dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Cena: 3500 PLN + 2250 EUR za osobę.

Na tych, którzy zdecydują się na wyjazd do ojczyzny Czyngis-chana, czekają wyjątkowe widoki rozległych zielonych stepów, krystalicznie czystych jezior I rzek, wysokich, pokrytych śniegiem szczytów oraz złotych piasków pustyni Gobi. Pośród niezmierzonych przestrzeni, tak jak przed wiekami, stoją białe jurty oraz pasą się konie, wielbłądy I jaki. Niezapomnianym elementem podróży przez mongolskie bezdroża będą spotkania ze słynącymi z gościnności koczownikami, którzy żyją w pełnej harmonii z przyrodą.

* Bogactwo mongolskiej kultury

* Noclegi w tradycyjnych jurtach pod rozgwieżdżonym niebem

* Niezwykła gościnność nomadów

* Miejsca szamańskiego kultu I kolorowe klasztory buddyzmu tybetańskiego

* Fascynująca archeologia I sztuka lamajska

* Odwiedziny w kilku parkach narodowych I obszarach chronionych

* Smaczna mongolska kuchnia: pierożki buudz, placki gambir I chuuszuur, makaron cujwan, kumys I herbata maślana, znakomite sery

* Ułan Bator: pełna kontrastów stolica Mongolii, gdzie obok wojłokowych jurt zobaczymy klasztory lamajskie, socrealistyczne blokowiska I nowoczesne drapacze chmur

* Dziewicza pustynia Gobi: rezerwat Baga Gadzryn Czuluu, formacja skalna Cagaan Suwraga, wąwóz Jolyn Am, wydma Chongoryn Els, klify Bajandzag I klasztor przy oazie saksaułów nad rzeką Ongi

* Zielone stepy Changaju, wodospad na rzece Orchon, Karakorum I klasztory Töwchön, Szanch I Erdene Dzuu, gorące źródła w Cencher

Pustynia Gobi
Podróżując w kierunku pustyni Gobi, mijać będziemy kolejne strefy roślinności – zielone stepy ustąpią z czasem półpustyni, która po kolejnych dziesiątkach kilometrów zamieni się w pustynię. Gobi nie jest bynajmniej monotonna: zobaczymy na niej malownicze skały rezerwatu Baga Gadzryn Czuluu, potężną formację przypominającą ruiny antycznej fortecy Cagaan Suwraga, zieloną oazę przy klasztorze nad rzeką Ongi, znane z odkryć paleontologów piaskowcowe klify Bajandzag, złociste piaski Chongoryn Els, oraz wysokogórski wąwóz Jolyn Am, na którego dnie nawet podczas letnich upałów utrzymuje się gruba warstwa lodu. Na Gobi żyje zaskakująco dużo zwierząt: wielbłądy baktriany, antylopy dżejran, kułany, argali (największa dzika owca świata), pantery śnieżne, świstaki I szczekuszki, prócz tego liczne gatunki ptaków.

Góry I wulkany Changaju: Karakorum I gorące źródła
Centralna część Mongolii to otoczone górami Changaj zielone stepy, na których pasą się liczne konie I jaki. U podnóży Changaju, nad rzeką Orchon powstało Karakorum – owiana legendami stolica wielkiego Imperium Mongolskiego. Po jego upadku I zniszczeniu na ruinach pałacu wielkich chanów wzniesiono Erdene Dzuu, zachowany do dziś najstarszy klasztor buddyjski Mongolii. Jego nazwa oznacza „Przybytek Drogocennych Klejnotów Buddy”. Powulkaniczne góry Changaj słyną z wielu, zarówno gorących, jak I zimnych źródeł wód o właściwościach leczniczych. Po trudach podróży na odcinku gobijskim miło będzie zakosztować błogiego wypoczynku, kąpieli oraz tradycyjnego masażu w ośrodku letniskowym w Cencher, w regionie nazywanym „mongolską Szwajcarią”.

Mongołowie I ich jurty
Tradycyjnym zajęciem Mongołów jest hodowla zwierząt I nadal wielu z nich prowadzi koczowniczy tryb życia zmieniając cztery razy do roku miejsce pobytu w poszukiwaniu najlepszych pastwisk dla swych zwierząt. Odwiecznym domostwem mongolskich nomadów jest ger, czyli wojłokowa jurta, składająca się z jednego pomieszczenia, w którym żyją wszyscy członkowie rodziny. Nie ma w niej miejsca na ściany I tajemnice. Mieszkańców jurt cechuje spokój, pogoda ducha, stoicyzm I optymizm. Mongolscy nomadzi słyną z przywiązania do tradycji I niezwykłej gościnności, przyjmując wędrowców tabakierką, kumysem, czy süütej caj – maślaną herbatą z dodatkiem mleka I soli. Podróżując przez Mongolię często będziemy mieszkać w kameralnych obozowiskach tradycyjnych jurt, zazwyczaj przy rodzinach nomadów.

Wybierz termin

3500 PLN + 2250 EUR

3500 PLN + 2250 EUR

3500 PLN + 2250 EUR

3500 PLN + 2250 EUR

3500 PLN + 2250 EUR

3500 PLN + 2250 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Wylot do Mongolii
Spotkanie grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie. Wylot do Ułan Batoru.

2. DZIEŃ: Przylot do Mongolii, odkrywanie Ułan Batoru
Przylot do Ułan Batoru – stolicy Mongolii. Spacer po mieście: Aleja Pokoju (główna promenada miasta), zwiedzanie Placu Suche Batora, najważniejszego punktu miasta z budynkiem Parlamentu i pomnikami chanów: Czyngisa, Ugedeja i Kubiłaja oraz Suche Batora – bohatera rewolucji 1921 roku.
Odkrywając Ułan Bator jako miasto kontrastów dotrzemy do pałacu będącego zimową rezydencją Bogd-chana, ostatniego mongolskiego monarchy i przywódcy religijnego, zmarłego w 1924 roku. Koncert tradycyjnej muzyki z pokazem słynnego śpiewu alikwotowego (gardłowego), tzw. chöömij (lista niematerialnego dziedzictwa UNESCO), pieśni długich, tańca i sztuki wyginania. Spacer po nowoczesnej dzielnicy biznesowej. Nocleg w hotelu.

3. DZIEŃ: Dalsze zwiedzanie Ułan Batoru i przejazd do Baga Gadzryn Czuluu
W porze porannych modlitw wizyta w klasztorze Gandan, najważniejszym ośrodku buddyzmu współczesnej Mongolii, gdzie zobaczymy 26-metrowy posąg Buddy. Zwiedzimy Muzeum Sztuki im. Dzanabadzara. Wyjazd mongolskimi bezdrożami w stronę Gobi. Przejazd przez zielone stepy do rezerwatu przyrody Baga Gadzryn Czuluu, który znajduje się na półpustyni: zobaczymy tu
niezwykłe formacje skalne, niewielką jaskinię, źródełko oraz ruiny buddyjskiej świątyni. Zapoznanie z jurtową etykietą, nocleg w tradycyjnej mongolskiej jurcie.

4. DZIEŃ: Mongolia Południowa: Mandalgow’, Cagaan Suwraga i Dalandzadgad
Przejazd do Mandalgow’: stolicy ajmaku (prowincji), do formacji skalnej Cagaan Suwraga i do miasta Dalandzadgad. Na naszej trasie będziemy mijać jurty nomadów oraz rozległe pustynne
przestrzenie. Nocleg w hotelu.

5. DZIEŃ: Mongolia Południowa: PN Gurwan Sajchan, wąwóz Jolyn Am, Bajandalaj i wydma
Chongoryn Els Przejazd do PN Gurwan Sajchan, dla chętnych trekking w wąwozie Jolyn Am. Żyją tu argali ałtajskie, koziorożce syberyjskie, orły i sępy. Przejazd na drugą stronę pasma Gurwan Sajchan do Chongoryn Els: najdłuższej, liczącej ponad 100 km długości i około 18 km szerokości, wędrującej wydmy Mongolii. Postój w somonie (osadzie) Bajandalaj, krótki spacer. Wieczorem dla chętnych możliwość przechadzki po wydmie i przejażdżki na wielbłądach. Nocleg w jurcie.

6. DZIEŃ: Mongolia Południowa: Bulgan, oaza saksaułów Bajandzag i Płonące Klify, klasztor przy oazie nad rzeką Ongi
Przejazd do Bulgan (krótki spacer po osadzie) a następnie do oazy saksaułów Bajandzag. Zobaczymy Płonące Klify, przy których w 1924 roku ekspedycja paleontologów kierowana przez
Roya Chapmana Andrewsa odkryła ogromne cmentarzysko dinozaurów. Przejazd do klasztoru przy oazie nad rzeką Ongi – niegdyś jednego z największych ośrodków buddyzmu na Gobi, gdzie zatrzymywali się pielgrzymi wędrujący z Mongolii do Tybetu, w 1905 roku miejsce to odwiedził XIII Dalajlama. Spacer po klasztornych ruinach: zobaczymy cudowne źródełko, odwiedzimy jedyną czynną świątynię oraz niewielkie muzeum. Nocleg w jurcie.

7. DZIEŃ: Przejazd do Chudżirt w Mongolii Środkowej
Opuszczamy Gobi wjeżdżając na zielone stepy środkowej Mongolii. Dotrzemy do osady Chudżirt w górach Changaju, jednego z najsłynniejszch uzdrowisk kraju. Nocleg w hotelu.

8. DZIEŃ: Mongolia Środkowa: Dolina Orchonu: klasztor Töwchön i wodospad Ulaan Cutgalan
Wycieczka po dolinie rzeki Orchon (lista UNESCO), gdzie chętni będą mogli wybrać się na wycieczkę pieszą do zbudowanego na skałach XVII-wiecznego klasztoru Töwchön (lista UNESCO),
w którym mieszkał i tworzył Dzanabadzar, największy mongolski artysta, nazywany „Leonardem Da Vincim stepów”. Przejazd do wodospadu okresowego Ulaan Cutgalan. Powrót do Chudżirt, nocleg w hotelu.

9. DZIEŃ: Mongolia Środkowa: klasztor Szanch, Charchorin, Char Balgas i gorące źródła w Cencher
Przejazd do XVII-wiecznego klasztoru Szanch (lista UNESCO) a następnie do Charchorin (dawne Karakorum, lista UNESCO), założonej przez Ugedeja stolicy Imperium Mongolskiego. Na
gruzach zniszczonego po upadku dynastii mongolskiej w Chinach miasta powstał klasztor Erdene Dzuu, jest on otoczony murem ze 108 stupami. Zwiedzanie świątyń, przejazd do Char Balgas
(dawne Kara Balgasun, lista UNESCO), pochodzących z VIII wieku ruin stolicy imperium Ujgurów a następnie do pięknie położonej miejscowości uzdrowiskowej Cencher. Nocleg w jurcie.
Dzień 10 Mongolia Środkowa: wypoczynek w Cencher
Wypoczynek w Cencher: kąpiele w źródłach, tradycyjny mongolski masaż i przejażdżka konna, czas wolny na spacery po urokliwej górskiej okolicy. Nocleg w jurcie.

11. DZIEŃ: Mongolia Środkowa: powrót do Ułan Batoru
Powrót do Ułan Batoru, możliwość zakupu pamiątek i odzieży z produkowanego w Mongolii kaszmiru. Nocleg w hotelu.

12. DZIEŃ: Powrót do Polski
Przejazd na lotnisko, wylot do Europy, przylot do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

  • noclegi na całej trasie: hotele ¾* (pokoje 2-osobowe z łazienkami) I tradycyjne mongolskie jurty (jurty 2 I 3 osobowe, sanitariaty wspólne w oddzielnych budynkach)
  • śniadania każdego dnia (jest możliwość wykupu na całej trasie pakietu przekąski I kolacje, które są oparte na tradycyjnej kuchni mongolskiej, cena: 30 EUR/os./dzień)
  • opiekę polskojęzycznego przewodnika – mongolisty
  • transport na całej trasie I opłaty drogowe w Mongolii

 

CENA NIE OBEJMUJE:

  • biletu lotniczego Warszawa – Ułan Bator – Warszawa: ok. 5500 – 8000 PLN
  • biletów wstępu, atrakcji wymienionych w programie I napiwków: 450 EUR (wpłacane w Ułan Batorze)
  • ewentualnej dopłaty do pokoju 1 os. / jurty 1 os.: 650 EUR
  • kosztu wizy mongolskiej: ok. 110 EUR

Charakter wyprawy
Celem wyprawy jest poznanie najważniejszych przyrodniczych i kulturowych atrakcji Mongolii. Odkryjemy bogactwo krajobrazów, fascynujące życie codzienne koczowników, egzotyczne
wierzenia (szamanizm i lamaizm), niezwykłą historię i  fascynującą sztukę. Wyjazd ma charakter objazdowy i poznawczy – studyjny, od Uczestników wymagane są otwartość na całkowicie odmienne kultury oraz umiejętność współpracy w ramach grupy. W trakcie wyprawy odwiedzimy najważniejsze atrakcje środkowej i południowej Mongolii. Wyjazd pozwoli odkryć nie tylko klasyczne, ale także mniej znane atrakcje tego pięknego kraju. Wyprawę poprowadzi doświadczony, dyplomowany mongolista, który zaznajomi Uczestników z duchowym i materialnym bogactwem kultury mongolskiej.

Zakwaterowanie
Hotele 3*, hotele klasy turystycznej i tradycyjne mongolskie jurty (jurty 2- i 3- osobowe). Małżeństwa i pary będą kwaterowane w jurtach 2-osobowych, osoby zgłaszające się na wyjazd
indywidualnie w jurtach 2- lub 3- osobowych. Za dopłatą jest możliwość zakwaterowania w jurcie 1-osobowej / pokoju 1-osobowym. Podczas noclegów w hotelach: pokoje z łazienkami, w jurtach: sanitariaty w oddzielnych budynkach.

Wyżywienie
W cenę wycieczki wliczone są śniadania. Do śniadań podawane są herbata mongolska lub czarna i kawa. Pieniądze na pozostałe wyżywienie Uczestnicy zabierają ze sobą. Podczas wyprawy jest
możliwość wykupienia pakietu 2 posiłków (przekąska oraz kolacja) w łącznej cenie 30 EUR/osoba/dzień. Dzięki temu wyborowi możliwe będzie dokładne poznanie bardzo smacznej kuchni mongolskiej, spróbowanie autentycznych i unikalnych dla poszczególnych regionów kraju dań. Ciepłe napoje (herbata mongolska lub czarna, kawa, czasem sok z rokitnika) są wliczone w kwotę pakietu. 1,5 litrowa butelka wody mineralnej kosztuje w Mongolii 0,50 do 1 EUR. W przypadku zainteresowania zakupem alkoholu, warto zaplanować nieco większy budżet.

Transport
Do Mongolii lecimy samolotem (najprawdopodobniej z przesiadką we Frankfurcie, Stambule lub Seulu). Wszystkie odcinki w Mongolii będziemy przemierzać transportem wynajmowanym
specjalnie dla potrzeb naszej grupy (mały autobus lub vany tzw. UAZ-y). W trakcie objazdu Mongolii chętni będą mieli okazję do przejażdżek na koniach i wielbłądach. Każdy będzie mógł
zdecydować, czy chce uczestniczyć w tych atrakcjach.

Informacje zdrowotne
Przy podróży do Mongolii nie są wymagane żadne szczepienia ani testy. Zalecane, lecz nieobowiązkowe są szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, WZW A i B, polio, odrze i durowi
brzusznemu. Zatrucia i problemy pokarmowe w Mongolii są rzadkością.

Dokumenty
Paszport ważny minimum pół roku od daty zakończenia wyjazdu. Dodatkowe zdjęcia nie są potrzebne. Warto zadbać, by mieć ze sobą również kopię tego dokumentu. Obywatele RP potrzebują
wiz do Mongolii. Elektroniczna wiza do Mongolii zostanie przesłana do każdego z Uczestników na około miesiąc przed wyjazdem. Cena wizy: ok. 110 EUR.

Pieniądze
— 450 EUR — kwota na bilety wstępu, atrakcje wymienione w programie i napiwki (wpłacane
przewodnikowi po przylocie do Mongolii)
— 300 EUR — kwota na wyżywienie (pakiet przekąska i kolacja)
— około 10 EUR — budżet na zakup wody dla indywidualnych potrzeb (sugerowana kwota na cały
wyjazd)
— pieniądze na ewentualne pamiątki i wydatki własne.

Banknoty nie mogą być zniszczone, ani popisane! Banknoty naddarte lub zniszczone nie są zamieniane na lokalną walutę.

Lista zalecanego ekwipunku:
DOKUMENTY I INNE ważny paszport, pieniądze – najlepiej euro lub dolary amerykańskie
BAGAŻ walizka lub duży plecak (na bagaż główny), mały plecak na krótkie wycieczki i przejazdy
WYPOSAŻENIE KUCHENNE dla własnych potrzeb można zabrać łyżkę, widelec, nóż oraz talerz
płaski nietłukący
ODZIEŻ I OBUWIE T-shirty/koszulki, bluza lub koszula z długim rękawem, peleryna przeciwdeszczowa lub parasol, wygodne długie spodnie, ew. zapasowe spodnie, krótkie spodnie, coś
na głowę od słońca (czapka, kapelusz lub chustka), wygodne buty do pieszych wycieczek, sandały, klapki pod prysznic, ciepła bluza/sweter, spodnie i kurtka na wypadek spadku temperatury nawet do 0 stopni C
INNE: latarka, okulary przeciwsłoneczne, ręcznik toaletowy (awaryjnie – zazwyczaj powinny być zapewnione), przybory toaletowe (szampon do włosów, pasta i szczoteczka do zębów, żel pod prysznic), przybory do szycia, sznurek do suszenia prania (dla osób które chcą coś uprać same), środek na komary, chusteczki do mycia ciała (awaryjnie, gdyby z powodu np braku prądu lub wody nie było możliwości wzięcia prysznica – prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest raczej niewielkie
ale nie da się go wykluczyć)
APTECZKA leki p/bólowe, leki p/przeziębieniowe, bandaż elastyczny (1 szt.), środki opatrunkowe
(bandaż, gaza, plastry, środek dezynfekujący), wg. indywidualnych potrzeb (np. na alergie, choroby
przewlekłe, choroba lokomocyjna itd.), na prawdopodobne dolegliwości

UWAGI
1. Limit na bagaż w samolotach z Polski do Mongolii wynosi 23 kg (dodatkowo można mieć bagaż
podręczny o wadze do 5 kg).
2. W Ułan Batorze będzie możliwość nieodpłatnego zdeponowania części bagażu w hotelu.

PYTANIA OD UCZESTNIKÓW I ODPOWIEDZI:

1. Jakiej pogody możemy się spodziewać? Jakie są najniższe spodziewane temperatury, czy dużo pada?

Podczas wyprawy do Mongolii powinno być ciepło, około 20-25°C w dzień i 15°C w nocy, z możliwością upałów, zwłaszcza na Gobi, i umiarkowanie ciepłych lub wręcz chłodnych dni w środkowej i północnej Mongolii. Trzeba być przygotowanym na temperatury od 0°C do +30°C. W Mongolii opady zdarzają się rzadko (klimat kontynentalny suchy), ale mogą być gwałtowne.

2. Jakie ubrania i obuwie zabrać do Mongolii?

Zalecam zabranie letnich, wygodnych ubrań (podkoszulki, przewiewne spodnie, szorty, sandały). Należy mieć także cieplejsze ubrania na wypadek spadku temperatury do ok. 0°C (najlepiej ciepły sweter, polar, kurtka) oraz pełne buty nadające się do wyjścia w góry i jazdy konnej.

3. Czy zabierać grzałkę? Chciałbym mieć dostęp do wrzątku podczas noclegów w jurtach.

Nie trzeba zabierać grzałki. W miejscach noclegów zawsze jest dostępny wrzątek w termosach.

4. Jak często będziemy pod zasięgiem? Jak często będziemy mogli ładować baterie i sprzęt? Co z Wi-Fi?

Poza stolicą w niektórych miejscach nie będzie zasięgu telefonii komórkowej. Codziennie będziemy mieć możliwość podładowania akumulatorów, baterii do aparatów i telefonów. Internet będzie w stolicy oraz miasteczkach na naszej trasie. Można kupić lokalną kartę sim, która pozwoli na
nieograniczony i codzienny dostęp do Wi-Fi.

5. Co z prysznicami?

Dostęp do kabin prysznicowych podczas wycieczki po Mongolii powinniśmy mieć codziennie. W niektórych kabinach mogą występować, niezależne od nas, okresowe problemy z dostępem do ciepłej wody oraz ze słabym strumieniem wody.

6. Wtyczki nasze? Czy jakieś adaptory?

Gniazdka w Mongolii są dokładnie takie jak w Polsce.

7. Czy muszę zabierać śpiwór?

Nie, nie trzeba. W hotelach i jurtach zawsze będzie pościel i ciepłe koce na wypadek chłodniejszych nocy.

8. Jak wyglądają jurty, w których będziemy nocować?

Są to kameralne „jurtowiska”, czyli skupiska jurt. Będziemy mieć codziennie możliwość obcowania z mieszkańcami mongolskiego interioru, ich rodzinami i stadami zwierząt. Jurta jest wygodnym i
przytulnym domostwem, świetnie komponującym się w mongolskie krajobrazy.

9. Proszę o więcej informacji na temat wyżywienia.

Polecamy wykup pakietu wyżywienia (przekąska i kolacja) w cenie 30 EUR/os./dzień, 300 EUR/os./ cały wyjazd. Dania są oparte na tradycyjnej kuchni mongolskiej. Jest możliwość dań
bezmięsnych dla wegetarian. Uczestnicy poprzednich polskich wyjazdów byli bardzo zadowoleni z tej formy wyżywienia.

10. Jakie buty mam zabrać?

Decyzję proszę podjąć samodzielnie. W trakcie wyjazdu będą mieć miejsce krótkie trekkingi dla chętnych (do 4 godzin) po stosunkowo łatwym podłożu, więc nawet wygodne adidasy, czy sandały sprawdzą się. Do jazdy konnej i na wielbłądach potrzebne są pełne buty, np. adidasy.

11. Jaki charakter dokładnie ma ta wyprawa?

Wyprawa ma charakter objazdowy i jej celem będzie eksploracja przyrodniczych atrakcji oraz poznanie kultury mongolskich koczowników. Przyroda tego kraju jest bardzo różnorodna (niemal
bezludne pustynie, stepy, lasy, wysokie góry i wielkie jeziora). Będziemy poznawać mentalność koczowników. Mongolia to jedno z ostatnich miejsc na naszej planecie, gdzie cywilizacja nomadów
jest zachowana w tradycyjnej formie, ich codzienne życie oraz religię (szamanizm i buddyzm tybetański). Wyprawa oparta jest na wielokrotnym zakwaterowaniu w tradycyjnych jurtach. Ważne,
by świadomie podjąć decyzję o udziale w wyprawę, jest to wyjazd bez luksusów i wysokiego standardu, za to nastawiony na przygodę i eksplorację nieznanego. Od Uczestników wymagana jest umiejętność współpracy w ramach grupy, zakwaterowania w jurtach, podróżowania w niełatwych warunkach bezdroży mongolskiego interioru oraz otwartość na inne kultury.

12. Jacy będą kierowcy?

Mongolscy kierowcy to świetni zawodowcy, doskonale znający własne samochody i teren.

13. Czy będzie choć trochę czasu na odpoczynek podczas tej wyprawy?

Tak. 1 dzień podczas wyjazdu będzie wolny (w gorących źródłach Cencher). Można go oczywiście przeznaczyć na różnego rodzaju atrakcje, np. na jazdę konną i wycieczki piesze.

14. Czy mam zaopatrzyć się w literaturę podróżniczą, np. mapy i przewodniki? Co polecacie do przeczytania?

Nie ma takiej konieczności, choć oczywiście przed wyjazdem można zakupić dostępne na rynku przewodniki i mapy Mongolii. Najlepszy wybór przewodników i map jest oczywiście w samej
Mongolii. W związku z wieloletnimi polskimi tradycjami badań nad ludami i kulturą Mongolii, w bibliotekach i księgarniach dostępnych jest wiele ciekawych publikacji popularnonaukowych
poświęconych temu krajowi. „Dawni Mongołowie” Stanisława Kałużyńskiego (tzw. „seria ceramowska”), „W kręgu lamajskich legend i mitów” Stanisława Godzińskiego i „Dzieje Mongolii”
Baabara to trzy najbardziej reprezentatywne, można rzec „klasyczne” pozycje. Osoby lubiące czytać mogą do nich sięgnąć.

15. Czy są na trasie naszego wyjazdu pralnie?

Tak, pod koniec wyprawy (około 10 dnia wyjazdu) będzie możliwości oddania rzeczy do prania.

16. Jak wyglądają UAZ-y, którymi będziemy podróżować? Ile osób w nich się mieści? Czy jest odpowiednio dużo miejsca na bagaż?

W najczęściej spotykanych wersjach są to samochody 6 lub 7 osobowe (nie licząc kierowcy). W UAZ-ach cała tylna część przeznaczona jest dla bagaży, miejsca na ich przewóz jest więc bardzo dużo.

17. Co ile dni będzie można podładować baterie do aparatów?

Codziennie, ale w niektórych miejscach noclegu prąd jest dostępny tylko wieczorem, przez kilka godzin. Warto doładowywać baterie na bieżąco, nie czekać aż się rozładują.

18. Czy kwotę na wyżywienie, bilety wstępu oraz pamiątki mogę zabrać w równowartości w dolarach amerykańskich?

Tak!

19. Środki na komary?

Mogą się przydać, proszę zaopatrzyć się w jakiś ogólnodostępny specyfik.

20. Czy trzeba mieć plecak, czy może być walizka na kółkach?

Jest to obojętne. Nie planujemy długich przejść z bagażem, wyłącznie trzeba będzie przenieść go z parkingu do jurty (zazwyczaj jest to kilkadziesiąt metrów). Na wyjeździe każdy sam troszczy się o przeniesienie swojego bagażu. Nie korzystamy z usług bagażowych. W niektórych hotelach na prowincji może być potrzeba wniesienia / zniesienia swojego bagażu na wysokość / z wysokości jednego lub dwóch pięter.

21. Jaka jest orientacyjna cena butelki wody i chleba w Mongolii?

1,5 litra naturalnej wody butelkowanej kosztuje około 1800-3600 tugrików (1 euro = 3600 tugrików, 1 złoty = 770 tugrików), chleb (mały, 250-300 g.): około 3000 – 5000 tugrików.

22. Czy można płacić w Mongolii dolarami? Gdzie dokonać zamiany pieniędzy?

Walutą Mongolii jest tugrik (po mongolsku: tögrög, międzynarodowy skrót walutowy to MNT).
Kurs w grudniu 2022 roku: 1 złoty = 770 tugrików, 1 dolar = 3400 tugrików, 1 euro = 3600 tugrików.
Pieniądze można wymieniać w kantorach w Ułan Batorze (najlepszy kurs). Kwota, której nie wydamy może być pod koniec wyjazdu zamieniona na inną walutę (np. dolary, euro). Raczej nie ma możliwości zamiany polskich złotówek w Mongolii. W niektórych sklepach z pamiątkami można płacić dolarami lub euro.

23. Jaką walutę zabrać do Mongolii?

Najlepiej dolary amerykańskie, lub euro. Lepszy kurs można uzyskać wymieniając banknoty 100 dolarów. Banknoty dolarów amerykańskich o mniejszych nominałach wymieniane są po gorszym przeliczniku. W przypadku dolarów amerykańskich proszę zabrać banknoty najnowsze — tzw. „duże głowy”. Banknoty nie mogą być zniszczone, naddarte lub popisane!

24. Do jakiego kraju można porównać Mongolię pod względem kulturowym?

Mongolia to kraj bardzo odmienny od sąsiadów (Chin i Rosji), pod względem przyrodniczym, kulturowym i ustrojowym. Ludy Mongolii z etnicznego i językowego punktu widzenia są najbliżej
spokrewnione z Turkami i Mandżurami. Upowszechnienie lamaizmu na obszarze Mongolii wpisało kraj w orbitę wpływów cywilizacji tybetańskiej. Od siedemnastego do początków dwudziestego wieku kraj stanowił protektorat rządzonego przez Mandżurów Cesarstwa Chińskiego (upowszechniły się więc pewne elementy mandżurskie i chińskie). Mongołowie pozostali jednak bardzo odporni na mandżuryzację i sinizację i zachowali odrębną tożsamość kulturową. Dwudziesty wiek to z kolei czas dominacji rosyjskiej i licznych (napływających poprzez ZSRR) wpływów kultury europejskiej. Po demokratycznych przemianach na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku (inspirowanych transformacją w Europie Wschodniej) kraj wrócił do swych azjatyckich korzeni i dziś na każdym kroku zauważalne są bardzo silne wpływy Korei Południowej, Japonii, Singapuru i Tajwanu. W całym kraju obserwujemy odrodzenie buddyzmu, odbudowę zniszczonych przez komunistów klasztorów i nawrót do zabronionych w latach socjalizmu tradycji. Mongołowie
wytworzyli niezwykle otwartą kulturę, która wywodzi się z koczowniczych tradycji, ale w bardzo interesujący sposób łączy pochodzące z wielu krajów wpływy Wschodu i Zachodu. Co ciekawe, tradycja koczownicza jest dla wszystkich Mongołów jak najbardziej atrakcyjna, stanowi powód do dumy. Współczesna Mongolia to w pełni demokratyczny, prężnie rozwijający się kraj, szanujący wolność obywateli i prawa człowieka.

25. Najdłuższy dystans do przebycia pieszo? Strome podejścia?

Marsz z całym bagażem: do 100 metrów (przeniesienie bagażu z parkingu przed campem do jurty lub pokoju w hotelu). Oprócz tego wycieczki terenowe dla chętnych (do 5 kilometrów), ale już bez bagaży. Podejście pod klasztor Töwchön zajmuje nieco ponad godzinę (w jedną stronę).

26. Jakie pamiątki warto dawać Mongołom w prezencie?

Mongołowie cenią sobie praktyczne upominki oraz takie, które kojarzą się z danym krajem. Przykłady: kieliszek, kubeczek z orzełkiem, czapka z godłem, szal, sweter, rękawiczki, lornetka,
latarka, mała buteleczka polskiej wódki. Słodycze oraz przybory szkolne dla dzieci są również mile widziane.

27. Jakie pamiątki warto kupić w Mongolii?

Słynne na całym świecie są produkty z mongolskiego kaszmiru (rękawiczki, ok. 15-20 USD; koszulki, ok. 50-80 USD; szale, ok. 40-120 USD; swetry, ok. 80-250 USD; ponczo ok. 150-300
USD), płaszcze (400-600 USD), produkty z wojłoku (podstawki pod kubki, ok. 3-10 USD; pantofle, ok. 5-12 USD), płyty z tradycyjną muzyką np. śpiewem gardłowym (20-30 USD), tradycyjne malarstwo oraz sztuka buddyjska. Dostępny jest bogaty wybór żywności ekologicznej. Kupując w Mongolii antyki i dzieła sztuki warto poprosić o rachunek. Dowód zakupu jest podstawą do wywiezienia tych przedmiotów z kraju (dotyczy to cenniejszych, starszych a nawet „wyglądających
na starsze” przedmiotów).

28. Czy warto kupować kaszmir w Mongolii? Proszę o więcej informacji na ten temat.

Zdecydowanie tak. W Ułan Bator warto wybrać się do sklepu z produktami z kaszmiru. Kaszmir jest jednym z 3 najważniejszych towarów eksportowych Mongolii. Produkcja opiera się na miejscowym mongolskim materiale, technologia produkcji (sprzęt) pochodzi z Japonii lub krajów Zachodu, projekty zostały opracowane przez wykształconych na całym świecie (głównie w Europie i Korei Południowej), najzdolniejszych mongolskich projektantów. Produkcja odbywa się w Mongolii, są to
zazwyczaj wyroby 100% z kaszmiru. W świecie zdominowanym przez tanią w produkcji odzież „Made in China”, produkty z mongolskiego kaszmiru prezentują wyjątkową jakość i znakomitą
stylistykę.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Biurem!