dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • Akookas, wysokie na kilkadziesiąt metrów skalne ostańce – wyrastające ponad tropikalny las deszczowy
 • tradycje i wioska Pigmejów Baka
 • unikalne w skali światowej wodospady Lobe, którego wody wpadają wprost do Oceanu Atlantyckiego
 • wyspy dzikich szympansów w Edea
 • pierwotna dżungla równikowa i największe drzewo Kamerunu
 • sanktuarium goryli i szympansów w Parku Narodowym de la Mefou
 • bogata kultura i tradycje ludów Bamileke, Bamoun i Peul, muzea królestw dawnego Kamerunu
 • unikalna afrykańska sztuka i rękodzieło, gwarne targowiska i kolorowe bazary z tradycyjnymi rzeźbami
 • wysokie na 80 metrów spektakularne wodospady Ekom
 • wodospady de la Metche – miejsca animalistycznych wierzeń
 • Foumban – miasto Sułtana
 • Douala i Yaounde – dawna i obecna stolica Kamerunu
 • Kribi – kameruński nadmorski kurort
 • owoce morza i wszechobecny ocean

Wybierz termin

1950 PLN + 2100 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – odlot do Yaounde (przez Adis Ababa – ETIOPIA)
Zbiórka na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie i popołudniowy odlot do Kamerunu. Międzylądowanie w jednym z portów tranzytowych w Europie, następnie lot do Adis Ababa. Postój transferowy.

2. DZIEŃ: Adis Ababa (Etiopia) – YAOUNDE (KAMERUN) / kolacja
Około południa lądowanie w Yaounde, administracyjnej stolicy Kamerunu. Po odprawie celno-paszportowej i okazaniu międzynarodowej książeczki szczepień, zostaniemy powitani przez przedstawiciela naszego lokalnego partnera i przewiezieni minibusem do hotelu. Zakwaterowanie, pierwsze zwiedzanie stolicy Kamerunu. Wieczorem kolacja, czas wolny. Dla chętnym nocna kąpiel w basenie hotelowym. Hotel Safyad 3*/basen.

3. DZIEŃ: Yaounde – NKOLANDOM (180 km)/ śniadanie/ kolacja
Po śniadaniu, krótkie zwiedzanie Yaounde. Odwiedziny w Muzeum Sztuki Kameruńskiej. Przed południem wyjazd do Ebolowy. Po drodze odwiedziny naturalnego rezerwatu (las tropikalny)/sanktuarium de la Mefou na terenie którego znajduje się sanktuarium goryli i innych naczelnych, w szczególności szympansów. Park rozciągający się na powierzchni ponad 1050 hektarów gromadzi licznych przedstawicieli wspomnianych gatunków. Część zamieszkujących tu naczelnych pozyskano w wyniku akcji przeciw kontrabandzie i nielegalnym odłowom zwierząt. Na terenie sanktuarium znajduje się również tzw. przedszkole, dla młodych osobników, których rodzice zostali zabici przez kłusowników. Zgodnie z polityką władz Kamerunu, część zwierząt wraca na łono natury by móc resztę swojego życia spędzić na wolności, część odsyłana jest do różnych zakątków świata i niestety dla nich, resztę swojego czasu spędzą w ZOO by dostarczać radości naszym maluchom. Dla niektórych odwiedzających rezerwat, jest to silne przeżycie, szczególnie bliskość obcowania z tymi potężnymi zwierzętami, choć oddzielonych od zwiedzających siatkami/ogrodzeniem, ale pozostających w środowisku naturalnego lasu w wydzielonych dla poszczególnych gatunków parcelach kilku – kilkunastu hektarów. Godzinny marsz alejkami/ścieżkami przez otaczający dziewiczy tropikalny las w asyście przewodnika, dla niektórych stanowić będzie duża atrakcję. Po opuszczeniu rezerwatu przejazd nad rzekę Nyong. Wolno płynącą, nad brzegiem której rośnie dżungla i czasem przebije się głośny odgłos żyjących ptaków. Spływ małymi pirogami (po 2 osoby) w górę rzeki przez około 40 minut i dotarcie do największego drzewa Kamerunu. Kolosa o obwodzie dwudziestu kilku metrów i wysokości osiemdziesięciu, którego czubek ginie gdzieś w nisko przesuwających się czasem chmurach. Zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia na tle jego pnia może stanowić jedną z cenniejszych pamiątek. Powrót zajmie około 25 minut. Po krótkiej przerwie, dalsza droga do Nkolandom. Zakwaterowanie, kolacja, czas wolny, nocleg. (tego dnia może zabraknąć czasu na przerwę obiadową). Hotel Centre de Tourisme de Nkolandom 2/3* basen.

4. DZIEŃ: NKOLANDOM / śniadanie / kolacja
Po śniadaniu program dnia obejmie wizytę w muzeum sztuki i historii ludów lasu, plemion Beti, Eton i Fang. Zobaczymy usytuowane na skale siedzibę szefostwa, odwiedzimy stanowisko prehistoryczne żyjących tu ludów. W odległości kilku kilometrów od hotelu znajdują się liczne ostańce Akookas, które wyrastają wprost z otaczających je po części lasów jak i plantacji. W ciągu dnia obiad. Fakultatywnie możliwość przejażdżki pirogą. Pod wieczór przewidziany jest występ lokalnej kapeli Nkoovas Ebolowa lub innej, będzie to wieczorek tańców tradycyjnych. Występ zajmie około godziny. Czas wolny, kolacja. Hotel Centre de Tourisme de Nkolandom 2/3* basen.

5. DZIEŃ: Nkolandom – BANGOULAP (420 km) / śniadanie / kolacja
Po śniadaniu droga powrotna w kierunku Yaounde, a następnie “kontynuacja” na północ. Tego dnia przejazd nieco ponad 400 kilometrów. W ciągu dnia postój na obiad, liczne sesje zdjęciowe. Przyjazd do Bangoulap późnym popołudniem. Zakwaterowanie w hotelu. Przygotowanie do Sylwestra. Szampana i pierwszą kolejkę piwa zapewnia Organizator. Zabawa do “białego rana”. Hotel Villa Bountaga 2/3* .

6. DZIEŃ: Bangoulap – FOUMBAN (150 km) / śniadanie / kolacja
Po późnym śniadaniu odwiedziny “na dworze” dwóch Króli. Pierwsza będzie wizyta w mieście Batoufam, następnie w Bafoussam.Po drodze mijać będziemy liczne wioski, położone wśród często gęstej roślinności, przydrożnych bananowców i papai. Król mieszkający w Bafoussam – stolicy ludu Bamileke a zarazem dużego miasta na północnym zachodzie Kamerunu urzeknie nas swoją gościnnością i jeżeli będzie sprzyjało nam szczęście, wizytę uwiecznimy wspólnym zdjęciem. Pod wieczór dotrzemy do Foumban – miasta słynnego ze względu na swoją historię (siedziba Sułtanów od XIV wieku) oraz ze względu na wytwarzane tu od wieków wyroby artystyczne, w szczególności wyrobów sztuki i rzemiosła wykonywanego ze stopów miedzi, potocznie zwanych tu brązem, jeżeli starczy czasu, pierwsze zakupy pamiątek i spacer po centrum miasta. Zakwaterowanie, czas wolny kolacja. Hotel Pekassa de Karche 2/3*

7. DZIEŃ: Foumban – DOUALA (420 km) / śniadanie / kolacja
Po śniadaniu, wcześnie rano zwiedzanie miasta. Sesja fotograficzna z zewnątrz pałacu panującego Sułtana (dynastia od końca XIV wieku). Miejsce kultu – zabytkowy, prawie 10 metrowy tam-tam, którego dźwięki wydawane uderzaniem w bęben wyrzeźbionymi w kształcie ramion metrowymi łychami/werblami – symbolizującymi obcięte niewolnikom przedramiona przez kilkuset lat zwoływały swoim dźwiękiem ludność sułtanatu na zgromadzenie. Dźwięk rozchodzi się wg. przewodników w promieniu 20 kilometrów. Postój przy drzewie w centralnym miejscu placu/targowiska na którym wieszano skazańców (ostatnia egzekucja odbyła się niecałe 100 lat temu). Zapoznanie się z procesem wypalania/powstawania figur z brązu. Różnorodność wzorów/motywów/figur/rozmiarów robi olbrzymie wrażenie. Często wzornictwo łączy style perskie/sahelu z afrykańskimi -negrodailnymi. Foumban, jako stolica sztuki z brązu w tej części Afryki słynie od setek lat. W muzeach spotyka się eksponaty z XIV wieku (muzeum w Yaounde). Odwiedziny największego w tej części Kamerunu targu, w tym targu rzeźb z drewna, połączeń drewna z gliną. Następnie droga na zachód do Douali. W ciągu dnia krótka przerwa na obiad. Po drodze przejeżdżać będziemy przez licznie rozsiane wioski. Jeżeli czas pozwoli będziemy się zapoznawać z tradycją zamieszkałych tu ludów. Niegdyś na tych terenach znajdowało się północno-zachodnie królestwo Tikar, które w XIX wieku przeszło pod protektorat sułtana Njoya i pod jego rządami odegrało ważną rolę w historii regionu. Jednakże tego dnia (poza zwiedzaniem Foumban) podstawową i zasadniczą atrakcją będą odwiedziny dwóch wspaniałych wodospadów, w scenerii lasów równikowych. Pierwszy przystanek to podziwianie, owianych legendą i kultem animistycznym wodospadów de la Metche. Następnie odwiedzimy spektakularne wodospady Ekom, wysokie na ponad 80 metrów, znajdujące się w otoczeniu tropikalnego lasu i soczystej zieleni nieskażonej cywilizacją przyrody. Łoskot spadającej wody zakłóca prowadzenie rozmów. W okresie pory deszczowej ilość spadającej wody jest olbrzymia. Tworzą się dwa potężne wodospady zwane przez miejscową ludność: męskim i żeńskim. W porze suchej wody jest znacznie mniej i « czynne » jest tylko ramię « męskie », za to w okresie suchym bardziej spektakularna wydaje się wysokość wodospadu, ponieważ dół nie ginie w piętrzącej się wodzie i tworzących się chmurach wodnego pyłu. Każda więc pora roku ma swoje atuty, ażeby podziwiać to wspaniałe miejsce. Film Tarzan z Christopherem Lambert rozsławił wodospady Ekom na cały świat i dzięki Lambertowi każdy z nas może je podziwiać nie jadąc do Kamerunu. Po opuszczeniu wodospadów , dalsza droga na południe, aż do gospodarczej stolicy i największego miasta Kamerunu – Douali, gdzie spędzimy noc w bardzo przyjemnym hotelu. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja. Hotel Foyer des Marin 2/3*basen.

8. DZIEŃ: Douala – Rezerwat Manoka Edea – KRIBI (320 km) / śniadanie / kolacja
Po wczesnym śniadaniu wyjazd do nadmorskiej miejscowości Kribi. Po drodze odwiedziny wyspy szympansów. Będzie to zapewne ostatnia, ale szczególna atrakcja w Kamerunie. Przed odbiciem w bok od głównej drogi, należy zakupić (ze środków własnych 5-10€) prowiant dla szympansów, żeby móc je przywołać z lasu (zamieszkują w stanie dzikim wyspy o powierzchni ponad 1 km2). Droga do nich, to « odbicie » z drogi głównej asfaltowej i pokonanie 52 kilometry szrutówki-w porze deszczowej błotnistej szrutówki, a następnie po dotarciu, łodziami motorowymi – zabierają 6-8 osób, dopłynięcie najpierw do tzw. przedszkola szympansów , gdzie osobniki są trzymane, aż do osiągnięcia 14 roku życia, by następnie zostać wypuszczone na jednej z wysp i dołączyć do lokalnej społeczności szympansów, rządzących się swoimi prawami w zhierarchizowanych koloniach. Przyjazd do hotelu. Wypoczynek przy basenie. Czas wolny. Kolacja. Hotel Gites de Kribi 2/3*- basen.

9. DZIEŃ: KRIBI / śniadanie / kolacja
Po śniadaniu wybierzemy się na przejażdżkę pirogą po rzece Lobe. Odwiedzimy obozowisko Pigmejów i poznamy miejsce w którym mieszkają. Tradycje i obyczaje tych ludzi przybliży nam nasz lokalny przewodnik ] . Przewidziany jest wspólny taniec. Po wizycie w wiosce odwiedzimy sławne wodospady Lobe, sławne może nie ze względu na wysokość zrzutu wody, ale dlatego, że swoje wody uwalniają wprost do oceanu. Teren wokół wodospadów porośnięty jest bujną tropikalną roślinnością i sprzyja robieniu unikalnych zdjęć. Około południa obiad, zgodnie z indywidualnymi gustami będziemy mogli nacieszyć się świeżymi krewetkami, langustami lub innymi. Po obiedzie czas wolny, plaża, basen lub inne formy wypoczynku. Wieczorem kolacja. Hotel Gites de Kribi 2/ 3*basen.

10. DZIEŃ: KRIBI / śniadanie/ kolacja
Po śniadaniu odpoczynek lub fakultatywnie zwiedzanie samej miejscowość Kribi i jej okolic. W programie lokalny port rybny. Miejscowy targ. Odwiedziny wioski rybaków (koszt ok. 15 EUR/osoba. Dla chętnych postój i obiad w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu, czas wolny. Wieczorem kolacja. Hotel Gites de Kribi 3*/basen.

11. DZIEŃ: Kribi – YAOUNDE (300 km) / śniadanie / kolacja
Po późnym śniadaniu, opuścimy nadmorską miejscowość Kribi i skierujemy się do Yaounde. Podziwiać będziemy zmieniające się krajobrazy, możliwe sesje zdjęciowe. Po drodze przewidziane są krótkie postoje na rozprostowanie nóg, odświeżenie się przy zimnych napojach no i oczywiście przerwa na obiad w lokalnej restauracji. Pod wieczór dotrzemy na miejsce do znanego już nam hotelu. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Kolacja. Hotel Safyad 3* basen.

12. DZIEŃ: Yaounde – odlot do Europy (przez Adis Ababa) / śniadanie
Po śniadaniu, ostatni relaks na basenie, następnie transfer na lotnisko. Pożegnanie się z naszymi lokalnymi przewodnikami, odprawa paszportowo-celna. Odlot do Adis Ababa. Postój tranzytowy. Około północy odlot do Europy.

13. DZIEŃ: Adis Ababa – WARSZAWA/POLSKA
Po kolejnym lądowaniu tranzytowym w jednej ze stolic europejskich, przesiadka na samolot do Polski. Przylot do Warszawy/ Polski w godzinach południowych.

CENA ZA OSOBĘ:
1950 PLN + 1200 EUR (płatne w Polsce) + 900 EUR (płatne bezpośrednio lokalnemu Operatorowi na miejscu po przylocie do Kamerunu)
* zaliczka 1950 PLN (przy zawarciu umowy)
* 1200 EUR płatne do 30 dni przed wyjazdem
* 900 EUR płatne przez Uczestnika po przyjeździe do Kamerunu bezpośrednio lokalnemu Operatorowi

CENA ZAWIERA: 

 • przejazd wynajętym dla grupy minibusem/busem na odcinku Yaounde-Nkolandom-Yaounde-Kribi-Douala-Foumban-Yaounde
 • bilety wstępu do muzeów, miejsc kultu, zgromadzeń, wodospadów, wraz z wymaganym przewodnikiem
 • transfer z lotniska do hotelu (w dniu przylotu) i transfer na lotnisko w dniu odlotu
 • obecność przedstawiciela kameruńskiego biura podróży
 • zakwaterowanie w hotelach wg programu w pokojach DBL
 • objazd i zwiedzanie zgodnie z programem miejsc w Yaounde
 • wyżywienie wg programu
 • prawa wstępu do parków narodowych i rezerwatów (Wyspy Szympansów Edea i P.N. de la Mefou) i innych wymienionych w programie
 • odwiedzin w wiosce Pigmejów (poza zwyczajowymi prezentami-papierosy, pomadki dla kobiet, cukierki, piłeczki dla dzieci, gwizdki itp.)
 • występ folklorystyczny w Nkolandom
 • obecność polskiego pilota
 • ubezpieczenie UNIQUA (KL, NNW, bagaż)
 • obowiązkową składkę na TFG

CENA NIE ZAWIERA:

 • kosztu biletu lotniczego na trasie Warszawa – Yaounde – Warszawa
 • kosztu wizy do Kamerunu 120 EUR + koszty pośrednictwa + koszty kuriera do ambasady w Berlinie
 • pakietu 50 EUR /osoba płatne na miejscu Pilotowi po rozpoczęciu wyprawy
 • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 390 EUR (płatne do 30 dni przed wyjazdem)
 • opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć) oraz wydatków własnych
  obiadów oraz napojów w trakcie całego pobytu i podczas podróży
 • kosztu testów na COVID–19 przed wylotem do/z Kamerunu
 • zwyczajowego napiwku dla kierowcy busa  – ok. 100 EUR od GrupyINFORMACJA: Ponieważ w Kamerunie, duża część hoteli nie posiada pokoi typu TWIN, w przypadku mężczyzn podróżujących samotnie, w hotelach gdzie pokoje są typu DBL (zdecydowana większość hoteli), ze względów obyczajowych wymagana jest obowiązkowa dopłata do jedynki. Kobiety, traktowane są bardziej «ulgowo » i jeżeli chcą mogą spędzać noce w tym samym łóżku, tym samym unikając dopłaty do jedynki. Wynajęte samochody /bus – minibus standardowo w Kamerunie mają kilkanaście lub więcej lat. Są w środku czyste i Organizator dba o zapewnieniu należytej przestrzeni dla Podróżujących, jednakże często klimatyzacja jest niesprawna i Podróżujący mogą jechać przy otwartych oknach. Zdarzyć się mogą sytuacje nieprzewidziane (awaria samochodu, pęknięcie opony, awaria klimatyzacji itp.), w związku z którymi harmonogram danego dnia może zostać zakłócony, ale program zostanie zrealizowany. Współpracujący z biurem Operator kameruński jest najbardziej znanym i doświadczonym Operatorem, więc zdarzenia opisane powyżej należy traktować jako bardzo mało prawdopodobne, ale możliwe.