dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Johannesburg – Nampula – Wyspa Mozambik – Beira – rezerwat Gorongosa – Inhassoro – Bazaruto – Vilanculos – Inhambane – Maputo – Kruger Park – Panorama Route – Johannesburg – Soweto – Pretoria

Wybierz termin

5990 PLN + 3190 USD (1 os. w pok. 2-os.)

5990 PLN + 3190 USD (1 os. w pok. 2-os.)

5990 PLN + 3190 USD (1 os. w pok. 2-os.)

5990 PLN + 3190 USD (1 os. w pok. 2-os.)

5990 PLN + 3190 USD (1 os. w pok. 2-os.)

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Wylot z Polski

2. DZIEŃ: Johannesburg – Nampula
Wcześnie rano przylot do Johannesburga, a następnie przelot do Mozambiku do miejscowości Nampula, największej na północy Mozambiku. Znajduje się na skrzyżowaniu szlaku południe-północ i wschód-zachód, który łączy linię kolejową z Malawi oraz złoża węgla w prowincji Tete z portem Nacala nad Oceanem Indyjskim. Jest to również ważny ośrodek produkcji bawełny, orzeszków nerkowca i tytoniu. Odkryto tu również w okolicach wiele rzadkich minerałów, co spowodowało szybki rozwój miasta. Krótkie zwiedzanie centrum miasta i odpoczynek w hotelu. Nocleg w hotelu w Nampula.

3. DZIEŃ: Nampula – wyspa Mozambik (180 km)
Wcześnie rano śniadanie i wyjazd w kierunku Oceanu Indyjskiego i wyspy Mozambik. Po drodze mijamy wiele małych miasteczek i wiosek z charakterystycznymi domkami z trzciny i gliny, tak rzadko już spotykanymi w innych, bardziej rozwiniętych rejonach Afryki. Zatrzymujemy się w kilku ciekawszych wioskach. Około południa dojeżdżamy do brzegu Oceanu Indyjskiego i ponad 3 kilometrowym mostem przejeżdżamy na wyspę Mozambik. Lunch popołudniowe zwiedzanie wyspy z jej kilkusetletnimi zabytkami. Niemal cała wyspa, która była kiedyś ostatnim portem afrykańskim na trasie z Europy do Indii, jest całkowicie zabudowana wspaniałymi budynkami pochodzącymi z różnych epok, długiej historii tej niegdyś bardzo ważnej wyspy. Na terenie fortecy świętego Sebastiana znajduje się najstarsza istniejąca budowla europejska na południowej półkuli, kościół Nossa Senhora Baluarte. Poza murami twierdzy podziwiamy wspaniały pałac zarządcy wyspy, muzeum sztuki sakralnej, budynki dawnych magazynów portowych oraz całe uliczki dwu- trzypietrowych domów, często będących kopiami domów z Lizbony. W centrum swoistego „stone town” (kamienne miasto) prawdziwe zdziwienie budzi niezwykle dekoracyjny budynek dawnego szpitala. Południowa część wyspy zamieszkała jest przez ludność miejscową, głównie muzułmańską, gdzie pomiędzy skromnymi domkami z kamienia koralowego zauważymy kilka meczetów.
Nocleg w hotelu na wyspie.

4. DZIEŃ: Wyspa Mozambik – Nampula – Beira (180 km)
Po śniadaniu odpoczynek i kąpiel w oceanie (w zależności od pogody). Następnie opuszczamy tą magiczną wyspę i wracamy wąziutkim mostem na stały ląd. Transfer na lotnisko w Nampuli i przelot do drugiego pod względem wielkości miasta i niegdyś najważniejszego portu Mozambiku – Beiry. Nocleg w hotelu w Beira.

5. DZIEŃ: Beira – Rezerwat Gorongosa (200 km) 
Po śniadaniu zwiedzanie Beiry. Był to przez długie stulecia główny port, przez który wywoziło się złoto, kość słoniową, niewolników i wiele produktów z Mozambiku, a nawet z Mashonaland czyli obecnego Zimbawbe. Za czasów Rodezji Beira również stanowiła główne okno na świat dla wielu produktów tego kraju. Beira pozostanie chyba na długo w pamięci każdego, kto zawita teraz do tego niegdyś bogatego miasta, z wieloma przykładami secesji w architekturze i zdobnictwie, imponującymi starymi portugalskimi willami z XIX wieku i kiedyś wspaniałym i jednym z największych w Afryce Hotelem Grande – dzisiaj w kompletnej ruinie, zamieszkałym przez kilka tysięcy bezdomnych Mozambikanczyów. Grand Hotel w latach 50 tych i 60 tych gościł największe sławy Hollywood przyjeżdżające do Beiry w drodze do rezerwatu Gorongosa. Zobaczymy również katedrę, latarnię morską, dworzec kolejowy i zabudowania portowe przypominające o dawnym znaczeniu tego miasta. Na szczęście w związku z odkryciem dużych złóż gazu, węgla, aluminium i innych metali, jak również zmianą sceny politycznej, Mozambik oraz port w Beira zaczyna drugie życie i powolny rozwój. Powstają już nowe budynki, hotele i miasto znowu zaczyna wracać do życia. Późnym popołudniem opuszczamy wybrzeże oceanu i kierujemy się w głąb lądu do rezerwatu Gorongosa. Zakwaterowanie w lodgu na terenie rezerwatu i nocleg.

6. DZIEŃ: Gorongosa
Poranek oraz popołudnie spędzimy na fascynujących safari w samochodach terenowych, podziwiając florę i faunę niezwykłego rezerwatu Gorongosa. Rezerwat ma niespotykany dla Afryki krajobraz drzew gorączkowych (fever trees) i palm Lala. Dużą część parku stanowią mokradła otaczające jezioro Urema z wieloma gatunkami ptaków, stadami hipopotamów i krokodyli. Rezerwat, do którego w latach 50 tych i 60 tych przyjeżdżało całe Hollywood ze względu na nadzwyczajne ilości zwierząt, był zdewastowany przez wojnę domową. Od 10 lat wraca do dawnej świetności dzięki pracy i olbrzymim pieniądzom zainwestowanym w park przez amerykańskiego milionera Grega Carra. Już dzisiaj stada kodów śniadych (kobus) liczą ponad 35 tysięcy sztuk i spotyka się je wszędzie. Inne antylopy, słonie, hipopotamy i bawoły wróciły już prawie do stanu pogłowia sprzed wojny domowej.W ciągu dnia czas na odpoczynek wśród natury. Nocleg w lodgu na terenie rezerwatu Gorongosa.

7. DZIEŃ: Gorongosa – Inhassoro (420 km)
Po śniadaniu przejazd do małej osady wypoczynkowej Inhassoro. Kąpiel w oceanie i wypoczynek na plaży. Inhassoro położone jest niedaleko Vilanculos, które jest bramą Parku Narodowego Archipelagu Bazaruto, składającego się z sześciu wysp pod ścisłą ochroną. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Afryce, otoczone lazurowymi wodami Oceanu Indyjskiego, w którym kryją się bajeczne rafy koralowe. Białe piaszczyste plaże zachęcają do odpoczynku i relaksu. Nocleg w lodgu w Inhassoro.

8. DZIEŃ: Inhassoro – Bazaruto – plaża (30 km łodzią)
Dzień wypoczynku na plaży bądź o ile pozwoli pogoda fakultatywna wyprawa łódką na pobliską wyspę Bazaruto. Po drodze zatrzymujemy się przy rafie koralowej na snorklowanie. Dzień spędzamy na plaży w cieniu palm na zupełnie nie zamieszkałej wyspie otoczonej wspaniałymi rafami koralowymi, odwiedzanymi przez delfiny, manty, rekiny wielorybie, a nawet legendarne diugonie (dugong). W czasie odpływu podglądamy na lagunach północnej części wyspy stada flamingów. Późnym popołudniem wracamy na ląd. Nocleg w lodgu w Inhassoro.

9. DZIEŃ: Inhassoro – Vilanculos – Inhambane (380 km) 
Po śniadaniu opuszczamy malowniczą osadę i przejeżdżamy w kierunku południowym wzdłuż oceanu do centrum turystycznego tej części Mozambiku, Vilanculos, z wieloma hotelami, domami letniskowymi i restauracjami. Następnie przejazd do Inhambane. Inhambane było jednym z pierwszych miejsc zatrzymania Vasco Da Gammy w drodze do Wyspy Mozambik i Indii. Jest to jedno z ciekawszych miejsc do nurkowania na świecie, gdzie znajduje się stacja obserwacyjna National Geographic. Nurkowie mogą tu spotkać olbrzymie manty, rekiny wielorybie jak również żółwie, mureny i wieloryby. Rafy koralowe w pobliżu Gunjaty i Inhambane należą do jednych z najciekawszych raf u wybrzeży Afryki Południowo – Wschodniej. Nocleg w hotelu w Inhambane.

10. DZIEŃ: Inhambane
Czas przeznaczony na wypoczynek na pięknej piaszczystej plaży, możliwość nurkowania oraz uprawiania innych sportów wodnych (nie wliczone w cenę). Nocleg w hotelu w Inhambane.

11. DZIEŃ: Inhambane – Maputo (450 km) 
Po śniadaniu wyruszamy wzdłuż egzotycznego wybrzeża Mozambiku, mijając farmy orzechów kokosowych i nerkowców, do stolicy tego kraju – Maputo. Zwiedzamy miasto, promenadę nad Oceanem, przejeżdżamy wzdłuż jednego z największych portów w Afryce Południowej. Oglądamy starą fortecę, słynny dworzec projektu Eiffla, plac z radą miejską i secesyjną katedrą oraz hale targowe. Zatrzymujemy się na chwilę przy ekskluzywnym kultowym hotelu Polana, wybudowanym przez emigrantów ze wschodniej Polski. Hotel został zaprojektowany na wzór pałacu Tyszkiewiczów na Litwie. Nocleg w hotelu w Maputo.

12. DZIEŃ: Maputo – Park Krugera (450 km)
Po śniadaniu opuszczamy rajski Mozambik i wjeżdżamy do Południowej Afryki. Safari w Kruger Parku. Park Krugera jest największym w Afryce naturalnym rezerwatem zwierząt, którego powierzchnia przekracza 2 mln hektarów. Żyje tu prawie 150 gatunków ssaków i ponad 500 gatunków ptaków. Park Krugera został założony w 1898 roku i otwarty dla zwiedzających od roku 1927. Jest największym rezerwatem narodowym kraju i obfituje w największe na świecie bogactwo gatunków dzikich zwierząt i roślin. Park rozciąga się na przestrzeni 352 km, od rzeki Limpopo (na północy) do Krokodylej Rzeki (na południu). Jego szerokość wynosi średnio 60 do 90 km. Obszar parku obejmuje ok. 20 tysięcy km kw. i jest podzielony na 16 wyodrębnionych obszarów, zgodnie z typem występującej na nich roślinności. W ostatnich latach został znacznie powiększony o tereny po stronie Mozambiku. Podczas safari będziemy wypatrywać tzw. „Wielkiej Piątki”, czyli pięciu najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki – słoń, lew, nosorożec, lampart i bawół. Zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek. Kolacja i nocleg w hotelu koło Parku Krugera.

13. DZIEŃ: Trasa Panoramiczna – Johannesburg
Po śniadaniu przejeżdżamy w rejony urokliwej Trasy Panoramicznej. Niepowtarzalne krajobrazy gór Drakensbergu, liczne wodospady, wspaniałe góry i urwiska, plantacje lasów i malowniczo położone w górach miasteczka Sabie i Graskop. Tuż obok pionierska osada poszukiwaczy złota: Pilgrim’s Rest, gdzie w roku 1873 rozpoczęła się gorączka złota w Afryce Południowej. Zatrzymujemy się przy pięknym punkcie widokowym trasy Okno Pana Boga oraz przy wodospadach Berlin Falls, Burke’s Luck Potholes (spektakularne wyrzeźbione przez wodę i przenoszone kamienie cylindryczne formacje w przełomie rzeki Blyde i Treur). Najciekawszy punkt widokowy Kanionu rzeki Blyde to słynne trzy Rondawle – okrągłe wzgórza w kształcie tradycyjnych chat plemienia Xhosa. Następnie jedziemy dalej do Johannesburga. Wieczorem uczta afrykańska- na mieczach masajskich piecze się mięso z antylop gnu, kudu, impali, strusia, krokodyla, i w zależności od sezonu oryxa i zebry. Nocleg i w hotelu w Johannesburgu.

14. DZIEŃ: Johannesburg – Lion Park – Pretoria
Po śniadaniu kierujemy się do Lion Parku, małego prywatnego rezerwatu lwów na przedmieściach Johannesburga. Z pojazdów terenowych obejrzymy tu z niewielkiego dystansu kilka rodzin lwów, gepardy, likaony oraz lamparty. Jako dodatkowa atrakcja: zabawa i zdjęcia z małymi lwami oraz karmienie żyrafy. Krótka wycieczka po Johannesburgu- przejazd przez centrum miasta, oglądanie historycznych oraz najnowszych budynków jak ratusz, budynki sądu, dworca i giełdy, budynek diamentowy i siedziby głównych banków Następnie udajemy się do Pretorii, gdzie zwiedzamy plac Kościelny z pomnikiem wieloletniego prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej, Paula Krugera, a potem będziemy mieli możliwość podziwiać panoramę miasta przed budynkami Unii Południowoafrykańskiej, gdzie jest obecnie siedziba Rządu. Wizyta w hurtowni z dziełami afrykańskiej sztuki ludowej. Następnie transfer na lotnisko i wylot do Polski.

15. DZIEŃ: Przylot do Polski

CENA OBEJMUJE:

 • 12 noclegów w pok. 2-os. w hotelach i lodgach 3-4*
 • wyżywienie: – śniadania w dniach 2-14
  – obiadokolacje w dniach 12-13
 • program turystyczny
 • przejazdy klimatyzowanym samochodem lub minibusem wg programu
 • transfery lotnisko – hotel – lotnisko
 • opiekę polskojęzycznego pilota podczas trwania całej wycieczki

 

CENA NIE OBEJMUJE:

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)
 • biletów wstępu do parków i zwiedzanych obiektów, lokalnych opłat, oraz napiwków dla kierowców i bagażowych na lotniskach i w hotelach – płatne pilotowi jako pakiet 500 US$
 • przelotu na trasie Nampula – Beira – ok. US$ 150 (może ulec zmianie)
 • przelotów z Polski
 • lunchów i obiadokolacji
 • napoi chłodzących i alkoholowych
 • zajęć fakultatywnych w Inhassoro
 • napiwków prywatnych i w restauracjach
 • ubezpieczeń zdrowotnych i innych
 • ubezpieczeń od zniszczenia bagażu
 • opłat wizowych