dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • Park Narodowy Ranomafana (lista UNESCO) – podrównikowa dżungla wśród gór i wzniesień, wspaniałe wodospady, rwące potoki, 12 gatunków lemurów, kameleony, świat orchidei i palisandrów
 • Park Narodowy Isalo (lista UNESCO) – pomarańczowo-złociste kaniony o bajkowych, nieziemskich kształtach skał, endemiczna roślinność, wodospady, kąpiele w naturalnych basenach wydrążonych w twardych piaskowcach
 • słynny las baobabów Renalia i pamiątkowe zdjęcie z najstarszym, ponad 1500-letnim olbrzymem
 • najczystsze rubiny na Madagaskarze
 • leniwie kroczące kameleony
 • gorące, całorocznie słoneczne plaże w Ifaty
 • kąpiele w turkusowych wodach Kanału Mozambickiego
 • Park Narodowy Andasibe-Mantadia (Perinet) i największe lemury Indri-Indri
 • rejs wodami najdłuższego na świecie kanału Pangalanes i królewstwo lemurów
 • piaszczyste laguny, kąpiele w słodkowodnej, krystalicznej wodzie

  Cena dla dzieci poniżej 12 roku życia — 1700 pln + 900€

 • podróż po Oceanie Indyjskim jachtem pasażerskim z towarzyszącymi w sezonie wielorybami
 • dżungla wschodniego Madagaskaru i tropikalna wysepka Sainte Marie
 • doskonałe, pachnące słodyczą i przyprawami homary, krewetki olbrzymie i inne owoce morza

Wybierz termin

2300 PLN + 1100 €/os.

2300 PLN + 1100 €/os.

2300 PLN + 1100 €/os.

2300 PLN + 1100 €/os.

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa
Zbiórka w Warszawie na lotnisku Chopina – 2 godziny przed odlotem (lot tego samego dnia wylot z Warszawy 06.40 – Paryż-Antananarywa – lądowanie przed północą LUB wylot z Warszawy pomiędzy 17.00 a 19.00 przez Istambuł lub Adidis Ababa z tranzytem na jednym z lotnisk europejskich, lądowanie w Antananarywie ok. 14.00 następnego dnia. Harmonogram poniżej dostosowany jest do lotu przez Istambuł lub Adis Ababa) Odlot z Warszawy do Antananarywy przez dwa porty tranzytowe. (wyżywienie: na pokładach samolotów)

2. DZIEŃ: ANTANANARYWA
Po wylądowaniu i odprawie paszportowo-celnej transfer do hotelu. Nocleg. Hotel Rova 3* (wyżywienie: na pokładzie samolotu, D-Antananarywa)

3. DZIEŃ: Antananarywa – ANTSIRABE
Po śniadaniu, zwiedzanie stolicy częściowo z okien busiku, częściowo pieszo – wizyta w na pół odbudowanym le Palais de la Reine (Pałacu Królowej) – dziedzictwo UNESCO, podziwianie panoramy miasta oraz widoku na jezioro Anosy z punktu widokowego położonego wysoko, ponad zabudowaniami miasta. Przejazd Aleją Niepodległości-główną aleją miasta. Następnie droga w kierunku Antsirabe, miasta położonego w odległości 180 kilometrów od Antananarywy. Krajobrazy tego dnia diametralnie się zmienią od tych dotychczas widzianych na Madagaskarze, tropikalną Afrykę zastąpią widoki przypominające bardziej Wietnam, niż takich jakich można byłoby się spodziewać odwiedzając ten rejon świata po raz pierwszy. Droga przebiegać będzie przez płaskowyż Czerwonej Wyspy. Liczne bananowce i ryżowe poletka na zboczach dominujących tu wzniesień. Średnia wysokość to 1400-1500 m. n.p.m. Madagaskar ze swoimi wieloma odmiennymi strefami klimatycznymi stanowi odmienny od wszystkiego świat. Po drodze odwiedziny w lokalnych wytwórniach rzemieślniczych. Przewidziana jest wizyta w tradycyjnej wytwórni aluminiowych naczyń w Ambatulambo. Późnym popołudniem dojazd do Andasibe, dawnej francuskiej stacji klimatycznej, niegdyś bardzo znanego i licznie uczęszczanego kurortu, gdzie czas częściowo zatrzymał się w czasach kolonialnych. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Kolacja przewidziane jest w pełnym malgaskiego czaru lokalu słynącego z występujących często w nim grup kabaretowych jak i zespołów muzycznych. Hotel Royale Palace 3*/basen (wyżywienie: B/D)

4. DZIEŃ: Antsirabe — RANOMAFANA
Po śniadaniu, jeżeli nie będzie to poniedziałek (zamknięty dla odwiedzających) zwiedzanie postkolonialnego kościoła, przejażdżka słynnymi pousse-pousse (fakultatywnie), dalsza droga na południe – przejazd wśród jedynych w swoim rodzaju wzniesień i zboczy górskich, gdzie kolor rdzawo-czerwony dominuje wśród zieleni pól ryżowych przyklejonych do zaokrąglonych zboczy. Podziwianie piętrowych chat Malgaszów, zbudowanych z laterytowego podłoża przekształconego w cegły. Krótki postój w „Zamafiry arts shop” w Ambositra – pracowni oryginalnych rzeźb w drewnie, głównie palisandrze, hebanie i drzewie różanym. W Ambositra przewidziany jest także czas wolny i zjedzenie obiadu. Późnym południem dotarcie do Ranomafana do hotelu położonego w środku madagaskarskiej dżungli. Zakwaterowanie, nocleg. Hotel CENTREST 3* BUNGALOWY/basen. (wyżywienie: B/D)

5. DZIEŃ: Ranomafana — FIARANANTSOA
Śniadanie wczesnym rankiem, piesze zwiedzanie Parku Narodowego Ranomafana wpisanego na listę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO krótka, bo około trzy godzinna trasa zwana Sahamaloatra która pozwoli się nacieszyć z wizyty w parku Ranomafana. Obok spotkań z lemurami i innymi przedstawicielami fauny piękne zdjęcia dla miłośników botaniki licznie występujących tu storczyków. Trasa prowadzić będzie na brzeg jeziora drogą wiodącą przez las pandanusowy. Po wizycie w Parku i ewentualnym obiedzie dalsza droga do na południe Czerwonej Wyspy. Pod wieczór, po dotarciu do Fianarantsoa, punkt widokowy, położony wysoko ponad zabudowaniami, z którego roztacza się widok na całe miasto i otaczające je wzniesienia. Po powrocie do centrum miasta, zakwaterowanie i nocleg. Hotel Villa Sylvestre 2/3* (wyżywienie: B/D)

6. DZIEŃ: Fiaranantsoa — RANOHIRA (PARK W ISALO)
Śniadanie w hotelu. Po drodze wizyta w tradycyjnej fabryce papirusowej „Antaimaro’s” i manufaktury słynącej z lokalnej produkcji jedwabiu z kokonów dzikich oraz hodowlanych jedwabników. Dalsza droga wśród winnic, pól papirusowych, niezwykłych grot i formacji górskich. Krótka wizyta na miejscowym bazarze znanym z roślin leczniczych. Z licznymi zakrętami, droga zjeżdżać będzie ku równinom przez Horombe Plateau, dzielące prekambryjski wysokogórski płaskowyż i południową, równinną zbudowaną z formacji osadowych cześć Madagaskaru. Zmieniać się będzie klimat i roslinność. Powietrze z względnie rześkiego stanie sie cieplejsze i łagodniejsze. Na równinach dominować będą trawy i karłowate krzewy. Kilka kilometrów od miasteczka Ranohira zakwaterowanie i nocleg. Hotel Isalo Ranch 2/3* BUNGALOWY/BASEN (wyżywienie: B/D)

7. DZIEŃ: RANOHIRA (PN ISALO)
Rano przejazd na klif. Piesza wędrówka przez jedyny w swoim rodzaju Park Narodowy Isalo. Park słynie przede wszystkim z malowniczych ostańców skalnych, utworzonych z piaskowców triasowej formacji Isalo . Budują go białe piaskowce z warstwowaniami dużej skali (1-10 metrów), wyszczerbione przez erozję z panoramicznymi widokami. Otaczająca nas przestrzeń zachwyca. Dojście do „kanionu małp”. Drogą wśród formacji skalnych, jakbyśmy znaleźli się na innej planecie, o poszarpanych kształtach, widocznym uwarstwieniu budujących je jasnych piaskowców. W porze deszczowej roślinność jest silnie ukwiecona a trawy są soczyście zielone. Latem roślinność przypomina swoim żółtym, często złotym odcieniem sawanny zachodniej Afryki. W rezerwacie rosną jedynie tutaj spotykane endemiczne gatunki aloesów. Po kąpieli w naturalnie powstałym basenie, wypłukanym w skale przez wody wpadającego do niego niedużego wodospadu, dalsza piesza wędrówka terenem gdzie wśród powszechnie rosnących traw można będzie spotkać karłowate formy Pachypodium rosulatum, przypominająca rosnący do góry nogami baobab, zwana potocznie „stopą słonia” . Po dwóch godzinach marszruty dotarcie do jaru. Kilkaset metrów poniżej, ścieżką, czasem schodami wykutymi przez Malgaszy dotarcie na poziom lasu w który powita lemurami Catta i największymi (niestety rzadko), dochodzącymi do 90 cm przypominające misie Koala Indri Indri. 45 minut drogi wzdłuż strumieni wśród tropikalnej roślinności I odpoczynek przy kolejnych naturalnych basenach, tym razem zasilanych większymi wodospadami, gdzie turyści często ulegają pokusie kapieli i chwili odpoczynku. Następnie powrót. Kolacja w restauracji w Ranohira szczycącej się w miarę dobrymi steakami z Zebu lub w restauracji hotelowej – w zależności od wyboru podróżnych. Nocleg w hotelu. Hotel Isalo Ranch 2/ 3* BUNGALOWY/BASEN (wyżywienie: B/D)

8. DZIEŃ: Ranohira (Isalo) — TOLIARA (TULEAR) — IFATY
Po sniadaniu dalsza droga na południe w kierunku Toliara (Tulear). Przejazd przez miasteczko Ilakaka słynnego ze swoich drogocennych kamieni, gdzie prawo zamiera po zapadnięciu nocy. Po drodze tu i ówdzie tzw. miasteczka grzyby założone przez wciąż napływających nowych poszukiwaczy skarbów-górników. Na około 100 kilometrów przed Toliara pierwsze wielkie baobaby, które od tego momentu będą towarzyszyć przez wiekszość pobytu. Po dotarciu do miasta Toliara, krótkie zwiedzanie miasta i transfer do hotelu w Ifaty. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny i odpoczynek. Hotel La Bella Dona 2/3* plaża (wyżywienie: B/D) UWAGA Tego dnia pożegnanie kierowcy (standardem jest podziękowanie poparte napiwkiem ok. 100€ od podróżujących – najlepiej w lokalnej walucie)

9. DZIEŃ: IFATY
Po śniadaniu, wycieczka do lasu-rezerwatu Reniala , rozciągającego się na powierzchni około 60 hektarów lasu baobabów w którym spotkamy licznie występujące tu gatunki endemicznych ptaków jak i przedstawicieli gadów w tym zółwi i węży. Dodatkową atrakcję stanowią żyjace tu lemury. Królem lasu jest niezaprzeczalnie żyjący już ponad 1500 lat baobab o niewyobrażalnie wielkiej średnicy. Większość podróży po lesie odbędzie się w prymitywnych zbitych z desek wozach zaprzęgniętych w jedną lub dwie krowy Zebu, które przy pisku kół i podskokach na dziurawej drodze przeniosą podróżujących w pełen czaru i autentyzmu świat pradawnego Madagaskaru. Po powrocie do hotelu czas wolny na zwiedzanie okolicznych atrakcji, spacery i plażowanie . Fakultatywnie możliwość uprawiania sportów wodnych, snokeringu, połowu dużej ryby wynajętym stateczkiem czy nurkowania w kanale Mozambickim i podziwiania niesamowitej w swoich kolorach i zróżnicowaniu flory i fauny morskiej. Rozkosze kulinarne w szczególności owoce morza w hotelu albo jednej z licznych restauracyjek. Nocleg Hotel La Bella Dona 2/3* plaża (wyżywienie: B/D)

10. DZIEŃ: Ifaty — ANTANANARYWA
Po śniadaniu, transfer minibusem (hotel organizuje transfer na lotnisko przy współpracy z Operatorem z Antananarywy – odlot również jest monitorowany przez malgaskiego Operatora) do Tulearu a następnie na lotnisko. We wczesnych godzinach popołudniowych przylot do Antananarywy. Na miejscu oczekiwać będzie przedstawiciel lokalnego biura podróży i nastąpi transfer do hotelu. Czas wolny, nocleg. Hotel ASIA and AFRICA 4* basen (wyżywienie: B/D)

11. DZIEŃ: Antananarywa — SAINTE MARIE
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot na wysepkę Sainte Marie, byłej wyspie piratów a obecnie tropikalnej „oazy” na wschodnich wybrzeżach Madagaskaru. Klimat na wyspie zdecydowanie się różni od poznanego nad Kanałem Mozambickim. Jest bardziej wilgotno, dominują lasy i zieleń. Po wylądowaniu transfer do hotelu. Najpierw krótki odcinek samochodem a następnie przesiadka na pirogę i przepłynięcie wąskiego przesmyku pomiędzy „dużą” wysepką Sainte Marie, na malutką Ile au Nattes . Na powitanie wyjdzie Filip, właściciel a zarazem bardzo serdeczny Francuz, który nie tylko, że ma „rękę” do dobrej kuchni, ale służyć będzie radami jak spędzić czas aktywnie na obu wyspach. Zakwaterowanie. Czas wolny. Baboo Village 2* (BUNGALOWY)/plaża, wolny czas, nocleg. (możliwość zmiany hotelu zgodnie z życzeniem Podróżujących) (wyżywienie: B/D) UWAGA Agregat prądotwórczy wyłączany ok. 22.00, później oświetlenie solarne.

12. DZIEŃ: SAINTE MARIE / ILES AU NATTES
Po śniadaniu, pierwszy fakultatywny dzień zwiedzania wyspy lub odpoczynek i plażowanie. Fakultatywnie przejazd przez dziewiczy tropikalny las. Zapoznawanie się z florą i fauną wyspy. Spotkanie z lemurami. Zwiedzanie plantacji przypraw min. wanilii i kawy. Wyprawa pirogami wśród lasów namorzynowych. Powrót do hotelu, czas wolny. Nocleg. Hotel Baboo Village 2* (BUNGALOWY)/plaża (wyżywienie: B/D)

13. DZIEŃ: SAINTE MARIE / ILES AU NATTES
Po śniadaniu, drugi fakultatywny dzień zwiedzania wyspy. Dotarcie na stronę wschodnią wyspy. Kąpiel w naturalnie wydrążonym przez wody wodospadu basenie. Odwiedziny cmentarza Piratów, gdzie spotkać sławne w historii korsarstwa nazwiska piratów (Wyspa Sainte Marie, która nazwę zawdzięcza portugalskim odkrywcom, była w XVII wieku jedną z głównych kryjówek piratów na Oceanie Indyjskim). Później odwiedziny najstarszego kościoła. Dla chcących inaczej spędzić czas, dalsze plażowanie, również możliwość wynajmu quadów lub skuterów i samodzielne zwiedzanie wyspy. Możliwość spędzenia dnia na połowie z wynajętej w tym celu łodzi motorowej dużych ryb – ostroboków o wadze do 30 kg, 50 kilogramowych barakud, ryb z rodziny panterkowatych, czasem dochodzących do 120 kilogramów, mieczników czy też rekinów. Wieczorem kolacja. Hotel Baboo Village 2* (BUNGALOWY)/plaża (wyżywienie: B/D)

14. DZIEŃ: Sainte Marie — ANKANIN NOFY (3h rejs statek na Madagaskar+ 90 km zdegradowanej drogi + 3h rejs łodzią motorową)
O świcie (śniadanie w formie boxu), dojazd do portu w Ambodifotatra i powrót El Condorem do na Madagaskar (Duża Wyspa) do porciku w Mohambo. Rejs będzie o świcie, więc prawdopodobnie będzie można obserwować wschód słońca na oddalającej się Sainte Marie. Po niecałych trzech godzinach dotarcie do lądu (Madagaskar), gdzie czekać będzie przybyły specjalnie z Antananarywy samochód. Około 10.00 droga do Tamatave (Toamasina). Po przybyciu ok. 13 – tej, krótkie zwiedzanie tego największego portu Madagaskaru, postój na targu po zakup przypraw i czas na obiad. Najpóźniej o 15.00 „zaokrętowanie się” na zmotoryzowaną łódź i trzygodzinny rejs do Ankanin Nofy – „Królestwa Lemurów”, tak, żeby zdążyć najpóźniej o zachodzie słońca, czyli przed 18. 00. Rejs Kanałem Pangalanes, to przeprawa przez system jezior i łączących je kanałów zbudowanych przez Francuzów pod koniec XIX wieku. Po drodze obserwacja krajobrazów i porastających wybrzeża jezior – lasów. Obserwacja zachodu słońca na krótko przed dopłynięciem do hotelu. Zakwaterowanie, czas wolny, nocleg. hotel Palmarium 3* (BUNGALOWY)/plaża (agregat prądotwórczy wyłączany ok. 22.00) (wyżywienie: B/D) UWAGA Najlepiej wziąć ze sobą latarki i inne oświetlenie na baterie jak lampki itp. Na terenie hotelu zabronione jest palenie świeczek.

15. DZIEŃ: ANKANIN NOFY
Rano, po śniadaniu zwiedzanie prywatnego, należącego do hotelu Palmarium , naturalnego rezerwatu lemurów. Po wizycie, czas wolny, możliwość spacerów do pobliskiej wioski brzegiem jeziora, podziwianie widoków dzikiej, tropikalnej przyrody . Możliwa kąpiel w jeziorze o krystalicznej wodzie, leżenie na leżakach plażowych i przy odrobinie słońca pogłębienie opalenizny. Restaurację hotelową zawsze dość licznie odwiedzają lemury a same bungalowy posiadające duże, przestrzenne i z zawieszonymi hamakami tarasy sprzyjają odpoczynkowi i wyciszeniu. To będą jedne z ostatnich chwil na Madagaskarze i warto w pełni wykorzystać ten czas. hotel Palmarium 3* (BUNGALOWY)/plaża (agregat prądotwórczy wyłączany ok. 22.00) (wyżywienie: B/D)

16. DZIEŃ: Ankanin Nofy — ANDASIBE
Rano, po śniadaniu powrót na łódź. Rejs około półtorej godziny do małej przystani położonej nad brzegami słodkowodnego jeziora Rosoabe. Tego dnia, choć odcinek do przepłynięcia jest krótszy bardziej widać będzie wkład pracy Francuzów w stworzenie kanału. Liczne będą przewężenia a bliskie brzegi urzekać będą wchodzącą wprost do wody roślinnością. Po dotarciu do brzegu odcinek niecałych 10 kilometrów pełnej nierówności drogą gruntową. Po wjechaniu na asfalt i minięciu miejscowości Brickaville, drogą pełną serpentyn, wśród zmieniającego się krajobrazu z charakterystycznymi drzewami podróżnika i licznie występującymi bananowcami, w ciągu niecałych trzech godzin podróżni przeniesieni zostaną w scenerię górskiego lasu podrównikowego. Tego dnia z wysokości kilku metrów n.p.m. podróżni wzniosą się na wysokość około 1000 m. n.p.m. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Nocleg. (wyżywienie: B/D) hotel Eulophelia 2/3* (BUNGALOWY)

17. DZIEŃ: Andasibe — ANTANANARYWA
Po śniadaniu, często przy w obecności lemurów, wcześnie rano wizyta w Rezerwacie Analamazoatra i podziwianie unikalnej dla Madagaskaru flory, rozlicznych gatunków storczyków, w tym wanilii oraz obserwacja największego gatunku lemurów Indri-Indri. Następnie po krótkim odpoczynku w hotelowej restauracji, najlepiej w części tarasowej droga do Antananarywy. Po drodze wizyta w ośrodku. gdzie zgromadzone są liczne gatunki kameleonów i tropikalnych żab. W handlowej miejscowości Moramanga, postój na obiad. Dotarcie do Antananarywy w godzinach popołudniowych. Zakwaterowanie, czas wolny, nocleg. Hotel ASIA and AFRICA 4* basen (wyżywienie: B/D)

18. DZIEŃ: Antananarywa — odlot do EUROPY
Po śniadaniu, czas wolny i ewentualne ostatnie zakupy pamiątek. Wczesny obiad. Transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy przez dwa lotnicze porty transferowe. (wyżywienie: B/ pozostałe wyżywienie na pokładzie samolotu)

19. DZIEŃ: WARSZAWA
Lądowanie w Warszawie. Pożegnanie się Grupy. Powrót do domu. (wyżywienie: na pokładach samolotów)

 

CENA OBEJMUJE

 • zakwaterowanie w hotelach w pokojach dwuosobowych zgodnie z programem w: Antananarywie: dz.2, dz.10 i dz.17 w w Ranohira: dz. 6 i 7 oraz Ankanin Nofy dz. 14 i 15 . Razem 7 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o hotelach na stronach TripAdvisor i Booking.com – dzieci poniżej 12 roku życia zakwaterowane są w pokojach/bungalowach Rodziców/Opiekunów)
 • śniadania w dniach: 3, 7, 8, 11, 15, 16 i 18 razem 7 śniadań
 • obiadokolacje w dniach: 2, 10 i 17 razem 3 obiadokolacje
 • transfer z lotniska w Antananarywie do hotelu w dniu 2 podróży i transfer z hotelu na lotnisko w Antananarywie w dniu 18 wyprawy
 • obecność przedstawiciela malgaskiego biura podróży
 • bilet lotniczy na trasie Toliara-Antananarywa oraz Antananarywa – Sainte Marie
 • obecność polskiego pilota
 • ubezpieczenie UNIQA (KL, NNW, bagaż)
 • obowiązkową składkę na TFG

   

CENA NIE OBEJMUJE

 • kosztu biletu lotniczego na trasie Warszawa — Anatananarywa — Warszawa (średnio 3800-4900 pln) — płatne agentowi lotniczemu
 • Usług zapewnionych przez Tour-Operatora na Madagaskarze 1450€ (dzieci poniżej 12 roku życia 1200€ płatnych przez Kupującego)

 

UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBĄ i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiscie po przyjeździe do Antananarywy – PAKIET 1450€ (dzieci poniżej 12 roku życia – 1200€) za:

 • zakwaterowanie w hotelach zgodnie z programem w dniach: dz. 3-5, 8-9, 11-13 i 16, razem 9 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o hotelach na stronach TripAdvisor)
 • przejazd busem na trasie Antananarywa-Antsirabe-P.N.Ranomafana-Ranohira (P.N. Isalo)-Toliara-Ifaty
 • bilety wstępu do parków narodowych wraz z wymaganymi przewodnikami i innych miejsc wymagających odpłatności
 • wyprawę wozami zaprzęgniętymi w krowy Zebu do parku baobabów Renalia
 • nadzór logistyczny nad całością wyprawy
 • transfer z Ifaty na lotnisko w Toliara i z lotniska w Antananarywie do hotelu w dniu 10 wyprawy i transfer w dniu 11 wyprawy z hotelu na lotnisko w Antananarywie na lot na Sainte Marie i transfer do hotelu
 • śniadania w dniach: dz.4-6, 9-10, 12-14 i 17 razem 9 śniadań
 • obiadokolacji w dniach: dz. 3-9, 11-16 razem 13 kolacji
 • koszty wstępu do parków narodowych i innych miejsc wymagających odpłatności oraz kosztów lokalnych przewodników
 • rejs El Condor z wysepki Sainte Marie – Madagaskar
 • transport busem na trasie Mohambo -Antananarywa
 • rejs łodzią motorową w Kanale Pangalanes na trasie Tamatave (Toamasina) – Ankanin Nofy – przystań Rosoabe

PONADTO

Do ceny wyprawy należy doliczyć:

 • cenę wizy na Madagaskar ok.35€. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne
 • zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 5€/dziennie/os. — razem 85€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci)
 • zwyczajowego napiwku dla ekipy busa Antananarywa-Ifaty (kierowca + przewodnik) — ok. 100€, dla ekipy od Grupy (średnio 10-15€/os.), oraz Mohambo-Antananarywa ok. 50€ od Grupy (średnio 7-10€/os.)
 • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 480€ (płatne do 40 dni przed wyjazdem)
 • opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć) oraz wydatków własnych
 • posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podróży
 • inne nie wymienione w programie

GRUPA
8-15 osób

UWAGI
Ze względu, że część wschodnia Madagaskaru (Kanał Pangalanes), jest bardziej deszczowa zalecamy wyjazdy w okresie od 01 kwietnia do połowy listopada. Kwiecień i maj są cieplejsze i bardziej “kolorowe” ze względu na roślinność i kwitnienie (taki tropikalny październik i listopad). Koniec czerwca i początek lipca są najchłodniejsze (odpowiednik grudnia i stycznia) im dalej w kierunku listopada tym cieplej i słoneczniej. Trzeba jednak pamiętać, że Madagaskar, nawet w okresie swojej zimy jest ciepły a większość wycieczek zorganizowanych ma miejsce w okresie naszych wakacji i większość podróżujących jest zadowolona. Część północna, w szczególności rejon Toliara zawsze jest ciepły i w rejonie Ifaty trzeba mieć pecha, żeby trafić na ulewny deszcz, zwykle jest tam bardzo słonecznie przez cały rok. Należy jednak uwzględnić anomalie klimatyczne I tak jak u nas zimy przestały być zimne, a przynajmniej śnieżne, tak na Madagaskarze w okresie suchym możemy, rzadko, ale, natrafić na tropikalne burze.

Standaryzacja hoteli zgodnie z ocenami booking.com, tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeń własnych Organizatora.

Wynajęty transport to w zależności od zamówienia 4×4 lub minibus dla większych grup (max. 7 osób). Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 15 lat. 4X4 to głównie Nissany lub Toyoty Landcruiser. Minibusy to Toyaty Hiace lub odpowiedniki. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca I pamiętać, że Madagaskar, choć jest jednym z najbardziej odwiedzanych przez turystów państw Afryki, jest jednakże jednym z najbiedniejszych państw świata. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest bardzo przyjazna a kuchnia, głównie serwowana przez Francuzów i Włochów zamieszkujących Wyspę wprost wyśmienita. Organizator sugeruje, poza wyjątkami wskazanymi w planie wyprawy korzystanie z restauracji hotelowych wieczorem a w ciągu dnia, w przypadku obiadów zaufać przewodnikowi/kierowcy. W przypadku obiadów, szefami kuchni w większości są Malgasze i potrawy, choć bardzo smaczne w większości przypadków nie są tak wyśmienite jak te w hotelach.

 

Na Madagaskarze może się zdarzyć, że lot wewnętrzny zostanie przesunięty o kilka godzin w jedną lub drugą stronę. Może też się zdarzyć, że lot danego dnia zostanie odwołany i zrealizowany zostanie dzień lub czasem dwa dni później. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, program “drugiej częśći” wyprawy na odcinku Antananarywa-Sainte Marie-Antananarywa (droga powrotna lądem) został odpowiednio zmodyfikowany w stosunku do standardowych ofert. Organizator biorąc pod uwagę takie okoliczności (ewentualne ich zaistnienie) z całym rozmysłem, wynikającym z wieloletniego doświadczenia zaplanował przelot na odcinku Antananarywa – Sainte Marie w drodze na wysepkę, a nie na koniec wyprawy – unikając w ten sposób ryzyka nie opuszczenia Madagaskaru w wyznaczonym terminie i związanych z tym komplikacji, w szczególności utraty biletu lub konieczności zmiany terminu rezerwacji powrotnej (najczęściej odpłatnej).

 

CENY na MADAGASKARZE
obiad – 5-7€/os.
coca-cola w restauracji od 0,5 – 1€
piwo od 1-1,5€

 

UWAGA
Dzieci poniżej 12 roku życia zakwaterowane są w pokojach rodzinnych z Rodzicami.