dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Wybierz termin

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

Dzień 1 / 09.07.2023 / GDAŃSK – FRANKFURT– ADDIS ABABA

14:25 Wylot do Frankfurtu. 22:05 Wylot do Addis Ababa.

Dzień 2 /10.07.2023 / ADDIS ABABA – BRAZZAVILLE /kolacja

11:10 Przylot do Brazzaville. Po wylądowaniu w stolicy Konga – Brazzaville, odprawa paszportowa i celna. Następnie transfer do hotelu. Po południu City Tour Brazzaville.

Dzień 3 / 11.07.2023 / Brazzaville – Rezerwat LESION LOUNA (safari 4×4) / śniadanie / kolacja

Rano po śniadaniu przejazd na północ Konga do rezerwatu goryli Lesion Louna. Rezerwat słynie z występujących tam goryli nizinnych. Poza gorylami w rezerwacie licznie żyją inne zwierzęta, jednak szansa ich spotkania nie jest pewna. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w Ośrodku należącym do Fundacji, której celem jest ochrona Naczelnych, w szczególności Goryli Nizinnych, rozpoczniemy naszą wizytę w rezerwacie. Tego dnia odwiedzimy tzw. goryli przedszkole, gdzie spotkamy młode goryle uratowane z rąk grasujących kłusowników, którym władze Konga od lat wypowiedziały bezwzględną wojnę. Po dorośnięciu goryle wypuszczane są na wolność. Po południu odwiedzimy przepiękne, osadzone w tropikalnej scenerii jezioro Blue Lake. Dla chętnych kąpiel w wodach jeziora. Wieczorem kolacja.
CAMP – OŚRODEK FUNDACJI W IBOUBIKRO (brak klimatyzacji /agregat prądotwórczy wyłączany pomiędzy 22 a 23)

Dzień 4 / 12.07.2023 / Rezerwat Lesion Louna (safari 4×4) / śniadanie / kolacja

Po wczesnym śniadaniu dalsze zwiedzanie rezerwatu. Wyruszymy na spotkanie goryli żyjących w warunkach „półwolności” – które żyją na odgrodzonym terenie. Większość naturalnej granicy terytorium, które zamieszkują goryle stanowi otaczająca rzeka – goryle nie pływają. Do goryli zbliżymy się na odległość kilkunastu metrów siedząc w łodzi. Będzie to w chwili, gdy pracownicy parku dostarczają gorylom ich przysmaki. Następnie zmotoryzowaną łodzią będziemy płynąć wzdłuż rzek Louna i Lefini – rzek rozdzielających oba rezerwaty (Lesion Louna i Lefini) do miejsc zwanych Abio i Ipope. W tym dniu będziemy mieli okazję odkryć niezwykłe krajobrazy: sawannę, leśne bagna, wiele małych leśnych sawann, które oferują możliwość spotkania hipopotamów, tropikalny las wzdłuż rzeki, formacje skalne.

Dzień 5 / 13.07.2023 / Rezerwat Lesion Louna – Brazzaville / śniadanie / kolacja

Śniadanie. Wodna wycieczka po rzece Kongo. Przejazd do Brazzaville. Wizyta u Saperów (kongijscy dandysi).
Kolacja. Nocleg.

Dzień 6 / 14.07.2023 / Brazzaville – DOLOSIE / śniadanie / kolacja

Śniadanie. Wyjazd do miasta Dolosie, będącym trzecim co do wielkości miastem Konga. Przejazd do Dolosie, znajdującego się na obrzeżach rezerwatu Tsoulou, to odcinek 359 km. Asfaltowa droga przebiega wzdłuż wzgórz, wśród sawann i lasów. Tuż przed dotarciem do Dolosie spotkamy ciekawe pagórkowate wzniesienia pokryte zieloną trawą. Z tych wzgórz słynie rezerwat Tsoulou. ***Polecamy zabranie ze sobą lornetki. City Tour Dolosie. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja i nocleg.

Dzień 7 / 15.07.2023 / Dolosie – Rezerwat biosfery DIMONIKA (UNESCO) / śniadanie / kolacja

Śniadanie. Przejazd do rezerwatu biosfery Dimonika, położonego w środkowych Górach Majombe. Od 1988 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ten rezerwat jest w większości zajęty przez lasy tropikalne i roślinność sawanny, położony pośród wzgórz, niektóre wzniesienia sięgają często ponad 800 m. npm, oddalony o około 50 km od Oceanu Atlantyckiego. Dzika przyroda w tym rezerwacie jest różnorodna i bogata. Nocleg w środku rezerwatu Dimonika. Zakwaterowanie. Po południu wizyta w lokalnej wiosce. Kolacja. Dimonika Camp (domki zbudowane z drewna na palach).

Dzień 8 /16.07.2023 / Rezerwat biosfery Dimonika) / śniadanie / kolacja

Po śniadaniu zwiedzanie rezerwatu Dimonika i tego co pozostało po czasach kolonialnych. Odwiedzimy pasmo górskie Mayombe ze spektakularną scenerią i widokiem na pokryty pierwotnym lasem otaczający zewsząd rezerwat.

Dzień 9 /17.07.2023 / Rezerwat biosfery Dimonika – POINTE NOIRE / śniadanie / kolacja

Śniadanie. Wycieczka śladami lokalnej historii. Wizyta u wydobywców złota. Będziemy świadkami eksploatacji złota i będziemy mogli porozmawiać osobiście z poszukiwaczami tego kruszcu. Ich działalność niestety powoduje degradację naturalnego środowiska. Popołudniu powrót do współczesności. Dalsza droga na zachód Konga. Pod koniec dnia przyjazd do Pointe Noire. Jeżeli czas pozwoli, odwiedziny na targu pamiątek i rękodzieła. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja.

Dzień 10 / 18.07.2023 / Pointe Noire – P.N.CONKOUATI DOULI (UNESCO) – (Safari 4×4) / śniadanie / kolacja

Rano po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Conkouati – Douli. Rozpoczniemy kolejne safari 4×4. Park Narodowy Conkouati – Douli jest uznanym przez UNESCO parkiem przybrzeżnym. Zajmuje powierzchnię 504950 ha. (Park liczy 70 stałych pracowników, z których 95% jest rekrutowanych lokalnie. Podczas rocznego sezonu lęgowego żółwia morskiego od października do marca każdego roku, kolejne 30 osób jest rekrutowanych lokalnie do monitorowania plaż. Zespół nadzoru parku liczy ponad 50 strażników.
Park jest najbardziej zróżnicowanym biologicznie parkiem w Republice Konga i obejmuje jedyny chroniony obszar morski w Kongo. Jest to miejsce priorytetowe dla wielkich małp człekokształtnych w ramach planu ich zachowania. W rezerwacie żyje około 8000 centralnych szympansów ( Pan troglodytes ) i 2000 zachodnich goryli nizinnych ( Gorilla gorilla goryl ). W parku znajduje się również około 1000 słoni leśnych ( Loxodonta africana cyclotis ) i jest miejscem szczególnie chronionym ze względu na jego znaczenie dla ptaków wędrownych i bagiennych. Plaże rezerwatu są jednymi z najważniejszych na świecie miejsc gniazdowania żółwi skórzastych ( Dermochelys coriacea ) i 5 gatunków żółwi morskich odwiedzających te plaże. W parku morskim znajduje się także grupa około 50 delfinów humbaków(Sousa teuzsi ). W Parku Narodowym znajduje się ogromna fauna typowa dla ekosystemów leśnych Konga, w tym słoni , bawołów, goryli, lampartów, szympansów, dzikich świń bagiennych osiągających czasem wagę do 150 kg , antylop i mandryli. Licznie żyją krokodyle. Oprócz tego w parku występuje wiele zagrożonych populacji żółwi i delfinów. Jednakże wszystkie wymienione zwierzęta, żyją w różnych miejscach tego rozległego rezerwatu, często ukryte są w lesie i bez tropiciela moglibyśmy mieć wrażenie, że rezerwat jest pozbawiony zwierząt. Co nie jest prawdą. Późnym popołudniem pierwsze safari w parku. W typowym tu krajobrazie gęstego pierwotnego lasu, rozległych sawann będziemy mieć spore szanse spotkania leśnych słoni (stado liczących do 20-25 osobników w tym młodych) wychodzących z lasu przy zachodzie słońca, gdy robi się chłodniej, dziko żyjących goryli nizinnych i bawołów leśnych. Wieczorem czas wolny, kolacja. Camp Conkouati-Douli (ośrodek należący do zarządu Parku Narodowego) – brak klimatyzacji, agregat prądotwórczy wyłączany przed 23.

Dzień 11 / 19.07.2022 / P.N.CONKOUATI Douli / śniadanie / kolacja– (Safari 4×4) / śniadanie / kolacja

Po śniadaniu, wybierzemy się zmotoryzowaną łodzią, by dotrzeć do lasów namorzynowych rosnących wzdłuż wybrzeża oceanu i odwiedzić 3 wyspy w słynnym trójkącie Douli. Wyspy zamieszkałe są przez kolonie i rodziny szympansów, żyjące w tak zwanej pół wolności, odgrodzonej od niej rozlewiskami wody. Będziemy świadkami ich karmienia, tak jak w przypadku wcześniej odwiedzonych goryli w rezerwacie Lesion Louna, siedząc w łodzi, z odległości około 15 – 20 metrów. Zwierzęta objęte są międzynarodowymi działaniami ochronnymi. W środku rozległego parku narodowego, pierwotnym lesie, przyroda bezpieczna jest od działań kłusowniczych czy innych, niepożądanych ludzkich ingerencji. Pod wieczór kolejne safari 4×4 w poszukiwaniu słoni, goryli, bawołów i innych zwierząt. Wieczorem czas wolny, kolacja. Camp Conkouati-Douli (ośrodek należący do zarządu Parku Narodowego) – brak klimatyzacji, agregat prądotwórczy wyłączany przed 23.

Dzień 12 / 20.07.2022 / P.N.CONKOUATI Douli / śniadanie / kolacja– (Safari 4×4) / śniadanie / kolacja

Po śniadaniu safari w Goumbi Forest.
Camp Conkouati-Douli (ośrodek należący do zarządu Parku Narodowego) – brak klimatyzacji, agregat prądotwórczy wyłączany przed 23.

Dzień 13 / 21.07.2023 / P.N.Conkouati-Douli – POINTE NOIRE/ śniadanie / kolacja

Po śniadaniu ostatnie safari 4×4 w poszukiwaniu zwierzyny. Następnie droga powrotna do Pointe Noire. Wizyta na targowisku pamiątek i rękodzieła (w przypadku chęci dokupienia kilku pamiątek). Pod wieczór zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja.
Hotel Palm Beach 4* (Pointe Noire, Congo) (wg. opinii bardzo dobry)

Dzień 14 / 22.07.2023 / POINTE NOIRE/ śniadanie / kolacja

Dzień przeznaczony na relaks przy basenie bądź na plaży.

Dzień 15 / 23.07.2023 / POINTE NOIRE/ śniadanie / kolacja

Dzień przeznaczony na relaks przy basenie bądź na plaży.

Dzień 16 / 24.07.2023 / Pointe Noire – kierunek Gdańsk / śniadanie

Śniadanie. Ostatnie chwile przeznaczone na relaks. Transfer na lotnisko,
14:15 wylot.

Dzień 17 /25.07.2023 / GDAŃSK

13:42 Przylot do Gdańska. Zakończenie wyprawy.

CENA OBEJMUJE:

•zakwaterowanie w pokoju dwuosobowych wg programu
•przejazdy samochodami (4×4)
•program wyprawy
•wszystkie aktywności wymienione w programie
•bilety wstępu
•zezwolenia wstępu do parków narodowych i rezerwatów wg programu
•prawa fotografowania i filmowania bez ograniczeń czasowych w tym goryli
•prywatne transfery z lotniska w Brazzaville i na lotnisko w Pointe Noire
•śniadania i kolacje
•kierowcę oraz przewodnika angielskojęzycznego
•woda butelkowana
•ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)
•obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

CENA NIE OBEJMUJE:

•biletu lotniczego na przeloty międzynarodowe na trasie Gdańsk – Brazzaville, Pointe Noire-Gdańsk – 6450 PLN / osoba
•kosztów uzyskania wiz do Konga Brazzaville
•zwyczajowych napiwków
•obiadów i napojów do posiłków
•ew. wycieczek fakultatywnych