dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Dla prawdziwych żądnych przygód podróżników – Noclegi w namiotach (poza Arkawit Port Sudanem i Chartumem) – Meroe – Port Sudan – Kassala – Meroickie światynie i piramidy – derwisze sufi – ‘W pustyni i w puszczy’ – snorkowanie w Morzu Czerwonym – Niezapomniane noce na pustyni pod rozgwieżdżonym afrykańskim niebem

Wybierz termin

4120 PLN + 1990 USD

4120 PLN + 1990 USD

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ (Wtorek): wylot z Warszawy
Spotkanie grupy na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie, przelot do Chartumu.

2. DZIEŃ (Środa): CHARTUM
Przylot na lotnisko w Chartumie w godzinach porannych. Transfer do Blue Nile Sailing Club nad brzegiem Nilu Błękitnego. BNSC to klub żeglarski założony przez Anglików w czasach kolonialnych obecnie popularny wśród sudańskiej klasy średniej. Zachowały się tu stare żaglówki (wciąż na chodzie) oraz stojący na brzegu Melik jedna z kanonierek używanych w trakcie Kampanii Sudańskiej w 1898 przez armię Kitchenera.  Krótki odpoczynek z możliwością skorzystania z prysznica. Po śniadaniu zwiedzanie pobliskiej katedry Św. Mateusza oraz Cmentarza Żołnierzy Commonwealthu. Wyjazd na północ (ok. 200km). Nocleg w Naga (namioty).

3. DZIEŃ (Czwartek): NAGA – MUSAWWARAT AS SUFRA
Zwiedzanie kompleksu świątynnego Naga z czasów królestwa Meroe. Następnie przejazd do pobliskiego Musawwarat es-Sufra, gdzie zobaczymy największy zachowany meroicki kompleks świątynny w Sudanie. Nocleg w Musawwarat (namioty).

4. DZIEŃ (Piatek): MEROE
Przejazd do Meroe, stolicy kuszyckiego państwa o tej samej nazwie. Cywilizacja Meroe rozwijała się pomiędzy VI w. p.n.e. a IV w. n.e. Porównywano ją do cywilizacji starożytnej Grecji. Zwiedzanie kompleksu piramid (naliczono ich tu około 200) i ruin Królewskiego Miasta. To jeden z największych zabytków starożytności. Nocleg niedaleko piramid w namiotach.

5. DZIEŃ (Sobota): MEROE – ARKAWIT
Transfer do Arkawit (przed Suakin) prawie 600km. Nocleg w hotelu. Arkawit to miejscowość położona malowniczo w górach, już niedaleko od wybrzeża Morza Czerwonego.

6. DZIEŃ (Niedziela): PORT SUDAN
Zwiedzanie Port Sudan (obecnie głównego sudańskiego miasta portowego) rejs motorówką snorkowanie w Morzu Czerwonym. Sudańskie wybrzeże to dziewicze rafy koralowe, gdzie niewiele zmieniło się od kiedy eksplorował je kapitan Jacques Cousteau. Nocleg w hotelu.

7. DZIEŃ (Poniedziałek): SUAKIN – KASSALA
Opcjonalnie o ile nowe władze pozwolą zwiedzanie Suakin (opuszczone stare miasto zbudowane na rafie koralowej). Suakin został założony jeszcze w czasach starożytnych. Niestety, Sudan właśnie wynajął miasto Turcji i wstęp dla turystów jest ograniczony. Transfer do Kassala pod granicą z Erytreą (prawie 500km). Nocleg w namiotach.

8. DZIEŃ (Wtorek): KASSALA
Malowniczo położone u stóp Gór Taka miasto Kassala to bastion zakonu sufickiego Khatymya od ponad stu lat walczącego o wpływy z rodziną Mahdich (sufi to mistyczny odłam Islamu, a Mahdi to potomkowie Mahdiego znanego nam z „W pustyni i w puszczy”). W programie m.in. zwiedzanie meczetu i grobu sufickiego szejka Hassana oraz wizyta u Arabów Rashaida hodowców wielbłądów. Nocleg w  namiotach.

9. DZIEŃ (Środa): KASSALA – CHARTUM
Transfer do Chartumu  ok. 500km po drodze przystanek w Abu Harazi, wiosce zamieszkałej przez wyznawców sufizmu. Wieczorem zakwaterowanie w Grand Hotel Villa nad brzegiem Nilu Błękitnego.

10. DZIEŃ (Czwartek): CHARTUM
Muzeum Narodowe (m.in. uratowane przed zalaniem wodami Jeziora Nasera tzw. freski z Faras oraz przeniesione tutaj w całości antyczne świątynie). Połączenie Nilów (miejsce gdzie Nil Błękitny łączy się z Nilem Białym tworząc rzekę Nil). Wyspa Tuti. Krótki spacer po centrum Chartumu m.in. Souk Arabi i  Wielki Meczet (z zewnątrz).

11. DZIEŃ (Piątek): OMDURMAN
Spacer po souku w Omdurmanie Dom Kalifa Abdullahiego (obecnie muzeum historii mahdyzmu) i Grobowiec Mahdiego (tak, to te postaci znane z „W pustyni i w puszczy”), wieczorem oglądamy ceremonię (‘zikr’) derwiszy sufi Qadiriyah przy grobie szejka Hamada al Nil w Omdurmanie. Obiad pożegnalny, a w nocy transfer na lotnisko.

12. DZIEŃ (Sobota):
Przylot do Warszawy

CENA OBEJMUJE:

  • Przelot na trasie Warszawa Chartum Warszawa
  • Zakwaterowanie w namiotach; w Arkawit, Port Sudanie i Chartumie w hotelach
  • Śniadania, lunche i kolacje w dniach 2-11 
  • Transport mikrobusami i samochodami 4×4 
  • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opiekę pilota B.P. Opal Travel na całej trasie oraz przewodnika lokalnego anglojęzycznego
  • Pozwolenie na fotografowanie
  • Ubezpieczenie KL, NW

 

CENA NIE OBEJMUJE: