dodaj do ulubionych 0 szybki kontakt
 • Uczestnictwo w i prawo do filmowania 6 spektakli/tańców, 4 różnych grup etnicznych, zaliczanych do dziedzictwa kulturowego Wybrzeża Kości Słoniowej
 • Prowadzący wyprawę — przez kilka lat rezydent na Wybrzeżu Kości Słoniowej, „przesiąknięty” Afryką — otwierający wszystkie drzwi, które pragnęlibyśmy przekroczyć,
  mosty z lian i wodospady regionu Danani
 • tradycyjni myśliwi Dozo i Święta Grota
 • kultura subsaharyjska i sławne malunki z Korhogo
 • neolityczno-modernistyczna ceramika Tano-Sakassou
 • wizyty w Katedrze Św. Pawła w Abidżanie i w największej na świecie bazylice Matki Boskiej Królowej Pokoju w Yamossoukro konsekrowanych przez Jana Pawła II,
  roztańczony Abidżan nocą, jedna z największych i bezpiecznych metropolii Afryki,
  odpoczynek w kurorcie Grand Bassam (UNESCO) i delicje lokalnej i francuskiej kuchni

Wybierz termin

3400 PLN + 1500 €

3400 PLN + 1500 €

* Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Zarezerwuj teraz

Kiedy najlepiej wyjechać:

 

Sty

 

Lut

 

Mar

 

Kwi

 

Maj

 

Cze

 

Lip

 

Sie

 

Wrz

 

Paź

 

Lis

 

Gru

1. DZIEŃ: Warszawa — ABIDŻAN
Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i odlot na Wybrzeże Kości Słoniowej do Abidżanu, z przesiadką w Paryżu lub innym porcie tranzytowym. Po przybyciu do Abidżanu, odprawa paszportowo-celna. Czekającym na nas busikiem tranzyt do hotelu. Zakwaterowanie, odpoczynek. Jeżeli pora przybycia na to pozwoli, kolacja w lokalnej restauracyjce zwanej tutaj maqui, jeżeli będzie zbyt późno będziemy musieli zadowolić się kolacją zjedzoną na pokładzie samolotu. Hotel La Detente 2* (wyżywienie: na pokładach samolotów)

2. DZIEŃ: Abidżan – GRAND LAHOU
Po wczesnym śniadaniu, wyjazd na zachód kraju wzdłuż wybrzeża, drogą przebiegającą w sąsiedztwie ciągnącej się na ponad 100 kilometrów słynnej laguny Ebrie. Będziemy przejeżdżali przez liczne wioski, podpatrywali żyjących tu swoim tępem tubylców. Około południa dojedziemy do miejscowości Nzida-Grand Lahou i dotrzemy do hotelu nieopodal Narodowego Parku Azagny (19850 ha) od strony laguny. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu obiadu wybierzemy się na kilkugodzinny rejs po lagunach, wśród lasów namorzynowych i bujnej nadmorskiej roślinności . W czasie wycieczki, zejdziemy na ląd na terenie P.N. Azagny i pójdziemy na kilkukilometrowy spacer mając nadzieję na spotkanie nielicznie żyjących tu małp i innej zwierzyny. Jeżeli będziemy mieli szczęście ten wypad może być ciekawy, jeżeli mniej to czeka nas niemęcząca wędrówka po tropikalnym zachowującym pierwotny charakter lesie. Około 17.00, po opuszczeniu lasów P.N.Azagny dotrzemy na Wyspę Szympansów, gdzie będziemy mogli zobaczyć w czasie popołudniowego dokarmiania jedynego żyjącego tu jeszcze szympansa o imieniu Ponso. Szympans ma ponad 40 lat, żyje tutaj sam od 1983 roku (próbowano dostarczyć mu towarzystwo, ale zachowywał się wrogo), gdy jako jeszcze szympansie dziecko został tu sprowadzony, jako jedyny ocalały z rzezi stada liczącego ówcześnie ponad dwadzieścia osobników i niestety stanowi relikt przeszłości. Założono nawet fundację jego imienia. Nasza wizyta tam, być może nie będzie wielce emocjonująca, ale dzięki niej dołożymy swoją cegiełkę na jego utrzymanie. Późnym popołudniem powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja. (dystans ok. 130 km) Hotel Le Ravin 3*/bungalow/basen (wyżywienie: B/D)

3. DZIEŃ: Grand Lahou – SASSANDRA
Po śniadaniu ruszymy w dalszą drogę na zachód do miasta Sassandra leżącego 150 kilometrów na zachód. Sassandra, leżąca u ujścia rzeki o tej samej nazwie, to blisko 100 tys. miasto założone w XVI wieku przez Portugalczyków, leży nad oceanem i było kiedyś głównym portem Wybrzeża Kości Słoniowej. Wzniesione na wzgórzach otaczających zatokę jest niezwykle malownicze i słynie z pięknych, znajdujących się w pobliżu plaż . Miasto słynie również z sąsiadującego z nim Narodowego Parku Gaoulou. Po dotarciu na miejsce, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny na zwiedzanie miasteczka, kolacja. (dystans ok. 150 km) hotel Le Pollet 2/3* (wyżywienie: B/D)

4. DZIEŃ: SASSANDRA
Rano, po śniadaniu, wybierzemy się pirogami zmotoryzowanymi na zwiedzanie okolic. Zobaczymy miejski porcik, resztki budynków kolonialnych, targ miejski. Płynąć będziemy wśród lasów namorzynowych w bliskim sąsiedztwie oceanu. Okolica jest bardzo malownicza. Rejon Sassandry słynny jest z występujących plantacj kakao, kawy i całych gajów palm olejowych – które zastąpiły, za sprawą człowieka dotychczas rosnący tu las pierwotny. Około południa przewidziany jest postój i wypoczynek na zjedzenie obiadu. Po południu, czas na zwiedzenie pałacu ostatniego gubernatora z czasów francuskiej kolonizacji, zbudowanego w 1895. Obok znajdują się ruiny jego portugalskiego poprzednika z XVII wieku. Chwila wytchnienia i dalsze zwiedzanie . Wizyta w Kościele św. Andrzeja – rzadkiego przykładu klasycznej architektury sakralnej na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obejrzymy tunel niewolników, skąd eksportowano siłe roboczą do obu Ameryk. Pod wieczór powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja. Hotel Le Pollet 2/3* (wyżywienie: B/D)

5. DZIEŃ: Sassandra – MAN
Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w drogę na północ kraju do miasta Man. Tego dnia czekać nas będzie długa droga, bo około 400 kilometrów. Po drodze mijać będziemy liczne wioski i miasteczka. Postoje na sesje fotograficzne i oczywiście przerwa na obiad w tradycyjnej restauracyjce. Po drodze zobaczymy liczne plantacje kawy i kakao. Dojazd do hotelu w Man późnym popołudniem, zakwaterowanie, kolacja w lokalnej restauracji, czas wolny. (dystans ok. 430 km) Hotel Agbanseu de Man 3*/basen (wyżywienie: B/D)

6. DZIEŃ: MAN
Ten dzień, zaraz po śniadaniu rozpocznie się od wyjazdu na słynny wiszący ponad rzeką most zbudowany z lian w miejscowości Lieupleu obok Danane. Mosty z lian stanowią dziedzictwo kulturowe plemienia Yacouba zamieszkujących północno-zachodnią część Wybrzeża Kości Słoniowej. Odgrywały one i nadal odgrywają zasadnicza rolę w komunikowaniu sie lokalnych społeczności. W okolicach Man, takich wiszących mostów zbudowanych z lian jest kilkanaście, jednakże najbardziej słynnym jest ten który zamieszczony w programie wycieczki, rozciągnięty ponad rzeką Cavally w Lieupleu. Most pokonuje się na boso, ze względu na wierzenia religijne, czysto mistyczne zakorzenione w tradycji Yacouba. Mosty z lian wystepują w sąsiedniej Gwinei, czy dalszym Gabonie, ale tylko plemię Yacouba zna sekret budowy ich konstrukcji która, bazuje na nasladowaniu układu pajęczyn. Technika konstrukcji jest szczególna – mosty sa utkane, czyli są swojego rodzaju tkaniną – sama liana jest tylko i wyłącznie elementem konstrukcyjnym – czyli stelażem mostu. Kilka dni przed postawieniem mostu, wszystkie potrzebne do konstrukcji liany są ułożone na brzegu rzeki. Od tego momentu, miejsce jest dostępne tylko osobom wtajemniczonym. Na brzegu powstaje tkanina o cechach/kształcie pajęczyny. Gdy wszystko jest gotowe, most zostaje rozłożony w ciągu jednej nocy. Wszystko otoczone jest tajemnicą, a średnia wieku osób wtajemniczonych przekracza 50 lat. Sekret konstukcji jest pilnie strzeżony. Pobliskie Danane jest najbardziej wysuniętym na zachód miastem Wybrzeża Kości Słoniowej do którego dotrą Podróżujący. Odległe w prostej linii o 10 kilometrów od granicy z Liberią a drogą asfaltową o ok. 25 kilometrów od granic Gwinei Konakry, poza atrakcja, jaką jest zwiedzany przez nas tego dnia most, ma charakter przygranicznej minimetropolii, w której dużo sie dzieje, i nie zawsze wiadomo co. Po zwiedzenia miasteczka i odwiedzeniu mostu powrót do Man (ok. 65 kilometrów). Po powrocie, około południa czas na obiad. Następnie zwiedzenie miasta, targu, wytwórni rzeźb . Odwiedziny świętego lasu Gbiepleu, znanego z licznie występujących tu małp (choć czasem tych małp zbyt dużo nie ma). Samo miasto Man położone jest wśród pagórków i bujnie rosnącej tropikalnej roślinności. Nad miastem góruje tzw. Ząb Man- granitowa formacja skalna przypominająca wyszczerzony ząb o wysokości 881 m. npm. Wczesnym popołudniem przejazd na pierwszy z sześciu przewidzianych tańców. Widowisko zwane tańcem KUGLARZY jest emocjonujące, dorośli tancerze podrzucają do góry dzieci, jednocześnie żonglując nożami . Jest to taniec ludu Gere. Po spektaklu, powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja. Nocleg. (objazdy ok. 150 km) Hotel Agbanseu de Man 3*/basen (wyżywienie: B/D)

7. DZIEŃ: Man – ODIENNE
Rano po śniadaniu ciąg dalszy etnicznych spektakli. Tym razem taniec masek BLAHA – ludu Yacouba, widowisko odmienne od obejrzanego poprzedniego wieczoru Opuszczając miasto Man droga wieść będzie wprost na północ kraju. Jednak niecałe pół godziny po wyjeździe dotarcie do Godofouma-turystycznego miasteczka obok którego znajduje sie święte wg. wierzeń jeziorko ze świętymi rybami. Następnie drugi tego dnia taniec zwany Tańcem Masek MBA, widowisko to również należy do tradycyjnego repertuału ludu Yacouba. Po spektaklu dalsza droga. Powoli znikną tropikalne akcenty jakimi była charakterystyczna roslinność (bananowce, czy wcześniej widziane plantacje kawy czy kakao). Będzie więcej traw i bedzie coraz bardziej sucho. Wczesnym popołudniem, dotarcie do miejscowości Touba, czas na obiad a następnie dalsza droga (kilka kilometrów za Touba, z okien samochodu widać będzie tereny Gwinei Konakry). Pod wieczór dojazd do miasta Odienne. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja.(ok. 290 km) Hotel Iris Les Frontieres 3*/basen (wyżywienie: B/D)

8. DZIEŃ: Odienne – BOUNDIALI
Rano po śniadaniu i krótkim objeździe miasta, kierunek na na wschód kraju. Droga przebiegać będzie równolegle do granicy z Mali – w bezpiecznej odległości ok. 50 kilometrów. Zmieni się architektura lokalnych domków, na charakterystyczną subsaharyjską z dominującymi wpływami Islamu. Zaraz po opuszczeniu Odienne, około 8 kilometrów za miastem odwiedziny wioski tradycyjnych myśliwych, w ich uświęconym miejscu wg. lokalnych wierzeń posiadających nadprzyrodzoną moc, często współpracujący z miejscowa policją nad utrzymaniem porządku, w kontrolowanym przez siebie terenie. Są oni doskonałymi tropicielami, doskonale znają się na medycynie tradycyjnej-naturalnej, znają działanie ziół i różnych roślin, często pomagają w leczeniu infekcji czy wielu schorzeń trapiących lokalną ludność. Pod wieczór, o zachodzie słońca, grają na instrumentach muzycznych zwanych Dozo Ngoni, również grają w czasie lokalnych ceremonii. Następnie, po drodze odwiedziny wioski Kobiet plemienia Peule – gdzie właściwie panuje matriarchat. Kobieta dominuje i jest osobą decyzyjną zarówno w rodzinie, jak i lokalnej społeczności. Po opuszczeniu wioski kobiet Peule – przedstawienie na rogatkach miasta Boundiali – taniec NGORA, taniec plemion Senoufo północnego Wybrzeża Kości Słoniowej Późnym popołudniem dojazd do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.(ok.140 km.) Hotel Le Paysan 3*/basen (wyżywienie: B/D)

9. DZIEŃ: Boundiali – KORHOGO
Rano, po śniadaniu krótkie zwiedzenie miasteczka i droga do niedalekiego Korhogo. Po drodze odwiedziny wioski Nioffoin i mieszczącej się tam Chaty Fetyszy – czyli świętych rzeźb/figurek ludu Senoufo. Po dotarciu do Korhogo i zakwaterowaniu w hotelu oraz zjedzeniu obiadu zwiedzanie miasta. Odwiedziny wioski Fakaha, słynnej z malowanych tu na bawełnianych tkaninach wzorów – z jednej strony prymitywnych, z drugiej bardzo modernistycznych, bynajmniej nie negroidalnych w skojarzeniach odbiorcy, w których dominujące są motywy zwierzęce i roślinne. Zaznaczone prostymi, pełnymi profesjonalizmu płynnymi ruchami, malowane czarną farbą kontury elementów dekoracyjnych, mogą ożywić niejedno nowoczesne wnętrze europejskich pomieszczeń (tkaniny z Korhogo w internecie). Następnie odwiedziny wioski Kapele, gdzie tworzy się różnobarwne koraliki, zwane tu perłami. Później w miejscowośi Waraneenne prześledzenie poszczególnych etapów produkcji tkanin. Cała wioska zaangażowana jest w produkcję, jej mieszkańcy pracują trochę na zasadach spółdzielni. Każdy jej mieszkaniec, jest włączony w jakiś etap cyklu produkcyjnego. Pewne fragmenty produkcji zarezerwowane są dla mężczyn, pewne dla kobiet. Na miejscu można robić oczywiście zakupy. Samo Korhogo to miasto z bujną historią, założone zostało w XIII wieku i w przeszłości było stolicą Królewstwa ludu Senoufou. Wizyta na miejscowym targu, gdzie chętni zakupią wspomniane wcześniej i słynne na całym świecie wśród znawców tkaniny z Korhogo, zarówno monochromatyczne jak i wypełnione kolorami. Tego dnia przygotowany będzie dla taniec masek BOLOYE taniec ludu Senoufo stworzonego przed wiekami przez dzieci (oficjalne pochodzenie tańca). Pod wieczór powrót do hotelu, czas wolny, kolacja.(ok.100 km.) Hotel La Rose de Korhogo 3*/basen (wyżywienie: B/D)

10. DZIEŃ: Korhogo – KONG
Po śniadaniu wyjazd do miasta Kong. Po niecałej godzinie droga z asfaltowej zmieni się na terenową. Dotarcie około południa do Kong. Zakwaterowanie w hotelu, obiad a następnie zwiedzanie słynnego Meczetu w Kong, właściwie zwiedzenie dwóch meczetów – małego i dużego. Oba o drewnianym stelażu są konstrukcjami których podstawowym budulcem murów , ścian i stropu jest zwana jako banco – surowa ziemia zmieszana z gliną (ręcznie ugniatano kulki z ziemi połączonej z gliną, które łączono i wypełniano szkiet (drewniany/okrągłe pale) konstrukcyjny. Duży meczet Missiriba zbudowany prawdopodobnie w XVI lub XVII wieku. Mały w prawdopodobnie w tym samym czasie. Zapisy historyczne z 1711 roku mówią, że miasto Kong w tym czasie posiadało wiele meczetów w tym meczet Missiriba, który został zniszczony w 1897 przez samozwańczego przywódcę królewstwa Kong Saory Toure (Imperium Wassoulou), walczącego z Francuzami, którzy przez ponad 20 lat starali się go schwytać i ujażmić, zdaniem Francuzów, panującą w tym rejonie ich wpływów – rebelię. Ostatecznie Toure został pojmany przez Franzuzów i wysłany na zsyłkę do Gabonu. Meczet odbudowano na początku XX wieku. Dzisiaj Kong zawdzięcza swoją sławę właśnie temu meczetowi – podobne konstrukcje obecne są w Mali i Burkinie Faso. Meczet Missiriba jest najbardziej wysuniętym na południe meczetem budowanym w taki sposób. Wieczorem czas wolny, kolacja. Nocleg.(ok.150 km) Hotel Auberge de Kong 2* (wyżywienie: B/D)

11. DZIEŃ: Kong – BOUAKE
Po śniadaniu droga do Bouake. Na przedmieściach Bouake wizyta w Katiola-mieście słynącym z robionych tam garnków, wazonów, mis i wielu innych wyrabianych z gliny przedmiotów przez kobiety ludu Mangoro, co jest niezwykle rzadkie dla kultur afrykańskich, bo rzemiosłem i sztuką zwykli zajmować się mężczyźni. Następnie odwiedziny wioski Tano-Sakassou, w której wyrabia sie w sposób tradycyjny-wzornictwo zachowane od wieków, niezwykle piękne ze względu na formę, często przez swój prymitywizm i prostotę – dzbany, dzbanki, wazy i wiele wyrobów użytkowych, w tym rzeźb niektóre przypominają kunsztem mistrzów czasów neolitu i znaną choćby z wykopalisk zachodniego Adriatyku tzw. ceramikę cardium czy impresso, polegającą na odciskaniu motywu zdobniczego upiększajacego wyrób, najpierw muszlą Cardium Adule, następnie innymi rzeczami, które tworzyły powtarzający sie wzór dekoracyjny. Prześledzenie całego procesu produkcji, od oczyszczania gliny, mieszania z wodą, przychowywanie surowca w specjalnych warunkach, wysuszania na słońcu wstępnie gotowych wyrobów, aż po ich wypalanie. Wioska pracuje na zasadach spółdzielni, choć wiadome jest co i kto daną rzecz wykonał i kto, w przypadku sprzedaży otrzyma za nią pieniądze. Może wydawać się to niektórym dziwne, ale ta niewielka produkcja w większości sprzedawana jest do Włoch i USA – które doceniają te wyroby, traktując je jako wyroby sztuki, a nie jak prymitywne rzemiosło. Po południu ostatnie już szóste, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, przedstawienie-taniec Dwóch Masek NGOLI TAMA (zaliczany do dziedzictwa kulturowego Wybrzeża Kości Słoniowej). Ngoli Tama jest świętą maską, taniec wykonywany jest przez plemię Wan należące do grupy etnicznej Gouro. Wanowie byli pierwszymi mieszkańcami Bouake-drugiego dzisiaj co do wielkości miasta Wybrzeża Kości Słoniowej. To oni stworzyli taniec NGOLI TAMA, który jest jednym z najstarszych tańców WKS-u, nazywany jest również przez Wanów Tańcem Smoka. Po spektaklu powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja. Nocleg. (ok. 260 km.) Hotel Mon Afrik 3*KLIMATYCZNY (BUNGALOWY)/basen (wyżywienie: B/D)

12. DZIEŃ: Bouake – YAMOUSSOUKRO
Po śniadaniu i przejechaniu około 100 kilometrów dojazd do Yamoussokro, stolicy konstytucyjnej kraju. Miasto założone w 1909 roku słynie z wzorowanej na bazylice Św. Piotra w Rzymie, bazyliki Matki Boskiej Królowej Pokoju, będącej największym kościołem na świecie i najwyższą świątynią w Afryce Konsekrowana przez Jana Pawła II 10 września 1990 roku. Świątynia mierzy 158 m wysokości, a jej powierzchnia przekracza 30 tys. m2. Kościół może pomieścić do 10 tys.osób. Tego dnia, poza zwiedzeniem bazyliki, zdjęcia Wielkiego Meczetu i odwiedziny jeziora prezydenckiego ,w którym żyje kilkaset kajmanów i krokodyli i które każdego dnia karmione są żywymi kurami, fragmentami krów, czy czasem kaczkami, ku uciesze zgromadzonych turystów. Następnie zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Kolacja w hotelu lub w jednej z lokalnych knajpek przy afrykańskiej muzyce.(ok. 110 km.) Hotel Residence Berah 2/ 3*basen (wyżywienie: B/D)

13. DZIEŃ: Yamoussoukro – GRAND BASSAM
Po śniadaniu droga do Abidżanu, największego miasta kraju, głównego ośrodka gospodarczego, naukowo-kulturalnego i turystycznego , do 1983 roku stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Tego dnia objazd tej olbrzymiej metropolii afrykańskiej Abidżan położony jest nad laguną Ebrie, która jest połączona z oceanem kanałem Vridi. Odwiedziny dzielnic Plateau, Palmeraie, Cocody, Yopougon, handlowego Adjame. Często poszczególne dzielnice liczą ponad million mieszkańców. W ciągu dnia chwila odpoczynku na obiad. Odwiedziny futurystycznej katedry św. Pawła, symbolu Abidżanu, konsakrowanej przez Jana Pawła II w 1985 roku, w czasie jego pielgrzymki do tego państwa. Nastepnie odwiedziny w muzeum narodowym a następnie Wielkiego Targu w Treichville. Po południu przejazd do Grand Bassam (ok. 30 kilometrów), miejsca ostatnich trzech nocy i prawie trzech dni na odpoczynku i plażowaniu (z Grand Bassam ostatniego dnia nastąpi transfer na lotnisko). Sama miejscowość Grand Bassam zachowała wiele postkolonialnych budowli, liczne są tu restauracje oferujące świeże owoce morza. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.(ok. 300 km.) Hotel La Playa 3*/basen/plaża (wyżywienie: B/D)

14. DZIEŃ: GRAND BASSAM
Rano śniadanie w hotelu. Później czas wolny. Zwiedzanie tej małej nadmorskiej miejscowości, najlepiej taksówką. Liczni są turyści z całego świata. Grand Bassam była pierwszą stolicą Wybrzeża Kości Słoniowej, dlatego tak dużo tutaj kolonialnych budynków, które swą świetność, w miarę upływu czasu zatraciły. Grand Bassam został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Możliwe są ewentualne zajęcia fakultatywne. Wieczorem kolacja w hotelowej restauracji lub lokalnej restauracyjce. Hotel La Playa 3*/basen/plaża (wyżywienie: B/D)

15. DZIEŃ: GRAND BASSAM
Rano śniadanie w hotelu. Później czas wolny, ewentualne zajęcia fakultatywne. Wieczorem kolacja w hotelowej restauracji lub lokalnej restauracyjce. Hotel La Playa 3*/basen/plaża (wyżywienie: B/D)

16. DZIEŃ: Grand Bassam – Odlot do Europy
Po śniadaniu czas wolny, w godzinach późnopopołudniowych (wieczorny odlot ok. 22.00), transfer na lotnisko. Hotel zapewni możliwość odświerzenia się przed podróżą (opłacony zostanie jeden pokój na kolejną noc, gdzie uczestnicy będą mogli przenieść bagaż i odświeżyć się przed podróżą), na życzenie – płatność dodatkowa – istnieje możliwość dokupienia pobytu w zajmowanym pokoju do chwili transferu. Wyjazd na lotnisko. Odprawa paszportowo-celna, odlot do Europy z przesiadką na jednym z lotnisk tranzytowych.(ok.30 km) (wyżywienie: B/pozostałe na pokładzie samolotu)

17. DZIEŃ: Warszawa
Przylot do Warszawy i pożegnanie się grupy. (wyżywienie: na pokładzie samolotu)

 

CENA OBEJMUJE:

 • transfer z lotniska w Abidżanie do hotelu w dniu przylotu i transfer z hotelu w Grand Bassam na lotnisko w dniu odlotu
 • śniadania w dniach: 2-16 (razem 15 śniadań)
 • opłaty związane z uczestnictwem w występach folklorystycznych (dz.6-9 i dz.11)- w dniu 9 wyprawy 2 tańce (razem 9 występów folklorystycznych)
 • bilety wstępu wraz z wymaganymi przewodnikami do miejsc wymagających odpłatności wg programu
 • noclegi w hotelach w dniach: dz.1-2, dz.9, dz.11, dz.13-15 razem 7 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o większości z wymienionych hoteli na stronach Booking.com i TripAdvisor)
 • obecność polskiego pilota
 • ubezpieczenie UNIQA (KL, NNW, bagaż) + obowiązkową składkę na TFG

   

CENA NIE OBEJMUJE:

 • kosztu biletu lotniczego na trasie Warszawa — Abidżan — Warszawa (średnio 3200-3800 PLN) — płatne agentowi lotniczemu
 • Usług zapewnionych przez Tour-Operatora na Wybrzeżu Kości Słoniowej (900€)

WYMAGANE SZCZEPIENIE PRZECIWKO ŻÓŁTEJ FEBRZE

UWAGI

Ponieważ na Wybrzeżu Kości Słoniowej, duża część hoteli nie posiada pokoi typu TWIN, w przypadku mężczyzn podróżujących samotnie, w hotelach gdzie pokoje są typu DBL, ze względów obyczajowych wymagana jest obowiązkowa dopłata do jedynki. Kobiety, traktowane są bardziej «ulgowo » i jeżeli chcą mogą spędzać noce w tym samym łóżku, tym samym unikając dopłaty do jedynki.

Standaryzacja hoteli zgodnie z ocenami booking.com, tripadvisor, lokalnej klasyfikacji i doświadczeń własnych Operatora.

W niektórych obiektach może zdarzyć się, że natraficie na cieknący kran, głośną wentylację czy inną niedogodność.

Wszelkie ewentualne zmiany w programie dnia, nie wpłyną na program wycieczki, jako całości. Pewne zdarzenia jak gwałtowny deszcz, ewentualna awaria samochodu, czy inne zdarzenie losowe, jak awaria prądu, czy agregatu prądotwórczego, pęknięcie opony etc., które mogą spowodować pewne zakłócenie w planie dnia należy uwzględnić i traktować jako nieodłączną część przygody

Wynajęty transport samochód minibus Toyota Hiace do 6 osób + Pilot, od 7 osób + Pilot – bus osobowy. Samochody zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, ale czasem zdarzają się awarie (najczęściej złapanie gumy). Przeciętna wieku ok. 10-15 lat. Kierowcy niechętnie (bo im zimno) włączają klimatyzację, jeżeli klimatyzacja ulegnie awarii należy potraktować to jako lokalny urok miejsca. Pomimo takiego stanu rzeczy infrastruktura turystyczna jest rozwinięta. Ludzie są przyjaźni a kuchnia przyzwoita, szczególnie nad oceanem wyśmienite są owoce morza. Organizator sugeruje, poza wyjątkami wskazanymi w planie wyprawy korzystanie z restauracji hotelowych wieczorem a w ciągu dnia, w przypadku obiadów zaufać przewodnikowi/kierowcy.

CENY na Wybrzeżu Kości Słoniowej

obiad – 3-6€/os.(na trasie przejazdu, w restauracjach w standardzie hotelowym 8-25€)

coca-cola w restauracji od 0,7 – 1,3€

piwo od 1-2,5€

GRUPA: 6 -15 osób + Pilot

UCZESTNIK WYPRAWY BIERZE ZE SOBĄ i płaci lokalnemu Tour-operatorowi osobiscie po przyjeździe do Abidżanu – PAKIET 900€ za:

przejazd busem na trasie Abidżan-Yamoussoukro-Man-Odienne-Korhogo-Bouake-Abengourou-Abidżan-Grand Bassam

obiadokolacje w dniach: 2-15 razem 14 obiadokolacji

prawo fotografowania i filmowania w miejscach odwiedzanych (zgodnie z programem)

kierowcy/przewodników angielsko i francuskojęzycznych

nadzór logistyczny nad wyprawą
inne wymienione w programie

PONADTO

Do ceny wyprawy należy doliczyć:

ceny wiz: na Wybrzeże Kości Słoniowej (e-wiza). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne.

zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 5€/dziennie/os. – razem 80€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci)

zwyczajowego napiwku dla ekip/kierowcy busa: Wybrzeże Kości Słoniowej ok. 150€ -(od Grupy – średnio ok.15-20€/os.)

ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 520€ na całej trasie (dopłata do jedynki dla mężczyzn obowiązkowa 380€ – hotele, które nie dysponują pokojami typu TWIN, Panie wg. uznania mogą dzielić pokój typu DBL),

opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć)

opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć)

posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podrózy
wydatków własnych

innych nie wymienionych