dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • ok. 5900 pln (łącznie euro i pln) + bilet lotniczy
 • afrykańskie pejzaże, zielone góry i czynny wulkan Mt. Cameroun wyrastający wprost z oceanu
 • jeziora w uspionych kraterach i wysokie na 80 metrów spektakularne wodospady Ekom
 • wodospady de la Metche – miejsca animalistycznych wierzeń
 • bogata kultura i tradycje ludów Bamileke, Bamoun i Peul, muzea królestw dawnego Kamerunu
 • unikalna afrykańska sztuka i rękodzieło, gwarne targowiska i kolorowe bazary z tradycyjnymi rzeźbami
 • Foumban – miasto Sułtana
 • sanktuarium goryli i szympansów w Parku Narodowym de la Mefou
 • pierwotna dżungla równikowej części Zatoki Gwinejskiej
 • tradycje i wioska Pigmejów Baka
 • unikalne w skali swiatowej wodospady Lobe, którego wody wpadają wprost do Oceanu Atlantyckiego
 • wypoczynek w kurorcie na plażach Kribi, kameruńskim raju obfitującym w morskie specjały, wyspy dzikich szympansów w Edea

Wybierz termin

990 pln + 1080 €/os. + bilet lotniczy

990 pln + 1080 €/os. + bilet lotniczy

990 pln + 1080 €/os. + bilet lotniczy

990 pln + 1080 €/os. + bilet lotniczy

990 pln + 1080 €/os. + bilet lotniczy

990 pln + 1080 €/os. + bilet lotniczy

990 pln + 1080 €/os. + bilet lotniczy

990 pln + 1080 €/os. + bilet lotniczy

990 pln + 1080 €/os. + bilet lotniczy

990 pln + 1080 €/os. + bilet lotniczy

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – odlot do Douala (przez Adis Ababa – ETIOPIA)
Zbiórka na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie i popołudniowy odlot do Kamerunu. Międzyladowanie w jednym z portów tranzytowych w Europie, następnie lot do Adis Ababa. Postój transferowy. (wyżywienie: na pokładach samolotów)

2. DZIEŃ: Adis Ababa (Etiopia) – DOUALA (KAMERUN)
Rano dalsza podróż. Lot do Kamerunu. Około południa lądowanie w Douali , najwiekszego ośrodka miejskiego Kamerunu. Po odprawie celno-paszportowej i okazaniu międzynarodowej książeczki szczepień, powitanie przez przedstawiciela naszego lokalnego partnera i transfer minibusem do hotelu, po drodze objazd w celu zobaczenia centrum i najbardziej interesujących miejsc miasta. Następnie zakwaterowanie, odpoczynek. Kolacja na mieście w gwarnej lokalnej restauracyjce. Nocleg. Hotel klasy turystycznej (łazienka/wc/klimatyzacja) (wyżywienie na pokładach samolotów, D-Douala)

3. DZIEŃ:Douala – MELONG (320 km)
Po śniadaniu droga do Melong. Po drodze jednak zdjazd z głowniej drogi do pierwszej stolicy Kamerunu – Buea, małej miejscowości położonej u stóp jednego z największych czynnych afrykańskich wulkanów. Mt. Cameroun liczącego prawie 4100 metrów wysokości , założonej w czasie niemieckiej kolonizacji tego kraju. Odwiedziny kilku, napewno wzruszających dla Niemców miejsc, jak podupadającego cmentarza ze swojsko brzmiącymi niemieckimi nazwiskami, fontannę Bismarka czy pałacu niemieckiego gubernatora (zdjęcia z zewnątrz). W Buea możliwość przerwy na krótki posiłek a po obejrzeniu miasta do Melong, miasta położonego u stóp wulkanu Mont Manengouba. Po drodze przystanek w Njombe, przeurokliwej typowo afrykańskiej mieściny z licznymi kramikami. Obiad u Marie Poulet (Marysia Kurczak). Następnie odwiedziny spektakularnych wodospadów Ekom, wysokich na ponad 80 metrów, znajdujących się w otoczeniu tropikalnego lasu i soczystej zieleni nieskażonej cywilizacją przyrody. Łoskot spadającej wody zakłóca prowadzenie rozmów. W okresie pory deszczowej ilość spadającej wody jest olbrzymia. Tworzą się dwa potężne wodospady zwane przez miejscową ludność: męskim i żeńskim. W porze suchej wody jest znacznie mniej i « czynne » jest tylko ramię « męskie », za to w okresie suchym bardziej spektakularna wydaje się wysokość wodospadu, ponieważ dół nie ginie w piętrzącej się wodzie i tworzących się chmurach wodnego pyłu. Każda więc pora roku ma swoje atuty, ażeby podziwiać to wspaniałe miejsce. Film Tarzan z Christopherem Lambert częściowo wykorzystywał te plenery. Po opuszczeniu wodospadów kierunek do hotelu położonego na wysokości około 1000 m.npm. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja. Hotel wygodny klasy turystycznej-łazienka/wc (wyżywienie: B/D)

4. DZIEŃ:Melong – FOUMBAN (150 km)
Po śniadaniu, droga do Foumban. Po drodze liczne wioski, zapoznanie z tradycją zamieszkałych tu ludów. Niegdyś na tych terenach znajdowało się północno-zachodnie królewstwo Tikar, które w XIX wieku przeszło pod protektorat sułtana Njoya i pod jego rządami odegrało ważną rôle w historii regionu. W czasie drogi przystanek i podziwianie, owianych legendą i kultem animistycznym wodospadów de la Metche. Poznanie tradycji ludów Bamileke i Bamoun. Odwiedziny kilku miejsc dziedzictwa narodowego, czy może raczej dziedzictwa plemiennego wspomnianych powyżej ludów. W ciągu dnia obiad, dalsza droga. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja. Hotel klasy turystycznej: łazienka/wc (wyżywienie: B/D)

5. DZIEŃ: Foumban – YAOUNDE (360 km)
Po śniadaniu, dzień na zwiedzanie miasta. Sesja fotograficzna z zewnątrz pałacu panującego Sułtana (dynastia od końca XIV wieku). Miejsce kultu – zabytkowy, prawie 10 metrowy tam-tam, którego dźwieki wydawane uderzaniem w bęben wyrzeźbionymi w krztałcie ramion metrowymi łychami/werblami – symbolizującymi obcięte niewolnikom przedramiona przez kilkuset lat zwoływały swoim dźwiękiem ludność sułtanatu na zgromadzenie. Dźwięk rozchodzi się wg. przewodników w promieniu 20 kilometrów. Postój przy drzewie w centralnym miejscu placu/targowiska na którym wiszano skazańców (ostatnia egzekucja odbyła się niecałe 100 lat temu). Zapoznanie się z procesem wypalania/powstawania figur z brązu. Różnorodność wzorów/motywów/figur/rozmiarów robi olbrzymie wrażenie. Często wzornictwo łączy style perskie/sahelu z afrykańskimi-negrodailnymi. Foumban, jako stolica sztuki z brązu w tej części Afryki słynie od setek lat. W muzeach spotyka się eksponaty z XIV wieku (muzeum w Yaounde). Odwiedziny największego w tej części Kamerunu targu, w tym targu rzeźb z drewna, połączeń drewna z gliną. Następnie droga do Yaounde – stolicy Kamerunu. Po drodze dwa postoje i odwiedziny lokalnych królów w Famboussam i Batoufam. Każde z królewstw posiadało swoją odmienną od innych kulturę, zwyczaje i tradycje. Zapoznamy się z lokalną sztuką i rekodziełem. Poznamy lokalną arystokrację, tę prawdziwą, czyli szefów wiosek , przedstawicieli najpotężniejszych rodzin, zwykle dziedziczących tę funkcje z dziada-pradziada i którzy, choć w Kamerunie obowiązuje prawo bazujące w swojej istocie na prawie francuskim czyli rzymskim, swoimi tradycjami które kultywują, częściowo stoją ponad obowiązującym prawem cywilnym, mogąc posiadać zgodnie ze swoją wolą i siłami witalnymi tyle żon ile zechcą. Często ci najpotężniejsi, przyjmowani są przez prezydenta kraju z takimi sami honorami jak głowy innych państw. Po “królewskich” wizytach dalsza droga z typowymi dla tych rejonów widokami, licznymi poletkami bananowców, uprawnych poletek kukurydzy, sterczących nad strzechami chat drzewkami papai, palm, chaszczy a czasem, odcinkami gęstej dżungli. Przed dotarciem do stolicy, w jakimś lokalnym “zajeździe” przerwa na obiad. Późnym popołudniem dotarcie do stolicy Kamerunu. Yaounde założone zostało przez niemieckich kolonizatorów, pierwotnie jako miasteczko/składowisko pozyskiwanych z masowych mordów – ciosów słoni. Później nastąpił napływ ludności, rozrósł się handel i dziś Yaounde po Douali jest drugim co do wielkości miastem Kamerunu i sercem administracyjnym państwa. Zameldowanie w hotelu, nastepnie po krótkim odpoczynku wyjazd do lokalnej restauracji na kolację. Nocleg. hotel klasy turystycznej, wygodne pokoje z łazienką, wc i klimatyzacją (wyżywienie: B/D)

6. DZIEŃ: YAOUNDE
Po śniadaniu, około 9 rano wyjazd na zwiedzanie okolic Yaounde. Zajmie to prawie cały dzień. Odwiedziny naturalnego rezerwatu (las tropikalny)/sanktuarium de la Mefou na terenie którego znajduje się sanktuarium goryli i innych naczelnych, w szczególnosci szympansów. Park rozciągający sie na powierzchni ponad 1050 hektarów gromadzi licznych przedstawicieli wspomnianych gatunków. Częśc zamieszkujących tu naczelnych pozyskano w wyniku akcji przeciw kontrabandzie i nielegalnym odłowom zwierząt. Na terenie sanktuarium znajduje się również tzw. przedszkole, dla młodych osobników, których rodzice zostali zabici przez kłusowników. Zgodnie z polityką władz Kamerunu, część zwierząt wraca na łono natury by móc resztę swojego życia spędzić na wolności, częśc odsyłana jest do różnych zakatków świata i niestety dla nich, resztę swojego czasu spędzą w ZOO by dostarczać radości naszym maluchom. Dla niektórych odwiedzających rezerwat, jest to silne przeżycie, szczególnie bliskość obcowania z tymi potężnymi zwierzętami, choć oddzielonych od zwiedzających siatkami/ogrodzeniem, ale pozostających w środowisku naturalnego lasu w wydzielonych dla poszczególnych gatunków parcelach kilku-kilkunastu hektarów. Ponad godzinny marsz alejkami/ścieżkami przez otaczający dziewiczy tropikalny las w asyście przewodnika, dla niektórych stanowić będzie głowną atrakcję tego dnia. Po opuszczeniu rezerwatu przejazd nad rzekę Nyong. Wolno płynącą, nad brzegiem której rosnie dżungla i czasem przebije się głośny odgłos żyjących ptaków. Spływ małymi pirogami (po 2 osoby) w górę rzeki przez około 40 minut, aż dotarcie do najwiekszego drzewa Kamerunu. Kolosa o obwodzie dwudziestu kilku metrów i wysokości osiemdziesięciu, którego czubek ginie gdzieś w nisko przesuwających sie czasem chmurach. Zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia na tle jego pnia może stanowić jedną z cenniejszych pamiątek. Powrót zajmie około 25 minut. Po obiedzie nad brzegiem rzeki, droga powrotna do Yaounde. Jeżeli czas pozwoli postój przy grotach w których niegdyś żyli i mieszkali obecni tu, nim zostali przepędzeni przez napływającą ludność Bantu – Pigmeje. Następnie powrót do hotelu, kolacja w lokalnej restauracyjce zwanej potocznie “makki”, gwarno, afrykańska muzyka, czas wolny. Nocleg. hotel klasy turystycznej, wygodne pokoje z łazienką, wc i klimatyzacją (wyżywienie: B/D)

7. DZIEŃ: Yaounde – KRIBI (300 km)
Po śniadaniu, jeżeli nie zdążylismy jeszcze odwiedzić muzeum afrykańskiego w Yaounde to przeznaczymy na to około godiny, następnie droga na zachód, czyli w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Miejscowość i okolice Kribi nazywane są w Kamerunie Wybrzeżem Lazurowym Kamerunu. Tego dnia przejazd nieco około 300 kilometrów. Po drodze obiad. Wczesnym popołudniem dojazd do hotelu położonego nad brzegiem oceanu. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja na mieście. Nocleg. hotel klasy turystycznej, wygodne pokoje z łazienką, wc i klimatyzacją (wyżywienie: B/D)

8. DZIEŃ: KRIBI
Po śniadaniu przejażdżka pirogą po rzece Lobe. Odwiedziny obozowiska Pigmejów i poznanie miejsca w którym mieszkają. Tradycje i obyczaje tych ludzi przybliży lokalny przewodnik. Przewidziany jest wspólny taniec. Po wizycie w wiosce odwiedziny sławnych wodospadów Lobe, sławnych, może nie ze względu na wysokość zrzutu wody, ale dlatego, że swoje wody uwalniają wprost do oceanu. Teren wokół wodospadów porośnięty jest bujną tropikalną roślinnością co sprzyja robieniu unikalnych zdjęć. Około południa obiad, zgodnie z indywidualnymi gustami można nacieszyć sie świeżymi krewetkami, langustami lub innymi. Po obiedzie czas wolny ewentualnie odwiedziny w lokalnym “porciku” rybackim i zdjęcia w wiosce rybaków. Ok. 14 – 15 tej plaża lub inne formy wypoczynku. Wieczorem kolacja. Nocleg. hotel klasy turystycznej, wygodne pokoje z łazienką, wc i klimatyzacją (wyżywienie: B/D)

9. DZIEŃ: Kribi – DOUALA (320 km)
Po wczesnym śniadaniu, wyjazd z nadmorskiej miejscowości Kribi i kierunek na Doualę, miasta w którym rozpoczęła się przygoda w Kamerunie i miasta z którego nastąpi do Polski. Po drodze odwiedziny wyspy szympansów. Będzie to zapewne ostatnia, ale szczególna atrakcja w Kamerunie. Przed odbiciem w bok od głównej drogi, należy zakupić (ze środków własnych 5-10€) prowiant dla szympasów, żeby móc je przywołać z lasu (zamieszkują w stanie dzikim wyspy o powierzchni ponad 1 km2). Droga do nich, to « odbicie » z drogi głównej asfaltowej i pokonanie 52 kilometry szrutówki-w porze deszczowej błotnistej szrutówki, a następnie po dotarciu, łodziami motorowymi – zabierają 6-8 osób, dopłynięcie najpierw do tzw przedszkola szympansów , gdzie osobniki sa trzymane, aż do osiągnięcia 14 roku życia, by następnie zostać wypuszczone na jednej z wysp i dołączyć do lokalnej społeczności szympasów, żądzących się swoimi prawami w zhierarchizowanych koloniach . Następnie powrót na główną drogę i dojazd do Douali późnym popołudniem. Ponieważ odlot do Europy przewidziany jest na następny dzień około południa, powrót do znanego już z pierwszej nocy w Kamerunie hotelu. Kolacja na mieście. Czas wolny. Nocleg. hotel klasy turystycznej, wygodne pokoje z łazienką, wc i klimatyzacją (wyżywienie: B/D)

10. DZIEŃ: Douala – odlot do Europy (przez Adis Ababa)
Po śniadaniu około południa transfer na lotnisko. Pożegnanie się z lokalnym Operatorem, odprawa paszportowo-celna. Odlot do Europy z międzylądowaniem w Adis Ababie i kilkugodzinnym postojem tranzytowym na tym lotnisku.(wyżywienie: B/ pozostałe na pokładach samolotów))

11. DZIEŃ: Warszawa/POLSKA
Po kolejnym ladowaniu tranzytowym w jednym ze stolic europejskich, przesiadka na samolot do Polski. Przylot do Warszawy/ Polski w godzinach południowych. (wyżywienie: na pokładzie samolotu)

CENA OBEJMUJE:

 • transfer z lotniska w Douali do hotelu w dniu przylotu i transfer z hotelu na lotnisko w dniu odlotu
 • śniadania w dniach: 3-10 razem 8 śniadań
 • bilety wstępu wraz z wymaganymi przewodnikami do miejsc wymagających odpłatności wg.programu
 • nadzór logistyczny
 • wyprawę na wyspę szympansów w Edea
 • wyprawę do Pigmejów Baka w Kribi
 • obecność polskiego pilota
 • obowiązkową składkę na TFG
 • ubezpieczenie UNIQUA (KL-30000€, Assistance 30000€, NNW 4000€, OC 50000€ bagaż 4000€, koszty leczenia COVID

CENA NIE OBEJMUJE:

 • ceny biletu lotniczego — przed wyjazdem bezpośrednio agentowi
 • 490€ płatnych przez Uczestnika po przyjeździe do DOUALA, bezpośrednio lokalnemu Operatorowi

UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBĄ i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiscie po przyjeździe do Douali – PAKIET 490€ za:

 • przejazd busem na trasie Douala-Melong-Foumban-Yaounde-Kribi-Douala
 • obiadokolacje w dniach: 2-9, razem 8 obiadokolacji
 • noclegi w hotelach w dniach: dz.2-9, razem 8 noclegów (hotele turystyczne: toaleta/WC/większość z klimatyzacją)
 • prawo fotografowania i filmowania w miejscach odwiedzanych (zgodnie z programem)
 • kierowcę i lokalnych przewodników
 • inne wymienione w programie

PONADTO

Do ceny wyprawy należy doliczyć:

cenę wizy do Kamerunu (ok.120€) przez wyspecjalizowane biuro pośrednictwa wizowego (pomagamy w załatwieniu wizy). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne.

zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 30€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci do 15 roku życia)

ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 200€ na całej trasie,
(dopłata do jedynki dla mężczyzn obowiązkowa 160€ – hotele, które nie dysponują pokojami typu TWIN, Panie wg. uznania mogą dzielić pokój typu DBL),

opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć)

posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podrózy
wydatków własnych

ewentualnych kosztów testów PCR (Covid) – przy wyjeździe do Kamerunu (wymagania przewoźnika lotniczego) i kosztu PCR w Kamerunie przy wylocie do Polski (ok. 40€)

WYMAGANE SZCZEPIENIE PRZECIWKO ŻÓŁTEJ FEBRZE

profilaktyka medyczna:

medycynatropikalna.pl

https://medycynatropikalna.pl/kraj/kamerun/

UWAGI

Ponieważ w Kamerunie, większa część hoteli nie posiada pokoi typu TWIN, w przypadku mężczyzn podróżujących samotnie, w hotelach gdzie pokoje są typu DBL, ze względów obyczajowych wymagana jest obowiązkowa dopłata do jedynki. Kobiety, traktowane są bardziej «ulgowo » i jeżeli chcą mogą spędzać noce w tym samym łóżku, tym samym unikając dopłaty do jedynki.

Standaryzacja hoteli: dobre hotele klasy turystycznej, czysta pościel, ręczniki, mydło etc. z łazienką i WC większość z klimatyzacją

W niektórych obiektach może zdarzyć się, że natraficie na cieknący kran, głośną wentylację czy inną niedogodność.

Wszelkie ewentualne zmiany w programie dnia, nie wpłyną na program wycieczki, jako całości. Pewne zdarzenia jak gwałtowny deszcz, ewentualna awaria samochodu, czy inne zdarzenie losowe, jak awaria prądu, czy agregatu prądotwórczego, pęknięcie opony etc., które mogą spowodować pewne zakłócenie w planie dnia należy uwzględnić i traktować jako nieodłączną część przygody

Wynajęty transport to bus osobowy. Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 10-15 lat. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest rozwinięta. Ludzie są przyjaźni a kuchnia przyzwoita, szczególnie nad oceanem wyśmienite są owoce morza.

CENY w KAMERUNIE

obiad – 3-6€/os.(na trasie przejazdu)

coca-cola w restauracji od 0,7 – 1€

piwo od 1-2€

ŚNIADANIA: jemy w lokalnych knajpkach poza hotelem (w większości). Standardowe menu: omlet lub sadzone jajka 2 sztuki, bagietka, masło roślinne, konfitura, serek topiony “la vache qui rie”lub ekwiwalentny + kawa

KOLACJA : w lokalnych knajpkach, wieczorem najczęściej sporo gości, jest gwarno, często z głośną lokalną muzyką co przekłada się na wspaniałą afrykańska atmosferę i integrację z miejscową ludnością.

Standardowe menu: pół kurczka z grilla+ frytki lub ryż lub kasza na bazie manioku lub

pół kurczaka “kedżenu” w ostrym sosie + ryż lub kasza na bazie manioku lub

ryba z grilla + frytki lub ryż lub kasza na bazie manioku

GRUPA: od 14 osób + Pilot

ZAPISY: ZE WZGLEDU NA ROSNĄCE CENY BILETÓW LOTNICZYCH, W MIARĘ ZBLIŻANIA SIĘ TERMINU WYLOTU, DORADZAMY DOKONANIE JAK NAJWCZEŚNIEJSZEJ REZERWACJI. ZE WZGLĘDU NA PROSTE PROCEDURY WIZOWE LISTA UCZESTNIKÓW ZAMKNIĘTA ZOSTANIE NA 14 DNI PRZED PLANOWANYM WYJAZDEM LUB Z CHWILĄ ZGŁOSZENIA SIE 20-TEGO UCZESTNIKA.

Harmonogram wyprawy (POŁĄCZENIA LOTNICZE) Biuro NOSYBE-TRAVEL DOSTOSOWAŁO DO POŁĄCZEŃ ETIOPIAN AIRLINES ZE WZGLĘDU NA OBECNĄ “COVIDOWĄ” CENĘ europejskich operatorów lotniczych. Z chwilą gdy ceny połączeń AIR FRANCE lub BRUSSEL AIRLINES, staną się atrakcyjne, proponować będziemy połączenia z lotniskiem tranzytowym w Europie i wtedy czas trwania całej impresy skróci się z 11 dni do 10 – ze względu na czas połączeń lotniczych. Sam program i ilość spędzonych nocy w KAMERUNIE NIE ULEGNIE ZMIANIE (8 NOCLEGÓW), INNE NATOMIAST BĘDĄ: DZIEŃ PRZYLOTU I GODZINY PRZYLOTU DO I Z DOUALA

BAGAŻ: Idealny do 20 KG, w miękkiej torbie, plecaku. Ze względu, że bagaż podróżuje z nami na dachu samochodu, prosimy o nie branie ze sobą walizek, są ” nieustawne”. Prosimy pamiętać, że Grupa liczy około 15, nawet do 20 osób i na dachu samochodu będziemy mieli 15 do 20 bagaży o łącznej wadze około 400 kg.

Mile widziany dla wygody każdego plecaczek podręczny 5-7kg który mamy ze sobą.

TERMIN PŁATNOŚCI

zaliczka 990 pln (przy zawarciu umowy)

590€ płatne do 40 dni przed wyjazdem