dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Bajkał to najstarsze, najgłębsze i magazynujące największą ilość wody słodkowodne jezioro naszej planety. To także jezioro święte, od pokoleń otaczane przez mieszkańców Syberii czcią. Aż 60 procent występujących tu gatunków flory i fauny stanowią endemity, wśród których najciekawsze to foka bajkalska i omul bajkalski. W Irkucku – historycznej stolicy Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu przespacerujemy się urokliwymi uliczkami miasta, zobaczymy zabytkowe cerkwie i kościół, postaramy się także odnaleźć wciąż jeszcze widoczne ślady polskich zesłańców. Po przyjeździe nad Bajkał odwiedzimy Listwiankę, położoną w pobliżu miejsca, gdzie z Bajkału wypływa rzeka Angara. Zwiedzimy skansen dawnej architektury syberyjskiej w Talcy i Muzeum Bajkału. Przejedziemy Koleją Krugobajkalską i odwiedzimy uzdrowiskową miejscowość Arszan. Udamy się do Wierszyny – “polskiej wsi” nad Bajkałem, w której większość mieszkańców stanowią potomkowie osadników z Polski. Poznamy położoną na jeziorze wyspę Olchon, słynącą z imponujących widoków oraz pradawnych miejsc kultu. Udamy się na objazd najciekawszych atrakcji wyspy, skosztujemy lokalnej kuchni z przepysznymi miejscowymi rybami oraz zupą ucha. Skorzystamy też z bani – tradycyjnej rosyjskiej sauny. Udamy się w rejs po Bajkale a po dopłynięciu do ‘Ust Barguzina odwiedzimy Półwysep Świętoj Nos. W okolicy Ułan Ude odwiedzimy buddyjski dacan w Iwołgińsku oraz miejscowość Tarbagataj, w której będziemy mieć niezwykłą okazję do poznania kultury staroobrzędowców. Na odcinku Ułan-Ude – Irkuck przejedziemy słynną Koleją Transsyberyjską wzdłuż brzegów Bajkału. W trakcie pobytu będziemy mieć okazję do skosztowania przysmaków kuchni syberyjskiej oraz obcowania z niezwykle gościnnymi mieszkańcami tamtych stron.

Wybierz termin

5000 PLN +1550 EUR

5000 PLN +1550 EUR

5000 PLN +1550 EUR

5000 PLN +1550 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – Irkuck
Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie. Wylot samolotem do Irkucka z przesiadką w Moskwie.

2. DZIEŃ: Irkuck
Rano przylot do Irkucka. Spotkanie z lokalnym polskojęzycznym przewodnikiem. Transfer do hotelu i czas wolny na odpoczynek. Spacer po Irkucku – historycznym sercu Syberii i ważnym ośrodku gospodarczym, kulturalnym i naukowym. Zwiedzanie najważniejszych atrakcji tego ponad półmilionowego miasta. Od początku swojego istnienia, to znaczy od połowy XVII wieku Irkuck stanowił ważny ośrodek w wymianie handlowej z Mongolią i Chinami. Zobaczymy najważniejsze cerkwie, synagogę i meczet, budynek dawnego polskiego kościoła oraz przepiękne drewniane domy w tak zwanym stylu syberyjskim (między innymi najpiękniejszy budynek ze zdobieniami w tak zwanym stylu koronkowym: Dom Europa). Odkryjemy tu także inne polskie ślady. Przespacerujemy się bulwarem nad Angarą – jedyną rzeką, która wypływa z Bajkału. Możliwość zakupu oryginalnych syberyjskich pamiątek na lokalnym targowisku. Wieczorem spacer po 130 kwartale, gdzie można podziwiać przykłady tradycyjnej irkuckiej architektury. Kolacja i nocleg w Irkucku.

3. DZIEŃ: Irkuck – Listwianka
Po śniadaniu wyjazd do Listwianki, położonej w pobliżu miejsca, gdzie rzeka Angara wypływa z Bajkału. Nazwa miejscowości pochodzi od rosyjskiej nazwy modrzewi, które rosną w okolicznej tajdze. Jest to ulubione miejsce weekendowego wypoczynku mieszkańców Irkucka. Po drodze zwiedzanie skansenu Talcy, gdzie zobaczymy przepiękne tradycyjne domostwa mieszkańców Syberii od XVII do XX wieku. Po przyjeździe do Listwianki wizyta w Muzeum Bajkału, które posiada bogatą ekspozycję na temat flory i fauny jeziora. Oglądniemy tu film pokazujący zapis zejścia na dno jeziora. Wieczorny spacer wzdłuż brzegu Bajkału, możliwość zakupu lokalnych pamiątek. Kolacja. Nocleg w Listwiance.

4. DZIEŃ: Listwianka – Kolej Krugobajkalska – Sludianka – Arszan
Śniadanie. Przeprawa promem a następnie przejazd historyczną kolejką bajkalską (linia Krugobajkalska) stanowiącą niegdyś część Kolei Transsyberyjskiej – najdłuższej kolei świata. Podziwianie pięknych widoków. Pociąg przejeżdża wzdłuż skalistych wybrzeży Bajkału, mijając liczne tunele. Przyjazd do Sludianki, która zasynęła z największego powstania zesłańców syberyjskich przeciwko caratowi (wybuchło w 1866 roku, walczyło w nim kilkuset Polaków). Obiad w trakcie przejazdu koleją. W miejscowości znajduje się interesujący dworzec kolejowy, zbudowany w całości z białego marmuru. Przejazd do miejscowości Arszan, nocleg.

5. DZIEŃ: Arszan – Dolina Tunkińska – Irkuck
Śniadanie. Pobyt w Dolinie Tunkińskiej (Tunkiński Park Narodowy), która słynie z pięknych górskich widoków pogranicza łańcuchów Sajanów i Chamar-Daban oraz gorących źródeł. Możliwość kąpieli termalnych i krótkich spacerów po okolicy. Obiad w tradycyjnej buriackiej restauracji. Wizyta w dacanie – świątyni buddyjskiej oraz w świętym miejscu wyznawców szamanizmu. Przejazd na nocleg do Irkucka.

6. DZIEŃ: Irkuck – Wierszyna – Olchon
Śniadanie, przejazd do Wierszyny – “polskiej wsi” pod Irkuckiem, założonej jeszcze w latach caratu (około 1910 roku) przez emigrantów z południa Polski (tereny pod zaborem rosyjskim). W Wierszynie i okolicznych wsiach mieszka łącznie około 300 polskich rodzin. Spacer po wsi, spotkanie z potomkami osadników z Polski. Wizyta w kościele katolickim, spotkanie z proboszczem oraz odwiedziny na polskim cmentarzu. Przejazd nad brzeg Bajkału. Przeprawa promem przez Małe Morze na Olchon – największą wyspę Bajkału, na której mieszka około 1500 osób, w większości Buriatów – ludu pokrewnego Mongołom. Kolacja, nocleg w kwaterze agroturystycznej na Olchonie.

7. DZIEŃ: Olchon
Po śniadaniu kilkugodzinna wycieczka krajoznawcza niezniszczalnymi samochodami marki UAZ po północnej części Olchonu aż na przylądek Mys Choboj. Postoje w najpiękniejszych punktach widokowych. Poznamy fascynujące prastare legendy związane z wyspą i jej mieszkańcami. Ucha – tradycyjna rosyjska zupa rybna w tracie wycieczki. Wieczorem spacer po Chużyrze – największej osadzie Olchonu. Zobaczymy serge – drewniane paliki – szamanistyczne wota tutejszych rodzin oraz otaczaną czcią Skałę Szamankę – jedno z najświętszych miejsc w azjatyckiej części Rosji, która jest niekwestionowanym symbolem Bajkału. Możliwość zakupu oryginalnych nadbajkalskich pamiątek w jednym z lokalnych sklepików. Wieczorem bania – tradycyjna rosyjska łaźnia parowa. Nocleg na Olchonie.

8. DZIEŃ: Olchon
Po śniadaniu wycieczka UAZ-ami do południowej części wyspy Olchon. Będziemy mieć okazję podziwiania pięknych krajobrazów i miejsc, gdzie odnaleziono ślady działalności człowieka pochodzących z pierwszych wieków naszej ery. Wieczorem czas wolny na spacery po wyspie. Kolacja i nocleg na Olchonie.

9. DZIEŃ: Olchon – Ust’ Barguzin
Śniadanie. Rejs przez cieśninę zwaną Małym Morzem (z możliwością oglądania skalistych przylądków Olchonu) a następnie przez Wielkie Morze do Zatoki Barguzińskiej. Wieczorem przypłynięcie do Ust’ Barguzina.
Zakwaterowanie w kwaterze agroturystycznej. Syberyjski drink powitalny “malenkiy stakanczik”, kolacja z tradycyjnych lokalnych przysmaków. Po kolacji przy korzystnej pogodzie podziwianie nadbajkalskiego zachodu słońca. Kolacja składająca się z rarytasów kuchni syberyjskiej. Ognisko nad brzegiem Bajkału a dla chętnych wspólna zabawa do późnych godzin nocnych.

10. DZIEŃ: okolice Ust’ Barguzina – Półwysep Światoj Nos
Śniadanie. Przejazd na Półwysep Światoj Nos, który jest zatopionym w jeziorze fragmentem grzbietu Gór Barguzińskich. Znajdziemy tu malownicze piaszczyste plaże oraz lasy tajgi. Przejazd do tradycyjnej wioski rybackiej Kurbylik. Podziwianie malowniczych widoków jeziora. Rejs statkiem do malowniczo położonej zatoki, przy której wybijają gorące źródła. Powrót do Ust-Barguzina, kolacja i nocleg.

11. DZIEŃ: Ust’ Barguzin – Sobór Strieteński – Goriaczińsk – Ułan Ude
Śniadanie, przejazd do XVIII-wiecznego Soboru Strieteńskiego. Krótki postój w uzdrowiskowej miejscowości Goriaczińsk. Przejazd malowniczą drogą wzdłuż Bajkału z przystankami w najpiękniejszych punktach widokowych. Przyjazd do Ułan Ude – stolicy autonomicznej Republiki Buriacji (w ramach Federacji Rosyjskiej), zwiedzanie najważniejszych atrakcji miasta: słynny pomnik głowy Lenina, Plac Rewolucji, cerkiew Hodegetrii oraz malowniczy „Arbat”. Wizyta w Muzeum Buriacji, w którym zapoznamy się z niezwykle ciekawą kulturą regionu. Kolacja i nocleg w Ułan Ude.

12. DZIEŃ: Ułan Ude – Iwołgińsk – Tarbagataj – Ułan Ude
Śniadanie. Przejazd do Iwołgińska, gdzie znajduje się najsłynniejszy dacan – świątynia wyznawców lamaizmu, czyli buddyzmu tybetańskiego, który wyznaje znaczna część mieszkańców Buriacji. Poznamy fascynującą historię tego obiektu. Ostatnia szansa na zakup pamiątek. Wycieczka do Tarbagataj, miejscowości zamieszkałej przez zabajkalskich starowierców. Unikalna szansa podejrzenia ich życia, wysłuchania koncertu staroruskich pieśni, zapoznania się z bogatymi zbiorami miejscowego muzeum. Kolacja oparta na przysmakach tradycyjnej kuchni starowierców. Powrót na nocleg do Ułan Ude.

13. DZIEŃ: Ułan Ude – Irkuck
Śniadanie. Przejazd Koleją Transsyberyjską w wagonach “plackartnyj” do Irkucka. Transfer do hotelu, kolacja pożegnalna w stylu syberyjskim. Nocleg w Irkucku.

14. DZIEŃ: Irkuck – Warszawa
Śniadanie. Przejazd na lotnisko, wylot do Warszawy z przesiadką w Moskwie. Przylot do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

  • noclegi w hotelach 3* w miastach oraz w kwaterach agroturystycznych na prowincji (pokoje 2-os. z łazienkami)
  • śniadania i obiady lub kolacje każdego dnia
  • transport na całej trasie zgodnie z programem

 

CENA NIE OBEJMUJE: