dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

To nie jest wycieczka turystyczna. Maroka nie zwiedzamy. Podróżujemy raczej do świata baśni. Nasza podróż to wyprawa do ukrytego przed zwykłymi turystami świata kultury berberyjskiej, osadzonej w oszałamiającej pięknem przyrodzie. Docieramy tu po to aby ten baśniowy świat zrozumieć i stać się jego częścią

 

max. 9 osób

Wybierz termin

9200 PLN

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ:
Wylot z Warszawy i lądowanie w Maroku, zakwaterowanie w Marakeszu.

2. DZIEŃ: .
Dzień w Marakeszu. Medina (warowne miasto z drugiej poł XI w. nieomal nie zmienione do czasów obecnych. W 1985 roku medyna w Marrakeszu została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Za panowania Almohadów na przełomie XII i XIII wieku Marrakesz był stolicą wielkiego imperium, ciągnącego się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię)

3. DZIEŃ:
śniadanie w hotelu
wyjazd w kierunku gór Atlas
Imi Nifri “caves” – naturalny most skalny w górskiej okolicy miasta Demnate
przejazd przez Atlas wysoki (wzniesienia ponad 3000 mnpm – malownicze wioski, zimą odcięte przez śniegi od świata)
lunch w głębi Atlasu wysokiego (Tassaout)
zjazd na drugą stronę pasma górskiego
Skoura Oasis – wejście do kasby Amridil (przykład typowej fortecy rodzinnej z możliwością zapoznania się z historią tego typu budowli)
przejazd przez „Dolinę Różaną” – region słynny z produkcji najlepszych olejków różanych i wody różanej, używanych w kosmetyce i gastronomii.
Berberyjscy nomadowie mieszkający w grotach, wydrążonych w pofałdowanym terenie skalnej pustyni. Obserwacja warunków ich życia. Degustacja tradycyjnej herbaty miętowej przyrządzonej przez mieszkańców groty.
kolacja i nocleg w Hotel Babylon Dades w zjawiskowym wąwozie Dades (przeplatanka wyrzeźbionych przez rzekę rozpadlin, z ciemnoczerwonymi skałami)

4. DZIEŃ:
śniadanie w hotelu
odjazd doliną Dades do kolejnego, jednego z najpiękniejszych wąwozów w tej części świata – wąwozu Todra, geologicznego skarbu Maroka.
Erfud – wizyta w manufakturze, gdzie obrabia się kamień z wykopalisk, bogaty w prehistoryczne skamieniałości roślin i zwierząt (okolice Erfoud słyną z cennych skał metamorficznych. W okresie dewonu, ery paleozoicznej, około 380 milionów lat temu, po wycofaniu się z tych terenów oceanu, z powodu różnych czynników naturalnych jak brak tlenu, ruchy tektoniczne i wysoka temperatura, teren ten stał się bogatym źródłem skamieniałości).
Rissani – autentyczny targ małego berberyjskiego miasta.
lunch w drodze
Merzouga – miasto na granicy pustyni. Lokowanie bagaży w hotelu Nomad Palace
Początek karawany wielbłądami na pustynie (w miejscu, z którego wyruszamy zaczyna się Sahara. Zabieramy ze sobą wyłącznie niezbędny bagaż ograniczony do małego plecaka)
kolacja w namiotowym obozowisku na pustyni z towarzyszeniem muzyków – berberyjskich nomadów. Noc pod namiotami na Saharze.

5. DZIEŃ:
śniadanie w obozowisku
start karawany na wielbłądach w stronę pustyni kamienistej.
przystanek w napotkanym siedlisku, zamieszkałym przez Berberów. Herbata i odpoczynek w cieniu ich „domostwa” czyli rozwieszonych na pustyni baldachimów z owczej wełny.[/li]
lunch berberyjski
kopalnia i wymarłe miasto widmo na pustyni (opuszczone miasto z gliny, zamieszkałe kiedyś przez niewolników pracujących w pobliskiej kopalni czarnego proszku antymonowego)[/li]
powrót wielbłądami do hotelu Nomad Palace (hotel z basenem)
kolacja
koncert etnicznej muzyki w wykonaniu potomków czarnoskórych niewolników

6. DZIEŃ:
śniadanie w hotelu
wyjazd w kierunku Warzazat, w drodze krajobrazy sawannowe z licznymi akacjami wśród gór bogatych w kopalnie minerałów.
Łańcuch górski Antyatlas, lunch w Nkob – wzgórzu z typową zabudową berberyjskiego miasta. Oaza palmowa w dole koryta wysychającej rzeki.
Tamnougalt – piękne miasteczko i Kasba w dolinie Wadi Dara (miejsce, gdzie idące z Timbuktu przez Saharę karawany zmieniały środek transportu z wielbłądów na konie, dokonując też na miejscu handlu wymiennego). Spacer po labiryncie uliczek wymarłego miasta. Wizyta w jednym z zamieszkałych jeszcze domów.
kolacja i nocleg w klimatycznym Tamnougalt

7. DZIEŃ:
śniadanie w hotelu
odjazd w stronę Warzazat, piękne miasto leżące pomiędzy górami Atlasu Wysokiego i Antyatlasu.
Ajt Bin Haddu (ufortyfikowana osada (ksar), wpisana w 1987 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Osada położona jest na zboczu wzgórza nad porośniętymi palmowym gajem brzegami rzeki Warzazat. Ze względu na swoje położenie między Marrakeszem a Warzazatem miała w przeszłości duże znaczenie jako miasto handlowe na trasie karawan. Ze względu na malowniczość osady, kręcono tu szereg filmów, min.: Klejnot Nilu, Gladiator, Gra o tron.
kopalnia soli (możliwość wejścia do działającej do dziś kopalni soli i obserwacji prymitywnej pracy górników, wydobywających sól starymi metodami).
lunch regionalny (lokalny Tajin – kleista wołowina w sezamie z dodatkiem fig, śliwek, szafranu, kminu i kurkumy).
Telouet – Zamek Paszy Glawi, zwanego władcą Atlasu. Popadająca w ruinę twierdza z baśni 1001 nocy. (fascynująca historia dyktatora, który panował prze parę pokoleń na terytorium od Marakeszu aż po Saharę)
odjazd w stronę Marakeszu przez przełęcz Tishka (Atlas wysoki, przełęcz na wysokości 2260 mnpm). Przystanek w punkcie sprzedaży oleju arganowego – słynnego zna całym świecie specyfiku kosmetycznego i spożywczego nazywanego „płynnym złotem Maroka”.
kolacja i nocleg w Marakeszu.

8. DZIEŃ:
śniadanie w hotelu
wylot do Polski

CENA OBEJMUJE:

 • profesjonalną organizację wyprawy i opiekę nad grupą
 • koszty noclegów w komfortowych hotelach i w obozowisku namiotowym na pustyni
 • wyżywienie: hotelowe śniadanie i kolacja
 • wodę butelkowaną bez limitu
 • transport samochodami terenowymi podczas trwania całej wyprawy
 • wyprawę przez pustynię na wielbłądach
 • akcenty kulturowe i koncerty muzyczne
 • transfer z lotniska i na lotnisko

CENA NIE OBEJMUJE:

 • przelotu Warszawa-Maroko-Warszawa ok 1600 PLN
 • ubezpieczenia (we własnym zakresie, koszt ok. 120 pln)
 • napojów alkoholowych i gazowanych
 • lunchy
 • napiwków
 • dopłaty za pokój jednoosobowy (250€)

SZCZEPIENIA

Do Maroka nie wymaga się szczepień, które wykonuje się przed podróżą do Afryki Subsaharyjskiej. Zalecane są wyłącznie szczepienia na dur brzuszny, żółtaczkę A i B oraz tężec. W Maroko nie występuje Malaria. Wymagane jest pełne szczepienie na COVID plus testy PCR ważne na 48 h w języku angielskim.

BAGAŻ

Warto ograniczyć objętość i wagę swojego bagażu, należy jednak zabrać ze sobą następujące rzeczy: cienki polar lub sweter, strój kąpielowy, przewiewne spodnie z długimi nogawkami, buty lekkie za kostkę, sandały letnie, czapka z daszkiem lub kapelusz, niewielki plecak, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, krem z filtrem min. 30%, żel antybakteryjny, około 100 Euro lub równowartość w $ na lunche, drobne wydatki, napiwki etc.

DOKUMENTY

Dla Polaków nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe do Maroka. Jako dokument tożsamości wymagany jest paszport, ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy od daty wjazdu.