dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Pakistan – W wysokogórskiej krainie wróżek

Cena:

-1300 GBP (funt brytyjski) od osoby

Ta wycieczka skierowana jest do osób pełnych wigoru, którym nie straszne są trekkingi wysokogórskie, noclegi na dużych wysokościach (3300m n.p.m.) czy przejazdy słynną autostradą Karakorum. Nie trzeba być jednak wybitnie sprawnym fizycznie – „przeciętny” podróżnik bez problemu podoła tej trasie. Trasa wyprawy biegnie przez północny Pakistan, pełen fascynujących kontrastów: naturalnych krajobrazów, zabytkowej architektury, milionowych miast i małych prowincjonalnych wiosek, gdzie każdy dzień podróży będzie nowym odkryciem. Podczas wyprawy nie tylko odwiedzimy nowoczesny Islamabad i pobliskie wzgórza, ale dotrzemy też do jednego z najczęściej odwiedzanych rejonów Pakistanu: Doliny Hunza, dawnego księstwa muzułmańskiego, które otoczone jest szczytami Karakorum. Przejdziemy się najniebezpieczniejszym mostem świata i odwiedzimy kraniec kraju: granicę chińsko-pakistańską. Zobaczymy nie tylko naturalne piękno Pakistanu, ale poznamy też jego bogatą kulturę i zwyczaje z bliska. Będziemy nocować na wysokości 3300 m n.p.m. z widokiem na ośmiotysięcznik Nanga Parbat i poznamy dolinę zamieszkałą przez mniejszość narodową Pakistanu. Odkryjemy niesamowitą otwartość i gościnność mieszkańców Pakistanu.

Wybierz termin

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

Dzień 1 Spotkanie ze stolicą

Pierwsze spotkanie ze stolicą Pakistanu – Islamabad. Na początku dnia wymiana waluty na rupie pakistańskie. Wizyta w jednym z największych meczetów świata w kształcie pustynnego namiotu Beduinów – Faisal Masjid, nazwanym na cześć saudyjskiego króla, który sfinansował jego budowę. Następnie bajkowy ogród Daman-e-Koh z panoramą całego miasta – miejsce popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i gości. Po południu wycieczka na wiktoriańską stację kolejową Golra Shariff, która jest zarówno muzeum, jak i działającą stacją. Zakwaterowanie w Islamabadzie.

Dzień 2 Przejażdżka Karakorum Highway – pobyt nad jeziorem Saif-ul-Maluk

Dzień przeznaczony na podróż autobusem z prywatnym kierowcą do leżącej nad rzeką Kunhar, przy autostradzie Karakorum, miejscowości Naran (ok. 6 godzin). Obiad i przejazd (ok. 45 min) nad górskie jezioro Saif-ul-Maluk ze spektakularnymi widokami. Następnie podróż w okolice jeziora Lulusar (1 godzina), zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 3 Pełna przygód jazda 4×4 i trekking do Fairy Meadows

Po śniadaniu przejazd do leżącego nad Indusem, bezpośrednio przy autostradzie Karakorum, Raikot Bridge (ok. 2.5 godziny). Raikot Bridge stanowi świetną bazę wypadową do punktów widokowych ośmiotysięcznika Nanga Parbat. Samochody terenowe z napędem na cztery koła zabiorą nas w podróż ku Bajkowym Łąkom. Pełna wrażeń, kręta górska trasa wzdłuż malowniczych skał trwająca ok. 1,5 godziny. Następnie spokojny trekking w górę (2-3 godziny), po drodze lasy, rwące strumienie i widoki na majestatyczny lodowiec. Zakończenie dnia na wysokości 3300 m n.p.m. na bajkowym Fairy Meadows z widokiem na ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Wieczorem klimatyczne ognisko w towarzystwie legendarnych górskich wróżek, które wg lokalnych przekazów schodzą nocami ze szczytów gór na polany Fairy Meadows.

Dzień 4 Bajkowy trekking do himalajskiej bazy

Tuż po pięknym wschodzie słońca oświetlającym szczyty „Nagiej Góry” wymarsz w stronę punktu widokowego Nanga Parbat – Beyal Camp (ok. 2 godziny) i do Base Camp (3900 m n.p.m.) (ok. 2-3 godziny), który stanowi bazę wypadową dla Himalaistów przygotowujących się do zdobycia Nanga Parbat. Po degustacji lokalnego posiłku przygotowanego w chatce himalajskiej bazy, powrót do Fairy Meadows (ok. 4 godziny). Opcjonalnie, zamiast trekkingu – relaks i spacer po Fairy Meadows, umożliwiający zapoznanie się z kulturą ludzi gór oraz podziwianie ośnieżonych szczytów, lodowca i dziewiątego, najwyższego szczytu świata lub wycieczka na koniach (nie trzeba umieć jeździć, będzie przewodnik, który prowadzi konie) do wioski Beyal Camp (około godzina jazdy), który stanowi pierwszy punkt trasy Himalaistów przygotowujących się do zdobycia Nanga Parbat. Odpoczynek w wiosce zamieszkałej przez pakistańskich górali, lokalny posiłek wege z warzyw rosnących w wiosce oraz wyjątkowa herbatą górska. Czas wolny: możliwość spacerowania i odpoczynku.

Dzień 5 Podróż do Gilgit: dawnej ostoi Buddyzmu

Po śniadaniu spacer do Reflection Lake, w którym odbija się Nanga. Pożegnanie z Fairy Meadows i trekking w dół (ok. 1.5 godziny), a następnie przesiadka do samochodów terenowych i zjazd do bazy jeepów (ok. 1.5 godziny). Po chwili odpoczynku, podróż do Gilgit przez ostoję dzikiej przyrody: Astore Wildlife Sanctuary, będącej domem dla m.in. pantery śnieżnej, niedźwiedzia himalajskiego czy markura śruborogiego, który jest narodowym zwierzęciem Pakistanu. Po drodze miasteczko Juglot, z wyjątkowym punktem widokowym, gdzie łączą się 3 największe łańcuchy górskie świata: Himalaje, Karakorum i Hindukusz. Wizyta w punkcie widokowym Rakaposhi, gdzie znajduje się druga najdłuższa tyrolka (zipline) w Pakistanie. Zależnie od możliwości – dodatkowa opcja przejechania się tyrolką z widokiem na jedną z najwyższych szczytów świata – Rakaposhi. Dalsza droga do doliny Hunza (około 1 godzina). Zakwaterowanie w hotelu nad jeziorem Attabad.

Dzień 6 Podróż do Chin przez najniebezpieczniejszy most świata

Po śniadaniu przejazd nad jezioro Attabad, zwane najpiękniejszym jeziorem Pakistanu, które powstało w wyniku tragicznego osuwu ziemi. Magiczny rejs po jeziorze, z zachwycającą panoramą gór nad turkusową wodą. Następnie wyprawa na kraniec Pakistanu do Przełęczy Khunjerab, która znajduje się na wysokości 4693m n.p.m. i jest częścią popularnej autostrady Karakorum. Jest to najwyżej położona, utwardzona granica międzynarodowa z ciekawą atrakcją – bankomatem położonym najwyżej na świecie. Po powrocie możliwość spróbowania lokalnego ciasta z morelami i dań z sosem morelowym (zależne od dostępności). Następnie przejazd nad most Hussaini Suspension Bridge, zwanego najniebezpieczniejszym mostem świata. Dla chętnych: wejście i spacer po moście z widokiem na 18-kilometrowy lodowiec Passu. Po drodze przerwa na zdjęcia w najpiękniejszym punkcie, gdzie Passu Cones widoczne są z autostrady Karakorum. Zakwaterowanie w hotelu w dolinie Hunza.

Dzień 7 Królestwo Hunzy i trekking na lodowiec

Śniadanie i przejazd (około 1 godziny) do malowniczej i „surowej” doliny Hopper położonej jest na wysokości 2800 m n.p.m. Niesamowity trekking na lodowiec Hopper (około 1.5 godziny w dwie strony). Następnie powrót do doliny Hunza i obiad w typowej hunzańskiej restauracji. Zakupy na lokalnym bazarze Karimabad, z możliwością zakupu pamiątek, pakistańskiego rękodzieła, ręcznie szytych, tradycyjnych ubrań i kaszmirowych szali oraz aromatycznych, lokalnych przypraw. Zwiedzanie imponującej fortecy Mirów Hunzy: Altit Fort. Wieczorny przejazd do doliny Skardu (5 godzin). Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 8 Wysokogórska zimna pustynia i Dolina Shigar położona wzdłuż dawnego Jedwabnego Szlaku

Wizyta w Shagri-la Resort (możliwość rejsu po jeziorze), a następnie przejazd do fortu sprzed 600 lat oraz zwiedzanie urokliwego, drewnianego meczetu Amburiq – jednego z najstarszych w Baltistanie. Następnie wycieczka na jedną z najwyższych i najzimniejszych pustyń świata – Zimną Pustynię. Możliwa wycieczka jeepami po wydmach, spacer lub przejażdżka quadem czy lot paralotnią. Powrót do hotelu i zakwaterowanie.

Dzień 9 Podróż do stolicy: Islamabad

O poranku, przejazd na lotnisko w Skardu. Podróż samolotem z widokiem na Nangę Parbat do Islamabadu (ok. 1 godzina). Po dotarciu do Islamabadu, podróż autobusem do Lahore.
W razie odwołanego lotu ze Skardu do Islamabadu: przejazd autobusem ze Skardu do Islamabadu i podróż do Lahore następnego dnia.
W razie odwotanego lotu ze Skardu do Islamabad: przejazd autobusem
ze Skardu do Islamabadu i podróż do Peshawar nastepnego dnia.

Dzień 10 Lahore: serce Pakistanu i wzniosły pokaz patriotyzmu na granicy z Indiami

Zwiedzanie kulturalnej stolicy Pakistanu, gdzie kolonialna architektura przeplata się z meczetami i zabytkami z czasów Wielkich Mogołów. Zwiedzanie majestatycznego fortu Lahore, który znajduje się na liście UNESCO oraz sąsiadującego meczetu Cesarskiego. Następnie jedyna w swoim rodzaju ceremonia opuszczenia flagi na granicy Pakistanu z Indiami – Wagah Border. W końcu: przejażdżka ulicami chaotycznego Lahore w stylu lokalnym, czyli Tuk Tukiem. Wieczorem kolacja na tętniącej życiem, pełnej restauracji i barów ulicy Food Street oraz spacer po barwnym i aromatycznym starym mieście. Zakwaterowanie w Lahore.

Dzień 10 Peshawar – afganskie sąsiedztwo (dzień alternatywny)

Przejazd do Peshawar (3h). Zwiedzanie miasta, które przypomina kulturą,
zabudowaniem pobliski Afganistan. Jest jednym najstarszych miast Azji Potudniowej. Wizyta na bazarze Namak Mandi Bazar oraz spacer kretymi uliczkami i wizyta w ukrytym posród gwarnego miasta meczetu Mahabat Khan. Nastepnie wizyta w muzeum Sethi House. Zakwaterowanie w Peshawarze.

Dzień 11 Rawalpindi i ostatnie zakupy

Przejazd autokarem do Rawalpindi (około 4 godzin) i zwiedzanie bliźniaczego miasta Islamabadu. Wizyta na największym, najstarszym i najbardziej ruchliwym targu w Rawalpindi – Raja Bazaar, czyli czas na lokalne zakupy. Wieczorem pożegnalna kolacja z widokiem na cały Islamabad oraz wymiana walut. Transport na lotnisko w Islamabadzie i powrót do Polski w godzinach nocnych.

Cena zawiera:
• wszystkie transfery niezbędne do realizacji programu
• wynajęty bus z prywatnym kierowcą
• bilety wstępu na atrakcje zawarte w programie wycieczki
• wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
• napoje: pitna woda + 1 napój do każdego posiłku
• zakwaterowanie w hotelach w pokojach dwuosobowych (pokój jednoosobowy dostępny za dodatkową opłatą 200GBP)
• zaproszenie wizowe i instrukcje wizowe (film z wyjaśnieniami)
• opiekę pilota
• przewodników lokalnych
• składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny
Fundusz Pomocowy
• ubezpieczenie podróżne KL, NNW, BP i OC wg sum zawartych
w umowie
Cena nie zawiera:
• ceny wizy 35USD
• aplikacji o wizę w imieniu klienta (dodatkowe 15 GBP za osobę)
• lotów międzynarodowych
• wstępu do Parku Narodowego Khunjerab (ok. 16 GBP)
• zwyczajowych napiwków dla kierowców i przewodników
• innych niewymienionych świadczeń i dodatkowych atrakcji
• testów PCR potrzebnych do wjazdu do Pakistanu

Informacje wizowe:

Do przekroczenia granicy pakistańskiej przez obywateli Polski konieczny jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz wiza. Koszt wizy: 150 zł. Wiza dla obywateli Polski to wiza elektroniczna, na którą aplikuje się online na stronie:
https://visa.nadra.gov.pk/e-visa/

Obywatele 65 krajów, w tym Polski, mogą aplikować również o wizę: Visa in your Inbox (35$) (polecamy tę opcję). Aplikację trzeba złożyć na maks. 72 godziny przed wylotem. Otrzymuje się maila autoryzacyjnego na adres mailowy podany przy aplikacji (valid ETA). Podróż do Pakistanu można odbyć, jeśli otrzyma się takiego maila. Wiza będzie wydana po przylocie (on arrival).

Można również aplikować o zwykłą wizę turystyczną (nie VISA IN YOUR INBOX). Na wydanie takiej wizy czeka się 7 do 10 dni roboczych. Wizę otrzymuje się online, należy ją wydrukować i wziąć ze sobą na lotnisko.

Dokumenty wizowe:

1. Kolorowy skan paszportu
2. 1 aktualne, kolorowe zdjęcie
3. Zaproszenie wydane przez biuro podróży w Pakistanie (zapewniamy)
4. Paszport właściciela biura podróży w Pakistanie
(zapewniamy)

Informacje zdrowotne:

Podczas wyjazdu mogą obowiązywać nakazy i obostrzenia związane z aktualną sytuacją epidemiczną. Niezaszczepieni uczestnicy muszą się liczyć z koniecznością posiadania aktualnego testu PCR w języku angielskim, z kodem QR (wykonany maksymalnie 72 godzin przed lądowaniem w Pakistanie)
Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie potrzebują testu PCR, wymagany jest ważny certyfikat szczepień.
Przed lotem należy zainstalować aplikację telefoniczną PassTrack z wszystkimi informacjami dot. podróży i wydrukować wypełniony formularz. Zasady zmieniają się – należy zapoznać się z aktualnymi wytycznymi i zasadami dla podróżnych znajdującymi się na portalu MSZ – Polak za granicą: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/pakistan.