dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
  • Park Narodowy Ranomafana (lista UNESCO) – podrównikowa dżungla wśród gór i wzniesień, wspaniałe wodospady, rwące potoki, 12 gatunków lemurów, kameleony, świat orchidei i palisandrów
  • najczystsze rubiny na Madagaskarze
  • Park Narodowy Isalo (lista UNESCO) – pomarańczowo-złociste kaniony o bajkowych, nieziemskich kształtach skał, endemiczna roślinność, wodospady, kąpiele w naturalnych basenach wydrążonych w twardych piaskowcach
  • gorące, całorocznie słoneczne plaże w Anakao nad brzegami Kanału Mozambickiego
  • Flamingi i baobaby Narodowego Parku Tsimanampetsotsa
  • Najbardziej wysunięty na południe Madagaskaru cypel Cap Sainte Marie Special Reserve
  • Unikalne miejsce gdzie wody Kanału Mozambickiego mieszają się z wodami Oceanu Indyjskiego
  • leniwie kroczące kameleony
  • kąpiele w turkusowych wodach Oceanu Indyjskiego
  • Kanał Pangalanes, tropikalna sceneria i wodne rozlewiska
  • doskonałe, pachnące słodyczą i przyprawami homary, krewetki olbrzymie i inne owoce morza

Wybierz termin

2900 PLN + 1550 EUR

2900 PLN + 1550 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

OFERTA WYMAGA REKALKULACJI
dokonamy aktualizacji ceny po kontakcie - po wskazaniu dat

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa — kierunek….Antanarywa
Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie i odlot na Madagaskar z przesiadką w jednym lub dwoma lotniczymi portami tranzytowymi. Lot tego samego dnia wylot z Warszawy 06.40 – Paryż-Antananarywa – lądowanie przed północą LUB wylot z Warszawy pomiędzy 17.00 a 19.00 przez Istambuł lub Adidis Ababa z tranzytem na jednym z lotnisk europejskich, lądowanie w Antananarywie ok. 14.00 następnego dnia. (Harmonogram wyprawy dostosowany jest do lotu przez Istambuł lub Adis Ababa) Odlot z Warszawy do Antananarywy przez dwa porty tranzytowe. (wyżywienie: na pokładach samolotów)

2. DZIEŃ: ANTANANARYWA
Po wylądowaniu i odprawie paszportowo-celnej transfer do hotelu. Kolacja. Nocleg. Hotel Rova 3* ( wyżywienie na pokładzie samolotu, D-Antananarywa)

3. DZIEŃ: Antananarywa — ANTSIRABE
Po śniadaniu, początek przygody na Wielkiej Wyspie. Po poznaniu kierowcy i zarazem przewodnika oraz w jednej osobie współtowarzysza najbliższych 3 tygodni, Nissanem lub Toyotą 4×4 zwiedzanie Antananarywy . Odwiedziny częściowo odbudowanego le Palais de la Reine (Pałacu Królowej). Z punktu widokowego sesja zdjęciowa na panoramę miasta, wraz z centralnie położonym jeziorem Anosy. Przejazd zatłoczoną Aleją Niepodległości-reprezentacyjną aleją miasta i pożegnanie stolicy Madagaskaru. Pierwszego dnia podróży dojzad do Antsirabe, miasta które w czasach kolonizacji francuskiej słyneło z termalnych, zmineralizowanych wód i źródeł o właściwościach leczniczych. Geneza tych term ma związek z niedawnymi, bo datowanymi na kilka milionów lat temu procesami wulkanicznymi, które miały miejsce w niedalekim sąsiedztwie tego miasta. Droga przebiegać będzie przez malownicze krajobrazy wysokogórskiego płaskowyżu Czerwonej Wyspy. Madagaskar ze względu na powrzechnie występujące tu czerwone gleby laterytowe, odsłaniajace się w miejscach gdzie ziemia jest pozbawiona roslinności, często nazywany jest Czerwoną Wyspą. Liczne bananowce, gdzieniegdzie ryżowe poletka, daja złudzenie bycia w Indochinach a nie Madagaskar. Madagaskar ze swoimi wieloma odmiennymi strefami klimatycznymi jest światem samym w sobie, ciężko go do jakiegoś miejsca na ziemi przyrównywać. Po drodze odwiedziny kilku lokalnych wytwórni rzemieślniczych specjalizujących się w produkcji słomianych kapeluszy, wyrobów z rogów bydła, makiet rowerów i samochodów i przeróżnych wyrobów hafciarskich. W Ambatulambo odwiedziny wytwórni aluminiowych naczyń, jedynej w swoim rodzaju, wykorzystującej złom jako surowiec. W późnych godzinach popołudniowych dojazd do Antsirabe – celu na ten dzień. Zakwaterowanie, nocleg. Hotel Royal Palace 3* basen (wyżywienie: B/D)

4. DZIEŃ: Antsirabe — FIANARANTSOA
Śniadanie wczesnym porankiem. Przed wyjazdem z miasta, przejadżka po mieście rikszami, zwanymi pousse-pousse (pchaj-pchaj). Powszechnie wykorzystywanymi przez lokalną ludność jako środek transportu. Później dalsza droga na południe, sławną na Madagaskarze, krajową N7, dość wąska, z nielicznymi dziurami , od lat jest niezawodną drogą łącząca stolicę kraju z Tulearem. Tego dnia celem jest miasto Fianarantsoa, położonego na wzgórzach, gdzieniegdzie wysokich na ponad 1500 metrów n.p.m. Droga, kręta z panoramicznymi widokami wieźć będzie wśród wzniesień i zboczy górskich, gdzie wspomniany już rdzawo-czerwony kolor laterytu dominuje wśród zieleni pól ryżowych, często schodkowo wyciętych na zboczach pogórków. Mijane wzgórza, to głownie zaokrąglone szczyty zbudowane z archaicznych i proterozoicznych skał wulkanicznych, często grubokrystalicznych jasnych granitów, czasem ciemnych gabr i wylewnych gnejsów. Mijane chaty, czasem kilku kondygnacyjne domostwa Malgaszy, zbudowane sa najczęściej z czerwonej, laterytowej cegły błotnej. Po drodze postój w Ambositra i odwiedziny pracowni oryginalnych rzeźb w drewnie i innych ozdobnych przedmiotów, wykonanych w palisandrze, drzewie różanym i hebanie. Później ewentualna przerwa na obiad w najlepszej, lokalnej restauracji. Po obiedzie dalsza droga do Fianarantsoa. Po południu, po dotarciu do Fianarantsoa, krótkie zwiedzanie z okien samochodu, zakwaterowanie, kolacja i nocleg. Hotel Villa Sylvestre 2/3* (wyżywienie: B/D)

5. DZIEŃ: Fianarantsoa — RANOHIRA (PARK W ISALO)
Śniadanie w hotelu. Po drodze odwiedziny tradycyjnej fabryki papirusowej „Antaimaro’s” i manufaktury słynącej z lokalnej produkcji jedwabiu z kokonów dzikich oraz hodowlanych jedwabników. Dalsza droga wśród winnic, pól papirusowych, niezwykłych grot i formacji górskich. Krótka wizyta na miejscowym bazarze znanym z roślin leczniczych. Wczesnym popołudniem, jeżeli dopisze szczęście, bo targi odbywają się rzadko, wizyta na największym w tej części Madagaskaru targowisku bydła – Zebu.Dalsza droga. Z licznymi zakrętami, zjazd ku równinom przez Horombe Plateau, dzielące prekambryjski wysokogórski płaskowyż i południową, równinną zbudowaną z formacji osadowych cześć Madagaskaru. Zmieniać się będzie klimat i roslinność. Powietrze z względnie rześkiego stanie sie cieplejsze i łagodniejsze. Na równinach dominować będa trawy i karłowate krzewy. Pod wieczór dojazd do miasteczka Ranohira. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg Hotel ISALO RANCH 2/3* bungalowy/basen (wyżywienie: B/D)

6. DZIEŃ: RANOHIRA (PARK W ISALO)
Po śniadaniu, przejazd na klif. Piesza wedrówka przez jedyny w swoim rodzaju Park Narodowy Isalo. Park słynie przede wszystkim z malowniczych ostańców skalnych, utworzonych z piaskowców triasowej formacji Isalo . Budują go białe piaskowce z warstwowaniami dużej skali (1-10 metrów), wyszczerbione przez erozję z panoramicznymi widokami. Otaczająca nas przestrzeń zachwyca. Dojście do „kanionu małp”. Drogą wśród formacji skalnych, jakbyśmy znaleźli sie na innej planecie, o poszarpanych kształtach, widocznym uwarstwieniu budujących je jasnych piaskowców. W porze deszczowej roslinność jest silnie ukwiecona a trawy są soczyście zielone. Latem roślinnośc przypomina swoim żótym, często złotym odcieniem sawanny zachodniej Afryki. W rezerwacie rosną jedynie tutaj spotykane endemiczne gatunki aloesów. Po kąpieli w naturalnie powstałym basenie, wypłukanym w skale przez wody wpadającego do niego niedużego wodospadu, dalsza piesza wędrówka terenem gdzie wśród powszechnie rosnących traw można będzie spotkać karłowate formy Pachypodium rosulatum, przypominająca rosnący do góry nogami baobab, zwana potocznie „stopą słonia” . Po dwóch godzinach marszruty dotarcie do jaru. Kilkaset metrów poniżej, ścieżką, czasem schodami wykutymi przez Malgaszy dotarcie na poziom lasu w który powita lemurami Catta i najwiekszymi (niestety rzadko), dochodzącymi do 90 cm przypominające misie Koala Indri Indri. 45 minut drogi wzdłuż strumieni wśród tropikalnej roślinności I odpoczynek przy kolejnych naturalnych basenach, tym razem zasilanych większymi wodospadami, gdzie turyści często ulegają pokusie kapieli i chwili odpoczynku. Nastepnie powrót. Kolacja w restauracji w Ranohira szczycącej się w miarę dobrymi steakami z Zebu lub w restauracji hotelowej – w zależności od wyboru podróżnych. Nocleg w hotelu. Hotel Isalo Ranch 2/3* BUNGALOWY/BASEN (wyżywienie: B/D)

7. DZIEŃ: Ranohira (Isalo) — TOLIARA (TULEAR)
Po śniadaniu dalsza droga na południe w kierunku Toliara (Tulear). Przejazd przez miasteczko Ilakaka słynnego ze swoich drogocennych kamieni, gdzie prawo zamiera po zapadnięciu nocy. Po drodze tu i ówdzie tzw. miasteczka grzyby założone przez wciąż napływających nowych poszukiwaczy skarbów-górników. Na około 100 kilometrów przed Toliara pierwsze wielkie baobaby, które od tego momentu będą towarzyszyć przez ponad tydzień. Po dotarciu do miasta Toliara, krótkie zwiedzanie miasta. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny i odpoczynek. Hotel Victory 2/3* basen (wyżywienie: B/D)

8. DZIEŃ: Toliara (Tulear) — ANAKAO
Po śniadaniu transfer łodzią przez wody Kanału Mozambickiego do Anakao. Rejs trwać będzie ponad godzinę. Z pokładu łodzi obserwować będzie można wybrzeże Madagaskaru z tu i ówdzie pojawiającymi się wioskami rybaków. Po drodze liczne sesje zdjęciowe mijanych różnokolorowych łodzi. W połowie drogi szerokie, prawie na kilometr ujście rzeki Onilahy. Anakao jest miasteczkiem słynącym z przepięknej piaszczystej plaży na której “odpoczywają” dziesiatki wielokolorowych, wyciągniętych na brzeg łodzi rybackich. Turyści którzy tu docierają bardzo często oddają sie sportom wodnym. Niedaleko, w zasięgu wzroku znajduje się wyspa „Nosy Ve” zamknięta w rafie koralowej , która jest niezwykłym miejscem do nurkowania. Na tej małej wyspie żyje wiele gatunku ptaków min. różne rodzaje Faetonów. Po dopłynięciu do Anakao nastąpi zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Możliwy spacer do pobliskiej wioski. Odpoczynek i plażowanie. Hotel SAFARI VEZO 2/3* plaża (wyżywienie: B/D) UWAGA Agregat prądotwórczy do ok. 22.00, później energia solarna. Wskazane jest wziąć ze sobą “czołówki”, latarkę, dobrze jest mieć na wszelki wypadek przenośną lampkę na baterię.

9. DZIEŃ: ANAKAO
Po śniadaniu czas wolny. Fakultatywnie, dla możliwość nurkowania ze specjalistycznym sprzętem na nieduże głębokości(na miejscu jest instruktor nurkowania) i podziwiania flory i fauny Zatoki Saint Augustin. Dla mniej wymagających, wynajęcie maski i podziwianie życia oceanu z powierzchni wody. Również na życzenie możliwość wynajęcia łodzi na połów większej ryby. W ciągu dnia odpoczynek i plażowanie. Nocleg. Hotel SAFARI VEZO 2/3* plaża (wyżywienie: B/D) UWAGA Agregat prądotwórczy do ok. 22.00, później energia solarna. Wskazane jest wziąć ze sobą “czołówki”, latarkę, dobrze jest mieć na wszelki wypadek przenośną lampkę na baterię.

10. DZIEŃ: Anakao — BEHELOKA
Po śniadaniu początek prawdziwej przygody – bezdroża Wielkiego Południa Madagaskaru pokonywane 4×4. Tego dnia droga będzie raczej piaszczysta i prowadzić będzie przez tereny porosnięte roślinnością tworzącą typowy busz, charakterystyczną formacją roslinną występującą w klimacie podzwrotnikowym, suchym i gorącym. Po drodze obserwacja licznie występujących tu baobabów oraz spotkania z żyjącymi tu lemurami. Około południa wjazd do Narodowego Parku Tsimanampetsotsa w którym znajduje sie długie na kilkanaście kilometrów jedyne słone jezioro na Madagaskarze. Wzdłuż brzegów tego jeziora o mlecznym odcieniu wód żyją liczne kolonie rózowych flamingów. Prawie 90% występującej tu fauny i flory zaliczamy do endemitów. Park sławny jest również z najstarszych występujących na Madagaskarze baobabów . Często o przedziwnych kształtach pni, liczą nawet do 1500 lat. Po zwiedzeniu parku, dalsza droga, by dotrzeć do oddalonej o kilka kilometrów od rybackiej wioski ludu Vezo i położonego na pustkowiu hotelu. Hotel od strony północnej otoczony jest półpustynnym terenem ze skąpa krzaczastą roślinnoscią a od południa, na brzegach którego został zbudowany – wodami Kanału Mozambickiego. Zakwaterowanie, czas wolny, plażowanie. Nocleg. hotel Domaine d’Ambola 2/3* plaża (wyżywienie: B/L-piknik/D) UWAGA Agregat prądotwórczy do ok. 22.00, później energia solarna. Wskazane jest wziąć ze sobą “czołówki”, latarkę, dobrze jest mieć na wszelki wypadek przenośną lampkę na baterię.

11. DZIEŃ: Beheloka — ITAMPOLO
Po śniadaniu odwiedziny grobowców plemienia Vezo i poznanie ich zwyczajów. Wygląd tego ludu jak i wierzenia mają afrykańskie korzenie. Wyraźnie negroidalni, róznią sie wyglądem od pozostałych Ludów zamieszkujących Madagaskar. Półsuchy las, pozornie nieprzyjazny, kolczasty, pełny jest życia i z powodzeniem żywi jego mieszkańców. Ciągnąca się setkami kilometrów wzdłuż zachodniego i południowego wybrzeża Madagaskaru rafa koralowa tworzy liczne i pełne owoców morza laguny. Rafa stała sie podstawą bytu zyjących tu Vezo i stworzyła z nich lud niedościgłych żeglarzy, nurków i budowniczych, tak często obecnych na Wyspie katamaranów. Tajemny wyznawany przez Vezo i bardzo wśród nich rozpowszechniony kult tromba (wymawiany czumba) ma bardzo duzo cech wspólnych z afrykańskim wudu. Jadąc dalej drogą przez wszechobecny busz, gdzie środkowe piętro lasu zajmują liczne bezlistne krzewy o ostrych kolcach tworzące zwartą ścianę ponad którą gdzieniegdzie wyrastają na kilkanaście metrów wzwyż obecne tu baobaby, piaszczystymi bezdrożami, dojazd do wsi Itampalo- regionu w którym licznie wystepują żółwie promieniste (Astrochelys radiata ). Po południu zakwaterowanie w hotelu, czas wolny plażowanie. Nocleg. Hotel Chez Nany 1* (BUNGALOWY)/plaża (wyżywienie: B/L-piknik/D) UWAGA Agregat prądotwórczy do ok. 22.00, później energia solarna. Wskazane jest wziąć ze sobą “czołówki”, latarkę, dobrze jest mieć na wszelki wypadek przenośną lampkę na baterię.

12. DZIEŃ: Itampolo — LAVANONO
Po śniadaniu dalsza droga. Traktem pełnym nierówności, dziurawym, czasem bardzo piaszczystym, ciąg dalszy przygody, do tego najprawdopodobniej, przy niezasłoniętym najmniejszą chmurką słońcu. W środku dnia odpoczynek nad brzegami rzeki Menarandra wpadającej nieopodal do Oceanu Indyjskiego. Po pikniku, przeprawa w miejscu gdzie wody są płytkie. Po południu po 8 może 9 godzinach jazdy dojazd do Lavanono, przeurokliwej wioski rybackiej, gdzie często widać olbrzymie ośmiornice suszone na słońcu przez miejscowa ludność. Suszy się też ryby i inne owoce morza a towarzyszący temu zapach uzmysławia nam jak daleko znaleźliśmy się od cywilizacji jaką znamy. Sama wioska i hotel w którym zaplanowany jest nocleg położony jest nad piekną zatoką. Miejsce jest jednym z bardziej wietrznych na Madagaskarze i bungalowy w mogą w nocy wydawać dziwne dźwięki. Miejsce słynie również, że jest rajem dla amatorów windsurfingu i kitesurfingu ze względu na doskonałe, niezbędne do uprawiania tych sportów fale I wspomniane, towarzyszące wiatry. Lavanono leży na dnie olbrzymiego kanionu, który powstał zaledwie 4800 lat temu w wyniku uderzenia w to miejsce komety. Upadek komety spowodował powstanie olbrzymiej fali tsunami o wysokości 182 metrów. Ślady tego zdarzenia to wspomniany kanion oraz osady pochodzenia morskiego które dotarły wiele kilometrów wgłąb lądu. Zakwaterowanie, czas wolny, plażowanie. Nocleg. Hotel Chez Gigi (Lavanono Lodge) 1* (BUNGALOWY)/plaża (wyżywienie: B/L-piknik/D) UWAGA Agregat prądotwórczy do ok. 22.00, później energia solarna. Wskazane jest wziąć ze sobą “czołówki”, latarkę, dobrze jest mieć na wszelki wypadek przenośną lampkę na baterię. Wspólne sanitariaty.

13. DZIEŃ: Lavanono — FAUX CAP
Po śniadaniu dalsza droga na południe. Odwiedziny najbardziej na południe wysuniętego punktu Madagaskaru – Cap Sainte Marie. Wiekszość półwyspu zajmuje specjalny rezerwat o nazwie Cap Sainte Marie Special Reserve. Rezerwat słynny jest z wystepujących tu licznie kości i fragmentów jaj Mamutaka (Aepyornis Maximus), ptaka-słonia który występował tylko na Madagaskarze, mierzył 3 metry, ważył pół tony i wymarł po 60 milionach lat istnienia, najprawdopodobnie w wyniku polowań w XVII wiekiem. Park znany jest także z występujących tam licznie żółwi. Oblicza sie ich populację na 3000 osobników na kilometr kwadratowy. Półwysep znany jest też z tego, że w okresie od sierpnia do listopada jest miejscem obserwacji przepływających wielorybów. Po zwiedzeniu rezerwatu i obiedzie, zjedzonym w warunkach polowych, podziwianie słynnego na Madagaskarze wybrzeża klifowego o względnej wysokości od 100 do 200 metrów na Faux Cap. Nazwa Faux Cap (fałszywy przylądek) wzięła się z błędnego uznania przez nawigatorów portugalskich tego miejsca jako najbardziej wysuniętego na południe punktu Madagaskaru. Jest to wioska rybacka w pobliżu której, w białych piaskach długiej i szerokiej plaży żółwie morskie w okresie lęgowym składają swoje jaja. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Wspaniałe widoki. Nocleg. Hotel Libertalia 1* (BUNGALOWY)/plaża (wyżywienie: B/D) UWAGA Agregat prądotwórczy do ok. 22.00, później energia solarna. Wskazane jest wziąć ze sobą “czołówki”, latarkę, dobrze jest mieć na wszelki wypadek przenośną lampkę na baterię. Wspólne sanitariaty.

14. DZIEŃ: Faux Cap — FORT DAUPHIN
Po bardzo wczesnym śniadaniu i ostatnim spojrzeniu na oba oddalające się przylądki Sainte Marie oraz Faux Cap, ze świadomoscią, jak bardzo niewielu turystów którzy odwiedzili Madagaskar dotarło tak daleko i w tak trudno dostępne miejsce, będzie możliwość ujrzenia miejsca gdzie wody Kanału Mozambickiego mieszają się z wodami Oceanu Indyjskiego. Jadąc w kierunku Fort Dauphin, dotarcie do obszarów zamieszkałych przez lud Antandroy. W trakcie podróży odwiedziny ich grobowców z licznymi kolorowymi dekoracjami. Zbliżając sie do półwyspu Lokaro możliwe zdjęcia zadziwiających roślin takich jak: sucholubne euphorbia i opuncji, czy lubiących więcej wilgoci dzbaneczników (Nepenthes madagascariensis). W okolicach Ambovombe pojawi się roślinność składająca się z sucholubnych drzew z kolcami i małymi liśćmi, wyrastającymi bezpośrednio z pnia (Allaudia procera), należących do rodziny Didieraceae. Po drodze plantacje sizalu. Sam półwysep Lokaro jest przykładem erozji skał krystalicznych przez niszczącą działalność fal morskich oraz kulistego wietrzenia granitów. Na półwyspie znajdują się koralowe plaże, ostańce granitowe tzw. „inselbergi” wyrastające bezpośrednio z morza, a w pobliskiej zatoce występują liczne wysepki. Na plażach, spotyka się aluwialne złoża monacytu. Pod wieczór dotarcie do hotelu z którego roztacza sie wspaniały widok na zatokę Fort Dauphin. Powrót do cywilizacji. Zakwaterowanie, wolny czas, nocleg. hotel Talinjoo 4*/basen/plaża (wyżywienie: B/D)

15. DZIEŃ: FORT DAUPHIN
Po śniadaniu odwiedziny sławnego prywatnego rezerwatu Nahampoana. Żyje tutaj sześć gatunków lemurów, z czego cztery prowadzą dzienny tryb zycia i które zapewne będzie można spotkać. Ponadto znajdują się tu krokodyle, żółwie, kameleony i wiele endemicznych, żyjących tylko na Madagaskarze gatunków ptaków. Na terenie rezerwatu występuje naturalny basem z towarzyszącym mu wodospadem. Możliwość przejażdżki pirogą po wodach przepływającej przez teren rezerwatu rzeki Lakandava. W lesie występuje wiele przedstawicieli endemicznej flory, w tym bambusy tylko wystepujące na południu wyspy, osiągające wysokość do 30 metrów, które przy przy najmniejszym wietrze trzeszczą i wydają w otaczającej ciszy niesamowite dźwięki. Wśród bambusów rośnie sławna Malaleuca quinquenervia, powszechnie znana jako szerokolistna kałamarnica , drzewo którego kora składa się z wielu cieniutkich warstewek jakby papieru, dlatego zwana jest też drzewem papierowym, bo poszczególne warstewki są delikatne, jakby były z jedwabiu i od setek lat wykorzystywane są przez miejscową ludność w celach higienicznych. Odnajdziemy tu również Typhonodorum Lindleyanum Des zwanymi Uszami Słonia, ze względu na wielkość liści. W Parku rośnie również okazały Barringtonia asiatica. Cała roślina jest silnie trująca, spożycie miąższu u ludzi wywołuje duszności, silne torsje, a nawet śmierć. Kwiaty ma bardzo duże, pachnące, płatki kremowobiałe, wiele pręcików ułożonych jest w kształcie pędzelka. Z kwiatów tej rośliny powstają bardzo duże brązowe owoce, z grubą twardą łupiną które są odporne na wodę morską i mogą latami dryfować po oceanie. Miąższ i sproszkowane nasiona tradycyjnie stosowane są do ogłuszania ryb, stąd zwyczajowa nazwa angielska: Fish Poison Tree, u ryb powoduje paraliż pęcherza pławnego. Po zwiedzeniu rezerwatu ewentualny obiad. Powrót do hotelu, czas wolny, plażowanie na pobliskiej, sławnej Libanona beach. Nocleg. hotel Talinjoo 4*/basen/plaża (wyżywienie: B/D)

16. DZIEŃ: FORT DAUPHIN
Po śniadaniu wyjazd do Ambinanibe i podziwianie nieziemskich widoków zatoki otoczonej wzgórzami . Odwiedziny lokalnej wioski. Przechadzka brzegiem jeziora Andriambe. Wioska Ambinanibe od północy przylega do jeziora a od południa dociera do plaży oceanu. Ten dzień będzie dniem odpoczynku przed dalszą, czekającą ekskursją. Po ewentualnym obiedzie, odpoczynek na plaży lub drink przy hotelowym basenie. Czas wolny. Nocleg. hotel Talinjoo 4*/basen/plaża (wyżywienie: B/D)

17. DZIEŃ: Fort Dauphin — MANAMBONDRO
Po bardzo wczesnym śniadaniu, wyjazd. Powrót na północ Madagaskaru. Droga z piaszczystej zamieni się w błotnistą, często podmokłą z licznymi kałużami. Wzdłuż drogi zmieni się roślinność, półpustynny step powoli zastępowany będzie tropikalnym lasem. Roślinność soczyście zielona, z licznymi bananowcami i wieloma charakterystycznymi gatunkami wilgotnego tropiku. W ciągu dnia kilkakrotne przeprawy prymitywnymi promami rzecznymi oraz przejazdy przez płytkie cieki wodne. Po drodze ewentualny piknik. Po całym, wyczerpującym dniu dojazd do hotelu z widokiem na rzekę, gdzie w restauracji można zjeść oferowane menu dnia u przemiłego Marsylczyka Wiktora. Zakwaterowanie, czas wolny, Nocleg. hotel Chez VICTOR 2* (BUNGALOWY) (wyżywienie: B/D)

18. DZIEŃ: Manambondro — FARAFANGANA
Śniadanie bardzo wcześnie. Dzień pełen przygód, spotkań z miejscową ludnością, przejazdów przez cieki wodne, promami przez rzeczki. Obiad w trakcie. Wilgotność, gorąco, pył i błoto spowoduje, że z radością pod koniec dnia powitany zostanie postkolonialny budynek hotelu w miasteczku Farafanga . Namiastka cywilizacji jak i chłodny prysznic, może być naprawdę ogromną przyjemnością. Hotel położony jest nad Oceanem Indyjskim. Zakwaterowanie, czas wolny. Kolacja. Hotel Austral Hotel Farafangana 2/3* plaża (wyżywienie: B/D)

19. DZIEŃ: Farafangana — MANAKARA
Wcześnie rano śniadanie. Dalsza droga w sasiedztwie wybrzeży Oceanu Indyjskiego . Dzień kolejnych przygód, przejazdów przez lokalne wioski.Zewsząd otaczać będzie tropikalna roślinność. Na drodze coraz częściej będzie można spotkać wymęczone Zebu, lokalną odmianę krów z garbem, które w dwójkę choć częściej pojedyńczo ciągnąc będą wóz pełen towaru na miejscowy targ. Wzdłuz drogi palmy kokosowe. W ciągu dnia obiad w lokalnej restauracji. Wczesnym popołudniem dotarcie do Manakary, miasta leżącego nad Oceanem Indyjskim. Krótkie zwiedzania miasta. Odwiedziny w porcie z którego poczatek bierze jeden z najdłuższych kanałów świata-Kanał Pangalanes. Wilgotność powietrza spowoduje, że niektórzy z będą chcieli przejść się plażą wzdłuż oceanu. Zakwaterowanie w hotelu na brzegiem kanału Pangalanes, czas wolny. Nocleg. Hotel Parthenay Club 2/3* basen/plaża (wyżywienie: B/D)

20. DZIEŃ: MANAKARA
Po śniadaniu, przerwa w dalszej podrózy. Tego dnia rejs słodkowodnymi wodami Kanału Pangalanes. Środkiem transportu będzie piroga-długa łódka wydrążona w pniu drzewa. Kanał jest jednym z najdłuższych kanałów zbudowanych przez Człowieka. Wybudowany przez Francuzów w latach 1896-1904. Ciągnie się na długości 600 km i łączy naturalne jeziora oraz rzeki w jedną całość. Jego wodami dotrzeć możemy, aż do Toamasina (Tamatave), a nawet kilka kilometrów dalej. Na wodach kanału organizowane są wycieczki dla turystów, jednak głównie służy lokalnemu transportowi, pływają po nim różnokolorowe barki przewożące różnorodny towar na rynki lokalnych metropolii. Brzegi kanału porośnięte są bujną tropikalną roślinnością. Dodatkową atrakcją są malownicze piaszczyste plaże i liczne usiane wzdłuż wybrzeży lokalne wioski. Po drodze spotkania licznych rybaków. Dzień spędzony na czynnym odpoczynku. W trakcie dnia ewentualny obiad. Po południu powrót do Manakara. Czas wolny, nocleg. (wyżywienie: B/D) Hotel Parthenay Club 2/3* basen/plaża

21. DZIEŃ: Manakara — RANOMAFANA
Po śniadaniu dalsza droga, która powoli oddalać sie będzie od oceanu. Pojawią się pierwsze coraz wyraźniejsze wzniesienia. Mijane tereny obfite będą w roślinność. Po drodze liczne wioski tetniące życiem, gdzie przydrożne kramiki oferować będą róznorodny towar, w szczególności kolorowe owoce i liczne warzywa. Ludność jest przyjaźnie nastawiona do obcokrajowców i z usmiechem zachęcać będzie do zakupów. Coraz bardziej kręta droga prowadzić będzie w górę płaskowyżu. Powietrze stanie się bardziej rześkie. Samochód wspinać się będzie na płaskowyż prekambryjski kryjący w sobie, tu na Madagaskarze różnorodność szlachetnych kamieni, w tym najwyżej cenionych na świecie szmaragdów, niczym nieustępujących birmańskim głębią barwy rubinom malgaskim, licznych różnobarwnych szafirów i innych rzadkich a drogocennych kamieni. Coraz częściej droga przebiegać bedzie przez czerwone laterytowe podłoże. Poletka ryżowe, schodkowo wycięte na zboczach gór przeniosą podróżujących w tym dniu na tereny wysokogórskiego płaskowyżu, który pożegnany został ponad dwa tygodnie wcześniej. Po drodze ewentualna przerwa na obiad i chwila odpoczynku. Wczesnym popołudniem dojazd do wrót Narodowego Parku Ranomafana i zakwaterowanie w hotelu z którego następnego dnia rozpocznie się zwiedzanie parku narodowego Ranomafana. Czas wolny, nocleg. Hotel Centrest 3* / basen (wyżywienie: B/D)

22. DZIEŃ: Ranomafana — AMBOSITRA
Po wczesnym śniadaniu piesze zwiedzanie Parku Narodowego Ranomafana . Cały obszar parku obejmuje wilgotny deszczowy las tropikalny. Park położony jest na wzgórzach ze zmienną, malowniczą morfologią w najniższych miejscach osiąga tereny parku połozone są na poziomie 400 m n.p.m. a w najwyższych przekraczają 1400 metrów n.p.m.. W parku znajdują się endemiczne i zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Przez park przepływa wiele rzek, które są dopływami rzeki Namorona. W parku znajdują się wody uzdrowiskowe, które pozwalają na zabiegi lecznicze. Wśród zwierząt żyjących odnotowano 115 gatunków ptaków, 90 gatunków motyli, 98 gatunków płazów, 62 gatunków gadów oraz 12 gatunków lemurów. Przewidziana jest krótka, bo około trzy godzinna trasa zwana Sahamaloatra. Tego dnia obok spotkań z lemurami i innymi przedstawicielami fauny piękne zdjęcia dla miłośników botaniki licznie występujących tu storczyków. Trasa prowadzić będzie na brzeg jeziora drogą wiodącą przez las pandanusowy.Po wizycie w parku ewentualny obiad i dalsza podróż do Ambositra. Po dotarciu do miasta, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, nocleg. Hotel L Artisan 2/3* (wyżywienie: B/D)

23. DZIEŃ: Ambositra — ANTANANARYWA
Po śniadaniu powtórne/na życzenie (po prawie 3 tygodniach) odwiedziny w sklepikach pełnych oryginalnych rzeźb w drewnie i innych ozdobnych przedmiotów wykonanych w palisandrze, drzewie różanym i hebanie – na ostatnie zakupy. Później powrót do Antananarywy. Po drodze w Antsirabe ewentualny obiad. Dalsza droga wysokogórskim płaskowyżem do stolicy kraju. Pod wieczór zakwaterowanie w hotelu oddalonym zaledwie 2 kilometry od lotniska. Nocleg. Hotel ASIA and AFRICA 4*/ basen (wyżywienie: B/D)

24. DZIEŃ: Antananarywa — odlot do Polski
Po późnym śniadaniu, ewentualne ostatnie zakupy pamiątek w hotelu, odpoczynek i posiłek przed czekajacym lotem do Polski. Transfer na lotnisko i pożegnanie lokalnego Operatora. (wyżywienie: B/pozostałe posiłki na pokładzie samolotu)

25. DZIEŃ: WARSZAWA
Lądowanie w Warszawie i pożegnanie sie grupy. (wyżywienie na pokładach samolotów)

CENA OBEJMUJE: 

  • transfer z lotniska w Antananarywie do hotelu w dniu przylotu i transfer z hotelu na lotnisko w dniu odlotu
  • śniadania w dniach: 3-24 razem 22 śniadań
  • obiadokolacje w dniach: 2-23, razem 22 obiadokolacje
  • bilety wstępu do parków narodowych wraz z wymaganymi przewodnikami i innych miejsc wymagających odpłatności
  • noclegi w hotelach w Antananarywie: dz.2 i 23 wyprawy, razem 2 noclegi
  • obiady w formie pikniku w miejscach pozbawionych infrastruktury (zaznaczone w programie)
  • obecność polskiego pilota
  • ubezpieczenie UNIQA (KL, NNW, bagaż)
  • obowiązkową składkę na TFG

 

CENA NIE OBEJMUJE:

  • kosztu biletu lotniczego na trasie Warszawa — Anatananarywa — Warszawa (średnio 3800-4900 PLN) — płatne agentowi lotniczemu
  • usług zapewnionych przez Tour-Operatora na Madagaskarze (1600€)

 

UWAGI

Ze względu, że część wschodnia Madagaskaru (Kanał Pangalanes) i południowa (drogi terenowe), jest bardziej deszczowa w okresie od 01 kwietnia do połowy listopada (zakończenie wycieczki), wyjazdy organizowane są okresowo. Kwiecień i maj są cieplejsze i bardziej “kolorowe” ze względu na roślinność i kwitnienie (taki tropikalny październik i listopad). Koniec czerwca i początek lipca są najchłodniejsze (odpowiednik grudnia i stycznia) im dalej w kierunku listopada tym cieplej i słoneczniej. Trzeba jednak pamiętać, że Madagaskar, nawet w okresie swojej zimy jest ciepły a większość wycieczek zorganizowanych ma miejsce w okresie naszych wakacji i większość podróżujących jest zadowolona. Część południowa zawsza jest ciepła i słoneczna i trzeba mieć pecha, żeby trafić na ulewny deszcz. Należy jednak uwzględnić anomalie klimatyczne i tak jak u nas zimy przestały być zimne, a przynajmniej śnieżne, tak na Madagaskarze w okresie suchym możemy, rzadko, ale, natrafić na tropikalne burze.

Standaryzacja hoteli zgodnie z ocenami booking.com, tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeń własnych Organizatora.

Wynajęty transport to Toyota lub Nissan 4×4. Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 15 lat. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca i pamiętać, że Madagaskar, choć jest jednym z najbardziej odwiedzanych przez turystów państw Afryki, jest jednakże jednym z najbiedniejszych państw świata. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest bardzo przyjazna a kuchnia, głównie serwowana przez Francuzów i Włochów zamieszkujących Wyspę wprost wyśmienita. Organizator sugeruje, poza wyjątkami wskazanymi w planie wyprawy korzystanie z restauracji hotelowych wieczorem a w ciągu dnia, w przypadku obiadów zaufać przewodnikowi/kierowcy. W przypadku obiadów, szefami kuchni w większości są Malgasze i potrawy, choć bardzo smaczne w większości przypadków nie są tak wyśmienite jak te w hotelach.

 

CENY na MADAGASKARZE

obiad – 5-7€/os.

kolacja w hotelu 7-10€/os. (langusty, homary 15-20€)

coca-cola w restauracji od 0,5 – 1€

piwo od 1-1,5€

 

GRUPA: 6 -15 osób + Pilot

 

CENA : 2900 pln + 1550€

 

TERMIN PŁATNOŚCI

zaliczka 2900 pln (przy zawarciu umowy)

1550€ płatne do 40 dni przed wyjazdem

 

UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBĄ i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiscie po przyjeździe do Antananarywy – PAKIET 1600€ za:

zakwaterowanie w hotelach zgodnie z programem lub odpowiednikach w dniach: dz. 3-22, razem 20 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o hotelach na stronach TripAdvisor)

przejazd samochodami 4×4 (max.4 os. + kierowca/samochód) na trasie Antananarywa-Antsirabe-P.N.Ranomafana – Ranohira (P.N.Isalo)- Toliara – Anakao – Itampolo – Fort Dauphin – Manakara – Antsirabe -Antananarywa

transfer łodzią motorową z portu Toliara (Tulear) do Anakao (ponad godzinna przeprawa)

przeprawy promami przez rzeki w dżungli (wschodni Madagaskar)

nadzór logistyczny nad całością wyprawy

rejs po Kanale Pangalanes

kierowców/przewodników anglojęzycznych w każdym pojeździe

przejazd pousse-pousse w Antsirabe

nadzór logistyczny nad wyprawą
inne wymienione w programie

PONADTO

Do ceny wyprawy należy doliczyć:

cenę wizy na Madagaskar ok.35€. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne.

zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 5€/dziennie/os. – razem 110€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci)

zwyczajowego napiwku dla ekip/kierowców 4×4 ok. 100€-150€ od samochodu ( śr. 25-40€/os.)

ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 530€ (płatne do 40 dni przed wyjazdem)

opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć)

posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podrózy
wydatków własnych