dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Wyprawa realizowana od 2 osób, cena na zapytanie.

WYJAZD REALIZOWANY JUŻ OD 4 OSÓB!

MOŻLIWOŚĆ REALIZACJI WYJAZDU W DOWOLNYM TERMINIE 

Mołdawia to mały kraj w Europie Wschodniej, przez którego terytorium przeszły liczne burze dziejowe, niszcząc nieraz dużo, acz zawsze zostawiając coś, co można wykorzystać. Mołdawianie zbudowali swą kulturę na bazie nie tylko rodzimych tradycji, ale i w oparciu o wpływy greckie, rzymskie, tureckie, rosyjskie, ukraińskie, rumuńskie, niemieckie, żydowskie i polskie. W sumie mamy tu pod każdym względem tygiel kulturowy – co widać w strojach ludowych, języku, muzyce, tradycji winiarskiej i kulinarnej. Wszystko to przekłada się na pierwsze wrażenie z Mołdawii – niby wszystko znajome, ale – zupełnie inne. I, oczywiście, wielką zaletą Mołdawii jest to, że jest to praktycznie rzecz biorąc terra incognita dla turystyki zorganizowanej. Nie wszyscy nawet wiedzą, gdzie ten kraj jest, a jeśli wiedzą, to zawsze jeszcze pozostaje konfrontacja z mitem – ale o tym już później.

Wybierz termin

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Przylot do Kiszyniowa
Przylot do Kiszyniowa. Powitanie przez przedstawiciela Opal Travel. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Kolacja. Nocleg.

2. DZIEŃ: Zwiedzanie Kiszyniowa Orheiul Vechi
Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Kiszyniowa poznajemy stolicę. Kiszyniów, którego rumuńską nazwę wymawiamy jak „kiszyneu” to 800-tysięczne miasto, które jest zarazem młode i stare. Spacer po centrum to prawie powrót do carskiej Rosji, natomiast kilka kroków dalej czeka nas konfrontacja z postsowiecką przeszłością. Turyści zwykle oglądają Łuk Triumfalny (zwany też Świętą Bramą”) – pomnik o nieoczywistym pochodzeniu, pomnik Stefana cel Mare – pomnik wędrujący i mający za sobą burzliwy związek małżeński z poetką, budynek tady Miejskiej – z którego co godziną rozlega się hymn miasta („Moje białe miasto, kamienny kwiat”), katedrę prawosławną i katolicką (obok niej – ławka Jana Pawła II, nieoczekiwana atrakcja) i inne, pomniejsze obiekty. Następnie przejazd do Orheiul Vechi najpopularniejszego w Mołdawii kompleksu widokowo – archeologicznego. Kanion, wapienne skały z setkami jaskiń i jedyna w swoim rodzaju podróż w czasie – zejście do jaskiniowej cerkwi/klasztoru. W owym klasztorze mamy okazję zobaczyć cele wyryte i niegdyś zamieszkane przez prawosławnych ascetów i spotkać ich następcę – tajemniczego, milczącego mnicha. Plus oczywiście wejście na skalny taras, z którego rozpościera się widok sprzed setek lat. Przejazd do pensjonatu Casa Sub Stinca(Trebujeni). Przejażdżka powozem, warsztaty kulinarne i obiadokolacja połączona z występem zespołu ludowego. Przejazd z Trebujeni do Kiszyniowa. Powrót do hotelu. Nocleg.

3. DZIEŃ: Causeni Chateau Purcari
Śniadanie w hotelu. Przejazd z Kiszyniowa do Causeni. Zwiedzanie Cerkwi Zaśnięcia Matki Boskiej. Następnie udamy się do Chateau Purcari, który wygląda nieco jak zamek Draculi i jest najstarszym (instytucjonalnym) wytwórcą win w Mołdawii. W Purcari mamy okazję nie tylko spróbować win docenianych przez królową brytyjską, ale i samemu uczestniczyć w procesie wyrobu trunku – zbierać winogrona, wyciskać z nich sok i konfekcjonować butelki. Niezapomniane wrażenia. Zwiedzanie Winiarni Chateau Purcari, degustacja 4 rodzajów win. Powrót do Kiszyniowa. Obiadokolacja w restauracji. Powrót do hotelu. Nocleg.

4. DZIEŃ: Twierdza w Benderach/Tighinie Tyraspol
Śniadanie w hotelu. Przejazd do Twierdzy w Benderach/Tighinie – piętnastowiecznej cytadeli dopiero niedawno otwartej dla turystów. Twierdza ma arcyciekawą historię – był w niej baron Munchausen (można tu zobaczyć jego słynną kulę armatnią), rządzono z niej Szwecją, toczono krwawe boje w podziemiach, strzelano do Białej Damy. Ponadto stacjonowały tu rakiety wymierzone we wrogów ZSRR. Kolejny punkt wycieczki – miasto Tyraspol, stolica Naddniestrza. Pod płaszczem wielkiego Lenina z piaskowca toczy się tu schizofreniczne ideologicznie życie. Miasta strzeże czołg z epoki II wojny światowej, a pod sierpem i młotem wiszą reklamy telefonii komórkowej, której zasięg kończy się po przekroczeniu granicy nieistniejącego de iure państwa. Króluje tu niespotykana nigdzie indziej waluta – rubel naddniestrzański. Kilka banknotów i monet zawsze zostaje na pamiątkę. Obiad w restauracji Kumanek kuchnia ukraińska. Zwiedzanie Tyraspola. Czas na zakupy – supermarket Sheriff. Powrót do Kiszyniowa. Kolacja w restauracji La Placinta. Powrót do hotelu. nocleg

5. DZIEŃ: Klasztor Capriana Cricova Asconi
Śniadanie w hotelu. Przejazd do klasztoru Capriana – unikalnego obiektu, z którym związana jest historia mołdawskiej cerkwi prawosławnej. Capriana leży wśród lasów i wzgórz. Czaruje nie tylko architekturą, ale i atmosferą. Po monastyrze pora na odwiedzenie głównej atrakcji turystycznej Mołdawii – winiarni Cricova. Wycieczka odbywa się pod ziemią, do 100 metrów pod poziomem skał. Unikalna okazja dowiedzieć się prawie wszystkiego o produkcji win musujących, zobaczyć, gdzie trzyma swą kolekcję win Donald Tusk i Wladimir Putin. Cricova to jedno wielkie zaskoczenie dla turysty. Nic nie przygotuje na wrażenia, które wynosimy z tej wycieczki. Oczywiście, połączonej z degustacją 5 rodzajów win. Po Cricova – krótka podróż do winiarni Asconi, której wyroby znane są już i cenione i w Polsce. Asconi to skrzyżowanie technologicznego raju z mołdawską karczmą. Niewątpliwie interesujący i inspirujący obiekt, w którym, w przeciwieństwie do Cricova, która jest niby katedrą wina, panuje nastrój przyjacielskiego spotkania. Obiad, zwiedzanie, degustacja, obiadokolacja w Winiarni Asconi. W programie – degustacja 5 rodzajów win.

6. DZIEŃ: Czas na zakupy i powrót do Polski
Śniadanie w hotelu. Czas wolny. Czas na zakupy Piata Centrala i inne miejsca handlu w Kiszyniowie. Transfer na lotnisko. Powrót do Polski.

Opcjonalnie: przejazd do wsi Bulboaca, do winiarni Castel Mimi. Mimi to spełnienie marzeń miejscowego biznesmena, polityka i filantropa, który na początku XX wieku na zapadłej wsi zbudował imponujący chateau. Mimi oferuje zwiedzanie, degustacje i – zachęca do powrotu do Mołdawii, ponieważ mieści się tu także kurort spa, w którym zdrowie i piękno bierze się z winnych okładów i kąpieli.

CENA OBEJMUJE:

  • przelot na trasie: Warszawa – Kiszyniów – Warszawa
  • zakwaterowanie w hotelu
  • prywatne transfery z i na lotnisko oraz prywatny transport
  • śniadania w hotelu oraz posiłki według programu
  • opiekę polskojęzycznego przewodnika i kierowcy na całej trasie wycieczek
  • wycieczki wymienione w programie
  • bilety wstępu zgodnie z planem podróży
  • degustacje wymienione w programie
  • ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)

 

CENA NIE OBEJMUJE: