dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • Lemury i kameleony
 • Endemiczne gatunki fauny i flory Madagaskaru
 • Wyprawa wzdłuż całego Madagaskaru
 • Kilka gatunków baobabów
 • Rajskie plaże archipelagu Wysp Nosy Be
 • Roztańczona Mahajanga
 • Lazurowe wody zatok Diego Suarez
 • Antananarywa i Pałac Królowej (lista UNESCO)
 • Czarne i Czerwone Tsingy północnego Madagaskaru
 • Park Narodowy Ranomafana (lista UNESCO) – podrównikowa dżungla wśród gór i wzniesień, wspaniałe wodospady, rwące potoki, 12 gatunków lemurów, kameleony, świat orchidei i palisandrów
 • Park Narodowy Isalo (lista UNESCO) – pomarańczowo-złociste kaniony o bajkowych, nieziemskich kształtach skał, endemiczna roślinność, wodospady, kąpiele w naturalnych basenach wydrążonych w twardych piaskowcach
 • Dżungla, kaniony, tropikalne laguny
 • słynny las baobabów Renalia i pamiątkowe zdjęcie z najstarszym, ponad 1500-letnim olbrzymem
 • Kulinarne delicje i rum a la vanilia de Madagascar

Wybierz termin

1500 PLN + 1600 EUR

1500 PLN + 1600 EUR

1500 PLN + 1600 EUR

1500 PLN + 1600 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa — kierunek….ANTANANARYWA
Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie i odlot do Antananarywy na Madagaskarze z przesiadką w jednym lub dwoma portami tranzytowymi (lot tego samego dnia wylot z Warszawy 06.40 – Paryż-Antananarywa – lądowanie przed północą LUB wylot z Warszawy pomiędzy 17.00 a 19.00 przez Istambuł lub Adidis Ababa z tranzytem na jednym z lotnisk europejskich, lądowanie w Antananarywie ok. 14.00 następnego dnia. Harmonogram poniżej dostosowany jest do lotu przez Istambuł lub Adis Ababa) Odlot z Warszawy do Antananarywy przez dwa porty tranzytowe. (wyżywienie: na pokładach samolotów)

2. DZIEŃ: ANTANANARYWA
Po wylądowaniu i odprawie paszportowo-celnej transfer do hotelu. Nocleg. Hotel ASIA and AFRICA 4*/BASEN (wyżywienie: na pokładzie samolotu, D-Antananarywa)

3. DZIEŃ: Antananarywa — ANKARAFANTSIKA
Po śniadaniu, wcześnie rano droga na pólnocny zachód w kierunku Narodowego Rezerwatu Ankarafantsika . Droga z Antananarywy przebiegać bedzie wysokim płaskowyżem Tampoketsa z licznymi zaokrąglonymi wzgórzami. Porośnięte głównie trawą, mijane widoki sprawiać będą wrażenie, że znależliśmy sie na stepie gdzieś w innym miejscu świata a nie na Madagaskarze. Podłoże laterytowe sprawia, że w miejscach gdzie zanika trawa, przebija rdzawa czerwień ziemi. Mijane zbocza pokryte są wieloma livakami-rozpadlinami powstałymi w laterycie na skutek działania deszczy i wiatrów, często zainicjowanych peknięciem gruntu spowodowanego obecnymi tu słabymi trzęsieniami ziemi o niedużej magnitudzie. Mijane wioski Ankazobe, Andribe i inne znane są dzięki wielkej obfitości wystepujących kamieni szlachetnych w tym, tak bardzo cenionych rubinów. Po drodze rzeka Betsiboka, na brzegach której, przy niskim stanie wód dostrzec można liczne formy erozyjne w tym tzw. Kotły eworsyjne. Wczesnym popołudniem droga stanie się coraz bardziej kręta i zacznie opadać w kierunku terenów równinnych. Gwałtownie zmieni się klimat. Powietrze z rześkiego terenów wyżynnych, stanie się wilgotne i gorące. W Maevatanana, miejscowości w pobliżu której wydobywa się najwięcej złota na Wyspie (miesięczne, prawie 30 kilogramów), postój na obiad. Później, późnym popołudniem, jadąc drogą z której widać porastające gdzieniegdzie baobaby, dotarcie do celu. Zakwaterowanie w pobliżu Narodowego Parku Ankarafantsika. Czas wolny, nocleg. Hotel BLUE VANGA LODGE 2/3 * (wyżywienie: B/D)

4. DZIEŃ: Ankarafantsika — MAHAJANGA
Po śniadaniu podanym około godziny 8.00, wizyta w Narodowym Parku Ankarafantsika . Roślinność parku jest bardzo zróżnicowana. Istnieje tu wiele gatunków roślin, z których większość to rośliny endemiczne. Faunę reprezentuje 8 gatunków lemurów, w tym pięć typowo nocnych z rodziny Microcebus, jednego z najmniejszych przedstawicieli naczelnych na świecie. Występują licznie ptaki w tym wiele endemicznych. W Parku wiele jest gatunków płazów i gadów. Późnym przedpołudniem odwiedziny w Wielkim Kanionie Ankarokaroka zwanego równiez Lavaka, spektularnego wprost efektu erozji z fantastycznymi widokami i krajobrazem jak z Marsa dzięki dominującej w kolorze otoczenia czerwieni. Po wizycie w Parku, krótki odpoczynek i wczesno popołudniowy obiad. Po posiłku dalsza droga do Mahajangi stolicy regionu, miasta-portu, miasta leżącego nad Kanałem Mozambickim. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Hotel Edena Kely Lodge 3*/basen/plaża (wyżywienie: B/D)

5. DZIEŃ: MAHAJANGA
Po śniadaniu, wyjazd do Les Cirques Rouges d Ankomany (Czerwone Cyrki Ankomany), gdzie można podziwiać niesamowicie kolorystyczne, pełne różu, czerwieni i innych kolorów miejsce nad wodami Kanału Mozambickiego, gdzie erozja przez tysiąclecia wypłukała deszczami i rozwiała wiatrem okoliczne wzgórza, by pozostawić gdzieniegdzie na widoku ich poszarpane szkielety i odsłonić ich wnętrza. Później wyjazd do Świętego Jeziora Mangatsa (Lac sacre de Mangatsa). Według lokalnych wierzeń, jeżeli odwiedzi się jezioro a ma się życzenia, to wizyta tam sprawia, że życzenia się sprawdzą. W jeziorze o krystalicznie czystej wodzie pływają wielkie karpie i inne ryby, które aż kotłują się przy brzegu, gdy rzuca im się pokarm. Wielu miejscowych, a także turystów dokarmia te rybki. Po odwiedzinach jeziora (w okresie od kwietnia do listopada, w porze deszczowej dotęp do jeziora jest bardzo utrudniony) powrót do Mahajangi. Mahajanga, nazywana również miastem kwiatów jest miejscowością w której czuć wyraźnie atmosferę niedawnej Kolonii. Po krótkim zwiedzaniu , min. przejedziemy rondem w samym centrum miasta wokół starego, ponad 800 letniego baobabu o obwodzie prawie 15 metrów. Powrót do hotelu. W porze deszczowej, będzie mieć więcej czasu na odpoczynek w mieście i ewentualny obiad. W porze suchej, po wizycie w centrum miasta najlepiej udać się wprost do hotelu i wykorzystać wolny czas na plażowanie i odpoczynek. Czas wolny, nocleg. Hotel Edena Kely Lodge 3* basen/plaża (wyżywienie: B/D)

6. DZIEŃ: Mahajanga — ANTSOHIHY
Po śniadaniu wyjazd do Antsohihy. Droga przejeżdżać będzie przez lekko pofałdowane tereny zbudowane głównie przez piaskowce, czasem wapienie. Na południowy wschód od Mahajangi tereny słyną z licznie występujących w nich skamieniałościach kregowców. Poza dinozaurami i gatunkiem występującym tylko na Madagaskarze mięsożernym i drapieżnym Majungatholus atopus oraz olbrzymymi trawożercami, znależć tu można liczne skamienieliny węży, krokodyli, żółwii, żab, jaszczurek, ryb a nawet ptaków. W miarę upływu drogi na północ, tereny bedą coraz bardziej zalesione, a zieleń bardziej soczysta. W trakcie podróży ewentualny przystanek na plantacji tytoniu. Przewidziany jest krótki odpoczynek na obiad. Po południu zakwaterowanie w hotelu w Antsohihy, czas wolny, nocleg. Hotel Le Paradisier 1/2* (wyżywienie: B/D)

7. DZIEŃ: Antsohihy — AMBANJA
Po śniadaniu, dalsza droga na północ. Wzdłuż szosy wijącej się wśród pagórkowatego terenu, coraz częściej widoczne będą bananowce, drzewa podróznika, częste będą palmy. Roslinność typowa dla klimatu suchego, podzwrotnikowego z licznie występujacymi baobami, powoli zastępowana bedzie roślinnością typową dla wilgotnych tropików. Po drodze odpoczynek na obiad. Po południu odwiedziny plantacji kakao i plantacje wanilli (najsłynniejszego ze storczykowatych). Madagaskar produkuje 3500 ton metrycznych wanilii i jest pierwszym i największym producentem tej przyprawy na świecie. W licznych, chętnie witających turystów sklepikach, będzie niejednokrotnie okazja zakupu czarnych, aromatycznych lasek wysuszonej wanilii. Po południu Ambanja , miejscowość położona nad brzegiem rzeki Sambirano. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Nocleg. Hotel Palma Nova 2* (wyżywienie: B/D)

8. DZIEŃ: Ambanja — NOSY BE
Po śniadaniu transfer do małego portu w Ankify, miejsca z którego nastąpi transfer łodzią motorową na Nosy Be (ok.30 minut), największej wyspy z pięciu wysp odległych kilkanaście kilometrów od Madagaskaru tworząch małe zgupowanie wysp, o różnym czasie powstania, tworzących archipelag który wziął nazwę od największej z nich Nosy Be. Geneza geologiczna Nosy Be, jest lekko złożona, zbudowana z prekambryjskich skał krystalicznych, pokrytych w części wapieniami i piaskowcami mezozoiku, po części neogeńsko-czwartorzędowymi skałami magmowymi, jest największą wyspą administracyjną tego regionu. Początek wulkanizmu w tym rejonie, miał miejsce w późnym miocenie. Wulkanity Nosy Be zostały wydatowane na 7 milionów lat. Na wyspie Nosy Be liczne kratery wypełniają jeziora wulkaniczne np. jezioro Mt. Passot. Po krótkim odpoczynku zwiedzanie wyspy . Obiad w lokalnej restauracji, plażowanie na plaży, później odwiedziny w wiosce rybaków. Pod wieczór platforma widokowa ze szczytu wulkanu Mont Passot, powrót do hotelu. Czas wolny, Nocleg. Hotel GERARD ET FRANCINE 2/3* plaża (wyżywienie: B/D)

9. DZIEŃ: NOSY BE
Po śniadaniu, czas wolny i plażowanie lub fakultatywnie w zależności od wyboru wycieczka na wyspę Sakalia, dziewiczą, porośnietą tropikalnym lasem, koralową wyspę. Podziwianie krajobrazów, plażowanie na plażach pokrytych koralowym piaskiem, piknik w trakcie, odpoczynek w rajskiej scenerii lub wyprawa na wyspę Nosy Tanikely – wyspę która zawdzięcza swoje powstanie koralowcom, które ją stworzyły zaledwie kilka milionów lat temu, wyspie o koralowym piasku plaż. Później odwiedziny wyspy Nosy Komba, która jest zarośniętym dżunglą wulkanem. W sąsiedztwie Nosy Komba skały wulkaniczne, które tworzą formy morfologiczne pod powierzchnią morza, są doskonałym środowiskiem dla rozwoju raf koralowych, czego przejawem jest wystająca nad powierzchnie morza wspomniana Nosy Tanikely. W pobliżu znajdują się rzadko przez turystów odwiedzane, ale równie piękne wyspy Nosy Iranja i Nosy Sakatia. Wieczorem powrót do hotelu, czas wolny. Hotel GERARD ET FRANCINE 2/3*plaża (wyżywienie: B/D) UWAGA Hotel GERARD ET FRANCINE 2/3*, położony jest na obrzeżu letniskowej miejscowości, pełnej restauracyjek I pubów. Wieczorem wszystkie te miejsca zapraszają licznych turystów.

10. DZIEŃ: Nosy Be — ANKARANA
Po śniadaniu, powrót na Wielką Wyspę. Transfer do znanego portu Ankify. Następnie po załadowaniu bagażu, odjazd czekającym na minibusem/samochodem 4×4. Droga, czasem zupełnie prosta, czasem z licznymi zakrętami wiedzie przez tereny uprawne, głównie plantacje bananów, palm kokosowych I plantacje przypraw – dzikiego pieprzu, pieprzu czerwonego itd. W czasie polskiej zimy lub wiosny trawy są zielone I soczyste, krajobraz jest bardzo egzotyczny i w wyobrażeniu Europejczyka typowo tropikalny. Po drodze odpoczynek na obiad. Po południu zakwaterowanie w hotelu u wrót Narodowego Parku Ankarana. Czas wolny. Nocleg.Hotel Le RELAIS d ANKARANA 2* lub Chez Laurent 1/2* – w zależności od dostępności (wyżywienie: B/D)

11. DZIEŃ: Ankarana — ANTSIRANANA (DIEGO SUAREZ)
Po śniadaniu odwiedziny Narodowego Parku Ankarana zwanego również Rezerwatem specjalnym Ankarana . Do największych atrakcji parku należą wapienne iglice tzw. Tsingi. Nazwa „tsingi” jest nazwą dźwiękonaśladowczą i pochodzi od dźwięku, jaki słychać przy uderzaniu w szpice skalne. Wapienie z których są zbudowane Tsingi ulegają procesowi krasowienia i to stanowi o niezwykłości tego rejonu. Tempo rozpuszczania skał nasila się w porze deszczowej (od listopada do kwietnia), oraz zależy od zawartości minerałów ilastych w wapieniach. W porze deszczowej, dolne partie rozpadlin wypełnia woda deszczowa, a zmieniająca jej odczyn materia organiczna, jest główną przyczyną rozpuszczania skały. Tworzą się żłobki i żebra, a w końcowym etapie powstają strzeliste formy, o wspomnianej juz nazwie tsingy. Tsingy Czarne/Szare Ankarana tworzą formację wystającą ponad otaczający je zewsząd, tropikalny las. Wśród skał żyją tu różne gatunki lemurów i żółwi. Rozwijający się wokół niesamowity świat roślin, czasem zdominowany jest kwitnącymi orchideami. W parku znajdują sie też miejsca święte (groty, żródła, wodospady, naturalnie wydrążone w skałach jeziorka), czczone przez miejscową ludność. Po wizycie parku, chwilka odpoczynku i czas na obiad. Poźnym popołudniem odwiedziny Czerwonych Tsingów (Tsingy Rouge) – specyficznej formacji bardziej ilastej niż skalnej którą tworzą ostre czerwone stożki, “wędrujące” po każdej porze deszczowej. Następnie dojazd do Antsiranana (Diego Suarez), największego miasta północnego Madagaskaru . Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, Nocleg. Hotel LAKANA RAMENA 3* basen/plaża (wyżywienie: B/D)

12. DZIEŃ: ANTSIRANANA (DIEGO SUAREZ)
Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Góry AMBRE (Parc National de Montagne d Ambre). Do głównych atrakcji rezerwatu , należą uławicone wapienie mezozoiku, zaznaczające się w morfologii w formie skałek, rozciętych głębokimi kanionami, którymi płyną rzeki, tworząc malownicze liczne wodospady. W parku zaobserwować można też przykłady młodego wulkanizmu np. stratowulkan d`Ambre. W czasie wędrówek po szlakach będzie szansa na spotkanie licznych gatunków lemurów, kameleonów i niezwykłych endemitów w tym roślin i licznie wystepujących na Madagaskarze orchidei. Po zwiedzeniu parku, wczesnym popołudniem odpoczynek na plaży. Pod wieczór powrót do hotelu. Kolacja w zakresie własnym. Hotel LAKANA RAMENA 3*/basen/plaża (wyżywienie: B/D) UWAGA Tego dnia pożegnanie kierowcy (standardem jest podziękowanie poparte napiwkiem ok. 100€ od podróżujących – najlepiej w lokalnej walucie)

13. DZIEŃ: Antsiranana — ANTANANARYWA
Po śniadaniu, transfer na lotnisko. Po przylocie droga przez Antananarywę i zwiedzanie stolicy częściowo z okien busiku , częsciowo pieszo – wizyta w na pół odbudowanym le Palais de la Reine (Pałacu Królowej) – dziedzictwo UNESCO, podziwianie panoramy miasta oraz widoku na jezioro Anosy z punktu widokowego położonego wysoko, ponad zabudowaniami miasta. Przejazd Aleją Niepodległości-główną aleją miasta. Zakwaterowanie w hotelu 3*. Nocleg. (wyżywienie: B/D)

14. DZIEŃ: Antananarywa — ANTSIRABE
Po śniadaniu, jeżeli poprzedniego dnia nie udało się dotrzeć przed zamknięciem obiektu, wizyta w Pałacu Królowej, następnie droga w kierunku Antsirabe, miasta położonego w odległości 180 kilometrów od Antananarywy. Krajobrazy tego dnia diametralnie się zmienią od tych dotychczas widzianych na Madagaskarze, tropikalną Afrykę zastąpią widoki przypominające bardziej Wietnam, niż takich jakich można byłoby się spodziewać odwiedzając ten rejon świata po raz pierwszy. Droga przebiegać będzie przez płaskowyż Czerwonej Wyspy. Liczne bananowce i ryżowe poletka na zboczach dominujących tu wzniesień. Średnia wysokość to 1400-1500 m. n.p.m. Madagaskar ze swoimi wieloma odmiennymi strefami klimatycznymi stanowi odmienny od wszystkiego świat. Po drodze odwiedziny w lokalnych wytwórniach rzemieślniczych. Przewidziana jest wizyta w tradycyjnej wytwórni aluminiowych naczyń w Ambatulambo. Późnym popołudniem dojazd do Andasibe, dawnej francuskiej stacji klimatycznej, niegdyś bardzo znanego i licznie uczęszczanego kurortu, gdzie czas częściowo zatrzymał się w czasach kolonialnych. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Kolacja przewidziane jest w pełnym malgaskiego czaru lokalu słynącego z występujących często w nim grup kabaretowych jak i zespołów muzycznych. Hotel Royale Palace 3*/basen (wyżywienie: B/D)

15. DZIEŃ: Antsirabe — RANOMAFANA
Po śniadaniu, jeżeli nie będzie to poniedziałek (zamknięty dla odwiedzających) zwiedzanie postkolonialnego kościoła, przejażdżka słynnymi pousse-pousse (fakultatywnie), dalsza droga na południe – przejazd wśród jedynych w swoim rodzaju wzniesień i zboczy górskich, gdzie kolor rdzawo-czerwony dominuje wśród zieleni pól ryżowych przyklejonych do zaokrąglonych zboczy. Podziwianie piętrowych chat Malgaszów, zbudowanych z laterytowego podłoża przekształconego w cegły. Krótki postój w „Zamafiry arts shop” w Ambositra – pracowni oryginalnych rzeźb w drewnie, głównie palisandrze, hebanie i drzewie różanym. W Ambositra przewidziany jest także czas wolny i zjedzenie obiadu. Późnym południem dotarcie do Ranomafana do hotelu położonego w środku madagaskarskiej dżungli. Zakwaterowanie, nocleg. Hotel CENTREST 3* BUNGALOWY/basen. (wyżywienie: B/D)

16. DZIEŃ: Ranomafana — FIARANANTSOA
Śniadanie wczesnym rankiem, piesze zwiedzanie Parku Narodowego Ranomafana wpisanego na listę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO krótka, bo około trzy godzinna trasa zwana Sahamaloatra która pozwoli się nacieszyć z wizyty w parku Ranomafana. Obok spotkań z lemurami i innymi przedstawicielami fauny piękne zdjęcia dla miłośników botaniki licznie występujących tu storczyków. Trasa prowadzić będzie na brzeg jeziora drogą wiodącą przez las pandanusowy. Po wizycie w Parku i ewentualnym obiedzie dalsza droga do na południe Czerwonej Wyspy. Pod wieczór, po dotarciu do Fianarantsoa, punkt widokowy, położony wysoko ponad zabudowaniami, z którego roztacza się widok na całe miasto i otaczające je wzniesienia. Po powrocie do centrum miasta, zakwaterowanie i nocleg. Hotel Cotsoyannis 3* (wyżywienie: B/D)

17. DZIEŃ: Fiaranantsoa — RANOHIRA (PARK W ISALO)
Śniadanie w hotelu. Po drodze wizyta w tradycyjnej fabryce papirusowej „Antaimaro’s” i manufaktury słynącej z lokalnej produkcji jedwabiu z kokonów dzikich oraz hodowlanych jedwabników. Dalsza droga wśród winnic, pól papirusowych, niezwykłych grot i formacji górskich. Krótka wizyta na miejscowym bazarze znanym z roślin leczniczych. Z licznymi zakrętami, droga zjeżdżać będzie ku równinom przez Horombe Plateau, dzielące prekambryjski wysokogórski płaskowyż i południową, równinną zbudowaną z formacji osadowych cześć Madagaskaru. Zmieniać się będzie klimat i roslinność. Powietrze z względnie rześkiego stanie sie cieplejsze i łagodniejsze. Na równinach dominować będą trawy i karłowate krzewy. Kilka kilometrów od miasteczka Ranohira zakwaterowanie i nocleg. Hotel Isalo Ranch 2/ 3* BUNGALOWY/BASEN (wyżywienie: B/D)

18. DZIEŃ: RANOHIRA (PN ISALO)
Rano przejazd na klif. Piesza wedrówka przez jedyny w swoim rodzaju Park Narodowy Isalo. Park słynie przede wszystkim z malowniczych ostańców skalnych, utworzonych z piaskowców triasowej formacji Isalo. Budują go białe piaskowce z warstwowaniami dużej skali (1-10 metrów), wyszczerbione przez erozję z panoramicznymi widokami. Otaczająca nas przestrzeń zachwyca. Dojście do „kanionu małp”. Drogą wśród formacji skalnych, jakbyśmy znaleźli się na innej planecie, o poszarpanych kształtach, widocznym uwarstwieniu budujących je jasnych piaskowców. W porze deszczowej roślinność jest silnie ukwiecona a trawy są soczyście zielone. Latem roślinność przypomina swoim żółtym, często złotym odcieniem sawanny zachodniej Afryki. W rezerwacie rosną jedynie tutaj spotykane endemiczne gatunki aloesów. Po kąpieli w naturalnie powstałym basenie, wypłukanym w skale przez wody wpadającego do niego niedużego wodospadu, dalsza piesza wędrówka terenem gdzie wśród powszechnie rosnących traw można będzie spotkać karłowate formy Pachypodium rosulatum, przypominająca rosnący do góry nogami baobab, zwana potocznie „stopą słonia” . Po dwóch godzinach marszruty dotarcie do jaru. Kilkaset metrów poniżej, ścieżką, czasem schodami wykutymi przez Malgaszy dotarcie na poziom lasu w który powita lemurami Catta i największymi (niestety rzadko), dochodzącymi do 90 cm przypominające misie Koala Indri Indri. 45 minut drogi wzdłuż strumieni wśród tropikalnej roślinności I odpoczynek przy kolejnych naturalnych basenach, tym razem zasilanych większymi wodospadami, gdzie turyści często ulegają pokusie kapieli i chwili odpoczynku. Następnie powrót. Kolacja w restauracji w Ranohira szczycącej się w miarę dobrymi steakami z Zebu lub w restauracji hotelowej – w zależności od wyboru podróżnych. Nocleg w hotelu. Hotel Isalo Ranch 2/3* BUNGALOWY/BASEN (wyżywienie: B/D)

19. DZIEŃ: Ranohira (Isalo) — TOLIARA (TULEAR)-IFATY
Po śniadaniu dalsza droga na południe w kierunku Toliara (Tulear). Przejazd przez miasteczko Ilakaka słynnego ze swoich drogocennych kamieni, gdzie prawo zamiera po zapadnięciu nocy. Po drodze tu i ówdzie tzw. miasteczka grzyby założone przez wciąż napływających nowych poszukiwaczy skarbów-górników. Na około 100 kilometrów przed Toliara pierwsze wielkie baobaby, które od tego momentu będą towarzyszyć przez wiekszość pobytu. Po dotarciu do miasta Toliara, krótkie zwiedzanie miasta i transfer do hotelu w Ifaty. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny i odpoczynek. Hotel La Bella Dona 2/3* plaża (wyżywienie: B/D) UWAGA Tego dnia pożegnanie kierowcy (standardem jest podziękowanie poparte napiwkiem ok. 100€ od podróżujących – najlepiej w lokalnej walucie)

20. DZIEŃ: IFATY
Po śniadaniu, wycieczka do lasu-rezerwatu Reniala , rozciągajacego sie na powierzchni około 60 hektarów lasu baobabów w którym spotkamy licznie wystepujące tu gatunki endemicznych ptaków jak i przedstawicieli gadów w tym zółwi i węży. Dodatkową atrakcję stanowią żyjace tu lemury. Królem lasu jest niezaprzeczalnie zyjący juz ponad 1500 lat baobab o nieowybrażalnie wielkiej średnicy. Wiekszość podróży po lesie odbędzie się w prymitywnych zbitych z desek wozach zaprzęgnietych w jedno lub dwie krowy Zebu, które przy pisku kół i podskokach na dziurawej drodze przeniosą podróżujących w pełen czaru i autentyzmu świat pradawnego Madagaskaru. Po powrocie do hotelu czas wolny na zwiedzanie okolicznych atrakcji, spacery i plażowanie. Fakultatywnie mozliwość uprawiania sportów wodnych, snikeringu, połowu dużej ryby wynajętym stateczkiem czy nurkowania w kanale Mozambickim i podziwiania niesamowitej w swoich kolorach i zróżnicowaniu flory i fauny morskiej. Rozkosze kulinarne w szczególności owoce morza w hotelu albo jednej z licznych restauracyjek. Nocleg Hotel La Bella Dona 2/3* plaża (wyżywienie: B/D)

21. DZIEŃ: Toliara — ANTANANARYWA
Po śniadaniu, transfer minibusem (hotel organizuje transfer na lotnisko przy współpracy z Operatorem z Antananarywy – odlot również jest monitorowany przez malgaskiego Operatora) do Tulearu a nastepnie na lotnisko. We wczesnych godzinach popołudniowych przylot do Antananarywy. Na miejscu nastapi transfer do hotelu. Czas wolny, ewentualny wyjazd fakultatywny na farmę krokodylą (Croc Farm), kolacja, nocleg. Hotel ASIA and AFRICA 4* basen (wyżywienie: B/D)

22. DZIEŃ: Antananarywa — odlot do EUROPY
Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu, eewntualne ostatnie zakupy pamiątek w drodze na lotnisko. Pożegnanie z ekipą lokalnego operatora. Odprawa celno-paszportowa. Odlot do Warszawy przez dwa lotniska tranzytowe. (wyżywienie: B/pozostałe wyżywienie na pokładzie samolotu)

23. DZIEŃ: WARSZAWA/POLSKA
Lądowanie w Warszawie. Pożegnanie grupy. (wyżywienie: na pokładach samolotów)

CENA OBEJMUJE: 

 • transfer z lotniska w Antananarywie do hotelu w dniu przylotu i transfer z hotelu na lotnisko w dniu odlotu
 • obiadokolacje w dniach: 2-21 razem 20 obiadokolacji
 • bilety lotnicze ‘wewnętrzne” na Madagaskarze w dniu 13 wyprawy: przelot Antsiranana — Antananarywa oraz w dniu 21 wyprawy: przelot Toliara — Antananarywa
 • bilety wstępu do parków narodowych wraz z wymaganymi przewodnikami i innych miejsc wymagających odpłatności wg programu
 • noclegi w hotelach w Antananarywie: dz.2 i 21 wyprawy, razem 2 noclegi
 • transfer łodzią motorową Ankify — Nosy Be — Ankify
 • obecność polskiego pilota
 • ubezpieczenie UNIQA (KL, NNW, bagaż)
 • obowiązkową składkę na TFG

 

CENA NIE OBEJMUJE:

 • kosztu biletu lotniczego na trasie Warszawa — Anatananarywa — Warszawa (średnio 3800-4900 pln) — płatne agentowi lotniczemu
 • usług zapewnionych przez Tour-Operatora na Madagaskarze (1750€)

 

UWAGI

Ze względu, że w części północnej Madagaskaru drogi są w bardzo kiepskim stanie oraz, że miesiące grudzień-luty, są najbardziej deszczowe na Madagaskarze, Organizator sugeruje sezonowość wyjazdów i proponuje wyprawy w okresie marzec-październik/listopad. Kwiecień i maj są cieplejsze i bardziej “kolorowe” ze względu na roślinność i kwitnienie (taki tropikalny październik i listopad). Koniec czerwca i początek lipca są najchłodniejsze (odpowiednik grudnia i stycznia) im dalej w kierunku listopada tym cieplej i słoneczniej. Trzeba jednak pamiętać, że Madagaskar, nawet w okresie swojej zimy jest ciepły a większość wycieczek zorganizowanych ma miejsce w okresie naszych wakacji i większość podróżujących jest zadowolona. Część południowa zawsza jest ciepła i słoneczna i trzeba mieć pecha, żeby trafić na ulewny deszcz. Należy jednak uwzględnić anomalie klimatyczne i tak jak u nas zimy przestały być zimne, a przynajmniej śnieżne, tak na Madagaskarze w okresie suchym możemy, rzadko, ale, natrafić na tropikalne burze.

Standaryzacja hoteli zgodnie z ocenami booking.com, tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeń własnych Organizatora.

Wynajęty transport to w zależności od zamówienia 4×4 lub minibus dla większych grup (max. 7 osób). Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 15 lat. 4X4 to głównie Nissany lub Toyoty Landcruiser. Minibusy to Toyaty Hiace lub odpowiedniki. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca i pamiętać, że Madagaskar, choć jest jednym z najbardziej odwiedzanych przez turystów państw Afryki, jest jednakże jednym z najbiedniejszych państw świata. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest bardzo przyjazna a kuchnia, głównie serwowana przez Francuzów i Włochów zamieszkujących Wyspę wprost wyśmienita. Organizator sugeruje, poza wyjątkami wskazanymi w planie wyprawy korzystanie z restauracji hotelowych wieczorem a w ciągu dnia, w przypadku obiadów zaufać przewodnikowi/kierowcy. W przypadku obiadów, szefami kuchni w większości są Malgasze i potrawy, choć bardzo smaczne w większości przypadków nie są tak wyśmienite jak te w hotelach.

 

CENY na MADAGASKARZE

obiad – 5-7€/os.

kolacja w hotelu 7-10€/os. (langusty, homary 15-20€)

coca-cola w restauracji od 0,5 – 1€

piwo od 1-1,5€

 

GRUPA: 6 -14 osób + Pilot

 

CENA : 1500 pln + 1600€

 

TERMIN PŁATNOŚCI

zaliczka 1500 pln (przy zawarciu umowy)

1600€ płatne do 40 dni przed wyjazdem

 

UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBĄ i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiscie po przyjeździe do Antananarywy – PAKIET 1750€ za:

zakwaterowanie w hotelach zgodnie z programem lub odpowiednikach w dniach: dz. 3-21, razem 18 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o hotelach na stronach TripAdvisor)

przejazd busem/ ewentualnie 4×4 (w zależności od stanu drogi: 4 os. + kierowca/samochód) na trasie Antananarywa-Mahajanga-Ankify-Antsiranana oraz busem Antananarywa-Antsirabe-P.N.Ranomafana – Ranohira (P.N.Isalo)- Toliara

śniadania w dniach: 3-22 razem 20 śniadań

wycieczkę po Nosy Be

wyprawę wozami zaprzęgniętymi w krowy Zebu do parku baobabów Renalia

transfery z hotelu do lotniska i lotniska do hotelu w dniach 13 i 21 wyprawy (Antsiranana-Antananarywa-Toliara-Antananarywa)

kierowców/przewodników anglojęzycznych

przejazd pousse-pousse w Antsirabe

nadzór logistyczny nad wyprawą
inne wymienione w programie

 

PONADTO

 

Do ceny wyprawy należy doliczyć:

cenę wizy na Madagaskar ok.35€. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne.

zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 5€/dziennie/os. — razem 100€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci)

zwyczajowego napiwku dla ekip/kierowców busów ok. 100€ od Grupy, średnio 10-15€/os. (na odcinku Antananarywa — Ifaty) oraz ok. 50€/od samochodu 4×4 – na odcinku Antananarywa — Antsiranana (w przypadku korzystania z pojazdów 4×4) lub ok. 100€ od Grupy w przypadku podróży busem — średnio ok. 15€/os.

ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 530€ (płatne do 40 dni przed wyjazdem)

opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć)

posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podrózy
wydatków własnych