki, wiele fortyfikacji i wież strażniczych. Przejazd przez Gudauri, ośrodek narciarski położony na wysokości 2000m n.p.m. oraz przez „Jvari Pass” (2379m n.p.m.). Zwiedzanie pięknej okolicy położonej na wzgórzu. Obiad w Kazbegi. Z miejscowości Kazbegi udamy się na krótki i przyjemny trekking (2-2,5h) lub przejażdżkę pojazdami 4×4 (dodatkowa cena 10 USD za osobę), aby dostać się do perły gruzińskiej architektury – Kościoła Świętej Trójcy w Gergeti, skąd przy dobrej pogodzie zobaczymy szczyt Kazbek (5047m n. p. m.). Powrót do Tbilisi.

9. DZIEŃ: Tbilisi – Signagi – Telawi – Tbilisi
Śniadanie w hotelu. Przejazd do regionu Kakheti we wschodniej części Gruzji.
Zwiedzanie otoczonego murem Signagi – jednego z najpiękniejszych miast z regionu. Z punktów widokowych roztacza się widok na Alazańską dolinę i na większe szczyty Kaukazu. Zwiedzanie klasztoru Bodbe (IX w.) gdzie św. Nino (Cappadocina) ogłosiła chrześcijaństwo w 337 roku. Przejazd do Tsinandali, gdzie jak przystało na pobyt w winiarskim regionie kraju, będziemy mieli okazje zasmakować w miejscowych winach. Odwiedzimy winnice, gdzie odbędzie się degustacja wina. Po powrocie do Tbilisi, udamy się na kolację z muzyką tańcami i winem.

10. DZIEŃ: Tbilisi – Mccheta – Gelati – Kutaisi
Śniadanie. Przejazd do Mcchety (UNESCO) jednego z najstarszych miast Gruzji i starożytnej stolicy królestwa. Zobaczymy katedrę Sweti Cchoweli (XIw.) oraz znajdujący się na górze ponad miastem niewielki monastyr Dżwari. Zwiedzanie Klasztoru Gelati (UNESCO) – czyli znakomicie zachowanego zespołu klasztornego z XII wieku, który znany jest przede wszystkim z fresków i mozaik. Przejazd do Kutaisi – drugiego pod względem wielkości miasta w Gruzji. Kolacja i nocleg w hotelu w Kutaisi.

11. DZIEŃ: Kutaisi – Batumi
Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie miasta. Wykwaterowanie. Przejazd do Batumi – najpiękniejszego miasta w Gruzji, położonego nad Morzem Czarnym, które stanowi stolicę regionu Adżarii.
Zwiedzanie Batumi: Centrum, Pomnik Medei, spacer po słynnym nadmorskim bulwarze. Czas wolny na promenadzie. Kolacja i nocleg w hotelu w Batumi.

12. DZIEŃ: Batumi – Bordżomi – Achalciche
Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Przejazd do Bordżomi uzdrowiska w południowo-centralnej Gruzji. Miasto słynie z przemysłu wód mineralnych (który jest obecnie numerem jeden gruzińskiego eksportu. Wizyta w borżomskim parku. Degustacja wód mineralnych. Przejazd do Achalciche małej miejscowości uzdrowiskowej, w połudn-zach Gruzji, w rejonie Małego Kaukazu, w przeszłości miasto-twierdza. Kolacja i nocleg w hotelu w Achalciche.

13. DZIEŃ: Achalciche – Wardzia – Tbilisi
Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie imponującej Forteca Rabati XII w. Przejazd do Wardzia zwiedzanie imponującego, wykutego w skale, miasta i fortecy z XII-XIII w. przez królową Tamar. Wnętrza wykutych w skale kaplic kryją unikatowe freski. Z tarasów roztaczają się wspaniałe widoki na górskie szczyty i malowniczą dolinę. Postój na zdjęcia przy Fortecy Chertwisi jednej z najstarszych fortec w Gruzji. Obiad w Wardzii z tradycyjną kuchnią gruzińską. Przejazd do Tbilisi. Zameldowanie w hotelu w Tbilisi. Nocleg.

14. DZIEŃ: Tbilisi – Warszawa
Wcześnie rano wymeldowanie z hotelu. Transfer na lotnisko. Przylot do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

  • zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych z łazienkami (aktualnie istnieje możliwość dokwaterowania do jednej pani)
  • śniadania, obiady lub kolacje według programu
  • przejazdy klimatyzowanym mikrobusem zgodnie z programem
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
  • opiekę polskojęzycznych pilotów/przewodników w Armenii i Gruzji
  • ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)

CENA NIE OBEJMUJE:

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 240 USD

Sugerowany przelot:
Przelot z do Warszawy: 1480 PLN
LO 727 H 25SEP WAWEVN 2220 0355+1
LO 724 W 08OCT TBSWAW 0455 0640
Cena zawiera bagaż