dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Bajkał to najstarsze, najgłębsze i magazynujące największą ilość wody słodkowodne jezioro naszej planety. To także jezioro święte, od pokoleń otaczane przez mieszkańców Syberii czcią. Aż 60 procent występujących tu gatunków flory i fauny stanowią endemity, wśród których najciekawsze to foka bajkalska i omul bajkalski. W Irkucku – historycznej stolicy Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu przespacerujemy się urokliwymi uliczkami miasta, zobaczymy zabytkowe cerkwie i kościół, postaramy się także odnaleźć wciąż jeszcze widoczne ślady polskich zesłańców. Po przyjeździe nad Bajkał odwiedzimy Listwiankę, położoną w pobliżu miejsca, gdzie z Bajkału wypływa rzeka Angara. Zwiedzimy skansen dawnej architektury syberyjskiej w Talcy i Muzeum Bajkału. Przejedziemy Koleją Krugobajkalską i odwiedzimy uzdrowiskową miejscowość Arszan. Udamy się do Wierszyny – “polskiej wsi” nad Bajkałem, w której większość mieszkańców stanowią potomkowie osadników z Polski. Poznamy położoną na jeziorze wyspę Olchon, słynącą z imponujących widoków oraz pradawnych miejsc kultu. Udamy się na objazd najciekawszych atrakcji wyspy, skosztujemy lokalnej kuchni z przepysznymi miejscowymi rybami oraz zupą ucha. Skorzystamy też z bani – tradycyjnej rosyjskiej sauny. Udamy się w rejs po Bajkale a po dopłynięciu do ‘Ust Barguzina odwiedzimy Półwysep Świętoj Nos. W okolicy Ułan Ude odwiedzimy buddyjski dacan w Iwołgińsku oraz miejscowość Tarbagataj, w której będziemy mieć niezwykłą okazję do poznania kultury staroobrzędowców. Na odcinku Ułan-Ude – Irkuck przejedziemy słynną Koleją Transsyberyjską wzdłuż brzegów Bajkału. W trakcie pobytu będziemy mieć okazję do skosztowania przysmaków kuchni syberyjskiej oraz obcowania z niezwykle gościnnymi mieszkańcami tamtych stron.

Wybierz termin

1290 EUR + 5500 PLN

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – IRKUCK
Spotkanie grupy na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie im. F. Chopina w Warszawie – hala odlotów przy stanowisku OPAL TRAVEL. Wylot z Warszawy do Irkucka.

2. DZIEŃ: IRKUCK
Po przylocie transfer do hotelu (możliwość zakwaterowania po rozpoczęciu doby hotelowej). Spacer po mieście: zobaczymy m.in. Dom Europy – jeden z najsłynniejszych przykładów dawnej architektury syberyjskiej, najważniejszy w mieście Plac Kirowa, neogotycki budynek Polskiego Kościoła oraz wzniesione w stylu tak zwanego baroku syberyjskiego Cerkiew Zbawiciela i Sobór Objawienia Pańskiego. Zobaczymy nadbrzeże Angary – jedynej rzeki, która wypływa z Bajkału, przespacerujemy się ulicami Suche Batora i Karola Marksa, odkrywając zarówno polskie ślady (konsulat RP, który posiada największy obszar konsularny na świecie – całą azjatycką część Rosji, “Polski Hotel”) jak i przykłady architektury z przełomu XIX i XX wieku, której piękno sprawiło, iż Irkuck zyskał miano “Paryża Syberii”. Na naszej trasie znajdą się liczne teatry, pomniki cara Aleksandra III i Lenina, pięknie odnowiona zabytkowa synagoga, meczet, eleganckie drewniane lub murowane domy miejscowych kupców oraz liczne cerkwie. Nocleg w hotelu w Irkucku.

3. DZIEŃ: IRKUCK – ARSZAN
Po śniadaniu przejazd do miejscowości Arszan położonej na wysokości niemal 1000 m n.p.m. w Republice Buriacji w tak zwanych Tonkijskich Golcach. Trasa przejazdu wiedzie przez niezwykle malownicze tereny górskie. Krótki spacer po miejscowości, która przygotowuje się do nadchodzącego kolejnego dnia Sagaalganu – Buriackiego Nowego Roku. Buriaci to ponad półmilionowy, blisko spokrewniony z Mongołami naród, zamieszkujący głównie w Republice Buriacji (autonomiczna część Federacji Rosyjskiej), w innych częściach Rosji, Mongolii oraz w Chinach. Nocleg w buriackiej kwaterze agroturystycznej w Arszanie.

4. DZIEŃ: ARSZAN
Po śniadaniu rozpoczynamy pierwszy dzień Sagaalganu. Zwiastuje on rychłe zakończenie zimy, jest świętem w trakcie którego każdemu Buriatowi przybywa jeden rok życia. Wizyta w Chojmorskim dacanie (dacan to klasztor buddyjski, pod wezwaniem “powietrznych koni”, które są otaczane czcią w buddyzmie tybetańskim), będziemy mieć okazję zobaczyć jak wyglądają obchody święta wśród Buriatów. Nocleg w buriackiej kwaterze agroturystycznej w Arszanie.

5. DZIEŃ: ARSZAN – SLUDJANKA – UŁAN UDE
Po śniadaniu przejazd do Sludjanki, która położona jest na trasie przejazdu Kolei Transsyberyjskiej. W Sludjance zobaczymy dworzec kolejowy, który wykonany został z wydobywanego na Syberii białego marmuru. Początek około 5-godzinnej podróży Koleją Transsyberyjską do Ułan-Ude – stolicy autonomicznej Republiki Buriacji (wagon obszczyj – miejsca siedzące), możliwość podziwiania zimowych widoków zamarzniętego bajkału (większość trasy przebiegać będzie wzdłuż południowego brzegu Bajkału). Po przyjeździe do Ułan-Ude transfer do hotelu, nocleg w Ułan-Ude.

6. DZIEŃ: UŁAN-UDE – IWOŁGIŃSKI DACAN – TARBAGATAJ – UŁAN-UDE
Po śniadaniu całodniowa wycieczka w interior pod Ułan-Ude. Odwiedziny w dacanie w Iwołgińsku, który jest najważniejszym centrum duchowym rosyjskich buddystów. Trzy spośród rosyjskich republik (Buriancja, Tuwa i Kałmucja) są terenem, gdzie większość mieszkańców wyznaje lamaizm (buddyzm tybetański). Po przyjeździe do dacanu wizyta w najważniejszych świątyniach, możliwość zakupu buddyjskich dewocjonaliów. Przejazd do Tarbagataju – niewielkiej wsi, w której mieszkają staroobrzędowcy (wyznawcy prawosławia, którzy odrzucili reformę liturgii, którą przeprowadził patriarcha Nikon) i pozostali przy “starym” obrządku, co przez wieki naraziło ich na prześladowania i zsyłki. Wizyta w cerkwi, możliwość poznania tradycyjnej muzyki (śpiew i taniec), fakultatywnie obiad z tradycyjną kuchnią starowierców (20 EUR/os). Powrót do Ułan-Ude, krótki spacer po mieście – odwiedzimy pięknie odnowioną Cerkiew Hodegetrii, przespacerujemy się miejscowym Arbtem na Plac Sowietów, gdzie można zobaczyć największe na świecie przedstawienie głowy Lenina. Nocleg w Ułan-Ude.

7. DZIEŃ: UŁAN-UDE – IRKUCK
Po śniadaniu przejazd na dworzec kolejowy w Ułan-Ude, początek około 8-godzinnej podróży pociągiem Kolei Transsyberyjskiej do Irkucka (wagon płatskart – miejsca leżące). W godzinach wieczornych spacer po 130 Kwartale, w którym można zobaczyć odnowione przykłady dawnej drewnianej architektury syberyjskiej. Zobaczymy również interesujący budynek Cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego, która swą architekturą nawiązuje do tradycyjnej architektury buddyjskiej. Nocleg w hotelu w Irkucku.

8. DZIEŃ: IRKUCK – TALCY – LISTWIANKA – IRKUCK
Śniadanie. Wycieczka do położonej na obrzeżach Irkucka miejscowości Talcy, gdzie znajduje się niezwykle ciekawe muzeum tradycyjnej architektury syberyjskiej. Można tu zobaczyć domostwa ludów, które pierwotnie zamieszkiwały te ziemie, kozackie ostrogi oraz domostwa pierwszych rosyjskich kolonizatorów tych ziem, czy drewniane jurty Buriatów. Przejazd do Listwianki. Nazwa miejscowości pochodzi od rosyjskiej nazwy modrzewi, które są istotnym składnikiem przyległej tajgi. Jest to najpopularniejsza miejscowość turystyczna nad Bajkałem i ulubione miejsce weekendowych wypadów mieszkańców Irkucka. Wizyta w Muzeum Bajkału, w którym zapoznamy się ze znakomitą ekspozycją poświęconą florze i faunie jeziora. Powrót na nocleg do hotelu w Irkucku.

9. DZIEŃ: IRKUCK – WIERSZYNA
Po śniadaniu przejazd do Wierszyny, “polskiej wsi na Syberii”.
Przodkowie jej mieszkańców w drugiej dekadzie XX wieku dobrowolnie przenieśli się spod okolic Częstochowy nad Bajkał (otrzymali od cara ziemię). Z powodu wieloletniej izolacji większość żyjących tu ludzi wciąż zna język polski i kultywuje polskie tradycje, wyznaje katolicyzm, celebruje polskie święta. Wycieczka po wsi, zakwaterowanie w domach miejscowych Polaków lub przy plebanii. Jest możliwość uczestnictwa w Mszy Świętej odprawionej w lokalnym kościele katolickim. Spotkanie z księdzem, który opowie o niezwykłych dziejach Polonii i miejscowego kościoła. Nocleg przy polskich rodzinach w Wierszynie.

10. DZIEŃ: WIERSZYNA – OLCHON
Po śniadaniu u naszych gospodarzy przejazd na Olchon – największą wyspę na Bajkale. Wizyta przy otoczonej czcią przez wyznawców szamanizmu Skale – Szamance. Spacer po Chużyrze – największej osadzie wyspy, gdzie mieszka około 1200 osób. Nocleg w hotelu na Olchonie.

11. DZIEŃ: OLCHON – WYCIECZKA NA PÓŁNOC WYSPY Śniadanie. Całodniowa wycieczka na północ wyspy Olchon. Postoje fotograficzne przy najpiękniejszych widokowo miejscach. Nocleg w hotelu na Olchonie.

12. DZIEŃ: OLCHON – WYCIECZKA NA POŁUDNIE WYSPY
Po śniadaniu wyjazd na południe wyspy Olchon. Postoje przy najpiękniejszych miejscach południowej części wyspy. Nocleg w hotelu na Olchonie.

13. DZIEŃ: OLCHON – IRKUCK
Śniadanie. Powrót do Irkucka. W godzinach popołudniowych ostatnie zakupy. Nocleg w hotelu w Irkucku.

14. DZIEŃ: IRKUCK – WARSZAWA
Wcześnie rano przejazd na lotnisko w Irkucku, wylot samolotem do Polski, przylot do Warszawy.

CENA OBEJMUJE:

  • opiekę polskojęzycznego pilota na całości trasy, na Syberii (od przylotu do Irkucka do wylotu z Irkucka)
  • noclegi zgodnie z programem w hotelach 3*, hotelach klasy turystycznej, kwaterach agroturystycznych i w domach Polaków lub przy plebanii w Wierszynie
  • 11 śniadań zgodnie z programem (przewodnik doradza co do wyboru restauracji i dań z menu)

 

CENA NIE OBEJMUJE: