-
Festiwal Voodo każdego roku 10 stycznia, w innych terminach dwa najbardziej spektakularne tańce Togo i Beninu
-
plantacje kawy i kakao – uskoki tektoniczne
-
baobaby, sawanna, palmy i dżungla okolic Zatoki Gwinejskiej
-
fetysze, tradycje i kult Voodoo
-
tunele królewstwa Dahomey i Ganvie-afrykańska Wenecja na palach
-
baśniowe domki ludów Tamberma i Somba – przeniesione ze świata fantastyki Tolkiena
-
więzienie niewolników w Zomai
-
pałac królów ludów Guezo i Glele (UNESCO)
-
tradycje ludów Teneka i szef fetyszów w przepasce ze skóry pawiana
-
Taniec Ognia ludu Bassar w Togo
-
Targ fetyszy w Lome
-
wypoczynek w kurorcie na plażach Grand Popo, benińskim raju obfitującym w specjały serwowanej kuchni
Wybierz termin
2600 PLN + 1380 €
* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.
OFERTA WYMAGA REKALKULACJI
dokonamy aktualizacji ceny po kontakcie - po wskazaniu dat
Kiedy najlepiej wyjechać:
Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
1. DZIEŃ: Warszawa – odlot do Cotonou (przez Adis Ababa lub Stambuł ewentualnie Paryż lub Brukselę)
Zbiórka na popołudniowy odlot z lotniska F. Chopina z międzylądowaniem na jednym z lotnisk europejskich do Adis Ababa lub Stambułu. Postój tranzytowy na lotnisku. (wyżywienie: na pokładach samolotów)
2. DZIEŃ: lotnisko tranzytowe – COTONOU (BENIN)
Rano dalsza podróż. Lot do Beninu. Około południa lądowanie w Cotonou , najwiekszego ośrodka miejskiego Beninu. Po odprawie celno-paszportowej i okazaniu międzynarodowej książeczki szczepień, powitanie przez przedstawiciela naszego lokalnego partnera i transfer minibusem do hotelu, po drodze pierwsze pierwsze wrażenia . Następnie zakwaterowanie, odpoczynek. Kolacja w hotelu lub na mieście w asyscie Operatora. Nocleg. Hotel Sossa 2/3* (wyżywienie: na pokładzie samolotu/D-Cotonou)
3. DZIEŃ: Cotonou – OUIDAH
Po śniadaniu wycieczka po mieście Kotonu, stolicy gospodarczej i głównym mieście Beninu, z wizytą w dzielnicy portowej, centrum handlowym Ganhi, dużym targu Dantokpa, który jest rajem zakupowym i miejscem, gdzie można zrobić niezapomniane pamiątkowe zdjęcia. Przejazd do Ouidah, wizyta w Ouidah , dawnym porcie niewolników i światowej stolicy kultu Voodoo. To miasto-muzeum ze Świętym Lasem Króla Kpassè i Muzeum Historycznym znajduje się na terenie byłego fortu portugalskiego, gdzie kiedyś kwitł handel niewolnikami. Ouidah jest także stolicą kultu voodoo; znajduje sie tu Świątynia Świętych Pytonów oraz tzw. Szlak Niewolników z Miejscem Aukcyjnym (w tym miejscu odbywała się licytacja), Drzewo Zapomnienia, Więzienie Niewolników w Zomaï, Pomnik Zoungbodji oraz Drzwi Bez Powrotu. Dla odwiedzających Benin na początku roku, każdego 10 stycznia odbywa się sławny Festiwal Voodo. Tańce trwają już od 9 stycznia, ale wszystkie główne imprezy, tradycyjne tańce, ceremonie przewidziane są na 10 stycznia, w tym czasie Goście zagraniczni zakwaterowani sa w promieniu do 50 kilometrów od Ouidah ze względu na brak wystarczającej infrastruktury hotelowej, dlatego rezerwacje dokonywane są dużym wyprzedzeniam .Odwiedzający Benin w innym czasie niż okres festiwalu mają w programie uczestnictwo w ceremonii tańca Egugun . Taniec Egugun obok Tańca Ognia w Sokode z Togo są najbardziej spaektakularnymi tańcami w których można uczestniczyć w czasie tego objazdu. Zakwaterowanie w hotelu nad brzegiem oceanu. Kolacja i nocleg w hotelu Djègba 3*/basen (wyżywienie: B/D) *DLA WYJAZDÓW ODBYWAJĄCYCH SIĘ W OKRESIE FESTIWALU, NASTĘPNY DZIEŃ BĘDZIE WYPEŁNIONY WRAŻENIAMI, SESJAMI FOTOGRAFICZNYMI UPAMIĘTNIAJĄCYMI TEN SŁAWNY NA CAŁY ŚWIAT FESTIWAL. WIECZOREM KOLACJA I ODPOCZYNEK hotel Djegba 3*/basen – lub odpowiednik w zależności od dostępności (zależy od daty dokonanej przedpłaty i wolnych miejsc)
4. DZIEŃ: Ouidah – ABOMEY
Po śniadaniu wyjazd do Ganvié, znanej jako „Wenecja Afryki” z domami na palach, pływającym targiem, rue (ulicą) des Amoureux (zakochanych), sklepami rzemieślniczymi itp. Następnie droga do Abomey, starożytnej stolicy potężnego królestwa Danxomè. Wizyta w Goho, miescu pamięci poświęconym królowi Béhanzinowi, który bohatersko walczył z francuskim podbojem kolonialnym, odwiedziny Muzeum Historycznego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i w pałacach królów Guézo i Glèlè. Podziwianie imponującej kolekcji królewskich oraz świętych dla Benińczyków obiektów. Odwiedziny grobu 41 królowych potężnego Króla Glele, którzy wg. wierzeń dobrowolnie towarzyszą mu w zaświatach. Podziwianie tronu Króla Guézo umieszczonego na 4 czaszkach wrogich przywódców. Obejrzenie płaskorzeźb – prawdziwych ksiąg historii królestwa, opisujących (przedstawiających między innymi) historię Amazonek, budzących grozę wojowniczek. Płaskorzeźby wykonywali królewscy rzemieślnicy, zorganizowani ówcześnie w kastach, którzy pracowali tylko dla królów. Można tutaj będzie kupić niezapomniane pamiątki, takie jak słynne na całym świecie wieszaki Abomey i wiele innych. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu Sun City 2/3* (wyżywienie: B/D)
5. DZIEŃ: Abomey – NATITINGOU
Po śniadaniu, wyjazd do Natitingou. Postój w miejscowości Dassie i odwiedziny jaskini maryjnej, miejsca pielgrzymek chrześcijan całego Beninu i pobliskiego Togo. Zdjęcia pól bawełny i ignamu, postój przy plantacji drzew nerkowca itp. Przejazd przez miejscowość Djougou. Odwiedziny malowniczej wioski ludu Taneka Koko « wiszącej » na zboczu góry i zdjęcia strażnika fetyszy ubranego tylko w przepaskę ze skóry pawiana palącego długą fajkę. Odwiedziny unikalnego świętego grobowca, w którym pochowani są wszyscy strażnicy fetyszy itp. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja. Hotel Tata Somba 2/3* basen (wyżywienie: B/D)
6. DZIEŃ: NATITINGOU
Po śniadaniu, dzień na zwiedzanie miasta. Odwiedziny Muzeum Regionalnego w Natitingou z jego różnorodnymi wystawami poświęconymi kulturze i siedliskom ludności Somba. Odwiedziny wioski Koussoukoingou i sesje fotograficzne tradycyjnych zamków Tata Somba . Przejazd do wodospadów Kota . Kolacja i nocleg w hotelu. Hotel Tata Somba 2/3* basen (wyżywienie: B/D)
7. DZIEŃ: Natitingou – KARA (TOGO)
Po śniadaniu, dalsza droga i poznawanie zamieszkałych tu ludów. Wyjazd do Kara, drugiego co do wielkości miasta w Togo. Po formalnościach na granicy Boukoumbé wjazd do regionu zamków Tamberma, które zostały niedawno zaliczone do Światowego Dziedzictwa UNESCO . Odwiedziny w jednym z « zamków » Tata Tamberma z fetyszami, jego parterem i tarasem pierwszego piętra itp . Dalsza Kontynuacja podróży do kraju Kara i Kabye. Kabye są drugą co do liczebności grupą etniczną w Togo i są rolnikami pracującymi w ciężkich warunkach ze względu na górskie otoczenie i skaliste podłoże. Postój nad rzeką Kara z ciekawym widokowym tarasem. Po dotarciu do miasta Kara wizyta na rynku, centralnym punktem handlowym miasta. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Hotel Kara 2/3* basen (wyżywienie: B/D)
8. DZIEŃ: Kara – SOKODE
Tego dnia, po śniadaniu kierunek na południe Togo. Przejazd przez uskok Aledjo, w ciągu dnia postój na obiad. Przejazd przez malownicze górskie tereny. Po dojechaniu do Sokode wizyta na targu i ewentualne zakupy lokalnych rękodzieł, w tym charakterystycznych rzeźb dla tego regionu. Główną atrakcją tego dnia będzie spektakularny Taniec Ognia. Spektakl odbywa się po zapadnięciu nocy. Uczestnicy kładą się w ogniu, tańczą Taniec należy do grupy tańców Voodoo wykonywanych przez plemię Bassar i jest najbardziej widowiskowym z tańców które można zobaczyć będąc w Beninie i Togo. Przed wybraniem się na ceremonię (15 kilometrów od Sokode) zakwaterowanie w hotelu, kolacja, czas wolny. Hotel Central 2/3* (wyżywienie: B/D)
9. DZIEŃ: Sokode – KPALIME
Po śniadaniu, wyjazd do Kpalime. Powrót przez wąwóz/uskok Aledjo, wizyta na plantacji trzciny cukrowej Anié. Odwiedziny ruin niemieckiej stacji telegraficznej Kamina. Stacja ta zapewniała komunikację Niemcom z Berlinem za czasów niemieckiej kolonizacji Togo. W ciągu dnia przerwa na obiad. Wizyta na lokalnym targowisku w Atakpame lub Kpalime na koniec dnia . Przejazd w pobliżu pól kakao i bawełny. Sesje zdjęciowe uwieczniające wodospady Ayomé i Kpimé . Postój na górze Kloto, gdzie przy dobrej pogodzie można zobaczyć jezioro Volta w Ghanie. Region ten uznawany jest za szczególny w Togo, z bujną roślinnością bogatą w piękne kwiaty i ładne motyle. Wizyta w zamku Vial , dawnej rezydencji kolonialnej dominującej w całym regionie. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Czas wolny. Hotel Cristal 2* basen (wyżywienie: B/D)
10. DZIEŃ: Kpalime – LOME
Po śniadaniu, wyjazd do Lome, stolicy Togo. Objazd Lome , wizyta na Targu Fetyszy , targu centralnym Assiganme, centrum rękodzieła, katedry skonstruowanej za czasów kolonialnych. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny, kolacja, wypoczynek. Hotel Novela Star 3* basen/plaża (wyżywienie: B/D)
11. DZIEŃ: Lome – GRAND POPO (BENIN)
Po śniadaniu, wyjazd w kierunku granicy z Beninem. Przekroczenie granicy w Hillacondji. Transfer do hotelu. Czas wolny, kolacja, wypoczynek przy basenie lub na plaży. (wyżywienie: B/D)
12. DZIEŃ: GRAND POPO
Po śniadaniu, czas wolny , wypoczynek przy basenie lub na plaży . Wieczorem kolacja. Hotel Awale Plage 3*- basen/plaża (wyżywienie: B/D)
13. DZIEŃ: GRAND POPO
Po śniadaniu, czas wolny, wypoczynek przy basenie lub na plaży, wieczorem kolacja. Hotel Awale Plage 3*- basen/plaża (wyżywienie: B/D)
14. DZIEŃ: Grand Popo – odlot do Europy przez Adid Ababa lub inne lotnisko tranzytowe (w zależności od wybranej opcji międzynarodowego połączenia)
Po śniadaniu transfer na lotnisko (ok. 90 kilometrów). Pożegnanie się z lokalnym Operatorem, odprawa paszportowo-celna. Odlot do Europy z międzylądowaniem w Adis Ababie (w opcji połączenia przez Adis Ababa) i kilkugodzinnym postojem tranzytowym na tym lotnisku. (wyżywienie: B/pozostałe posiłki na pokładzie samolotu)
15. DZIEŃ: WARSZAWA/POLSKA
Po kolejnym lądowaniu tranzytowym w jednym ze stolic europejskich, przesiadka na samolot do Polski. Przylot do Warszawy/ Polski w godzinach południowych. (wyżywienie: na pokładzie samolotu).
CENA OBEJMUJE:
- transfer z lotniska w Cotonou do hotelu w dniu przylotu i transfer z hotelu na lotnisko w dniu odlotu
- śniadania w dniach: 3-14 razem 12 śniadań (wyjazd w terminie festiwalu Voodo: śniadania w dniach 3-15 razem 13 śniadań)
- uczestnictwo w Tańcu Ognia w Sokode (Togo) oraz Tańcu Egugun w Ouidah (Benin) – w przypadku wyjazdów poza okresem Festiwalu Voodoo. W przypadku wyjazdu w okresie festiwalu Vodoo – uczestnictwo w Tańcu Ognia w Sokode (Togo) i w Festiwalu Voodoo
- bilety wstępu wraz z wymaganymi przewodnikami do miejsc wymagających odpłatności wg. programu
- noclegi w hotelach w Cotonou: dz.2 i Grand Popo: dz.11-13 wyprawy (wyjazd w terminie festiwalu Voodo: Grand Popo nocleg w dniach: dz. 12-14) razem 4 noclegi
- obecność polskiego pilota
- ubezpieczenie AXA/UNIQUA (KL, NNW, bagaż)
- obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)
CENA NIE OBEJMUJE:
- kosztu biletu lotniczego na trasie bilet Warszawa – Cotonou – Warszawa (średnio 2800-3200 pln) – płatne agentowi lotniczemu
- usług zapewnionych przez Operatora w Beninie i Togo (1200€/1250€)UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBĄ i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiscie po przyjeździe –PAKIET 1200€/1250€ za:zakwaterowanie w hotelach zgodnie z programem lub odpowiednikach w dniach: dz. 3-10, razem 8 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o hotelach na stronach TripAdvisor) – (wyjazd w terminie festiwalu Voodo: noclegi w dniach 3-11 razem 9 noclegów)przejazd busem na trasie Cotonou-Ouidah-Abomey-Natitigou-Kara-Kpalime-Lome-Grand Popo-Cotonouobiadokolacje w dniach: 2-13 razem 12 obiadokolacji (wyjazd w terminie festiwalu Voodo: obiadokolacje w dniach 2-14 razem 13 obiadokolacji)
prawo fotografowania i filmowania w miejscach odwiedzanych (zgodnie z programem
kierowców/przewodników anglojęzycznych
nadzór logistyczny nad wyprawą
inne wymienione w programiePONADTO do ceny wyprawy należy doliczyć:
ceny wiz: do Beninu (e-wiza wielokrotna) i Togo (realizacja w Beninie). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne.
zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 5€/dziennie/os. – razem 60€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci)
zwyczajowego napiwku dla ekip/kierowcy busa ok. 100€ – w zależności od poziomu satysfakcji
ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 420€ na całej trasie,
(dopłata do jedynki dla mężczyzn obowiązkowa 300€ – hotele, które nie dysponują pokojami typu TWIN, Panie wg. uznania mogą dzielić pokój typu DBL) (płatne do 40 dni przed wyjazdem)opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć)
posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podrózy
wydatków własnych90€ – koszt dodatkowy wyjazdu w okresie trwania Festiwalu Voodoo (program wydłużony o dodatkową noc w Ouidah- cena obejmuje karnet uczestnictwa w Festiwalu, dodatkową noc w hotelu ze śniadaniem i obiadokolacją oraz koszt przedłużenia wynajmu busika wraz z uposażeniem kierowcy/przewodnika o jeden dzień dłużej niż wyjazd standardowy). Płatnych dodatkowo w proporcjach Nosybe Travel – 40€/ Tour Operator w Beninie – 50€
UWAGA
Wczasie Festiwalu Voodoo przewidziane są 2 noce w hotelu Djègba 3*/basen, lub innym w zależności od dostępności miejsc/ odpowiednio wcześniej dokonanej rezerwacji.
OBOWIĄZUJE SZCZEPIENIE PRZECIWKO ŻÓŁTEJ FEBRZE
UWAGI
Ponieważ w państwach objętych wyprawą, duża część hoteli nie posiada pokoi typu TWIN, w przypadku mężczyzn podróżujących samotnie, w hotelach gdzie pokoje są typu DBL, ze względów obyczajowych wymagana jest obowiązkowa dopłata do jedynki. Kobiety, traktowane są bardziej «ulgowo » i jeżeli chcą mogą spędzać noce w tym samym łóżku, tym samym unikając dopłaty do jedynki.
Ze względu, na porę deszczową zalecamy wyjazdy w okresie pory suchej: od 15 września do połowy kwietnia (rozpoczęcie podróży). Należy jednak uwzględnić anomalie klimatyczne i tak jak u nas zimy przestały być zimne, a przynajmniej śnieżne, tak w Beninie i Togo w okresie suchym możemy, rzadko, ale, natrafić na tropikalne burze.
Standaryzacja hoteli zgodnie z ocenami booking.com, tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeń własnych Operatora.
W niektórych obiektach może zdarzyć się, że natraficie na cieknący kran, głośną wentylację czy inną niedogodność. Afryka francuskojęzyczna ze względu na „raczkującą turystykę” ma odmienne standardy od obleganej przez turystów wschodniej Afryki anglojęzycznej.
Wszelkie ewentualne zmiany w programie dnia, nie wpłyną na program wycieczki jako całości. Pewne zdarzenia jak gwałtowny deszcz, ewentualna awaria samochodu, czy inne zdarzenie losowe, jak awaria prądu, czy agregatu prądotwórczego, pęknięcie opony etc., które mogą spowodować pewne zakłócenie w planie dnia należy uwzględnić i traktować jako nieodłączną część przygody
Wynajęty transport samochód minibus Toyota Hiace do 6 osób + Pilot, od 7 osób + Pilot – bus 26 osobowy. Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 10-15 lat. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest rozwinięta, choć ustępuje w tym państwom Afryki Wschodniej czy Madagaskaru. Ludzie są jest bardzo przyjaźni a kuchnia dobra, szczególnie nad oceanem wyśmienite są owoce morza. Organizator sugeruje, poza wyjątkami wskazanymi w planie wyprawy korzystanie z restauracji hotelowych wieczorem a w ciągu dnia, w przypadku obiadów zaufać przewodnikowi/kierowcy.
TERMIN
OKREŚLONY DLA GRUP, MOŻE BYĆ CAŁOROCZNY – z zastrzeżeniem, że pora sucha – optymalna dla części wypoczynkowej trwa od października do kwietnia.
Festiwal Voodo odbywa się corocznie 10 stycznia (wyjazdy w trakcie festiwalu wydłużają objazd o jeden dzień w stosunku do objazdu standardowego z 15 dni do 16)
CENY w Togo i Beninie
obiad – 3-6€/os.(na trasie przejazdu, w restauracjach w standardzie hotelowym 8-12€)
coca-cola w restauracji od 0,5 – 1€
piwo od 1-2,5€
GRUPA: 6 -15 osób + Pilot