dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • podróż od wodospadów Ekom – Tarzana, przez sułtanaty aż do Wybrzeża Lazurowego Kamerunu – miejscowości Kribi
 • niesamowite afrykańskie pejzaże, zielone góry i czynny wulkan Mt. Cameroun wyrastający wprost z oceanu
 • jeziora w uspionych kraterach i wysokie na 80 metrów spektakularne wodospady Ekom
 • wodospady de la Metche – miejsca animalistycznych wierzeń
 • bogata kultura i tradycje ludów Bamileke, Bamoun i Peul, muzea królestw dawnego Kamerunu
 • unikalna afrykańska sztuka i rękodzieło, gwarne targowiska i kolorowe bazary z tradycyjnymi rzeźbami
 • Foumban – miasto Sułtana
 • sanktuarium goryli i szympansów w Parku Narodowym de la Mefou
 • pierwotna dżungla równikowej części Zatoki Gwinejskiej
 • tradycje i wioska Pigmejów Baka
 • unikalne w skali swiatowej wodospady Lobe, którego wody wpadają wprost do Oceanu Atlantyckiego
 • wypoczynek w kurorcie na plażach Kribi, kameruńskim raju obfitującym w morskie specjały
 • wyspy dzikich szympansów w Edea
 • możliwość przedłużenia pobytu wypoczynkowego w Kribi o dowolną ilość dni

 

TERMIN

DOWOLNY, CAŁOROCZNY – z zastrzeżeniem, że pora sucha – optymalna dla części wypoczynkowej trwa października do kwietnia.

WYMAGANE SZCZEPIENIE PRZECIWKO ŻÓŁTEJ FEBRZE

INFORMACJE OGÓLNE

Ponieważ w Kamerunie, duża część hoteli nie posiada pokoi typu TWIN, w przypadku mężczyzn podróżujących samotnie, w hotelach gdzie pokoje są typu DBL, ze względów obyczajowych wymagana jest obowiązkowa dopłata do jedynki. Kobiety, traktowane są bardziej «ulgowo » i jeżeli chcą mogą spędzać noce w tym samym łóżku, tym samym unikając dopłaty do jedynki.

Wynajęte samochody/bus – minibus standardowo w Kamerunie maja kilkanaście lub więcej lat. Są w środku czyste i Organizator dba o zapewniuniu należytej przestrzeni dla Podróżujących, jednakże często klimatyzacja jest niesprawna i Podróżujący mogą jechać przy otwartych oknach. Zdarzyć się mogą sytuacje nieprzewidziane (awaria samochodu, pęknięcie opony, awaria klimatyzacji itp.), w związku z którymi harmonogram danego dnia może zostać zakłócony, ale program zostanie zrealizowany. Współpracujący z biurem Operator kameruński jest najbardziej znanym i doświadczonym, pełnym charyzmy Człowiekiem, więc zdarzenia opisane powyżej należy traktować jako bardzo mało prawdopodobne, ale możliwe.

Pora sucha w Kamerunie: październik-kwiecień, najcieplej jest od listopada do maja. Okres o największym nasileniu deszczy to miesiąc maj, często czerwiec i lipiec, zdarza się, że deszcze trwają aż do września. Temperatury rzadko w dzień spadają poniżej 30C (niezależnie od pory roku), w nocy w rejonach położonych w rejonach górskich – (początkowa część wycieczki) temperatury zwykle nie przekraczają 25C. Okres suchy ma swoje plusy (rzadkie deszcze), ale pora deszczowa również (potężne wody w wodospadach). Deszcze zwykle padają pod koniec dnia, ale zdarza się, że również w południe. W okresie deszczowym warto ze sobą zabrać kurtki przeciwdeszczowe. Trzeba jednak pamiętać, że przy globalnym ociepleniu się klimatu, mogą wystąpić anomalie pogodowe. Drogi z których będziemy korzystali są wyasfaltowane, więc przez cały rok przejezdne. Odcinek trasy do wysp szympansów, w razie nieprzejezdności zostanie pokonamy busikiem 4×4 – wg. Doświadczeń lokalnego Operatora.

Kamerun jest państwem bezpiecznym poza niektórymi rejonami kraju. Ze względów na ruchy separatystyczne przygraniczne rejony z Nigerią, północ kraju ze względu na terroryzm band islamskich oraz częściowo rejony graniczące z Tchadem oraz Republiką środkowoafrykańską.

Trasa wycieczki przebiega przez obszary bezpieczne, kontrolowane przez państwo. Organizator wraz Operatorem kameruńskim, zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo Uczestników. W razie ewentualnych wydarzeń w okolicach na północ od Douali Organizator dopuszcza możliwość w razie konieczności niewielkiej korekty objazdu (dotyczy rejonów anglojęzycznych Kamerunu).

Kameruńczycy często są opieszali przy realizacji zamówień w restauracjach, organizacji zakwaterowania w hotelach, ale są sympatyczni i należy zapomnieć o europejskich standardach obsługi. Klasyfikacja hoteli bazuje na standardach booking.com, Tripadvisor i doświadczeniu Organizatora oraz standaryzacji lokalnej. W niektórych obiektach może zdarzyć się, że natraficie na cieknący kran, głośną wentylację czy inną niedogodność. Afryka francuskojęzyczna ze względu na „raczkującą turystykę” ma odmienne standardy od obleganej przez turystów wschodniej Afryki anglojęzycznej. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany hotelu na o zbliżonym standardzie (wg. Powyżej wyszczególnionych kryteriów), w razie braku miejsc, czy tez innych niedogodności.

 

1 osoba = 4590 €

2 osoby = 2990 €/os.

3 osoby = 2790 €/os. + dopłata do jedynki

4 osoby = 2590 €/os.

5 osób = 2490 €/os. + dopłata do jedynki

6 osób = 2390 €/os.

7 osób = 2290 €/os. + dopłata do jedynki

8 osób = 2190 €/os.

Wybierz termin

od 2190 €/os. (TERMINY DOWOLNE)

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – odlot do Douala (przez Adis Ababa – ETIOPIA)
Odlot z lotniska F. Chopina z międzylądowaniem na jednym z lotnisk europejskich do Adis Ababa (można zacząć wyprawę z Wiednia czy Sztokholmu lub innych lotnisk obsługiwanych przez Ethopian Airlines – dla osób nie mieszkających w Warszawie, może to być korzystniejsze logistycznie jak i cenowo). Lądowanie w stolicy Etiopii w nocy. Postój tranzytowy na lotnisku.

2. DZIEŃ: Adis Ababa (Etiopia) – DOUALA (KAMERUN)
Rano dalsza podróż. Lot do Kamerunu. Około południa lądowanie w Douali , najwiekszego ośrodka miejskiego Kamerunu. Po odprawie celno-paszportowej i okazaniu międzynarodowej książeczki szczepień, powitanie przez przedstawiciela naszego lokalnego partnera i transfer minibusem do hotelu, po drodze objazd w celu zobaczenia centrum i najbardziej interesujących miejsc miasta. Następnie zakwaterowanie, odpoczynek. Dla chętnym kąpiel w basenie hotelowym. Kolacja w hotelu. Nocleg. Hotel Les Foyer des Marin 2/3*- basen

3. DZIEŃ: Douala – LIMBE
Po śniadaniu droga do Limbe, małej nadmorskiej miejscowości położonej u stóp jednego z największych czynnych afrykańskich wulkanów. Mt. Cameroun liczący prawie 4100 metrów wysokości . Po drodze postój w Buea, pierwszej stolicy Kamerunu, założonej w czasie niemieckiej kolonizacji tego kraju. Odwiedziny kilku, napewno wzruszających dla Niemców miejsc, jak podupadającego cmentarza ze swojsko brzmiącymi niemieckimi nazwiskami, fontannę Bismarka czy pałacu niemieckiego gubernatora (zdjęcia z zewnątrz). W Buea możliwość przerwy na obiad a po obejrzeniu miasta z okien samochodu dalsza droga do Limbe. Po drodze liczne plantacje herbaty. Po południu odwiedziny parku botanicznego, z ciekawą historią. Założony w czasach niemieckich w roku 1892, gromadzi wiele tropikalnych roślin, w tym ponad 150 endemitów (choć bardziej przypomina park niż ogród botaniczny, ciekawy jest amfiteatr, zarasnięty teraz mchem a gromadzący licznie widzów na początku XX wieku). Położony pomiędzy pobliskim wulkanem a niedalekim oceanem znajduje sie w rejonie gdzie widać liczne fragmenty zakrzepłej lawy pozostałej po ostatniej erupcji wulkanu w 1999 roku. Zakwaterowanie w hotelu nad brzegiem oceanu , kolacja, czas wolny. Hotel Seme Beach Hotel 2/3*basen

4. DZIEŃ: Limbe – MELONG
Po śniadaniu droga na północ, do miasta Melong położonego u stóp wulkanu Mont Manengouba. Po drodze przystanek w Njombe, przeurokliwej typowo afrykańskiej mieściny z licznymi kramikami. Obiad u Marie Poulet (Marysia Kurczak). Następnie odwiedziny spektakularnych wodospadów Ekom, wysokich na ponad 80 metrów, znajdujących się w otoczeniu tropikalnego lasu i soczystej zieleni nieskażonej cywilizacją przyrody. Łoskot spadającej wody zakłóca prowadzenie rozmów. W okresie pory deszczowej ilość spadającej wody jest olbrzymia. Tworzą się dwa potężne wodospady zwane przez miejscową ludność: męskim i żeńskim. W porze suchej wody jest znacznie mniej i « czynne » jest tylko ramię « męskie », za to w okresie suchym bardziej spektakularna wydaje się wysokość wodospadu, ponieważ dół nie ginie w piętrzącej się wodzie i tworzących się chmurach wodnego pyłu. Każda więc pora roku ma swoje atuty, ażeby podziwiać to wspaniałe miejsce. Film Tarzan z Christopherem Lambert częściowo wykorzystywał te plenery. Po opuszczeniu wodospadów kierunek Melong, miejscowość położona na wysokości około 1000 m.npm. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja. Hotel Villa Kleber 2/3* basen (czynny w zależności od kaprysu zarządcy)

5. DZIEŃ: Melong – FOUMBAN
Po śniadaniu, droga do Foumban. Po drodze liczne wioski, zapoznanie z tradycją zamieszkałych tu ludów. Niegdyś na tych terenach znajdowało się północno-zachodnie królewstwo Tikar, które w XIX wieku przeszło pod protektorat sułtana Njoya i pod jego rządami odegrało ważną rôle w historii regionu. W czasie drogi przystanek i podziwianie, owianych legendą i kultem animistycznym wodospadów de la Metche. Poznanie tradycji ludów Bamileke i Bamoun. Odwiedziny kilku miejsc dziedzictwa narodowego, czy może raczej dziedzictwa plemiennego wspomnianych powyżej ludów. W ciągu dnia obiad, dalsza droga. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja. Hotel Pekassa de Karche 2/3*

6. DZIEŃ: FOUMBAN
Po śniadaniu, dzień na zwiedzanie miasta. Sesja fotograficzna z zewnątrz pałacu panującego Sułtana (dynastia od końca XIV wieku). Miejsce kultu – zabytkowy, prawie 10 metrowy tam-tam, którego dźwieki wydawane uderzaniem w bęben wyrzeźbionymi w krztałcie ramion metrowymi łychami/werblami – symbolizującymi obcięte niewolnikom przedramiona przez kilkuset lat zwoływały swoim dźwiękiem ludność sułtanatu na zgromadzenie. Dźwięk rozchodzi się wg. przewodników w promieniu 20 kilometrów. Postój przy drzewie w centralnym miejscu placu/targowiska na którym wiszano skazańców (ostatnia egzekucja odbyła się niecałe 100 lat temu). Zapoznanie się z procesem wypalania/powstawania figur z brązu. Różnorodność wzorów/motywów/figur/rozmiarów robi olbrzymie wrażenie. Często wzornictwo łączy style perskie/sahelu z afrykańskimi-negrodailnymi. Foumban, jako stolica sztuki z brązu w tej części Afryki słynie od setek lat. W muzeach spotyka się eksponaty z XIV wieku (muzeum w Yaounde). Odwiedziny największego w tej części Kamerunu targu, w tym targu rzeźb z drewna, połączeń drewna z gliną. W ciągu dnia przerwa na obiad. Dzień upłynie błyskawicznie, na oglądaniu, targowaniu się i zakupie pamiątek. Pod wieczór powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja. Hotel Pekassa de Karche 2/3*

7. DZIEŃ: Foumban – BANGOULAP
Po śniadaniu, dalsza droga i poznawanie zamieszkałych tu ludów. Odwiedziny muzea/miejsca przechowywania pamiątek, istniejących tu jeszcze przed powstaniem wielkiego królewstwa Tikar, małych królewstw/księstw Dschang, Foumban i Bapa. Każde z królewstw posiadało swoją odmienną od innych kulturę, zwyczaje i tradycje. Zapoznanie się z lokalną sztuką i rekodziełem. Poznanie lokalnej arystokracji, tej prawdziwej, czyli szefów wiosek, być może uda się załatwić audiencję u króla (przez przewodnika), przedstawicieli najpotężniejszych rodzin, zwykle dziedziczących tę funkcje z dziada-pradziada i którzy, choć w Kamerunie obowiązuje prawo bazujące w swojej istocie na prawie francuskim czyli rzymskim, swoimi tradycjami które kultywują, częściowo stoją ponad obowiązującym prawem cywilnym, mogąc posiadać zgodnie ze swoją wolą i siłami witalnymi tyle żon ile zechcą. Często ci najpotężniejsi, przyjmowani są przez prezydenta kraju z takimi sami honorami jak głowy innych państw. Wieczorem zakwaterowanie w położonym na wzgórzu hotelu, skąd rozpościera się fantastyczny widok na otaczającą okolicę, kolacja, czas wolny. Hotel Villa Bountaga 3*

8. DZIEŃ: Bangoulap – YAOUNDE
Tego dnia, po sniadaniu pozostanie do przejechania około 250 kilometrów do stolicy kraju Yaounde. Typowym dla tych rejonów krajobrazem, licznych bananowców rosnących wzdłuz drogi, uprawnych poletek, sterczących nad strzechami chat drzewkami papai, palm, chaszczy a czasem, odcinkami gęstej dżungli Podróżni będą przemieżać kolejne kilometry. Przed dotarciem do stolicy, w jakimś zajeździe przerwa na obiad. Wczesnym popołudniem dotarcie do stolicy. Yaounde założona została przez niemieckich kolonizatorów, pierwotnie jako miasteczko/składowisko pozyskiwanych z masowych mordów – ciosów słoni. Później nastąpił napływ ludności, rozrósł się handel i dziś jest drugim co do wielkości miastem Kamerunu i sercem administracyjnym państwa. Odwiedziny centrum handlowego i rządowego miasta. Jeżeli czas pozwoli również targ miejski. Po południu zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Hotel Safyad 3*/basen

9. DZIEŃ: YAOUNDE
Po śniadaniu, około 9 rano wyjazd na zwiedzanie okolic Yaounde. Zajmie to prawie cały dzień. Odwiedziny naturalnego rezerwatu (las tropikalny)/sanktuarium de la Mefou na terenie którego znajduje się sanktuarium goryli i innych naczelnych, w szczególnosci szympansów. Park rozciągający sie na powierzchni ponad 1050 hektarów gromadzi licznych przedstawicieli wspomnianych gatunków. Częśc zamieszkujących tu naczelnych pozyskano w wyniku akcji przeciw kontrabandzie i nielegalnym odłowom zwierząt. Na terenie sanktuarium znajduje się również tzw. przedszkole, dla młodych osobników, których rodzice zostali zabici przez kłusowników. Zgodnie z polityką władz Kamerunu, część zwierząt wraca na łono natury by móc resztę swojego życia spędzić na wolności, częśc odsyłana jest do różnych zakatków świata i niestety dla nich, resztę swojego czasu spędzą w ZOO by dostarczać radości naszym maluchom. Dla niektórych odwiedzających rezerwat, jest to silne przeżycie, szczególnie bliskość obcowania z tymi potężnymi zwierzętami, choć oddzielonych od zwiedzających siatkami/ogrodzeniem, ale pozostających w środowisku naturalnego lasu w wydzielonych dla poszczególnych gatunków parcelach kilku-kilkunastu hektarów. Ponad godzinny marsz alejkami/ścieżkami przez otaczający dziewiczy tropikalny las w asyście przewodnika, dla niektórych stanowić będzie głowną atrakcję tego dnia. Po opuszczeniu rezerwatu przejazd nad rzekę Nyong. Wolno płynącą, nad brzegiem której rosnie dżungla i czasem przebije się głośny odgłos żyjących ptaków. Spływ małymi pirogami (po 2 osoby) w górę rzeki przez około 40 minut, aż dotarcie do najwiekszego drzewa Kamerunu. Kolosa o obwodzie dwudziestu kilku metrów i wysokości osiemdziesięciu, którego czubek ginie gdzieś w nisko przesuwających sie czasem chmurach. Zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia na tle jego pnia może stanowić jedną z cenniejszych pamiątek. Powrót zajmie około 25 minut. Po obiedzie nad brzegiem rzeki, droga powrotna do Yaounde. Jeżeli czas pozwoli postój przy grotach w których niegdyś żyli i mieszkali obecni tu, nim zostali przepędzeni przez napływającą ludność Bantu – Pigmeje. Następnie powrót do hotelu, kolacja, czas wolny. Nocleg. Hotel Safyad 3*/basen

10. DZIEŃ: Yaounde – KRIBI
Po śniadaniu droga na zachód, czyli w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Miejscowość i okolice Kribi nazywane są w Kamerunie Wybrzeżem Lazurowym Kamerunu. Tego dnia przejazd nieco ponad 200 kilometrów. Po drodze obiad. Około południa lub tuż po, dojazd do hotelu położonego nad brzegiem oceanu. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja. hotel Gites de Kribi 3*/basen

11. DZIEŃ: KRIBI
Po śniadaniu przejażdżka pirogą po rzece Lobe. Odwiedziny obozowiska Pigmejów i poznanie miejsca w którym mieszkają. Tradycje i obyczaje tych ludzi przybliży lokalny przewodnik. Przewidziany jest wspólny taniec. Po wizycie w wiosce odwiedziny sławnych wodospadów Lobe, sławnych, może nie ze względu na wysokość zrzutu wody, ale dlatego, że swoje wody uwalniają wprost do oceanu. Teren wokół wodospadów porośnięty jest bujną tropikalną roślinnością co sprzyja robieniu unikalnych zdjęć. Około południa obiad, zgodnie z indywidualnymi gustami można nacieszyć sie świeżymi krewetkami, langustami lub innymi. Po obiedzie czas wolny, plaża, basen lub inne formy wypoczynku. Wieczorem kolacja. hotel Gites de Kribi 3*/basen

12. DZIEŃ: KRIBI
Po śniadaniu, chętni, fakultatywnie zobaczą lokalny port rybny i odwiedzą wioskę rybaków. Dla chętnych postój i obiad w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu, czas wolny. Wieczorem kolacja. hotel Gites de Kribi 3*/basen

13. DZIEŃ: Kribi – DOUALA
Po wczesnym śniadaniu, wyjazd z nadmorskiej miejscowości Kribi i skierunek na Doualę, miasta w którym rozpoczęła się przygoda w Kamerunie i miasta z którego nastąpi do Polski. Po drodze odwiedziny wyspy szympansów. Będzie to zapewne ostatnia, ale szczególna atrakcja w Kamerunie. Przed odbiciem w bok od głównej drogi, należy zakupić (ze środków własnych 5-10€) prowiant dla szympasów, żeby móc je przywołać z lasu (zamieszkują w stanie dzikim wyspy o powierzchni ponad 1 km2). Droga do nich, to « odbicie » z drogi głównej asfaltowej i pokonanie 52 kilometry szrutówki-w porze deszczowej błotnistej szrutówki, a następnie po dotarciu, łodziami motorowymi – zabierają 6-8 osób, dopłynięcie najpierw do tzw przedszkola szympansów, gdzie osobniki sa trzymane, aż do osiągnięcia 14 roku życia, by następnie zostać wypuszczone na jednej z wysp i dołączyć do lokalnej społeczności szympasów, żądzących się swoimi prawami w zhierarchizowanych koloniach. Następnie powrót na główną drogę i dojazd do Douali późnym popołudniem. Ponieważ odlot do Europy przewidziany jest na następny dzień około południa, powrót do znanego już z pierwszej nocy w Kamerunie hotelu. Wypoczynek przy basenie. Czas wolny. Hotel Les Foyer des Marin 2/3*- basen

14. DZIEŃ: Douala – odlot do Europy (przez Adis Ababa)
Po śniadaniu około południa transfer na lotnisko. Pożegnanie się z lokalnym Operatorem, odprawa paszportowo-celna. Odlot do Europy z międzylądowaniem w Adis Ababie i kilkugodzinnym postojem tranzytowym na tym lotnisku.

15. DZIEŃ: WARSZAWA/POLSKA
Po kolejnym ladowaniu tranzytowym w jednym ze stolic europejskich, przesiadka na samolot do Polski. Przylot do Warszawy/ Polski w godzinach południowych.

CENA OBEJMUJE:

 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych wg programu (z zastrzeżeniem obowiązkowej dla Mężczyzn ze względu na obyczajowość dopłaty do jedynki w razie braku pokoi typu TWIN)
 • przejazd wynajętym dla grupy minibusem/busem na odcinku Douala-Yaounde-Kribi-Douala
 • wycieczki pirogami (dłubanką)
 • bilety wstępu do muzeów, miejsc kultu, zgromadzeń, wodospadów, wraz z wymaganym przewodnikiem
 • prawa wstępu do parków narodowych i rezerwatów ( Sanktuarium P.N. de la Mefou, Wyspy Szympansów Edea)
 • prawa fotografowania i filmowania
 • odwiedzin w wiosce Pigmejów (poza zwyczajowymi prezentami-papierosy, pomadki dla kobiet, cukierki, gwizdki, piłeczki itp.)
 • transfery z i na lotnisko w Douala
 • śniadania
 • obsługę angielskojęzycznego przewodnika/opiekuna
 • ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)
 • obowiązkowa składka na TFG

CENA NIE OBEJMUJE:

 • przelotu na trasie Warszawa-Douala-Warszawa
 • zwyczajowych napiwków wg uznania
 • kosztów uzyskania wiz ok. 120 euro + koszty pośrednictwa wyspecjalizowanego biura
 • obiadów i kolacji
 • napojów do posiłków
 • sportów wodnych
 • ew. wycieczek fakultatywnychobowiązkowej dopłaty do jedynki dla mężczyzn podróżujących samotnie a mogących dałączyć do innego podróżującego to: 2 noce w Foumban, 2 noce w Yaounde, 3 noce w Kribi – 220€
 • ew. dopłaty do pokoju jednoosobowego: 450 EUR (na całej trasie)
 • możliwości przedłużenia pobytu wypoczynkowego w Kribi o dowolną ilość dni w cenie 40€/os./dobę hotelową. Do ceny przedłużenia należy doliczyć koszt transportu do Douali - koszt odprowadzenia i doprawadzenia samochodu na wyznaczony dzień (program szympansy został wliczony w cenę podstawową i wtedy zostanie zrealizowany)
  
  
  Koszt transferu Kribi-Douala 240€ za pojazd do 4 osób.
  
  
  

  CENY w KAMERUNIE

  obiad – 5-15€/os. (lokalne restauracyjki ok. 5€, restauracje o „europejskim” stylu do 10€ -15€

  kolacja w hotelu 10-15€/os. (langusty, homary 20-35€)

  coca-cola w restauracji od 0,5 – 1,5€

  piwo od 1,5 -3 €