dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

WYPRAWA REALIZOWANA JUŻ OD 4 OSÓB.

UWAGA! WYMAGANE SZCZEPIENIE PRZECIWKO ŻÓŁTEJ FEBRZE.

 • safarii 4×4, ponad 4000 przejechanych kilometrów
 • meczet w Bobo-Dioulasso, perła architektury subsaharyjskiej
 • formacje skalne, tzw. kopuły-Les Domes de Fabedougou, jedno z geologicznych cudów swiata
 • egzotyka i miks kulturowo-etniczny przygranicznych terenów Wybrzeża Kości Słoniowej
 • słonie, lwy, bawoły, gepardy, małpy, gazele i wiele innych zwierząt narodowych rezerwatów przyrody (UNESCO)
 • baobaby, sawanna, palmy i dżungla Zatoki Gwinejskiej
 • Tiebele, serce krainy Gourounsi i jedyne na świecie ręcznie malowane przez kobiety pałace architektury Kassena
 • plantacje kawy i kakao – uskoki tektoniczne
 • targ fetyszy, tradycje i kult Voodoo
 • tunele królestwa Dahomey i Ganvie – afrykańska Wenecja na palach
 • baśniowe domki ludów Taneka i Somba – przeniesione ze świata fantastyki Tolkiena
 • wypoczynek w kurorcie na plażach Grand Popo, benińskim raju obfitującym w specjały serwowanej kuchni

Wybierz termin

19 900 PLN

19 900 PLN

19 900 PLN

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – OUAGADOUGOU (Burkina Faso) 

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie, przelot przez Paryż do stolicy Burkiny Faso-Wagadugu (Ouagadougou). Po przylocie odprawa paszportowo-celna wraz z okazaniem międzynarodowej (żółtej) książeczki szczepień. Powitanie przez lokalnego przedstawiciela. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Późna kolacja, chwile relaksu. Dla chętnych kąpiel w hotelowym basenie.

Hotel Le Grand Calao 4* bungalow/basen

2. DZIEŃ: Ouagadougou – BOBO DIOULASSO (Burkina Faso)

Początek wielkiej przygody safari 4×4. Po śniadaniu wsiądziemy do czekających na nas klimatyzowanych dżipów I wyruszymy na zachód Burkiny. Tego dnia dotrzemy do odległej o 400 kilometrów Bobo-Dioulasso. Po drodze mijać będziemy półpustynne, porosnięte sawanna tereny. Krajobraz dość zróżnicowany morfologicznie. Mijać będziemy liczne wioski, często charakterystyczne gliniane budyneczki przykryte strzechą ze słomy. Około południa postój a dla chetnych chwila relaksu przy obiedzie. W ciągu dnia zatrzymamy się w jednej z wiosek I odwiedzimy lokalny targ. W mieście Bona odwiedzimy lokalny kościół i muzeum ludowych instrumentów muzycznym. Po zakwaterowaniu w hotelu przewidziany jest wieczór tańca i śpiewu przy bębnach jembe i spotykanych głównie w Burkinie zbudowanych z tykw, skomplikowanych balafonach. Wieczorem kolacja.

Hotel Villa Rose 2*

3. DZIEŃ: BOBO – DIOULASSO (Burkina Faso)

Po śniadaniu zwiedzimy stare miasto/dzielnicę Bobo-Dioulasso-miasta które już w XIV wieku było ważnym ośrodkiem handlu w tej części Afryki. Zapoznamy sie z rodowymi tradycjami ludu Bobo. Następnie zwiedzimy historyczny meczet Dioulassoba, który jest jedną z pereł architektonicznych islamskich budowli subsaharyjskich. Po obiedzie i odpoczynku w lokalnej restauracji udamy się na największy targ Bobo, pełnym kolorów, gwaru i egzotyki. Po południu czas wolny. Wieczorem kolacja.

Hotel Villa Rose 2*

4. DZIEŃ: Bobo Dioulasso – FERKESSEDOUGOU (Wybrzeże Kości Słoniowej)

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Po drodze w okolicy miejscowości Banfora odwiedzimy wodospady Kartaguela które znajdują się w bliskim sąsiedztwie niesamowitych formacji skalnych powstałych w wyniku erozji piaskowców tzw. Kopuł Fabedougou (domes de Fabedougou) stanowiących południowa część masywu Banfora. Można śmiało powiedzieć, że Les Domes de Fabedougou stanowią jedno z cudów geologicznych świata i są w swojej formie niepowtarzalne. Po drodze widzieć będziemy uprawianą na plantacjach czcinę cukrową. Granica pomiędzy Burkiną Faso a Wybrzeżem Kości Słoniowej stanowić będzie nowe doświadczenie. Przejście graniczne czynne od 6 rano do 18, poprzez wystepujący tam zgiełk, chaos organizacyjny I zasadniczość służb granicznych stanowić będzie miłą atrakcję, którą niektórzy z nas wspominać będą z uśmiechem. Po jej przekroczeniu i przejechaniu ponad 250 kilometrów, dojedziemy do miasteczka Ferkessédougou , gdzie udamy się do hotelu. Zakwaterowanie, kolacja

Hotel klimatyczny. Hotel La Rose 2*

5. DZIEŃ: Ferkessedougou – BOUNA (Wybrzeże Kości Słoniowej)

Po śniadaniu wyruszymy na wschód kraju w kierunku miasta Bouna. Tego dnia przejedziemy blisko 300 kilometrów. Będziemy przejeżdżali przez wiele rozsianych tu przygranicznych wiosek, których miejscowa ludność poza ekranem telewizora rzadko, na żywo ma okazję spotkać białych ludzi. Około południa krótka przerwa na obiad. Droga prowadzić będzie wzdłuż południowych granic UNESCO P.N. de la Comoe. Rejon ten jest transgraniczną, wielokulturową i językową mieszanką ludów Burkiny Faso, Wybrzeża Kości Słoniowej i pobliskiej Ghany. W Bounie bedziemy mieli okazje spotkać sie i porozmawiac z jej mieszkańcami. Odwiedzimy lokalną szkołę i szpital-ambulatorium, zwiedzimy miasteczko. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, możliwość odwiedzenia jednej z licznych tawern. Wieczorem kolacja.

Hotel Hotel de l Elephant 3*

6. DZIEŃ: Bouna – GAOUA (Burkina Faso)

Rano odwiedzimy lokalny meczet który pamięta czasy władającego jeszcze nie tak dawno tymi ziemiami cesarza Toure Samori. Jego cesarstwo rozciągało się od północnych rejonów Wybrzeża Kości Słoniowej aż do Bamako w Mali. Samori przez kilkadziesiąt lat w XIX wieku skutecznie walczył z francuskimi kolonizatorami. W okresie swojej potęgi dowodził prawie pięćdziesięciotysięczną armią w części uzbrojoną w broń palną oraz dysponował ponad trzy tysięczną kawalerią. Wstrzymał francuską ekspansję w tym rejonie na ponad ćwierć wieku. Ostatecznie zdradzony przez Francuzów zakończył swoje życie, zesłany na małą wysepkę należącą do Gabonu. Do dziś sławiony w historii Zachodniej Afryki-zwany jest afrykańskim Napoleonem. Najbardziej współcześnie znany ivorski piosenkarz Alpha Blondy poswięcił mu piosenkę pt. Bory, bory Samori co w języku dioula oznacza: «Uciekaj, uciekaj Samori, Biali przyjdę i przysięgli cię zabić.». Opuszczając Bounę wjedziemy do krainy ludu Lobi. Po przekroczeniu granicy znów znajdziemy się w Burkina Faso. Spotkamy sie z lokalnym szamanem, który pokaże nam święte pudełka, figurki i różne czczone lokalnie przedmioty. Po drodze zwiedzimy muzeum cywilizacji ludu Lobi, zobaczymy broń którą sie posługiwali, narzędzia, obejrzymy historyczne statuetki-rzeźby i przedmioty kultu. Poznamy poziom kulturowy i wartości w które wierzyli żyjący tu kiedyś ludzie. Późnym popołudniem, po przejechaniu blisko 180 kilometrów dojedziemy do hotelu. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.

Hotel Hala 2*

7. DZIEŃ: Gaoua – Park Narodowy NAZINGA (Burkina Faso)

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku narodowego parku Nazinga. Tego dnia będziemy jechali wzdłuż północnej granicy sąsiedniej Ghany. Krajobrazy typowe dla Afryki subsaharyjskiej. Sawanna, gdzieniegdzie przechodząca w soczystą roslinność lasów podrównikowych. Burkina Faso słynie z licznych upraw warzyw, w tym ziemniaków, pomidorów i innych eksportowanych do sąsiednich państw regionu.  Po drodze przejedziemy przez miasto Leo oraz znaną z podtrzymywania plemiennych tradycji i obyczajów ludu Soukala miejscowość Dagara. Około południa zjemy obiad w przydrożnej restauracji. Pod wieczór, po przejechaniu tego dnia około 300 kilometrów dojedziemy do hotelu połozonego w środku rezerwatu. Zakwaterowanie, czas wolny. Kolacja

Hotel Le Campement de Nazinga OFINAB 2*

8. DZIEŃ: Rezerwat Nazinga – TIEBELE (Burkina Faso)

Po bardzo wczesnym śniadaniu, wyruszymy na poszukiwanie mieszkających w rezerwacie zwierząt. Narodowy Rezerwat Nazinga, choć powierzchniowo mały o powierzchni 913 km2 słynie z licznie zamieszkałych tu słoni. Gęstość populacji wystepujących tu słoni jest niezwykła dla Afryki Zachodniej. Słonie są prawdziwymi gwiazdami rezerwatu Nazinga. Poza słoniami licznie występują tu antylopy reprezentowane przez kilka podgatunków, bawoły i kilka gatunków małp, w tym pawian oliwkowy. Na obszarach półbagiennych I rozlewiskach licznie występują krokodyle. Rezerwat słynie również z licznych, różnokolorowych żyjących  w nim ptaków. Lunch zjemy w środku rezerwatu obok jeziorka które jest wodopojem często pojawiających sie tu słoni i innych zwierząt. Po obiedzie wyruszymy w drogę do Tiebele, miasta w sercu krainy Gourounsi, gdzie zwiedzimy królewski pałac, charakterystyczny dla architektury Kassena z przepięknymi, zdobnymi malunkami wykonanymi rękami mieszkających w miasteczku kobiet. Po dotarciu do hotelu i zakwaterowaniu – tego dnia przejechaliśmy około 180 kilometrów, wieczorem wyjdziemy na poszukiwanie atrakcji, gwaru miejscowych knajpek i jak będziemy mieć szczęście występu lokalnej kapeli. Kolacja
Hotel Auberge Kounkolo 2*

9. DZIEŃ: Tiebele – DAPAONG (Togo)

Po śniadaniu, naszymi samochodami 4×4 kontynuacja dalszej drogi w kierunku Togo. Droga w większości terenowa, czerwona od laterytów charakterystycznych dla klimatu ciepłego i tropikalnego. W południe chwila odpoczynku na obiad. Po drodze do granicy przystaniemy w wioskach plemion Mossa i Bissa, porozmawiamy z mieszkańcami. Wśród licznie rosnących baobabów dojedziemy do granicy. Odprawa paszportowo-wizowa i oczywiście żółta książeczka szczepień. Po przekroczeniu granicy dojedziemy do miasta Dapaong. Tego dnia przejedziemy ponad 250 kilometrów. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja.

Hotel Caroli 3*

10. DZIEŃ: Dapaong – ATAKPAME (Togo)

Po śniadaniu, dalsza droga w głąb Togo, wprost na południe, w kierunku zatoki gwinejskiej. Będziemy przejeżdżali wzdłuż i przez doliny i wzgórza. Klimat będzie coraz łagodniejszy i chłodniejszy. Roślinność coraz bardziej tropikalna i soczyście zielona. Miniemy położony wśród gór uskok tektoniczny Aledjo. Na terenach bardziej równinnych rozciągać się będą plantacje kawy i kakao. W ciągu dnia postój na obiad. Dzień będzie pełen wrażeń, szczególnie ze względu na zmieniające się krajobrazy i wrażenia z tym związane. Pod wieczór, przejechawszy odcinek prawie 500 kilometrów dotrzemy do naszego hotelu. Zakwaterowanie, chłodny prysznic, czas wolny, kolacja.

Hotel Luxembourg 3*

11. DZIEŃ: Atakpame – Lome – GRAND POPO (Benin)

Rano, po wczesnym śniadaniu, wyjazd w kierunku Lome-stolicy Togo, czekać nas będzie 240 kilometrowa droga. Zwiedzanie co ciekawszych miejscowości po drodze. Postój przy górze Mont Kloto i podziwianie wyjątkowych widoków. Panorama jeziora Volta (Lac Volta), znajdującego się w zasięgu wzroku a położonego w sąsiedniej Ghanie będzie okazją do bogatej sesji fotograficznej. Po dojechaniu do stolicy Togo-Lome przewidziane jest krótkie zwiedzanie miasta, w tym Wielkiego Targu i Targu Fetyszy-figurek, czaszek i innych rekwizytów związanych z kultem Voodoo. Chwila odpoczynku w miejscowej restauracji i obiad. Następnie kierując się na wschód, drogą wzdłuż oceanu dotrzemy do pobliskiej granicy z Beninem. Po formalnościach związanych z jej przekroczeniem udamy się do naszego hotelu w którym spędzimy trzy noce. Zakwaterowanie, czas wolny, plażowanie. Wieczorem kolacja

Hotel Village Vacances Awale Plage 3* basen

12. DZIEŃ: GRAND POPO (Benin)

Po śniadaniu, czas wolny, spacery, plażowanie, basen. Obiad w hotelowej lub jednej z pobliskich restauracji. Wieczorem wspólna kolacja.

Hotel Village Vacances Awale Plage 3* basen

13. DZIEŃ: GRAND POPO (Benin)

Po śniadaniu, czas wolny, spacery, plażowanie, basen. Obiad w hotelowej lub jednej z pobliskich restauracji. Wieczorem wspólna kolacja.

Hotel Village Vacances Awale Plage 3* basen

14. DZIEŃ: Grand Popo – Cotonou – Abomey – DASSA ZOUME (Benin)

Po śniadaniu wyruszymy w dalszą drogę. Tym razem obierzemy kierunek na północ. Pierwsze kilkadziesiąt kilometrów biec będzie wzdłuż oceanu, po to aby zobaczyć stolicę Beninu – Cotonou. Po krótkiej wizycie w mieście znajdziemy się na drodze do Dassa-Zoume. W Ganvie zatrzymamy się na przejażdżkę pirogą na krótką wyprawę do wioski zbudowanej na palach. Każde domostwo wystaje z wody, stąd też nazwano Ganvie, beninską Wenecją. Po powrocie na stały ląd, dojedziemy do wioski Bohicon, która w dużej części zbudowana jest z podziemnych tuneli w których, za czasów Królewstwa Dahomej i istniejącego wtedy handlu niewolnikami ukrywali się tej mieściny. Tego dnia zobaczymy szczątki niegdyś potężnego Królestwa, a zwłaszcza ruiny królewskich pałaców, w dużej części odbudowanych, sklasyfikowanych jako światowe dziedzictwo kulturowe UNESCO. Przed zachodem słońca, po przejechaniu ponad 300 kilometrów, dojedziemy do Dassa-Zoume. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja.

Hotel Auberge de Dassa-Zoume 3*

15. DZIEŃ: Dassa – Zoume – DJOUGOU (Benin)

Po śniadaniu zwiedzimy rejon Dassa. Odwiedzimy miejsce kultu Voodoo. Zatrzymamy się u podnóża jaskini Dassa – miejsca kultu maryjnego, gdzie 15 sierpnia pielgrzymują wierni. Kierując się na południe, opuścimy teren wzgórz i wjedziemy na obszary nizinne z coraz wyższą temperaturą i bardziej palącym słońcem. W ciągu dnia przerwa na obiad. Pod wieczór po pokonaniu ponad 300 kilometrów dojedziemy do miasta Djougou w którym przenocujemy. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.

Hotel Motel du Lac 3* basen

16. DZIEŃ: Djougou – TANGUIETA (Benin)

Tego dnia po wczesnym śniadaniu będziemy podążali drogą przez krainy ludów Taneka i ludu Somba. Wzdłuż drogi pełnej tradycyjnych, okrągłych chatek dotrzemy do miejscowości Taneka gdzie odwiedzimy szefa wioski, spotkamy się też z najważniejszym szamanem i ludnością. Później dalsza droga na połnoc. Dotrzemy do Natitingou, głównego miasta północno-zachodniej części Beninu. Wizyta na miejskim rynku pełnym krzykliwych kolorów i egzotycznych zapachów. Na miejscu będziemy mogli spożyć lokalną kulinarną specjalność.
Jadąc w kierunku Boukombe przekroczymy pasmo górskie Atacory. Wśród mijanych pagórków i wspaniałych krajobrazów będziemy widzieli tradycyjne budowle wykonane z gliny zwane Tatas, zamieszkałe przez lud Somba.
Przewidziana jest piesza wycieczka które odkryje przed nami tradycje i codzienne życie mieszkańców. Po południu, po blisko 150 kilometrach przebytej drogi dojedziemy do miasta Tanguiéta, leżącego w bliskim sąsiedztwie sławnego Parku Narodowego wpisanego na listę UNESCO Pendjari. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja.

Hotel Baobab” 3*

17. DZIEŃ: PARK NARODOWY PENDJARI (Benin)

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Pendjari (UNESCO). Początek safari. Wśród rosnących tu licznie baobabów będziemy szukali lwów, bawołów, antylop, słoni, hipopotamów, krokodyli, gepardów, guźców, hien, szakali, leopardów i innych zwierząt, które żyją w rezerwacie. Nocleg na terenie Parku Narodowego, zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.

Hotel lodge de Pendjari 3*

18. DZIEŃ:  P.N.Pendjari – THIALY (Burkina Faso)

Po bardzo wczesnym śniadaniu wyjazd aby zaskoczyć zwierzęta przy porannym wodopoju. Następnie wyjazd z parku w kierunku jeziora Kompienga i granicy państwowej. Wizyta w wioskach rybackich nad jeziorem. Przekroczenie granicy Benin-Burkina Faso. Przeprawa pirogą na półwysep Thialy i po pokonaniu tego dnia zaledwie 100 kilometrów instalacja w hotelu. Zakwaterowanie, czas wolny, aby cieszyć się urokliwą scenerią półwyspu, zrelaksować się w małym basenie wyżłobionym w skałach, kolacja.

Hotel Campement de Thialy 3* basen

19. DZIEŃ: Thialy – OUAGADOUGOU

Tego dnia po wczesnym śniadaniu wyruszymy w drogę do Ouagadougou. Będziemy mieli do przejechania około 350 kilometrów. Po drodze staniemy w kilku wioskach na sesje fotograficzną. Około południa przerwa na obiad. Po południu przyjazd do stolicy Burkiny i zakwaterowanie w znanym już nam hotelu. Czas wolny, kolacja.

Hotel Le Grand Calao 4* basen

20. DZIEŃ: OUAGADOUGOU – wylot do Europy

Ostatni dzień naszego pobytu poświęcimy na zwiedzanie stolicy, odwiedzimy muzeum w którym odkryjemy skarby kultury Mossis (liczne fetysze, swięte maski, instrumenty muzyczne itp.). Jeżeli czas pozwoli chętni pojadą do miasteczka Laongo, miejsca, które wita co dwa lata rzeźbiarzy z różnych stron świata a słynie z rzeźb wykonywanych w kamieniu a szczególnie w granicie. Ostatnie zakupy na wielkim targu rękodzieła i rzeźb, obiad w ciągu dnia. Ci którzy będą woleli pozostać w stolicy i nie jechać do Laongo, będą mogli wrócić do hotelu na odświeżający prysznic przed podróżą. Wieczorem transfer na lotnisko i pożegnanie z naszą lokalną ekipą. Wylot do Warszawy przez jedno z lotnisk europejskich.

21. DZIEŃ: WARSZAWA

Przylot do Warszawy. 

 

 

 

CENA OBEJMUJE:

 • przeloty międzynarodowe na trasie Warszawa -Ouagadougou – Warszawa
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych wg programu
 • przejazdy samochodami terenowymi 4×4 z kierowcami i przedstawicielem lokalnego biura podróży na cały okres pobytu (maksymalnie 4 osoby w samochodzie plus kierowca)
 • transfery z i na lotnisko w Ouagadougou
 • śniadania i kolacje (bez kolacji w dniu przylotu i odlotu do Polski)
 • transfer łodzią po rzece w trakcie zwiedzania Ganvie -afrykańskiej Wenecji i transferu na półwysep Thalia przez jezioro Kompienga
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • wejścia do muzeów, miejsc kultu, zgromadzeń, imprez folklorystycznych i wieczoru pieśni afrykańskiej
 • bilety i przewodników w parkach narodowych i miejscach wymagających opłat za zwiedzanie
 • ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)

 

CENA NIE OBEJMUJE: