dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

To nie jest wycieczka turystyczna. Maroka nie zwiedzamy. Podróżujemy raczej do świata baśni. Nasza podróż to wyprawa do ukrytego przed zwykłymi turystami świata kultury berberyjskiej, osadzonej w oszałamiającej pięknem przyrodzie. Docieramy tu po to aby ten baśniowy świat zrozumieć i stać się jego częścią.

Wyprawę można podzielić na 3 fazy:

– egzotyczny Marrakesz
– monumentalny Atlas
– magiczna pustynia, gdzie w karawanie wielbłądów doświadczamy wędrówki przez Saharę.

Malownicze zakątki tej części Afryki są wielce intrygujące a kulturowa odmienność tak wielka, że tygodniowa wyprawa zmienia zupełnie nasze widzenie świata. Pod kolorowymi strojami, dywanami i muzyką tworzącymi klimat z „baśni tysiąca i jednej nocy”, staramy się rozszyfrować wielką zagadkę kultury Berberów. Przemierzamy w tym celu całe południe kraju aż po Saharę aby odpowiedzi poszukać w ośnieżonych szczytach gór Atlas, ciszy pustynnych wydm i czerni nocnego saharyjskiego nieba.

INFORMACJE O KULTURZE BERBERÓW

Kim są Berberowie, uznawani za rdzennych mieszkańców Afryki Północnej? Nie są Arabami. Dokładne ich pochodzenie do dziś pozostaje tajemnicą. Wyróżniają się na tle ludności arabskiej specyficzną fizjonomią. Ich skóra jest jaśniejsza i często zdarza się, że spotkamy Berbera z niebieskimi lub zielonymi oczami i jasnymi włosami.

Ten 20-sto milionowy naród intrygujący podróżnych, badaczy kultury i historyków, nigdy nie uznał żadnej władzy zwierzchniej a berberyjska kultura nie poddała się wpływom arabskim. Pytani co postawiliby na pierwszym miejscu w hierarchii ich potrzeb, odpowiadają bez namysłu – „wolność”. To naród niezwykle dumny z własnego pochodzenia i historii. Łatwo obrazić Berbera nazywając go Marokańczykiem bowiem Berberowie nie identyfikują się z państwem, w granicach którego żyją podkreślając, że nie czują się częścią tworu, który uległ kolonizacji. Obraźliwe jest również nazywanie ich Arabami. Berberowie to jeden z najciekawszych ludów Afryki Północnej. Nazywają siebie Amazigh (Imazighen) – w tłumaczeniu: „ludzie wolni”.To władcy gór i pustyni. Nieposkromieni, dumni i moralnie zdrowi. Podróż do ich świata jest jednym z najbardziej fascynujących przeżyć, jakie podróżnik może sobie zafundować.

Wybierz termin

5700

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ:
– wylot z Warszawy i lądowanie w Maroku
– zakwaterowanie w Marakeszu

2. DZIEŃ:
– dzień w Marakeszu.
Medina (warowne miasto z drugiej poł XI w. nieomal nie zmienione do czasów obecnych. W 1985 roku Medyna w Marrakeszu została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Za panowania Almohadów na przełomie XII i XIII wieku Marrakesz był stolicą wielkiego imperium, ciągnącego się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię).

3. DZIEŃ:
– śniadanie w hotelu
– wyjazd w kierunku gór Atlas
– Imi Nifri “caves” – naturalny most skalny w górskiej okolicy miasta Demnate
– przejazd przez Atlas wysoki (wzniesienia ponad 3000 m n.p.m. – malownicze wioski, zimą odcięte przez śniegi od świata)
– lunch w głębi Atlasu wysokiego (Tassaout)
– zjazd na drugą stronę pasma górskiego
– Skoura Oasis – wejście do kasby Amridil (przykład typowej fortecy rodzinnej z możliwością zapoznania się z historią tego typu budowli)
– przejazd przez „Dolinę Różaną” – region słynny z produkcji najlepszych olejków różanych i wody różanej, używanych w kosmetyce i gastronomii
– Berberyjscy nomadowie mieszkający w grotach, wydrążonych w pofałdowanym terenie skalnej pustyni. Obserwacja warunków ich życia. Degustacja tradycyjnej herbaty miętowej przyrządzonej przez mieszkańców groty.

– kolacja i nocleg w Hotel Babylon Dades w zjawiskowym wąwozie Dades (przeplatanka wyrzeźbionych przez rzekę rozpadlin, z ciemnoczerwonymi skałami)

4. DZIEŃ:
– śniadanie w hotelu
– odjazd doliną Dades do kolejnego, jednego z najpiękniejszych wąwozów w tej części świata – wąwozu Todra, geologicznego skarbu Maroka

– Erfud – wizyta w manufakturze, gdzie obrabia się kamień z wykopalisk, bogaty w prehistoryczne skamieniałości roślin i zwierząt (okolice Erfoud słyną z cennych skał metamorficznych.
W okresie dewonu, ery paleozoicznej, około 380 milionów lat temu, po wycofaniu się z tych terenów oceanu, z powodu różnych czynników naturalnych jak brak tlenu, ruchy tektoniczne i wysoka temperatura, teren ten stał się bogatym źródłem skamieniałości).
– Rissani – autentyczny targ małego berberyjskiego miasta
– lunch w drodze
– Merzouga – miasto na granicy pustyni
– lokowanie bagaży w hotelu Nomad Palace
– Początek karawany wielbłądami na pustynie (w miejscu, z którego wyruszamy zaczyna się Sahara); zabieramy ze sobą wyłącznie niezbędny bagaż ograniczony do małego plecaka)
– kolacja w namiotowym obozowisku na pustyni z towarzyszeniem muzyków – berberyjskich nomadów
– noc pod namiotami na Saharze

5. DZIEŃ:
– śniadanie w obozowisku
– start karawany na wielbłądach w stronę pustyni kamienistej
– przystanek w napotkanym siedlisku, zamieszkałym przez Berberów, herbata i odpoczynek w cieniu ich „domostwa” czyli rozwieszonych na pustyni baldachimów z owczej wełny
– lunch berberyjski
– kopalnia i wymarłe miasto widmo na pustyni (opuszczone miasto z gliny, zamieszkałe kiedyś przez niewolników pracujących w pobliskiej kopalni czarnego proszku antymonowego)
– powrót wielbłądami do hotelu Nomad Palace (hotel z basenem)
– kolacja
– koncert etnicznej muzyki w wykonaniu potomków czarnoskórych niewolników

6. DZIEŃ:
– śniadanie w hotelu
– wyjazd w kierunku Warzazat, w drodze krajobrazy sawannowe z licznymi akacjami wśród gór bogatych w kopalnie minerałów
– łańcuch górski Antyatlas, lunch w Nkob – wzgórzu z typową zabudową berberyjskiego miasta
– oaza palmowa w dole koryta wysychającej rzeki
– Tamnougalt – piękne miasteczko i Kasba w dolinie Wadi Dara (miejsce, gdzie idące z Timbuktu przez Saharę karawany zmieniały środek transportu z wielbłądów na konie, dokonując też na miejscu handlu wymiennego)
– spacer po labiryncie uliczek wymarłego miasta, Wizyta w jednym z zamieszkałych jeszcze domów
– kolacja i nocleg w klimatycznym Tamnougalt

7. DZIEŃ:
– śniadanie w hotelu
– odjazd w stronę Warzazat, pięknego miasta leżącego pomiędzy górami Atlasu Wysokiego i Antyatlasu
– Ajt Bin Haddu (ufortyfikowana osada (ksar), wpisana w 1987 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Osada położona jest na zboczu wzgórza nad porośniętymi palmowym gajem brzegami rzeki Warzazat. Ze względu na swoje położenie między Marrakeszem a Warzazatem miała w przeszłości duże znaczenie jako miasto handlowe na trasie karawan. Ze względu na malowniczość osady, kręcono tu szereg filmów, min.: Klejnot Nilu, Gladiator, Gra o tron.

– kopalnia soli (możliwość wejścia do działającej do dziś kopalni soli i obserwacji prymitywnej pracy górników, wydobywających sól starymi metodami)
– lunch regionalny (lokalny Tajin – kleista wołowina w sezamie z dodatkiem fig, śliwek, szafranu, kminu i kurkumy)
– Telouet – Zamek Paszy Glawi, zwanego władcą Atlasu
Popadająca w ruinę twierdza z baśni 1001 nocy  (fascynująca historia dyktatora, który panował prze parę pokoleń na terytorium od Marakeszu aż po Saharę)
– odjazd w stronę Marakeszu przez przełęcz Tishka (Atlas wysoki, przełęcz na wysokości 2260 m n.p.m.)
– Przystanek w punkcie sprzedaży oleju arganowego – słynnego zna całym świecie specyfiku kosmetycznego i spożywczego nazywanego „płynnym złotem Maroka”
– kolacja i nocleg w Marakeszu

8. DZIEŃ:
– śniadanie w hotelu
– wylot do Polski

CENA OBEJMUJE:

  • przelot czarterowy z Warszawa – Maroko – Warszawa (ok. 1200 PLN)
  • profesjonalną organizację wyprawy i opiekę nad grupą (Dominik Skurzak wraz z osobami towarzyszącymi)
  • koszty noclegów w komfortowych hotelach (pokoje jednoosobowe bez dopłaty lub dwuosobowe na życzenie uczestników) i w obozowisku namiotowym na pustyni
  • wyżywienie (wraz z wodą) na terytorium Maroka (hotelowe śniadanie i kolacja)
  • transport samochodami terenowymi podczas trwania całej wyprawy
  • wyprawy na wielbłądach
  • akcenty kulturowe i koncerty muzyczne
  • transfer z lotniska i na lotnisko
  • 7 dni wspólnego fotografowania, konsultacji i porad w dziedzinie fotografii podróżnicze

CENA NIE OBEJMUJE: