dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • Kanał Pangalanes, tropikalna sceneria, wizyta w rezerwacie Palmarium słynącym z licznych gatunków lemurów
 • Park Narodowy Andasibe-Mantadia (Perinet) i największe lemury Indri-Indri
 • Park Narodowy Ranomafana (lista UNESCO) – podrównikowa dżungla wśród gór i wzniesień, wspaniałe wodospady, rwące potoki, 12 gatunków lemurów, kameleony, świat orchidei i palisandrów
 • Park Narodowy Isalo (lista UNESCO) – pomarańczowo-złociste kaniony o bajkowych, nieziemskich kształtach skał, endemiczna roślinność, wodospady, kąpiele w naturalnych basenach wydrążonych w twardych piaskowcach
 • słynny las baobabów Renalia i pamiątkowe zdjęcie z najstarszym, ponad 1500-letnim olbrzymem
 • najczystsze rubiny na Madagaskarze
 • leniwie kroczące kameleony
 • gorące, całorocznie słoneczne plaże w Ifaty
 • kąpiele w turkusowych wodach Kanału Mozambickiego
 • doskonałe, pachnące słodyczą i przyprawami homary, krewetki olbrzymie i inne owoce morza
OPCJA PRZEDŁUŻENIA O DOWOLNĄ ILOŚĆ DNI WYPOCZYNKU W IFATY W CENIE 40€/osoby ze śniadaniem, DZIECI PONIŻEJ 12 ROKU ŻYCIA 25€ ze śniadaniem

UWAGI

Ze względu, że część wschodnia Madagaskaru (Kanał Pangalanes), jest bardziej deszczowa zalecamy wyjazdy w okresie od 01 kwietnia do połowy listopada. Kwiecień i maj są cieplejsze i bardziej “kolorowe” ze względu na roślinność i kwitnienie (taki tropikalny październik i listopad). Koniec czerwca i początek lipca są najchłodniejsze (odpowiednik grudnia i stycznia) im dalej w kierunku listopada tym cieplej i słoneczniej. Trzeba jednak pamiętać, że Madagaskar, nawet w okresie swojej zimy jest ciepły a większość wycieczek zorganizowanych ma miejsce w okresie naszych wakacji i większość podróżujących jest zadowolona. Część północna, w szczególności rejon Toliara zawsze jest ciepły i w rejonie Ifaty trzeba mieć pecha, żeby trafić na ulewny deszcz, zwykle jest tam bardzo słonecznie przez cały rok. Należy jednak uwzględnić anomalie klimatyczne I tak jak u nas zimy przestały być zimne, a przynajmniej śnieżne, tak na Madagaskarze w okresie suchym możemy, rzadko, ale, natrafić na tropikalne burze.

Standaryzacja hoteli zgodnie z ocenami booking.com, tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeń własnych Organizatora.

Wynajęty transport to w zależności od zamówienia 4×4 lub minibus dla większych grup (max. 7 osób). Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 15 lat. 4X4 to głównie Nissany lub Toyoty Landcruiser. Minibusy to Toyaty Hiace lub odpowiedniki. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca I pamiętać, że Madagaskar, choć jest jednym z najbardziej odwiedzanych przez turystów państw Afryki, jest jednakże jednym z najbiedniejszych państw świata. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest bardzo przyjazna a kuchnia, głównie serwowana przez Francuzów i Włochów zamieszkujących Wyspę wprost wyśmienita. Organizator sugeruje, poza wyjątkami wskazanymi w planie wyprawy korzystanie z restauracji hotelowych wieczorem a w ciągu dnia, w przypadku obiadów zaufać przewodnikowi/kierowcy. W przypadku obiadów, szefami kuchni w większości są Malgasze I potrawy, choć bardzo smaczne w większości przypadków nie są tak wyśmienite jak te w hotelach.

1 osoba = 3650 €

2 osoby = 2375 €/os.

3 osoby = 2055 €/os.

4 osoby = 2000 €/os.

5 osób = 1870 €/os.

6 osób = 1800 €/os.

7 i powyżej = 1750 €/os.

Wybierz termin

od 1750 €/os. (TERMIN dowolny – sezonowy)

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa
(lot tego samego dnia wylot z Warszawy 06.40 – Paryż-Antananarywa – lądowanie przed północą LUB wylot z Warszawy pomiędzy 17.00 a 19.00 przez Istambuł lub Adidis Ababa z tranzytem na jednym z lotnisk europejskich, lądowanie w Antananarywie ok. 14.00 następnego dnia. Harmonogram poniżej dostosowany jest do lotu przez Istambuł lub Adis Ababa) Odlot z Warszawy do Antananarywy przez dwa porty tranzytowe.

2. DZIEŃ: ANTANANARYWA
Po wylądowaniu i odprawie paszportowo-celnej transfer do hotelu. Nocleg. Hotel Rova 3*

3. DZIEŃ: Antananarywa – ANDASIBE
Po wczesnym śniadaniu krótkie poznawanie stolicy Madagaskaru- Antananarywy . Zwiedzanie ruin le Palais de la Reine (Pałacu Królowej) – dziedzictwo UNESCO, podziwianie panoramy miasta oraz widoku na jezioro Anosy z punktu widokowego położonego wysoko, ponad zabudowaniami miasta. Przejazd Aleją Niepodległości-główną aleją miasta. Po opuszczeniu Antananarywy, postój na obiad. Po południu wizyta w ośrodku gdzie zgromadzone są liczne gatunki kameleonów i tropikalnych żab. Po minięciu Moramanga, handlowej miejscowości na trasie, przyjazd do MADA GASKAR – LEMURY KANAŁU PANGALANES, PARK W ISALO I PLAŻE KANAŁU MOZAMBICKIEGO (19 DNI) obiad. Po południu wizyta w ośrodku gdzie zgromadzone są liczne gatunki kameleonów i tropikalnych żab. Po minięciu Moramanga, handlowej miejscowości na trasie, przyjazd do znanego i licznie odwiedzanego przez podróżników hotelu Eulophelia 2/3* (BUNGALOWY), kolacja w hotelu, czas wolny.

4. DZIEŃ: Andasibe – kanał PANGALANES – ANKANIN NOFY
Po śniadaniu, wcześnie rano wizyta w Rezerwacie Analamazoatra i podziwianie unikalnej dla Madagaskaru flory, rozlicznych gatunków storczyków, w tym wanilii oraz obserwacja największego gatunku lemurów Indri-Indri. Po zwiedzaniu rezerwatu przerwa na kawę i droga w kierunku Oceanu Indyjskiego do kanału Pangalanes. Droga pełna serpentym I zmieniającego się krajobrazu z górskiego, półtropikalnego na tropikalny z charakterystycznymi drzewami podróżnika i licznie występującymi bananowcami. W ciągu niecałych trzech godzin drogi, powietrze z rześkiego stanie sie wilgotne i ciepłe a wysokość nad poziomem morza, z wyjściowego dla Andasibe prawie kilometra spadnie do blisko poziomu morza. Po obiedzie w Brickaville, dziesięc kilometrów za zjazd na drogę terenową, dojazd pełną nierówności trasą nad słodkowodne jezioro Rosoabe, gdzie oczekiwać będzie specjalnie zarezerwowana łódź. Przeprawa przez system jezior i łaczących je, kanału Pangalanes do hotelu, trwać będzie prawie półtorej godziny. Po drodze obserwowacja dziewiczych krajobrazów, porastających wybrzeża jezior – lasów oraz zdjęcia zachodu słońca na krótko przed dopłynieciem do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu Palmarium 3* (BUNGALOWY)

5. DZIEŃ: ANKANIN NOFY
Rano, po śniadaniu zwiedzanie prywatnego, należącego do hotelu Palmarium, naturalnego rezerwatu lemurów. Po wizycie, krótka wizyta w okolicznej wiosce i powrót brzegiem jeziora do hotelu Palmarium na obiad. Po obiedzie przeprawa przez jezioro i powrót do hotelu. Czas wolny, popołudniowe plażowanie. Hotel Palmarium 3* (BUNGALOWY)

6. DZIEŃ: Ankanin Nofy – TOAMASINA
Po śniadaniu, przeprawa do Toamasina (Tamatave) zarezerwowaną łodzią. Po drodze obserwacja lokalnych wiosek, idellicznych widoków dzikiej, tropikalnej przyrody . Po dopłynięciu do Toamasina obiad w mieście, największym porcie Madagaskaru . Objazd, zwiedzanie miasta. Zakwaterowanie w hotelu. Hotel JOFFRE 3*

7. DZIEŃ: Toamasina (Tamatave) – ANTANANARYWA
Po śniadaniu wykwaterowanie. Droga do Antananarywy. Przejazd przez plantację palm z owoców których wyrabia sie olej palmowy. Obserwacja zmieniających się krajobrazów, droga od Brackville do Antananarywy pnie sie do góry, wśród serpentyn będzie powoli sie wznosić aż do wysokości prawie 1400 metrów n.p.m. Późnym popołudniem przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie. Hotel Rova 3* MADA GASKAR – LEMURY KANAŁU PANGALANES, PARK W ISALO I PLAŻE KANAŁU MOZAMBICKIEGO (19 DNI)

8. DZIEŃ: Antananarywa – ANTSIRABE
Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Antsirabe. Droga przebiegać będzie przez malownicze krajobrazy płaskowyżu czerwonej wyspy. Liczne bananowce, gdzieniegdzie ryżowe poletka przenoszą nas w inny Madagaskar który dotychczas widzieliśmy. Po drodze odwiedzimy lokalne wytwórnie rzemieślnicze produkujące wyroby z rogów bydła, makiet rowerów i samochodów i różnorodnych wyrobów hafciarskich. Wizyta w tradycyjnej wytwórni aluminiowych naczyń w Ambatulambo. We wczesnych godzinach popołudniowych przyjazd do Antsirabe, niegdyś bardzo znanego francuskiego kurortu. Jeżeli czas pozwoli, przejażdżka po mieście lokalnymi rikszami, zwanymi pousse-pousse (pchaj-pchaj). Zakwaterowanie w hotelu, wieczorem możliwość wyjścia na kolację do bardzo klimatycznej restauracji, gdzie często organizowany jest wieczór malgaskiej piosenki. Hotel ROYALE PALACE 3*/BASEN

9. DZIEŃ: Antsirabe – RANOMAFANA
Po śniadaniu dalsza droga na południe – przejazd wśród jedynych w swoim rodzaju wzniesień i zboczy górskich, gdzie kolor rdzawo-czerwony dominuje wśród zieleni pól ryżowych przyklejonych do zaokrąglonych zboczy. Podziwianie piętrowych chat Malgaszów, zbudowanych z laterytowego podłoża przekształconego w cegły. Krótki postój w „Zamafiry arts shop” w Ambositra – pracowni oryginalnych rzeźb w drewnie, głównie palisandrze, hebanie i drzewie różanym. W Ambositra przewidziany jest także czas wolny i zjedzenie obiadu. Późnym południem dotarcie do Ranomafana do hotelu położonego w środku madagaskarskiej dżungli. Zakwaterowanie, nocleg. Hotel CENTREST 3* BUNGALOWY/basen.

10. DZIEŃ: RANOMAFANA
Po śniadaniu piesze zwiedzanie Parku Narodowego Ranomafana wpisanego na listę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO , które zabierze większość dnia. Przewidziana jest wycieczka nazywana trasą Vatoharanana przebiegająca przez pierwotny, wilgotny las tropikalny. Wędrować będziemy wśród wzgórz, terenem ze zmienną, malowniczą morfologią. W najniższych miejscach, tereny parku połozone są na poziomie 400 m n.p.m. a w najwyższych przekraczają 1400 metrów n.p.m.. W parku znajdują się endemiczne i zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Przez park przepływa wiele rzek, które są dopływami rzeki Namorona. W parku znajdują się wody uzdrowiskowe, które pozwalają na zabiegi lecznicze. Wśród zwierząt żyjących odnotowano 115 gatunków ptaków, 90 gatunków motyli, 98 gatunków płazów, 62 gatunków gadów oraz 12 gatunków lemurów. Tego dnia będzie duża szansa na spotkanie kilku gatunków lemurów w szczególności Varecia Variegata. Sesje zdjęć przy rozlewiskach przepływających przez park rzek i występujących tu wodospadów. W czasie dnia możliwy jest piknik w naturalnym otoczeniu lasu. Po południu powrót do hotelu, odpoczynek. Hotel CENTREST 3* BUNGALOWY/BASEN.

11. DZIEŃ: Ranomafana – FIANARANTSOA
Śniadanie wczesnym rankiem. Nastepnie krótka, bo około trzy godzinna trasa zwana Sahamaloatra która wzbogaci wrażenia z wizyty w parku Ranomafana. Tego dnia obok spotkań z lemurami i innymi przedstawicielami fauny piękne zdjęcia dla miłośników botaniki licznie występujących tu storczyków. Trasa prowadzić będzie na brzeg jeziora drogą wiodącą przez las pandanusowy. Po wizycie w Parku i ewentualnym obiedzie dalsza droga do na południe Czerwonej Wyspy. Pod wieczór, po dotarciu do Fianarantsoa, punkt widokowy, położony wysoko ponad zabudowaniami, z którego roztacza się widok na całe miasto i otaczające je wzniesienia. Po powrocie do centrum miasta, zakwaterowanie i nocleg. Hotel Villa Sylvestre 2/3*

12. DZIEŃ: Fianarantsoa – RANOHIRA (PARK W ISALO)
Śniadanie w hotelu. Po drodze wizyta w tradycyjnej fabryce papirusowej „Antaimaro’s” i manufaktury słynącej z lokalnej produkcji jedwabiu z kokonów dzikich oraz hodowlanych jedwabników. Dalsza droga wśród winnic, pól papirusowych, niezwykłych grot i formacji górskich. Krótka wizyta na miejscowym bazarze znanym z roślin leczniczych. Z licznymi zakrętami, droga zjeżdżać będzie ku równinom przez Horombe Plateau, dzielące prekambryjski wysokogórski płaskowyż i południową, równinną zbudowaną z formacji osadowych cześć Madagaskaru. Zmieniać się będzie klimat i roslinność. Powietrze z względnie rześkiego stanie sie cieplejsze i łagodniejsze. Na równinach dominować będą trawy i karłowate krzewy. Kilka kilometrów od miasteczka Ranohira zakwaterowanie i nocleg. Hotel Isalo Ranch 3* BUNGALOWY/BASEN

13. DZIEŃ: RANOHIRA (PARK W ISALO)
Rano przejazd na klif. Piesza wedrówka przez jedyny w swoim rodzaju Park Narodowy Isalo. Park słynie przede wszystkim z malowniczych ostańców skalnych, utworzonych z piaskowców triasowej formacji Isalo . Budują go białe piaskowce z warstwowaniami dużej skali (1-10 metrów), wyszczerbione przez erozję z panoramicznymi widokami. Otaczająca nas przestrzeń zachwyca. Dojście do „kanionu małp”. Drogą wśród formacji skalnych, jakbyśmy znaleźli sie na innej planecie, o poszarpanych kształtach, widocznym uwarstwieniu budujących je jasnych piaskowców. W porze deszczowej roslinność jest silnie ukwiecona a trawy są soczyście zielone. Latem roślinnośc przypomina swoim żótym, często złotym odcieniem sawanny zachodniej Afryki. W rezerwacie rosną jedynie tutaj spotykane endemiczne gatunki aloesów. Po kąpieli w naturalnie powstałym basenie, wypłukanym w skale przez wody wpadającego do niego niedużego wodospadu, dalsza piesza wędrówka terenem gdzie wśród powszechnie rosnących traw można będzie spotkać karłowate formy Pachypodium rosulatum, przypominająca rosnący do góry nogami baobab, zwana potocznie „stopą słonia” . Po dwóch godzinach marszruty dotarcie do jaru. Kilkaset metrów poniżej, ścieżką, czasem schodami wykutymi przez Malgaszy dotarcie na poziom lasu w który powita lemurami Catta i najwiekszymi (niestety rzadko), dochodzącymi do 90 cm przypominające misie Koala Indri Indri. 45 minut drogi wzdłuż strumieni wśród tropikalnej roślinności I odpoczynek przy kolejnych naturalnych basenach, tym razem zasilanych większymi wodospadami, gdzie turyści często ulegają pokusie kapieli i chwili odpoczynku. Nastepnie powrót. Kolacja w restauracji w Ranohira szczycącej się w miarę dobrymi steakami z Zebu lub w restauracji hotelowej – w zależności od wyboru podróżnych. Nocleg w hotelu. Hotel Isalo Ranch 3* BUNGALOWY/BASEN

14. DZIEŃ: Ranohira (Isalo) – TOLIARA (TULEAR) – IFATY
Po sniadaniu dalsza droga na południe w kierunku Toliara (Tulear). Przejazd przez miasteczko Ilakaka słynnego ze swoich drogocennych kamieni, gdzie prawo zamiera po zapadnięciu nocy. Po drodze tu i ówdzie tzw. miasteczka grzyby założone przez wciąż napływających nowych poszukiwaczy skarbów-górników. Na około 100 kilometrów przed Toliara pierwsze wielkie baobaby, które od tego momentu będą towarzyszyć przez wiekszość pobytu. Po dotarciu do miasta Toliara, krótkie zwiedzanie miasta i transfer do hotelu w Ifaty. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny i odpoczynek. Hotel La Bella Dona 2/3* plaża UWAGA Tego dnia pożegnanie kierowcy (standardem jest podziękowanie poparte napiwkiem ok. 100€ od podróżujących – najlepiej w lokalnej walucie)

15. DZIEŃ: IFATY
Po sniadaniu, wycieczka do lasu-rezerwatu Reniala , rozciągajacego sie na powierzchni około 60 hektarów lasu baobabów w którym spotkamy licznie wystepujące tu gatunki endemicznych ptaków jak i przedstawicieli gadów w tym zółwi i węży. Dodatkową atrakcję stanowią żyjace tu lemury. Królem lasu jest niezaprzeczalnie zyjący juz ponad 1500 lat baobab o nieowybrażalnie wielkiej średnicy. Wiekszość podróży po lesie odbędzie się w prymitywnych zbitych z desek wozach zaprzęgnietych w jedno lub dwie krowy Zebu, które przy pisku kół i podskokach na dziurawej drodze przeniosą podróżujących w pełen czaru i autentyzmu świat pradawnego Madagaskaru. Po powrocie do hotelu czas wolny na zwiedzanie okolicznych atrakcji, spacery i plażowanie . Fakultatywnie mozliwość uprawiania sportów wodnych, snikeringu, połowu dużej ryby wynajętym stateczkiem czy nurkowania w kanale Mozambickim i podziwiania niesamowitej w swoich kolorach i zróżnicowaniu flory i fauny morskiej. Rozkosze kulinarne w szczególności owoce morza w hotelu albo jednej z licznych restauracyjek. Nocleg Hotel La Bella Dona 2/3* plaża

16. DZIEŃ: IFATY
Po śniadaniu, czas wolny na plażowanie i odpoczynek lub zajęcia fakultatywne do wyboru wśród wielu mozliwych propozycji oferowanych przez hotel. Wieczorem kolacja. Hotel La Bella Dona 2/3* plaża

17. DZIEŃ: Ifaty – ANTANANARYWA
Po śniadaniu, transfer minibusem (hotel organizuje transfer na lotnisko przy współpracy z Operatorem z Antananarywy – odlot również jest monitorowany przez malgaskiego Operatora) do Tulearu a nastepnie na lotnisko. We wczesnych godzinach popołudniowych przylot do Antananarywy. Na miejscu oczekiwać będzie przedstawiciel lokalnego biura podróży i nastapi transfer do hotelu. Czas wolny, nocleg. Hotel Asia and Africa 4*/basen

18. DZIEŃ: Antananarywa – odlot do Polski
Po poźnym sniadaniu, ewentualne ostatnie zakupy pamiątek w hotelu, odpoczynek i posiłek przed czekajacym lotem do Polski. Transfer na lotnisko i pożegnanie lokalnego Operatora.

19. DZIEŃ: WARSZAWA
Lądowanie w Warszawie

 

CENA OBEJMUJE

 • przelot wewnętrzny na trasie Toliara – Antananarywa (ok.300€/os.)

 • zakwaterowanie w hotelach średnio klasy 3* wymienionych w programie lub odpowiednikach

 • koszty wstępu do parków narodowych oraz kosztów lokalnych przewodników (ok.180€/os.)

 • śniadania

 • transfery z i na lotnisko

 • opiekę anglojęzycznego przewodnika/kierowcy

 • opiekę i nadzór logistyczny lokalnego biura podróży

 • transport minibusem lub samochodem 4×4 na trasie Antananarywa – Toamasina -Antananarywa – Toliara – Ifaty

 • wynajęcie na trzy dni łodzi motorowej na trasie Brickaville – kanał Pangalanes – Tamatave (Toamasina)

 • ubezpieczenie KL, NNW, bagaż

 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)

CENA NIE OBEJMUJE

 • kosztu uzyskania wizy – 35 EUR

 • biletu międzynarodowego (Warszawa-Antananarywa-Warszawa)

 • obiadów i kolacji

 • napojów

 • zwyczajowych napiwków dla obsługi (wnoszenie/wynoszenie bagażu, przeładunku), napiwków w restauracjach wg. uznania

 • ew. wycieczek fakultatywnych i sportów wodnych

 • zwyczajowego napiwku dla kierowcy 100 €/samochód,

 • napiwków dla przewodników w parkach narodowych wg. Uznania

 • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego: 350 EUR

OPCJI PRZEDŁUŻENIA O DOWOLNĄ ILOŚĆ DNI WYPOCZYNKU W IFATY W CENIE 40€/osoby ze śniadaniem, DZIECI PONIŻEJ 12 ROKU ŻYCIA 25€ ze śniadaniem

 

CENY na MADAGASKARZE

obiad – 5-7€/os.

kolacja w hotelu 7-10€/os. (langusty, homary 15-20€)

coca-cola w restauracji od 0,5 – 1€

piwo od 1-1,5€