dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • Freetown – miasto nadziei i karaibska atmosfera nabrzeżnych alei
 • Sanktuarium szympansów w Tacugama
 • Kilkudniowe, wygodne safari w klimatyzowanych 4×4
 • Rezerwat Tiwai Island Wildlife Sanctuary – koncentracja koczkodanów Diana
 • Archipelag Wysp Bananowych
 • Rajska plaża River Number 2
 • Forteca Spielberga z filmu Amistad
 • Statuetki i maski z targów rzemiosła i lokalnych, małych atelier
 • Cotton Tree – rosnący świadek historii

Wybierz termin

1500 PLN + 950 €

1500 PLN + 950 €

1500 PLN + 950 €

1500 PLN + 950 €

1500 PLN + 950 €

1500 PLN + 950 €

1500 PLN + 950 €

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – FREETOWN
Spotkanie grupy na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie – hala odlotów. Przelot do Freetown przez jeden z europejskich portów lotniczych. Po przylocie i odprawie paszportowo-celnej, czekającym na nas busem nastąpi transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu Harmony 3*, albo odpowiedniku z klimatyzacją. Czas wolny. (wyżywienie: na pokładach samolotów)

2. DZIEŃ: FREETOWN
Rano po śniadaniu, zostaniemy przewiezieni taksówką wodną (łodzią motorową) do właściwego miasta Freetown. Lotnisko oddzielone jest od stolicy zatoką i nie ma lądowej drogi bezpośrednio wiodącej do miasta. Objazd naszym minibusem stolicy Sierra Leone, które, zwłaszcza w części nadmorskiej ma coś z atmosfery i trochę przypomina kolonialnymi budynkami, różnokolorowym tłumem tę którą niektórzy z nas poznali na Karaibach. Zobaczymy sławne drzewo Cotton Tree, znajdujące się w centrum miasta ponad 500 letnie i wysokie prawie na 50 metrów drzewo , które było świadkiem wielu wydarzeń jakie miały miejsce w tym mieście. Zobaczymy Gateway do Old King s Yard, Muzeum Narodowe i kościół St. John Maroon Church. Po południu odwiedzimy sanktuarium szympansów w Tacugama, gdzie zapoznamy się z polityką ochrony tych naczelnych przez władze Sierra Leone. Pod wieczór zakwaterowanie, hotel 2/3* z klimatyzacją. Czas wolny, wieczorem kolacja. Nocleg. (wyżywienie: B/D)

3. DZIEŃ: Freetown – Wyspa TIWAI
Po wczesnym śniadaniu ruszymy w drogę na Wyspe Tiwai , położoną blisko granicy z Liberią i leżącą na rzece Moa. Wyspa liczy zaledwie 13 km2 i stanowi w całości. Droga – ponad 300 kilometrów prowadzić będzie przez liczne pola uprawne manioku, orzeszków ziemnych, bananowców itd. Po drodze odwiedzimy kolorowy targ w mieście Bo. Pod wieczór transfer łodzią zmotoryzowaną na wyspę. Ponieważ na terenie wyspy brak jest hoteli – lokalny Organizator rozbije swoje namioty i zakwateruje nas na plaży na skraju dżungli. Posiłki przygotowywać będzie kucharz Organizatora. Wieczorem czas wolny, kolacja. Nocleg w Campie na skraju dżungli i rzeki Moa. (wyżywienie: B/D)

4. DZIEŃ: Wyspa TIWAI
Po śniadaniu dzień poświęcimy na poszukiwanie i obserwację zwierząt w tropikalnej dżungli. Tiwai ma jedną z najwyższych koncentracji i różnorodności naczelnych na świecie z 11 gatunkami. 1.Diana Monkey ( Cercopithecus d. Diana ) Menda name: Kelli 2.Zielona małpa ( Cercopithecus aethiops) Mende nazwa: Nja-guaa 3.Campbell’s Monkey ( Cercopithecus c. Campbell ) Imię Mende: Lorgboi lub Teiguaa 4.Red Colobus ( Procolobus b. Badius ) Mende nazwa: Kuaa-gboi 5.Zachodni czarno-biały Colobus ( Procolobus polykomos ) Mende nazwa: Tuwei 6.Olive Colobus Monkey ( Procolobus verus ) Mende name: Kpengbei 7.Sooty Mangabeys ( Cercocebus a. Atys ) Mende nazwa: Towei 8.Małopolska małpiasta ( Cercopithecus petaurista buettikoferi ) Mende nazwa: Hokpala-Kolei 9.Szympans ( Pan troglodytes verus ) Mende nazwa: Golei 10.Demioff’s Bush Baby lub Dwarf Galago ( Galago d. Demidovii ) Mende nazwa: Mbelii 11.Bosman’s Potto ( Perodicticus p. Potto ) Mende nazwa: Kondei Tiwai jest również domem dla 100 gatunków ptaków. Cztery wyjątkowe ptaki, które można zobaczyć na wyspie Tiwai to: 1.Sowa rybołowa ( Scotopelia ussheri ) 2.Orzeł afrykański ( Stephanoaetus coronatus ) 3.8 rodzajów dzioborożców, na przykład dzioborożec żółty 4.Orzeł wędkarski afrykański ( Haliaeetus vocifer) W ciągu trzygodzinnego spaceru ścieżkami tropikalnego lasu, będziemy poszukiwać żyjących i chcących nam się pokazać zwierząt. Po południu wycieczka stateczkiem w poszukiwaniu żyjących tu krokodyli, jeżeli będziemy mieć bardzo dużo szczęścia spotkamy hipopotamy karłowate, ale jest to niezwykle rzadkie. W ciągu dnia obiad (wliczony w cenę), wieczorem kolacja. Nocleg w namiotach, na plaży. (wyżywienie: B/L/D)

5. DZIEŃ: Wyspa Tiwai – BANANA ISLANDS
Po śniadaniu droga na półwysep Freetown. Po południu transfer łodzią zmotoryzowaną z miasteczka Kent na Banana Islands – miniarchipelagu składającego się z 3 wysepek, oferujących przybyszom rajskie plaże i wspaniałe warunki do wypoczynku i morskich kąpieli, snorkelingu i nurkowań. Zakwaterowanie w hotelu 3* z klimatyzacją Wieczorem czas wolny, kolacja. Nocleg (wyżywienie: B/D)

6. DZIEŃ: BANANA ISLANDS
Po śniadaniu czas wolny na wypoczynek, plażowanie, pływanie czy snorkeling. Licznie oferowane są przez miejscowych różne opcje wycieczek fakultatywnych. Wieczorem kolacja. Nocleg. Hotel 3* (wyżywienie: B/D)

7. DZIEŃ: Banana Islands – RIVER NUMBER 2
Rano po śniadaniu powrót łodzia na półwysep Freetown do porciku w Kent. Tego dnia odwiedzimy liczne wioski rybackie. W Mama Beach będziemy mogli obserwować rybaków naprawiających swoje sieci jak i tych którzy wracają z połowów z pełnymi lub zaledwie częściowo napełnionymi koszami. Wczesnym popołudniem dotrzemy do plaży River Number 2 , uważanej za najpiękniejszą plażę w Sierra Leone. Jeszcze przed dotarciem do River No 2, zobaczymy rajską-jak uważają ją mieszkańcy wioski York, plażę Bureh. Po południu czas wolny na odkrywanie tego tropikalnego cudeńka Afryki Zachodniej. Zakwaterowanie w hotelu 2/3* z klimatyzacją. Wieczorem kolacja, nocleg. Nocleg. (wyżywienie: B/D)

8. DZIEŃ: River No 2 – FREETOWN
Rano, po śniadaniu piaszczysta i wyboistą drogą terenową wybierzemy się w drogę powrotną do stolicy Freetown. Po przejechaniu ok. 30 kilometrów i znalezieniu się w mieście, taksówką wodną popłyniemy na wyspę Bunce Island znajdującą się u ujścia rzeki Rokel. Wyspa znana jest z historii, jako forteca zbudowana w 1670 roku, w której przetrzymywano niewolników przed ich wysłaniem za ocean. Forteca stała się powszechnie znana dzięki ekranizacji przez Stephana Spielberga filmu pt. Amistad. Wizyta ruin fortecy, gdzie można jeszcze stąpać po kamiennym dziedzińcu na którym odbywała się licytacja niewolników. Po południu powrót do Freetown. Zakwaterowanie, hotel 2/3*, czas wolny, kolacja. (wyżywienie: B/D) Nocleg

9. DZIEŃ: Freetown – kierunek Warszawa
Rano sniadanie, czas wolny, ewentualne przygotowanie bagażu na powrót do Polski. Odpoczynek. Po południu transfer na lotnisko. Pożegnanie z lokalnym Operatorem. Odprawa paszportowo-celna. Odlot do Europy. (wyżywienie: B/pozostałe na pokładzie samolotu)

10. DZIEŃ: WARSZAWA
Przylot do Warszawy. Po wylądowaniu pożegnanie się grupy. (wyżywienie: na pokładzie samolotu)

CENA OBEJMUJE:

 • transfer z lotniska do hotelu w dniu przylotu i transfer następnego dnia łodzią motorową do „właściwego” Freetown
 • śniadania w dniach: 2-3 i dz. 6-9 razem 6 śniadań
 • zwiedzanie/objazd Freetown w dniu 2 wyprawy
 • bilety wstępu wraz z wymaganymi przewodnikami do miejsc wymagających odpłatności wg programu
 • noclegi w hotelach w dniach: dz.1 (Freetown) i dz.5-6 (Banana Islands) razem 3 noclegi
 • obecność polskiego przewodnika
 • ubezpieczenie AXA/UNIQUA (KL, NNW, bagaż)

CENA NIE OBEJMUJE:

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)
 • kosztu biletu lotniczego na trasie Warszawa – Freetown – Warszawa (średnio 2700-3300 pln) – płatne agentowi lotniczemu
 • usług zapewnionych przez Tour-Operatora w Sierra Leone (1500€)UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBA do Sierra Leone i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiscie po przyjeździe do Freetown – PAKIET 1500€ za:zakwaterowanie w hotelach/campie (wyspa Kwai) zgodnie z programem lub odpowiednikach w dniach: dz. 2-4 i dz.7-8, razem 5 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o hotelach na stronach TripAdvisor)przejazd samochodami 4×4 (4 os.+kierowca) na trasie Freetown-Wyspa Tiwai-Freetown

  obiadokolacje w dniach: 2-8 razem 7 obiadokolacji oraz obiad (piknik) w dniu 4 wyprawy

  transfery łodzią motorową z półwyspu Freetown (porcik Kent) na Banana Islands i z powrotem

  prawo fotografowania i filmowania w miejscach odwiedzanych (zgodnie z programem)

  kierowców/przewodników angielsko i francuskojęzycznych

  nadzór logistyczny nad wyprawą
  inne wymienione w programie

   

  PONADTO do ceny wyprawy należy doliczyć:

  ceny wizy do Sierra Leone. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne.

  zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 5€/dziennie/os. – razem 40€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci)

  zwyczajowego napiwku dla ekip/kierowców 4×4: ok. 50€/samochodu- w zależności od poziomu satysfakcji

  ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 380€ na całej trasie,
  (dopłata do jedynki dla mężczyzn obowiązkowa 250€ – hotele, które nie dysponują pokojami typu TWIN, Panie wg. uznania mogą dzielić pokój typu DBL),

  opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć)

  posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podrózy
  wydatków własnych

OBOWIĄZUJE SZCZEPIENIE PRZECIWKO ŻÓŁTEJ FEBRZE

 

UWAGI

Ponieważ w Sierra Leone, duża część hoteli nie posiada pokoi typu TWIN, w przypadku mężczyzn podróżujących samotnie, w hotelach gdzie pokoje są typu DBL, ze względów obyczajowych wymagana jest obowiązkowa dopłata do jedynki. Kobiety, traktowane są bardziej «ulgowo » i jeżeli chcą mogą spędzać noce w tym samym łóżku, tym samym unikając dopłaty do jedynki.

Standaryzacja hoteli zgodnie z ocenami booking.com, tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeń własnych Operatora.

W niektórych obiektach może zdarzyć się, że natraficie na cieknący kran, głośną wentylację czy inną niedogodność.

Wszelkie ewentualne zmiany w programie dnia, nie wpłyną na program wycieczki, jako całości. Pewne zdarzenia jak gwałtowny deszcz, ewentualna awaria samochodu, czy inne zdarzenie losowe, jak awaria prądu, czy agregatu prądotwórczego, pęknięcie opony etc., które mogą spowodować pewne zakłócenie w planie dnia należy uwzględnić i traktować jako nieodłączną część przygody.

Wynajęty transport to samochody 4×4 (maksymalne „obłożenie”: 4 osoby + kierowca). Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 10-15 lat. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest rozwinięta. Ludzie są przyjaźni a kuchnia przyzwoita, szczególnie nad oceanem wyśmienite są owoce morza. Organizator sugeruje, poza wyjątkami wskazanymi w planie wyprawy korzystanie z restauracji hotelowych wieczorem a w ciągu dnia, w przypadku obiadów zaufać przewodnikowi/kierowcy.

CENY w Sierra Leone

obiad – 7-10€/os.(na trasie przejazdu, w restauracjach w standardzie hotelowym 12-20€)

coca-cola w restauracji od 1-2€

piwo od 1,5-3€

 

GRUPA: 6-15 osób + Pilot