dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • Park Narodowy Ranomafana (lista UNESCO) – podrównikowa dżungla wśród gór i wzniesień, wspaniałe wodospady, rwące potoki, 12 gatunków lemurów, kameleony, świat orchidei i palisandrów
 • Park Narodowy Isalo (lista UNESCO) – pomarańczowo-złociste kaniony o bajkowych, nieziemskich kształtach skał, endemiczna roślinność, wodospady, kąpiele w naturalnych basenach wydrążonych w twardych piaskowcach
 • słynny las baobabów Renalia i pamiątkowe zdjęcie z najstarszym, ponad 1500-letnim olbrzymem
 • najczystsze rubiny na Madagaskarze
 • leniwie kroczące kameleony
 • 4 dni „leniuchowania” w bajecznej scenerii i kąpieli w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego
 • całorocznie słoneczne plaże i promocja dla „maluchów” poniżej 12 roku życia
 • możliwość nurkowania wśród raf w Kanale Mozambickim
 • doskonałe, pachnące słodyczą i przyprawami homary, krewetki olbrzymie i inne owoce morza

Cena dla dzieci poniżej 12 roku życia: 1550 PLN + 600€

Wybierz termin

1950 PLN + 700 €/os.

1950 PLN + 700 €/os.

1950 PLN + 700 €/os.

1950 PLN + 700 €/os.

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa — kierunek… ANTANANARYWA
Zbiórka na lotnisku im. F. Chopine w Warszawie. Odlot na Madagaskar. (przelot tego samego dnia wylot z Warszawy 06.40 – Paryż-Antananarywa – lądowanie przed północą LUB wylot z Warszawy pomiędzy 17.00 a 19.00 przez Istambuł lub Adidis Ababa z tranzytem na jednym z lotnisk europejskich, lądowanie w Antananarywie ok. 14.00 następnego dnia. Harmonogram poniżej dostosowany jest do lotu przez Istambuł lub Adis Ababa) Odlot z Warszawy do Antananarywy przez dwa porty tranzytowe. (wyżywienie: na pokładach samolotów)

2. DZIEŃ: ANTANANARYWA
Po wylądowaniu i odprawie paszportowo-celnej transfer do hotelu. Kolacja. Nocleg. Hotel Rova 3* (wyżywienie na pokładzie samolotu, D-Antananarywa)

3. DZIEŃ: Antananarywa — ANTSIRABE
Po śniadaniu, zwiedzanie stolicy częściowo z okien busiku , częściowo pieszo – wizyta w na pół odbudowanym le Palais de la Reine (Pałacu Królowej) – dziedzictwo UNESCO, podziwianie panoramy miasta oraz widoku na jezioro Anosy z punktu widokowego położonego wysoko, ponad zabudowaniami miasta. Przejazd Aleją Niepodległości-główną aleją miasta. Następnie droga w kierunku Antsirabe, miasta położonego w odległości 180 kilometrów od Antananarywy. Krajobrazy tego dnia diametralnie się zmienią od tych dotychczas widzianych na Madagaskarze, tropikalną Afrykę zastąpią widoki przypominające bardziej Wietnam, niż takich jakich można byłoby się spodziewać odwiedzając ten rejon świata po raz pierwszy. Droga przebiegać będzie przez płaskowyż Czerwonej Wyspy. Liczne bananowce i ryżowe poletka na zboczach dominujących tu wzniesień. Średnia wysokość to 1400-1500 m. n.p.m. Madagaskar ze swoimi wieloma odmiennymi strefami klimatycznymi stanowi odmienny od wszystkiego świat. Po drodze odwiedziny w lokalnych wytwórniach rzemieślniczych. Przewidziana jest wizyta w tradycyjnej wytwórni aluminiowych naczyń w Ambatulambo. Późnym popołudniem dojazd do Andasibe, dawnej francuskiej stacji klimatycznej, niegdyś bardzo znanego i licznie uczęszczanego kurortu, gdzie czas częściowo zatrzymał się w czasach kolonialnych. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Kolacja przewidziane jest w pełnym malgaskiego czaru lokalu słynącego z występujących często w nim grup kabaretowych jak i zespołów muzycznych. Hotel Royale Palace 3*/basen (wyżywienie: B/D)

4. DZIEŃ: Antsirabe — RANOMAFANA
Po śniadaniu dalsza droga na południe – przejazd wśród jedynych w swoim rodzaju wzniesień i zboczy górskich, gdzie kolor rdzawo-czerwony dominuje wśród zieleni pól ryżowych przyklejonych do zaokrąglonych zboczy. Podziwianie piętrowych chat Malgaszów, zbudowanych z laterytowego podłoża przekształconego w cegły. Krótki postój w „Zamafiry arts shop” w Ambositra – pracowni oryginalnych rzeźb w drewnie, głównie palisandrze, hebanie i drzewie różanym. W Ambositra przewidziany jest także czas wolny I zjedzenie objadu. Późnym południem dotarcie do Ranomafana do naszego hotelu położonego w środku madagaskarskiej dżungli. Zakwaterowanie, kolacja nocleg. Hotel CENTREST HOTEL 3*/basen (wyżywienie: B/D)

5. DZIEŃ: P.N. RANOMAFANA
Po śniadaniu piesze zwiedzanie Parku Narodowego Ranomafana , wpisanego na listę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO, które zabierze nam wiekszość dnia. Przewidziana jest wycieczka nazywana trasą Vatoharanana przebiegająca przez pierwotny, wilgotny las tropikalny. Wędrować będziemy wśród wzgórz, terenem ze zmienną, malowniczą morfologią. W najniższych miejscach, tereny parku połozone są na poziomie 400 m n.p.m. a w najwyższych przekraczają 1400 metrów n.p.m.. W parku znajdują się endemiczne i zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Przez park przepływa wiele rzek, które są dopływami rzeki Namorona. W parku znajdują się wody uzdrowiskowe, które pozwalają na zabiegi lecznicze. Wśród zwierząt żyjących odnotowano 115 gatunków ptaków, 90 gatunków motyli, 98 gatunków płazów, 62 gatunków gadów oraz 12 gatunków lemurów. Tego dnia spotkamy kilka gatunków lemurów w szczególności Varecia Variegata, kolorowe żabki i liczne ptaki. Bedziemy podziwiali rozlewiska przepływających przez park rzek i występujących tu wodospadów. W czasie dnia przewidziany jest piknik w naturalnym otoczeniu lasu. Po południu powrót do hotelu, odpoczynek. Kolacja Hotel CENTREST HOTEL 3*/basen (wyżywienie: B/D)

6. DZIEŃ: Ranomafana — FIARANANTSOA
Po sniadaniu, dalsze, przedpołudniowe piesze zwiedzanie Parku Narodowego Ranomafana. Po wizycie w Parku odpoczynek i ewentualny obiad. Następnie dalsza droga do na południe Czerwonej Wyspy. Po południu, po dotarciu do Fianarantsoa, punkt widokowy, położony wysoko ponad zabudowaniami, z którego roztacza się widok na całe miasto i otaczające je wzniesienia. Po powrocie do centrum miasta, zakwaterowanie i nocleg. Hotel Villa Sylvestre 2/3* (wyżywienie: B/D)

7. DZIEŃ: Fiaranantsoa — RANOHIRA (PARK W ISALO)
Śniadanie w hotelu. Po drodze wizyta w tradycyjnej fabryce papirusowej „Antaimaro’s” i manufaktury słynącej z lokalnej produkcji jedwabiu z kokonów dzikich oraz hodowlanych jedwabników. Dalsza droga wśród winnic, pól papirusowych, niezwykłych grot i formacji górskich. Krótka wizyta na miejscowym bazarze znanym z roślin leczniczych. Z licznymi zakrętami, droga zjeżdżać będzie ku równinom przez Horombe Plateau, dzielące prekambryjski wysokogórski płaskowyż i południową, równinną zbudowaną z formacji osadowych cześć Madagaskaru. Zmieniać się będzie klimat i roslinność. Powietrze z względnie rześkiego stanie sie cieplejsze i łagodniejsze. Na równinach dominować będą trawy i karłowate krzewy. Kilka kilometrów od miasteczka Ranohira zakwaterowanie i nocleg. Hotel Isalo Ranch 2/3* BUNGALOWY/BASEN (wyżywienie: B/D)

8. DZIEŃ: RANOHIRA (PN ISALO)
Rano przejazd na klif. Piesza wędrówka przez jedyny w swoim rodzaju Park Narodowy Isalo. Park słynie przede wszystkim z malowniczych ostańców skalnych, utworzonych z piaskowców triasowej formacji Isalo . Budują go białe piaskowce z warstwowaniami dużej skali (1-10 metrów), wyszczerbione przez erozję z panoramicznymi widokami. Otaczająca nas przestrzeń zachwyca. Dojście do „kanionu małp”. Drogą wśród formacji skalnych, jakbyśmy znaleźli się na innej planecie, o poszarpanych kształtach, widocznym uwarstwieniu budujących je jasnych piaskowców. W porze deszczowej roślinność jest silnie ukwiecona a trawy są soczyście zielone. Latem roślinność przypomina swoim żółtym, często złotym odcieniem sawanny zachodniej Afryki. W rezerwacie rosną jedynie tutaj spotykane endemiczne gatunki aloesów. Po kąpieli w naturalnie powstałym basenie, wypłukanym w skale przez wody wpadającego do niego niedużego wodospadu, dalsza piesza wędrówka terenem gdzie wśród powszechnie rosnących traw można będzie spotkać karłowate formy Pachypodium rosulatum, przypominająca rosnący do góry nogami baobab, zwana potocznie „stopą słonia” . Po dwóch godzinach marszruty dotarcie do jaru. Kilkaset metrów poniżej, ścieżką, czasem schodami wykutymi przez Malgaszy dotarcie na poziom lasu w który powita lemurami Catta i największymi (niestety rzadko), dochodzącymi do 90 cm przypominające misie Koala Indri Indri. 45 minut drogi wzdłuż strumieni wśród tropikalnej roślinności I odpoczynek przy kolejnych naturalnych basenach, tym razem zasilanych większymi wodospadami, gdzie turyści często ulegają pokusie kapieli i chwili odpoczynku. Następnie powrót. Kolacja w restauracji w Ranohira szczycącej się w miarę dobrymi steakami z Zebu lub w restauracji hotelowej – w zależności od wyboru podróżnych. Nocleg w hotelu. Hotel Isalo Ranch 2/3* BUNGALOWY/BASEN (wyżywienie: B/D)

9. DZIEŃ: Ranohira (Isalo) — TOLIARA (TULEAR) — IFATY
Po sniadaniu dalsza droga na południe w kierunku Toliara (Tulear). Przejazd przez miasteczko Ilakaka słynnego ze swoich drogocennych kamieni, gdzie prawo zamiera po zapadnięciu nocy. Po drodze tu i ówdzie tzw. miasteczka grzyby założone przez wciąż napływających nowych poszukiwaczy skarbów-górników. Na około 100 kilometrów przed Toliara pierwsze wielkie baobaby, które od tego momentu będą towarzyszyć przez wiekszość pobytu. Po dotarciu do miasta Toliara, krótkie zwiedzanie miasta i transfer do hotelu w Ifaty. Zakwaterowanie w hotelu.Czas wolny i odpoczynek. Hotel La Bella Dona 2/3* plaża (wyżywienie: B/D)

10. DZIEŃ: IFATY
Po śniadaniu, wycieczka do lasu-rezerwatu Reniala , rozciągającego się na powierzchni około 60 hektarów lasu baobabów w którym spotkamy licznie występujące tu gatunki endemicznych ptaków jak i przedstawicieli gadów w tym zółwi i węży. Dodatkową atrakcję stanowią żyjace tu lemury. Królem lasu jest niezaprzeczalnie żyjący już ponad 1500 lat baobab o niewyobrażalnie wielkiej średnicy. Większość podróży po lesie odbędzie się w prymitywnych zbitych z desek wozach zaprzęgniętych w jedną lub dwie krowy Zebu, które przy pisku kół i podskokach na dziurawej drodze przeniosą podróżujących w pełen czaru i autentyzmu świat pradawnego Madagaskaru. Po powrocie do hotelu czas wolny na zwiedzanie okolicznych atrakcji, spacery i plażowanie . Fakultatywnie możliwość uprawiania sportów wodnych, snokeringu, połowu dużej ryby wynajętym stateczkiem czy nurkowania w kanale Mozambickim i podziwiania niesamowitej w swoich kolorach i zróżnicowaniu flory i fauny morskiej. Rozkosze kulinarne w szczególności owoce morza w hotelu albo jednej z licznych restauracyjek. Nocleg Hotel La Bella Dona 2/3* plaża (wyżywienie: B/D)

11. DZIEŃ: IFATY
Po śniadaniu, fakultatywnie możliwość uprawiania sportów wodnych, snokeringu, połowu dużej ryby wynajętym stateczkiem czy nurkowania w kanale Mozambickim i podziwiania niesamowitej w swoich kolorach i zróżnicowaniu flory i fauny morskiej. Rozkosze kulinarne w szczególności owoce morza w hotelu albo jednej z licznych restauracyjek. Nocleg Hotel La Bella Dona 2/3* plaża (wyżywienie: B/D)

12. DZIEŃ: IFATY
Po śniadaniu, fakultatywnie możliwość uprawiania sportów wodnych, snokeringu, połowu dużej ryby wynajętym stateczkiem czy nurkowania w kanale Mozambickim i podziwiania niesamowitej w swoich kolorach i zróżnicowaniu flory i fauny morskiej. Rozkosze kulinarne w szczególności owoce morza w hotelu albo jednej z licznych restauracyjek. Nocleg Hotel La Bella Dona 2/3* plaża (wyżywienie: B/D)

13. DZIEŃ: Toliara — ANTANANARYWA
Po śniadaniu, transfer minibusem (hotel organizuje transfer na lotnisko przy współpracy z Operatorem z Antananarywy – odlot również jest monitorowany przez malgaskiego Operatora) do Tulearu a następnie na lotnisko. We wczesnych godzinach popołudniowych przylot do Antananarywy. Na miejscu oczekiwać będzie przedstawiciel lokalnego biura podróży i nastąpi transfer do hotelu. Czas wolny, nocleg. Hotel ASIA and AFRICA 4* basen (wyżywienie: B/D)

14. DZIEŃ: Antananarywa — odlot do EUROPY
Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu, ostatnie zakupy pamiątek w drodze na lotnisko. Pożegnanie z ekipa lokalnego operatora. Odprawa celno-paszportowa. Odlot do Warszawy przez jedno z lotnisk tranzytowych. (wyżywienie: B/ pozostałe posiłki na pokładzie samolotu)

15. DZIEŃ: WARSZAWA
Lądowanie w Warszawie. Pożegnanie się grupy. (wyżywienie: na pokładach samolotów)

 

CENA OBEJMUJE

 • zakwaterowanie w hotelach w pokojach dwuosobowych zgodnie z programem w: Antananarywie: dz.2, dz.13 oraz w Ranohira: dz. 7 i 8 . Razem 4 noclegi (klasyfikacja lokalna, informacja o hotelach na stronach TripAdvisor — dzieci poniżej 12 roku życia zakwaterowane są w pokojach/bungalowach Rodziców/Opiekunów)
 • śniadania w dniach: 3, 8, 9 i 14 razem 4 śniadania
 • obiadokolacje w dniach: 9-13, razem 5 obiadokolacji
 • transfer z lotniska w Antananarywie do hotelu w dniu 2 podróży i transfer z hotelu na lotnisko w Antananarywie w dniu 14 wyprawy
 • obecność przedstawiciela malgaskiego biura podróży
 • bilet lotniczy na trasie Toliara — Antananarywa
 • obecność polskiego pilota
 • ubezpieczenie UNIQA (KL, NNW, bagaż)
 • obowiązkową składkę na TFG

CENA NIE OBEJMUJE

 • kosztu biletu lotniczego na trasie Warszawa — Anatananarywa — Warszawa (średnio 3800-4900 pln) — płatne agentowi lotniczemu
 • Usług zapewnionych przez Tour-Operatora na Madagaskarze 1450€ (dzieci poniżej 12 roku życia 1200€ płatnych przez Kupującego)

 

UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBĄ i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiscie po przyjeździe do Antananarywy – PAKIET 800€ (dzieci poniżej 12 roku życia – 600€) za:

 • zakwaterowanie w hotelach zgodnie z programem w dniach: dz. 3-6, 9-12, razem 8 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o hotelach na stronach TripAdvisor)
 • przejazd busem na trasie Antananarywa-Antsirabe-P.N.Ranomafana-Ranohira (P.N. Isalo)-Toliara-Ifaty
 • bilety wstępu do parków narodowych wraz z wymaganymi przewodnikami i innych miejsc wymagających odpłatności
 • wyprawę wozami zaprzęgniętymi w krowy Zebu do parku baobabów Renalia
 • nadzór logistyczny nad całością wyprawy
 • transfer z Ifaty na lotnisko w Toliara i z lotniska w Antananarywie do hotelu w dniu 13 wyprawy
 • śniadania w dniach: dz.4-7, dz.10-13, razem 8 śniadań
 • obiadokolacji w dniach: dz. 2-8, razem 7 kolacji
 • pozostałe wymienione w programie

 

PONADTO

Do ceny wyprawy należy doliczyć:

 • cenę wizy na Madagaskar ok.35€. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne
 • zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 5€/dziennie/os. – razem 60€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci)
 • zwyczajowego napiwku dla ekipy busa Antananarywa-Ifaty (kierowca + przewodnik) – ok. 100€, dla ekipy od Grupy (średnio 7-10€/os.)
 • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 360€ (płatne do 40 dni przed wyjazdem)
 • opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć) oraz wydatków własnych
 • posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podrózy

GRUPA
8-15 osób

UWAGI

Okres od 1 kwietnia do połowy listopada uważa się na Madagaskarze za okres suchy. Od grudnia do kwietnia, gdy jest najcieplej i najbardziej kolorowo, gdy zieleń jest soczysta, kwitną kwiaty i łatwiej o spotkania z lemurami – w ciągu dnia najczęściej jest ostre słońce, wieczorem zaś, zwykle u schyłku dnia, padają soczyste i gęste deszcze (jakby ktoś polewał wodę wiadrem), które najczęściej ustają po godzinie lub dwóch.

Pod koniec lata na Wyspie, na początku tamtejszej jesieni – kwiecień i maj są ciepłe i ciągle “kolorowe” ze względu na różnorodność gatunków roślin i późne kwitnienie niektórych z nich (taki tropikalny październik i listopad). Koniec czerwca i początek lipca są najchłodniejsze (odpowiednik grudnia i stycznia) im dalej w kierunku listopada tym cieplej i słoneczniej. Trzeba jednak pamiętać, że Madagaskar, nawet w okresie swojej zimy jest ciepły – szczególnie zachodnie wybrzeże Wyspy – nad oceanem i większość wycieczek zorganizowanych ma miejsce w okresie naszych wakacji i podróżujący są zadowoloni. Część południowa, w szczególności rejon Toliara zawsze jest ciepły i w rejonie Ifaty trzeba mieć pecha, żeby trafić na ulewny deszcz, zwykle jest tam bardzo słonecznie przez cały rok. Należy jednak uwzględnić anomalie klimatyczne i tak jak u nas zimy przestały być zimne, a przynajmniej śnieżne, tak na Madagaskarze w okresie suchym możemy, rzadko, ale, natrafić na tropikalne burze.

Standaryzacja hoteli zgodnie z ocenami booking.com, tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeń własnych Organizatora.

Wynajęty transport to minibus lub bus (max. 16 osób). Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 15 lat. Minibusy to Toyaty Hiace lub odpowiedniki, busy to Toyoty Coaster lub odpowiedniki. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca i pamiętać, że Madagaskar, choć jest jednym z najbardziej odwiedzanych przez turystów państw Afryki, jest jednakże jednym z najbiedniejszych państw świata. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest bardzo przyjazna a kuchnia, głównie serwowana przez Francuzów i Włochów zamieszkujących Wyspę wprost wyśmienita. Organizator sugeruje, poza wyjątkami wskazanymi w planie wyprawy korzystanie z restauracji hotelowych wieczorem a w ciągu dnia, w przypadku obiadów zaufać przewodnikowi/kierowcy. W przypadku obiadów, szefami kuchni w większości są Malgasze i potrawy, choć bardzo smaczne w większości przypadków nie są tak wyśmienite jak te w hotelach.

 

CENY na MADAGASKARZE
obiad – 5-7€/os.
coca-cola w restauracji od 0,5 – 1€
piwo od 1-1,5€

 

UWAGA
Dzieci poniżej 12 roku życia zakwaterowane są w pokojach rodzinnych z Rodzicami.