dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • uczestnictwo w i prawo do filmowania sześciu tańców, czterech różnych grup etnicznych, w tym jednego zalicznego do dziedzictwa kulturowego Wybrzeża Kości Słoniowej
 • nadmorskie laguny porośnięte lasami namorzynowymi
 • objazd blisko 2500 kilometrów naokoło Wybrzeża Kości Słoniowej
 • spektakularne widoki na zatokę Sassandry
 • malunki z Korhogo
 • kultura subsaharyjska i sławny meczet Missiriba dawnego królewstwa Kong
 • neolityczno-modernistyczna ceramika Tano-Sakassou
 • wizyty w Katedrze Św. Pawła w Abidżanie i w największej na świecie bazylice Matki Boskiej Królowej Pokoju w Yamossoukro konsekrowanych przez Jana Pawła II
 • roztańczony Abidżan nocą, jedna z największych i bezpiecznych metropolii Afryki
 • odpoczynek w kurorcie Grand Bassam (UNESCO) i delicje lokalnej i francuskiej kuchni

WYMAGANE JEST SZCZEPIENIE PRZECIEKO ŻÓŁTEJ FEBRZE

Wybierz termin

7500 PLN + 2390 EUR

7500 PLN + 2390 EUR

7500 PLN + 2390 EUR

7500 PLN + 2390 EUR

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa – ABIDŻAN
Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i odlot na Wybrzeże Kości Słoniowej do Abidżanu, z przesiadką w Paryżu lub innym porcie tranzytowym. Po przybyciu do Abidżanu, odprawa paszportowo-celna. Czekającym na nas busikiem tranzyt do hotelu. Zakwaterowanie, odpoczynek. Jeżeli pora przybycia na to pozwoli, kolacja w lokalnej restauracyjce zwanej tutaj maqui, jeżeli będzie zbyt późno będziemy musieli zadowolić się kolacją zjedzoną na pokładzie samolotu. Hotel Ngaliema Resort Club 3*/basen (lub podobny).

2. DZIEŃ: Abidżan – GRAND LAHOU
Po wczesnym śniadaniu, wyjazd na zachód kraju wzdłuż wybrzeża, drogą przebiegającą w sąsiedztwie ciągnącej się na ponad 100 kilometrów słynnej laguny Ebrie. Będziemy przejeżdżali przez liczne wioski, podpatrywali żyjących tu swoim tępem tubylców. Około południa dojedziemy do miejscowości Nzida-Grand Lahou i dotrzemy do hotelu nieopodal Narodowego Parku Azagny (19850 ha) od strony laguny. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu obiadu wybierzemy się na kilkugodzinny rejs po lagunach, wśród lasów namorzynowych i bujnej nadmorskiej roslinności. W czasie wycieczki, zejdziemy na ląd na terenie P.N. Azagny i pójdziemy na kilkukilometrowy spacer mając nadzieję na spotkanie nielicznie żyjących tu małp i innej zwierzyny. Jeżeli będziemy mieli szczęście ten wypad może być ciekawy, jeżeli mniej to czeka nas niemęcząca wędrówka po tropikalnym zachowującym pierwotny charakter lesie. Około 17.00, po opuszczeniu lasów P.N.Azagny dotrzemy na Wyspę Szympansów, gdzie będziemy mogli zobaczyć w czasie popołudniowego dokarmiania jedynego żyjącego tu jeszcze szympansa o imieniu Ponso. Szympans ma ponad 40 lat, żyje tutaj sam od 1983 roku (próbowano dostarczyć mu towarzystwo, ale zachowywał się wrogo), gdy jako jeszcze szympansie dziecko został tu sprowadzony, jako jedyny ocalały z rzezi stada liczącego ówcześnie ponad dwadzieścia osobników i niestety stanowi relikt przeszłości. Założono nawet fundację jego imienia. Nasza wizyta tam, być może nie będzie wielce emocjonująca, ale dzięki niej dołożymy swoją cegiełkę na jego utrzymanie. Późnym popołudniem powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja. (dystans ok. 130 km).
Hotel Le Ravin 3*/bungalow/basen (lub podobny).

3. DZIEŃ: Grand Lahou – SASSANDRA
Po śniadaniu ruszymy w dalszą drogę na zachód do miasta Sassandra leżącego 150 kilometrów na zachód. Sassandra, leżąca u ujścia rzeki o tej samej nazwie, to blisko 100 tys. miasto założone w XVI wieku przez Portugalczyków, leży nad oceanem i było kiedyś głównym portem Wybrzeża Kości Słoniowej. Wzniesione na wzgórzach otaczających zatokę jest niezwykle malownicze i słynie z pięknych, znajdujących się w pobliżu plaż Miasto słynie również z sąsiadującego z nim Narodowego Parku Gaoulou. Po dotarciu na miejsce, zwiedzanie miasteczka, następnie zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. (dystans ok. 150 km)
Hotel Le Pollet 2/3* (lub podobny).

4. DZIEŃ: Sassandra – MAN
Po wczesnym śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie okolic. Zobaczymy miejski porcik, resztki budynków kolonialnych, targ miejski. Okolica jest bardzo malownicza. Rejon Sassandry słynny jest z występujących plantacj kakao, kawy i całych gajów palm olejowych – które zastąpiły, za sprawą człowieka dotychczas rosnący tu las pierwotny. Wizyta w Kościele św. Andrzeja – rzadkiego przykładu klasycznej architektury sakralnej na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obejrzymy tunel niewolników, skąd eksportowano siłe roboczą do obu Ameryk. Następnie wyruszymy w drogę na północ kraju do miasta Man. Tego dnia czekać nas będzie długa droga, bo około 400 kilometrów. Po drodze mijać będziemy liczne wioski i miasteczka. Postoje na sesje fotograficzne i oczywiście przerwa na obiad w tradycyjnej restauracyjce. Po drodze zobaczymy liczne plantacje kawy i kakao. Dojazd do hotelu w Man późnym popołudniem, zakwaterowanie, kolacja w lokalnej restauracji, czas wolny. (dystans ok. 430 km). Hotel Agbanseu de Man 3*/basen (lub podobny).

5. DZIEŃ: MAN
Ten dzień, zaraz po śniadaniu rozpoczniemy od wyjazdu na słynny wiszący ponad rzeką most zbudowany z lian w miejscowości Lieupleu obok Danane. Mosty z lian stanowią dziedzictwo kulturowe plemienia Yacouba zamieszkujących północno-zachodnią część Wybrzeża Kości Słoniowej. Odgrywały i nadal odgrywają zasadnicza rolę w komunikowaniu sie lokalnych społeczności. W okolicach Man, takich wiszących mostów zbudowanych z lian jest kilkanaście, jednakże najbardziej słynnym jest ten który odwiedzimy, rozciągnięty ponad rzeką Cavally w Lieupleu. Most pokonuje się na boso, ze względu na wierzenia religijne, czysto mistyczne zakorzenione w tradycji Yacouba. Mosty z lian wystepują w sąsiedniej Gwinei, czy dalszym Gabonie, ale tylko plemię Yacouba zna sekret budowy ich konstrukcji która, bazuje na na nasladowaniu układu pajęczyn. Technika konstrukcji jest szczególna – mosty sa utkane, czyli sa swojego rodzaju tkaniną – sama liana jest tylko i wyłącznie elementem konstrukcyjnym – czyli stelażem mostu. Kilka dni przed postawieniem mostu, wszystkie potrzebne do konstrukcji liany sa ułożone na brzegu rzeki. Od tego momentu, miejsce jest dostępne tylko osobom wtajemniczonym. Na brzegu powstaje tkanina-o cechach/kształcie pajęczyny. Gdy wszystko jest gotowe most zostaje rozłożony w ciągu jednej nocy. Wszystko otoczone jest tajemnicą, a średnia wieku osób wtajemniczonych przekracza 50 lat. Sekret konstukcji jest pilnie strzeżony. Pobliskie Danane jest najbardziej wysuniętym na zachód miastem Wybrzeża Kości Słoniowej w którym będziemy. Odległe w prostej linii o 10 kilometrów od granicy z Liberią a drogą asfaltową o ok. 25 kilometrów od granic Gwinei Konakry, poza atrakcja, jaką jest zwiedzany przez nas tego dnia most, ma charakter przygranicznej minimetropolii, w której dużo sie dzieje, a nie zawsze wiadomo co. Po zwiedzenia miasteczka i odwiedzeniu mostu powrócimy do Man (ok. 65 kilometrów). Po powrocie, około południa czas na obiad. Następnie zwiedzenie miasta, targu, wytwórni rzeźb Odwiedzimy święty las Gbiepleu, znany z licznie występujących tu małp (choć czasem tych małp zbyt dużo nie ma). Samo miasto Man położone jest w terenie górzystym wśród bujnie rosnącej tropikalnej roślinności. Nad miastem góruje tzw. Ząb Man- granitowa formacja skalna przypominająca wyszczerzony ząb o wysokości 881 m. npm. Wczesnym popołudniem pojedziemy na nasz pierwszy z sześciu przewidzianych tańców. Widowisko zwane tańcem KUGLARZY jest emocjonujące, dorośli tancerze podrzucają do góry dzieci, jednocześnie żonglując nożami. Jest to taniec ludu Gere. Po spektaklu, powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja. Nocleg. (objazdy ok. 150 km). Hotel Agbanseu de Man 3*/basen (lub podobny).

6. DZIEŃ: Man – ODIENNE
Rano po śniadaniu, dalszy etnicznych spektakli. Tym razem zobaczymy taniec masek BLAHA – ludu Yacouba, widowisko odmienne od obejrzanego poprzedniego wieczoru. Opuszczając miasto Man nasza droga wieść będzie wprost na północ kraju. Jednak niecałe pół godziny po wyjeździe dotrzemy do Godofouma-turystycznego miasteczka obok którego znajduje sie święte wg. wierzeń jeziorko ze świętymi rybami. Następnie udamy się na drugi tego dnia taniec zwany Tańcem Masek MBA, widowisko to również należy do tradycyjnego repertuału ludu Yacouba. Po spektaklu dalsza droga, powoli znikną tropikalne akcenty jakimi była charakterystyczna roslinność (bananowce, czy wcześniej widziane przez nas plantacje kawy czy kakao). Będzie więcej traw i bedzie coraz bardziej sucho. Wczesnym popołudniem, dotrzemy do miejscowości Touba, gdzie zjemy obiad a następnie ruszymy w dalsza drogę (kilka kilometrów za Touba, dosłownie otrzemy sie o granicę z Gwinea Konakry). Pod wieczór dotrzemy do miasta Odienne. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja.(ok. 290 km). Hotel Iris Les Frontieres 3*/basen (lub podobny).

7. DZIEŃ: Odienne – BOUNDIALI
Rano po śniadaniu i krótkim objeździe miasta, skierujemy sie drogą terenową na wschód kraju. Będziemy jechali równolegle do granicy z Mali – w bezpiecznej odległości ok. 50 kilometrów. Zmieni się architektura lokalnych domków, na charakterystyczną subsaharyjską z dominującymi wpływami Islamu. Zaraz po opuszczeniu Odienne, około 8 kilometrów za miastem odwiedzimy wioskę tradycyjnych myśliwych, w ich uświęconym miejscu wg. lokalnych wierzeń posiadających nadprzyrodzoną moc, często współpracujący z miejscowa policją nad utrzymaniem porządku w kontrolowanym przez nich terenie. Są oni doskonałymi tropicielami, doskonale znają się na medycynie tradycyjnej-naturalnej, znają działanie ziół i różnych roślin, często pomagaja w leczeniu infekcji czy wielu schorzeń trapiących lokalna ludność. Pod wieczór, o zachodzie słońca, grają na instrumentach muzycznych zwanych Dozo Ngoni, również grają w czasie lokalnych ceremonii. Następnie, po drodze odwiedzimy wioskę Kobiet plemienia Peule – gdzie właściwie panuje matriarchat. Kobieta dominuje i jest osobą decyzyjną zarówno w rodzinie, jak i lokalnej społeczności. Po opuszczeniu wioski kobiet Peule udamy sie na przedstawienie na rogatkach miasta Boundiali – na taniec NGORA, taniec plemion Senoufo północnego Wybrzeża Kości Słoniowej. Późnym popołudniem dojazd do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.(ok.140 km). Hotel Le Paysan 3*/basen (lub podobny).

8. DZIEŃ: Boundiali – KORHOGO
Rano, po śniadaniu krótkie zwiedzenie miasteczka i droga do niedalekiego Korhogo. Po drodze odwiedzimy wioskę Nioffoin aby zobaczyć Chatę Fetyszy – czyli świętych rzeźb/figurek ludu Senoufo. Po dotarciu do Korhogo i zakwaterowaniu w hotelu oraz zjedzeniu obiadu rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Odwiedzimy wioskę Fakaha, słynną z malowanych tu na bawełnianych tkaninach wzorów – z jednej strony prymitywnych, z drugiej bardzo modernistycznych, bynajmniej nie negroidalnych w skojarzeniach odbiorcy, w których dominujące są motywy zwierzęce i roślinne. Zaznaczone prostymi, pełnymi profesjonalizmu płynnymi ruchami, malowane czarną farbą kontury elementów dekoracyjnych, mogą ożywić niejedno nowoczesne wnętrze europejskich pomieszczeń (tkaniny z Korhogo w internecie). Następnie odwiedzimy wioskę Kapele gdzie tworzy się różnobarwne koraliki, zwane tu perłami. Później w miejscowośi Waraneenne prześledzimy poszczególne etapy produkcji tkanin. Cała wioska zaangażowana jest w produkcję, jej mieszkańcy pracują trochę na zasadach spółdzielni. Każdy jej mieszkaniec, jest włączony w jakich etap cyklu produkcyjnego. Pewne fragmenty produkcji zarezerwowane są dla mężczyn, pewne dla kobiet. Na miejscu można robić oczywiście zakupy. Samo Korhogo to miasto z bujna historią, założone zostało w XIII wieku i w przeszłości było stolicą Królewstwa ludu Senoufou. Udamy sie na miejscowy targ, gdzie chętni zakupią wspomniane wcześniej i słynne na całym świecie wśród znawców tkaniny z Korhogo, zarówno monochromatyczne jak i wypełnione kolorami. Tego dnia przygotowany będzie dla nas taniec masek BOLOYE, tańca ludu Senoufo stworzonego przed wiekami przez dzieci (oficjalne pochodzenie tańca). Pod wieczór powrót do hotelu, czas wolny, kolacja.(ok.100 km). Hotel La Rose de Korhogo 3*/basen (lub podobny).

9. DZIEŃ: Korhogo – KONG
Po śniadaniu wyjazd do miasta Kong. Po niecałej godzinie droga z asfaltowej zmieni się na terenową. Dotrzemy nię około południa do Kong. Zakwaterowanie w hotelu, obiad a następnie zwiedzanie słynnego Meczetu w Kong, właściwie zwiedzenie dwóch meczetów – małego i dużego. Oba o drewnianym stelażu są konstrukcjami których podstawowym budulcem murów , ścian i stropu jest zwana jako banco – surowa ziemia zmieszana z gliną (ręcznie ugniatano kulki z ziemi połączonej z gliną, które łączono i wypełniano szkiet (drewniany/okrągłe pale) konstrukcyjny. Duży meczet Missiriba zbudowany prawdopodobnie w XVI lub XVII wieku. Mały w prawdopodobnie w tym samym czasie. Zapisy historyczne z 1711 roku mówią, że miasto Kong w tym czasie posiadało wiele meczetów w tym meczet Missiriba, który został zniszczony w 1897 przez samozwańczego przywódcę królewstwa Kong Saory Toure (Imperium Wassoulou), walczącego z Francuzami, którzy przez ponad 20 lat starali się go schwytać i ujażmić, zdaniem Francuzów, panującą w tym rejonie ich wpływów – rebelię. Ostatecznie Toure został pojmany przez Franzuzów i wysłany na zsyłkę do Gabonu. Meczet odbudowano na początku XX wieku. Dzisiaj Kong zawdzięcza swoją sławę właśnie temu meczetowi – podobne konstrukcje obecne są w Mali i Burkinie Faso. Meczet Missiriba jest najbardziej wysuniętym na południe meczetem budowanym w taki sposób. Wieczorem czas wolny, kolacja. Nocleg.(ok.150 km). Hotel Auberge de Kong 2/3* (lub podobny).

10. DZIEŃ: Kong – BOUAKE
Po śniadaniu wyruszymy do Bouake. Na przedmieściach Bouake zatrzymamy się w Katiola-mieście słynącym z robionych tam garnków, wazonów, mis i wielu innych wyrabianych z gliny przedmiotów przez kobiety ludu Mangoro, co jest niezwykle rzadkie dla kultur afrykańskich, bo rzemiosłem i sztuką zwykli zajmować się mężczyźni. Następnie odwiedzimy wioskę Tano-Sakassou, w której wyrabia sie w sposób tradycyjny-wzornictwo zachowane od wieków, niezwykle piękne ze względu na formę, często przez swój prymitywizm i prostotę – dzbany, dzbanki, wazy i wiele wyrobów użytkowych, w tym rzeźb niektóre przypominają kunsztem mistrzów czasów neolitu i znaną choćby z wykopalisk zachodniego Adriatyku tzw. ceramikę cardium czy impresso, polegającą na odciskaniu motywu zdobniczego upiększajacego wyrób, najpierw muszlą Cardium Adule, następnie innymi rzeczami, które tworzyły powtarzający sie wzór dekoracyjny. Prześledzimy cały proces produkcji, od oczyszczania gliny, mieszania z wodą, przychowywanie surowca w specjalnych warunkach, wysuszania na słońcu wstępnie gotowych wyrobów, aż po ich wypalanie. Wioska pracuje na zasadach spółdzielni, choć wiadome jest co i kto daną rzecz wykonał i kto, w przypadku sprzedaży otrzyma za nia pieniądze. Może wydawać się to niektórym dziwne, ale ta niewielka produkcja w większości sprzedawana jest do Włoch i USA – które doceniają te wyroby, traktując je jako wyroby sztuki, a nie jak prymitywne rzemiosło. Po południu udamy sie już na ostatnie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, przedstawienie-taniec Dwóch Masek NGOLI TAMA (zaliczany do dziedzictwa kulturowego Wybrzeża Kości Słoniowej). Ngoli Tama jest świętą maską, taniec wykonywany jest przez plemię Wan należące do grupy etnicznej Gouro. Wanowie byli pierwszymi mieszkańcami Bouake-drugiego dzisiaj co do wielkości miasta Wybrzeża Kości Słoniowej. To oni stworzyli taniec NGOLI TAMA, który jest jednym z najstarszych tańców WKS-u, nazywany jest również przez Wanów Tańcem Smoka. Po spektaklu powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja. Nocleg. (ok. 260 km.). Hotel Mon Afrik 3* KLIMATYCZNY (BUNGALOWY)/basen (lub podobny).

11. DZIEŃ: Abouake – YAMOUSSOUKRO
Po śniadaniu i przejechaniu około 100 kilometrów dotrzemy do Yamoussokro, stolicy konstytucyjnej kraju. Miasto założone w 1909 roku słynie z wzorowanej na bazylice Św. Piotra w Rzymie, bazyliki Matki Boskiej Królowej Pokoju, będącej największym kościołem na świecie i najwyższą świątynią w Afryce. Konsekrowana przez Jana Pawła II 10 września 1990 roku. Świątynia mierzy 158 m wysokości, a jej powierzchnia przekracza 30 tys. m2. Kościół może pomieścić do 10 tys.osób. Tego dnia, poza zwiedzeniem bazyliki zobaczymy Wielki Meczet i odwiedzimy jezioro prezydenckie ,w którym żyje kilkaset kajmanów i krokodyli, które każdego dnia karmione są żywymi kurami, fragmantami krów, czy czasem kaczkami, ku uciesze zgromadzonych turystów. Następnie zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Kolacja w hotelu lub w jednej z lokalnych knajpek przy afrykańskiej muzyce.(ok. 110 km.). Hotel Residence Berah 2/ 3*/basen (lub podobny).

12. DZIEŃ: Yamoussoukro – GRAND BASSAM
Po śniadaniu droga do Abidżanu, największego miasta kraju, głównego ośrodka gospodarczego, naukowo-kulturalnego i turystycznego , do 1983 roku stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Tego dnia zrobimy objazd tej olbrzymiej metropolii afrykańskiej. Abidżan położony jest nad laguną Ebrie, która jest połączona z oceanem kanałem Vridi. Zwiedzimy dzielnice Plateau, Palmeraie, Cocody, Yopougon, handlowego Adjame. Często poszczególne dzielnice liczą ponad million mieszkańców. W ciągu dnia chwila odpoczynku na obiad. Odwiedzimy futurystyczną katedrę św. Pawła, symbolu Abidżanu, konsakrowaną przez Jana Pawła II w 1985 roku, w czasie jego pielgrzymki do tego państwa. Nastepnie odwiedzimy Muzeum narodowe a następnie Wielki Targ w Treichville. Po południu przejazd do Grand Bassam (ok. 30 kilometrów), miejsca w którym spędzimy ostatnie dwie noce i prawie dwa dni na odpoczynku i plażowaniu (z Grand Bassam będziemy ostatniego dnia transferowani na lotnisko). Sama miejscowość Grand Bassam zachowała wiele postkolonialnych budowli, liczne są tu restauracje oferujące świeże owoce morza. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.(ok. 300 km.). Hotel La Playa 3*/basen/plaża (lub podobny).

13. DZIEŃ: GRAND BASSAM
Rano śniadanie w hotelu. Później czas wolny, ewentualne zajęcia fakultatywne. Wieczorem kolacja w hotelowej restauracji lub lokalnej restauracyjce zgodnie z wolą większości uczestników. Hotel La Playa 3*/basen/plaża (lub podobny).

14. DZIEŃ: Grand Bassam – Odlot do Europy
Po śniadaniu czas wolny, w godzinach późnopopołudniowych (wieczorny odlot ok. 22.00), transfer na lotnisko. Hotel zapewni możliwość odświerzenia się przed podróżą (opłacony zostanie jeden pokój na kolejną noc, gdzie uczestnicy będą mogli przenieść bagaż i odświeżyć się przed podróżą), na życzenie – płatność dodatkowa – istnieje możliwość dokupienia pobytu w zajmowanym pokoju do chwili transferu. Wyjazd na lotnisko. Odprawa paszportowo-celna, odlot do Europy z przesiadką na jednym z lotnisk tranzytowych.(ok.30 km).

15. DZIEŃ: Warszawa
Przylot do Warszawy i pożegnanie się grupy

CENA OBEJMUJE:

 • przeloty międzynarodowe na trasie Warszawa – Abidżan – Warszawa (z przesiadką)
 • zakwaterowanie w proponowanych hotelach (lub ich odpowiednikach)
 • śniadania i obiadokolacje
 • transport busem
 • transfery z/na lotnisko
 • uczestnictwo w 6 występach i tańcach etnicznych
 • prawo do filmowania i robienia zdjęć
 • przewodników w Parkach Narodowych i w innych miejscach wymagających ich obecności
 • pirogę zmotoryzowaną (łódź) i przewodników na lagunie Parku Narodowego Azagny
 • obsługę polskojęzycznego przewodnika/opiekuna
 • ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż)

 

CENA NIE OBEJMUJE:

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os. (zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)
 • kosztów uzyskania wizy
 • obiadów i napojów do posiłków
 • biletów wstępu do parków narodowych i innych obiektów wymagających dodatkowych płatności imprez/ obiektów, uczestnictwo w tańcach i w spektaklach – 300 EUR/os (przekazywane Pilotowi)
 • zwyczajowych napiwków dla obsługi wnoszenie/wynoszenie bagażu, przeładunek), napiwków w restauracjach, zwyczajowego napiwku dla ekipy kierowców i napiwków dla przewodników (obowiązkowo 75 EUR)
 • ew. wycieczek fakultatywnych
 • ew. dopłaty do pokoju jednoosobowego: 390 EUR