dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • koszt ok. 2550€/os.+bilet lotniczy
 • wyprawa na TSINGY – TOP najciekawszych i najbardziej spektakularnych miejsc formacji skalnych występujących na świecie, UNIKALNEGO w skali ŚWIATOWEJ dziedzictwa przyrody UNESCO Parku Narodowego de BEMARAHA
 • Spacer słynną Aleją Baobabów
 • Park Narodowy Ranomafana (lista UNESCO) – podrównikowa dżungla wśród gór i wzniesień, wspaniałe wodospady, rwące potoki, 12 gatunków lemurów, kameleony, świat orchidei i palisandrów
 • Park Narodowy Isalo (lista UNESCO) – pomarańczowo-złociste kaniony o bajkowych, nieziemskich kształtach skał, endemiczna roślinność, wodospady, kąpiele w naturalnych basenach wydrążonych w twardych piaskowcach
 • Słynny las baobabów Renalia i pamiątkowe zdjęcie z najstarszym, ponad 1500-letnim olbrzymem
 • Najczystsze rubiny i szmaragdy na Madagaskarze
 • Potężne baobaby i leniwie kroczące kameleony
 • Gorące, całorocznie słoneczne plaże w Ifaty
 • Kąpiele w turkusowych wodach Kanału Mozambickiego

Wybierz termin

2450 PLN + 1200 €

2450 PLN + 1200 €

2450 PLN + 1200 €

2450 PLN + 1200 €

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – kierunek… ANTANANARYWA
Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i odlot do Antananarywy, z przesiadką w jednym lub dwóch portach tranzytowych (lot tego samego dnia wylot z Warszawy 06.40 – Paryż-Antananarywa – lądowanie przed północą LUB wylot z Warszawy pomiędzy 17.00 a 19.00 przez Istambuł lub Adidis Ababa z tranzytem na jednym z lotnisk europejskich, lądowanie w Antananarywie ok. 14.00 następnego dnia. Harmonogram poniżej dostosowany jest do lotu przez Istambuł lub Adis Ababa) Odlot z Warszawy do Antananarywy przez dwa porty tranzytowe. (wyżywienie: na pokładach samolotów)

2. DZIEŃ: ANTANANARYWA
Po wylądowaniu i odprawie paszportowo-celnej czekajacym na nas busem nastapi transfer do hotelu. Zameldowanie, czas wolny, kolacja. hotel ROVA 3* (wyżywienie: na pokładzie samolotu/D-Antananarywa)

3. DZIEŃ: Antananarywa — ANDASIBE
Po śniadaniu krótkie zwiedzanie Antananarywy . Poranne zwiedzanie ruin le Palais de la Reine (Pałacu Królowej) wpisane na listę dziedzictwa lulturowego UNESCO, podziwianie panoramy miasta oraz widoku na jezioro Anosy z punktu widokowego położonego wysoko, ponad zabudowaniami miasta. Przejazd Aleją Niepodległości-główną aleją miasta. Po opuszczeniu stolicy, około południa postój na obiad, następnie wizyta w ośrodku gdzie zgromadzone są liczne gatunki kameleonów i tropikalnych żab. Po minięciu Moramanga, zameldowanie w hotelu, gdzie po krótkim odpoczynku wizyta w prywatnym rezerwacie Vakona, który położony jest na licznych wysepkach zamieszkałych przez całe kolonie lemurów, głównie białych lemurów wari i przedstawicieli słynnych sifaka. Dotarcie pirogami na największą z wysepek – wyspę Vakona, zwaną wyspą lemurów. Wizyta około godziny polegająca głównie na wypatrywaniu i bawieniu się z lemurami, które nastawione są przyjaźnie i chętnie wskakują na ramię lub głowę odwiedzających. Wieczorem powrót do hotelu, czas wolny, nocleg. Hotel Eulophelia 2/3* (wyżywienie: B/D)

4. DZIEŃ: Andasibe — ANTSIRABE
Po śniadaniu, wcześnie rano wizyta w Rezerwacie Analamazoatra zwanym też Perinet i podziwianie unikalnej dla Madagaskaru flory, rozlicznych gatunków storczyków, w tym wanilii oraz obserwacja największego gatunku lemurów Indri Indri. Oczywiście poza Indri atrakcją są wszystkie zamieszkujące tu lemury a mieszka ich aż 11 gatunków na terenie tego parku. Podczas porannej wędrówki wypatrywać można szarych Hapalemurów, lemurów wełnistych Avahi, Eulemurów, lemurów myszatych oraz oczywiście Indrisów, które oznajmiają swoją obecność donośnym wyciem. Po zwiedzaniu rezerwatu,przerwa na kawę i droga w kierunku Antsirabe, miasta położonego w odległości 300 kilometrów od Andasibe. Po minięciu Antananarywy, droga przebiegać będzie przez malownicze krajobrazy płaskowyżu czerwonej wyspy. Liczne bananowce, gdzieniegdzie ryżowe poletka. Madagaskar ze swoimi wieloma odmiennymi strefami klimatycznymi stanowi odmienny od wszystkiego świat. Po drodze odwiedziny w lokalnych wytwórniach rzemieślniczych. Przewidziana jest wizyta w tradycyjnej wytwórni aluminiowych naczyń w Ambatulambo. Późnym popołudniem dojazd do Andasibe, dawnej francuskiej stacji klimatycznej, niegdyś bardzo znanego i licznie uczęszczanego kurortu, gdzie czas częściowo zatrzymał się w czasach kolonialnych. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Kolacja przewidziane jest w pełnym malgaskiego czaru lokalu słynącego z występujących często w nim grup kabaretowych jak i zespołów muzycznych. Hotel Royale Palace 3*/basen (wyżywienie: B/D)

5. DZIEŃ: Antsaribe — MORONDAVA
Po bardzo wczesnym śniadaniu droga do Morondava, miasta portu położonego na zachodnim wybrzeżu wyspy. Po drodze wizyta postój na obiad w lokalnej restauracji. Późnym popołudniem przyjazd do Morondava. Zakwaterowanie, czas wolny. Nocleg. Hotel KIMONY RESORT 3* Premium/BASEN/PLAŻA (ok.1 kilometra) – agregat prądotwórczy do 22.00, później oświetlenie solarne (wyżywienie: B/D)

6. DZIEŃ: Morondava — BEKOPAKA (TSINGY)
Rano, po bardzo wczesnym sniadaniu, początek Wielkiego Safari 4×4 i odjazd w kierunku Bekopaka, miasteczka położonego w sąsiedztwie Naturalnego Rezerwatu Tsingów w Bemaraha. Niecałe 100 kilometrów od wyjazdu z Morondavy, przepłyniemy promem rzekę Tsiribihina. Obiad w Belo sur Tsiribihina. Późnym popołudniem dotarcie do Bekopaka. Zameldowanie w hotelu, czas wolny. Nocleg Hotel Olympe de Bemaraha 3* (BUNGALOWY/pokoje)/basen– agregat prądotwórczy do 22.00, później oświetlenie solarne (wyżywienie: B/D)

7. DZIEŃ: BEKOPAKA
Po śniadaniu wizyta w największym na Madagaskarze Parku Narodowym Tsingów w Bemaraha wpisanym na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Tsingy Wielkie, to jedyne, poza Tsingami Średnimy występującymi na północy Madagaskaru (jak mówi sama nazwa – jest to formacja mniejsza), miejsce na świecie gdzie taka spektakularna forma erozyjna istnieje. To unikat w skali światowej. Tsingy de Bemaraha – to wapienny masyw, oddalony o około 60-80 km od zachodniego wybrzeża wyspy, pomiędzy miejscowością Bekopaka a rzeką Demoka. Zajmuje powierzchnię 152 tys. ha. Leży na wysokości 150 – 170 m n.p.m. Masyw zbudowany jest z wapieni dolnojurajskich. Park podzielony jest na część mniejszą – dostępną dla turystów, oraz tę kilkakrotnie większą – zamkniętą, dostępną tylko dla naukowców I fundacji prowadzących badania. Formy erozyjne, które tu występują zwane tsingami – od dźwięku jakie wydają uderzane skały i kształtu igieł można śmiało zaliczyć do TOP 5-10 najciekawszych i najbardziej spektakularnych miejsc formacji skalnych występujących na świecie i są miejscem które napewno warto zobaczyć. Należy jednak pamiętać, że wejście na Tsingy wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej, I braku lęku wysokości. Corocznie odwiedzają to miejsce liczne wycieczki, w tym często Osób starszych, lecz Organizator podkreśla, że warunki na miejscu są ciężkie, jest gorąco (35-40 Ć), podejścia są trudne, szczególnie dla Osób ze słabszymi nogami (ścięgna) I wykluczają osoby z lękiem wysokości (ruchome pomosty zawieszone są nad przepaściami do 70 metrów). Przejścia są asekurowane, każdy ma zabezpieczenia (uprząż i linki), ale w przypadku Tsingów należy stosować zasadę '”mierz zamiary podłóg sił” – Dzień rozpocznie się najpierw od podziwiania z pirogi “małych Tsingów”, tworzących kanion na dnie którego płynie rzeka-fantastyczne widoki I sesje zdjęć. Następnie wizyta w rezerwacie Wielkich Tsingów Andamozavaky-najbardziej spektakularnej części rezerwatu. Fenomenalny, górski Park Narodowy, gdzie wedruje się skalnymi labiryntami i dochodzi do punktów widokowych z niesamowitym, księżycowym widokiem na wapienne iglice, dochodzącymi do kilkudziesięciu metrów wysokości. Gdzieniegdzie pomiędzy szczytami rozpostarte są wiszące mosty, po których na druga stronę przejść mogą odważni, nie mający lęku wysokości turyści. Wśród skał w leśnych kanionanach zyje wiele endemicznych gatunków zwierząt w tym lemury i liczne kameleony. W dolnej części masywów Tsingy znajdują się liczne jaskinie. W trakcie wycieczki mozliwość zorganizowania pikniku z jedzeniem i napojami. W godzinach popołudniowych powrót do hotelu, czas wolny. Nocleg. Hotel Olympe de Bemaraha 3* (BUNGALOWY/pokoje)/basen– agregat prądotwórczy do 22.00, później oświetlenie solarne (wyżywienie: B/D)

8. DZIEŃ: Bekopaka — Park Narodowy KIRINDY
Po sniadaniu powrót pojazdami 4×4 w kierunku Morondavy. Po przekroczeniu promem rzeki Tsiribihina i zjedzeniu obiadu w w Belo sur Tsiribihina, pojedziemy w kierunku Morondavy do Narodowego Parku Kirindi. W rezerwacie, na obszarze chronionym flora jest bardzo zróżnicowana. Szczególny walor parku stanowią trzy gatunki baobabów w tym zwłaszcza efektowny baobab Grandidiera. Wiele zwierząt występujących w parku to endemity, które żyją tylko na jego obszarze. Można tutaj znaleźć 11 gatunków ssaków (z których 10 jest endemicznych), 47 gatunków ptaków (z których 33 są endemiczne), 23 gatunki gadów (wszystkie endemiczne), 10 gatunków płazów i 90 gatunków motyli. Dojazd do hotelu późnym popołudniem, zakwaterowanie, czas wolny. Nocleg. Hotel Le Relais de Kirindi 2/3* (BUNGALOWY)/basen– agregat prądotwórczy do 22.00, później oświetlenie solarne (wyżywienie: B/D)

9. DZIEŃ: Park Narodowy Kirindy — MORONDAVA
Po śniadaniu, wizyta w suchym lesie, pełnym baobabów Parku Kirindi. Obserwacja lemurów i jeżeli sprzyjać będzie szczęście drapieżnych Fos . Odwiedzin Baobabu Zakochanych. Po obiedzie powrót do Morondavy słynną Aleją Baobabów. Po południu dotarcie do Morondavy, do znanego już hotelu. Zakwaterowanie, czas wolny, nocleg. Hotel Kimony Resort 3* (bungalowy/pokoje)/basen/plaża (ok. 1 kilometra) agregat prądotwórczy do 22.00, później oświetlenie solarne (wyżywienie: B/D)

10. DZIEŃ: Morondava — ANTSIRABE
Po śniadaniu droga do Antsirabe. Postój na obiad w lokalnej restauracji. Późnym popołudniem przyjazd do Antsirabe. Zakwaterowanie, czas wolny. Nocleg. Hotel Royale Palace 3*/basen (wyżywienie: B/D)

11. DZIEŃ: Antsirabe — RANOMAFANA
Po śniadaniu dalsza droga na południe – przejazd wśród jedynych w swoim rodzaju wzniesień i zboczy górskich, gdzie kolor rdzawo-czerwony dominuje wśród zieleni pól ryżowych przyklejonych do zaokrąglonych zboczy. Podziwianie piętrowych chat Malgaszów, zbudowanych z laterytowego podłoża przekształconego w cegły. Krótki postój w „Zamafiry arts shop” w Ambositra – pracowni oryginalnych rzeźb w drewnie, głównie palisandrze, hebanie i drzewie różanym. W Ambositra przewidziany jest także czas wolny i zjedzenie obiadu. Późnym południem dotarcie do Ranomafana do hotelu położonego w środku madagaskarskiej dżungli. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg. Hotel CENTREST 3* BUNGALOWY/basen (wyżywienie: B/D)

12. DZIEŃ: Ranomafana — FIARANANTSOA
Śniadanie wczesnym rankiem, piesze zwiedzanie Parku Narodowego Ranomafana wpisanego na listę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO krótka, bo około trzy godzinna trasa zwana Sahamaloatra która pozwoli się nacieszyć z wizyty w parku Ranomafana. Obok spotkań z lemurami i innymi przedstawicielami fauny piękne zdjęcia dla miłośników botaniki licznie występujących tu storczyków. Trasa prowadzić będzie na brzeg jeziora drogą wiodącą przez las pandanusowy. Po wizycie w Parku i ewentualnym obiedzie dalsza droga do na południe Czerwonej Wyspy. Pod wieczór, po dotarciu do Fianarantsoa, punkt widokowy, położony wysoko ponad zabudowaniami, z którego roztacza się widok na całe miasto i otaczające je wzniesienia. Po powrocie do centrum miasta, zakwaterowanie i nocleg. Hotel Villa Sylvestre 2/3* (wyżywienie: B/D)

13. DZIEŃ: Ranomafana — RANOHIRA (PARK W ISALO)
Śniadanie w hotelu. Po drodze wizyta w tradycyjnej fabryce papirusowej „Antaimaro’s” i manufaktury słynącej z lokalnej produkcji jedwabiu z kokonów dzikich oraz hodowlanych jedwabników. Dalsza droga wśród winnic, pól papirusowych, niezwykłych grot i formacji górskich. Krótka wizyta na miejscowym bazarze znanym z roślin leczniczych. Z licznymi zakrętami, droga zjeżdżać będzie ku równinom przez Horombe Plateau, dzielące prekambryjski wysokogórski płaskowyż i południową, równinną zbudowaną z formacji osadowych cześć Madagaskaru. Zmieniać się będzie klimat i roślinność. Powietrze z względnie rześkiego stanie sie cieplejsze i łagodniejsze. Na równinach dominować będą trawy i karłowate krzewy. Kilka kilometrów od miasteczka Ranohira zakwaterowanie i nocleg. Hotel Isalo Ranch 2/3* BUNGALOWY/BASEN (wyżywienie: B/D)

14. DZIEŃ: RANOHIRA (PARK W ISALO)
Rano przejazd na klif. Piesza wędrówka przez jedyny w swoim rodzaju Park Narodowy Isalo. Park słynie przede wszystkim z malowniczych ostańców skalnych, utworzonych z piaskowców triasowej formacji Isalo . Budują go białe piaskowce z warstwowaniami dużej skali (1-10 metrów), wyszczerbione przez erozję z panoramicznymi widokami. Otaczająca nas przestrzeń zachwyca. Dojście do „kanionu małp”. Drogą wśród formacji skalnych, jakbyśmy znaleźli się na innej planecie, o poszarpanych kształtach, widocznym uwarstwieniu budujących je jasnych piaskowców. W porze deszczowej roślinność jest silnie ukwiecona a trawy są soczyście zielone. Latem roślinność przypomina swoim żółtym, często złotym odcieniem sawanny zachodniej Afryki. W rezerwacie rosną jedynie tutaj spotykane endemiczne gatunki aloesów. Po kąpieli w naturalnie powstałym basenie, wypłukanym w skale przez wody wpadającego do niego niedużego wodospadu, dalsza piesza wędrówka terenem gdzie wśród powszechnie rosnących traw można będzie spotkać karłowate formy Pachypodium rosulatum, przypominająca rosnący do góry nogami baobab, zwana potocznie „stopą słonia” . Po dwóch godzinach marszruty dotarcie do jaru. Kilkaset metrów poniżej, ścieżką, czasem schodami wykutymi przez Malgaszy dotarcie na poziom lasu w który powita lemurami Catta i największymi (niestety rzadko), dochodzącymi do 90 cm przypominające misie Koala Indri Indri. 45 minut drogi wzdłuż strumieni wśród tropikalnej roślinności I odpoczynek przy kolejnych naturalnych basenach, tym razem zasilanych większymi wodospadami, gdzie turyści często ulegają pokusie kapieli i chwili odpoczynku. Następnie powrót. Kolacja w restauracji w Ranohira szczycącej się w miarę dobrymi steakami z Zebu lub w restauracji hotelowej – w zależności od wyboru podróżnych. Nocleg w hotelu. Hotel Isalo Ranch 2/3* BUNGALOWY/BASEN (wyżywienie: B/D)

15. DZIEŃ: Ranohira (Isalo) — TOLIARA (TULEAR) — IFATY
Po śniadaniu dalsza droga na południe w kierunku Toliara (Tulear). Przejazd przez miasteczko Ilakaka słynnego ze swoich drogocennych kamieni, gdzie prawo zamiera po zapadnięciu nocy. Po drodze tu i ówdzie tzw. miasteczka grzyby założone przez wciąż napływających nowych poszukiwaczy skarbów-górników. Na około 100 kilometrów przed Toliara pierwsze wielkie baobaby, które od tego momentu będą towarzyszyć przez wiekszość pobytu. Po dotarciu do miasta Toliara, krótkie zwiedzanie miasta i transfer do hotelu w Ifaty. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny i odpoczynek. Hotel La Bella Dona 2/3* (wyżywienie: B/D) UWAGA Tego dnia pożegnanie kierowcy (standardem jest podziękowanie poparte napiwkiem ok. 50€ od podróżujących – najlepiej w lokalnej walucie)

16. DZIEŃ: IFATY
Po śniadaniu, wycieczka do lasu-rezerwatu Reniala , rozciągającego się na powierzchni około 60 hektarów lasu baobabów w którym spotkamy licznie występujące tu gatunki endemicznych ptaków jak i przedstawicieli gadów w tym zółwi i węży. Dodatkową atrakcję stanowią żyjące tu lemury. Królem lasu jest niezaprzeczalnie żyjący już ponad 1500 lat baobab o niewyobrażalnie wielkiej średnicy. Większość podróży po lesie odbędzie się w prymitywnych zbitych z desek wozach zaprzęgniętych w jedno lub dwie krowy Zebu, które przy pisku kół i podskokach na dziurawej drodze przeniosą podróżujących w pełen czaru i autentyzmu świat pradawnego Madagaskaru. Po powrocie do hotelu czas wolny na zwiedzanie okolicznych atrakcji, spacery i plażowanie . Fakultatywnie możliwość uprawiania sportów wodnych, snokeringu, połowu dużej ryby wynajętym stateczkiem czy nurkowania w kanale Mozambickim i podziwiania niesamowitej w swoich kolorach i zróżnicowaniu flory i fauny morskiej. Rozkosze kulinarne w szczególności owoce morza w hotelu albo jednej z licznych restauracyjek. Nocleg. Hotel La Bella Dona 2/3* (wyżywienie: B/D)

17. DZIEŃ: IFATY
Po śniadaniu, czas wolny na plażowanie i odpoczynek lub zajęcia fakultatywne do wyboru wśród wielu możliwych propozycji oferowanych przez hotel. Wieczorem kolacja. Hotel La Bella Dona 2/3* (wyżywienie: B/D)

18. DZIEŃ: Ifaty — ANTANANARYWA
Po śniadaniu, transfer minibusem (hotel organizuje transfer na lotnisko przy współpracy z Operatorem z Antananarywy – odlot również jest monitorowany przez malgaskiego Operatora) do Toliara, a następnie na lotnisko. We wczesnych godzinach popołudniowych przylot do Antananarywy. Transfer do hotelu. Czas wolny, kolacja, nocleg. Hotel Asia and Africa 4*/basen (wyżywienie: B/D)

19. DZIEŃ: Antananarywa — odlot do EUROPY
Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu, ostatnie zakupy pamiątek w drodze na lotnisko. Pożegnanie z ekipa lokalnego operatora. Odprawa celno-paszportowa. Odlot do Warszawy przez jedno z lotnisk tranzytowych. (wyżywienie: B/ pozostałe na pokładzie samolotu)

20. DZIEŃ: WARSZAWA
Lądowanie w Warszawie, pożegnanie sie grupy. (wyżywienie: na pokładzie samolotu)

 

CENA OBEJMUJE: 

 • transfer z lotniska w Antananarywie do hotelu w dniu przylotu i transfer z hotelu na lotnisko w dniu odlotu
 • obiadokolacje w dniach: 2-18 razem 17 obiadokolacji (kolacja z karty: do wyboru jedno z 3 dań głównych proponowanych przez szefa kuchni)
 • bilet lotniczy 'wewnętrzny na Madagaskarze w dniu 18 wyprawy: przelot Toliara-Antananarywa
 • bilety wstępu do parków narodowych wraz z wymaganymi przewodnikami i innych miejsc wymagających odpłatności wg. programu
 • noclegi w hotelach w Antananarywie: dz.2 i 18 wyprawy, razem 2 noclegi
 • obecność polskiego pilota
 • ubezpieczenie UNIQA (KL, NNW, bagaż)
 • obowiązkową składkę na TFG 

 CENA NIE OBEJMUJE:

 • kosztu biletu lotniczego na trasie Warszawa — Anatananarywa — Warszawa (średnio 3800-4900 pln) — płatne agentowi lotniczemu
 • usług zapewnionych przez Tour-Operatora na Madagaskarze (1100€)

INFORMACJE OGÓLNE

UWAGI

Ze względu, że droga terenowa z Morondava do Tsingów w porze deszczowej jest nieprzejezdna nawet dla samochodów 4×4, zalecamy wyjazdy w okresie od 15 kwietnia do połowy listopada. Kwiecień i maj są cieplejsze i bardziej “kolorowe” ze względu na roślinność i kwitnienie (taki tropikalny październik i listopad). Koniec czerwca i początek lipca są najchłodniejsze (odpowiednik grudnia i stycznia) im dalej w kierunku listopada tym cieplej i słoneczniej. Trzeba jednak pamiętać, że Madagaskar, nawet w okresie swojej zimy jest ciepły a większość wycieczek zorganizowanych ma miejsce w okresie naszych wakacji i większość podróżujących jest zadowolona. Część południowa, w szczególności rejon Toliara zawsze jest ciepły i w rejonie Ifaty trzeba mieć pecha, żeby trafić na ulewny deszcz, zwykle jest tam bardzo słonecznie przez cały rok. Należy jednak uwzględnić anomalie klimatyczne I tak jak u nas zimy przestały być zimne, a przynajmniej śnieżne, tak na Madagaskarze w okresie suchym możemy, rzadko, ale, natrafić na tropikalne burze.
Standaryzacja hoteli zgodnie z ocenami booking.com, tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeń własnych Organizatora.
Wynajęty transport to 4×4 – 4 0soby na samochód + kierowca – (trasa Antananarywa-Morondava-Tsingy-Morondava-Antirabe) i minibus/bus na odcinku Antsirabe-Ifaty (chyba, że ze względów organizacyjnych kontynuacja odbędzie się dalej samochodami 4×4). Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 15 lat. 4X4 to głównie Nissany lub Toyoty Landcruiser. Minibusy to Toyaty Hiace lub odpowiedniki. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca I pamiętać, że Madagaskar, choć jest jednym z najbardziej odwiedzanych przez turystów państw Afryki, jest jednakże jednym z najbiedniejszych państw świata. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest bardzo przyjazna a kuchnia, głównie serwowana przez Francuzów i Włochów zamieszkujących Wyspę wprost wyśmienita. Organizator sugeruje, poza wyjątkami wskazanymi w planie wyprawy korzystanie z restauracji hotelowych wieczorem a w ciągu dnia, w przypadku obiadów zaufać przewodnikowi/kierowcy. W przypadku obiadów, szefami kuchni w większości są Malgasze I potrawy, choć bardzo smaczne w większości przypadków nie są tak wyśmienite jak te w hotelach.

UWAGA — dotyczy odcinka Antananarywa — Morondava — Tsingy — Morondava — Antsirabe

Ponieważ wycieczka odbywa się samochodami 4×4, o maksymalnej ilości miejsc (poza kierowcą/przewodnikiem) CZTERY OSOBY (ROZKŁAD MIEJSC: PRZÓD – pierwszy rząd – KIEROWCA + 1 UCZESTNIK, drugi rząd – maksymalnie TRZY OSOBY. W CZĘŚCI TYLNEJ samochodu znajdują się dwie “ławeczki” poprzeczne do siedzeń (po bokach samochodu) – dzięki czemu “rotacyjnie”, jeżeli w samochodzie podróżuje CZTERECH UCZESTNIKÓW, dla wygody może podróżować jeden Uczestnik (brak wygody jaką zapewniają siedzenia w dwóch pierwszych rzędach – za to można swobodnie wyciągnąć nogi. Cały bagaż (poza osobistym) umieszczony jest na dachu pojazdu. Standardowo na tej trasie używa się Toyot lub Nissanów.

CENY na MADAGASKARZE

obiad – 5-7€/os.

kolacja w hotelu 7-10€/os. (langusty, homary 15-20€)

coca-cola w restauracji od 0,5 – 1€

piwo od 1-1,5€

 

GRUPA: 6 -15 osób + Pilot

 

TERMIN PŁATNOŚCI

zaliczka 1500 pln (przy zawarciu umowy)

1130€ płatne do 40 dni przed wyjazdem

 

UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBĄ i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiscie po przyjeździe do Antananarywy — PAKIET 1100€ za:

zakwaterowanie w hotelach zgodnie z programem lub odpowiednikach w dniach: dz. 3-17, razem 15 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o hotelach na stronach TripAdvisor)

przejazd samochodami 4×4 (4 osoby w samochodzie + kierowca) na trasie Antananarywa-Morondava-Bekopaka-Morondava-Antsirabe i minibusem/busem na odcinku Antsirabe-P.N.Ranomafana-Ranohira (P.N.Isalo)- Toliara-Ifaty

śniadania w dniach: 3-19 razem 17 śniadań

wyprawę wozami zaprzęgniętymi w krowy Zebu do parku baobabów Renalia

transfery z hotelu do lotniska i lotniska do hotelu w dniach 18 wyprawy (Toliara-Antananarywa)

kierowców/przewodników anglojęzycznych

przejazd pousse-pousse w Antsirabe

nadzór logistyczny nad wyprawą
inne wymienione w programie

 

PONADTO

Do ceny wyprawy należy doliczyć:

cenę wizy na Madagaskar ok.35€. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne.

zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 5€/dziennie/os. – razem 85€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci)

zwyczajowego napiwku dla kierowców 4×4 ok. 50€/samochodu (śr.12-15€/os.) i busa (na odcinku Antsirabe-Ifaty) ok. 50€ od Grupy (śr. 5-8€/os.)

ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 500€ (płatne do 40 dni przed wyjazdem)

opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć)

posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podrózy
innych nie wymienionych w programie

wydatków własnych