dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt

Wyprawa do serca Afryki z autorem National Geographic

Podczas niecałych dwóch tygodni zobaczymy, jak wygląda życie w dwóch wielkich stolicach Afryki Wschodniej, które przez wielu Afrykańczyków uznawane są za jedne z najbardziej cywilizowanych miast kontynentu.

Spędzimy dwa dni na skraju dżungli równikowej, obserwując najbliższe nam genetycznie stworzenia na ziemi – szympansy. Spędzimy z nimi poranek, w samym środku lasu deszczowego, towarzysząc im podczas poszukiwania pożywienia, a także obserwując, jak zawiązują się ich więzy rodzinne, jak opiekują się najmłodszymi członkami stada i walczą między sobą.

Następnie przeniesiemy się w Góry Księżycowe, jedne z najpiękniejszych w Afryce, gdzie poznamy życie lokalnych społeczności, a także odpoczniemy w cieniu czterotysięczników, otoczeni wilgotnym lasem.

Czeka nas też typowe safari na sawannie w Parku Narodowym Królowej Elżbiety. To najlepsze w całej Ugandzie miejsce do obserwowania słoni, hipopotamów, krokodyli, bawołów, a czasem w te rejony zapuszczają się też lwy i lamparty.

Odpoczniemy nad tajemniczym jeziorem Bunyonyi, rozlewającym się na obszarze 25/7 km, poznając historię jego 29 wysepek. Odwiedzimy też wypędzone kilkadziesiąt lat temu plemię ludzi lasu – Pigmejów Batwa, którzy dopiero uczą się, jak żyć we współczesnym świecie. Poznamy ich życie, sposób w jaki budują domy, a także będziemy świadkami plemiennego tańca i śpiewów.

Gwoździem programu jest na tym etapie naszej wyprawy wizyta gościnna u goryli górskich. Wszyscy, którzy przeżyli spotkanie z tymi zwierzętami są zgodni – to jedno z najbardziej emocjonujących przeżyć w życiu…

Po wyjeździe z Ugandy udamy się do Rwandy, państwa o tragicznej historii, wciąż obecnej w oczach mieszkańców. Na dwa dni zatrzymamy się w polskiej misji. Będziemy mogli porozmawiać z ludźmi, którzy przeżyli ludobójstwo i własnymi rękami grzebali pomordowanych. Zobaczymy też, jak wygląda życie misjonarzy w Afryce, odwiedzimy prowadzone przez nich szkołę, przedszkole i szpital.

Ostatniego dnia wyjedziemy poza Kigali zobaczyć rwandyjską prowincję.

Przewodnik: Dominik Skurzak

Wybierz termin

9900 PLN

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ:
– lot do Ugandy
– lądowanie w Entebe 13:35
– zakwaterowanie w hotelu w Kampali

2. DZIEŃ:
– śniadanie i wczesny wyjazd w trasę
– około południa dojazd do Parku narodowego Kibale
– lunch
– afrykańskie pola herbaty, gorące źródła
– kolacja w hotelu
– dla chętnych: nocny spacer po lesie

4. DZIEŃ:
– śniadanie w hotelu
– TROPIENIE SZYMPANSÓW (8:00)
Wchodzimy do dżungli z przewodnikiem i tropimy te najmądrzejsze na świecie zwierzęta. Będziemy mieli możliwość towarzyszenia szympansom podczas porannego poszukiwania pożywienia, wdrapywania się na drzewa, pokazów siły, opieki nad młodymi. Na terenie parku, poza szympansami, mamy możliwość spotkać 11 innych gatunków naczelnych. Jest on także domem dla dzikich słoni i bawołów. Podczas trackingu towarzyszą nam wyspecjalizowani tropiciele, którzy przybliżą nam codzienne życie szympansów.
– obiad i odpoczynek
– spacer do gorących źródeł i na obserwacje ptaków, żyjących na skraju ogromnej dżungli Kibale.
– kolacja

5. DZIEŃ:
– śniadanie
– przejazd w góry Rwenzori (UNESCO Heritage). Opuszczamy duszny las równikowy i przenosimy się w góry często nazywane księżycowymi. Panujący tu klimat znacznie bardziej przypomina ten w europejskich Alpach. Zatrzymamy się w najwyżej położonym schronisku prowadzonym przez miejscową społeczność, tuż u szczytu czterotysięcznych masywów. W górach mieszka wiele gatunków ptaków i naczelnych.
– po lunchu wyruszamy na spacer w góry Odwiedzimy miejscową wioskę, poznamy życie afrykańskich górali, a przy okazji będziemy mieli szanse obserwacji wyjątkowej fauny i flory tego regionu.
– powrót do hotelu i kolacja

6. DZIEŃ:
– śniadanie
– przejazd do Parku Narodowego Queen’s Elizabeth. Jest to najbardziej popularny park safari w całej Ugandzie. Podczas jazdy przez zielone sawanny będziemy mieli możliwość zaobserwowania bawołów, słoni, lwów północno-wschodnio-kongijskich, lampartów, a także wielu gatunków antylop. Wybierzemy się na spływ kanałem Kazinga, łączącym dwa jeziora (Lake Edward i Lake George), gdzie z bliska obejrzymy hipopotamy (największe zagęszczenie w całej Afryce) i krokodyle.
– lunch podczas safari
– kolacja w campie na terenie parku, wieczorne ognisko.

7. DZIEŃ:
– przejazd nad Jezioro Bunyonyi. Według wielu jest to najpiękniejsze i najbardziej relaksujące miejsce Ugandy. Jezioro jest rozległe – to 25 na 7 km a na jego powierzchni porozrzucanych jest 29 wysepek. Otoczone dookoła wysokimi górami, to idealne miejsce na chwilę relaksu i wyjątkowo malownicze zachody słońca
– wypożyczamy kajaki i płyniemy na Zebra Island -jedną z 29 wysp na jeziorze. Jest ona miejscem dla wielu zebr i antylop.
-obiad
– rejs motorówką, wizyta na wyspach, odwiedziny u wypędzonego z dżungli plemienia Batwa (pigmeje)
– kolacja

8. DZIEŃ:
– śniadanie
– Dla chętnych przejazd do rezerwatu Bwindi na TROPIENIE GORYLI górskich. Lunchboxy. Reszta lunch w hotelu. Nieprzenikniony las Bwindi to jedno z dwóch miejsc w Afryce, w którym można spotkać zagrożone wyginięciem goryle górskie. Wyruszamy nad ranem wgłąb dżungli, żeby wytropić jedną z rodzin, a podczas spaceru mamy możliwość obserwowania 120 gatunków ssaków, 346 gatunków ptaków i ponad 200 gatunków motyli. Spotkanie z gorylami, które do złudzenia przypominają nas samych to dla wielu jedne z silniejszych przeżyć w całym życiu.
– kolacja w hotelu

9. DZIEŃ:
– śniadanie i przejazd do stolicy Rwandy – Kigali
– lunch w hotelu. Zatrzymamy się w siedzibie polskiej misji w Rwandzie. Od podszewki zobaczymy, jak wygląda życie misjonarzy, odwiedzimy prowadzone przez nich przedszkole, szkołę oraz szpital
– zwiedzanie miasta, wizyta w Kigali Genocide Memorial
– kolacja w hotelu

10. DZIEŃ:
– Dzień kulturowy na prowincji Rwandy

11. DZIEŃ:
– śniadanie
– przelot lub przejazd do Ugandy
– wylot do Warszawy z lotniska Entebe -godz. 18:30

CENA OBEJMUJE:

 • tropienie szympansów w parku Kibale
 • ewentualny dodatkowy lokalny przelot Kigali — Entebbe
 • profesjonalne przygotowanie wyprawy i opieka nad grupą
 • noclegi
 • pełne wyżywienie wraz z napojami do posiłków
 • transport
 • opłaty za parki narodowe
 • bilety wstępu do wszystkich odwiedzanych miejsc
 • rejsy łodziami
 • koszt lokalnych imprez kulturowych
 • praktyczne porady i konsultacje w dziedzinie fotografii podróżniczej

CENA NIE OBEJMUJE:

UWAGA! Wizę wschodnioafrykańską wyrabia się bezproblemowo online. Trzeba się o nią ubiegać na stronie: https://www.migration.gov.rw/index.php?id=203.
Udzielimy wszystkich niezbędnych informacji i pomagamy przy wyrobieniu wizy.