dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Gruzja i Armenia 2024

10 dni

Cena: 1040$ za osobę

Wybierz termin

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – Tbilisi

Przelot do Tbilisi.

2. DZIEŃ: Tbilisi

Transfer do hotelu, zameldowanie. Krótki odpoczynek i śniadanie. Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Tbilisi. Historię tego miasta najlepiej poznać poprzez jego architekturę – mieszankę różnych stylów odwiedzimy Stare Miasto i Abanotubani – starożytną dzielnicą Tbilisi, znaną z kąpieli siarkowych, Twierdzę Narikala (IV wiek); Ulicę Sharden, Katedrę Sioni (VII wiek), Wieczorem kolacja w lokalnej restauracji.

3. DZIEŃ: Tbilisi – Mccheta – Gori – Upliscyche – Tbilisi

Śniadanie. Przejazd do MCCHETY (UNESCO) jednego z najstarszych miast Gruzji i starożytnej stolicy królestwa. Zobaczymy katedrę Sweti Cchoweli (XIw.) oraz znajdujący się na górze ponad miastem niewielki monastyr Dżwari. Następnie przejedziemy do GORI, rodzinnego miasta Józefa Stalina. Przejazd do fascynującego starożytnego miasta UPLISCYCHE. Powrót do Tbilisi, kolacja, nocleg.

4. DZIEŃ: Tbilisi – Gudauri – Kazbegi – Tbilisi

Po śniadaniu czeka nas wycieczka wzdłuż historycznej Gruzińskiej Drogi Wojennej, na trasie której podziwiamy piękne widoki, wspaniałe zabytki, wiele fortyfikacji i wież strażniczych. Przejazd przez Gudauri, ośrodek narciarski położony na wysokości 2000 metrów n.p.m oraz przez „Jvari Pass” (2379 m n.p.m.). Zwiedzanie pięknej okolicy położonej na wzgórzu. Z miejscowości Kazbegi przejażdżkę pojazdami 4×4 do perły gruzińskiej architektury – Kościoła Świętej Trójcy w Gergeti, skąd przy dobrej pogodzie zobaczymy szczyt Kazbek (5047 m n. p. m. ). Po powrocie do Tbilisi, udamy się na pożegnalną kolację z muzyką tańcami i winem.

5. DZIEŃ: Tbilisi – Bodbe – Sighnaghi – Tbilisi

Śniadanie w hotelu. Przejazd do regionu Kakheti we wschodniej części Gruzji. To kolebka uprawy winorośli i produkcji wina, którego powstaje tu około 500 gatunków. W winie zawarta jest historia, kultura i styl życia Gruzinów. To symbol gruzińskiej gościnności, przyjazźni, tolerancji oraz tajemnica długowieczności mieszkańców. Zwiedzanie klasztoru Bodbe (IX w.) gdzie św. Nino (Cappadocina) ogłosiła chrześcijaństwo w 337 roku. Zwiedzanie otoczonego murem Sighnaghi – jednego z najpiękniejszych miast z regionu. Z punktów widokowych roztacza się widok na Alzańską dolinę i na większe szczyty Kaukazu. Przejazd na obiadokolace w pobliskiej wiosce u jednej z lokalnych gościnnych rodzin. Degustacja tradycyjnych domowych potraw, wina i czaczy (gruzińskiego odpowiednika włoskiej grappy). Powrót do Tbilisi.

6. DZIEŃ: Tbilisi – Hagpat – Sewan – Erewań

Po śniadaniu przejazd do granicy. Zmiana przewodnika, transportu i kontynuowanie podróży do Hagpat. Przejazd i zwiedzanie klasztoru Hagpat wpisany na listę UNESCO, który słynął w całym regionie ze szkoły dla rzemieślników i kaligrafów. Po południu przejedziemy nad największe jezioro w Armenii – SEWAN. Położone jest na wysokości 2 000 m n.p.m. – widoki i powietrze są tu wspaniałe! Zwiedzanie klasztoru Sewanawank położonego w otoczeniu górskich szczytów i odbijającego się w tafli jeziora Sewan. Wyspa była bezludna do końca VIII wieku, wtedy to mnisi zbudowali na niej kaplice i cele. Kolacja nad jeziorem. Przejazd do Erewania, stolicy i największego miasta Armenii. Zameldowanie w hotelu. Nocleg.

7. DZIEŃ: Erewań – Eczmiadzyn – Erewań.

Po śniadaniu wyruszmy na zwiedzanie Erewania – oglądamy panoramę Świętej góry Ararat – biblijnej góry, na której podobno zatrzymała się Arka Noego. Zwiedzamy magiczne uliczki Erewania, Plac Republiki, Parlament, Pałac Prezydenta oraz Operę. Obejrzymy też Matenadaran – Muzeum starożytnych rękopisów. Wizyta w Centrum Sztuki im. Cafesjiana. Zbiór ponad 5000 dzieł zawiera między innymi jedną z najobszerniejszych kolekcji szkła na świecie. Jedziemy do miasta Eczmiadzyn, zwanego Watykanem Ormian, słynący z jego świątyń. Powrót do Erewania. Kolacja w typowej, ormiańskiej restauracji. Po kolacji pokaz multimedialnych fontann na Placu Republiki. Nocleg.

8. DZIEŃ: Erewań – Khor Wirap – Norawank – Erewań

Po śniadaniu przejazd do romantycznie położonego klasztoru Khor Virap skąd roztacza się widok na równinę araracką i bliźniacze szczyty gór Ararat. Przejazd do Norawank. spektakularny 13 – wieczny monastyr, wybudowany na skale w wąwozie rzeki Arpa. Obiad w Areni z degustacja miejscowego wina. Powrót do Erewania. Nocleg.

9. DZIEŃ: – Erewań – Garni – Gegard – Erewań

Po śniadaniu wizyta w Vernisage — plenerowy targ rękodzieł (pamiątek) i owoców.
Dalej przejazd do Garni, gdzie zobaczymy pogańską świątynię (I w.), a następnie przejedziemy do częściowo wykutego w skale klasztoru Gegard (UNESCO), perły średniowiecznej architektury Ormian. Kolacja w jednym z domów w wiosce. Degustacja pysznych potraw domowej roboty – m. in. lawasz (pieczonego rytualnie tradycyjnego ormiańskiego chleba), lokalne owoce oraz miejscowa wódka.

10. DZIEŃ: Erewań – Warszawa

Wcześnie rano wymeldowanie z hotelu. Transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

•zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych z łazienkami
•śniadania, obiady lub kolacje według programu
•przejazdy klimatyzowanym autokarem lub mikrobusem zgodnie z programem
•przejazdu Jeepami w Kazbegi do Kościoła Św. Trójcy
•bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
•opiekę polskojęzycznego przewodnika w Gruzji i Armenii

CENA NIE OBEJMUJE:

•przeloty bezpośrednie na trasie Warszawa – Tbilisi, Erewań – Warszawa
•napiwków, ok. 4 USD dziennie
•ew. atrakcji fakultatywych
•ew. opłat za filmowanie i fotografowanie