Pakistan — kraj zupełnie w Polsce nieznany. Jego historia liczy sobie ponad cztery tysiące lat. Oczywiście nie jako państwa, lecz kwitnących tam niegdyś cywilizacji. Cywilizacji położonych w dolinie potężnej azjatyckiej rzeki — Indusu. Ludne, tajemnicze miasta Harappa, czy Mohendżo Daro, do dziś imponują swoją wielkością i stopniem rozwoju. Z subkontynentu indyjskiego wywędrował w świat buddyzm. Wspaniałe zabytki buddyjskie także znajdują się na trasie naszej podróży. Panowanie dynastii Wielkich Mogołów pozostawiło po sobie przepiękne ogrody, forty, mauzolea i meczety nawiązujące do dziedzictwa kultury perskiej. Przyniosło ono także nową religię — islam. Dziś Pakistan jest po Indonezji, drugim, najludniejszym państwem muzułmańskim na świecie — liczy już 228 milionów ludzi. Znakomita większość z nich — 96%, wyznaje islam w wersji sunnickiej. Nie przeszkadza to w pełnieniu najwyższych nawet funkcji politycznych kobietom — do czasu śmierci w zamachu, premierem kraju była słynna Benazir Bhutto. Pakistan jest dziś stabilną demokracją, a rządy sprawuje były sportowiec, kapitan narodowej reprezentacji krykieta, popularny Imran Khan. Skonfliktowany z sąsiednimi Indiami kraj, posiada broń atomową, deklarując jednocześnie obronny charakter swojego programu zbrojeniowego. Gospodarka, to głównie rolnictwo, korzystające z ciepłego klimatu i dostatku wody, rozprowadzanej największymi na świecie systemami irygacyjnymi. W jego pejzażu dominują niziny, ale znajdziemy tu i pustynie, a przede wszystkim wspaniałe łańcuchy górskie. Karakorum, Hindukusz i Himalaje leżą po części w Pakistanie, a ich królem jest K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi (8611 m).
Pakistan jest krajem paradoksów. Jego założyciel Muhammad Ali Jinnah wcale nie chciał separacji z Indiami. Dziś zwany Ojcem Narodu — Baba-e Kaum jest czczony mimo, że nie żałował sobie cygar, ani whisky. Sama nazwa Pakistan oznacza „ Kraj ludzi czystych (duchem)” i bierze się od początkowych liter prowincji wchodzących w jego skład. Nowożytna historia kraju, zaczęła się w 1947 r., podziałem imperialnych Indii Brytyjskich. Towarzyszyły jej krwawe konflikty z niepodległymi już Indiami, rozpad dwuczłonowego państwa i powstanie Bangladeszu, wreszcie wojskowe zamachy stanu i konflikty wewnętrzne. Pakistan jest aktywny w polityce międzynarodowej, jako dawny przeciwnik ZSRR w konflikcie afgańskim i protektor współczesnych talibów władających Afganistanem. Nie spotkamy tu jednak brodatych fundamentalistów potrząsających kałasznikowami. Młode społeczeństwo jest ciekawe obcych i przyjaźnie nastawione wobec turystów. Obowiązuje tu honorowy kodeks zwany Pasztunwali nakazujący miejscowym gościnność i opiekę nad przyjezdnymi.
Wybierz termin
7150 PLN + 2185 USD
* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.
OFERTA WYMAGA REKALKULACJI
dokonamy aktualizacji ceny po kontakcie - po wskazaniu dat
Kiedy najlepiej wyjechać:
Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
1. DZIEŃ: Warszawa
Wylot z Warszawy. Przelot z przesiadką do Islamabadu.
2. DZIEŃ: Islamabad
Przylot do Islamabadu. Transfer do hotelu. Po krótkim odpoczynku zwiedzanie miasta. Na początek zobaczymy meczet Króla Faisala, który znajduje się u stóp wzgórza Margala. Jest to jeden z największych meczetów Azji Południowej. Meczet Króla Fajsala został zaprojektowany przez tureckiego architekta Vedata Dalokaya i ma kształt przypominający pustynny namiot Beduinów, otoczony czterema 88 metrowymi. Następne miejsce jakie zobaczymy to Shakarparian (znany również jako Shakarparian Hills) to wzgórze i park narodowy położony w pobliżu węzła Zero Point w Islamabadzie w Pakistanie.Znajduje się tu Pomnik Pakistanu i Muzeum Pomnika Pakistanu. Kolejne miejsce jakie zobaczymy to Margalla Hills, jest to pasmo wzgórz w Parku Narodowym Margalla Hills na północnym skraju Terytorium Stołecznego Islamabadu. Jest to część pogórza Himalajów. Jest to pasmo z wieloma dolinami oraz wysokimi górami. Krótki spacer i obserwacja z punktu widokowego. Po powrocie do Islamabadu przejazd ulicą na której znajdują się monumentalne budynki rządowe. Powrót hotelu. Kolacja.
3. DZIEŃ: Islamabad – Taxila – Swat
Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Swat. Po drodze postój w muzeum w Taxila. To starożytna stolica wschodniego Pendżabu, kraju między rzekami Indus i Hydaspes. Kolekcja znajdująca się w muzeum koncentruje się głównie na sztuce Gandharan, sięga 600 lub 700 lat p.n.e. Następnie postój na stanowisku archeologicznym w Sirkap. Ostatnie miejsce jakie obaczymy tego dnia to ruiny buddyjskiego klasztoru. Zostały one wpisane na listę UNESCO. Przejazd do hotelu do Swat. Kolacja. Nocleg.
4. DZIEŃ: Swat – Chitral
Po śniadaniu przejazd na północ kraju do Chitral, z postojami na zdjęcia. Otaczają nas piękne górskie krajobrazy. Po przyjedzie kolacja i nocleg.
5. DZIEŃ: Bamburet
Po śniadaniu przejazd do urokliwej Doliny Bamburet. Ze swoimi lśniącymi strumieniami, niewyraźnymi pagórkami, lasami morwowymi, morelowymi i pekanowymi, szerokimi widokami na góry oraz żółtymi i zielonymi polami, uważana jest przez każdego za najdoskonalsza I najpiękniejsza doline w regionie. Udział w fesiwalu, który ma miejsce w ioskach. Przejazd do Chitral. Kolacja. Nocleg
6. DZIEŃ: Rambur
Po śniadaniu dalszy przejazd jeepami do Rampur, w którym w tym czasie odbywa się festiwal. Wieczorem przejazd do hotelu. Kolacja. Nocleg.
7. DZIEŃ: Ayun – Garam Chashma
Śniadanie. Przejazd do Garam Chashma po drodze gorące żródła i wizyta w meczecie Shahi. Wizyta w Parku Narodowym Gol. Po przyjeżdzie do hotelu kolacja i nocleg.
8. DZIEŃ: Garam Chashma – Mastuj
Po śniadaniu będziemy wjeżdżać na Przełęcz Zani 3811 m n p.m. Podziwiamy zapierające dech w piersiach widoki. Kumulacją tych widoków jest góra Tirch Mir 7708 m npm. Przejazd do Mastuj na nocleg. Kolacja
9. DZIEŃ: Mastuj – Shandur – Gupis
Po śniadaniu dalsza droga przez majestatyczne góry. Docieramy do Przełęcz Shandur, która często nazywa jest „Dachem Świata”. W tym wyjątkowym miejscu co roku odbywa się turniej polo. Przejazd do Gupis. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja.
10. DZIEŃ: Gupis – Gilgit – Hunza
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Gupis, gdzie znajduje się fort obronny. Zobaczymy tez muzeum archeologiczne. Główna atrakcja to wyrzeźbiony obraz wielkiego stojącego Buddy na klifie. Odwiedzimy Ole Raja bazar, a także zobaczymy stary, wiszący most. Przejazd do Hunza. Kolacja.
11. DZIEŃ: Hunza
Po śniadaniu zapoznamy się z najważniejszymi atrakcjami Doliny Hunza. Zobaczymy Altit fort oraz fort Baltit.
Następnie udamy się na Karimabad bazar. Po powrocie do hotelu. Kolacja.
12. DZIEŃ: Khunjerab
Po śniadaniu kierujemy się do przełęczy Khunjerab 4700 m npm. Poruszamy się jedną z najwyżej położonych dróg na świecie. Oglądanie mostów Hussaini, lodowca Passu. Powót o hotelu na nocleg. Kolacja
13. DZIEŃ: Hunza – Chilas
Po śniadaniu przejazd Karakoram highway, najwyżej położoną trasą na świecie. Towarzyszą nam nieziemskie widoki. Możemy zobaczyć górę Rakaposhi 7788 m npm oraz Nanga Parbat. Przyjazd do Chilas na nocleg. Kolacja.
14. DZIEŃ: Chilas – Islamabad
Po śniadaniu udajemy się w drogę powrotną do Islamabadu. Przyjazd do hotelu. Kolacja.
15. DZIEŃ: Islamabad
Transfer na lotnisko. Przelot do Polski
CENA OBEJMUJE:
- przelot samolotem rejsowym z przesiadką na trasie Warszawa – Islamabad – Warszawa
- przejazdy minivanem z klimatyzacją, po drogach górskich przejazdy jeepami (z wojskową asystą)
- zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych hotelach 3+*/4*/4+*
- śniadania i kolacje każdego dnia
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota Opal Travel oraz angielskojęzycznych przewodników lokalnych
- ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)
CENA NIE OBEJMUJE:
- wizy do Pakistanu – wystawiana w Ambasadzie w Warszawie
- obiadów, napojów do kolacji
- zwyczajowych napiwków dla kierowców, przewodników, bagażowych ok. 4 USD/os. dziennie
- opłat za atrakcje fakultatywne