Cena: 14900 PLN + 3250 EUR
Wybierz termin
* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.
Kiedy najlepiej wyjechać:
Sty
Lut
Mar
Kwi
Maj
Cze
Lip
Sie
Wrz
Paź
Lis
Gru
1.Dzień – Wylot do Tybetu
Spotkanie grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie. Wylot do Lhasy.
2.Dzień – Przylot do Lhasy, dzielnica tybetańska Barkhor i świątynia Dżokhang
Przylot do Lhasy, historycznej stolicy Tybetu. Przejazd do centrum miasta, odpoczynek po długiej podróży, wieczorna eskapada po Lhasie. Przejdziemy kameralnymi uliczkami starej tybetańskiej dzielnicy Barkhor. Zobaczymy tu tysiące pielgrzymów, przybywających z różnych części Tybetu. Wyruszymy wraz z nimi w korę, czyli rytualne okrążenie świątyń. Wizyta w Dżokhangu: najstarszej świątyni Tybetu, pochodzącej z VII wieku. Z tarasu na dachu budynku roztacza się wspaniały widok miasta oraz królującej nad nim Potali. Nocleg w Lhasie.
3.Dzień – Zwiedzanie Lhasy: Potala, klasztory Neczung i Drepung, debata mnichów w Sera
Zwiedzanie Potali – historycznej siedziby dalajlamów. Ten najwyżej położony (3700 m n.p.m.) pałac świata to prawdziwy cud architektury, wzniesiony niemal 100 metrów ponad miastem na stromym wzniesieniu Marpo Ri (dosłownie „Czerwona Skała”). Najstarsza część kompleksu została wzniesiona przez Soncena Gampo, pierwszego historycznego króla Tybetu, który był inicjatorem przyjęcia buddyzmu, pomysłodawcą opracowania alfabetu na potrzeb języka tybetańskiego oraz twórcą podstaw politycznej potęgi Tybetu. Najważniejsza część Potali jest jednak znacznie późniejsza, pochodzi z końca XVI wieku, zawdzięczamy ją V Dalajlamie, jednemu z najważniejszych przywódców religijnych i politycznych kraju. Spacer po pałacu, wizyta w częściach mieszkalnych, świątynnych oraz przy grobowcach dalajlamów. Przejazd do Neczungu – siedziby najważniejszej w Tybecie wyroczni. Zwiedzanie klasztorów Drepung i Sera. Ufundowany w XV wieku Drepung to największy klasztor świata, w dawnych latach liczba mnichów z nim związanych przekraczała 10 tysięcy. Drepung to jeden z „trzech wielkich klasztorów Lhasy”, słynący z tradycji uniwersyteckich. Od wieków kształcą się tu adepci siedmiu wydziałów nauki buddyjskiej. Prócz Tybetańczyków oddzielny wydział prowadzą też przybysze z całego buddyjskiego świata, między innymi z Mongolii. W godzinach popołudniowych udamy się do Sery (kolejnego z „trzech wielkich klasztorów Lhasy”). Słynie on z debat mnichów. Przyjrzymy się tradycyjnej dyspucie, odbywającej się na dziedzińcu klasztoru. Nocleg w Lhasie.
4.Dzień – Ramocze i wycieczka do Gandenu
Rano odwiedzimy Ramocze – drugą co do ważności buddyjską świątynię stolicy Tybetu. Kilkugodzinna wycieczka na prowincję: do trzeciego „wielkiego klasztoru Lhasy”: Gandenu. Został on ufundowany przez Congkapę – twórcę szkoły Gelugpa (najbardziej rozpowszechniona szkoła buddyzmu tybetańskiego, jej przywódcami są dalajlamowie). Ganden słynie z niesamowitej lokacji: budynki klasztorne zostały wzniesione na wysokości 4500 m n.p.m. Sam klasztor poświęcony jest Buddzie Przyszłości. Zwiedzanie ważniejszych świątyń, dla chętnych około godzinna kora (obejście) wokół klasztoru. Powrót do Lhasy, wieczorem dalsze poznawanie dzielnicy Barkhor. Odwiedzimy zamieszkiwaną przez muzułmanów część tego dystryktu. Czas wolny na zakupy w warsztatach, gdzie sprzedawane są dzieła sztuki, wizyta w Norbulingka: letnim pałacu dalajlamów, ewentualnie fakultatywnie koncert tradycyjnej muzyki. Nocleg w Lhasie.
5.Dzień – Poznawanie okolic Nam Co i klasztoru Curpu
Wycieczka nad Nam Co – święte jezioro, położone na północny-zachód od Lhasy, na wysokości 4718 m n.p.m. Otaczają je wysokie na ponad 7000 m n.p.m. szczyty a jego wody, w zależności od miejsca, oświetlenia i pory dnia, mienią się różnymi kolorami i odcieniami granatu, błękitu i turkusu. Kora półwyspu i zwiedzanie starych, ukrytych w grotach pustelni i kaplic. Możliwość obserwacji życia zamieszkujących te tereny koczowników. Do dnia dzisiejszego znaczna część mieszkańców Tybetu prowadzi nomadyczny tryb życia a podstawowym ich zajęciem jest hodowla jaków. Odwiedziny w namiocie koczowników. W godzinach popołudniowych, podczas powrotu do Lhasy, zwiedzimy zbudowany między wysokimi górami, klasztor Curpu. Założono go w 1159 roku, był on historyczną siedzibę karmapów, jednych z najważniejszych przywódców religijnych Tybetu. Nocleg w Lhasie.
6.Dzień – Dolina Jarlungu: twierdza Jumbulhakhang, nocleg przy klasztorze Samje
Przejazd z Lhasy do doliny rzeki Jarlung, która uznawana jest za kolebkę cywilizacji Tybetu. Zwiedzimy wspaniałą fortecę Jumbulhakhang, która jest najlepszym przykładem architektury typu dzong. Przejazd do klasztoru Samje, który jest najstarszym klasztorem na terenie Tybetu – został ufundowany w VIII wieku a jego plan oparty jest na układzie mandali. Fundację Samje przypisuje się Padmasambhavie (znanemu pod tybetańskim imieniem Guru Rinpocze), pochodzącemu z Indii joginowi, który był jednym z pierwszych misjonarzy buddyzmu w Tybecie. Nocleg przy klasztorze Samje.
7.Dzień – Poranne modlitwy w klasztorze Samje, przejazd do Gjance
Udział w porannych modlitwach w klasztorze Samje a następnie przejazd na zachód nad pięknie położone jezioro Jamdrok i do Gjance. Wieczorny spacer po ulicach miasta. Zwiedzanie kolejnego arcydzieła architektury tybetańskiej – klasztoru Gjance Kumbum („Klasztor Stu Tysięcy Wizerunków Buddy”) ze słynnym czortenem. Wizyta w miejscowym dzongu, przejście do głównej części obronnej. Spacer po klimatycznej dzielnicy tybetańskiej. Nocleg w Gjance.
8.Dzień – Przejazd do Tingri i w rejon Mt Everestu: klasztor Rongbuk
Przejazd przez przełęcz Gjaco (5220 m n.p.m.) do miasteczka Tingri, a następnie w rejon Rongbuk – najwyżej położonego klasztoru Tybetu i świata (wysokość 4980 m n.p.m.). Z miejsca tego przy dobrej widoczności roztacza się imponujący widok na północną ścianę Mt Everestu (8848 m n.p.m.). Nocleg przy klasztorze Rongbuk.
9.Dzień – Trekking do Mt Everest Base Camp, klasztor i przejazd do Sakja
Około godzinny trekking do Północnej Bazy pod Mt Everestem (wysokość 5150 m n.p.m.). Jest ona wykorzystywana przez wspinaczy na najwyższy szczyt świata. Tereny te są zamieszkane przez tybetańskich nomadów. Postaramy się odwiedzić ich domostwo i dzięki obecności tłumacza języka tybetańskiego podpytać o życie codzienne. Przejazd w okolice klasztoru Sakja na nocleg.
10.Dzień – Zwiedzanie klasztoru Sakja i przejazd do Saga
Zwiedzanie ufundowanego w XI wieku klasztoru Sakja – świątyń oraz starej biblioteki. Kryje ona tysiące zabytkowych tekstów religijnych. Przejazd przez bezkresne i z rzadka tylko zamieszkane przez nomadów obszary do Tybetu Zachodniego. Postoje na fotografowanie tych rozległych plenerów. Wieczorem dojedziemy do miasta Saga na nocleg.
11.Dzień – Przejazd z Saga do Darczen
Dalszy przejazd do Darczen – miejsca, gdzie zaczynają się pielgrzymki wokół świętej góry Kajlas. Kajlas otaczany jest czcią przez wyznawców 4 religii: buddystów, dżinistów, sziwaitów i pierwotną religię Tybetu bon. W okolicy góry wybijają źródła 4 wielkich azjatyckich rzek (Indus, Brahmaputra, Setledż i Karnali). Góra często utożsamiana jest z mityczną górą Meru, która stanowić miała centrum wszechświata. Następnego dnia rozpoczniemy trwającą 2 i pół dnia korę wokół góry Kajlas. Osoby, które nie będą się czuć na siłach rozpoczynać korę, będą mogły pozostać w Darczen.
12 – 13.Dzień – Kora wokół góry Kajlas
Kora wokół góry Kajlas. Kajlas (wysokość 6638 m n.p.m.) nigdy nie został zdobyty (przez szacunek alpinistów wobec świętej góry). Każdego roku tysiące pielgrzymów wyrusza w rytualne obejście szczytu – jest to dla nich tak istotne jak dla muzułmanów odwiedziny w Mekce. W trakcie trekkingu będziemy mieć okazję wspólnej wędrówki z tybetańskimi pielgrzymami. Podziwianie wspaniałych widoków zachodniego Tybetu oraz licznych miejsc kultu. W trakcie trekkingu noclegi w schroniskach na trasie: w Drira Phug i Dzutrul Phug.
14.Dzień – Zakończenie kory wokół góry Kajlas i przejazd do ruin stolicy królestwa Guge
Zakończenie kory wokół góry Kajlas i przejazd na południowy zachód do ruin stolicy królestwa Guge. Powstało ono w IX wieku i przetrwało około 700 lat, po upadku dynastii Jarlungu i prześladowaniach buddyzmu było to miejsce, gdzie bezpieczne schronienie znaleźli lamowie z całego Tybetu. Do dziś pozostały tu ruiny potężnych fortyfikacji, pałaców i stup. Zobaczymy imponujące swym rozmachem ruiny zamku i labirynty jaskiń i balkonów, położone na około 150-metrowym klifie. Nocleg w miasteczku Caparang.
15.Dzień – Przejazd nad jezioro Manasarowar
Rano zwiedzanie Caparangu – odwiedzimy ufundowany w X wieku klasztor Tholing. Od tego miejsca rozpoczniemy powrót do Lhasy. Wieczorem dojedziemy w okolice jeziora Manasarowar (jego tybetańska nazwa to Mapam Jum Co) – jednego z najświętszych jezior regionu. Spacer nad brzegiem, nocleg.
16.Dzień – Przejazd znad jeziora Manasarowar do miasta Saga
Ostatni dzień podróży przez Tybet Zachodni. Krótkie postoje fotograficzne na trasie. Wieczorem dojedziemy do miasta Saga, nocleg.
17.Dzień – Przejazd z Saga do Szigace
Przejazd z Saga do Szigace, drugiego co do wielkości miasta Tybetu i historycznej siedziby panczenlamów – najważniejszych, obok dalajlamów religijnych i politycznych przywódców Tybetu. Nocleg w Szigace.
18.Dzień – Zwiedzanie Szigace i przejazd do Lhasy, początek podróży Koleją Tybetańską
Wizyta w klasztorze Taszilhunpo – dawnej rezydencji panczenlamów. Przejazd na dworzec kolejowy w Lhasie, początek podróży najwyżej położoną koleją świata, tzw. Koleją Tybetańską do Pekinu. Przejazd na północ Płaskowyżu Tybetańskiego. Tego dnia późnym wieczorem przejedziemy przez Tanggula – najwyżej położoną stację na świecie (5068 m n.p.m.) i przełęcz Tanggula (odcinek ten osiąga wysokość 5072 m n.p.m., co jest światowym rekordem wysokości linii kolejowej). Nocleg w pociągu (miejsca sypialne).
19.Dzień – Dalsza podróż Koleją Tybetańską
Przejazd koleją przez okolice Kuku-nor, zwanego również Qinghai (3205 m n.p.m.), największego jeziora Chin. To tu po raz ostatni na wyprawie zobaczymy ogromne tybetańskie przestrzenie i co jakiś czas samotne namioty tybetańskich nomadów. Stopniowy zjazd z Płaskowyżu Tybetańskiego. Nocleg w pociągu (miejsca sypialne).
20.Dzień – Podróż Koleją Tybetańską, fakultatywnie zwiedzanie Pekinu
Wcześnie rano przyjazd do Pekinu. Fakultatywnie (50 EUR/os.) zwiedzanie miasta. Nocleg w Pekinie.
21.Dzień – Powrót do Polski
Przejazd na lotnisko, wylot do Europy. Przylot do Warszawy.
Cena obejmuje:
-noclegi na całej trasie: hotele klasy turystycznej (pokoje 2-osobowe z łazienkami oraz wieloosobowe z sanitariatami w oddzielnych budynkach podczas 8 noclegów)
-śniadania każdego dnia (jest możliwość wykupu na całej trasie pakietu obiadów i kolacji, które są oparte na tradycyjnej kuchni tybetańskiej, cena: 25 EUR/os./dzień)
-opiekę polskojęzycznego przewodnika – tybetologa oraz przewodników lokalnych
-permit: pozwolenie na wjazd do Tybetu i poszczególnych jego części
Cena nie obejmuje:
-wizy chińskiej (ok. 400 PLN)
-kosztów uczestnictwa w programie: biletów wstępu, transportu lokalnego i napiwków: 950 EUR (wpłacane w Lhasie)
-zwyczajowych napiwków (10 EUR/os. dziennie)
-ewentualnej dopłaty do pokoju 1 os. w hotelach klasy turystycznej: 1250 EUR