dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
  • SYLWESTER 2021 w kurorcie na plażach Kribi, kameruńskim raju obfitującym w morskie specjały
  • Akookas, wysokie na kilkadziesiąt metrów skalne ostańce – wyrastające ponad tropikalny las deszczowy
  • tradycje i wioska Pigmejów Baka
  • unikalne w skali światowej wodospady Lobe, którego wody wpadają wprost do Oceanu Atlantyckiego
  • wyspy dzikich szympansów w Edea
  • pierwotna dżungla równikowa i największe drzewo Kamerunu
  • sanktuarium goryli i szympansów w Parku Narodowym de la Mefou
  • bogata kultura i tradycje ludów Bamileke, Bamoun i Peul, muzea królestw dawnego Kamerunu
  • unikalna afrykańska sztuka i rękodzieło, gwarne targowiska i kolorowe bazary z tradycyjnymi rzeźbami
  • niesamowite afrykańskie pejzaże, zielone góry i czynny wulkan Mt. Cameroun
  • wysokie na 80 metrów spektakularne wodospady Ekom
  • wodospady de la Metche – miejsca animalistycznych wierzeń
  • Foumban – miasto Sułtana
  • Douala i Yaounde – dawna i obecna stolica Kamerunu

Wybierz termin

1950 PLN + 2100 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

OFERTA WYMAGA REKALKULACJI
dokonamy aktualizacji ceny po kontakcie - po wskazaniu dat

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – odlot do Yaounde (przez Adis Ababa – ETIOPIA)
Zbiórka na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie i popołudniowy odlot do Kamerunu. Międzylądowanie w jednym z portów tranzytowych w Europie, następnie lot do Adis Ababa. Postój transferowy.

2. DZIEŃ: Adis Ababa (Etiopia) – YAOUNDE (KAMERUN) / kolacja
Około południa lądowanie w Yaounde, administracyjnej stolicy Kamerunu. Po odprawie celno-paszportowej i okazaniu międzynarodowej książeczki szczepień, zostaniemy powitani przez przedstawiciela naszego lokalnego partnera i przewiezieni minibusem do hotelu. Zakwaterowanie, pierwsze zwiedzanie stolicy Kamerunu. Wieczorem kolacja, czas wolny. Dla chętnym nocna kąpiel w basenie hotelowym. Hotel Safyad 3*/basen.

3. DZIEŃ: Yaounde – NKOLANDOM (180 km)/ śniadanie/ kolacja
Po śniadaniu, krótkie zwiedzanie Yaounde. Odwiedziny w Muzeum Sztuki Kameruńskiej. Przed południem wyjazd do Ebolowy. Po drodze odwiedziny naturalnego rezerwatu (las tropikalny)/sanktuarium de la Mefou na terenie którego znajduje się sanktuarium goryli i innych naczelnych, w szczególności szympansów. Park rozciągający się na powierzchni ponad 1050 hektarów gromadzi licznych przedstawicieli wspomnianych gatunków. Część zamieszkujących tu naczelnych pozyskano w wyniku akcji przeciw kontrabandzie i nielegalnym odłowom zwierząt. Na terenie sanktuarium znajduje się również tzw. przedszkole, dla młodych osobników, których rodzice zostali zabici przez kłusowników. Zgodnie z polityką władz Kamerunu, część zwierząt wraca na łono natury by móc resztę swojego życia spędzić na wolności, część odsyłana jest do różnych zakątków świata i niestety dla nich, resztę swojego czasu spędzą w ZOO by dostarczać radości naszym maluchom. Dla niektórych odwiedzających rezerwat, jest to silne przeżycie, szczególnie bliskość obcowania z tymi potężnymi zwierzętami, choć oddzielonych od zwiedzających siatkami/ogrodzeniem, ale pozostających w środowisku naturalnego lasu w wydzielonych dla poszczególnych gatunków parcelach kilku – kilkunastu hektarów. Godzinny marsz alejkami/ścieżkami przez otaczający dziewiczy tropikalny las w asyście przewodnika, dla niektórych stanowić będzie duża atrakcję. Po opuszczeniu rezerwatu przejazd nad rzekę Nyong. Wolno płynącą, nad brzegiem której rośnie dżungla i czasem przebije się głośny odgłos żyjących ptaków. Spływ małymi pirogami (po 2 osoby) w górę rzeki przez około 40 minut i dotarcie do największego drzewa Kamerunu. Kolosa o obwodzie dwudziestu kilku metrów i wysokości osiemdziesięciu, którego czubek ginie gdzieś w nisko przesuwających się czasem chmurach. Zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia na tle jego pnia może stanowić jedną z cenniejszych pamiątek. Powrót zajmie około 25 minut. Po krótkiej przerwie, dalsza droga do Nkolandom. Zakwaterowanie, kolacja, czas wolny, nocleg. (tego dnia może zabraknąć czasu na przerwę obiadową). Hotel Centre de Tourisme de Nkolandom 2/3* basen.

4. DZIEŃ: NKOLANDOM / śniadanie / kolacja
Po śniadaniu program dnia obejmie wizytę w muzeum sztuki i historii ludów lasu, plemion Beti, Eton i Fang. Zobaczymy usytuowane na skale siedzibę szefostwa, odwiedzimy stanowisko prehistoryczne żyjących tu ludów. W odległości kilku kilometrów od hotelu znajdują się liczne ostańce Akookas, które wyrastają wprost z otaczających je po części lasów jak i plantacji. W ciągu dnia obiad. Fakultatywnie możliwość przejażdżki pirogą. Pod wieczór przewidziany jest występ lokalnej kapeli Nkoovas Ebolowa lub innej, będzie to wieczorek tańców tradycyjnych. Występ zajmie około godziny. Czas wolny, kolacja. Hotel Centre de Tourisme de Nkolandom 2/3* basen.

5. DZIEŃ: Nkolandom – KRIBI (440 km) / śniadanie / kolacja
Po śniadaniu droga powrotna w kierunku Yaounde a następnie „skręt” na zachód, czyli w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Miejscowość i okolice Kribi nazywane są w Kamerunie Wybrzeżem Lazurowym Kamerunu. Tego dnia przejazd nieco ponad 400 kilometrów. Po drodze obiad. W ciągu dnia postój na obiad, liczne sesje zdjęciowe. Przyjazd do Kribi późnym popołudniem. Zakwaterowanie w hotelu Gites de Kribi. Kolacja, czas wolny, przygotowanie do powitania Nowego Roku. Sylwestra spędzimy na szerokiej plaży hotelu Ilomba lub w naszym hotelu w Gites de Kribi w zależności od woli Uczestników. Możliwa nocna kąpiel albo w Atlantyku albo hotelowym basenie. Napoje i ewentualna „druga kolacja” w restauracji hotelu Ilomba lub Gites de Kribi wg. własnych upodobań. Szampana i pierwszą kolejkę piwa zapewnia Organizator. Zabawa do „białego rana”. Transfer z hotelu „Gites de Kribi” do „hotelu Ilomba” w obie strony zapewniony. Hotel Gites de Kribi 2/3* basen.

6. DZIEŃ: KRIBI / śniadanie / kolacja
Po późnym śniadaniu przejażdżka pirogą po rzece Lobe. Odwiedziny obozowiska Pigmejów i poznamy miejsca w którym mieszkają. Tradycje i obyczaje tych ludzi przybliży lokalny przewodnik. Przewidziany jest wspólny taniec. Mile widziane upominki dla Pigmejów, szczególnie dla dzieci: piłeczki i inne zabawki, dla kobiet pomadki, szminki itp. Długopisy, zeszyty itp. nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem. Po wizycie w wiosce odwiedziny sławnych wodospadów Lobe, sławnych, może nie ze względu na wysokość zrzutu wody, ale dlatego, że swoje wody uwalniają wprost do oceanu. Teren wokół wodospadów porośnięty jest bujną tropikalną roślinnością co sprzyja robieniu unikalnych zdjęć. Około południa obiad, zgodnie z indywidualnymi gustami można nacieszyć się świeżymi krewetkami, langustami lub innymi. Po obiedzie objazd Kribi, obejrzenie latarni morskiej pamiętającej czasy kolonialne, lokalnych zabytków, targu itp. Następnie czas wolny, plaża, basen lub inne formy wypoczynku. Wieczorem kolacja. Hotel Gites de Kribi 2/3* basen.

7. DZIEŃ: KRIBI / śniadanie / kolacja
Po śniadaniu, zainteresowani, fakultatywnie zobaczą lokalny port rybny i odwiedzą wioskę rybaków. Dla chętnych postój i obiad w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu, czas wolny. Wieczorem kolacja. Hotel Gites de Kribi 2/ 3* basen.

8. DZIEŃ: Kribi – Rezerwat Manoka Edea – DOUALA (280 km) / śniadanie / kolacja
Po wczesnym śniadaniu, wyjazd z nadmorskiej miejscowości Kribi i kierunek na Doualę, miasta w którym rozpoczęła się przygoda w Kamerunie. Po drodze odwiedzimy wyspy szympansów. Będzie to zapewne ostatnia, ale szczególna atrakcja w Kamerunie. Przed odbiciem w bok od głównej drogi, należy zakupić (ze środków własnych 5-10€) prowiant dla szympansów, żeby móc je przywołać z lasu (zamieszkują w stanie dzikim wyspy o powierzchni ponad 1 km2). Droga do nich, to « odbicie » z drogi głównej asfaltowej i pokonanie 52 kilometry szrutówki-w porze deszczowej, błotnistej szrutówki, a następnie po dotarciu, łodziami motorowymi – zabierają 6-8 osób, dopłynięcie najpierw do tzw. przedszkola szympansów , gdzie osobniki są trzymane, aż do osiągnięcia 14 roku życia, by następnie zostać wypuszczone na jednej z wysp i dołączyć do lokalnej społeczności szympansów, rządzących się swoimi prawami w zhierarchizowanych koloniach . Następnie powrót na główną drogę i dojazd do Douali późnym popołudniem. Wypoczynek przy basenie. Czas wolny. Kolacja. Hotel Les Foyer des Marin 2/3*- basen.

9. DZIEŃ: Douala – Buea – Bafoussam – FOUMBAN (470 km) / śniadanie / kolacja
Po bardzo wczesnym śniadaniu, ok. 7.00-7.30 wyjazd do Foumban. Pierwszy przystanek w Buea byłej stolicy – pierwszej założonej przez Niemców stolicy Kamerunu, skąd rozpościera się widok na Mt. Kamerun – najwyższy szczyt Kamerunu (4095 m. n.p.m) a zarazem czynny wulkan. W Buea odwiedziny kilku, na pewno wzruszających dla Niemców miejsc, jak podupadającego cmentarza ze swojsko brzmiącymi niemieckimi nazwiskami, fontannę Bismarka czy pałacu niemieckiego gubernatora (zdjęcia z zewnątrz). Następnie po opuszczeniu Buea powrót na drogę krajową N5. Po drodze liczne plantacje herbaty, bananów, papai itp. Obiad u Marie Poulet (Marysia Kurczak) lub w innym miejscu. Następnie odwiedziny spektakularnych wodospadów Ekom, wysokich na ponad 80 metrów, znajdujących się w otoczeniu tropikalnego lasu i soczystej zieleni nieskażonej cywilizacją przyrody. Łoskot spadającej wody zakłóca prowadzenie rozmów. W okresie pory deszczowej ilość spadającej wody jest olbrzymia. Tworzą się dwa potężne wodospady zwane przez miejscową ludność: męskim i żeńskim. W porze suchej wody jest znacznie mniej i „czynne ” jest tylko ramię „męskie”, za to w okresie suchym bardziej spektakularna wydaje się wysokość wodospadu, ponieważ dół nie ginie w piętrzącej się wodzie i tworzących się chmurach wodnego pyłu. Każda pora roku ma swoje atuty, żeby podziwiać to wspaniałe miejsce. Film Tarzan z Christopherem Lambert częściowo wykorzystywał te plenery. Po opuszczeniu wodospadów kierunek Melong, miejscowość położona na wysokości około 1000 m. n.p.m. Po minięciu Melong dalsza droga do Foumban. Po drodze liczne wioski. Niegdyś na tych terenach znajdowało się północno-zachodnie królestwo Tikar, które w XIX wieku przeszło pod protektorat sułtana Njoya i pod jego rządami odegrało ważną rolę w historii regionu. W czasie drogi przystanek i podziwianie, owianych legendą i kultem animistycznym wodospadów de la Metche. Pod wieczór zakwaterowanie w hotelu w Foumban, czas wolny, kolacja. Hotel Pekassa de Karche 2/3*

10. DZIEŃ: OUMBAN / śniadanie / kolacja
Po śniadaniu, dzień na zwiedzanie miasta. Sesja fotograficzna z zewnątrz pałacu panującego Sułtana (dynastia od końca XIV wieku). Miejsce kultu – zabytkowy, prawie 10 metrowy tam-tam, którego dźwięki wydawane uderzaniem w bęben wyrzeźbionymi w kształcie ramion metrowymi łychami/werblami – symbolizującymi obcięte niewolnikom przedramiona przez kilkuset lat zwoływały swoim dźwiękiem ludność sułtanatu na zgromadzenie. Dźwięk rozchodzi się wg. przewodników w promieniu 20 kilometrów. Postój przy drzewie w centralnym miejscu placu/targowiska na którym wieszano skazańców (ostatnia egzekucja odbyła się niecałe 100 lat temu). Zapoznanie się z procesem wypalania/powstawania figur z brązu. Różnorodność wzorów/motywów/figur/rozmiarów robi olbrzymie wrażenie. Często wzornictwo łączy style perskie/sahelu z afrykańskimi – negroidalnymi. Foumban, jako stolica sztuki z brązu w tej części Afryki słynie od setek lat. W muzeach spotyka się eksponaty z XIV wieku (muzeum w Yaounde). Odwiedziny największego w tej części Kamerunu targu, w tym targu rzeźb z drewna, połączeń drewna z gliną. W ciągu dnia przerwa na obiad. Przewidziana jest wizyta w Muzeum Sułtanatu. Dzień upłynie błyskawicznie, na oglądaniu, targowaniu się i zakupie pamiątek. Pod wieczór powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja. Hotel Pekassa de Karche 2/3*

11. DZIEŃ: Foumban – YAOUNDE (350 km) / śniadanie / kolacja
Po śniadaniu, droga do Yaounde a zarazem poznawanie zamieszkałych tu ludów. Odwiedzimy lokalnych szefów „królów” z dynastii założonych wcześniej niż powstało wielkie królestwo Tikar. Każde z królestw posiadało swoją odmienną od innych kulturę, zwyczaje i tradycje. Zapoznamy się z lokalną sztuką i rękodziełem. Poznamy lokalną arystokrację, tę prawdziwą, czyli szefów wiosek , przedstawicieli najpotężniejszych rodzin, zwykle dziedziczących tę funkcje z dziada-pradziada i którzy, choć w Kamerunie obowiązuje prawo bazujące w swojej istocie na prawie francuskim czyli rzymskim, swoimi tradycjami, które kultywują, częściowo stoją ponad obowiązującym prawem cywilnym, mogąc posiadać zgodnie ze swoją wolą i siłami witalnymi tyle żon ile zechcą. Często ci najpotężniejsi, przyjmowani są przez prezydenta kraju z takimi sami honorami jak głowy innych państw. Po odwiedzinach u dwóch szefów (króli) w Bafoussam i Batoufam (Uczestnicy dostrzegą duża różnicę kultur i tradycji) dalsza droga do Yaounde. Typowym dla tych rejonów krajobrazem, licznych bananowców rosnących wzdłuż drogi, uprawnych poletek, sterczących nad strzechami chat drzewkami papai, palm, chaszczy a czasem, odcinkami gęstej dżungli Podróżni będą przemierzać kolejne kilometry. Przed dotarciem do stolicy, w jakimś zajeździe przerwa na obiad. Późnym popołudniem dotarcie do stolicy. Yaounde założona została przez niemieckich kolonizatorów, pierwotnie jako miasteczko/składowisko pozyskiwanych z masowych mordów – ciosów słoni. Później nastąpił napływ ludności, rozrósł się handel i dziś jest drugim co do wielkości miastem Kamerunu i sercem administracyjnym państwa. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Hotel Safyad 3*/basen.

12. DZIEŃ: Yaounde – odlot do Europy (przez Adis Ababa) / śniadanie
Po śniadaniu, ostatni relaks na basenie, następnie transfer na lotnisko. Pożegnanie się z naszymi lokalnymi przewodnikami, odprawa paszportowo-celna. Odlot do Adis Ababa. Postój tranzytowy. Około północy odlot do Europy.

13. DZIEŃ: Adis Ababa – WARSZAWA
Po kolejnym lądowaniu tranzytowym w jednej ze stolic europejskich, przesiadka na samolot do Polski. Przylot do Warszawy/ Polski w godzinach południowych.

CENA ZA OSOBĘ:
1950 PLN + 1200 EUR (płatne w Polsce) + 900 EUR (płatne bezpośrednio lokalnemu Operatorowi na miejscu po przylocie do Kamerunu)
* zaliczka 1950 PLN (przy zawarciu umowy)
* 1200 EUR płatne do 30 dni przed wyjazdem
* 900 EUR płatne przez Uczestnika po przyjeździe do Kamerunu bezpośrednio lokalnemu Operatorowi


CENA ZAWIERA: 

  • przejazd wynajętym dla grupy minibusem/busem na odcinku Yaounde-Nkolandom-Yaounde-Kribi-Douala-Foumban-Yaounde
  • bilety wstępu do muzeów, miejsc kultu, zgromadzeń, wodospadów, wraz z wymaganym przewodnikiem
  • transfer z lotniska do hotelu (w dniu przylotu) i transfer na lotnisko w dniu odlotu
  • obecność przedstawiciela kameruńskiego biura podróży
  • zakwaterowanie w hotelach wg programu w pokojach DBL
  • objazd i zwiedzanie zgodnie z programem miejsc w Yaounde
  • wyżywienie wg programu
  • prawa wstępu do parków narodowych i rezerwatów (Wyspy Szympansów Edea i P.N. de la Mefou) i innych wymienionych w programie
  • odwiedzin w wiosce Pigmejów (poza zwyczajowymi prezentami-papierosy, pomadki dla kobiet, cukierki, piłeczki dla dzieci, gwizdki itp.)
  • występ folklorystyczny w Nkolandom
  • obecność polskiego pilota
  • ubezpieczenie UNIQUA (KL, NNW, bagaż)

obowiązkową składkę na TFG

CENA NIE ZAWIERA:

  • koszt biletu lotniczego na trasie Warszawa – Yaounde – Warszawa (średnio 2900-3500 PLN)
  • koszt wizy do Kamerunu 120 EUR + koszty pośrednictwa + koszty kuriera do ambasady w Berlinie
  • pakiet 50 EUR/osoba płatne na miejscu Pilotowi po rozpoczęciu wyprawy
  • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 390 EUR (płatne do 30 dni przed wyjazdem)
  • opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć) oraz wydatków własnych
    obiadów oraz napojów w trakcie całego pobytu i podczas podróży
  • koszt testów na COVID-19 przed wylotem do/z Kamerunu
  • zwyczajowego napiwku dla kierowcy busa – ok. 100 EUR od Grupy

INFORMACJA: Ponieważ w Kamerunie, duża część hoteli nie posiada pokoi typu TWIN, w przypadku mężczyzn podróżujących samotnie, w hotelach gdzie pokoje są typu DBL (zdecydowana większość hoteli), ze względów obyczajowych wymagana jest obowiązkowa dopłata do jedynki. Kobiety, traktowane są bardziej «ulgowo » i jeżeli chcą mogą spędzać noce w tym samym łóżku, tym samym unikając dopłaty do jedynki. Wynajęte samochody /bus – minibus standardowo w Kamerunie mają kilkanaście lub więcej lat. Są w środku czyste i Organizator dba o zapewnieniu należytej przestrzeni dla Podróżujących, jednakże często klimatyzacja jest niesprawna i Podróżujący mogą jechać przy otwartych oknach. Zdarzyć się mogą sytuacje nieprzewidziane (awaria samochodu, pęknięcie opony, awaria klimatyzacji itp.), w związku z którymi harmonogram danego dnia może zostać zakłócony, ale program zostanie zrealizowany. Współpracujący z biurem Operator kameruński jest najbardziej znanym i doświadczonym Operatorem, więc zdarzenia opisane powyżej należy traktować jako bardzo mało prawdopodobne, ale możliwe.