dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

MONGOLIA NIEZNANA 23 dni

Rozległe, bezludne przestrzenie, spektakularne krajobrazy dziewiczych stepów, pustyń i lasów oraz egzotyczna kultura nomadów sprawiają, że Mongolia, przyciąga jak magnes… To podróż, która prowadzi przez prawdziwe skarby przyrody, historii, kultury i życia duchowego Wielkiego Stepu, do miejsc mniej znanych, ale bardzo istotnych dla zrozumienia cywilizacji Azji Środkowej.

Cena:

Cena wyjazdu: 7500 PLN + 4250 EUR (za osobę)

Wybierz termin

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

Dzień 1 Wylot do Mongolii

Spotkanie grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie. Wylot do Ułan Batoru.

Dzień 2 Przylot do Mongolii, poznawanie sekretów mongolskich dinozaurów

Przylot do Ułan Batoru – stolicy Mongolii. Wizyta w dwóch najważniejszych muzeach poświęconych odnalezionym w Mongolii szkieletom i skamieniałym jajom dinozaurów. Wieczorny wjazd na jedno z najwyższych pięter wieżowca w dzielnicy biznesowej, podziwianie widoku centrum miasta. Nocleg w hotelu.

Dzień 3 Park Narodowy Gorchi Tereldż, Nalajch, stelle Toniukuka oraz pomnik Czyngis-chana w Condżin Boldog

Podróż do Parku Narodowego Gorchi Tereldż. Postój przy Skale-Żółwiu, spacer do świątyni medytacyjnej Aryabal. Przejazd przez Nalajch (krótki spacer po mieście) do datowanych na VIII w. inskrypcji Toniukuka: najstaszego zabytku piśmiennictwa języków turkijskich. Kontynuacja podróży na wschód do Condżin Boldog, gdzie znajduje się największy na świecie pomnik konny. Przedstawia on Czyngischana, twórcę Imperium Mongolskiego. Przejazd na nocleg do hotelu w mieście Czyngis w Mongolii Wschodniej.

Dzień 4 Mongolia Wschodnia: Czyngis, zwiedzanie i przejazd do Baruun-Urt

Rano zwiedzanie miasta Czyngis: wizyta w muzeum w Pałacu Secen-chana oraz przy figurze Gelena, kamiennego człowieka. Przejazd na południowy-wschód do BaruunUrt, krótka wycieczka krajoznawcza po mieście, nocleg w hotelu.

Dzień 5 Mongolia Wschodnia: Dar’ganga, wulkany i figury kamiennych ludzi

Przejazd do Dar’gangi: wizyta pod otaczanym czcią wulkanem Altan Owoo, nad.Jeziorem Ganga oraz przy figurach kamiennych ludzi. Wycieczka pod Szilijn Bogd Uul (1778 m n.p.m.), otaczany czcią najwyższy z wulkanów okolicy. Jego krater ma 2 kilometry szerokości i 300 metrów głębokości. Nocleg w jurcie.

Dzień 6 Mongolia Wschodnia: kamienni ludzie, Jaskinia Stepowa i powrót do Baruun-Urt

Przejazd do stanowiska figur kamiennych ludzi i do Jaskini Stepowej. Podróż do Baruun-Urt, nocleg w hotelu.

Dzień 7 Mongolia Wschodnia: Czojbalsan i Cherlen Bars Chot

Przejazd do Czojbalsanu, czwartego co do liczby mieszkańców miasta Mongolii. Krótka wycieczka krajoznawcza po mieście, słynącym z monumentalnych pomników i kolorowych murali. Podróż do Cherlen Bars Chot: imponującej wieży z czasów rządów Kitanów (XII w.). Możliwość odświeżenia się w hotelu, transfer na stację kolejową Bajantümen, nocna podróż pociągiem do Ereencaw (miejsca sypialne).

Dzień 8 Mongolia Wschodnia: Krajobrazy Daurii (Mongol Daguur)

Wcześnie rano przyjazd do Ereencaw, kilkugodzinna wycieczka samochodami terenowymi po Daurii (Mongol Daguur): rezerwacie biosfery UNESCO. Obserwacja wyjątkowej przyrody tego regionu z pracownikiem rezerwatu. W godzinach popołudniowych powrót koleją przez okolice ruin “zakazanego” rosyjskiego miasta Mardaj (Erdes) do Czojbalsanu (miejsca sypialne). Nocleg w hotelu w Czojbalsanie.

Dzień 9 Mongolia Wschodnia: jezioro Bujr

Przejazd przez rozległe stepy na wschód nad Bujr, piąte co do wielkości jezioro Mongolii. Fakultatywna (50 EUR/os.) wycieczka łódką. Wieczorem możliwość spacerów nad brzegiem i kąpieli oraz nurkowania w jeziorze. Nocleg w jurcie.

Dzień 10 Mongolia Wschodnia: Ich Burchant i Chalchyn Gol

Podróż do Ich Burchant, powstałego w latach 1859-1864 niezwykłego zespołu lamajskich rzeźb z centralnym przedstawieniem bodhisattwy Avalokiteśvary. Przejazd do Chalchyn Gol, wizyta w Muzeum Zwycięstwa oraz przy Pomniku Zwycięstwa, upamiętniającym wygraną w 1939 roku bitwę wojsk mongolsko-rosyjskich nad japońskimi. Nocleg w jurcie nad jeziorem Bujr.

Dzień 11 Mongolia Wschodnia: przejazd przez Czojbalsan do miasta Czyngis

Przejazd przez Czojbalsan do miasta Czyngis, nocleg w hotelu.

Dzień 12 Mongolia Wschodnia: Dadal, miejsce urodzenia Czyngis-chana

Przejazd na północ do Dadal: miejsca, w którym miał urodzić się Temudżin, przyszły Czyngis-chan. Wizyta przy postawionym w 1962 roku pomniku twórcy Imperium Mongolskiego. Podróż do Binder, nocleg w jurcie.

Dzień 13 Mongolia Wschodnia: okolice Burchan Chaldun, Baldan Bereewen i Baganuur

Przejazd przez okolice wpisanej na listę UNESCO świętej góry Burchan Chaldun (2445 m n.p.m.) do ufundowanego w 1653 roku klasztoru Baldan Bereewen, który był jednym z największych lamajskich ośrodków monastycznych w kraju, w XIX w. z klasztorem związanych było 8 tysięcy mnichów. Powrót do Ułan Batoru z krótkim postojem w Baganuur. Nocleg w hotelu.

Dzień 14 Zwiedzanie Ułan Batoru i przejazd koleją na Gobi do Sajnszand

Poranna wizyta w klasztorze Daszczojlin, jednym z najważniejszych ośrodków lamaizmu w stolicy Mongolii. Możliwość zobaczenia modlitw mnichów. Spacer po centrum miasta deptakiem Baga Tojruu. Wizyta w otwartym w 2022 roku Muzeum Czyngis-chan z najbogatszą kolekcją eksponatów na temat historii Mongolii oraz w klasztorze – muzeum Czojdżin-lamy, historycznej siedzibie wyroczni państwowej. Wieczorem przejazd na dworzec kolejowy, podróż pociągiem (miejsca sypialne) do Sajnszand na Gobi. Nocleg w hotelu.

Dzień 15 Mongolia Południowa: Sajnszand i Chamaryn Chijd

Zwiedzanie Sajnszand i okolic. Wizyta w miejscach związanych z „Szalonym
Świętym”, „Władcą Gobi” Dandzanrawdżą. Ten żyjący w latach 1803-1856 lama, w 1811 r. rozpoznany jako 5. inkarnacja Nojon chutuchty, był poetą i prekursorem teatru w Mongolii (autorem dramatu “Saran chöchöönij namtar”: “Biografia księżycowej kukułki”), zasłynął jako krytyk kleru buddyjskiego (sam nie przestrzegał dyscypliny klasztornej) i faudałów. Odwiedziny w Muzeum Dandzanrawdży w
Sajnszand, wycieczka do miejsc kultu w okolicach klasztoru Chamaryn Chijd. Nocleg w hotelu.

Dzień 16 Mongolia Południowa: Sajnszand i Czojr

Przejazd z Sajnszand do Czojr, krótkie zwiedzanie miasta, powrót do Ułan Batoru, wieczorem dla chętnych wyjście do lokalnego klubu z muzyką na żywo. Nocleg w hotelu.

Dzień 17 Mongolia Środkowa: rezerwat koni Przewalskiego Chustajn Nuruu, ruiny Char Buch Balgas, pałac Cogt-tajdżiego i skała Biczigt Chad

Wyjazd do Parku Narodowego Chustajn Nuruu, w którym chroniony jest koń
Przewalskiego, jedyny na świecie dziki gatunek konia. Podróż do
monumentalnych ruin Char Buch Balgas (X-XI w.) z czasów rządów Kitanów oraz do pałacu Cogt-tajdżiego (XVII w.). Postój przy malowniczej skale Biczigt Chad. Przejazd do Parku Narodowego Chögnö-chan, nocleg w jurcie.

Dzień 18 Mongolia Środkowa: klasztor Erdene-chamby, wydma Elsen Tasarchaj i Öwgön Suwarga.

Poranna wizyta w położonym na stoku góry XVII-wiecznym klasztorze Erdenechamby. Przejazd do wydmy Elsen Tasarchaj, krótka przejażdżka na wielbłądach. Odwiedziny przy Öwgön Suwarga: w miejscu urodzenia Dzanabadzara, żyjącego w latach 1635-1723 pierwszego bogd-gegeena, religijnego i politycznego przywódcy Mongolii a równocześnie wybitnego artysty: rzeźbiarza i malarza, nazywanego mongolskim Leonardem da Vincim. Przejazd do miasta Arwajcheer, wieczorny spacer po centrum. Nocleg w hotelu.

Dzień 19 Mongolia Środkowa: pomnik koni, step Arwaj Cheer, pomnik kamiennego człowieka w Ujanga, jeziora Najman Nuur i gorące źródła w Szargaldżuut

Przejazd do pomnika koni oraz na step Arwaj Cheer. Podróż do somonu Ujanga, w którym można oglądać otaczaną kultem figurę kamiennego człowieka oraz nad Najman Nuur, gdzie na wysokości około 2400 m n.p.m. znajdują się jeziora położone pośród szczytów Changaju. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Mongolii. Przejazd na nocleg do słynniejszego w kraju sanatorium w Szargaldżuut. Jest możliwość 6-dniowego przedłużenia pobytu z wizytą u lekarza tradycyjnej medycyny mongolskiej oraz, w zależności od zaleceń lekarza, terapii wodami i/lub kąpieli termalnymi. Cena 6-dniowego przedłużenia pobytu w sanatorium w Szargaldżuut: 900 EUR/os. w pokoju 2-os. lub 1500 EUR/os. w pokoju 1-os.

Dzień 20 Mongolia Środkowa: Szargaldżuut, Erdenecogt i Bajanchongor

Poranny spacer niezwykłą trasą pośród źródeł termalnych w Szargaldżuut, możliwość skosztowania leczniczych wód. Krótka przejażdżka konna. Dla osób przedłużających pobyt dalszy 6-dniowy wypoczynek w Szargaldżuut. Dla wszystkich osób ostatnie 4 dni programu będą wyglądać tak, jak opisano poniżej. Przejazd do stolicy somonu Erdenecogt, wizyta w XIX-wiecznym klasztorze Chaczin-lamy, słynącym z pięknych dekoracji malarskich. Przejazd do miasta Bajanchongor: zwiedzanie centrum. Nocleg w hotelu.

Dzień 21 Powrót do Ułan Batoru

Przejazd do stolicy Mongolii. Nocleg w hotelu.

Dzień 22 Zwiedzanie Ułan Batoru

Rano wizyta w sklepie z produktami z kaszmiru a następnie zwiedzanie Ułan Batoru. Odwiedziny w klasztorze Dambadardżaa oraz w świątynii bogini Tary w dzielnicy Amgalan (inna, historyczna nazwa: Majmaa), dawnym lokalnym odpowiedniku Chinatown. Zobaczymy świątynię Gesera, pałac Czin Wana Chandordża oraz wzgórze Dzajsan, z którego rozpościera się rozległa panorama miasta. Wizyta w Narodowego Muzeum Historii Mongolii oraz w Muzeum Szamanizmu. Wieczorem pokaz tradycyjnej muzyki i tańca. Nocleg w hotelu.

Dzień 23 Powrót do Polski

Przejazd na lotnisko, wylot do Europy, przylot do Warszawy. Dla osób przedłużających pobyt w Szargaldżuut powrót do Polski nastąpi dnia 29.

Cena obejmuje:

* noclegi na całej trasie: hotele 3/4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami) i tradycyjnie mongolskie jurty (jurty 2 i 3 osobowe, sanitariaty wspólne w oddzielnych budynkach) * śniadania każdego dnia (jest możliwość wykupu na całej trasie pakietu obiadów i kolacji, które są oparte na tradycyjnej kuchni mongolskiej, cena: 35 EUR/os./dzień)

* opiekę polskojęzycznego przewodnika – mongolisty * transport na całej trasie i opłaty drogowe w Mongolii

Cena nie obejmuje:

* biletu lotniczego Warszawa – Ułan Bator – Warszawa: ok. 5500 do 8000 PLN

* biletów wstępu, atrakcji wymienionych w programie i napiwków: 850 EUR
(wpłacane w Ułan Batorze)

* ewentualnej dopłaty do pokoju 1 os. / jurty 1 os.: 1250 EUR