Pakistan — kraj zupełnie w Polsce nieznany. Jego historia liczy sobie ponad cztery tysiące lat. Oczywiście nie jako państwa, lecz kwitnących tam niegdyś cywilizacji. Cywilizacji położonych w dolinie potężnej azjatyckiej rzeki — Indusu. Ludne, tajemnicze miasta Harappa, czy Mohendżo Daro, do dziś imponują swoją wielkością i stopniem rozwoju. Z subkontynentu indyjskiego wywędrował w świat buddyzm. Wspaniałe zabytki buddyjskie także znajdują się na trasie naszej podróży. Panowanie dynastii Wielkich Mogołów pozostawiło po sobie przepiękne ogrody, forty, mauzolea i meczety nawiązujące do dziedzictwa kultury perskiej. Przyniosło ono także nową religię — islam. Dziś Pakistan jest po Indonezji, drugim, najludniejszym państwem muzułmańskim na świecie — liczy już 228 milionów ludzi. Znakomita większość z nich — 96%, wyznaje islam w wersji sunnickiej. Nie przeszkadza to w pełnieniu najwyższych nawet funkcji politycznych kobietom — do czasu śmierci w zamachu, premierem kraju była słynna Benazir Bhutto. Pakistan jest dziś stabilną demokracją, a rządy sprawuje były sportowiec, kapitan narodowej reprezentacji krykieta, popularny Imran Khan. Skonfliktowany z sąsiednimi Indiami kraj, posiada broń atomową, deklarując jednocześnie obronny charakter swojego programu zbrojeniowego. Gospodarka, to głównie rolnictwo, korzystające z ciepłego klimatu i dostatku wody, rozprowadzanej największymi na świecie systemami irygacyjnymi. W jego pejzażu dominują niziny, ale znajdziemy tu i pustynie, a przede wszystkim wspaniałe łańcuchy górskie. Karakorum, Hindukusz i Himalaje leżą po części w Pakistanie, a ich królem jest K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi (8611 m).
Pakistan jest krajem paradoksów. Jego założyciel Muhammad Ali Jinnah wcale nie chciał separacji z Indiami. Dziś zwany Ojcem Narodu — Baba-e Kaum jest czczony mimo, że nie żałował sobie cygar, ani whisky. Sama nazwa Pakistan oznacza „ Kraj ludzi czystych (duchem)” i bierze się od początkowych liter prowincji wchodzących w jego skład. Nowożytna historia kraju, zaczęła się w 1947 r., podziałem imperialnych Indii Brytyjskich. Towarzyszyły jej krwawe konflikty z niepodległymi już Indiami, rozpad dwuczłonowego państwa i powstanie Bangladeszu, wreszcie wojskowe zamachy stanu i konflikty wewnętrzne. Pakistan jest aktywny w polityce międzynarodowej, jako dawny przeciwnik ZSRR w konflikcie afgańskim i protektor współczesnych talibów władających Afganistanem. Nie spotkamy tu jednak brodatych fundamentalistów potrząsających kałasznikowami. Młode społeczeństwo jest ciekawe obcych i przyjaźnie nastawione wobec turystów. Obowiązuje tu honorowy kodeks zwany Pasztunwali nakazujący miejscowym gościnność i opiekę nad przyjezdnymi.
Wybierz termin
6990 PLN + 1890 USD
6990 PLN + 1890 USD
6990 PLN + 1890 USD
6990 PLN + 1890 USD
* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.
OFERTA WYMAGA REKALKULACJI
dokonamy aktualizacji ceny po kontakcie - po wskazaniu dat
Kiedy najlepiej wyjechać:
Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
1. DZIEŃ: Warszawa — Islamabad
Zbiórka na lotnisku w Warszawie — hala odlotów przy stanowisku OPAL TRAVEL. Wylot do Islamabadu z przesiadką w jednym z europejskich/azjatyckich portów lotniczych.
2. DZIEŃ: Islamabad
Przylot do Islamabadu w godz. nocnych lub nad ranem. Transfer do hotelu. Odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie Islamabadu: kosmiczny meczet Fajsala, imponujący Pomnik Niepodległości Pakistanu — National Monument, wzgórza Margalla z punktem widokowym, malownicza wioska Saidpur. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.
3. DZIEŃ: Islamabad — Swat
Przejazd Islamabad — dolina Swat – dzień buddyjski, zabytki państwa Gandhary — Taxila i Takhti Bahi z listy UNESCO. Po drodze zwiedzanie: muzeum Taxila, miasto buddyjskie Sirkap, klasztor buddyjski Jaulian, następnie przejazd do Takhti Bahi — słynny monastyczny kompleks z listy UNESCO. Kolacja i nocleg w górskiej dolinie Swat, okolice miasta Mingora.
4. DZIEŃ: Swat — Peszawar
Po drodze – Muzeum doliny Swat w Mingora, stupa buddyjska w Butkara, kontynuacja przejazdu do Peszawaru, miasta położonego 60 km od granicy afgańskiej, po przyjeździe zwiedzanie bazaru Kissa Kwani, Stare Miasto, meczet Mohabat Khan. Kolacja i nocleg w Peszawarze.
5. DZIEŃ: Peszawar — Lahore
Po drodze — zwiedzanie Rochtas Kila — doskonale zachowanego fortu z listy UNESCO. Kolacja i nocleg w Lahore.
6. DZIEŃ: Lahore (Lahaur)
Lahore — zwiedzanie miasta — Muzeum Lahore, Lahaur Kila — słynny fort Lahore z listy UNESCO, olbrzymi meczet Badshahi, perła techniki pietra dura — Mauzoleum cesarza Jahangira, perskie ogrody Shalimar (lista UNESCO), po południu wyjazd do Wagah, na granicę pakistańsko – indyjską, uczestnictwo w ceremonii opuszczenia flagi na przejściu granicznym.
Uwaga! Realizacja w miarę dynamiki wciąż napiętej sytuacji politycznej między Pakistanem, a Indiami. Wieczorem koncert tradycyjnej muzyki sufickiej kawwali. Kolacja i nocleg w Lahore.
7. DZIEŃ: Lahore — Multan
Przejazd Lahore – Multan, po drodze zwiedzanie starożytnego miasta Harappa, po przyjeździe krótkie zwiedzanie Multan. Kolacja i nocleg w Multan.
8. DZIEŃ: Multan — Rahim Yar Khan
Przejazd Multan — Rahim Yar Khan, po drodze zwiedzanie Uch Shariff, fort Derawar. Kolacja i nocleg w Rahim Yar Khan.
9. DZIEŃ: Rahim Yar Khan — Larkana
Przejazd Rahim Yar Khan — Larkana, po drodze zwiedzanie muzeum i ruin miasta Mohendżo Daro z listy UNESCO. Kolacja I nocleg w Larkana.
10. DZIEŃ: Larkana — Hyderabad
Przejazd Larkana — Hyderabad, po drodze zwiedzanie fortu Kot Diji, następnie miasto Sehwan Shariff, a w nim mauzoleum sufickiego świętego Lal Shabaz Qalandar, zagubione w interiorze jezioro Manchara. Kolacja i nocleg w Hyderabad
11. DZIEŃ: Hyderabad — Karachi
Przejazd Hyderabad — Karachi, w Hyderabad zwiedzanie Mauzoleum Mian Ghulam Shah Kalkhoro. Po drodze miasto Thatta, a w nim meczet Szach Jahan, olbrzymia nekropolia Makli z listy UNESCO — koronkowe grobowce Chaukundi. Kolacja i nocleg w Karachi.
12. DZIEŃ: Karachi
Zwiedzanie miasta Karachi: Muzeum Narodowe, słynna plaża Clifton Beach, barwne muzeum etnograficzne Mohatta Palace, bazary: Cooperative lub kolonialny bazar Empress (Cesarzowej), mauzoleum Quaid-i-Azam, ojca założyciela Pakistanu — Jinnaha. Czas wolny. Pożegnalna kolacja. Pokoje zarezerwowane w hotelu do momentu transferu na lotnisko. W nocy transfer na lotnisko i wylot do kraju.
13. DZIEŃ: Karachi — Warszawa
Nocny wylot do Polski z przesiadką w jednym z europejskich/azjatyckich portów lotniczych. Przylot do Warszawy.
CENA OBEJMUJE:
- przejazdy minivanem z klimatyzacją, po drogach górskich przejazdy jeepami
- zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych hotelach 3+*/4*/4+*
- śniadania i kolacje każdego dnia
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
- opiekę angielskojęzycznych przewodników lokalnych
- ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)
CENA NIE OBEJMUJE:
- wizy do Pakistanu – wystawiana w Ambasadzie w Warszawie
- obiadów, napojów do kolacji
- zwyczajowych napiwków dla kierowców, przewodników, bagażowych ok. 4 USD/os. dziennie
- opłat za atrakcje fakultatywne
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 695 USD